Wieringermeer. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Mysterie rond Sir Henry Deterding Tweede Kamer. Toestand zorgwekkend geacht. Dc debatten over de Indische begrooting, die Don derdag en Vrijdag zijn gehouden, spraken naast ver trouwen in de toekomst aan de ccne zijde, van goo- te zorg juist aan den anderen kant. Zoo zag de heer Sneevliet (r.s.) de ontwikkeling van den toestand wel zeer zwart in en via cenige ha telijkheden aan het adres van de hecren Musscrt en Westerman, verweet hij onze regeering meer te let ten op rubber, koffie en petroleum, dan op de sani taire en economische levensvoorwaarde van de be volking. Ook de heeren Poll en Joekes deden sombere ge luiden hooien. Dc eerste achtte de Indische bevolking tot uilmcrgelens toe belast, terwijl de wrevel tegen Nederland tot in de hoogste kringen toeneemt. Spreker ziet in de toekomst geen vrij ruilverkeer én meent dat onze regeering zich op de werkelijk heid moet instellen. Zooals gezegd, liet ook de heer Joekes (v.d.) een Sombere toon hooren. Hij acht onze koloniale politiek der laatste jaren zéér kortzichtig en kon er zich niet. mee vereenigen, dat de gouverneur-generaal geen sociaal-democraten en inheemschen uit de vrijzinnig vooruitstrevenden in den Volksraad heeft benoemd. De heer Roestam (c.p.) meent dat Indië zoo gauw mogelijk verlost moet worden van dezen gouverneur- generaal, die heult met N.S.B. en Duitsche fascisten. In allerlei deelen van Indië heerscht hongersnood en spreker bepleit de onafhankelijkheid van het volk van Indonesië. Dinsdagmiddag a.s. zullen de debatten worden voortgezet. Benoeming. Bij de Landbouw Cult. Mij. „De Wieringermeer" is benoemd tot adj. inspecteur de heer Ir. W. Corsti- aense te Standdaarbuiten. Bij de j.1. Donderdag te Hoofddorp gehouden premickeuring, behaalde de Belgische hengst „Ele gant" een eerste prijs. „Elegant" is eigendom van de Hengstenvereen. ,Noordholl. Noorderkwarier", Een onaangename tuimeling. Toen de heer W. V., wilde uitwijken voor een hem achterop komende motor, kwam hij juist over de brug te Middenmeer met het voorwiel van zijn fiets in het vrij losse zand. Een tuimeling volgde, met gevolg dat hij enkele zware ontvellingen opliep. De plaatselijke medicus verleende hulp. Voetbal voor Zondag. Flevo I ga&t Zondag op bezoek bij Strandvogels II. Flevo II komt uit tegen Oudendijk II. De adspiran- ten van Flevo spelen thuis tegen C.C.L. adsp. Vrijdagavond hield de afdeeling Slootdorp van de Ned. Chr. Landarbeidersbond haar jaarvergade ring te Slootdorp in het Gymn. Gebouw. De voorz. de heer C. Smit van Wieringerwerf, opende de ver gadering om S uur met een hartelijk woord van wel kom. Do Chr. Muziekverecniging „Soli Deo Gloria" verleende haar medewerking. De jaarverslagen van secretaris en penningmees ter werden uitgebracht. Het aantal leden is thans 56. De avond werd afgewisseld met voordrachten, terwijl de vergadering werd toegesproken door den Weleerw. heer Ds. v. d. Vliet, Geref. Predikant, den Eeerw. heer Kiewiet, voorganger der Herv. Evan gelisatiekring en het Hoofd der school van Sloot dorp, den Weled. heer Heerink. Het was middernacht toen Ds. v. d. Vliet in dank gebed voorging en de bijeenkomst werd gesloten. ZONDAG 23 FEBRUARL NED. HERV. GEMEENTE. Bergen, voorm. 10 uur, Ds. van den Kieboom. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. Van Wichen. Wieringermeer, geen opgave ontvangen. EVANGELISATIE. Slootdorp, voorm. 9.30 uur, do heer Kiewiet. Middenmeer, nam. 2 uur, de heer Kiewiet. Wieringerwerf, nam. 7 uur, de heer Kiewiet. Schagerbrug, Bijeenkomst Chr. Jongemannenvereeni- ging Maandagavond 8 uur in Evangelisatiegebouw. GEREF. KERK. Bergen, voorm. 10 uur en nam. 5 uur, de heer J. H. Slager, hulpprediker. Slootdorp, voorm. 9 uur, Leesdienst. Slootdorp, nam. 2 uur, Ds. C. v. d. Vliet. Middenmeer, voorm. 9.30 uur, Ds. C. v. d. Vliet. Middenmeer, nam. 3 uur, Leesdienst. Wieringerwerf, nam. 3 uur. Leesdienst. E. V. „MARANATHA". Bergen (Dr. van Peltlaan 1), voorm. 10.30 uur, Ds. J. Groeneweg van Hilversum. ANNA PAPLOWNA Ouderavond school I. Namens de Oudercommissie heette de heer K. Brugman de ongeveer 60 aanwezige ouders welkom op den ouderavond van school I, die Vrijdagavond werd gehouden. In het bijzonder richtte hij zich daarna tot den heer Hamelink, dien hij feliciteerde met z'n herstel, zoodat hij z'n functie in de school weer kan waarne men. Spr. wees op het bijzondere van dezen avond, die dc laatste was, waarop het hoofd der school, de heer 't Hart, aanwezig was. Uit naam der ouders fe liciteert hij deze met z'n benoeming tot hoofd te Hilversum. Nadat de notulen, samengesteld door den waarn. secr. den heer Van Egmond en gelezen door den lieer P. Kooiman, onveranderd waren vastgesteld, ging de leiding over aan den heer 't Hart. Allereerst sprak deze z'n voldoening uit over de goede opkomst, die getuigde van belangstelling, iets wat de onderwijzer bij z'n werk niet kan missen. Van de mededcelingen noteerden we: De heer Zaadnoordijk, die den heër Hamclink verving, is nu zelf ziek, zoodat de laatste, die anders nog niet vol ledig z'n taak zou vervullen, nu toch geheel z'n werk heeft hervat. Spr. vertelde vervolgens hoe ver men gevorderd was met het instellen van de tand heelkundige behandeling; uit 58 van de ongeveer 100 gezinnen was de toezegging gekomen, dat men in de kosten wcnschtc bij te dragen. Hoe de finantioele bij drage geregeld zal worden, zal later nog wel bekend gemaakt worden. Na een algemeen praatje over de onderwerpen, die Gemeenschappelijk middagmaal 11 op de ouderavonden zijn behandeld of behandeld zouden kunnen worden, drong spr. tenslotte aan op dc zoo noodige samenwerking tusschen school en huis. Mevr. Wuis en de heer De Beurs controleerden de rekeningen van het Sinterklaasfeest en bevonden alles in orde. Met dank aan de collectrices en allen die aan het welslagen meehielpen werd de rekening goedgekeurd. Ook de rekening over 19341935 van het busver voer werd door de heeren T. C. Teeuw en J. Stammei- in orde bevonden. De rekening sloot in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 681.43%. De pauze werd op de gebruikelijke wijze besteed, d.w.z. de ouders praatten met de onderwijzers van hun kinderen, stelden zich op de hoogte van hun vorderingen enz. „Vrouwvolk aan boord" heette de schets, die de heer 't Hart daarna onder groote aandacht van de aanwezigen voorlas en waarvoor hem met een luid applaus dank werd gebracht. De rondvraag was geheel gewijd aan het a.s. ver trek van den heer 't Hart. De heer Brugman, de voorz. van de oudercommis sie, zeide dat men den scheidende had leeren ken nen als iemand, bij wien het onderwijs in goede han den was en die houdt van orde en nelheid. Hij was overtuigd dat de kinderen voor hun heele leven daarvan iets hadden meegekregen. Dankend voor hetgeen in het belang van het onderwijs was gedaan, voor de leiding op de ouderavonden en voor de wijze, waarop de oudercommissie op de commissievergade ringen ten huize van mevr. en den heer 't Hart was ontvangen, bood hij als herinnering een mooie rooktafel aan, met den wensch dat de heer 't Hart daarbij in een rustig uurtje nog vaak aan school I en de ouderavonden zal terugdenken. Spr. wenscht hem tenslotte veel succes in z'n nieuwe werkkring. De heer 't Hart dankte, mede namens zijn vrouw, voor de prettige samenwerking met de commissie. Hij hoopte dat de openbare school, waarvan hij een beslist voorstander is, hier een bestaan zonder nog meer verzwaarde zorgen mocht hebben, dat niet weer het aantal leerkrachten, door verhooging van het aantal leerlingen per klas, verminderen zou. Naast Ds. Vorstman, wien spr. dankte voor de prettige samenwerking en z'n belangstelling voor de gewone schoolzaken, werd de pers dank gebracht en uitte spr. groote waardeering voor de medewerking van het gemeentebestuur, en in het bijzonder van den burgemeester, ondervonden. Waar 't maar eenigszins kon hielpen de laatsten mee dc drukken de gevolgen van dc bezuiniging zoo gering mogelijk te doen zijn. Dankend voor het cadeau besloot spr. met het vertrouwen en de medewerking in te roe pen voor z'n opvolger en de andere leden van I. et personeel, wat zeker ten goede zou komen aan de kinderen. De heer Brugman sloot daarop deze bijeenkomst, de verwachting uitsprekend, dat men daaraan zeker een mooie herinnering zal behouden. NIEUWE N ET) O n r Jubileum-uitvoering. Vrijdagavond hadden wij het genoegen de slotrepe- titie bij te wonen van de zangvereeniging Niedorp's Gemengd Koor, en hebben wij tot ons genoegen kun nen constateeren, dat het Zondag zeer zeker een pracht-avond belooft te worden. Wij kunnen dan ook een bezoek op Zondagavond a.s. aan de keurig versierde zaal van de Prins Mau- rits een ieder ten zeerste aanbevelen, om mede ge tuige te zijn, dat de zangvereeniging werkelijk op waardige wijze haar 20-jarig bestaan weet te vieren, en te genieten van zang-, muziek- en kluchtspel. Ter wijl tot slot het bal met verrassingen inderdaad de grootste verrassingen belooft op te leveren. Zie verder advertentie in dit blad. Verkooping. Ten overstaan van Notaris H. de Boer te Hoogwoud, heeft Vrijdagavond in de Prins Maurits de publieke verkooping plaats gehad van een burgerwoonhuis en erf, groot 7 A., 5 c.A., eigendom van de erven Wed. J. Dekker. Kooper werd de heer C. Goet te Oudesluis voor de som van f 1960.—. KOE GR AS JULIANADORP. Biljartmatch. Vrijdagmiddag en -avond had alhier in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen een bil jartmatch plaats tusschen een groep spelers van Het Zand en Julianadorp. De belangstelling voor deze match was tamelijk groote te noemen, terwijl er tijdens het spel door mooie spelmomenten de spanning er ingehouden werd. Gesp. werden 36 par tijen, waarvan door Julianadorp er 20 werden ge wonnen en 16 voor het Zand overbleven. De hoogste serie van het Zand was van P. Vader met 38 en voor Julianadorp van J. J. Constant met 36 p. Door den heer G. de Wit te 't Zand was een me daille beschikbaar gesteld voor de winnaars, welke dus aan Julianadorp ten deel viel. Melkcursus. Evenals het vorige jaar tracht de Afdeeling den Helder van de Holl. Mij. van Landbouw, weer een melkcursus te organiseeren. waarvoor leerlingen met een minimum leeftijd van 15 jaar zich kunnen op geven bij den voorzitter en secretaris der Afdeeling, die ook nadere inlichtingen verstrekken. Vereeniging „Koegrasser Belang". Vrijdagavond vergaderde bovengenoemde vereeni ging andermaal in het café ,,'t Centrum" van den heer H. W. Veul. De voorzitter de heer J.«Kossen opent. De notulen worden door den secretaris, den heer I. J. Gaalceer Pz. gelezen en vastgesteld. Nu volgde bestuursverkiezing. Alvorens hiertoe over te gaan, wordt allereerst besloten om het getal bestuursleden van 9 op 5 te brengen. Na eenige voor lichting, wordt hiertoe besloten. Daarna heeft do stemming plaats en werden bij de eerste ronde er reeds vier gekozen, te weten de heeren J. Kossen, I. J. Gaakeer Pz., C. van Bodegraven en M. Minnes, ter wijl voor de eene plaats nog driemaal gestemd moest worden en toen de heer D. Visser gekozen werd. Daarna volgde artikelsgewijze voorlezing der sta tuten, waarbij enkele kleine wijzigingen werden aan gebracht en vervolgens werden "vastgesteld. Voorts zal op deze statuten verlenging van de Ko ninklijke goedkeuring worden aangevraagd. Bij de rondvraag werd door den heer Gedink ter prako gebracht het Vreemdelingenverkeer. Hij zou i .laar liever weer een nieuwe wereeniging voor zien tpgericht. Hierover ontstond een uitvoerige discussie, ie tot resultaat had dat als een lid iets omtrent het Vreemdelingen verkeer wenscht te zien gedaan, hij net zijn verzoek bij het Bestuur terecht kan, dat als- !an nadere maatregelen zal nemen. In de daarna gehouden bestuursvergadering wer den do funbties als volg verdeeld: J. Kossen, Voor zitter; I. J. Galteer PzSecretaris-Penningmeester, C van Bodegraven, Vice-Voorziiter, D. Visser, 2e Secretaris, M. Minnes, 2e Penningmeester en ver volgens geloot voor de rooster van aftreding en einde. W I E R I N G E R W A A R D Vrijdagavond 21 Febr. sprak Ds. Enklaar predikant te Den Helder, voor het kort geleden opgerichte Re ligieus Comité, over het Geestelijk Leven, een werk van Rembrand. Er waren talrijke bezoekers. Na een kort openingswoord gaf de voorz. mevr. Koomen, het woord aan Ds. Enklaar. Spr. wees op de groote plaats, die Rembrand in de geschiedenis van onze kunst heeft ingenomen. Ne derland wordt daarom wel het land van Rembrand genoemd. Het is altijd met een heilige schroom dat we zijn werk beschouwen. Zijn kunst getuigt van zoo'n groote zieleschoonheid en groptheid dat het on mogelijk is dat in woorden te benaderen. In zijn werken demonstreert zich Rembrands gees telijke groei. Aan het eind van zijn leven komt de onstuimigheid tot rust en komt hij tot een hoogere bezonkenheid. De Bijbelsche Geschiedenis neemt een belangrijke plaats in zijn werk in. Hij had de zin van het Evan gelie begrepen en dit in zijn schilderijen laten door werken en daardoor kan hij ons tot een gids zijn. Door middel van lantarenplaatjes zagen we ver schillende van zijn schilderijen, teekeningen, etsen en al was dit maar een gebrekkige reproductie van de werkelijkheid toch kregen de aanwezigen heir- door een indruk van de grootheid van dezen be genadigden kunstenaar. Na een leven vol tegenslag vedriet en strijd is hij gestorven, arm van aardsche goederen, maar aan het nageslacht een niet te be palen geestelijke rijkdom aan kunstwerken achter latende. Mevr. Koomen dankte spr. voor deze prachtige met groote aandacht, gevolgde lezing en ook alle anderen die tot het slagen van dezen avond hadden meegewerkt. EIERVEILING SCHAGEN, 20 Feburari 1936. Aangevoerd: 37.000 kipeieren: 5456 Kg. f2.80 2.90, 56—58 Kg. f 2.9O-3.10, 58—60 Kg. f2.90—3.10, 60 -6:? Kg. f3—3.20, 62—65 Kg. f3.10—3.50, 500 eend eieren f2.80—3.10. alles per 100 stuks. HELDERSCHE EIERVEILING, 20 Februari 1936. Aangevoerd: 20197 kipeieren: 4851 Kg. 13, 52 54 Kg. f3—3.20, 55-57 Kg. f 3.10-3.40, 58—60 Kg. f3—3.50, 61—63 Kg. f3.20—3.60, 64^-67 Kg. f 3.40-3.70, eendeieren f3.303.40, per 100 stuks. HOORN, 20 Februari 1936. Aangevoerd: 1 stapel kleine Fabriekskaas, 878 Kg., f IS. Handel goed. WARMENHUIZEN, 20 Februari 1936. Roode kool, le kw. f6.40—8.60, 2e kw. f5.90—7.90, gele kool, le kw. f5.708.20, 2e kw. f57.80, Deen- sche witte kool, le kw. f4.10—4.S0, 2e kw. f2.404, drielingen f 0.901, uien f 1.301.90, grove uien f 2.10-2.40, peen f 1.90—2.20, bieten f 1.20—4.20. Aanvocr:54.700 Kg. roodc kool, 13.700 Kg. gele kool, 35000 Kg. D. witte kool, 17.350 Kg. uien, 3300 Kg. peen, 700 Kg. bieten. DOODSHOOFD OPGEGRAVEN. Cérès wordt gesloopt! Met groote ijver nemen de Tuinen dit werk ter hand en zoo was men ook vanmorgen al weer vroeg aan den gang. Wie beschrijft de verwondering van één der spitters, toen hij op een doodshoofd stiet. Met groote zorg werd de kop uit den grond gehaald en van de modder ontdaan. Uit het nog vrij gave gebit zou men kunnen afleiden, dat het hier een hoofd van een nog jong persoon betreft. Hij ligt er nog maar pas, meenden sommigen, zij dachten dat deze kop gesneld was bij een al- gemeene kneppelpartij, die men vroeger bij een bal placht te houden, en waar natuurlijk ook de vrouw in het spel niet ontbrak. Anderen hadden een andere opinie Hoe het zij een interessante vondst is het zeker. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Adriaan Broekhuizen, oud 39Jaren, winkelier en Geertruida Agatha Kuiper, oud 25 jaar, zonder beroep, beiden 'wonende te Schagm. Geboren: Martinus Theodorus, zoon van Marti- nus Theodorus Kaptein en van^ Mar'-retha Ver duin. POLITIE. Verloren: een zakkammetje. Vermist: Een hondje. Londen. De Daily Telegraph meldt, dat wan neer het Duitsche stoomschip Cordillera Zaterdag uit Midden-Amerika en West-Indië te Plymouth zal aankomen, geen enke'e persvertegenwoordiger zal worden toegestaan zich aan boord te begeven. De Hamburg Amerika Lijn heeft voor deze onge- bruikelijke beslissing geen reden opgegeven. Een employé van de firma VV. H. Muller cn Co., de plaatselijke vertegenwoordiger der Hamburg- Amerika Lijn, heeft tegenover den correspondent van de Daily Telegraph verklaard: Iedereen die een bona fide passagier aan boord zal willen bezoeken, zal daartoe vergunning krijgen, maar ik heb instructie geen enkele persvertegen woordiger tot het schio toe ie laten. De correspondent van het blad verneemt, dat deze maatregel genomen is naar aanleiding van het be twiste interview, dat werd gt publiceerd, toen de Corderilla zich in cte zone van het Panama Kanaal bevond. In Amerikaansche bladen was gepubliceerd, dat Sir Henry Deterding de petroleum-magnaat, onder een aangenomen naam met de Cordillera reisde en de bladen hebben toen gemeld, dat Sir Henry een prijsverlaging van petroleum zou hebben voorspeld. Tot nwtoe is evenwel nog niet bekend, of Sr. De terding ziqh inderdaad aan bo.n-cl van het Duitsche schip bevindt. ALKMAAR, 21 Februari 1936. Kaasmarkt. Aangevoerd 35 stapels, zijnde 41.000 Kg.: Fabriekskaas kleine f 19 per 50 Kg., Boerenkaas kleine f 18.50 per 50 Kg. Handel matig. ALKMAAR, 21 Februari 1936. Andijvie f0.704.60, appelen f3.5011, Bloemenda ler kool f 1.509, boerenkool f 2.509, bieten f 4.60 5.10, gele kool f610, groene kool fl4, kropsla f 0.70—1.50, knolselderie f4.6010, koolrapen f2.40, peren f 49, prei f2.608.10, peterselie f4.206, roo de kool f 3.80—10.50, selderie f 1.504, spinazie fl.56 —1.68, spruiten f 3.50—11, uien 0.60—2, wortelen f 0.70—2.90, boswortelen f 10.50, witlofl f 4.50—6, II 2.503.50. ALKMAAR, 21 Februari 1936. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in to taal 814 H.L.'s aangevoerd, waarvan soort en prij zen als volgt: 12-4 HL voertarwe f 4^-5.50; 2 HL rog ge f7? 162 H.L. gerst chev. f24.505.50; 216 H.L. haver f5.757.25; 98 HL boonen, w.o: bruine f 1012.75; citroen f 1214; duiven f810.25 eh witte boonen f 1314; 12 HL geel mosterdzaad f 11; 36 HL karwij- zaad f 23.56—24; 17 HL blauwmaanzaad f 16.50—17; tuinboonen f 12; 147 HL erwten, w.o. kleine groene f 7.50—9, grauwe f 15—28 en vale erwten f 13—25u Alles per 100 Kg. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Februari 1936. Eigenheimers f2.10—2.40, uien f 1.90—2.30, drielin gen 66—80 ct., grove f2.46—2.90,' peen f2.10—2.40, kroten f2.76—4.70, roode kool f5.10—9.60, gele kool f4.76—9.30, D. witte kool f 1.10—4,60. Aanvoer: 1500 Kg. uien, 20.000 Kg. uien, 12000 Kg. peen, 1500 Ksr. kroten, 55000 Kg. roode kool, 42000 Kg. gele kool, 60.000 Kg. Deensche witte kool. Waar eens de botters dobberden. Te Middenmeer, in Neerland's twaalfde provincie, wordt de Beur-: voor granen en _koolbouw-benoodiah«dAii op 26 Februari a.s. door den directeur van den Wieringermeer- polcjer officieel geopend

Schager Courant | 1936 | | pagina 16