llit onze eving. T uinbouwvereeniging „T uinbouwbelang". Nat. Soc. Beweging. Uit den Langendijk. NOORDSCHARWOUDE. De tuinbouwvereeniging „Tuinbouwbelang" ëü-hier hield Donderdagmiddag half twee de alg. jaarverga dering in „Concordia". Een 60-tal leden was aan wezig. Ook de burgemeester dezer gemeente, Jhr. A. 'L. v. Spengler was op de vergadering tegenwoordig. De heer .T. Ootjers, vice-voorzitter, opende met wolkom, in het bijzonder tot den burgemeester, Jhr. A. L. van Spengler. Voorzitter deelde mede, dat voorzitter Barten door ongesteldheid verhinderd is aanwezig te zijn. De toestand van den heer Barten is op het oogenblik vrij goed. Spr. hoopte dat de heer Barten, die een optimist is, weer spoedig in volle gezondheid mag wederkceren in het midden der vereeniging. Het is in een lange rij van jaren niet voorgekomen, dat hij mankeerde. Wij zullen nu echter zijn optimis tisch openingswoord missen. Als we 1935 do revue laten passeeren, dan geeft dit een onaangenaam beeld. Alles om ons heen ziet nog even donker en zwart. $pr. herinnerde aan wat 1935 ons heeft ge bracht, do mislukking van de oogst, zooals nog nim mer voorgekomen, dit geeft weinig bemoediging voor de. toekomst. Voorz. hoopte, dat een herhaling niet zal voorkomen. Van alle zijden werd getracht regeeringshulp te krijgen. Dat is gelukt, ai moet men de hulp niet te hoog verwachten. De gelden zullen wei bitter noodig zijn om de bedrijven te kunnen beginnen. In normale tijden zou men een dergelijke misoogst hebben kunnen lijden, maar nu met de reeks slechte jaren is dit niet het geval. Spr. herinnerde aan de lage omzet, van de veiling. In 1931 was de omzet f 1.394.000, in 1935 f 1:127.000, hetgeen een flinke achteruitgang is. Niet tengevol ge. van de misoogst, dat komt dit jaar pas uit. Hier uit volgt dat ook door nadere oorzaken de inkom sten verlaagd zijn. De Regeering heeft zich niet on betuigd gelaten, al wil spr. niet zeggen, dat tot 100 pet. van den richtprijs is gegeven. De verhooging tot f 12 millioen gaf echter de vreugde. De slag was bij ons het zwaarst, maar ook op an dere plaatsen wordt de toestand ook ernstiger, zoo dat de verhooging niet heelcmaal de verwachting zal vervullen, omdat het bedrag over een grooter aantal moeten worden verdeeld. Spr, besprak de samenwerking van de organisa ties.-Deze -moeten elkaar helpen. Gelukkig wnrdt liet nut. der samenwerking door allen gevoeld. Wat in. 1936 zal' gebeuren moeten we afwachten. Laat ons geen pessimisten worden, maar het optimisme bewaren, ondanks do donkerte om ons heen. We moeten niet bij de pakken gaan neerzitten. Eenmaal zal de tijd weer komen dat de arbeid weer beloond wordt. Voorz. hoppte dat men in 1036 iets omhoog zal gaan. De notulen werden door den heer J. Kliffen voor gelezen, Ze'' werden vastgesteld omler dankzegging aan d$r samenstel lei;. -> o' i Naar aanleiding van de notulen deed de Voozit- ter cehige medetieolingen over de praatavöndén. welke zeer lgerzaam zijn voor de tuinders» zoowel voor de .ouderen als voor de jongeren. Voorz. bracht den hoer Mallekote, den leider der praatavonden, woorden van hulde en dank. Spr. drukte er zijn spijt over uit, dat niet meer leden uit Noordschar- woude aanwezig waren. Uit Oudkarspel waren er ongeveer zestig. Behandeld werd een schrijven van den heer Blij de rp uit de Wieringormeer, die zich aanbeval voor de bemiddeling tussclien de koolbouwers en land bouwers in de Wieringormeer. De nieuwe rijkstuinbouwconsulent, de heer Riet- sema deelde mede, dat hij te Alkmaar spreekuur houdt van 9—12 uur op Zaterdag in het Landbouw- ihuis. „De Eendracht" zond een afschrift van de zet- koolregeling in Oud karspel. In het vervolg zal voor hot plaatsen van zetkool op een anderen akker i.p.v. 10 cent vijf cent per stuk moeten worden betaald. De penningmeester, de beer G. Keeman, bracht hierna zijn financieel verslag uit. De ontvangsten waren totaal f 1779.50. Hot tiende procent van de veilingsoinzet bodroeg f 137.93. De uitgaven waren f 1740.55, alzoo een batig sal do van f 38.95. Het aanvangssaklo was f 328.89. Do heer F. Smit bracht verslag uit van het onder zoek. Alles was keurig in orde bevonden. De reke ning. werd hierna vastgesteld. Het jaarverslag. De heer J. Kliffen bracht hierna het jaarverslag over 1935 uit. Spr. memoreerde het verloop van het afgeloopon jaar. Een vergelijking maakte de secre taris met 25 jaren geleden, toen alles vol levens lust was. Toen, ook in de latere jaren had een goecle tuinder een goed bestaan en een vrij leven. Er was gepn beperking van boven af, terwijl ook afzetge bied in overvloed was voor de producten. Welk een verschil met tegenwoordig. Gememoreerd werd de extra-steunregeling voor de misoogst, en de inven tarisatie. Slechts 1/3 gedeelte van liet gemiddelde over de laatste 4 jaren is in de schuren opgeslagen. Lr werden 3 leden- en 5 bestuursvergaderingen ge houden. Er werden in samenwerking met „De Eendracht" een tuinbouwcursus en een paar praat- avonden gehouden. De poterbcwaarplaats was een voortdurende zorg. De gcheole ruimte is niet gevuld geworden. Het ledental is stationnair gebleven en be draagt thans 165. Voor de diverse steunregelingen is men zeer erkentelijk. Er is verbetering gekomen, dank zij het werk der organisaties. Do vaste las ten moeten naar omlaag, Spr. wekte op, z'n best te doen op do bedrijven, om te bereiken wat te berei ken valt Blijft om de tuinbouwverccn. staan, want alleen van de samenwerking moot het komen. Het jaarverslag werd onder dankzegging goedge keurd en vastgesteld. Bestuursverkiezing. Bij de gehouden' bestuursverkiezing werden de Loeren j. Ootjers en C. Keeman herkozen met resp. 57 en 61 stemmen. De heer K. van Dijk bracht verslag uit van de Kunstmestcommissie. De omzetten zijn verminderd, tengevolge van de baggerregeling, de verarming der tuinders, doch ook door de betere samenstelling der meststoffen, waardoor minder kilogrammen noodig zijn voor betzelfde nuttig effect bij de minder IfmengoRtolde soorten. fn 1935 was de omzet 155900. Kg. ter waarde van f 6006.06, voor 55 leden, tegen in 1934 voor 62 leden 194400 Kg. ter waarde van f 7829.46. In soorten ver deeld was liet 41100 Kg. Zwavolz. Ammoniak. 6000 Kg. Chilisalpeter, 10500 Kg. Kalksalpèter, 10900 Kg. Kalkkmmonsalpeter. 39300 Kg. Superfosfaat 17 pet., 18" "0 Kg. Po tent kali. 22400 Kg. Kalizout 40 net., 4200 Kg. Slakken meel; X100 Kg. kalk, 1300 Kg. Stofkainïet, 300 Kg. Sulkaphos; 100 Kg. kalkstikslof. Deze hoeveelheid werd in vier maten geleverd. Nog werd 10.000 lig. Sulkaphos, een nieuwe meststof met 25 pet. kali, 20 pet. Phosphorzuur en 18 pet.: kalk, te gen f 6 per 100 Kg. ingekocht. De burgemeester sprak zijn sympathie uit over de herkiezing van de beide aftredende heeren, felici teerde de herkozenen en de vereeniging. Spr. me moreerde het vele werk van den heer Ootjers. Spr. dankte voor de uitnoodiging en de tot hem gé- sproken hartelijke woorden, hopende, dat de woor den van den Voorzitter in zijn openingswoord in vervulling mogen gaan. Ten aanzien van den heer Barten wenschte spr. dezen een spoedig herstel toe. (Applaus). De heer J. Langedijk bracht het ver-slag van de Mandencómmissie uit. Totaal waren 307 manden ge kocht tot een totaal bedrag van f 163.55, De heer S. van der Veer deelde mede, dat de om zet van het riet gering is geweest. Er was zes voer aangeschaft. De heer J. Lindeboom, lid van de glascommissie, bedankte voor zijn functie. Er was weinig glas ver handeld, wel heeft spr. verschillende leden aan ra men geholpen. De Voorzitter wilde den heer Kansen verzoeken dit op zich te nemen. De secretaris achtte dit ook ge- wenscht. Aldus werd besloten. De wortel zaadcommissie had goed geboerd, deelde de lieer C. Hemke mede. Men heeft 52 pond puik best zaad geteeld. Het is verbeterd Flakkeesch. Men besloot het nog een maand af te wachten of weer zal worden overgegaan tot het uitzetten van wortelen voor het telen van zaad. Het bestuur kreeg volmacht nèar bevind van zaken te handelen. Hierna volgde vaststelling van de contributie. De penningmeester gaf een overzicht van don fi- nantieelen toestand. Er moet een bedrag van f 900 worden omgeslagen; het bestuur wil dit omslaan over het aantal sneezen van 1935. Verschillende loden voerden hierover het woord, waarbij men naar voren bracht, dat het geld er we zen moet, maar op welke manier, werd aan eenige bespreking onderworpen. Diverse andere methoden werden naar voren gebracht. Het bestuursvoorstel beteekent een 'contributie van f 1.50 met een heffing van 6 cent per snees. In stemming gebracht werd het bestuursvoorstel met 45 tegen 13 stemmen aangenomen. Voorstellen Noordermarktbond. De beer IJ. Kaan wilde in overweging geven aan te dringen op algeheele bestrating van het terrein bij de z.g. paardenboet. Het is tegenwoordig een smeerpoel. Voorzitter merkte op, dat het wel noodig was, dat daar iets gebeurde. Men heeft er al iets aan gedaan door puin en sintels neer te werpen. De N.M.B. zal zeer zeker rekening houden met deze opmerking. De heer K. van Dijk stelde voor, minder afgevaar digden naar de algemeene vergadering te zenden, i.p.v. één op 25, één op 50 leden. De besprekingen zullen er door bevorderd worden. Voorzitter antwoordde, dat het de bedoeling was, dat zooveel mogelijk leden op de alg. verg. komen. Het is een belangrijke dag voor de leden. Er moet gelegenheid worden gegeven. De besprekingen heb ben er niet onder geleden, zeide voorzitter. De ver gaderingen konden steeds afgewerkt .wordend- De heer Van Dijk vond h^t een bezuiniging, waar bij men niets verliest. De Voorzitter meende, dat het een zeer geringe be zuiniging zou wezen. Het voorstel werd niet ge steund. Bij de rondvraag deed de heer K. van Dijk het vóor- stol om een bus benoodigdheden voor het bespuitén van uien etc. aan te koopen. De heer Mallekote belast zich met de uitgifte van de kleine hoeveelheden. De heer K. van Dijk had in de Schager Courant ge lezen in een bericht, dat thans wel vast staat, dat, wie in 1935 minder dan 85 pet. heeft ontvangen van het bedrag in 1934, voor steun in aanmerking kan komen en dat niet meer steun zal worden 'verleend dan tot een bedrag, waarbij men tot die 85 pet. van 1934 komt. Spr. zou dit zeer onbillijk vinden, als dat waar was. Voorzitter antwoordde, dat'officieel hiervan niets bekend is. Men weet niet hoe een en ander geregeld zal worden. Er zijn echter wel eenige verbeteringen aangebracht. Wat de krantenberichten betreft, er stant wel eens meer iets in de krant dat niet waar is. Vervolgens werden nog andere berichten in de krant over den Hiinbouw, steun etc., becritisoerd. Verschillende personen spraken hierover hun verontwaardiging uit, dat iemand in verschillende grooterc en kleine bladen berichten lanceert, waar door bij de tuinders verwachtingen worden gewekt, welke filet in vervulling kunnen gaan. Daarna sloot de voorzitter de vergadering, met dank voor de aangename besprekingen. OUDKARSPEL. Donderdagavond werd in de kleine zaal van het Huis de Broderode een bijeenkomst gehouden door de Nat. Soc. Beweging. De vergadering was heel slecht bezocht. De hoer C. Stct zeide, dat het er naar begint uit te zien, volgens de kranten, dat de N.S.B. is een moordenaarspartij, vrijheidsberoover etc. Dit alles komt door de kranten, die de „valsche munters" zijn ten opzichte van de Nat. Soc. Beweging; de centrale van de valsche munters is de N.V. der Politiokc Partijen, directie Albarda tot Aalbersë en Colijn als commissaris, die parasiteert op het uitgeputte Ncdcrlandsche volk Als voorbeeld van zoo'n valsche munter noemde spreker de heer Marchant die weer is opge<loken en voor Delftsche studenten spreekt op 'n wijze, die spr doet denken dat deze man kindsch is geworden. Voorts liet Plan van den Arbeid dat niet kan worden voldaan. Spr. wees op alle strijd welke wordt gevoerd tegen de N.S.B. door alle politieke partijen, waaruit spr. afleidde, dat er toch wol wat goeds is in de N.S.B. Fascisme is moord, zegt men. Als fas cisme echter moord is, beteekent, dit de geestelijke moord op het stelsel dat het Nederlandsche volk uitbuit. De sterke man zeide 4 jaar geleden, dat hij de werkloosheid zou bestrijden. Toen waren er 100.000, nu zijn er 476.000. Het huidige stelsel heeft wel wat goeds gebracht, maar de plant van het. dem. parlementarisme is dood en de geur, die nog ver spreid wordt is dje van het rottingsproces. Inder daad is het stelsel reed lang dood. Do groeiende plant van het nat. soc. wil men niet zien. Men wijst op 't buitenland als een voorbeeld van het geen do N.S.B. zal doen, maar spr. stelde vast, dat de N.S.B. geen filiaal van Hitier is, zooals bijv. de S.D.A.P. zegt. Wij vinden N.S.B. de juiste naam, om dat. men het socialisme wil brengen, maar eerst op nationaal gebied en daar eerst schoonmaak houden op eigen bodem. Spr. vertelde van zijn ervaringen in Ttalië, dat hij bereisd hooft. Daar heeft hij veel goeds gezien maar ook dingen, die voor het Ned. Volk niet zijn te gebruiken. Wil willen het fascisme aanpassen aan de aard van het Ned. volk. Nat. soc. wil zeggen de liereeniging van een kapotgeslagen volk. Wat is er overgebleven van de democratie? De .vrijheid" is er, maar toch wordt het van aiie zijden aangedrongen op die personen te stemmen van eigen richting of geloof. Eens in die vier jaar heeft men „medezeggenschap". Wij leven in het vrije Nederland, maar in een keurslijf van wetten. Het is de grootste paskwil nog te spréken, van réchten in ons land, dat gebukt gaat onder de politieke kliek. Het is je reinste dic tatuur, Als men er een eigen meening op na houdt, komt men tot de conclusie, dat Nederland een gek- kehhuis is. Men spreekt van ordening en het is de grootste wanorde om ons heen. Het nat. soc. wil ons hiervan verlossen. 19 eeuwen geleden werd het nat. soc. ook al gepropageerd, toen gezegd werd: „Ik ben de Meester, gij zijt allen broeders en elkanders hoeders". Dat zegt ook de N.S.B. Wij willen elkan ders hoeders zijn. Spr. herinnerde aan de mannen uit de geschiedenis die Nederland zoo groot hebben gemaakt door de eenheid van het volk. Aan het eind van de 18e eeuw was Nederland aan het einde, toen was de eenheid zoek en werd het volk ge plunderd door de regenten. Dat is nu weer het geval. Karl Marx' woorden van den klassenstrijd zijn niet waar. Dat ziet men thans in Nederland. De arbeiders hebben zich vereenigd, maar het kapitaal ook. De arbeider legt het loodje. Het nat. soc. zegt, dat dit uit moet zijn. Kapitaal en arbeid moeten samenwer ken. Het kapitalisme zal door het nat. soc. den kop worden ingedrukt. Het kapitaal moet staan ten dienste van het land. Wij willen met het kapitaal samenwerken om het volk te redden. De politieke partijen draaien op alle manieren er om heen; bijv. de S.D.A.P. Ook de andere partijen doen dit. Het volk wordt benadeeld ten voordeele van het partij belang. Wij willen het volk zien als een een heid. Het wordt niets gek gevonden, dat op de landdag van de R.K. Staatspartij een priester het woord voert. Dat gaat bij de N.S.B. niet op. Als iemand het geestelijk ambt begeert, zal hij zich voor 100 pet. aan dat ambt moeten wijden. Wan neer hij zich aan de politiek wil geven, dan ook voor de volle 100 pet. Men moet zich met de volle 100 pet. aan een ambt wijden. De ministers moeten de volle deskundigheid hebben. Hebben de tegen woordige ministers die? Zie Minister Deckers, die 'n jaar aan 't hoofd van Defensie staat en daarna zonder meer wordt overgeplaatst naar Landbouw. De spr. wees op verschillende toestanden op land bouwgebied, waaruit spr. concludeerde dat men in een gekkenhuis leeft. We hebben 'n minister die geen deskundige is en een deskundige die geen mi nister is. Fascisme is dictatuur, zegt men. Dat is niet waar. Wij willen het volk aan het woord laten door den corporatieven staat. Daarover beginnen de pol. par tijen ook. De R.K Staatspartij en de S.D.A.P. Troelstra, voor wien de nat.-soc. alle bewondering hebben, had het er reeds over. Als Troelstra aan één tafel zou zitten met Albarda c.s., zou hij tafel en bonzen in een hoek trappen. Hij zou zich voor hen schamen. Vervolgens behandelde spr de crisiscentrales die het boerenbelang moeten behartigen, maar dit niet doen. Medezeggenschap heeft men niet in ons land. Heeft Minister De Graeff gevraagd om te mogen stemmen voor de sancties tegen Italië De Ned. arbeider zal in den corp. staat wel medezeggenschap hebben. Iéder zal in zijn corporatie medezeggenschap heb ben in zijn bedrijf. Dat is de gezuiverde democratie. Tegen het eumuleeren van diverse baantjes komt de N.S.B. op. Spr. noemde eenige voorbeelden. Men móet de N.S.B niét. veroordeelen op de valsche be richten af. De volksmisleiders moeien aan de paal geslagen en te kijk gesteld worden. Wij willen strij- dép voor de zedelijke verheffing van het Ned. volk. <.§£65,.,.défikle,.tmQCfev.dat men. heeft geprotesteerd tégende 'opvoering van De Beul enHel denk erin is. ,D&ar 'togen' moet worden opgekomen. De pol. par tijen komen nu met plannen, omdat zij hooren aan komen de dreunende stap van het nat. socialisme. 1 Nadat spr. had opgewekt om na de pauze gemoe delijk over het nat. soc. te praten, eindigde hij zijn te'de. De heer J. Oostenrijk, voorheen als volontair werk zaam ter gem. secretarie alhier, is als zoodanig be noemd te Groot-Schermer. LANGENDIJK. VAKKENNIS BLIJFT NOODIG. Ondanks crisisgevolgen staat het vast, dat in de samenleving de tuinbouw niet kan worden gemist. Ook heeft men ingezien, dat vanuit de tuinbouw de vlucht in_ andere bedrijven niet wel mogelijk is. Er schijnt dan ook weer wat meer belangstelling te zijn voor het tuinbouwonderwijs. Mogen we in dit verband nog eens wijzen op de lagere tuinbouwschool, uitgaande van de afd. Broek op Langendijk v. d. Chr. Boeren en Tuindersbond. In haar 4-jarigen cursus, die bij de legere school aan sluit, geeft zij juist, wat de jongens behoeven. Het onderwijs van de lagere school wordt in de eerste 2 lesjaren voortgezet, waarbij speciaal rekening wordt gehouden met de toekomst der leerlingen. Tevens wórden in die 2 jaar de theoretische grondslagen ge logd voor het eigenlijk vakonderwijs dat daarna volgt.. Bij dit laatste behoort ook tuinbouwboekhou- den en bedrijfsleer. Het eerste jaar krijgen de leerlingen gedurende 40 weken 2 dagen per week les, de overige lesjaren ge durende dienzelfdcn tijd, 1 dag per week. De vacan- tie's vallen in de drukke tijden van het bedrijf. Gaarne willen we ouders van knapen, die dit jaar de lagere school verlaten met bestemming voor den tuinbouw, nog eens opmerkzaam maken op deze on derwijsinrichting (Zie ook de adv. in dit nr.) r- NOORDSCHARWOUDE. Gerei. Schoolvereeniging. De Geref. Schoolvereeniging hield haar jaarver gadering in de groote zaal achter de Geref. kerk. De voorzitter, do heer H Reek. opende de verga dering na het gezamelijk zingen van Ps. 75 1 en 4 en het lezen van Ps. 78 118. Hij roept de aanwezige ouders en vrienden van het Chr. onderwijs een wel kom toe en spreekt den wensch uit, dat deze ver gadering er weer toe mag bijdragen de liefde voor het christelijk onderwijs te versterken. Door den penningmeester en secretaris worden de respectie ve jaarverslagen uitgebracht. Hierna wordt door den hoer Jac Jong Sr. een in leiding gehouden over den schoolstrijd. Op dit refe raat welke den strijd onzer voervaderen weergaf vanaf 18011920, Volgde een aangename gedachten- wisseling. Na de pauze werd allereerst de bestuursverkiezing gehouden, waarbij de voorzitter mededeelde, dat de beer A. Barten Pz. na vanaf de oprichting der school tot heden ruim 25 jaar bestuurslid te zijn geweest der schoolvereeniging, thans meentt e moeten be danken wegens hoog gevorderden leeftijd. In zijn plaats wordt gekozen de heer K. Ootjers. De heer H. Reek, periodiek aan de beurt van aftreden, werd herkozen. De heer P. Slot stelt voor om den heer A. Barten Pz. als Eerelid te benoemen, wat met algemeene stemmen wordt goedgevon Jen. Tenslotte houdt de heer R. Schuil een inleiding oved „De Bijbel op School", waarna de voorzitter tot sluiting overging, nadat Dr. Richel in dankge bed was voorgegaan. Z IJ P E BURGERBRUG. Zondag 23 Februari geeft de Gymnastiek Vereeni ging „Z.S.C." alhier in combin\tie met haar zuster vereniging uit Bergen een uitvoering in de zaal vnn den heer Langedijk alhier. Dit belooft een mooien avond op sportgebied te worden en we kun nen een ieder recommandeeren deze vereeniging me, «en bezoek te vereeren. SINT MAARTEN Voor Woensdagavond was een Ouderavond uit», geschreven, te houden in de openbare lagere school alhier. Dat er wat bijzonders te wachten stond, bleek wel uit de opkomst, daar een 40-tal ouders ter vergadering aanwezig was, wat nog nimmer kwam. Het aantrekkingspuntje zal dan ook wel ge weest zijn de aankondiging dat Dr. Van Slooten kwam spreken over t.andverzorging en met licht beelden een en ander aanschouwelijk zou maken. Na opening deelde de voorzitter, de heer Wolters mede, dat de artikelen benoodigd bij het dames- handwerken, afgewerkt moeten worden op de school en eigendom der gemeente blijven en tevens dat on rein op enkele kinderhoofdjes is geconstateerd. Hij verzoekt de aanwezigen hiervan notitie te willen nemen. Het wachten was nu op den dokter en daar deze wat lang weg bleef, werden er een paar vragen gesteld en wel ten le: hoe oud moet een kind zijn om tot deschool te worden toegelaten? Antwoord: 1 April' 6 jaar. Voorts werd op een ge dane vraag medegedeeld dat voor een 2-manssohool minimum 41 kinderen moeten zijn. Te kwart voor negen arriveerde de dokter met den heer Bol uit St. Maartensbrug als assistent en kon een begin gemaakt worden met de lichtbeelden- vertooning. De projectielantaarn, welwillend voor dit doel afgestaan door de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, bracht ons op bet doek eenige plaatjes, waarop afgebeeld goede tanden en kie zen, zieke dito, verkeerde stand van gebitten ver oorzaakt door duim- of vingerzuigen enz. enz. welke lichtbeelden door een toelichting van den dokter werden vergezeld. Na beëindiging der lichtbeelden werd besloten dat de Oudercommissie het initiatief zal nemen om tot gebit verzorging te komen, Daar de aanwezigen allen het nut van verzorging der tanden bleken in te zien, willen wij hopen, dat. ook de niet-aanwezigen er toe besluiten, zoorlat ook hier evenals in buurgemeenten, de aansluiting al gemeen zij. EENIGENBURG. Woensdagavond vergaderde de tuinbouwver. „De Noordwest" in café de Burcht alhier. De voorzitter opende met een welkom en memo reerde het voor den tuinbouw afgeloopen seizoen, dat volgens spr. treurige resultaten had opgeleverd. Van het bestuurslid, de heer K. Kalf was bericht van verhindering ingekomen wegens ongesteldheid. Hierna volgde lezing der notulen, welke ond.er dankzegging werden goedgekeurd. Volgde mededeeling van de op 1 Febr. aanwezige kool en voorts dat de kas der centr. vereen, sloot met een batig saldo. De rekening dezer vereen., nagezien door de heeren K. Meijles en H. ten Hoene werd goed gekeurd en gaf aan een nadeelig saldo van f 32.51. Uit het voorgelezen jaarverslag bleek dat de ver. op 1 Jan. j.l. 57 leden telde. Bij de verkiezing bestuursleden werden de aftr. heeren W. Meijles, P. Jonker en P. Bood herkozen en als bestuurslid der Centr. Ver. werd herkozen de. heer A. Nottelman, die dit allen aanvaardden. Bij punt 5 werden op voorstel van het bestuur de salarissen der functionarissen gehandhaafd. Besloten werd om de zetkoolregeling te handha ven als voorheen. Bij de rondvraag bracht de heer Jb. Strooper in bespreking de ongelijke koolaanvoer ter veiling. Goed gevonden wordt dat dit in het Centr. bestuur be sproken zal worden. De heer W. Meijles bracht in herinnering dat de gene, "die meen.cn gedupeerd te zijn bij de tecltrege- ling zich kunnen wenden tot de heeren v. d. Breu- gel en P. '^lbt. De hoer D. Visser sprak zijn ontevredenheid uit over dé wijze van graandorschen alhier. Na eenige bespreking komt men overeen te trachten hierin ver andering te brengen. Hierna volgde onder dankzegging sluiting. W I E R I N O E N Is. Romijn. Dinsdagavond j.1. half acht was in Cinema de Haan een gezellige bijeenkomst., belegd door de fe deratie N.H. Noorderkwartier van den Nederl. bond van Arbeiders in het Landbouw- Tuinbouw- en Zui velbedrijf, alwaar optrad het gezelschap Is. Romijn. De heer D. Burger, federatiebestuurslid, te Scha- gen, opende deze goed bezochte bijeenkomst en heet te de aanwezigen hartelijk welkom in het bijzonder het gezelschap Romijn. Na de openingswoorden trad dadelijk 't gezelschap op en wel in een revue, getiteld: „Vereenigt UI" in 1 Proloog, 2 bedrijven, en 18 tafereelen, door Is. Romijn. Medespelenden waren Rita Ross, Jacq Presser, Wim Wegerif en Is. Romijn. De decors waren uit het ate lier van de fa. W. J. Doesburg te Amsterdam. De revue viel zeer in den smaak, hetgeen wel het best werd bewezen door het herhaalde applaus en de lachsalvo's, die door de zaal daverden. Mej. Rita Ross komt een extra woord van lof ze ker toe voor haar schitterende zang. In de pauze hield de bondsbestuurder, de heej: v. d. Wiele uit Gro ningen nog een propagandistische toespraak. Spreker vertelt ons over de oprichting van den bond op 17 Mei 1900 te Leeuwarden met een leden tal van 22. Nu telt hij 750 afdeelingen. Vorig jaar Mei bestonden wij dus 35 jaren en het hoofdbestuur meent dit heugelijke feit niet beter te kunnen her denken, dan in verschillende plaatsen gezellige bij eenkomsten te doen houden. Deze te Wieringen is onze 100ste zegt spr. Aan het einde van den avond werd door allen, staande de Internationale gezongen. Overgang zaak. De heer C. Metselaar Pz. heeft zijn melkzaak uit de hand verkocht aan W. Hoekstra, kaasmaker te Hip- polytushoef. Sportnieuws voor Zondag a.s. Succes IZaandijk I. Aanvang 2 uur. Succes a—Helder d. Aanvang 10.30 uur. Succes liHelder e. Aanvang 12 uur. Wielerclub: 2 uur 7de competitiewedstrijd te De Haukes. Vertrek hotel Central half twee. H-4RENK ARS P E T OOK DE KERK ONDERVINDT DE GEVOLGEN VAN DEN CRISIS. Bij de verhuring van haar landerijen. Dat de crisis in Noord-Holland steeds meer om zich heen grijpt, ontwaren vooral de verschillende admi nistraties. Ook het beheer van de Ned. Hcrv. Kerk alhier on dervindt de nadeelige gevolgen. Door de zeer verlaag- do pachten der landerijen, naast nog stoeds hooge lasten, kon het kerkbestuur de tractementen en toe lagen niet langer handhaven op het bestaande peil, niettegenstaande de laatste jaren ongeveer f 400 aan vrijwillige bijdragen werd opgebracht. Ofschoon ook het onderhoud der gebouwen tot het meest noodzakelijke wordt beperkt, kan geen even wicht worden verkregen tusschen ontvangst en uit gaaf. In zijn laatste vergadering hield zich dan ook het college van kerkvoogden en notabelen ernstig met deze zaak bezig. Op aandrang van het Provinciaal College van Toezicht op het beheer der kerkelijke goederen, te Haarlem, welk college zijn goedkeuring van de rekening hiervan afhankelijk stelde, heeft het kerkbestuur te Dlrkshorn een verordening vastge steld, waarbij een hoofdgeld van de leden wordt ge heven. Weldra zal met de invordering van dit hoofdgeld oen aanvang worden gemaakt. Bij reclame en ge bleken onvermogen kan geheele of gedeeltelijke ont heffing worden, verleend.

Schager Courant | 1936 | | pagina 14