„Geen vierkante meter grond geven wij prijs" i Luchtmanoeuvres boven Londen Donderdag 20 Februari 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9918 Elk bleek middel is nog geen Sneeuwwitgloor _/mWWlTG[DOR\— Fascistische smokkelaars Plaatselijk Nieuws. Kermis 1936. VltDBlUCJT De Bilt seint Predikbeurten. Eerste Kamer. Verklaring van Min. de Graeff In de Eerste Kamer onzer Staten-Generaal heeft na de algemeene beschouwingen over de begroo ting van Buitenlandsche Zaken, Minister De Graeff zijn beleid als eerste gedelegeerde te Genève ver dedigd. Spreker erkent de fouten van den Volkerenbond, doch wijster op. dat de Bond slechts datgene vermag, waartoe zijn leden hem in staat stellen. MINISTER DE GRAEFF. Men mag daarom den Bond niet verwijten, dat hij geen eind kan maken aan 't huidige conflict. Spre ker acht overigens de sancties en uitspraken van groot belang en wijst op het sterke verzet tegen het plan Hoare-Laval. Het was, naar sprekers oordeel, de plicht der Ne- derlandsche regeering om de sancties toe te passen, daar Art. 16 van het Handvest alle bondsleden daar toe noopt Spreker acht het zeer goed mogelijk, dat de sanc ties, zijn het in langzaam tempo, toch de gewenschte uitwerking hebben. Geen haantje de voorste. Er is geen sprake van dat Nederland haan tje de voorste zou spelen, noch dat het zich door andere landen op den voorgrond laat schuiven. Maar wij hebben evenveel recht onze meening te zeggen als de andere dele gaties. Met groote mogendheden is nimmer overleg gepleegd; slechts met hen die in de zelfde positie verkeeren als wij. Spreker achtte het een kwestie van goed fatsoen om stelling te nemen tegen het plan Hoare-Laval, dat zoo sterk indruischte tegen de beginselen van den Bond. Als lid van den Volkerenbond kan Nederland geen volledige afzijdigheidspolitiek voeren. De nationale belangen worden echter door de regeering voorop gesteld en spreker is er dan ook over verbaasd dat zijn pleidooi voor de open-deur-politiek, zoo kon worden misverstaan, dat men daaruit een bereidheid tot territoriale concessies heeft kunnen afleiden. Sprekèr betreurt de rede van Lloyd George. Nooit en te nimmer zal Nederland vrij willig een vierkanten meter grond afstaan, ook al zou dit moeten dienen om tegemoet te komen aan de expansiebehoeften van een ander land. Na enkele besprekingen, waarin nog de heer Van Vessem (N.S.B.( gelegenheid vond te verklaren, dat hij geen aansluiting bij Duitschland wenscht en niets ook de N.S.B. verder lag, wordt de begrooting van buitenlandsche zaken goedgekeurd, met aanteeke- ning, dat de N.Sj.B.'ers tegen zijn. Ook Finantiën aanvaard. De heer Gelderman dringt nog aan op verlaging van dèn gedistilleerd-accijns, waarop Minister Oud zegt de betreffende verlaging voor te staan, maar geen kans te zien om de f 7.millioen, die deze ver laging zou kosten, elders te vinden. Ook deze begrooting wordt daarna goedgekeurd, met aanteekening dat de N.S.B.'ers tegen zijn. Politieke actie van buiten landers Afdoende maatregelen om er een einde aan te maken. Het Tweede Kamerlid Goseling heeft aan de Mi nisters van Buitenlandsche Zaken en van Justitie de volgende vraag gesteld: Is de Regeering bereid, mede in het licht van het volgens een officieel bericht door den Zwitser- schenBondsraad genomen besluit om een landelijke leiding en districtsleiding van de Duitsche nationaal- socialistische partij in Zwitserland in geen enkelen vorm meer toe te laten, te overwegen, of het niet noodzakelijk is, dat ook in Nederland afdoende maat regelen worden genomen om een einde te maken aan alle politieke activiteit van buitenlanders, niet alleen individueel, maar vooral in eenigerlei vorm van samenwerking. VERGADERINGSGEBOUW DOOR BRAND VERWOEST. Vijf brandweerlieden gedood. In Columbus, in den staat Ohio, is het oude ver gaderingsgebouw van de vereeniging Orde der rid ders van Columbus door brand volkomen in de asch gelegd. Vijf brandweerlieden zijn door instortende muren gedood, twaalf anderen werden zwaar ge wond. Neen, want geen enkel bleekt zóó blank, zóó helder, zóó hagelwit als Sneeuwwit-gloor. itezkt nelcleA N.V. Zeepfabriek v/h. De Haas v. Brero, Apeldoorn TWEE TOESTELLEN NAAR BE NEDEN GESTORT. DE ZES INZITTENDEN OMGEKOMEN. Tijdens de luchtocfeningen, die boven Londen ge houden zijn is een der toestellen, waarvan reeds noodseinen waren opgevangen, op twee kilometer af stand van Havre in zee gestort. Onmiddellijk is men naar het vliegtuig op zoek ge gaan en men slaagde er in één lid der bemanning te redden. Het zoeken wordt ijverig voortgezet, teneinde te trachten ook de andere drie leden der bemanning te redden. Het betreft hier een bombardementsvlieg tuig, dat aan manoeuvres deelnam. Tweede ongeluk tijdens luchtmanoeuvres Londen. Een Britsch bombardementsvliegtuig, behoorende tot het 10e escadrille, waarvan de basis zich te Boscombe Down bevindt, is gistermorgen in de duinen van Sussex, nabij Petersfield, neergestort. De drie inzittenden werden gedood. Nader wordt vernomen dat drie van de vier inzit tenden van het vliegtuig, dat bij Petersfield omlaag stortte, om het leven zijn gekomen. De drie gedoode leden van de bemanning van het andere vliegtuig zijn nog niet gevonden. Kwetsbaar Londen. De les der luchtma noeuvres boven de Britsche hoofdstad. Londen, 19 Febr. (A.N.P.) Tijdens de luchtoefenin- gen boven Groot Londen en den Theems-mond, waar aan door meer dan 700 vliegers werd deelgenomen hebben zes neergeworpen bommen een volledige uit werking gehad. Het vliegveld van Hornchurch en de reusachtige Ford-fabriek te Dagenham konden Dinsdag door de vijandelijke, bombardementsvliegtuigen, ondanks een tegenaanval van snelle jagers „hevig gebombardeerd en ten deele verwoest" worden. De oefeningen zijn gedurende den nacht van Dins dag op Woensdag voortgezet. Men hoorde in de hoofdstad voortdurend het zware geronk der bom bardementsvliegtuigen en het hoogere geluid der ver dedigende jagers. De bladen verklaren, dat de manoeuvres, voorzoo ver zij thans gehouden zijn, opnieuw hebben aange toond, hoe kwetsbaar de Engelsche hoofdstad ten aan zien van luchtaanvallen is. Fietser in een riool gezogen Drenkeling aan den dood ontsnapt. Gistermorgen heeft zich aan den vroegeren zee dijk onder Hoorn een merkwaardig ongeluk voor gedaan. De heer J. G. Kors uit Hoogkarspel slipte met zijn fiets ter hoogte van het stoomgemaal en kwam in het diepe bassin te vallen, dat voor het gemaal is gegraven. Dit basiri staat door middel van een riool, dat onder den vroegeren zeedijk door loopt, in verbinding met het IJselmeer. Doordat het gemaal in werking was werd de man door de zuiging in het riool getrokken. Gelukkig werd het ongeluk bemerkt door menschen, die den man zagen verdwijnen. In een droge put aan de andere zijde van het riool werd een ladder ingelaten en met touwen gewapend begaf men zich naar beneden. Daar vond men den man, hangend aan een der dwarsbalken, welke in het riool zijn aangebracht. Het zeer veel moeite is hij uit zijn netelige positie bevrijd en in het gemaal van droge kleeren voorzien. De geheimzinnige epidemie in Brazilië. Twatlfhonderd dooden in het Noorden en het Westen. Santarem (Brazilië) De medici zijn er nog al tijd niet in geslaagd een volledige diagnose op te stellen van de geheimzinnige epidemie, die in ver schillende gebieden woedt. Volgens niet bevestigde mededeelingen heeft de ziekte in het Noorden en het Westen 1200 dooden geëischt. JONGEMAN ONTVOERD? New York. De schatrijke Italiaan Giacomo Au- ditore, president van de Port Shipping Company, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zijn 19-jarige zoon Domonico sedert 9 Februari is verdwenen. Nadat de persen van het orgaan van Zwart Front zijn verzegeldwordt het blad in België gedrukt en over de grens gesmokkeld. Eenige weken geleden deed de officier van justitie te Breda, in samenwerking met de dis- tricts-commandant der Kon, Marechaussee te te 's-Hertogenbosch, een inval in het hoofdkwar tier van de fascistische beweging Zwart Front te Oisterwijk en in de drukkerij van bet orgaan de zer beweging aldaar. Hierbij werden de vitale deelen der persen, waarop het orgaan gedrukt werd, verwijderd en de persen verzegeld. Niettegenstaande deze verzegeling bleef het wekelijkscb orgaan der Zwart Front-beweging verschijnen, terwijl het aanvankelijk onbekend was, waar dit orgaan verder gedrukt werd. Een dezer nachten echter stieten de kommiezen te Sprundel op een groep van circa 10 menschen die zich op verdachte wijze in de grensstreek op hielden. Op den roep: „Halt, rijksambtenaren visitatie" koos de groep het hazenpad, terwijl de meegedragen pakken werden weggeworpen. Groot was de verwondering der kommiezen toen de weggeworpen pakken niet de in de grens streek gebruikelijke margarine en suiker bleken te bevatten, doch de geheele oplage van plm. 4000 exemplaren van no. 45 van het weekblad Zwart Front. Vanzelfsprekend werden de drukwerken, waar van de invoer gecontingenteerd is, als fraudules ingevoerd in beslag genomen, doch bovendien werd deze oplaag ter beschikking gesteld van de marechaussee, teneinde een onderzoek in te stellen naar de schrijvers van eenige daarin ge plaatste artikelen, welke beleedigend voor -de regeering moeten worden geacht. De leiding van De Zwart Front-beweging heeft daarop de redactie van deze artikelen eenigs- zins gewijzigd en van het bedoelde no. 45 in do Belgische drukkerij te Esschen een nieuwe op laag doen drukken Deze oplaag is inderdaad de grens overge- smokkeld, doch niet dan nadat de smokkelende fasten een danig pak slaag geincasseerd had den van de leden eener „echte" smokkelaars bende, die van deze concurrentie geenszins ge diend waren in verband met het verscherpte toezicht dat daarvan het gevolg zou kunnen zijn. De Zwart-Fronters hebben intusschen in een bijeenkomst te Breda officieel medegedeeld, dat het orgaan ook aan het einde van deze week weer over de grens zal worden gesmokkeld. (N. R. Ct.) Verpachting standplaatsen. Door B. en W. onzer gemeente werden Woensdag morgen verpacht de kermisstandplaatsen voor de dit jaar te houden kermis. Een zeer groot aantal inschrijvingen kwam uit de bus, n.1.: Luchtschommel: M. Bos, Amsterdam f135; Louis A. Lamor, Purmerend f105; H. Vallentgoed, Pur- merend, standplaats t.o. lunchroom Jb. Prins f 180.15, op andere plaats op de Markt f125; R. Vader, Win kel f 157.50. Schiettent: D. Brumelaar, Zwolle f34; J. Schuur man, Krommenie f 42.60. Schiet- en werptent: A. Blokker, Verlaat, Oude Niedorp, standplaats tegenover „Gouden Engel" f52, op andere plaats f30. Zweefmolen: M. Bos, Amsterdam f60; Louis A. Lamor, Purmerend f 95; S. Ooms, Oosthuizen f 76. Palingkraam: Wed. J. Smit, Alkmaar, standplaats tegenover hotel Roobol f 45.50, idem tegenover Noord hollandsch Koffiehuis f52.60; S. van Drunen, Sint Maarten, v.h. K. Leijen, Winkel, standplaats voor Noordhollandsch Koffiehuis f54.50, of voor stand plaatsen I., II en III f 117; of voor I en II voor 5 op eenvolgende jaren f100 per jaar. Hoofd van jut: Jac. Brantenaar, Alkmaar f10. Stijhvand met motorsport: J. de Vries, Zutphen f41; M. Westenberg, Amsterdam, standplaats Hee renbosch f40. Indische Kijktent: M. Westenberg, Amsterdam, standplaats Heerenbosch f20. Haringwagen: C. Scheltus, Schagen, standplaats tegenover Noordhollandsch Koffiehuis f20. Miniatuur-racebaan: Ad. v. d. Veen, Purmerend, f20. Vroolijke brandweer, alsvoren f 10; bij gunning van beide standplaatsen tesamen f 40. Gecombineerde touwtrek- en pyramidesport: J. v. Dijk, Rotterdam f56; touwtreksport alleen f41, py ramidesport alleen f46. Twee Knikkerspelen: J. de Jong, Rotterdam, standplaats op de Markt f40; op andere plaats f22. Moderne Cakewalk: R. Dirks, Deventer f110. Electrische podium-zweefcaroussel: J. G. de Vroom Gouda f 140. Electrische zweefcaroussel: S. C. Keijser Sz.f Den Burg, Texel, f 111. Berekeningspel: J. M. Wiggers, Hillegersberg f30. De Vogelpiek en 2 stuks vliegbommen: Th. Desmet Amsterdam f 200; of Studiespel en 2 vliegbommen, alsvoren f125. Vroolijk Rad: C. M. Vermolen en Zonen, Den Dol der f 150. Emotiebaan: alsvoren f50; voor beide inrichtin gen als voren f 250. Sjoelsport: J. A. Peterson, Haarlem f6. Gezelschapsspel Hollandïndië-vlucht, als voren f 10. Vliegbommensport: D. Veen, Heiloo f 30; C. Vader en Zoon. Alkmaar f 10. Ridee-O: firma Hommerson, Ginneken f 300. Kinderdraaimolen: H. F. Koek, Beverwijk f 26. Fietsenmolen: alsvoren f 15. Gegund zijn: schiet- en werptent aan A. Blokker, Verlaat, stand plaats tegenover „De Gouden Engel"; kleine stijhvand met motorsport, M. Westenberg; gecombineerde touwtrek- en pyramidesport, aan J. van Dijk, Rotterdam; Verwachting: Matige, in het Zuiden tijdelijk krachtige Zuidwestelijke tot Zuidoostelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog kans op regen, kouder. Verder e vooruitzichten: Waarschijnlijk kouder. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 757. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 6 gr. C. 41 gr. F. NOG RHEUMATISCH? Dan heeft U Terlep's Rheumatieksmeersel nog niet geprobeerd, anders was U al van Uw pijn verlost! Prijs f 0.65 per flesch. Alleen verkrijgbaar in TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-Assistenten, Hoogzijde 103 Schagen. moderne cakewalk aan R. Dirks, Deventer; berekeningsspel aan J. M. Wiggers, Hillegersberg; de vogelpiek en 2 stuks vliegbommen aan Th. Desmet, Amsterdam; vroolijk rad en emotiebaan aan C. M. Vermolen en Zonen Den Dolder, voor f200, standplaats. Toren plein; Ridee-0 aan firma Hommerson te Ginneken; luchtschommel aan R. Vader, Winkel; palingkraam, plaatsen I en II, aan S. v. Drunen, St. Maarten, voor 5 opeenvolgende jaren; electrische zweefcaroussel aan S. C. Keijzer Sz„ Texel; kinderdraaimolen aan H. F. Koek, Beverwijk; fietsenmolen aan H. F. Koek, Beverwijk. Onderhands was reeds verpacht standplaats voor auto-scoter, n.1. aan den heer Dirks voor f 400.— SCHAGEN-NIEUWS. Schagen IAlkmaar L 2 uur. Spelers en reserves worden aangesclu even. B.K.C. 4Schagen III. 12 uur. Vertrek per bus 11 uur. T. Bij post. J. Broer, J. Franzen. H. Naber, M. Slikker, J. v. d. Oord. P. Kistemaker, T. Moransart, P. Schoorl, J. Boontjes, Jb. Broersma. Res.: G. Koch. Agenda voor de vergadering op Dinsdag 25 Febr. а.s., 's avonds 8 uur, ten huize van den heer H. Ra ven: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Verslag kascommissie. 5. Bespreking feestavond 25-jarig bestaan Sparta Verkiezing E. C. Rondvraag. Sluiting. Opkomst dringend gewenscht. ZONDAG 23 FEBRUARL NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Radiozon dag; extra collecte. Rarsingerhorn geen dienst. Kolhorn, geen dienst, Woensdag 26 Febr., nam. half acht, Ds. Eikema. Burgerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Enklaar. St. Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluis, zie Schagerbrug. Petten, geen dienst. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Doop- bediening. Dirkshorn, geen samenkomst. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Winkel, nam. 7 uur, Ds. Van der Kam. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Ileerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. Van der Kam. Radio-Zondag. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, de heer Joh. Men- sink. A'artswoud, nam. 7 uur, Ds. Rijkx. Hoogwoud, geen dienst. Oosterland, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Westerland, nam. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Schoorl, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Groet, zie Schoorl. Warmenhuizen, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Burgervlotbrug, nam. 2 uur, Ds. R. van der Veen. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Meihuizen. GEREF. KERK. Kólhorn, voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur, de heer D. Visch. EVANGELISATIE. Schagen. voorm. 10.30 uur, Ds. Gravemeijer van Amsterdam. Chr. Jongemannenvereeniging Bij eenkomst Maandagavond 8 uur in Evangelisatie gebouw. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur, de heer Boon. VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE. Alkmaar (Geesterweg la), voorm. 10.15 uur, Ds. Ruijs. Onderwerp: „Verraad"; 12 uur Zondags school; Nam. 7.30 uur, Ds. Ruijs. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp. nam. 7 uur, ue heer H. J. Kraakvan Den Helder.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5