Opwinding in Spanje, Rijksmiddelen in Januari Graanimporteurs in het geweer. Het volksfront viert zijn overwinning, De staat van beleg afgekondigd Borgstellingsfonds voor den Middenstand. Wanhoopt Hailc Selassie? Geweldige brand te Valparaiso Inkomstenbelasting hooger. kunstkorrel' De neutraliteitswet in Amerika. Dinsdag 18 Februari 1936. 79ste Jaargang. No. 9916 Postrekening No 23330 SCHAG COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur„ worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitk tniend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. BLOEDIGE ONLUSTEN EN MUI TERIJEN. OPSTAND IN DE GE VANGENISSEN; POLITIEKE GE VANGENEN KRIJGEN DE VRIJ HEID. VROEGERE AMBTENA REN IN HUN FUNCTIES HER STELD. Reuter seint uit Madrid: In verband met de geweldige opwinding, welke bij het bekend worden van de verkie zingsuitslagen, in Spanje tot uitbarsting is gekomen, is wellicht nog gisteravond of he denmorgen in het geheele land de staat van beleg afgekondigd. Reeds is de regeering tot een dergelijken maatregel overgegaan in de provincies Sa- ragossa, Huesca, Alicante en Andalnsië, ter wijl ieder oogenblik de afkondiging van den staat van beleg in de provincie Bilbao en Valentia te wachten staat. Ofschoon de definitieve resultaten der verkiezingen nog wel even op zich zullen laten wachten, blijkt uit de berichten dat de overwinning der linksche partijen zich heeft geaccentueerd en de regeering van Portelas Valladares zal moeten aftreden. Op het oogenblik is echter van meer belang de vraag, of de regeering den toestand in de hand heeft. Er schijnt in tal van centra groote onrust te heerschen en de afkondiging van den staat van a- larm, en hier en daar zelfs den staat van beleg, wijst er op, dat het Volksfront aanstalten maakte om reeds de macht in handen te nemen. Het zal moeten blijken of de regeering tegen dezen druk is opge wassen. Reuter meldt nog uit Madrid: Nu het vrijwel zeker is, dat de komende Cortes een linksche meerderheid zullen hebben, trekken link sche betoogers door de straten en eischen de macht op. De demonstraties richten zich vooral tegen de staatsgevangenis te Madrid, waar de politie ge dwongen was in de lucht te schieten Ook voor het ministerie van binnenlandsche zaken verzamelden zich enkele duizenden demonstranten, die eischen dat de gevangenen worden vrijgelaten en dat de regeering zal aftreden. Het karakter dezer demon straties blij'kt uit den kreet: „Heil Moskou." De regeering maakt bekend, dat de alarm toestand voorloopig tot acht dagen is be perkt. De censuur op de pers en het verbod van vergaderen is weer van kracht gewor den. Minister-president Portcla Valladares ver klaarde aan de pers dat de alarmtoestand bij regeeringsdecreet is uitgevaardigd in ver band met den toestand en wel voor den duur van acht dagen aangezien anders goed keuring noodig zou zijn geweest van de per manente commissie uit de Cortes. Hij is door den ministerraad gemachtigd den staat van beleg af te kondigen waar en wanneer hij dit noodig acht Een kokende opwinding. Volgens een bericht van United Press uit Madrid heeft, de overwinning der linksche partijen een ko kende opwinding veroorzaakt, tengevolge waarvan ernstige botsingen zijn ontstaan. Uit verscheidene dee- len van het land wordt gemeld, dat de gevangenen, nadat zij de officieuse verkiezingsuitslagen hadden vernomen, aan het muiten zijn geslagen. In Barcelona behcerschte de menigte een uur lang de straten en aanvankelijk stond de politie volkomen machteloos. De manifosteerende massa eischte, dat de gemeen teraad, welke wegens de October-revolutie was afge zet, weder in functie zou treden. Bij het gemeentehuis gekomen, vernam de menigte, dat haar wensch reeds vervuld was en dat de vroegere gemeenteraad met burgemeester Suner aan het hoofd weer het bestuur in handen had genomen, en zulks op last van de re- georing zelf. In Cartagena c -lencia is het eveneens tot mui tcrijon gekomen. U gevangenen van het tuchthuis van Cartagena doodden een bewaker en staken ver volgens de gevangenis in brand. Twee cipiers wer den door de muiters, die meer dan neeenhonderd man sterk waren, als gijzelaars vastgehouden. De politie trok een cordon rond het brandende gebouw en de commjsaris spoorde vier vroegere leden van de generaliteit, die in Cartagena nog een lichte straf AZANA, die waarschijnlijk met vorming van nieuw Spaansch kabinet zal worden belast. moesten uitboeten aan, zich aan het hoofd der po litie te stellen, teneinde te voorkomen, dat de ge vangenen op de politie zouden schieten. De vier leden der generaliteit slaagden er inder daad in, hun kameraden tot overgave over te halen, waarna de brand kon worden gebluscht. In Valencia zijn 734 gevangenen aan het muiten geslagen, die eveneens de gevangenis in brand sta ken. Het gelukte den muiters, de cipiers te over meesteren en achter slot en grendel te zetten. Zij wisten voorts het wapen-arsenaal der gevangenis buit te maken. Toen de civiele garde ter plaatse verscheen, kwam het tot een wilde schietpartij, waarbij drie cipiers en verscheidene gevangenen werden gewond. Tot dusver is de muiterij nog niet onderdrukt. In vele steden des lands hebben arbeiders het werk neergelegd. In Saragossa is o.a. een algemeene staking uitgebroken, betgeen den autoriteiten aan leiding was, den staat van beleg af te kondigen. Al le winkelzaken, ondernemingen en restaurants zijn daar gesloten, terwijl het verkeer bijna volledig is stilgelegd. Men vreest, dat de staking zich morgen nog zal uitbreiden. Onder deb evolking heerscht ern stige bezorgdheid over het verder verloop der din gen. Te Madrid trekken nog steeds optochten door de straten, die de macht en amnestie eischen. De demonstraties richtten zich vooral tegen de staatsgevangenis te Madrid, waar de politie ge dwongen was, in de lucht te schieten. Ook voor het ministerie van binnenlandsche za ken verzamelden zich enkele duizenden demonstran ten, die eischten, dat de gevangenen worden vrijgela ten en dat de regeering zal aftreden, het karakter van deze demonstraties blijkt uit den kreet „Heil Moskou", die overal door de stad weerklinkt. Tijdens de demonstratie voor het vrijlaten van de gevangenen gelastte de garde den betoogers in de nabijheid van de kerk Buen Susceesso halt te hou den. Op het zelfde oogenblik vielen verscheiden scho ten en een verward gevecht volgde. Hierbij werden zes personen gewond. Twee hunner zijn aan de be komen kwetsuren overleden. Teneinde te voorkomen, dat wordt gespeculeerd in verband met den politieken toestand, is de beurs ge sloten. Op de Pasco del Prado heeft de politie een op tocht van een 500-tal demonstranten uiteen gesla gen. Het waren meest jeugdige volgelingen van de roode vaan. De politie heeft tenslotte de vlag in be slag genomen en verrichtte verscheidene arrestaties. De regeering heeft aan den militairen gouverneur van Madrid instructies gegeven, om de orde met kracht te handhaven. Tot handhaving van de orde rijden pantserwagens door de stad. Tot gouverneur-generaal van Catalonie is de links- radicale Moles benoemd. De eerste daad van den nieuwen gouverneur was het onderteekenen van een decreet, waarbij de Cata- laansche gemeenteraden, welke na de Octoberrevolu- tie van 1934 werden ontbonden weder in functie wor den hersteld. Largo Caballero triomfeert. De minis ter president willigt zijn eischen in. Largo Caballero, de arbeidersleider heeft, een be zoek gebracht aan minister-president Valladares. Na afloop van dit onderhoud verklaarde hij aan de menigte: „Ik heb de heropening geeischt van alle volkshuizen in Spanje. En de premier heeft den eisch ingewilligd en het volkshuis te Madrid werd onmiddellijk geopend." „Ik heb geëischt, dat de politieke gevangenen in vrijheid zouden worden gesteld en Valladares heeft direct desbetreffende orders uitgevaardigd. Reeds hedennamiddag gingen de gevangenisdeuren open en herkregen de gedetineerden hun vrijheid. Ook heeft de regeering reeds haar toestemming ge geven tot den terugkeer der politieke uitgewekenen". EEN KLEIN WERKCOMITÉ BE NOEMD. OMSLAG VAN 15 a 20 CENT PER INWONER NOODIG GE OORDEELD. Gisteren is in het Stadhuis te Alkmaar de eerste vergadering gehouden van het Comité, belast met de organisatie van een Borgstel lingsfonds voor den Middenstand in Noord- Holland-Noord. Na enkele voorloopige besprekingen werd een werkcomité gekozen, waarin zitting na men de heeren Dr. Hofstee, Mr. Moens, En- del, Walter, Slingerland! en De Lange te Alk maar, Niestadt te Schagen, Smit te Den Hel der en Lovink te Anna Paulowna. Medegedeeld werd, dat na een voorloopig onderzoek was gebleken, dat de kassen der resp. Crisis-comité's ledig waren, zoodat een omslag per inwoner van 15 a 20 cent wel noodig zou blijken. De burgemeester van Schagen kon de ver heugende mededeeling doen, dat zijn crisis comité nog een ruime kas heeft. Het animo om tot een oplossing te komen, bleek gelukkig onverflauwd, zoodat naar mag worden verwacht, de hulp, waarnaar velen snakken, niet te lang op zich zal laten wach ten. D j i b o e t iHet agentschap Stefani verneemt, dat men thans is overgegaan tot belangrijke herstel werkzaamheden in de bezittingen van den Negus in Djiboeti, die sinds jaren verlaten en ongebruikt stonden. 0.a. is men overgegaan tot het aanleggen van electriciteit in de huizen van den Negus. Dat doet veronderstellen, aldus Stefani, dat de Negus, nu hij na de laatste opmarschon der Italianen de ze kerheid heeft gekregen, dat Italië een volledige over winning zal behalen, bevel heeft gegeven om voor hem een eerste voorloopige verblijfplaats in het buitenland in gereedheid te brengen voor den dag, waarop hij gedwongen zal zijn Ahessinië te verlaten. Brand in een filmatelier Ruim dertig dooden? Santiago de Chile 17 Februari (A.N.P.) In Valparaiso is in een groot gebouw, waarin de ateliers van een Italiaansch-Chileensche film-maatschappij ondergebracht waren, waarschijnlijk tengevolge van zelfontbranding van fïlmstrooken een brand ontstaan, die in korten tijd een reusaclitigen omvang aan nam en het geheele gebouw in de asch legde Het nauwkeurige aantal dooden is nog niet vastgesteld. Men vreest, dat ruim 30 perso nen het leven hebben verloren. Bovendien werden talrijke personen gewond. IN TOTAAL BLIJFT DE EERSTE MAAND VAN DIT JAAR f 3.2 MIL- LIOEN BIJ DE RAMING ACHTER. Blijkens de overzichtstaat van de rijksmiddelen over de afgeloopen maand is het totaal bedrag der ontvangsten f 3.2 milioen minder geweest dan de ra ming. De dividend- en tantièmebelasting gaf een lagere opbrengst van ruim 8 ton, terwijl de omzetbelasting als naar gewoonte, haar deel bijdroeg in de tegen slagen met een lagere opbrengst dan de schatting van 1.2 millioen. Men dient bij deze cijfers echter niet te vergeten dat de raming over een vol jaar wordt opgemaakt en voor de vergelijkingscijfers door 12 wordt gedeeld. Een veel zuiverder beeld krijgt men dan ook door vergelijking met Januari van het vorige jaar. En dan blijkt allereerst het verheugende feit dat de inkomstenbelasting bijna 4V£ millioen gld. meer heeft opgebracht dan in Januari 1935, terwijl ook de grond- en vermogensbelasting een gunstig beeld ver- toonen door een vermeerdering van f 2 millioen. Met uitzondering van de accijns op het gedistil leerd toonen echter de accijnzen over de geheele li nie een daling evenals de opbrengst van het ver- kcersfonds. Zoowel de motorrijtuigenbelasting als de rijwielbelasting gaf een mindere opbrengst te zien. DE GEHEIMZINNIGE EPIDEMIE Rio de Janeiro Men is er thans in geslaagd te constateeren van welken aard de ziekte is, die in den vorm van een epidemie in den staat Para gewoed heeft., Het betreft een geval van moeras- koots en gele koorts. kBERTELS' {öotuctie i>y Hccge aerprootuu /age voeck' koste" //e/aan/oJpLjlrrweeuoee/er merken Z)a.tm o/en /uxrza/e/ujorv/fgekrcLcA/ o(s /egio, a/ocA c/e mees/en /luswer Die geuen weinig groei er? /(rrxcAi. Kef „Bedek Ku/ulfanrel 'is '{(Waters; Uwpluimveegroei/, is nimmer zteA De kippen u?oro/en legTrwtcAines t Uw ren een eierenfeJrrieA f OLIEFABBIEKEN n.v AMSTERDAM.o, Tegen verdere uitbreiding der graanpro- ducüe. De weg der autarkie moet tot verarming leiden. Nu de behandeling der begrooting van het Land bouw Crisisfonds nadert geeft het Comité van Graan handelaren nogmaals in een uitvoerig adres zijn. meening weer over den steun, die de regeering ver leent aan de vergrooting der graanteelt in ons land en wijst hij op den benarden toestand waarin de Nederlandsche invoerhandel in buitenlandsche gra nen daardoor is komen te verkeeren. Aan de hand van tal van officieele en officieuze becijferingen toont het Comité aan, dat alleen al in de haven van Rotterdam door de mindere graan- invoer een loonderving plaats vónd van een kwart millioen gulden per jaar, terwijl de inkomsten van P.T.T. over 1934 alleen reeds wat den graanhandel betreft, zijn verminderd met een half millioen gul den. De verlaging der richtprijzen. In het vervolg van hun argumenteering zeggen de graanhandelaren,d at zij met voldoening hebben ge zien, dat de regeering door de richtprijsverlaging naar aanpassing streeft en langs dien weg de druk op de bevolking tracht te verminderen, maar zij wijzen er op, dat toch de bevolking van deze richt prijsverlaging weinig zal profiteeren, daar de bloem en meelfabrikanten nog steeds een onveranderden hoogen prijs moeten betalen voor hun behoefte aan inlandsche tarwe terwijl bovendien de monopolie heffingen op tarwe op 4 September jl. met f 0.50 per 10 Okg. zijn verhoogd. Adressanten meenen dan ook, dat met het slui tend maken van de begrooting van het Landbouw crisisfonds, dan wel het belang van den consument de regeering hebben geleid bij de verlaging van den tarwerichtprijs. Tegenstellingen tnsschen graan, en vee boer. Met tal van klemmende argumenten wijzen adres santen er op, dat de verplichtingen van het Land bouwcrisisfonds steeds meer toenemen door de ver- hooging van de binnenlandsche graanproductie. Door de regeeringstendenz om de veehouderij voor een gedeelte te vervangen door graanteelt, is men, naar het oordeel van het Comité, thans voor de vee houderij reeds aangeland op een punt, dat voor den afzet der productie in binnen- en buitenland afzet kan worden gevonden. Daardoor achten adressanten het wenschelijk dat teruggekomen wordt op den reeds te ver afgelegden weg van bevordering van de graanproductie ter ver vanging van de veehouderij. Stop met de autarkie! Resumeerende komen adressanten tot de conclu sie, dat door het autarkisch streven van onze regee ring de geheele economische structuur van onze Ne derlandsche samenleving in het gedrang komt en dat deze weg noodwendig zal moeten leiden tot ver dere verarming der geheele bevolking. Zij vragen dan ook sterke verlaging der monopo lieheffingen, waardoor èn de broodprijs èn de prijs der voedergranen belangrijk zou kunnen worden ver laagd, terwijl tevens nieuw leven zou kunnen worden ingeblazen aan onze kwijnende havens en import- handel. Verlenging goedgekeurd door Huls van Afgevaardigden. Washington. Het Huis van Afge vaardigden heeft de wetsvoorstellen aange nomen, waarbij de huidige Neutraliteitswet tot 1 Mei 1937 wordt verlengd. De wetsvoorstellen worden thans doorge zonden aan den Senaat. ERNSTIG VERKEERSONGELUK IN DUITSCHLAND Munchen Op thuisreis uit Garmisch-Par- tenkirchen is in den afgeloopen nacht een auto bus met 33 personen bij Pilsting, ten Oosten van Landhut, verongelukt De chauffeur reed den wagen tegen een boom, met het gevolg, dat 12 personen werden gewond, waarvan één zwaar. Het schijnt, dat de chauffeur oververmoeid was.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1