Opwinding te Parijs. Spit in4niL Het voetbalprogramma. Leon Blum door royalisten mishandeld. Een daad van kwajongens - IV0R0L „Koop Nederlandsche waar, tandpasta Dan he|Pen wii elkaar-" STRENGE MAATREGELEN DER REGEERING. ONTBINDING DER KONINGSGEZINDE ORGA NISATIES. PARIJS. Een reeks van gebeurte nissen die den laatsten tijd toch al een zeer onaangename spanning in de Fransche hoofdstad hadden verwekt, is plotseling tot een groote opwinding gestegen, door een betreurenswaardig incident, dat zich Donderdagmiddag heeft voorgedaan. Het geval deed zich voor bij de uit vaart van den gestorven monarchlsti- schen journalist, Jacques Bainvtlle, lid van de Fransche academie. Bij die ge legenheid is de leider der Fransche so cialisten, Léon Blnm, toen hij met het kamerlid Monnet in een auto over den boulevard St. Germaln reed, door een aantal Camelots du Rol aangevallen en gewond. Met een doorgesneden slagader moest Blum in een ziekenhuis worden opgenomen. Ongeveer ter hoogte van het ministerie van oorlog, werd zijn auto door een groep jongelieden, die de orde hand haafden bij de begrafenis van den mede werker der „Action Francaise", Baln- ville tot staan gebracht. De ruiten van de auto werden met wandelstokken ingeslagen. Blum en Monnet stegen uit, waarna zij door een 50-tal personen werden aangeval len. Blum, die slechts verdedigd werd door drie politiemannen en zijn chauf feur, kreeg eenige slagen op het hoofd. Nader wordt gemeld, dat de minis terraad nog denzelfden avond heeft be sloten, een bevel uit te vaardigen tot ontbinding van de royalistische liga, „Action Francaise" en van de neven organisatie, „Camelots du Rol", Hoe de. aanslag geschiedde. De verwondingen, die Léon Blum bekomen heeft tijdens den royalistischen aanval op zijn persoon blijlken niet van zoo ernstigen aard te zijn als oor spronkelijk gedacht werd. Blum is aan het hoofd en vooral in den hals gewond, hetgeen voor een deel te wijten is aan de rondvliegende splinters van de vernielde ruiten. Over den aanslag wordt nader gemeld, dat Léon Blum reeds spoedig, nadat hij te voet uit de Kamer was vertrokken door 4 leden van de Action Fran caise was aangevallen en mishandeld Op dat oogen- blik was toevallig een fractielid van de socialistische partij met zijn auto voorgekomen. Deze stopte en Blum reed met hem weg. In den wagen zat ook nog de vrouw van den socialistischen afgevaardig- digde. Toen de auto was aangekomen bij het sterf huis van Jacques Bainvtlle, den dezer dagen over leden schrijver, waar de straat wegens de rouw- plechtigheid was afgezet, vielen de aanwezige stu denten onmiddellijk op de inzittenden van de auto aan. De vensterruiten van den wagen werden ver nield en Léon Blum, die zich wilde verwijderen, Ontploffing in een bierbrouwerij. Twee arbeiders ernstig gewond, In brandende kleeren de straat opgerend. Donderdagmiddag is In de bierbrouwerij „De Drie Hoefijzers" te Breda een ernstige ontploffing ont staan. Door onvoorzichtigheid van een werkman ontplofte een vat parafine. Twee arbeiders, die in liet lokaal werkzaam waren, kregen de brandende massas over het lichaam, waarna zij met brandende kleeren de straat op renden. Zij werden door eenige voorbijgangers gegrepen, die er in slaagden de vlam men te dooven. Met brandwonden overdekt, zijn zij naar het St. Ignatiusziekenhuis overgebracht, na eerst door dokter Hermans van den Geneeskundigen Dienst te zijn verbonden. Hun toestand is ernstig. De brand, welke in het gebouw ontstond, kon met eigen middelen worden gebluscbt. Wij vernemen nog, dat de gewonden zijn de arbeiders Verheyen en Van Dongen. EEN ZONDERLINGE RAMP Naar Reuter uit Perth meldt, bedreigt de droogte in het Gascogne-district in West-Austra- lië, die veroorzaakt is door kogelgaten in de watertanks 20.000 schapen met den dood, en de boeren met langdurige ontberingen. Deze tanks, die den eenigen permanenten wa tervoorraad voor dit district bevatten, zijn door zeefd met kogels Duizenden liters kostbaar water zijn op deze manier verloren gegaan. Men ver moedt, dat een reiziger, die getroffen was door een zonnesteek, op de tanks heeft geschoten. LEON BLUM. werd door ongeveer 100 tot 200 jonge mannen om singeld, die met alle hun ter beschikking staande voorwerpen op hem insloegen. Hevig bloedende vluchtte Blum een zijstraat in, waar hij aan een huis aanbelde. Toen de conciërge echter een met bloed bedekt man voor zich zag, sloeg zij de deur weer toe, zoodat Blum verder moest vluchten. In 'n belendend perceel, waar eenige arbeiders aan het werk waren, werd de deur voor hem geopend, zoo dat hij voorloopig in veiligheid was. Eerst toen de chef van de Parijsche veiligheidspolitie met een krachtige afdeeling politie arriveerde, kon Blum naar het ziekenhuis worden overgebracht. Van sommige zijden wordt van den overval een andere lezing gegeven, die in het kort hierop neer komt, dat hier in het geheel geen sprake kan zijn van een overval. De toedracht zou volgens dezen aldus zijn, dat de auto, waarin Blum gezeten was, trachtte door de afzetting voor het huis van Bain- ville heen te rijden en dat de verontwaardigde me nigte daarop, zonder te weten, dat men hier met Leon Blum te doen had, er op los geslagen had. Blum zou eerst herkend zijn, toen hij uit den wa gen was gejaagd. Het ligt voor de hand, dat dit incident in politie ke en parlementaire kringen buitengewoon groote opwinding heeft veroorzaakt. Reeds onmiddellijk na het begin van de kamerzitting van vanmiddag bracht de voorzitter het huis in kennis van het gebeurde en betuigde hij Léon Blum uit naam van de kamer 'zijn sympathie. Minister president Sarraut legde eveneens een korte verklaring af. De regeering, zoo zeide hij zal met het oog op de gebeurtenis sen niet meer aarzelen energiek op te treden. De kwajongens van de Action Francaise hebben met hun aanranding van Blum hun partij een slech ten dienst bewezen, aldus de Parijsche correspondent van de N.R.Ct. In omgekeerde reden moet het gezag vafl den socialistischen leider daardoor stijgen. Zij mogen nog van geluk spreken, dat hij er het leven heeft' afgebracht. De apen, die de auto omsingelden waarin hij op de achterbank zat met mevrouw Mon net, de vrouw van het socialistische Kamerlid, die chauffeerde, hebben met doldriftige onbesuisdheid ■gehandeld. -v,In. een,.ommezien verspreidde. liet gerucht zich dooi de stad. Op slag.verschenen er extra-uitgavpn van de bladen. Vooral in de Kamer verwekte het levendige beroering. Men kan niet zeggen, dat Blum geliefd was, maar hij staat algemeen in aanzien, wegens zijn tactische eigenschappen en scherp verstand. De gevolgen van den aanslag zullen daarmede niet zijn uitgewischt. Men weet, dat de linker groepen aanstonds hun eischen stelden. Sarraut liet gister in de Kamer daaromtrent geen twijfel. Hij sprak met ongewone geestkracht wat hem de algemeene bijval bezorgde. Alleen aan de uiterste rechterzijde onthield men zich van teekenen van goed- of afkeuring. Ook Herriot sprak met indrukwekkenden ernst. Opnieuw hebben Daudet en Maurras zich voor den rechter te verantwoorden. Vooral de laatste is zich de afgeloo- pen maanden aan ongehoorde provocatie te buiten gegaan. Deze kwam neer op aansporing tot daden van geweld op de persoon van Herriot en behalve hij en de andere leiders van links moesten de personen uit hun naaste omgeving het ontgelden. Socialisten en radicalen verwetep de regeering al geen haast te maken met de toepassing van de wet van ontbinding Onverwachts overvallen U de venijnige steken. jjp- Wrijf dadelijk met Kloos- terbalsem, welke tot diep I in de weefsels door dringt. onmiddellijk verdwijnen de pijnen omdat de stoffen die de pijnen ver* oorzaken er door wordén verdreven. met AKKERs KLOOSTERBALSEM Doosje 35 ct. Potten 62'/* ct. en f. 1.04 van particuliere milities en tot beteugeling van de agressies en aansporing daartoe. Nu is geen uitstel meer mogelijk. De regeering was wel gedwongen ter stond bijeen te komen en voorzorgen te treffen. De socialisten denken bij zoo'n aanslag terstond aan den moord 31 Juli 1914 op Jau^ès gepleegd. Dit verlies hebben zij de Action Frangaise en vooral Maurras, die de geest van den dader zou gewapend hebben, nooit vergeven. Tenslotte weet men dat Blum, zoo min als wie ook eenige schuld draagt aan den dood van Bainville, die aan een zweer in de slokdarm is bezweken. Krachtig optreden der regeering. In de kringen, welke gelieerd zijn aan den minis ter-president verzekert men, dat Sarraut vastbeslo ten is er voor te zorgen, dat de ontbinding van de Action Francaise niet alleen op papier zal staan. Iedere openbare betooging der Camelots du Roi zal voortaan niet alleen worden verboden, doch ook on derdrukt. Op het oogenblik is geen sprake van de arrestatie van politieke personen. De regeering zal eerst zien, hoe de wet zal worden geïnterpreteerd en dienovereenkomstig handelen. De Parijsche rechtbank heeft een vervolging inge steld tegen Maurras en den uitgever van de Action Frangaise, wegens ophitsing tot moord, zulks op grond van een op 13 Jan. j.1. aangenomen wetsar tikel 2A. Er zijn weer tal van belangwekkende wedstrijden. De tijd van de laatste loodjes komt in zicht. Zoo ook in 2A waar D.O.S. waarschijnlijk opnieuw tot verbetering van haar kans kan geraken, door Bloe- mendaal in een thuiswedstrijd te slaan. Edo en Vriendenschaar zullen trachten te volgen. Edo moet daartoe in Amsterdam van A.F.C. win nen en Vriendenschaar krijgt het Gooi thuis. Nu lijkt ons beider opgaaf niet gemakkelijk. A.F.C. is een vreemde ploeg, een geijkt voorbeeld van wissel valligheid. Wie weet of dat elftal, Zondag zoo waar geklopt door D.Ü.S., morgen niet eens uit haar slof schiet. Met groote reserve slechts stellen we E.D.O. de beide punten in het vooruitzicht. Daar 't Gooi ook op haar tellen moet passen, is het te verwachten, dat zij zich niet zonder meer aan Culemborg zal uitleveren. Toch gelooven we, dat dit onvermijdelijk zal zijn Vriendenschaar zal, thuis, na eenigen tijd rust alles op alles zetten. Daarvoor zal 't Gooi moeten zwichten. Kinheim ontvangt Zeeburgia. De thuisclub zit diep in den put. Maar weet tevens dat een overwin ning die reeds grootendeels zal dempen. Aansporing genoeg dus voor de Beverwij kers. Of dit voldoende zal zijn om Zeeburgia te kloppen? Wij betwij.'elen het; Amsterdam heeft ook nog een kansje dat zij niet zoo maar laat schieten. Direct gevaar zal zich dus waarschijnlijk voor Alcmaria niet opdoen. Niettemin is een overwinning op U.V.V hoogst nuttig. Laten we gerust zeggen noodzakelijk. Want het niet gewenscht telkens in vree- ze te verkeeren. Vooruit dus, Alkmaarders. Neemt een voorbeeld aan jullie stadgenooten. De Boys kraakten Purmersteyn, Alkmaar klopte Texel. Wel nu, schenkt jullie, wapendragers der kaasstad, je aanhangers een overwinning op U.V.V. Het moet, dus het kan ook! 2B. Velox moet bij Hilversum op visite. Een zwaar dagje, waarvan de belooning echter niet hoeft uit te blijven. West-Frisia zal met klein verschil moeten zwich ten voor O.S.V. 3A. En nou zijn we weer aangeland in de afdeeling aller afdeelingen, 3A, voor ons Noord-Hollanders zonder weerga! Het programma klinkt als een heele klokkenwin- kel. Allereerst H.R.C.Volewijckers. Den Helder valt van de eene sensatie in de andere. In dezen wedstrijd kan r^en merkwaard-ge studies maken. Men kan al lereerst aan de weet komen, wat er nu wel waar is van de magische verbalen, die omtrent Volewijckers in omloop zijn. Is dat nu zoo'n wonderploeg? Heb ben die lui hun laatste wedstrijden zoo maar kun nen winnen, terwijl ze de eerste wedstrijden uit on achtzaamheid hebben verloren. We zullen met be langstelling toezien of we op deze punten wijzer kunnen worden. In ieder geval schijnt vast te staan, dat Volewijckers technisch het best speelt in 3A. Dat de productiviteit echter niet dien overeen komstig is. Dit laatste moet dan ook al de redding van H.R.C. zijn, want de zwakte van het duo Van TilScholten tegen Helder was frappant. Een dergelijke zwakke verdediging kan tegen een ploeg als Helder, dat er al niet beter aan toe is, nog gecompenseerd worden door de uitstekende Racing- voorhoede. Of dat tegen de Volewijckers ook zal gaan, ,/noet betwijfeld worden. Hoe het zij we geven in dezen match aan H.R.C. een kans om te winnen. Maar aan deze voorspelling ligt de hoop en het ver trouwen ten grondslag dat Van Til en Scholten (of hun plaatsvervangers) zich tot een redelijk peil we ten te herstellen. Waar onze jeugd dezen winter al heel weinig vail heeft genoten. Hoe nuttig een zege voor H.R.C. zou zijn, behoeft nauwelijks betoog. We verwachten dan ook een felle kamp. Beverwijk krijgt de Boys thuis. Een gelijk spel ligt in de lijn. Of krijgt de Grand weer last van doelpun- tenhonger. In dat geval moet men van een Alkmaar- sche zege niet opkijken. Purmersteijn—Hollandia biedt Purmerend de ge legenheid tot herstel. Nu H. uitgeschakeld is ver wachten we een Purmerender overwinning. Met het oog hierop dient Succes van K.V.V. te winnen. Dat is een zware opgave. Maar... met Rij kers weer in de gelederen is het mogelijk. Enthou siasme, heeren, overgave ter wille van je club, de beproefde wijze voor jullie zegepralen. Probeert het We wachten met spanning. Zaandijk krijgt Helder thuis. Als Helder eens zoo goed zou weten te spelen als tegen H.R.C. in de twee de helft, zag het er voor Z. slecht uit. We betwijfelen echter of er voldoende motieven zijn die een derge lijke geest over de withemden zouden kunnen doen vaardig worden. Zaandijk zal met het oog op haar kans, op volle sterkte spelen. Daarom zullende punten (met klein verschil) aan de Zaan blijven. 4 A. Het programma van 4 A is geheel gewijzigd, waar op men goed diene te letten. Eerst zouden gespeeld worden: Sparta— Alkmaar; Texel—N. Niedorp en Andijk D.T.S. Daarvan heeft men nu gemaakt: AlkmaarStrand vogels, N. Niedorp—Sparta en B.K.C.—Andijk. Alkmaar mag niet verliezen van de Vogels. Nu. we behoeven niet bang .te zijn dat Kranenburg c.si zullen falen. In N. Niedorp zien we een gelijke kans voor beide ploegen. Op grond van terreinvoordeel is men ge neigd de thuisclub als a.s. winnaar te beschouwen. Meer is er ook niet van te zeggen. Als het eens ge lukken zou de aanwezige spelers te N. Niedorp tot een elftal in plaats van 11 eenheden te maken, ja dan! Daarin verdiepen we ons maar niet meer. Want dan zouden we weer eens gaan uiteenzetten hoe N. N. dan kans gemaakt had, ondanks Texel, ondanks Alkmaar. B.K.C. is zedelijk verplicht nu van Andijk te win nen. Ze hebben 't indertijd zoo ongelukkig afgescho ten om den Oost, dat de Polder nu wel eens wat an ders wil zien. Als B.K.C. dat in het oog houdt en ook de grijpbare derde plaats, dan behoeft zij niet ten tweede male te verliezen. N.H.V.B. Wieringerwaard ontvangt Zondagmiddag Helder 3. Niet zoozeer om Watervogels een plezier te doen, dan wel vanwege de sportieve eer zal W. haar best doen om te winnen, wat o.i. zeer goed kan gebeuren. In AtlasH.R.C. 4 ligte en kleine Racingoverwinning, terwijl J.V.C. eens van Held. Boys moest zien te win nen. Afgesproken, Julianadorpers? Twee branden te Kerkdriel. Negentien personen dakloos. Kerkdriel, 13 Febr. Donderdagavond omstreeks reveil uur is brand uitgebroken in het achterge deelte van de woning van den heer A. Mendels. Het vuur deelde zich mede aan 't naastgelegen perceel, bewoond door den heer M. v. d. Laarschot en de wed. Tli. v. d. Biggelaar. Het eerste huis lag spoedig in den asch. het tweede brandde totaal uit. Hierna is brand uitgebroken in het ruim 100 meter verder gelegen perceel van den radiohandelaar M. Hooijmans en de. wed. Th. Vprhoeven. die een land bouwbedrijf heeft. Ook hier kon de brandweer niet verhoeden, dat de woning verwoest werd. Burge meester Van Heereveld leidde zelf het blusschings- werk. Er vielen geen persoonlijke ongelukken voor, doch 19 personen worden door deze branden, waarvan de oorzaak onbekend is, dakloos. TRAGISCHE VERGISSING In het dorpje Schluesselfeld bij Neurenberg hadden eenige arbeiders die chaatsen hadden ge reden aangelegd in de herberg van Hilpert waar de vrouw van den kastelein hun een borrel zou schenken. In de haast greep de vrouw eeu ver keerde flesch, die vergif bevatte dat voor de rei niging van vaatwerk gebruikt wordt. Drie arbei ders, alle drie hoofden van huisgezinnen, stier ven ter plaatse binnen een half uur, de vierde die kon overgeven, zweeft desondanks nog in le vensgevaar. De vrouw die het ongeluk veroot- zaakt heeft is volkomen van zinnen. Talrijke berichten zijn de laatste dagen bij ons binnengekomen over de heftige sneeuwstormen, waar door Zuid-Oost Europa deze week is geteisterd. Zoo hevig was hel noodweer, dal het water uit de zee van Marmora hoog werd opgezweept en de stralen van de Tnrksche hoofdstad Istanhoel binnenstroomde en welke moeilijkheden dit voor het verkeer opleverde, toont ons bovenstaande toto.

Schager Courant | 1936 | | pagina 11