Steun aan Akkerbouw in 1936 T rico tages Nederland's inkomen sterk gedaald. Onrust in Venezuela Dames Firma G. de WAARD De verwondingen van Leon Blum. De Amerikaansche legerbegrooting 7 millioen kronen gestolen in een trein Felle brand te Alkmaar oP stilstaande vracht auto gebotst Landbouw OVERZICHT VAN DE VERSCHILLENDE MAATREGELEN. Hieronder volgt een overzicht van de crisis-maat regelen voor de verschillende gewassen van oogst- 1936. Tarwe. Evenals in voorgaande jaren zal in 1936 ten hoog ste een derde gedeelte van het bouwland met tanve mogen worden beteeld. Als tegemoetkoming aan de kleine bedrijven is hier op wederom een uitzondering toegestaan; op bedrij ven met minder dan V/2 ha. bouwland mag V2 ha. met tarwe worden beteeld. Met inachtneming van den richtprijs van f9.per 100 kg. zal do prijs der door de landbouwers bij de Gewestelijke Tarwe-Organisatie ingeleverde tarwe op dezelfde grondslagen als tot dusver het geval is ge weest, worden berekend. Andere granen en peulvruchten. De teelt van andere granen en van peulvruchten is niet aan beperkingen onderworpen. De bestaande maatregelen voor rogge, gerst en vcldboonen, welke ten doel hebben aan telers voor rogge en gerst een prijs van f7 fS per 100 kg. en voor veldbooncn van f8 a f9 per 100 kg te waar borgen. blijven gehandhaafd. De richtprijzen voor peulvruchten vervallen echter met uitzondering van die voor groene- en kroonerwten, schokkers en bruine boonen, zoodat de telers voor groene- en kroonerwten rekening kunnen houden met een prijs van ca. f9 per 100 kg. en voor schokkers en bruine boonen van ca. f10 50 per 100 kg. Voor gele erwten zal geen steunregeling weer worden getroffen. KooL en andere zaden. Voor de opbrengst van ten hoogste 3200 ha. kool zaad is een steunregeling ontworpen met het doel een prijs van ca. f 12 per 10 kg te bereiken. Met liet oog daarop zal, al naar gelang van den ver koopprijs. een toeslag worden gegeven, varieerende van een bedrag overeenkomende met f125 per ha. bij een verkoopprijs van f6.50 per 100 kg. of lager tot nihil bij een verkoopprijs van f 12.25 per 100 kg. of hooger. Ten aanzien van spinazie- en radijszaad kan wor den opgemerkt, dat een wijziging van de reeds ge publiceerde regeling in overweging is. die géén ma- terieele wijzigingen voor de betrokkenen medebrengt. Consumptie-aardappelen. Voor late consumptie-aardappelen is wederom een areaal van 100.000 ha. toegestaan, terwijl de teelt- heffing op f 30 per ha. toegestaan, terwijl de teelt- raoetkoming aan de kleine bedrijven is besloten, dat bij een uitpoot van niet meer dan 50 are voor 10 are geen teelthefing behoeft te worden betaald als het den verbouw op klei- en voor 20 are als het den verbouw op andere dan kleigrond betreft. Voor niet op de consumptiemarkt tfr plaatsen late aardappelen zal wederom denaturatie mogelijk zijn. Het bedrag- der denaturalie-vergoediPgen is nog niet bekend. Fabrieksaardappelen. De uitpoot van fabrieksaardappelen wordt evenals het vorig jaar geregeld naar den normalen uitpoot per bedrijf, met dien verstande, dat het totaal are- dan niet grooter mag zijn dan 20.000 H.A. als gevolg waarvan gemiddeld 42 pet. van den normalen uit poot wordt toegewezen. Als gedeeltelijke compen satie voor de sterke inkrimping van het areaal zal aan iederen teler, die een uitpootvergunning voor den verbouw van een oppervlakte suikerbieten, wel ke ongeveer overeenkomt met 1/10 gedeelte van de toegewezen oppervlakfo fabrieksaardappelen. Suikerbieten. De verdeeling van de beschikbare suikerbieten- garantie zal geschieden aan de hand van het vorig jaar toegewezen hoeveelheden, met dien verstande, dat de telers als regel tenminste 90 pet. van hun toewijzing in 1935 ontvangen; van de resteerende 10 pet., wordt 5 pet. overgebracht naar de Veenko loniën, terwijl de rest ter beschikking van de Land- bouw-Crisis-Organisaties wordt gesteld, teneinde daarmede zooveel mogelijk kleine onbillijkheden en verschillen te luinen wegnemen. De garantieprijs voor bieten, geleverd op de ge bruikelijke condities aan grootscheepsvaarwater en van gemiddeld suikergehalte, zal wederom flO per 1000 Kg. netto bedragen. De sneeuwstormen in Noord-Griekenland. Vijf en dertig dooden Athene De sneeuwstorm, die Dins dag enWoensdag in Noord-Griekenland heeft gewoed, heeft vele dooden geëischt In Macedonië zijn waarschijnlijk 35 menschen om het leven gekomen. Eeni- ge visschersvaartuigen zijn gezonken, waarbij verscheidene visschers verdron ken zijn. Gisteren is de temperatuur overal milder geworden. t NOG STEEDS, IN MIDDEN-AMERIKA DORPEN GEÏSOLEERD- Ernstige moeilijkheden bij de hulpverleening. Ghicago, Febr. (A.N.P.) De tweehonderd bewoners van Camp Grook in Zuid-Dakota heb ben den gouverneur dringend om het zeden van levensmiddelen verzocht. De plaats is nog steeds geïsoleerd Er doen zich bij de hulpverleening ernstige moeilijkheden voor, doordat een aanhou dende sneeuwjacht het opstijgen van vliegtuigen onmogelijk maakt. 10 MENSCHEN DOOR KOUDE OMGEKOMEN. Boekarest Februari De felle koude in de Dobroedsja heeft 10 dooden geeischt. In een storm in de zwarte zee is het s.s. „Phe- dol" vergaan, de bemanning is gered. THEATER ROYAL. Deze week in Theater Royal twee hoofdfilmen, waarvan de een is het romantische filmwerk „De Kozakkenkapitein", de geschiedenis van ka pitein Sergio Danikoff, die om zijn ontelbare a- moreuze avonturen verbannen wordt uit Sint Petersburg naar het strafgarnizoen van Komsk. Hij bevindt zich in den trein op weg naar zijn nieuwe standplaats, waar hij Olga Nicolaievna, het vriendinnetje van zijn toekomstige generaal Petrovinh, als reisgenoote aantreft- Dit is de bron, waaruit alle verdere verwik kelingen voortvloeien en dat zijn er velen Er ko men nog weer lieftallige dames bij te pas en een daarvan, Tanyd, wordt tenslotte gelukkig met den avontuurlijken kapitein Sergio. He tweede filmwerk „Oriënt Express" roept als vanzelfsprekend beelden op van spannende momenten en sensationeele verwikkelingen. Het begint al dadelijk, wanneer de express het station van Ostende verlaat en met razende snelheid dwars door Europa dondert, met bestemming Constantinopel. In den trein bevindt zich een heterogeen-ge zelschap, als eerste is daar Herbert Mundin in de rol van een geboren Londenaar, die erg onder den duim zit van zijn vrouw. Voor het eerst in zijn leven weerstreeft hij haar, door in hun ap partement een plaatsje aan te bieden aan de lieftallige Heather Angel, die de rol vervult van een cabaret-danseresje, dat zich, zonder een cent op zak te hebben, naar de plaats begeeft, waar zij een engagement heeft gekregen. Wanneer zij tengevolge van den honger flauwvalt in een zij gang van een wagon, is het Norman Foster. als jong, rijk. serieus zakenman, die haar, geheel tegen zijn zin, helpt en haar in zijn gereserveerde coupé draagt. Hij vertelt haar van zijn werk, neemt haar mede naar de restauratiewagen, huurt een slaapcompartement voor haar en vraagt haar tenslotte ten huwelijk, waarop zij overgelukkig „ja" zegt. Dan is er aanwezig Roy ACHTERUITGANG MET 11.325.000.000.—. Uit voorloopige mededeelingen van het Centraal Bureau v. d. Statistiek blijkt, dat het gezamenlijk inkomen der belastingplichtigen van 1921—1922 tol 1924—1925 was gedaald met f530 millioen en vanaf 1925 tót 1930—1931 wederom was gestegen met f606 millioen. Tengevolge van de in 1929 ingetreden crisis is daar op een vermindering ingetreden van f 1325 millioen tot 1934—1935. HET VOLK HEER EN MEESTER IN DE HOOFDSTAD. ERNSTIGE ONLUSTEN. Volgens een bericht van United Press uit Caracas, de hoofdstad van Venuzuela, is het gister op het Bolivar-plein tot ernstige botsin gen gekomen tusschen regeeringstroepen en arbeiders, die zich solidair hebben verklaard met de stakende drukkers. Vier personen werden gedood en vijftien andere min of meer ernstig gewond. Den geheelen dag trokken onafgebroken demonstreerende stakers door de straten der hoofdstad. Overal zag men vrachtauto's rij den, waarop bewapende manschappen had den postgevat, teneinde bij eventueele inci denten onmiddellijk te kunnen ingrijpen. Voor het paleis van den gouverneur waren solda ten geposteerd, wijl men vreesde, dat diens woonhuis juist het voorwerp van de baldadigheid der massa zou worden. Bij de botsingen op het Bolivar-plein schoten de soldaten van de balcons der departementen op de joelende menigte in. Nader uit Caracas: Bij de onlusten, ontstaan ten gevolge van de algemeene staking, welke werd af gekondigd om tegen het decreet tot invoering der perscensuur te protesteeren, zijn zes dooden en tal van gewonden gevallen. Alle openbare diensten zijn stilgelegd, o.a. telefoon en tram. De bladen verschijnen niet meer en in de handelshuizen is het werk gestaakt. Het volk is meester van de stad. Op zijn eisch heeft de presi dent den stadsgouverneur afgezet. De hondspresident heeft den president van den staat Lara en dien van den staat Zulia afgezet. Talrijke huizen, waaronder die van beambten der vroegere regeering, zijn geplunderd en het meubi lair is op straat verbrand. Geweldige rotsmassa in beweging. Italiaansch plaatsje door lawine bedreig. Milaan. Het plaatsje Varese Ligure aan de Vasa wordt sedert eenige dagen door een steen lawine bedreigd. Geweldige rots- en aardmassa's hehhpn zirb over non ormervl^te van 4 K.M lorigte en 2 K.M. breedte van den Monte Nessono losge maakt en hewp<ren zich thans geleidelijk in de rich tte van het plaatsie. Dp gehele nrnn-evin" is reeds volkomen veran derd. Hef Gera-knnflnl is verdwenen, en bier en daar babbpn zirb kleine meerfies gevormd. De in bewe^mo- gprckfp anrdr^nssa's komen dagelijks on geveer 50 e.M na^rhii. Fpni<*p hoeren hebben hun huizen reeds met het oog op het gevaar van in storting ontruimd. •Uitgebreide keuze in van Jansen en Tilanus. Let U speciaal op de gemakkelijke wijze van elastiek-vernieuwing. SCHAGEN. D'Arcy, in de rol van een dief en moordenaar, die zijn land ontvlucht, om aan de arm der wet te ontkomen. Met zijn gladde tong palmt hij ieder een in. om zijn prooi, later, als de tijd ervoor ge schikt is, te berooven. Zoo dringt hij zich ook aan Ir.ene Ware op, een charmante jonge vrouw, die smacht naar romantiek, en spreekt haar van liefde, echter alleen om haar juweelen te bemach tigen. Een ambitiens couranten-verslaggeefster, Do- rothy Burgess, herkent hem echter als een ge vaarlijk mensch en vanaf dat oogenblik kan de achtervolging met de daaraan verbonden ge vaarlijke avonturen beginnen. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was goed, Donderdag j.1. De duurste koe bracht op f200, kwam op 25 ets., werd gekocht door slager Oosterman alhier, af komstig van A. J. van Rijswijk, Wieringerwaard. Een mooie zwaro os werd gekocht door Gebr. Kwel- dam voor f250, afkomstig van den heer C. Smit, Barsingerhorn. Het dier had veel bekijks en kwam op 25 ets. Dezelfde gebroeders kochten een vet kalf voor f70, dus deze beesten gelden nog best. De handel in kalfkoeien was vrij goed. In gelde koeien goed. De handel in paarden was niet zoo druk. Groote aanvoer van nuchtere kalveren, han del iets kalmer, minder in prijs. Voor oude slacht schapen was de hoogste notcering 241,4 gld. De jon ge vette schapen liepen tot f25. Deze handel was van beide heel goed te noemen. Overhouders voor de weide, kalme handel; voor den dood waren deze duur, tot f 15 werd besteed. De vette varkens liepen iets terug, hoogste no teer ing 17 ets. Handel trekkend. Biggen handel zeer matig, het spek is te goedkoop. Drachtige zeugen van 60—80 gld, deze handel was stil. Bokken en geiten stug. Kippen, konijnen en een den minder in prijzen, handel zeer matig. Wat de aanvoer betreft, voor een wintermarkf mogen wij niet klagen. Ernstiger dan aanvankelijk gemeld. Parijs: De socialist Vincent Auriol heeft in de wandelgangen van de Kamer medegedeeld, dat Leon Blum een onrustigen nacht heeft doorgebracht, en dat zijn toestand tot de grootste voorzichtigheid noopte, in verband met de bloeduitstorting, die is veroorzaakt door de verwondingen, die hij aan het gelaat heeft bekomen. De socialistenleider zal der halve vrij langen tijd zijn kamer moeten houden. Indien Blum niet onmiddellijk, geholpen was, zon de bloeduitstorting volgens Auriol ernstige gevolgen gehad kannen hebben. Vincent Auriol sprak de hoop uit, dat de voor zitter van de socialistische partij ondanks zijn 64 jaren zich zoo spoedig en zoo volledig mo gelijk van zijn verwondingen 2al herstellen. Zijn verwondingen waren echter volgens den gerechtelijken arts, Dr. Paul, van ernstiger aard, dan men oorspronkelijk had gedacht. Arrestatie in verband met de Blum- affaire. Parij s: Het onderzoek van de politie inzake de aanval op Blum heeft geleid tot de arrestatie van een 32-jarigen verzekeringsagent. Deze verklaart even iwel dat hij wel bij de mishandeling aanwezig was, doch hieraarf niet te hebben deelgenomen. Hij is vroeger lid van de Action Frangaise geweest, doch reeds jaren geleden is hij afgetreden. Naar aanleiding van het incident heeft de socialis tische partij te Parijs aanplakbiljetten aangebracht, waarin wordt medegedeeld, dat de socialisten aan •alle arbeiders-, republikeinsche-, en democratische partijen hebben voorgesteld massa-demonstraties te houden in geheel Frankrijk, teneinde „de republiek te bevrijden van de strijdhonden, de misdadige fas cistische aanstichters in de rechtsche pers en hun hel pers, welke .zich klaarblijkelijk bevonden onder de leiders van de politie, de rechterlijke macht en de le gerleiding." Door Hnis van Afgevaardigden aange nomen met 204 tegen 36 stemmen. Washington, 14 Febr. (A.N.P.). De groot ste legerbegrooting voor den vredestijd is vandaag door het Huis van Afgevaardigden aangenomen met 204 tegen 36 stemmen en vervolgens doorgezonden naar den Senaat. De begrooting voorziet in uitgaven ten bedrage van 5-43 millioen dollars. Het Huis heeft een amendement aangenomen, waarbij 1000 reserve-officieren van het leger voor herha lingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen. Dit amendement was ingediend door den voorzitter van de commissie voor legerzaken. Praag: Een Hongaarsch zakenman, Gerendai enaamd, is in den afgeloopen nacht in den trein Varschau -Praag gechloroformeerd en bestolen van millioen Tsjechische kronen. De dief heeft door een ïat in de afscheiding van het compartiment den zakenman met chloroform verdoofd en heeft vervol gens zijn slachtoffer beroofd, waarmee hij aan een klein station uitstapte en verdween. Verwachting: Meest matige Oostelijke tot Zuid oostelijken wind, licht tot half bewolkt, droog weer, matige tot lichte vorst des ochtends, la ter om het vriespunt. Verdere vooruitzichten: weinig veranda- ring. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 755. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 1 gr. C. 34 gr. F. NOG RHEUMATISCH? Dan heeft U Terlep's Rheumatieksmeersel nog niet geprobeerd, anders was U al van Uw pijn verlostl Prijs f 0.65 per flesch. Alleen verkrijgbaar in TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-Assistenten, Hoogzijde 103 Schagen. Kapperszaak door het vuur verwoest. In de kapperszaak van den heer Geels aan het Verdronken Oord te Alkmaar, heeft Vrijdagmiddag een felle brand gewoed, die het geheele perceel in de asch heeft gelegd. Terwijl de familie aan tafel zat voor het middag eten, ontstond in de heerensalon brand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners niet meer langs de trap de straat konden bereiken. Bu ren plaatsten ladders tegen den gevel en langs de zen weg konden alle negen bewoners het huis ver laten. De redding was moeilijk, vooral doordat er vier kinderen waren van anderhalf tot 4Vfc jaar en de vrouw des huizes, die herstellende was van een langdurige ziekte. Hoewel de brandweer met al het beschikbare ma teriaal ter. plaatse was, brandde het drie verdiepin gen hooge pand geheel af.. Dë belendende perceelen kónden worden behouden. De geheele inboedel ging verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Auto-passagier met het hoofd door de voorruit. Gisteravond heeft in de kom der gemeente Heesch een auto-ongeluk plaats gehad, waarbij een der passagiers ernstige verwondingen heeft opgeloopen. Aan de rechterzijde van den weg stond een vrachtauto geparkeerd van een expe diteur uit Geffen, van welken wagen het achter licht brandde, toen uit de richting Nijmegen een luxe-auto, bestuurd door den heer E. uit Tilburg naderde. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak schijnt de bestuurder het achterlicht van de vrachtauto niet te hebben- bemerkt. Hij botste in volle vaart op den wagen- Een der inzittenden van de luxe-auto werd door de voorruit geslin gerd en kreeg^bloedende wonden aan hoofd en armen. De spoedig aanwezige geneesheer achtte overbrenging naar het Liefdegesticht te Heesch noodzakelijk. De marechaussee uit Geffen stelt een onder zoek naar de schuldvraag in. Beide auto's zijn zwaar beschadigd. DE ONTVOERING VAN DEN AMERIKAAN- SCHEN MISSIONARIS, De bandieten gevonden. Moekden De gendarmerie is er in geslaagd de bandieten op te sporen, die op 4 Februari den Amerikaanschen missionaris Joseph Burns uit Toenhoea in de provincie Kirin ontvoerd heb ben. Men beschouwt het hier nog slechts als een kwestie van tijd voor de missionaris gered zal worden, aangezien de bandieten door de Ja- pansch-Mandsjoerijsche troepen geheel omsin geld zijn. TROTSKI STERVENDE? Warschau Naar vernomen wordt zou de vroegere volkscommissaris Trotski, die sedert geruimen tijd ziek ligt in Polen, ongeneeslijk ziek en zelfs stervende zijn. HEVIGE POLITIEKE VECHTPARTIJ. Acht gewonden. Warschau. Uit Dantzig wordt gemeld, dat in het nlaatsie Gross Plechnendorf op het gebied van de Vrije Stad een groep Duitsch Nationalen, die van een politieke vergadering huiswaarts keer den, is aangevallen door afdeplingen S.A. die met een vrachtauto aankwamen. Er ontstond een vuur gevecht en een handgemeen, in den loop waarvan acht personen van beide partijen gewond werden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 10