elrose's Vergelding Uit den Langendjjk. OUDKARSPEL M BOND VOOR STAATSPENBIONNEERINQ. afdeeling Noordscharwoude—Oudkarspel van ïfen Bond voor Staatspensionneering, hield Maandag avond 8 uur de algemeene jaarvergadering bij den lieer M. Visser. De opkomst was bevredigend. Voorzitter, de heer A. J. Wijnvcldt, opende met woorden van welkom, in het bijzonder tot de eere leden, en den lieer Koordes, die weer hersteld is na langdurige ziekte. Spr,. verheugde zich over de goede opkomst. Na de goedgeslaagde feestavond te hebben gememoreerd, werden de notulen voorgelezen en on der dankzegging goedgekeurd en vaslgesteld. Het jaarverslag van den secretaris, den heer .T. Bruin vermeldde, dat men niet slecht geboerd had. lZr zijn 3 bestuursvergaderingen en 1 ledenvergade ring gehouden. Kr werd één feestavond gehouden met medewerking van de tooneelvereeniging O.K.IC. te Zuidscharwoude, welke zeer goed geslaagd is. Spr. herinnerde aan de loden-actie, welke door hot be stuur is gehouden. De huisbezoeken zijn voor de le denwerving de beste oplossing. Er zijn weer 'n vijf tigtal leden bij gekomen. Het ledental bedraagt thans pl.m. 350. Spreker wekte op, leden te winnen in ver hand met de a.s. verkiezingen. Het is thans noodiger dan ooit het aantal leden op te voeren. We moeten den moed er in houden. In het bestuur is steeds een aangename samenwerking geweest. Voorzitter bracht de bestuursleden, die de leden actie hadden gevoerd, dank voor hun werkzaamhe den, waarna het jaarverslag werd vastgesteld. De heer S. de Beurs bracht het financieel verslag uit. De ontvangsten waren totaal f 382.77; de uitgaven f322.45; voordeelig saldo f60.32. Het beginsaldo was f 7.52. De lieeren L. Dekker en L. Kalverdijk adviseer den tot goedkeuring dezer rekening, waartoe men overging. Voorzitter sprak zijn genoegen uit over deze ver betering der afdeclingsfinanciën. De heer J. Bruin bracht verslag uit van het ge houden congres van den Bond. Het totale ledental van den Bond bedraagt volgens dit verslag 65000. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de af tredende leden de heeren E. Slooves en S. de Beurs herkozen. De heer W. Koordes die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd door den voorzitter hartelijk toegespro ken en bedankt voor het vele werk, in de 22-jarige periode welke deze heer voor het staatspensioen heeft gestreden. Uit dankbaarheid werd de heer Koordes tot eere-lid benoemd. In de vacature-Koordes word gekozen de heer C. ITemke te Noordscharwoude, met 15 stemmen. De heer Hemke nam de benoeming aan. Hierna volgde de verkiezing van een afgevaardig de voor de Federatie-vergadering. Aftredend de heer A. Heijmans. De heer Heijmans werd herkozen. Voorzitter deelde mede, dat in verband met het aftreden van den heer Koordes zich liefhebbers kon den opgeven voor vaandeldrager. Bij de rondvraag vroeg de heer H. Oud, waarom de burgemeester voor den rit van ouden van dagen zijn wagen niet beschikbaar had gesteld. Voorzitter antwoordde, dat dit niet van de afdee ling uit gaat. De nieuwe auto van spr. moest dien tijd echter juist ingereden worden, zoodat spr. niet mee kon gaan. Anders was spreker gaarne meege gaan. De heer A. Jonkers vroeg, of bij de ledenwerving een premie werd gegeven. Spr. keurde dat af. Voorzitter antwoordde, dat dit niet het geval was. De heer Jonkers meende, dat de propaganda niet goed werd gevoerd. Er moest meer propaganda wor den gevoerd. Spr. critiseerde de handelwijze van mi nister Oud en de andere ministers. 53 millioen wordt voor leger en vloot weggesmeten, de ouden van da gen krepeeren ongeveer van honger. Spr. drong aan op propagandavergaderingen met sprekers- De heer Jonkers wilde een petitionnementsactie hou den of de diverse Kamerleden aanschrijven en samen werking zoeken met andersdenkenden. Voorzitter antwoordde, dat ook van de andere zijde voor staatspensioen gevoeld wordt, maar ze willen nog niet met ons samenwerken. Laat ze het pro- pageeren naast ons. Dat maakt, ons niet uit, of het In drieën wordt verkregen. We moeten leden in de Kamer hebben, dio Staatspensioen in hun program hebben. De po litiek moet er huiten worden gehouden. De heer A. Heijmans bracht verslag uit van de federatievergadering. Spr. stelde voor, over te gaan tot vorming van een reiskas, om allen naar Den Haag te gaan. Voorz. wilde het liever federatief behandelen en deze zaak in handen geven van liet bestuur. Aldus besloten. Door eenige heeren werd nog aangedrongen, voe ling te zoeken met de r.k. democr. partij of met het R.K. Werkliedenverbond en de Christelijken. DONDERDAG 20 FEBRUAÈL HILVERSUM (1875 M.) AVRO-uitzending. 8.00 Grampl; 9.00 Kookpraatje; 9.05 Ensemble Lismonde; 10.00 Morgenwijding; Gr. pl; 10.30 Ensemble Lismonde; 11.00 Kniples; 11.30 Lyra- Trio; 12.15 Aeolian-orkest; 1.00 Grampl; 1.15 Kovacs Lajos' orkest; 2.15 Causerie; 2.45 Grampl; 3.00 Kniples; 3.453.55 Grampl; 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen; 4.30 Grampl; 4.45 Radiotoo- neel; 5.30 Causerie; 6.00 Kovacs Lajos' orkest; 6.30 Sportpraatje; 7.00 Voor de kinderen; 7.05 Kwartet- concert; 7.30 Engelsche les; 8.00 Berichten', 8.10 Gr. pl; 8.15' Concertgebouworkest; 9.15 Causerie; 9.30 Omroeporkest, koor en solisten; 10.50 Grampl; 11.00 Berichten; 11.10 Grampl; 11.1512.00 De AVRO- Decibels. HILVERSUM (301 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KKO, 2.00^11.30 NCRV. 8.00—915 en 10.00 Grampl; 10.15 Morgen dienst; 10.45 Grampl: 11.30—12.00 Godsd. halfuur; 12.15 Grampl. en KRO-Melodisten; 2.00 Handwerk les; 3.00—3.45 Orgelspe\; 4.00 Bijbellezing; 4.45 Han denarbeid voor de jeugd; 5.15 Viool en piano; 6.00 Causerie, berichten, grampl; 6.50 Bach's „Matthaus- Passion", mmv. solisten, koren en het Berlijnsch Philh. Orkest; 9.50 Berichten; 10.00 Orgelconcert; 10.45—11.30 Grampl. DROITWICH (1500 M.l 11.25—11.50 Orgelspel; 12.10 Het Trocadero-Cinema orkest; 1.202.20 Grampl; 3.20 Vesper; 4.10 Causerie 4.30 BBC-We!sch orkest; 5.35 Dansmuziek; 6.20 Be richten; 6.50 Tenor-recital; 7.157.45 Spaansche les; 7.50 Lezing; 8.20 Gevar. programma; 9.20 Oude herinneringen; 9.50 Berichten; 10.20 Kerkdienst; 10.40 BBC-Orkest mmv. soliste; 11 3512.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS (1648 M.) 7.20 en 8.10 Grampl; 9.50 Orgelconcert; 11.20 Om roeporkest; 3.20 Grampl; 4.20 Gevar. concert; 5.20 Radiotooneel; 8.20 Zang en piano; 9.05 Nat. Orkest; 11.0512.35 Dansmuziek en populair concert. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.t 12.20 Grampl; 12.50 Omroeporkest; 1.50—2.20 en 5.20 Gramol; G.35 Zigeunermuziek; 7.20 Dito; 7.35 Gramnl; 8.20 Omroepkleinorkest; 10.3011.20 Gr^m. pl; 484 M.r 12.20 Grampl; 12.50 Kleinorkest; 1.50 2.20 Grampl; 5.20 Zigeunermuziek; 7.35 Grampl; 8.20 Omroeporkest en cabaretprogramma. De heer P. IC. Volkers gaf in overweging dat het II.B. zich tot de politieke partijen wendde met de vraag hoe zij tegenover staatspensioen staan en hier van de leden goed op de hoogte te brengen. Met de verschillende wenschen zal rekening wor den gehouden. Nadat de heer Mosk eenige dankwoorden tot het bestuur had gesproken volgde sluiting. Voor de volgende feest vergadering heeft men de medewerking verkregen van Daan Pool en Tommy Bouman, deelde voorzitter mede. ZUIDSCHARWOUDE. VERGADERING „HELPT ELKANDER". Maandagavond vergaderde het Ziekenfonds „Helpt Elkander" ten lokale van den heer Kramer. De be langstelling was niet bijzonder groot. De voorzitter wijst er in zijn openingswoord op, dat we ons ge lukkig mogen prijzen, dat er nog een saldo is en dat in deze tijden. Voor ernstige gevallen js de vcreeniging dit jaar gespaard gebleven. De regeling, het vorige jaar getroffen, is gebleken de juiste te zijn. Hij hoopt, dat de besprekingen zoo zullen zijn dat zij niet slechts de belangen der vereeniging zul len nastreven, maar ook die van de leden zelf. Mededeelingen. Meegedeeld wordt, dat de vereen, zich heeft aan gesloten bij de Federatie van Ziekenfondsen, dit vooral in het belang van de leden, die naar andere gemeenten verhuizen, waar zij kunnen worden overgeschreven. Ieder aangesloten vereen, blijft vrij in zake herverzekering. Er bestaat echter ook nog een Noordh. Bond, waar ook verschillende vereen, bij zijn aangesloten. Dit veroorzaakt moeilijkheden, als leden verhuizen, naar plaatsen, waar ze niet als lid worden overgenomen. Deze vereen, heeft zich echter van den Noordh. Bond afgescheiden, om verschillende redenen. De vergadering ziet ten slotte niet de noodzakelijkheid in, om hij dien Pro vincialen Bond aan te sluiten. Wel worden de po gingen toegejuicht, welke worden gedaan, om te ko men tot overneming van eikaars leden. Het Bestuur zal in die richting werkzaam zijn. Verder wordt nog meegedeeld, dat, nu het leden tal achteruitloopt, den bode is opgedragen, perso nen, die in de termen vallen, te trachten als lid te winnen. Eén zeldzaam voordes! Maar nog slechts korte tijd kunt U hiervan pro fiteren. Uw winkelier geeft U bij aankoop van 2 pakken Presto, a 7'/j cent een derde pak ge- heel gratis tegen inle vering van onderstaan de courantenbon. Dus voor slechts 15 cent ont vangt U 3 pakken Pres to, het bekende voor treffelijke zeeppoeder. Neem in plaats van hel GRATIS PAK PRESTO geen andermerk zeeppoeder aanl U heeft recht op PRESTO en wie U iets anders geeft, benadeelt U. PB0.A.11Ö-092H Verslag Penningmeester. De penningmeester brengt daarna het financieel verslag uit. Er blijkt uit, dat aan contributie f 1922.23 cn aan rente f 37.35 of in totaal f 1959.58 is ontvan gen. Uitgegeven werd aan ziekengelden f 1568.98, aan bode en onkosten f 254.56 en aan vergoeding bestuur f135, totaal f 1958.54. Het batig saldo was alzoo f 1.04. Bij het begin van het jaar was er f 1604.16 in kas, zoodat per 31 December 1.1. het bezit f 1605.20 was. Enkele mededeelingen werden nog gedaan over de noodzakelijkheid om enkele leden te royeeren. Jaarverslag. Het jaarverslag van den secretaris gewaagde er van, dat deze vereeniging nog niet zoo slecht had geboerd, daar er in tegenstelling met zustervereeni- gingen hier nog een financieelcn vooruitgang, al is het een kleine, valt te constateeren, Voorts wordt met vreugde gewezen op. het herstel van den heer Kramer, die als penningmeester nu weer zijn werk kan verrichten. Dank wordt ook gebracht voor de belangstelling en de hulde bij des secretaris' jubi leum, n.1. zijn 25-jarig secretariaat. Er is 1 leden- en 1 bestuursvergadering gehouden. Verder had gere geld de driemaandelijksche controle plaats. In het geheel moesten 2G leden worden uitgeschreven, 7 nieuwe kwamen er bij. Er zijn thans 134 heele leden, 4 vrouwen en 79 halve leden, te zamen 217 leden. De voorzitter spreekt nu enkele hartelijke woor den aan het adres van den penningmeester, die van een ernstige ziekte is hersteld en nu weer in staat is, zijn werk te verrichten. De heer Kramer, de pen ningmeester, dankt van harte voor die vriendelijke woorden tot hem gesproken. Tno-vU'cht wo"dt no". dat de vermindering van de ontvangsten is toe te schrijven aan de verlaagde contributie cn de verlaging van de uitgaven aan hot instellen van het instituut wachtdagen. Penningmeester, bode en commissarissen krijgen een woord van dank voor hun vele bemoeiingen. Bestuursverkiezing. De heeren Jb. Kramer, penningmeester en P. de Graaf en P. Glas, commissarissen, worden herkozen. Ze nemen hun benoeming onder dankzegging aan. Contributie en uitkeering. Het Bestuur stelt voor deze te laten zooals zé zijn: 20 cent per week contributie, 7% gulden per week uitkeering met 3 wacht'dagen, of f3.75 voor halve leden. De heer P. de Boer is het met dit voorstel niet eens. Hij vindt de uitkeering te laag; hij wil dit brengen op f9, en mocht dit bij de tegenwoordige contributie niet kunnen, ze dan desnoods met een halve stuiver te verhoogen. Al zou dan achteruit gang in financiën intreden, laat dan de kas maar wat verminderen. De voorzitter bestrijdt deze tneening, vooral ook in verband met de uitkeering volgens de Ziektewet. De heeren De Boer en S. Groen wijzen er op, dat de arbeiders in sommige gevallen geen uitkeering volgens de Ziektewet krijgen. De voorzitter is echter van oordeel, dat tegen uit zonderingsgevallen geen algemeene regel kan wor den getroffen. De penningmeester waarschuwt, de contributie te verhoogen, daan dit ledenverlies tengevolge zou hebben. Achteruitgang van financiën moet ook ver meden worden. Bovendien kunnen zich ernstige ziekten voordoen. De reserve kan het niet lijden. Van aëbeiderszijde wordt vooral aangedrongen op afschaffing der wachtdagen. Na verschillende be sprekingen wordt besloten, contributie, uitkeering cn wachtdagen te laten zooals ze is met 24 tegen 3 stemmen. Bij de rondvraag brengt de heer Jb. Kramer een hartelijk woord van dank aan zijn mede-bestuurs leden en in het bijzonder aan den voorzitter voor de nrettige samenwerking. Ook den bode, die de tact heeft met menschen om te gaan, zegt hij dank voor zijn goed werk ten bate der vereeniging. De heer H. Schrijver dankt de vergadering voor het mooie geschenk, dat hij bij zijn 25-jarig jubi leum als secretaris heeft ontvangen. Daarna sluiting. n Feuilleton Oorspronkelijke Roman door ARTHUR E. STRATTON 20. De theorie mag hem aangetrokken hebben de praktijk stuit hem telkens en telkens weer legen de borst. Hij is nu bezig aan een roman, o, ik hoop voor hem zóó, dat hij slagen zal!" Ze zweeg even Daarna vroeg zij gretig: „Weet u 'ook, wat het voor een dagblad is, dat mijnheer .Clifford wil gaan uitgeven?" Wendsworth schudde het hoofd. „Het zijrf voorloopig nog maar plannen. Het eenige, waaromtrent ik meen, zekerheid te heb ben, is, dat Clifford het socialisme haat als. als 'n ziekte, die men in dames-gezelschap niet noemt. U begrijpt me zeker wel, mevrouw Fen- ton? En dan moet het u ook duidelijk zijn, welke richting zijn blad hebben zal verondersteld natuurlijk, dat hij liet opricht'"' uo „Alles, wat ik tot nu toe van dien mijnheer Clifford heb gehoord, neemt me hoe langer hoe meer voor hem in", glimlachte Caroline. „Hij lijkt me 'n heel verstandig en doortastend man hij kan in mij een bondgenoot vinden, waar het be treft, het socialisme te vuur en te zwaard te be strijden. Ik druk me een ietsje theatraal uit. denkt u?Maar o, mijnheer Wendsworth. wanneer iemand, zooals ik, uit héél andere krin gen komt, en dan gedwongen is. naar die zoo genaamde socialitische moraal te leven Het is Ontzettend! Zij keuren af, wat in de boureeois- maatschappij gebeurt, maar ze plukken daar niet alleen de vruchten van, de voormannen róó- ven ze! Doe wel naar mijn woorden, maar niet naar mijn werken! Huichelaars zijn het!"' Wendsworth lachte. „Tk geloof, mevrouw Fenton, dat, als Clifford ii kon hooren, hij niet meer aan uw man denken zou! Hij benoemde u tot hoofdredactrice! Ik ben nu direct óók geen vriend van het socialisme, ik weet. dat het den leiders per slot van rekening alleen om lucratieve baantjes is te doen. maar die ..Streberei" laat me toch vrijwel koud. Tk zeg alti.jd: het zal wel uitzieken, het Engelsche volk is te verstandig, om de socialistische camouflage niet. héél gauw in de gaten te krijgen!" „Ik hoop, dat u gelijk krijgt", zuchtte Caroline „Mijnheer Wendsworth, wanneer die plannen met het dagblad van uw werkgever een vasteren vorm aannemen, zoudt u mij dan willen waar schuwen?" „Met alle genoegen", gaf hij toe. „hoewel ik, met het oog op de politieke richting van uw man niet goed begrijp „Laat dat maar aan mij over", viel zij hem met een lachje in de rede, terwijl zij een hand op zijn arm legde. „Als er één grooten invloed op Arthur heeft, dan ben ik het. Maar hiér zijn we er", vervolgde Caroline, toen de taxi aan het opgegeven adres stil hield. „Geef u geen moeite en blijf gerust zitten Adiau, meheer Wendsworth en tot spoedig ziens! Ik zal u in ieder geval den uitslag van mijn eerste speculatie laten weten!" „Victoria Street 84" zei Edward tot den chauf feur, toen Caroline de deur van haar h^heiden woning achter zich gesloten had. Hij stak een sigaar op en peinsde. Welk spel letje speelde die Clifford toch? Want dat zijn werkgever met alles wat hij deed, naar een vast gesteld plan handelde., was bij hem aan geen twijfel onderhevig- En toch stuitte hij telkens weer op onverklaarbare dingen: waarom, als Clifford inderdaad Caroline Fenton haatte, Ca roline, die zoo pas opnieuw verklaard had, nóóit met een Charles Clifford kennis te hebben ge maakt, waarom trachtte hij haar dan geldelijk voordeel te bezorgen? En wanneer hij met Caroli- ne's .echtgenoot nog 'noude rekening te vereffenen had, hoe was het dan mogelijk, dat Clifford diens lof verkondigde en hem graag als hoofdredacteur aan zijn blad zou zien? Wendsworth kon er geen hoogte van krijgen en het was nu eenmaal ab soluut uitgesloten, Clifford naar zijn motieven te vragen. Toch voelde de jongeman intuïtief, dat zijn werkgever den Fenton's niet gunstig was ge zind, maar elk bewijs, om het gevoelen tot ze kerheid te doen worden, ontbrak hem. Wends worth haalde de schouders op, het hielp hem niets, of hij er al over piekerde. Sir Charles was nog op, toen zijn secretaris thuis kwam. „Een prettigen avond gehad?" vroeg hij. „In alle opzichten", antwoordde Wendsworth, zonder een nadere uitlegging te geven.: Sir Charles rookte zwijgend zijn sigaret, stond op, rekte zich en ging" naar zijn slaapkamer. In de deur draaide hij zich om. „Apropos, Wendsworth, je bent zeker zonder al te veel moeite mijn honderd pond kwijt ge raakt? „Het ging zooals u het zich voorgesteld had", zei Wendsworth koel. „Wanneer ik aan boven natuurlijke dingen geloofde, zou ik moeten aan nemen, dat u een modern toovenaar, een gedach- tenlezer bent." „Wie weet, wie weet!" Melrose grinnikte even en stapte zijn slaap kamer binnen- Hij knipte het electrisch licht aan ging bij de tafel zitten en nam een dun opschrijf boekje uit zijn portefeuille. Op de eerste pagina stond alleen: „Caroline en Arthur Fenton". Met een glimlach noteerde hij: „Duizend pond voor de comedie met de Thurlow Capstane Trust". Sir Charles wreef zich de handen: „Niet duur, heele- maal niet duur", prevelde hij, „voor het kostbaar zaad dat hiermede uitgestrooid is! Caroline zal na het eerste succes den smaak beet krijgen., en dan., dan!" Hij huiverde van genot. Sir Charles was er voor zich overtuigd van, dat hij den ondergang der Fenton's met mathematische zekerheid had berekend. Hij zou hen laten stij gen, stiiiren, om val des te dieper te doen zijn. Ca roline Fenton zou den beker van een weel de leven aan de lippen kunnen zetten, er uit drin ken met volle teugen, dan zou het zijn hand zijn die liaar op het onverwachtst den beker van den mond sloeg! Met een duivelsch genoegen verlus tigde Sir Charles zich in zijn wraak welke nader de, dreigend naderde, zonder dat zijn slachtof fers er een flauw vermoeden van hadden. Hij staarde een oogenblik later op de tweede bladzijde. Er stond alleen: „John Giles, Manu- facturier, Chelmsford, voorzitter van de jury, welke Sir Charles Melrose, hoewel onschuldig, tot twaalf jaar gevangenisstraf liet veroordeelen In handen gegeven van William Brisbane. Voor loopig geraamde onkosten: vijf duizend pond". Sir Charles knikte. „Dat zaakje zal al heel gauw zijn beslag krijgen", mompelde hij- Hij sloeg weer een pagina van het boekje om en las: „Hubert Brownson. Boekhoudor aan de Zuivelfabriek te Maldon. Te ontmoeten in café „De vroolijke Jager", Churchstreet. Chelmsford, lederen Dinsdag Woensdag en Vrijdag tusschen zes en acht uur. Heeft eenmaal fraude gepleegd, maar werd ter wille van zijn vrouw en kinderen gehandhaafd" Wordt vervolg?

Schager Courant | 1936 | | pagina 2