De B rabantsche Brief Het voetbalprogramma. Het nadeel der vertraging. van D Zaterdag 22 Februari 1936. SCHAGER COURANT. Zesde Blad. No. 9919 Die GRIEP-aanval wordt gestuit.' AKKER'S Abdijsiroop Ode aan Schoorl's Burgemeester Ulvenhout, 18 Februari 1936. Menier, Nog zijn de winteravon den lang, 'Jver den dag is er op de akkers al veul arbeid te verzetten, den namiddag is al royaal an derhalf uur gerekt bij twee maanden terug ver geleken, maar toch de uren onder de lamp zijn nog 'n groot deel van oe- wen dag. De winteravon den zijn nog lang. Daar zijn nog uren en uren voor de krant. En als ik de nieuwsblajen dan gezien heb, Trui nog nezig is met de. advertentiekens, die zij stuk voor stuk uitpluist, tut 'r oogen pieken gaan. wat ze pas merkt, als ze twee keeren den bril heeft schoon gewreven met den piint van heuren schort, of door ]m over den linker arm te strijken, dan mag ik in dat verloren uurke zon 'ns geren stillekens filo- sofeeren over m'n weareld waar ik op leef. Waar over ik 't leste nieuws vernomen hei), op die uit malkaar verstrooide pampieren, die daar door den huis flieren. Waarvan op een de kat, dubbeleen, is gaan zitten. Waarvan 'n ander krantenvel nou ligt, met bruine kringen, onder den leegen koffiepot, om plekken te voorkomen op Tr -i s witgeschrobde tafel. Dat leste uurke van den dag, in de suizing van de lamp, waaromheen nen blauwen tule slingert van m'n pijpke, de stilte van ons dorpke om ons huis staat en 'nen vetten Februariresen op den papperigen erf kluddert, dat leste uurke voor 't slapengaan is 'n gezegend uurke van bezinking. Van stroomloos droomgepeins voor d'hersenpan, waarop ge lekker slapen kunt gaan. Want zoo goed als 't heete, kloppend spierenstel tot slappen rust moet zijn gekomen voor 'nen goeien nachtrust, zoo moet ook 't hersenstel van alle spanning vrij zijn. Zoo gaan dan de gedachten in vrijen wiekslag hoog boven de nauwe weareld uit, als 'nen zwerm veu- gels, die vliegt naar 't licht van de zon Dan krijgt ge beter zicht meteen, op de maat schappij, op de samenleving, op 't menschdom, op de „weareld" alles, hoe zal ik ze met éénen ver zamelnaam noemen, die tweeduzend-millioen kwie- bussen op èèrde, die stuk voor 3tuk het geluk zoe ken. Op die twee milliard gelukzoekers, die 't den ken te vinden in malkanders ongeluk. Dan krijgt ge meteen, zoo weg lroomend op 'n blauw slierke pijprook 'n vrij uitzicht op die heele verzameling van „Redelijke, Schepsels Gods", 'nen Onredelijken troep gelukzoekende ongeluksmakers. Jah, da's 'n eigenaardige „machinerie" die ge dan te zien krijgt: dat Menschdom-met-z n-kranten- vol-van-onheil 'n Eigenaardig machin^monster, dat onder den geestdrift voor „vooruitgang" geregeld opgevoerd wordt tot 'n grootere sneiheid, tot razender jacht, tot altij nieuwe „topprestaties" lijk dal genoemd wordt. Want het breken van records zit het kwiebussen- dom in z'n bloed! Immers: altij weer nieuwe vliegtuigen, die snel ler en hooger weer vliegen. En altij weer nieuw af weergeschut, dat hooger raken en verdelgen kan! Immers: altij weer nieuwe duikbooten, die dieper kunnen varen onder den waterspiegel. En altij weer nieuwe bommen, die dieper kunnen raken en ver delgen! Altij weer meiskens die 2/5 en 3/10 seconde korter zwemmen over 100 M. en altij weer andere meiskens, die er 1/8 seconde minder tijd voor noodig hebben. Altij weer snellere en snellere fietsers, snellere en Snellere loopers; altij weer hoogere en hoogere sprin gers; altij weer vèrdragender en verdelgigender ka nonnen. Altij weer hoogere en hoogere vliegers! Het menschdom is 'n ras van hoogvliegers geworden, dat malkaar opzij en onderstenboven streeft, in één ruste looze jacht, tot één zenuwvretende concurrentie. Altij harder, altij sneller, altij razender moet de machine draaien. Meedoogenloozer, onmeedoogender wordt het be staan; want de machine loopt, snelt, raast, jakkert. En vermaalt tot. gruzels dat, wat niet mekkan. 't Kwiebnssendom denkt, lééft mekaniek; koud als ijzer, hard als staal; mekaniek, dat. is: zonder eenig gevoel, zonder eenige erbarming, zonder 'n grein naastenliefde. Vort, vort, altij vort; vort op 't geluk af, dat ge zocht wordt over lijken. Vort, altij vort, draait de machine in snelleren gang, op hooger toerental! Deuze drift in 't moderne menschdom, deuze jacht van twee milliard gelukszoekers is de matelooze kracht die er woekert, die óverwoekert de machine der samenleving die door is gaan slaan! Zóó is 'n Olympisch „spel" (Spel!!) verworden tot Internationalen strijd, waarvan het aantal prijzen wordt opgeteld tot 'n som die aangeeft het gehalte van de weerbaarheid van 'n volk. Ik kan 't niet anders zien, amico! Als zulke soort van „sportprijzen" worden uitge reikt, met de militaire eer als waarvan ik 's avonds bij m'n plattebuiske heb zitten lezen* dan, dan is dat. zaakje voor mij niet „kauscher". Als staatshoofden en legermachten komen eer be wijzen met duizenden fakkels, met trompetgeschal en parades, dan is voor mij de leut er af! Maar jah! Het was hier n riek, in Partenkir- chen, waar weer records gebroken konden worden. Waar de menschenmachir-e weer 'n kans kreeg op meer toeren te gaan loopgn. Al was 't dan maar twee toeren méér, in 16 minuten S. 2/5 seconden, of zoo iets! En voor zoo'n „gebeurtenis' komen de Grooten en de Machten van de weareld in beweging. En dat die Machten toevallig dan Machten van 't oor logsgeweld zijn allez de machine der samen leving davert zichzelve uit malkaar. De uitbarsting héét „oorlog". Het oorlogsgeweld hóórt dus te zijn ot> elke Dlek waar records gebroken worden! Op elke Dlek. waar de men<schpnmac.hinp od volle, op overvolle toerental loopt, want.... oorlog—be staat—daaruit! Zoo jaagt, zoo jakkert, zoo stampt de machine door. Zoo raast ze vort. vort, vort! En de onderdeelen. de menschkens, ze worden ge smeerd met den olie van ééndaagschen roem, van 'n prentje in de krant van 'n handdrukske van den Machthebber, denmachinist". En zoo davert het vliegwiel in steeds dolleren vaart. Zoo stampt de machine tot steunens in de assen. De vliegers, ze suizen door de luchten en vreten de afstanden over de weareld op, of de kilometers macaronie zijn. Ze vliegen 'n halve weareld om en zien niet veul méér, dan de maan en de sterren. Op 'n reis van hier naar Indië. waarbij vier weareld- deelen overspannen worden, zien ze minder van de schoone eerde, dan gij op oew fiets van huis naar kantoor. De machine loopt duuzend keeren harder, dan 't menschenoog. kan volgen. De uitvindingen, de perfectie der machine, zijn zoo prachtig, dat eiken bloed bij zijn geboorte al 'n gasmasker moet geschonken worden, door de goedmeenende peetetante. Het menschdom denkt, lééft mekaniek; koud als ijzer, hard als staal. Mekaniek, dat is: zonder eenig gevoel, zonder eenige erbarming, zonder 'n grein naastenliefde. 't Is dus goed het borelingske bij zijnen entree op eerde, alvast maar te leeren asemen, door 'nen lucht dichten slurf. Te leeren zien, door 'nen bril. Te lee ren, mechanisch te leven. Ja. de weareldmachine gaat hard, hard voor uit! Dat lees ik eiken avond in de kranten, als ik te rusten zit van den arbeid in den akker. Dat hoor ik eiken dag roemen! Daar zijn de menschen ellcen da.g trotsch op! Met trotsch vertelde gisteravond het telegram van Stefani over „onze moorddadige bombardementen." En toen ik in den blauwen tule schouwde, die mijn pijpke om de suizende lamp weefde, dan vloog m'n geest, sneller dan de mekanieke vleugels, boven 't tropische natuurlandschap van Abessinië en dan zag ik de werkelijkhe'd van het telegram van Reuter: „Ook thans nog wc-rden de vluchtende afdeelingen Abessiniërs door de bommenwerpers achtervolgd. Van het vliegveld Makalle zijn honder den malen bombardementsvliegtuigen opgestegen om deel te nemen aan de achtervolging" (Geen bom men op aanvallers, amico' Bommen op vlnchtelin- gen). „Duidelijk kondpn de oiloten. die zeer laag vlogen, zien, welk een verwan ing er onder de Abes siniërs heerschte en hoe zij er zelfs niet aan dach ten, dekking te zoeken, tegen de vliegtuigen." Waarom behoort de hondenbelasting tot de indi recte belastingen? Kijk mijn hondje maar 'ns aan beste kerel en probeer daar nu eens, directe belasting van ta heffen....! Waar ge niet laag voor hoeft te vliegen, zou ik zoo zeggen, om te begrijpen hoe duuzenden weer- loozen (op zo n moment) gek van angst zijn voor den verscheurenden dood, die uit den hemel wordt ge kotst door evennaastenl Ik zeg: de „evennaasten" waren trotsch, waren fier op de „overwinning". Dit gaat niet teugen de Italianen. Ze zijn in den hoek gedrongen, door de evennaasten in Genève. Maar het gaat erom, oe duidelijk te maken hoe we eiken dag kunnen bespeuren den trots van 't mensch dom, over den „Vooruitgang" der weareldmachine die 'm zulke perfecte spullen levert. Eiken dag opnieuw kan den mensch trotsch zijn. Vort, altij vort, draait de machine tot nieuwe top prestaties. Meedoogenloozer, onmeedoog mder wordt het be staan. Want de machine loopt, snel, raast, jakkert. En vermaalt tot gruzels dat, wat niet meekan. 't Kwiebussendom denkt, lééft mekaniek, dat is: zonder eenig gevoel, zonder eenige erbarming, zon der 'n grein van naastenliefde! Ja, de weareldma- chien gaat hard vooruit! En toch, zoo nou en dan, dan komen de „ma chinisten", de leiders tot de ontdekking: „de wea reld, de machine, is nog maar even ver als in 1914. Ook dat las ik 'n paar avonden gelejen in m'n krantje. In Engeland hebben ze dat ontdekt! Jammer dat ze meteen niet „ontdekt" hebben, dat de machine nog op dezelfde plek staat als toen den Godmensch z'n leven offerde, om 'n mensch dom het grootste voorbeeld van naastenliefde te geven! In ieder geval: in Engeland zijn ze dan al tot 1914. Daar hebben ze dan geschoten, twintig jaren van technische „wonders", v; n de krankzinnigste record opvoering, hebben de machine geen haarbreedte van d'r plaats doen gaan Wat ik daar allemaal mee zeggen wil, amico? Daar wordt 'n kleinigheid vergeten, door 't trot- sche, door 't verwaande menschdom; door 't kwie bussendom! Die kleinigheid is: dat alle twecduuzendmillioen onderdeelen der samenlevingsmachine, in alle eeu wen 't zelfde blijven. Den mensch verandert niet. Dus het menschdom veéandert niet. Dus!— dus de machine blijft altij op dezelfde plek staan stampen en donderjagen, hoe hr.rd ze ook loopt! Beschaving komt met geen verlengingen van leer plichtigen leeftijd. Van opkweeken van behoeften. Van aankweeken van geleerdheid. Van mooie, dure schoolgebouwen, van sport, van huizen met tuinen, badkamers, en de rest. Van radio, luxe, enzoovoorts! Als d&t zoo was. dan waren kasieelheeren en vor sten altij het voorbeeld van beschaving geweest....! Toch zijn weinig rijkaards heilig verklaard! Grooten der aarde, zijn nog geen Grooten der He melen, amico. Die „kleinigheidjes" worden allemaal vergeten door het jakkerend menschdom. Door het kwiebus sendom, dat jaagt naar „geluk' over de lijken der evennaasten. Geleerdheid is er zal. Tienmaal meer dan noo dig is, om de weareld te verdelgen. Maar 'n vleug wijsheid genoeg om de weareld te laten gedijen in geluk, die vleug wijsheid, daaraan is den hoogsten nood. Dat heb ik zoo uitgepiekerd bij m'n leste pijpke van den dag. Als ge 't er niet mee eens zijt, dan geren jouw meening. „Dré Ulvenhout" is 't heele adres! Maar nou schei ik er af. Den dag is om. En 'k heb gelezen dat we trotsch kunnen zijn, want dat de rest is bijzaak. Als ge maar trotsch kunt zijn. Ochèrme! Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen toet a voe DRé. Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akkers Abdijsiroop bij griep-aanvallen ondervonden. Door haar hoest-stillende werking, haar zieklekiera- doodende eigenschappen, haar gunstigen invloed op de borst, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds geprezen het beproefde hoest-geneesmiddel I Vorhóógdo werking, door eenige nieuwe toevoegingen. Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. die de zeldzame fijne tact bezit, om bij een openbare raadszitting, 't pnbiïek op de grond te laten zitten. Er lijft een aardig dorpje Al aan der duinen rand, Het ligt daar o, zo vredig Bij zee zowel als land. Dat dorpje heeft een vroedschap Die is van zessen klaar, En boven in 't topje, Daar staat de burgervaerü Die heeft daar veel te zeggen, 't Staat meestal wel op peil. Want 's-Vaders woordenkeuze Is van voorname stijl. Als gastheer echter heeft hij De zaak niet voor elkaar. Want met de laatste zitting Bleek dat heel zonneklaar. Daar zaten aan de voeten Van 't Edelachtbaar stel 't Publiek, maar niet op zetels. Nee, nee, wat denk je wel? Ze waren maar gezeten Zoals hun dat ook past Op vaderlandse bodem, Een stoel, dat geeft maar last. Dat ware te verheven Voor Schoorls „Jan Publiek". Een ieder, hier op aarde Hoort bij z'n eigen kliek. En daarom onze hulde Voor Schoorls burgerpa. 't Publiek moet naar beneden, Wie doet 't 'm dat eens na? Spotvogel. Welgemoed richten we ons oog op de voor ons lig- genden Zondag, nu echter wel met iets smeékends in den blik, opdat het voetbalschuitje ongedeerd tusschen Scilla en Charybdis moge doorvaren. Scilla en Charybdis: in deze beeldspraak de klippen van de voetbalzee, de regen en de vorst. Men denke niet dat er nog tijd genoeg is. Welis waar behoeven we ons ten aanzien van de gewone competitie niet direct ongerust te maken, maar men vergete niet dat elk competitieseizoen een noodza kelijke en lang niet onbelangrijke staart krijgt door de promotie en degradatiewedstrijden, welke mins tens 6 weken vergen. Het tournooi om het landskam pioenschap pleegt zelfs 0111 8 weken te vragen. Moge dit onze provinciale sportbeweging dan in zekere mate koud laten, aan ons gaat de vertraging toch ook niet zonder nadeel voorbij. Er zal n.1. al heel weinig gelegenheid zijn om ons serieus met het N.H.V.B.-elftal bezig te houden. Op dit oogenhlik heb ben we geen behoefte om meer dan terloops op ons nimmer verlaten standpunt ten aanzien van onze provinciale vertegenwoordiging te wijzen. We erkennen volmondig dat de competitie die nummer één blijft geen vertraging meer gedoogt. 2 A. De trekpleister van 2 A is ditmaal D.O.S.Vrien denschaar. In luttele weken heeft de constellatie zich zoodanig gewijzigd, dat niet D.O.S. maar Vrienden schaar in dezen wedstrijd voor de verrassing moet zorgen. Immers, D.O.S. staat vrij stevig bovenaan en Vriendenschaar heeft nu zelf uit te maken of zij verder nog mee wil tellen. Hef geven van een voor spelling in dezen gaat ons vrij vlot af. We hebben n.1. het idee dat D.O.S. zich weet te handhaven. Het is weliswaar een tip op het gevoel af, maar we hou den het er toch op. Wat er ook gebeurt te Utrecht, E.D.O. weet zeker dat een van beide minstens een punt zal verspelen. Hierin ligt voor haar een aansporing om van Bloemen daal te winnen, wat we best mogelijk achten, on danks het niet zoo heel schitterende rapport dat we E.D.O. aangaande haar verrichtingen van de laatste maanden moeten uitreiken. Zeeburgia—A.F.C. noopt ons de thuisclub als win nares te noteeren. U.V.V. zal veel last met Kinheim hebben en het zou ons niets verwonderen als de Be- verwijkers minstens gelijk speelden. Het zal waarschijnlijk een ongunstigen dag voor Alcmaria worden. Want we kunnen haar tegen 't Gooi uit niet zoo heel veel kans geven, 't Gooi lijkt ons n.1. van plan om zich met twee hoog noodige punten te gaan verrijken ten koste van de Alkmaar- ders. Moge deze voorspelling in al haar somberheid een aansporende werking op de withemden uitoefe nen. Herinnert U zich onze uitspraak van vorige week: vooruit, wapendragers der goede oude kaas stad, nu jullie met je prestatie naar voren, waar de stad van kan en mag spreken; de Boys en Go Ahead hebben het jullie voorgedaan, resp. tegen Purmer- steijn en Texel. 2 B. Wie ons zou trachten wijs te maken dat de span ning is teruggekeerd, na de teleurstellende nederlaag van Velox in Hilversum, overschat de beteekenis van dezen uitslag in kwestie. Wij voelen ons niet geroe pen om Velox tegen Z.V.V. in Zaandam een nieuwe tegenvaller te voorspellen. Een club, die zooveel lau weren achtereen heeft geoogst en zich dan op een zeer slecht veld tegen een oude verwoede tegenstan der vergaloppeert, ontvalt ons vertrouwen niet zoo maar. Hercules, zinnend op nieuwe prooi ten einde haar corpus tegen degradatieziekte te vrijwaren, kan haar stadgenoote daarbij een handje helpen. Helaas voor Buitenweg's club moeten we omtrent het welslagen van het voornemen om O.S.V. in eigen home te klop pen, zeer gereserveerd zijn. Of West Frisia, nu er te Bussum gespeeld wordt, de 2—1 zege op B.F.C. zal herhalen, betwijfelen we sterk. 3 A. Ook het programma dat voor a.s. Zondag is uit geschreven is in hooge mate belangrijk. Alle vijf wedstrijden zijn n.1. onderhevig aan een byzonder belang bij de bezetting van bovenste of onderste plaats. En van SuccesZaandijk moet zelfs gezegd worden dat voor beide ploegen alles op het spel staat Wij aarzelen dan ook niet deze match de belang rijkste in het geheele Noorderkwartier te noemen. Moe grooter het belang, hoe moeilijker te voorspel len. Men zal zeggen: hoe nou, aarzel je nog om Zaandijk de kans te geven? Ja zeker, geachte le zeres en beminnelijke lezeressen, wij kennen in 3A geen sterke en geen zwakke ploegen. Wij laten ons in geenen deele leiden door de ranglijst bij onze beoordeeling. In 3A kenmerken alle ploegen zich door te groote wisselvalligheid, dan dat de over een zekere periode opgemaakte staat hunner ver richtingen een dwingend richtsnoer zou mogen zijn aan de hand waarvan de vermoedelijke gang van zaken voor één enkele Zondag zou kunnen worden voorzien. Dus, men wete het: Succes heeft alle kans. Ze beeft het o.i. In eigen hand te bepalen met wat voor resultaat de Zaandijkers zullen moeten terugkeeren K.V.V.—Volewijckers moet redelijkerwijs gespro ken een overwinning voor de V. opleveren. Om mee te bliiven doen, is dit tenminste geboden. H.R.C. gaat naar Alkm. Boys. We herhalen wat we vorige week opmerkten: als de Racing-achter- hoede zich weet te herstellen zijn we niet bang. Daarvan hangt het o.i. ook af of Alkm. Boys al dan niet geklopt wordt. Helder ontvangt Purmersteijn. Zij kan Succes een pleizer doen. Of P. zich daarvoor leent, dient niet zonder meer te worden aanvaard. Een gelijk spelletje houden wij het maar op aan. HollandiaBeverwijk zal eveneens niet ver van een puntenverdeeling afliggen. B. zal er prijs op stellen nog enkele punten tc verzamelen om verder geharrewar onderaan te ontloopen. 4A. Texel en Alkmaar spelen beide. Het ziet ér naar uit dat ze de hun voorgelegde taak beide zonder strafpunten weten te vervullen. Alkmaar komt bij Sparta op bezoek. De Schagenaars lijken ons nu niet zoo sterk dat met reden een verrassing kan worden venvacht. Evenmin wil het er bij ons in, dat N. Niedorp op Texel veel roem zal oogsten. Andijk—D.T.S. zal de thuisclub wellicht twee puntjes brengen. N.H.V.B. In IA zal er wel geen wijziging in den stand ko men. We achten Alkm. Boys 2 in staat om van W. F.C. 5 te winnen en denkelijk zal Zilvermeeuwen 2 het niet tegen K.V.V. 3 kunnen halen. Bergen kan van Vrone winnen. O.S.V. 3 is vrij. In 1D biedt Den Helder ons weer een pikante Zondagmorgen. Drie eerste klasse wedstrijden, om 10 uur n.1. Allereerst WatervogelsSchoorl, die voor de Duinkanters weinig goeds belooft, dan Helder 3 J.V.C., waarbij we maar afwachten hoe Helder 3 er uit zal zien. Zeer waarschijnlijk zal de ploeg, inzon derheid de voorhoede, wel wat sterker zijn, weshal ve zich de gedachte opdringt dat J.V.C. het niet zal halen. Wieringerwaard tenslotte speelt er tegen de Held. Boys. We kunnen nauwelijks verwachten dat de roodbroeken zullen falen. In Petten „draait" om 2 uur Petten—Atlas. We houden het aan op een gelijk spel. 2F. Zeemacht kan weer een plaatsje stijgen door van Helder 5 te winnen. H.R.C. 5 zal Helder 4 wel geen kans geven. Sparta 2 moet naar M.L.D. Zullen de Spartanen hun goeden vorm gestand weten te houden en de Luchtvaarders kloppen? 3F. Watervogels 2 kan een stapje nader doen naar het kampioenschap door B K C. 3 te slaan. Dit is voor B.K.C. tevens de laatste kans. Maar dan moet BK.C. 2 als het kan ook van Zeemacht 2 winnen. In 3E ontvangt Schoorl 2 Alcmaria 5 terwijl Vrone 2 op bezoek moet bij Bergen 2. 4J. De beide leiders kunnen hun positie versterken. Dirkshorn zal N. Niedorp 3 zeker slaan, terwijl Pet ten 2, als ze even uitkijkt, in Wieringerwaard de Iwee punten kan veroveren. DOSKO. 2 kan haar doelciifers opknappen ten; koste van het bezoekende Dirkshorn 2. B.K.C. 4 Sparfa 3 is een open strijd. Nochtans heeft Sparta de beste kans.

Schager Courant | 1936 | | pagina 21