Nog steeds onrust in Spanje KIJKEEI is KOOPEn lijCLOECK Na den slag bij Amba Aradam Na dan aanslag op Leon Blom Straatgevecht en staking te Saragossa Oorlog is kostbaar Ernstig lawine-ongeluk De kerkelijke bladen in Duitschland De oorlog in Oost Afrika 46 graden onder nul Roeiboot tegen baggermolen gebotst Woensdag 19 Februari 1936. Postrekening No. 23330' SCHAGEB 79ste Jaargang. No. 9917 COURANT. Int. Telef, No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTENs TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DE DEFINITIEVE UITSLAG VAN DE VERKIEZING WORDT EERST DONDERDAG VERWACHT. Reuter seint uit Madrid: Op een vraag van journalisten omtrent de definitieve uitslagen vand e verkiezingen, ver klaarde minister-president Portela Valladares: De berichten, welke wij tot nu toe hebben ontvangen, zijn no gverward. De definitieve uitslagen zullen eerst Donderdag bekend zijn en alle cijfers, welke voordien genoemd wor den, zijn nog onvolledig. De minister-president was evenwel van oor deel, dat een tweede verkiezing gehouden zal moeten worden in de provincies Alava, Gui- pozcoa en vermoedelijk in Kastilië. Een wilde schietpartij in en rond Sara gossa, waar de linksche overwinnaars de straat beheerschen, De onlusten, welke in vele steden zijn uitgebro ken na het bekend worden van de voorloopige ver kiezingsuitslagen, zijn nog niet beëindigd, aldus een bericht van United Press uit Madrid. In Saragossa moest zelfs de staat van beleg, die inmiddels was opgeheven, weder worden afgekon digd. Het verkeer en het zakenleven in de geheele stad liggen volkomen stil in verband met de uit gebroken algemeene staking. Op verschillende punten der stad is het tot ern stige ongeregeldheden gekomen, toen de civiele gar de trachtte zich de opgewonden menigte van het lijf te houden. Bij de daarbij ontstane schermutselingen is één man gedood en werden zeven andere perso nen gewond. Wegens het feit, dat de gardisten van de vuurwa penen moesten gebruik maken, ontwikkelde zich in het centrum een wilde schietpartij, welke zich gelei delijk ook tot de buitenwijken uitbreidde en tenge volge waarvan talrijke personen werden gewond. Twintigduizend personen hebben bovendien door de straten gemanifesteerd, teneinde amnestie te ver krijgen voor de politieke gevangenen. De aanleiding tot het opnieuw afkondigen van den staat van beleg in Saragossa vormde de aankondi ging van een demonstratie door 't nationale arbei- dersverbond, teneinde daarmede de invrijheidsstel- ling te eischen van een aantal politieke gevangenen, die in het stedelijk tuchthuis zijn opgesloten. Omdat evenwel vrees bestond, dat de algemeene veiligheid dientengevolge in gevaar zou worden ge bracht, werd de demonstratie op last van den gou verneur verboden Troepen civiel-gardisten patrouilleeren op vracht auto's door de stad en verspreiden de telkens op nieuw bijeen drommende menigte. De directeur der openbare veiligheid van Madiid bevindt zich mo menteel op weg naar Saragossa, om daar het bevel op zich te nemen van de plaatselijke politietroepen. Gevangenen van het tuchthuis van Burgo hebben de gevangenis in brand gestoken. In een verwoed ge vecht met de cipiers werden één bewaker en talrijke rebellen gewond. De gevangenisdirecteur werd ge arresteerd, omdat hij weigerde de gevangenen in vrij heid te stellen. Drie compagnieën infanterie en ci- vielgardisten zijn erin geslaagd, na een hevig ge vecht de muiterij te onderdrukken. De aanstokers van den opstand zijn gearresteerd en in afzonder lijke cellen opgesloten. Ook de muiterij in Valencia is thans onderdrukt. De gevangenen zijn weder in hun cellen opgesloten. Troepen bezetten de voornaamste punten der stad. Wellicht zal de staat van beleg hier worden opge heven en door den staat van alarm worden vervan- gen. De vroegere Spaansche minister van binnenland- sche zaken. Vaqueros, die heeft medegewerkt, om de mislukte socialistische revolucie in 1934 te onder drukken, is te Gibraltar aangekomen. Tot aan de grens werd hij door de „stormgardisten" 'begeleid. Nieuwe machthebbers zullen het link sche program onverwijld uitvoeren. Madrid. De Madrileensche pers van rechts én van het centrum erkent dat de linkerzijde een overwinning heeft behaald. De bladen der Katho- In Italië 1500 millioen hoogere uitgaven. Het Italiaansche staatsblad publiceerde gister een mededeeling betreffende de stijging der uitgaven ten behoeve van de oorlogvoering in Oost-Afrika. Deze stijging bedraagt in totaal 1530 millioen lire, Hiervan komen 400 millioen voor rekening van het ministerie van Koloniën voor militaire en civiele uitgaven in de koloniën, S0 millioen voor rekening van het ministe rie van Binnenlandsche Zaken voor den dagelijkschen steun aan de familieleden der in Oost-Afrika dienen de militairen, 500 millioen op rekening van het mi nisterie van Oorlog, 200 millioen voor het ministerie van Marine en 350 millioen voor het ministerie van Luchtvaart voor maatregelen, noodig tot aanpassing aan den tegenwoordigen toestand in Oost-Afrika. lieke Volkactie schrijven dat deze partij met 120 ze tels de grootste partij is gebleven dat zij zelfs nog enkele zetels heeft gewonnen. „El Sol" ziet in het kiesstelsel de oorzaak dat de linkerzijde met slechts een geringe stemmenmeerder heid in verscheidene provincies een betrekkelijk groote zetel-meerderheid behaalde. Het orgaan van het Republilceinsche Centrum schrijft dat de recht- sche partijen in een wekenlange verkiezingscam pagne haar verwachtingen hoog hadden opgeschroefd „zoodat de uitslag nog meer tegenviel". Andere rechtsche bladen voorzien zwarte dagen voor de politieke toekomst van Spanje. De linksburgerlijken moeten de leiding van den staat op zich nemen en zullen noodzakelijk in het vaarwater van het Marxisme komen, aangezien an ders de socialisten en communisten hun het leven onmogelijk zullen maken. Dc „A. B. C." noemt dege nen de overwinnaars, die in 1934 van Spanje een sowjet-staat wilden maken. De linkerzijde spreekt van een overwinning van de „echte republikeinen" en kondigt de onmiddellijke uitvoering van het linksche program aan, dat ongeveer als volgt luidt: Invrijheidsstelling van alle politieke gevan genen en van een groot deel van de andere gestraften; bestraffing van hen, die niet deel namen aan de October-revolutie of zelfs met de wapens in de vuist optraden tegen de „ar beiders, die voor een groot ideaal streden." Uit Rome wordt gemeld, dat de voorloopige uitsla gen geen goeden indruk in het Vatikaan hebben ge maakt. De parlementaire toestand in Spanje acht men niet geruststellend, niet slechts in religieus op zicht, maar ook wat de handhaving der orde betreft. WETTELIJKE REGELING VAN HET ZIE KENFONDSWEZEN. Binnenkort een voorstel cicin den Staten Generaal In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van So ciale Zaken deelt minister Slingenberg mede dat hij inzake wettelijke regeling van bet ziekenfondswezen boopt, binnenkort een voorstel bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. De minister acht een wettelijke regeling noodig. Verscheiden huizen in de diepte gesleurd. Talrijke slachtoffers. New York. In het gebied van dë Rio Mancos, in den staat Colorado, heeft een ernstig lawine-onge luk plaats gehad. Een groote lawine heeft daar een gedeeltelijk ver laten goudgravers-nederzetting medegesleurd, die zich op 3600 meter hoogte op een steile berghelling bevond. Verscheidene huizen werden door de sneeuw massa's in de 500 meter diepe rivierkloof gesleurd. Het aantal dooden en gewonden staat nog niet nauwkeurig vast, tot dusver zijn zes dooden geborgen. Elf gewonden zochten een toevlucht op een rotsblok, dat echter tengevolge van het geweld van de lawine zóó wankel staat, dat het in de diepte dreigt te stor ten. Een nieuwe verordening van Goebhels. B e r 1 ij n. In verband met het publiceeren .van berichten en artikelen over. politieke aangelegenhe den en het maken van opmerkingen of uitoefenen van critiek op maatregelen der regeering, heeft de rijksminister voor volksvoorlichting en propaganda de rijksperskamer en den rijksbond der Duitsche pers er op gewezen, dat de vrijstelling van de voor schriften van de z.g. redacteurswet, in de toekomst nog slechts van kracht zal zijn voor zoodanige ker kelijke tijdschriften, die zich streng houden aan de bepaling, dat zij alleen officieel kerkelijke verorde ningen en verdere kerkelijke, de geestelijke leiding der geloovigen aangaande beschikkingen mogen pu bliceeren. Tijdschriften, die zich hiertoe niet beperken, moe ten beschouwd worden als politieke tijdschriften. Zij zullen onderworpen worden aan de bepalingen van de redacteurswet. Zij mogen derhalve nog slechts verschijnen onder de verantwoordelijkheid van een op de beroepslijst ingeschreven redacteur. DOODVONNIS VAN DRIE NEGERS VERNIETIGD Wegens pijniging, waaraan de verdachten waren blootgesteld Washinton Het Opperste Gerechtshof heeft Maandag het doodvonnis vernietigd, uitgespro ken over drie negers, die ervan werden beschul digd in Maart 1934 eén planter in Mississippi te hebben vermoord. Rechter Hughes, die de uit spraak bekend maakte, laakte in scherpe bewoor dingen de pijniging, waarmede men de bekente nis aan de drie negers had afgeperst. Persbezoek aan dezen frontsector. ASMARA, 18 Februari (A.N.P.)De journalisten hebben vandaag een bezoek gebracht aan de nieuwe Italiaansche stellingen tusschen Belasa en Antalo op het slagveld van Amba Aradam. De artillerie vuurt nog zoo nu en dan op kleine Abessijnsche groepen, die naar het Zuiden terugtrek ken. Op het slagveld vindt men niet zoo veel Abessijn sche lijken meer. De meeste gesneuvelden zijn intus- schen begraven of verbrand. Betrouwbare verliescijfers zijn nog steeds niet be kend. Het schijnt evenwel, dat de verliezen der Ita lianen kleiner zijn dan men in oorsprong had ge dacht. Bela.se, Antalo en andere in de buurt van Aradam gelegen plaatsen zijn op bevel van ras Moeloegheta door de Abessijnen ontruimd. De Abessijnen, aldus vervolgt dit in het Italiaansch gebied gepubliceerde bericht, heb ben op hun terugtocht de meeste plaatsen in brand gestoken. Naar van Italiaansche zijde wordt ver klaard, hebben verscheiden bewoners der streek niet voldaan aan het bevel hun huizen te ontruimen. Zij werden, naar voorts ver luidt, wegens het weigeren van gehoorzaam- 'heid aan de bevelen van hot terugtrekkende Abessijnsche leger, doodgeschoten. De persvertegenwoordigers werden nog in de ge legenheid gesteld de generaalsuniform, de ordeteeke- nen en onderscheidingsteekenen, zoomede den maar schalkstaf van Moloegheta te bekijken. De Abessijn sche veldheer heeft alles moeten achterlaten. De kle dingstukken en andere voorwerpen bevinden zich thans in het hoofdkwartier der Italianen. De Italiaansche overwinning bij Aradam heeft den terugtocht tengevolge van de legers van ras Syoem en ras Kassa. Dinsdagavond had men den indruk, dat de militaire operaties nog niet voltooid waren. Het schijnt, dat de situatie de Abessijn sche legerleiding voor moeilijke beslissingen stelt, aldus verklaart men ten slotte in Ita liaansche kringen. De achtervolging der vluchtende Abes sijnen. ASmara: Stefani seint: In twee dagen, op 16 en 17 Februari, heeft de Italiaansche bombardements- vloot op do vluchtende troepen van Ras Moeloegeta ruim 100 ton springstoffen laten vallen. De lucht strijdkrachten blijven de achtervolging der verslagen troepen zonder ophouden voortzetten, van zonsop gang tot zonsondergang. De Abessijnen worden zoo doende gedwongen vee, munitieconvooien en muil ezels in den steek te laten. Overal, waar de vluchten de vijand tracht weer troepen verzamelingen tot stand te brengen, teneinde de gelederen weer ecnigszins te herstellen, komen de Italiaansche vliegtuigen tus- schenbeide en wekken weer verwarring door het zaaien van paniek, zoodat belet kan worden, dat nieuwe troepenformaties tot stand worden gebracht voor het bieden van tegenstand. „ACTIÖN FRANCAISE" ONTBON DEN. OOK IN DE PROVINCIE. Parijs: De Conseil d'Etat heeft gisteren van de „Action Frangaise" een protest ont vangen tegen het decreet tot ontbinding van de organisaties dezer beweging. De diensten der Sureté Nationale hebben gisteren het meerendeel van de federaties der „Action Fran gaise" in de provincie aangezegd haar groepen te ontbinden, o.a. te Rouaan, Bordeaux, Montpellier en Nancy. De uiterlijke kenteekenen van zetels der or ganisaties werden zonder incidenten verwijderd. De leiders der groepen bepaalden zich tot formeele pro testen; Het Kamerlid Nast heeft een verzoek tot interpel latie ingediend, aangaande den door leden der uiterst-linksche partijen ondernomen inval in een bijeenkomst der „Action Frangaise" in het 14e arron dissement. Léon Blum gaat vooruit. De toestand van Léon Blum is verbeterd. De be richten omtrent den gezondheidstoestand van mevr. Monnet zijn eveneens bevredigend. pij, die in de Maas daar ter plaatse bagger werkzaam heden verricht, hadden zich in een roeiboot begeven, waarin een zwaar stuk ijzer geladen was, dat bij den baggermolen gebruikt moest worden, Daar het roeien tegen den zwaren stroom zeer moeilijk was, hadden zij hun bootje vastgemaakt aan een sleepboot, die enkele zandbakken sleepte. Bij den baggermolen gekomen, maakten ze los, maar door den schok waarmee zij tegen den bagger molen aanbotsten, verschoof het. zware stuk ijzer, naar den achterkant van de roeiboot, waardoor deze water maakte en in een ommezien in de diepte ver dween. Veenendaal kon zich zwemmende drijvende hou den met behulp van een roeispaan, terwijl ook van O. die niet zwemmen kon, een drijvend stuk hout kon bemachtigen. Op hun hulpgeschreeuw kwamen opvarenden van de sleepboot te hulp, die er in slaagden hen na onge veer tien minuten meer dood dan levend op te pik ken. De geredden werden naar Alphen gebracht en daar van droge kleeren voorzien. OPLICHTING MET STEUNLIJSTEN EEN NIEUWE KOUDEGOLF TEIS TERT HET MIDDEN-WESTEN VAN AMERIKA New York Het Amerikaansche Midden- Westen wordt geteisterd door een nieuwe koude golf, die zich in zuidelijke richting langs de At lantische kust voortbeweegt. In verschillende streken is gister een tempera tuur waargenomen, zooals die in de laatste vijf tig jaar niet is voorgekomen. In Littefalls, in den staat Minnesota, werd heden 46 graden onder nul opgeteekend. Uit andere plaatsen komen berichten over tem peraturen van 16 tot 40 graden onder nul. DE GROOTE KOUDE IN HET WESTEN TAL VAN BRANDEN Uit Kansas City wordt gemeld, dat de groo te koude indirect schuld is aan verschillende branden, welke in de staten van het Zuid- Westen hebben gewoed. In de meeste geval len werden de branden veroorzaakt door oververhitting der kachels. Te Hutchinson is dientengevolge een woon huis in de asch gelegd. De bewoner, diens vrouw en vijf kinderen zijn bij dezen brand om het leven gekomen. Het vaartuig in de diepte verdwenen. De twee inzittenden meer dood dan le vend uit de Maas opgehaald. Maandagavond had op de Maas onder Alphen (G.) een ongeluk plaats, dat bijna aan twee menschen het leven heeft gekost, aldus de „Msb." De 26-jarige lasscher G. Veenendaal en zijn 15-j'a- rige knecht H. v. Os, beiden uit Alphen afkomstig en in dienst bij de Sliedrechtsche bagger-maatschap- Een arrestatie te Amsterdam Een agent van het bureau Linaeustraat, te Amsterdam, heeft in de Oosterparkbuurt aldaar een 50-jarigen man aangehouden, die aan de huizen geld inzamelde op steunlijsten. Bij onder zoek is gebleken, dat de aangehoudene, die beton werker als zijn beroep heeft opgegeven, lijsten had laten vervaardigen, waardoor degenen, die er op inteekenden, in de meening verkeerden, dat zij een bijdrage verleenden voor hetgeen ver meld stond als „Hellendoornsche werkverschaf fing". In werkelijkheid behield de man het geld voor zichzelf, zoodat hij wegens oplichting zal worden vervolgd. Hij is voorloopig in het bureau in be waring gesteld. VERDUISTERING VAN BELASTINGGELDEN. Kantoorho ader gearresteerd Te Heerde heeft de Kon. marechaussee W. v. D.. brievenbesteller, tevens kantoorhouder van het hulppostkantoor te Vesen (gem. Heer- de), verdacht van verduistering, in arrest gesteld De man zou van verscheidene personen belas tinggelden hebben ontvangen en die niet hebben doorgezonden, zoodat tenslotte de belastingplich tigen een aanmaning van de Directe Belastin gen ontvingen. In verband daarmede werd door den inspecteur van P.T.T., naar de handelingen van v. D. een onderzoek ingesteld. Hét verduis-' terde bedrag zou eenige honderden guldens be dragen. De verdachte zal voor den officier van justi tie te Zwolle worden geleid. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN-PROVINCIES Gratie-verzoek van luitenant ter zee H. v. Boven afgewezen De luitenant ter zee tweede klasse H. L. van Boven, die door het Hoog Militair Gerechtshof is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van ruim een maand voorloopige hechtenis met ontslag uit den militairen dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij do militaire macht te dienen, in verband met zijn gedrag tijdens de muiterij op H. Ms. „De Zeven Provinciën" in Februari 1933, had, naar men zich herinnert, een gratieverzoek bij H. M. de Koninginingediend. Naar wij thans vernemen is dit gratie-verzoek afgewezen;

Schager Courant | 1936 | | pagina 1