Uit bet Kuis met de hooge trap. ALKMAAR INGEZONDEN /TIJKKEN WUPPERT AL. DE RAADSVERGADERING WAS NIET NOODIG MEEN DE DE HEER BAKKER Mr. LEESBERG HOUDT EEN LANG JURIDISCH BETOOG MAAR BLIJFT ALLEEN STAAN - EEN AGENDA WAAR WEI NIG MUZIEK IN ZIT EEN PANISCHE SCHRIK BIJ B. EN W. MAAR WET HOUDER BONSEMA SCHROK NIET BEWUST DE KAMERAAD VAN DEN HEER APPEL - - MAAR AL LEEN IN DE COMMISSIE VOOR OPENBARE WERKEN Donderdagmiddag om één uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen onder Voorzitterschap van Burgemeester Jhr. F. H. van Kinschot. De heeren Vogelaar en Venneker hadden be richt gezonden van verhindering. Waarom zaten we er eigenlijk? Het begon nog al grappig! Prachtig weer en eigenlijk zonde om in de Raadszaal te zitten, al scheen er de zon den ook nog zoo vrooiijk naar binnen. En toen opeens kwam de heer Bakker (S.D.A.P.) vertellen, dat we er eigenlijk heelemaal niet hoef den te zitten. Want, aldus betoogde deze Sociaal- Democratische afgevaardigde - deze vergadering' was alleen noodig om een verzoek te behandelen van het Christelijk Schoolbestuur, dat een Cen trale verwarming in een zijner scholen verlangde en nu maar heel lichtvaardig dat verzoek had in getrokken Allemaal kosten voor niets en een ver loren middag, ja waarom zaten we er eigenlijk! Maar we tuurden toch met een schuin oog naar de 17 agendapunten en we begrepen niet. Als de vergadering er nu niet was geweest, dan had ik haar de volgende week uitgeschreven antwoord de de voorzitter. En de Burgemeester dacht er blijkbaar niet aan, dat het dan misschien pijpen stelen had kunnen regenen en het guur had kun nen zijn, zoodat het goed zitten was onder..dia omstandigheden, in de goed verwarmde raads zaal. Was het wonder, dat de Christelijke afgevaar digde, de heer Hoytink opveerde van zijn gemak- kelijken zetel en het verregaand noemde, dat er zoo maar over lichtvaardigheid van zijn School bestuur werd gesproken? De vergadering was heelemaal niet overbodig sneerde de voorzitter en hij klopte óp den op- roepinsbrief. Ze zijn heelemaal overbodig meende de heer Appel (R.S.A.P.) en weer dachten we: waarom zitten we er dan? Uit het oogpunt van .bezuiniging trokken we voorloopig althans, het verzoek in, zeide nog de heer Hoytink, maar 't is best mogelijk, dat we er over veertien dagen weer mee komen en dan hebben we weer een extra-vergadering. Tot lee ring en de vermaak voegde de heer Appel eraan toe en zelfs de heer Bakker lachte! Een lang juridisch betoog. Na dit vroolijke begin ging de heer Mr. Lees berg (R.K) ervoor zitten om een lang juridisch betoog te houden. Hij deed dit naar aanleiding van een brief van de N.V. My. tot expl. v. Onroer. goed. „Nooit Gedacht" waarin werd verzocht nu het bij Raads besluit vastgestelde uitbreidingsplan „Overdie en Ach termeer" niet is goedgekeurd, te voldoen aan het bepaalde bij het 2e lid van art. 30 der wo ningwet, om binnen den daarbij vastgestelden termijn een nieuw plan aan de goedkeuring van Ged. Staten te onderwerpen. Waarom stellen B. en W. voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen? vroeg Mr. Leesberg. Een dergelijke behandeling van een ernstig stuk als dit getuigt van een gebrek aan differentie! Directe behandeling achtte sp. noodig en gewenscht. Wij zullen Mr. Leesberg in z'n lang juridisch betoog niet op den voet volgen. Spr. vroeg of het waar was. dat wanneer de Raad binnen de 12 maanden na den laatsteu brief van gedeputeerden niet met een nieuw plan komt, Alkmaar het recht verliezen zou om met een uitbreidingsplan te komen en dat Ged. Sta ten dit dan zouden vaststellen.? B. en W. hadden wel neen gezegd, maar Mr. Leesberg hechtte daaraan geen waarde. Hebben B. en W. zekerheid? Neen, betoogde het rechts geleerde raadslid. Maar Wethouder Klaver (R.K.) dacht er veel anders over, meende dat de Raad handelde in het belang van „Nooit gedacht" door het advies van B. en W. te volgen. Zooals de zaak nu staat is er geen goed- en geen afkeuring over het plan uit Haarlem gekomen. De voorzitter merkte nog op. dat op grond van gegevens uit Haarlem, Alkmaar bevoegd is het uitbreidingsplan vast te leggen. Binnenkort wordt het plan weer ter visie gelegd. Al denken Ged. Staten er zoo over, de Kroon kan heel anders beslissen, merkte de voorzichtige Mr. Leesberg op en bleef deze afdoening gevaar lijk vinden Maar het juridische raadslid bleef met z'n ju ridische bezwaren alleen staan, zelfs zijn collega van den overkant reikte hem niet de behulpza me hand en zweeg. Alleen de heer Appel bleek aan Mr. Leesberg's zijde te staan toen 't advies van B.enW. in stem ming kwam. Waarom? Daarover liet het uiterst linksche raadslid zich niet uit. Het was inmiddels ruim twee uur geworden. Toen eindelijk kon aan de behandeling der agenda worden begonnen. Daar zat al bitter weinig muziek in en liep nog tamelijk vlot van stapel. Eerst werd gestemd over de benoeming van een lid der commissie van toezicht op het Stedelijk Muziekpark. Mr. J. P. Bosman ging als eerste over de eindstreep met eenige neus lengten voorsprong' op z'n tegenstander, den heer P. W. Groot. En de fanfares schetterden! Klein goed. De bijzondere lagere Scholen kregen de ge bruikelijke voorschotten op de gemeentelijke ver goeding over 1936 en de rechten van gedeelten der Schulpvaart werden aan den Staat overge dragen. Een voorstel tot afwijzing van een adres van bewoners der Druivenlaan inzake de verbreeding van die laan werd afgewezen. De commissie van bijstand voor Gem. Werken had deze zaak moeten bekijken „maar de Al machtige directeur van Gemeentewerken heeft hier advies gegeven", merkte hatelijk de heer Ap pel op. Stuur het terug om advies aan de com missie raadde spr. aan, maar niemand wilde er aan. Niet noodig oordeelde Wethouder Klaver „het kost liefst een sommetje van f 17000.Dat is veel te veel daar de Commissie die kosten niet kan wegmoffelen heeft ze ook geen advies erover uit te brengen, oordeelde de Wethouder. Het ging verder vlot tot punt 9. Eenige straatgedeeltenwerden aan de Ver. voor Volkshuisvesting in erfpacht uitgegeven, er werd een voorstel aangenomen tot wijziging van de met de gemeente EgmondBinnen, Dim men en Ursem gesloten overeenkomsten inzake uitvoering der Vleeschkeuringswet en de wik.- en weegloonen voor het wegen van kaas in de Stads waag werden tijdelijk verlaagd. Bravo, zeide de heer Keysper (R.K.) en, hij sprak ook namens den heer Grondsma (G.H) De nood der Koffiehuishoudersmaar er is nu niets aan te doen. Bij de behandeling van het voorstel over het verhuren van gemeentegebouwen of lokalen, vond de heer Stoutjesdijk (V.B.) gelegenheid te wijzen op den nood der Koffiefiuishouders en drong aan op verlaging van biljart- en muziekbelasting Maar de afgeA-aardigde van den Vrijheidsbond vergat, dat zooiets maar niet ineens kan en een zaak is welke bij een begrootingsbehandeling thuis hoort, zooals de Voorzitter natuurlijk op merkte. Wij mogen eenvoudig niet lager gaan zeide Wethouder v. Slingerland (R.K.), al pinkte ook hij een traan weg, begaan als hij was met het lot van hen die inderdaad op veel te zware lasten zitten. Waarom komen rapporten van óffici- eele instanties niet bij den Raad? Omdat het ongunstig luidde, meent Mr. Leesberg Bij het voorstel medewerking te verleenen voor den bouw van een '14-tal goedkoope woningen aan den Uitenboschstraat aan do Ver. voor Volkshuisvesting „Alkmaar" gooide alweer Mr. Leesberg den knuppel in het hoenderhok, door er tegen te protesteeren, dat het rapport van den Directeur van Woningtoezicht niet bij de stukken was gevoegd Enkel en alleen omdat deze commissie adviseerde die woningen niet te bou wen. Spr. verzette zich tegen den bouw dezer wo ningen, le omdat ze te klein waren, 2e omdat de Directeur beweert dat er nog goedkoope wonin gen leeg staan en 3e omdat er geen behoefte aan is. Maar de heeren Govers, Bulens en Appel* lachten er ganscli anders over en de heer Siets- ma wilde alsnog kennis nemen van het advies van genoomden directeur. De Wethouder las het advies voor en stelde tegenover diens bezwaren de navolgende voor- deelen, le de lage huur, 2e de fraaie afsluiting van den hoek daar ter plaatse en 3e het geringe aantal goedkoope woningen in de gemeente. Bij de stemming moest Mr. Leesberg het al weer verliezen, „vond ook nu weer den heer Ap pel aan zijn zijde'maar tevens ook de h. Gronds ma die z'n stem motiveerde door te zeggen, dat de woningen te klein waren en de menschen er toch uit zouden loopen. Weer ging het even gesmeerd toen de voor stellen tot goedkeurig van de rekening en der Alk- maarsche kleuterscholen en van eenige rekenin gen over 1934- onder den hamer doorgingen, maar bij punt 13 stopte de machine weer. Alweer een advies niet bij de stukken Panische schrik bij hef collegemaar Wethouder Bonsema schrok niet be wust Ten aanzien van de subsidieverleening aan Kleuterzorg, was het voor de tweede maal dat Mr. Leesberg wijzen moest op een advies, dat niet bij de stukken was gevoegd. Immers: de Ar menraad had ongunstig geadviseerd. Komt er wat op aan, smaalde Wethouder Bonsema, loopende deze begrooting behoeven we ons daaraan niet te storen. Toch beving het college een panischen schrik merkte Mr. Leesberg op. Ik ben me van geen schrik bewust, kaatste de Wethouder den bal terug. Maar je kunt ook „onbewust" schrikken, meende de heer Appel en gelijk had hij. Hierna werd de rechtsverhouding der brand weer tot de gemeente gewijzigd en sprak de heer Grondsma er zijn spijt over uit, dat B. en W. blijkbaar geen modes hadden gevonden den commandant der brandweer, den heer Ringers tot lid van den Raad toe te laten. De voorzitter betreurde dit evenzeer, doch merkte op, dat de gemeentewet het niet mogelijk maakt, dat de commandant der Brandweer lid is van ons „hooggeacht college". Vervolgens werd een overeenkomst aangegaan inzake per'ceelsscheiding en het maken van licht ramen bij den bouw van het nieuwe politiebureau En toen kwam het laatste punt, n.1. den aan koop van het Stationsgebouw en van grond van de N. Z. Hollandsche Tramweg Mij. aan den Tienewal. De kameraad van den heer Appel Met het bedrag voor den aankoop van grond zijn we daar nog niet klaar, meende de heer Stoutjesdijk we hebben diuzenden meters grond voor woningbouw liggen en hebben die grond daar niet noodig. Veel te duur, oordeelde spr. Ik ben het met m'n kameraad niet eens, zeide de heer Appel Geroep: Kameraad: wat nou? De heer Appel: Ja, m'n kameraad in de com missie van Openbare Werken en daar m'n rech terhand. Die prutsloot aan den Boezemsingel moet weg! Geroep: Prut, hé, hé! De heer v. Drunen, Sfcaatsgracht bedoelt ie. De heer Stoutjesdijk, Boezemwater. De heer Appel, nog mooier, boezemwater ook goed! Het voorstel kwam er door. nadat de wethou der verklaard had, dat de grond niet te duur was en de aard der bebouwing later ter sprake kwam. En toen stonden we weer op straat in de zonl Anna Paulowna, 21 Febr. Mijnheer dé Redacteur. Gaarne zou ik eenige regels in uw veelgelezen blad plaatsen, bij voorbaat mijn dank. Het geval is n.1. deze: Wij zijn als arbeiders werkzaam aan het sloopen van de sluis, en het droogmaken van de put, die er naast ligt in de Oosthoek, let wel in werkverschaf fing'. Bij het droogkomen van deze put, kwamen wij tot de vreugdevolle ontdekking dat er voor ons een aardig maaltje paling te voorschijn kwam. Nu is dat in deze benarde omstandigheden een aardige ver rassing, voor menschen, waar de slager wel vrien delijk knikt, maar doorrijdt. Maar geachte lezers, er was door ons te vroeg gejuicht. De polderopzichter Taillie kwam en eïschte de paling op, als zijnde eigendom van de polder; deze lekker nij aphtte hij zeker voor de arbeidersmagen te mach tig. Hij wist nog te vertellen dat deze paling een waarde had van 25 gld. en liet ze door een man naar huis brengen. Nu zal het ons benieuwen of bij de a.s. begrooting 25 gld. zal staan van door werkloozen gevangen pa ling. De opzichter gaat zeker van het standpunt uit: jullie mogen ze wel zien, en vangen, maar opeten dat zullen anderen wel doen. Dankend voor de verleende plaatsruimte. De arbeiders werkverschaffing Oosthoek, Anna Paulowna. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U het hiervolgënde antwoord aan Astor en anderen nog te willen opnemen. Bij voorbaat hartelijk dank. Wanneer een nationaal-socialist in de provinciale pers voor zijn meening uitkomt, dan werkt dat. steeds als de bekende knuppel in het hoenderhok. Er ont staat een geweldig spektakel onder het gedierte; dat echter in dit geval wel mooi roode kammen heeft, maar geen eieren legt. Dat er inderdaad spektakel was, bewijst het on derschrift van de redactie bij het stuk van Astor, waarin zij zegt nog talrijk vele ontboezemingen uit haar lezerskring te hebben ontvangen, die instem ming met Astor betuigen. Dat verheugt ons. Want het nationaal-socialisme is in den aanval! Onze kameraden hebben geen tijd om bewijzen van instemming te zenden; ieder hun ner heeft het druk genoeg met de taak, die hem is toegewezen en allen werken ze, en vechten. De Marxisten zijn in de verdediging gedrongen en zet ten daarom een keel open; ze voelen, dat het, ver keerd gaat met hun „zaak"; maar ze zijn menschen en dus conservatief, zo houden vast aan het oude, niettegenstaande het heeft afgedaan, omdat liet be wezen heeft slechts tot. ellende te voeren. Ze houden er aan vast, zooals de arbeiders vroeger de partij opnamen voor het liberalisme, dat hen toe uitbuitte. Ze zongen toen: „Weg met alle socialen", en toch, de „socialen" die er toen waren, meenden het eerlijk en goed met hen. Dat het systeem kon verworden tot een regime van vrijgestelden-parasieten, tot een dicta tuur van bonzen zooals wij die thans kennen, ligt aan de anti-christelijke basis van het marxisme en aan het materialisme. De jongelingen met wilde haren en flodderdasjes, die vroeger op arbcidersvergaderin gen redevoerden, zijn nu geworden tot bezadigde bur- gerheeren met buikjes en verzorgde nagels, patertjes goed-leven, die voor zichzelf het sociale vraagstuk hebben opgelost en de zaken graag houden zooals ze nu loopen. Het gaat hun naar den zin. De arbei der betaalt contributie, stempelt en kankert, en zijn leiders zeggen: „Blijf in Godsnaam kalm, jongen, al gaat het jè slecht, want wij hebben wat voor je in het vet". Ze kwamen nu nfet het Plan van den Ar beid, zooals ze in 1919 kwamen met een socialisatie rapport! Dat het Plan in den niet-fascistischen par- tijenstaat niet uitgevoerd kan worden, weten de plan nenmakers zelf het beste. Het is dan ook slechts be doeld voor de verkiezingscampagne van 1937. Veel beloven en weinig geven, doet de gekken in vreug de leven. Als de heeren straks weer voor 4 jaren vast zijn aangenomen en wie weet, Albarda kans krijgt op een ministerzetel nou dan mag Jan met de pet weer rustig verder op zijn houtje bijten. Niettegenstaande dit alles zoo ontzettend duide lijk is, blijven vélen toch met gesloten oogen achter Albarda aanloopen. Ze zien hem als een kameleon elk oogenblik van kleur veranderen. Ze vernemen, dat hij dc „dappere ongehoorzaamheid" liet vallen, ze zien den republikein in een oranjeklant veran deren, ze hooren hoe in „de Sociaal-Democraat" het Wilhelmus voor de roode partij wordt opgeëischt en ze merken niet hoe in dit alles geen oprechtheid is en hoe Albarda lijdt aan die bekende koolziekte draaihartigheid. Het niet-roode en niet-fascistische gedeelte van bet publiek onthouden zich van bewijzen van in stemming. Maar als de redactie van de Schager Cou rant iets zou voelen voor Amcrikaansche methoden, dan zou ze een enquête onder haar lezers kunnen houden en hun vragen: „Welke richting zoudt gij kiezen, als ge slechts de keus hadt tusschen de rich tingen Astor en J. S.?" De redactie zou verbaasd zijn over het-resultaat, want veel harder nog dan het ledental der N.S.B. groeit de geest van het nationaal socialisme! En toch is het. deze keus alleen, die tenslotte zal overblijven! (Astor moge m'j vergeven, dat ik hem hier^als communist voorstel, wat hij niet geheel is -in den Russischen zin die nu aan dat woord moet worden gehecht.) De eindstrijd nadert snel in dc wereld en zal gaan tusschen communisme en fascisme. Al het andere valt weg! Het bloedfront, Frankrijk België natuurlijk), Rus land, Tsjecho-Slowakije, Yoego-Slavië en Roemenië is gevormd tegen het Duitschland van Adolf HitlerS Al wat rood is hitst, lieden ten dage op tot. oorlog, vooral ook tegen Italië. Na de laatste overwinningen der Italianen in Abessinië vraagt „Het Volk" in een hoofdartikel: „Mogen wij berusten?" Ze zouden zoo graag door uitbreiding der sancties tot petroleum een oorlog forceeren, niet uit menschel ij lcheid, niet uit medelijden met het Abessynische negerrijk, maar uit angst voor het verlies van hun invloed op do massa, voor liet verlies van hun posten als betaal de (mis)leiders der arbeiders! Die massa zou dan haar zonen moeten offeren, ook nog, en waar voor? Vragen de arbeiders wel ooit eerlijk aan zichzelf dit: „Waarvoor?" De ontwikkeling in de toekomst is volkomen dui delijk. En dc Nederlander heeft tenslotte ook slechts te kiezen tusschen Musscrt en David Wijnkoop! Wij zijn niet bang hoe die keus uit, zal vallen! Geachte Redactie, dit was een vrij lang woord vooraf; U moge mij dat ton goede houden, er heerscht zoo ontzettend vqel wanbegrip. Astor heeft mij verwezen naar het 23ste hoofdstuk van het Evangelie van Mattheus en ik heb dat weer gelezen. Wij N.S.B.ers nemen vooral de verzen 26 en 27 ter harte. Wanneer ik nu mijnerzijds ook naar den bijbel mag verwijzen, dan zou ik zeggen: Lees spreuken 26. vers 4. Dit zeg ik niet. tot Astor, maar tot „een anti-fascist tc S", die ook een ingezonden stuk schreef. Voor mijn gevoel is dit. als antwoord vol maakt voldoende voor iemand, die schijnt te dwepen met het Rusland van hede^i. Het is- dan ook minder tot dezen anti-fascist, dan tot de overige lezers, dat ik hier over Rusland kort eenige feiten meedeel. In dit paradijs der arbeiders en hoeren zijn mil- lioenen slachtoffers gevallen door den kogel, den strop, den bijl of den honger. Men heeft den boeren liet land ontnomen en men bewerkt het collectief, met, domme uilsluiting van elk persoonlijk initiatief. Hongersnood cischt, jaar voor jaar slachtoffers, geen honderdtallen, maar honderdduizenden in den „ko renschuur van Europa". In mijn bezit zijn origineele foto's van verhongerde boeren. Dc export wordt tot eiken prijs op peil gehouden om het roode leger tc kunnen voorzien van alles wat noodig is om aan de wereld straks de zegeningen té kunnen brengen van het systeem der goddeloosheid onder leiding van misdadigers. De kerken werden gesloten of gemaakt tot bioscopen en paardenstallen. De priesters wer den vermoord, aan het volk heilige relequieën door den modder gesleept. De vrouw is koopwaar gewor den, die van hand tot hand gaat. Havelooze, bede lende, uitgehongerde kinderen dwalen langs de land straten en zijn soms opgeruimd met behulp van ma chinegeweren. Millioenen arbeiders krijgen honger- looncn en daarnaast heerscht in de groote frotels van Moskou een luxe, die voor de duurste Parijsche eta blissementen niet onder doet.. Dat. alles gebeurt on der de dictatuur van een paar lieden. De dictator Stalin overviel in 1907 een geldtransport van do staatsbank te Tiflis. Dertig menschen kwamen daar bij om het, leven. Er werden 250.000 roebel geroofd. De jood Wallach Meyer werd gearresteerd in Pa rijs toen hij daar het geroofde geld wilde uitgeven. Deze Wallach Meyer heet nu Litwinof en is volks commissaris van buitenlandsche zaken en voert iu Genève het hoogste woord. De arbeidersmassa werkt nu volgens het Stacha- nof-systeem, waarbij alles eruit gehaald wordt wat er in zit. Het is zooicts als het Amerikaansche Taylor- systeera, waarop vroeger de rooden het hardst schol den. De verdubbeling van den transsiberischen spoor weg wordt uitgevoerd door honderdduizend dwang arbeiders! En naar alle landen der wereld vloeit het uit het arme Russische volk geperste goud, dat moet dienen voor dc propaganda zooals die wordt gevoerd, onder leiding van Dimitrof, den chef der Komintel-n. Ilct bovenstaande is slechts een korte bloemle zing! Rusland is een hel! En slechts zij komen er tevreden vandaan, die een reis hebben gemaakt met Intourist. Dan is alles van tevoren voor do be zoekers klaar gemaakt. De Potemkinsche dorpen worden nog steeds in Rusland opgetrokken! Wij heb ben gegevens van vele zeelieden, die er waren en van reizigers van houtfirma's!. In het onderschrift .bij zijn „Geestelijk Leven" spreekt Astor van het boek „Oranienburg", geschre ven door den vroegeren rijksdagafgevaardigde Ger- hard Seeger. Van dit boek is bewezen, dat het vol leugens staat. Het boek van Langhoff „De veensol- daten" ken ik niet, maar ik las de recensie in het Vaderland door Menno ter Braak Deze schrijver is vol lof over het boek en dat zegt bijna alles. Ik neem mij voor op deze beide boeken nog terug te komen; maar het ware tc vvenschen, dat menschen als As tor en „de anti-fascist" eens een vaeantie in Duitsch land doorbrachten. Ze zouden daar overal vrijelijk toegang hebben en zich dan een eigen oordcel kun nen vormen! Het ingezonden stuk van Astor gaat in het alge meen aan den kern van mijn betoog voorbij. Wan neer hij zegt, dat Mr. Frans Caenen en Jkhr. Nico van Suchtelen geen verblinde fanatici zijn, dan ver eist hij zich. Ze zijn dat wel omdat zij alles klak keloos doorgeven wat gevluchte emigranten ons hier als waarheid over Duitschland believen door te geven of erger aan ons in boekvorm trachten te verkoopen. Henriëte Roland Holstvan der Schalk is zeker groot als dichteres In de politiek heeft zij alle scha keeringen van rose tot bloedrood en weer terug naar rose doorgemaakt. Pen gefundemde meening en kijk op de werkelijkheid heeft deze vrouw zeker niet Het is waar, dat die predikant in West-Friesland, geroepen om het evangelie van de lieTde te predi ken, dat van de haat bracht. Het is ook waar, dat hij de grooten en voornamer niet ontzag. Maar hij trachtte niet die grooten en voornamen tot inkeer te brengen. Hij scheen aan te nemen, dut zij onver beterlijk waren en hitste de arbeidersmassa tegen hen op. Het nationaal socialisme wil geen klassen-

Schager Courant | 1936 | | pagina 10