Beweging. elrose's Vergelding Socialistische SPORT. HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. /TIKKEN Nationaal RADIO. Geachte Redactie, Mag ik u, naar aanleiding van het ingezonden stuk, onderteekend door J. S. te K., om wat ruimte in Uw blad verzoeken? Bij voorbaat mijn hartelij- ken dank. Velen zullen er zich met mij over verwonderd hebben, dat een gedeelte van het Nederlandsche volk vatbaar bleek voor fantastische ideeën. De crisis, die naast materieele ook geestelijke ver arming met zich bracht, deed ook in ons land een beweging ontstaan, waarin de verwording van onze cultuur zich duidelijk demonstreert. Verwonderd heeft mij in do eerste plaats de bru tale schreeuwerij waarmee deze uit Duitschland en Italië geïmporteerde politieke ideeën hier onder het etiket 100 nationaal verkondigd worden en ver wonderd heeft het mij ook, dat er in ons land een categorie menschen gevonden wordt, die deze goed- koope bluf zonder meer slikken. Verwonderd heeft het mij dat Hollanders een Ro- meinsche groet tot een nationaal gebaar gingen verheffen, elkaar te pas en te onpas met gestrekte arm „Hou zee" toeroepen en hoe er een weekblad ontstond waarin de politiek verlaagd werd tot een- vischwijvenruzie. Verwonderd neen. geërgerd heeft het me, dat het Wilhelmus en ons Vorstenhuis als propaganda materiaal dienst moest doen en tot trekpaardjes van de fascistische vuilniskar gedegradeerd werden. Alles begint echter te wennen, ook het idéé dat een paar procent van je landgenooten tijdelijk gees telijk uit het lood geslagen rondloopen. Toch ver baast het je altijd weer, hoe belachelijk zulke men schen zich maken als ze van gedachten gaan wis selen met personen, die op politiek terrein niet zoo geestelijk ondervoed zijn als de volgelingen van Mussert. Zoo konden we kort geleden naar aanleiding van een Geestelijk Leven van Astor over het geruchtma kende Wuppertal-proces een ingezonden stuk van een zekere J. S. te K. lezen, die het Hollandsche fascisme verloochent zijn afkomst niet zijn Duit- sche Meesters dapper verdedigde en dat pleidooi nog eens extra met het bekende N.S.B.-lawaaisausje overgoot. Astor antwoordde en weerlegde. F.n nu vindt men in het nummer van Zaterdag j.1. weer een ontboezeming van den heer J. S. te K., waar met flinke letters „Wuppertal" boven staat. Men had er echter met evenveel reden „Kletsica" boven kunnen zetten, want over het proces zelf wordt bijna met geen woord gerept. Wel krijgen we een paar kolommenlange bloem lezing uit „Volk en Vaderland" en aanverwant fraais. Het lust mij niet, alle daarin verkondigde bom bast te weerleggen. Dat zou te veel ruimte vragen en ik zou het gevoel krijgen, bezig te zijn een open deur in te rammeien. Wel heeft mij dat artikel nog eens duidelijk geleerd, dat de Nationaal Socialisti sche Bewegina niet Nationaal, niet Socialistisch, maar alleen Beweging is. Nationaal kan ze niet zijn, omdat haar ideeën niet wortelen in onze volksaard. Nederland is altijd een hecht bolwerk voor de geestelijke vrijheid ge weest, een toevluchtsoord voor buitenlanders die in hun eigen land vervolgd werden om redenen van ?oIitieken of godsdienstigen aard. Hier zijn talrijke oorbeelden van te geven. Zeer sterk demonstreert die liefde voor de gees telijke vrijheid zich ook in de -regeering van de Oranje's gedurende bijna vier eeuwen. Het is er hier de plaats niet voor, om dit aan de hand van feiten, vanaf de hoofdoorzaak van het uit breken van den 80-jarigen Oorlog, de Pacificatie van Gent, de geestelijke groei van Willem I, enz. enz. aan te toonen. Wel kan ik u nog even meedeelen, dat onze Ko ningin bij haar troonsbestijging deze eed heeft af gelegd (art. 51 van onze Grondwet): „dat Ik de al- gemeene en bijzondere vrijheid en de rechten van al Mijne onderdanen zal verdedigen en bewaren". Is het niet al te vrijmoedig om het maar heel zacht uit te drukken van de voorstanders der dictatuur, om zóó maar stilzwijgend te veronderstel len, dat de draagster der Kroon ooit deze eed ten gerieve der Hou-zeeërs zal schenden en die zoete verwachting te doen drukken op Oranjekleurig pa pier. Ons land met zijn groote democratische tradi ties en zijn door en door democratisch vorstenhuis in de geestelijke slavernij van het fascisme te willen storten, getuigt van een volslagen miskenning van onzen volksaard en een beweging die dergelijke ideeën propageert .is niet nationaal, maar anti nationaal. Anti-nationaal is ze ook door haar geïm porteerde denkbeelden en sfeer. Een paar voorbeelden daarvan, die me toevallig voor den geest komen, wil ik even noemen. Ze zouden met talrijke andere te vermeerderen zijn. Klakkeloos van Duitsch land overgenomen Italië en Duitschlana Italië Duitschland, misschien Italië letterlijke vertaling van het Duische Führer S.A. Italië Italië en Duitschland Duitschland De naam Nat. Socialisme: De groet: Het zwarte hemd: Het uniform en de.laarzen: Leider: W.A. (nu ontbonden): De vage aanduidingen van een toekomstige corpo ratieve staat: Het militairistische gedoe, heldenvereering enz.: Het in deze kringen groeiende anti-semitisme: Zoo zou je door kunnen gaan. Zelf geen gedachtenrijkdom, dan maar van de Itar liaansche en Duitsche leermeester afkijken en het voor 100 pet. nationaal op de Nederlandsche markt brengen. Wie echter meent, dat het Nederlandsche volk zulke apekool zal slikken, beleedigt het in zijn in telligentie. We krijgen nu het tweede deel van het woord: Socialistische. Hierover kort. Met socialisme in de werkelijke beteekenis heeft het niets te maken. Het is zichtbaar de lokvogel voor de arbeiders. Ook daar is de imitatieziekte zoo ver door gevreten dat men elkaar zooals S.D.A.P.'ers en Communisten dat doen, „kameraad" gaat noemen. Houzee kameraad. Houzee Jan! Nogmaals blijft: Beweging. En dat is er genoeg. Daar mankeert het nu eens niet aan. Het derde deel van den naam vergoedt rijkelijk wat we in de eerste twee moesten missen. Vergaderingen waarin voor de pauze de Crisis- dit-en-dat Centrale, Kamerleden, die de centen voor het teckenen van de presentielijst ontvangen maar niet vergaderen, de verdorvenheid van Colijn, Albar- da en andere bonzen, staaltjes van den idealen toe stand in Duitschland en Italië, moordaanslagen op eolporteerende N.S.B.'ers enz. behandeld worden en erna schriftelijk gestelde vragen omzeild, meetings, kring- en groepsvergaderingen, colportage tochten met of zonder knokpartijtjesbeweging tot je er van duizelt. Maar hoe is het dan in 's hemelsnaam mogelijk dat er in Holland menschen zijn, die daarmee kunnen sympathiseeren? zal men vragen. Jaeen andere vraag: hoe is het mogelijk dat er menschen zijn die verslaafd zijn aan hót-jazz, een halve avond in een stoomcaroussel kunnen zitten, waar ook alles beweegt, schittert en lawaait? Dat komt omdat zulke menschen holhoofden zijn of wat ook kan: ontwricht of moedeloos, die iets noo- dig hebben, waaraan ze houvast meenen te hebben, dat prikkelt en het zielige gevoel van innerlijke leeg heid overdondert en tevens iets heldhaftigs sugge reert. Ongelukkig echter het volk, dat zulke verdooven- de middelen noodig heeft om zich in een schijnbaar zoete roes te wiegen. Meneer S., uilu w ingezonden stukken blijkt me dat U een fiksche tik van de fascistische molen te pakken heeft. Als ik van u lees dat de ..Marxisten" in de verde diging zijn gedrongen, terwijl ze bij de laatste ver kiezingen een stuk vooruit gingen, moet ik even lachen. Ook een zin met een metalen Oud-testamentische klank als: „Dat het systeem kan verworden tot een regime van vrijgestelden parasieten, tot een dictatuur van bonzen, zooals wij die thans kennen, ligt aan de anti-christelijke basis van het marxisme en aan het materialisme", is me aan een te groot brein ontsproten, om me aan de weerlegging ervan te bezoedelen. Demagogie in z'n edelste vorm. Eere, wien eere toekomt Rusland is een hel: Want het staat in Vova, Stalin en de jood (hm) Meijer (nu: Litwinof) zijn bank- roovers, het boek „Oraniënburg van Seegers staat vol leugens. „De Veensoldaten" heeft S. niet gele zen, maar omdat Menno ten Braak er een goede recensie over schreef wat een gaaf argument van den heer S. is het niet veel bijzonders, Coenen en van Suchtelen zijn van achter beschouwd toch verblinde fanatici. H. R. Molstvan der Schalk heeft geen gefundeerde meening en kijk op de werkelijk heid het is me te veel om daar tegen in te gaan. U had het, meen ik, ook nog over het Plan van den Arbeid. Ik weet niet, of U lid van de Ver. van Oud-leerlingen van de R.L.W.S. te Schagen is. Wel weet ik dat een geestverwant van u, die, als hij een ingezonden stuk tegen Astor zou willen schrijven, zich toevallig ook J. S. te K. zou kunnen noemen, wel eens vergaderingen van die vereeniging bezocht. Nu moet J. S. te K. eens aan J. S. te K. vragen, hoe hij na een inleiding van Ir. Vos over het Plan van den Arbeid gevaren is. Werd Uw dubbelganger daar niet aardig in z'n zwarte hemd gezet? Overigens hoop ik van harte, dat u verstandiger zult worden en het fascisme de plaats zal geven, waar het thuis hoort, n.1. in de politieke gruwel kamer. K. te W. DE DOOR K.N.V.B. EN N.H.V.B. OP 1 MAART A.S. TE SPELEN WEDSTRIJDEN. De K.N.V.B. heeft 1 Maart bestemd voor de vierde Beker-ronde en de z.g.n. tusschenronde. Het laat zich aanzien dat er voor de overtalrijlce clubs, die niet meer bij het beker-tournooi betrokken zijn, een ge woon competitieprogramma zal worden vastgesteld. We hebben op dit punt geen officieele kenbron, maar het vermoeden lijkt ons niettemin gewettigd, dat het verregende programma van 16 Februari verspeeld zal worden. Uitsluitsel brengt de Sportkroniek van hedenavond, welker publicatie wij morgen hopen over te brengen. Toen we op informatie uitgingen bleek ons dat de N.H.V.B. deze tendenz niet overal gevolgd heeft. Deze heeft n.1. een vrijwel nieuw programma yastgesteld. In 1 A wordt echter de uitgestelde match Bergen Alkm. Boys 2 gespeeld. Het zal ons benieuwen of B.S.V. de kampioensmarsch weet te stuiten. In 1 D zal Watervogels weer een streepje nader tot het kampioenschap komen door Succes 2 op Wieringen te slaan. Schoorl en J.V.C. zullen aan den Duinkant slag leveren, waarbij J.V.C. alsnog de overwinning op papier tot een werkelijke zal moeten maken. WieringerwaardPetten is altijd interessant ge weest en zal het ook nu nog wel zijn, al staat W.'s overwinning wel reeds vast. Racing 4 en Held. Boys zullen in een plaatselijken strijd gewikkeld zijn, waarvan de uitslag moeilijk is te voorspellen. In 2D moet D.T.S. 2 naar Alkmaar 2. In 2E ontmoeten de buren Flevo 1 en Aartswoud 1 elkaar in Middenmecr, terwijl N. Niedorp 2 zal trachten bij te blijven door Hollandia 4 in Nierop te kloppen. 2F belooft een overwinning van Sparta 2 in Den Helder op Helder 4. Texel 2 zal thuis raad weten met M.L.D. en Oudeschild—Zeemacht zal er om gaan. Niettemin ligt uiteindelijk een zege voor de landsverdediging in het verschiet. 3F. B K.C. 2 moet naar H.R.C. 6. Dat zal nog wel even spannen. Succes 3 lijkt ons, zelfs thuis, niet slerk genoeg om Watervogels 2 te bedwingen, dat hierdoor weer dichter bij het kampioenschap komt. B.K.C. 3 kan in Nieuwediep van H.R.C. 7 winnen en aldus bij blijven. J.V.C. 2—Zeemacht is voor Julia- nadorp wellicht ieis te zwaar. Wat 4J betreft: Dirkshorn 1 zal eindelijk Callants oog 1 bij zich op bezoek krijgen. Als C. verliest en daarop is alle kans, ligt zij er geheel uit. Petten 2, dat B.K.C. 4 ontvangt, zal niet falen en aldus in Dirkshorn's buurt blijven. Sparta 3DOSKO 2 zai een puntenverdeeling te na komen en W.waard 2 moet, tot behoud van haar prestige, van N. Niedorp 3 winnen. WOENSDAG 26 FEBRUARI. HILVERSUM (1875 M.) VARA-uitizending; 10.00 VPRO. 8.00 Grampl; 9.30 Kookpraatje; 10.00 Morgenwijding; 10.15 De Fliere fluiters, Mignon-kwintet, voordracht en lezing; 12.00 —1.45 VARA-orkest en Grampl; 2.00 Voor de vrouw; 2.15 Orgelspel; 3.00 Voor de kinderen; 5.30 De No tenkrakers; 6.15 Reportage; 6.35 E. Walis' orkest; 7.15 Kinderkoor; 7.40 Lezing; 8.00 Berichten; 8.10 Dialoog; 8.15 Vocaal concert; 8.45 Radiotooneel; 10.00 Berichten; 10.10 VARA-Orkest cn Grampl; 11.20— 1200 Reportage en Grampl. HILVERSUM (301 M.) NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie; 8.159.30 Grampl: 10.30 Morgendienst; 11.00—12.00 Harmoniumspel en zang; 12.15 Grampl; 1.00 De Gooilanders; 2.30 Postzegelpraatje; 3.00 Lezing; 3.15 —3.45 Grampl; 4.00 Alt en piano; 5.00 Kinderuur; 6.00 Lezing; 6.30 Afgestaan; 7.00 Berichten; 7.15 Re portage; 7.30 Grampl; 8.00 BerichtenS.05 Orgel concert; 9.00 Lezing; 9.30 Grampl; 10.00 Berichten* Causerie; 10.20 Trioconcert; 11.00—11.30 Gram.pl. DROITWICH (1500 M.) 11.20—11.50 Grampl; 12.05 Orgelspel: 12.35 BBC-Em- pire-orkest en solist.; 1.352.20 BBC-Schotsch or^ kest; 3-10 Piano-recital; 3.35 Sted. orkest Bourne- mouth en solist; 5.05 Kwintetconcert; 5.35 Falkman's Apachen-orkest en solist; 6.20 Berichten; 6.50 Cem- balomuziek; 7.10 Lezingen; 7.50 Dansmuziek; 8.35 Causerie; 8.50 RBC-Svmphonie-orkest en solisten} (Om 9.50 Berichten)10.50 Cabaret; 11.20—12.20 Dans muziek. RADTO-PARIS f1648 M.) 7.20 en 8.35 Grampl; 11.20 en 2.50 Orkestconcert; 4.20 Zang; 4.35 Grampl; 5.50 Orkest concert; 8.20 Zang en piano; 9.05 Hoorspel; 11.05—12.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN (456 M.) 5.50 Orkestconcert; 11.20 Omroepkleinorkcst; 1.35 Gevar. concert.; 3.50 Vroolijk programma; 5-20 Orkest concert en solisten; 8.05 Gevar. programma; 9.50— 11.20 Concert mmv. orkesten en solisten. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Zigeunermuziek; 1.30—2.20 Grampl; 6.35 Zigeunermuziek; 7.20 Grampl; 8.35 Dito; 8.50 Zie Droitwich; 11.00—11.20 Reportage; 484 M.: 12.20 Grampl; 1.30—2.20 en 5.20 Zigeunermuziek; 6.20 Gr. pl; 6.50 Kamermuziek; 8.20 Radiotooneel met mu ziek; 10.30—11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 8.05 Orkestconcert; 9.20 Berichten; 9.40 Politiek overzicht; 10.05 Weerbericht; 10.2011.20 Kamer muziek. POLITIEKE AANSLAG OP PORTO RICO. Amerikaansch politiechef gedood. San Juan: De 48-jarige Amerilcaansche ko lonel Francis Riggs, chef cler politie van het eiland, is gisteren op den openbaren weg door revolverscho ten gedood De dader, de jeugdige nationalistische lei der Elias Beauchamps, werd met zijn medeplichtige, Hiram Rosado, gedood, toen zij aan de politie tracht ten te ontkomen. Ook de chef der politie te Utuado, Francisco Velez Ortiz, is Zondag door nationalisten vermoord. AARDVERSCHUIVING OP NEW-FOUNDLAND. St. Johns: Hier heeft een aardverschuiving plaats gehad, waardoor een driejarig kind werd ge dood, terwijl verscheidene personen ernstige verwon dingen opliepen. Straffen N.H.V.B. W. de Leeuw (Alcmaria 4) voor een wedstrijd ge schorst; B. de Jong (Alkmaar 2) idem; J. Hoogland (Alkm. Boys 2) idem; G. Snijders (Held. Boys 1) voor 2 wedstrijden geschorst; A. Rempt (Aarts woud 2) voor zes wedstrijden geschorst. Sportkroniek. WAARLAND. Conzelo-nieuws. Conzelo 1 speelde uit tegen W.S.V. 1 en verloor met 72. Con Zelo 2 bracht het er beter af, die speel de thuis tegen S.V.W. 2 en won met 3—2. Oorspronkelijke Roman door ARTHUR E. STRATTON 24. Sir Charles was een oogenblik beduusd, toen zij hem het bedrag van haar uitstaande schulden noemde: bijna vijftien honderd pond! Zij klemde zich aan hem vast, bezwoer hem, dat het de laatste maal zou zijn, dat zij zijn hulp inriep. En zij had hem iets in het oor gefluisterd, dat zijn bloed als vuur door de aderen gejaagd had. Wanneer hij den volgenden dag wilde komen zouden ze alleen zijn, Sir Everard was dan op jacht en naar alle waarschijnlijkheid bleef hij minstens twee dagen uit Hij was gegaan en had haar het geld ter hand gesteld. Nu nog, zoovele jaren later, zag 'hij, als of het eerst gisteren gebeurd was, hoe zij de bank biljetten in haar bureautje sloot en daarna lang zaam op hem toeschreed, verleidelijk, uitdagend, vol van belofte.Hij had haar voor de tweede maal in zijn armen genomen, in wilde passie zijn lippen op de hare gedrukt. Toen, plotseling, met een ruk, maakte zij zich vrij en stootte hem af. Hij volgde den blik van haar verschrikte oogen. zag Sir Everard en Arthur Fenton in de deur opening staan. En in een korte spanne tijds had zich het Rothermeredrama afgespeeld. Terwijl de finale van het tweede bedrijf inzet- Feuilleton te, vroeg Sir Charles zich af, en zijn oogen zoch ten onwillekeurig de loge aan de overzijde of het doorgestoken kaart van Caroline was geweest. Hij haalde de schouders op; het veranderde be trekkelijk weinig aan de zaak. Voor het gerecht hof van Chelmsford had hij door zijn zwijgen, de schuld op zich genomen en hij gevoelde zich in één opzicht ook werkelijk schuldig: hij had, slaaf van zijn hartstocht, de hand uitgestrekt naar wat niet het zijne was. Zelfs het onmenschelijk harde vonnis kon hem er niet toe brengen, het zwijgen te verbreken, maar in de beklaagden bank zwoer hij bij zich zeiven een duren eed: als hij het verblijf in de hel van Newgate over leefde, zou hij zijn eieen rechter zijn en de me deplichtigen aan het Rothermere-drama even on verbiddelijk straffen, als hij zelf gestraft gewor den was. Zijn hart sloeg van vreugde, dat het tijdsstip naderde, onafwendbaar naderde en nie mand zijn hand zou kunnen afweren, als hij toesloeg De lichten waren opgedraaid en Cecily wend de zich met glinsterende oogen naar hem. Maar eensklaps verstrakte haar blik. „Wat ziet u bleek, oom Charles!" zei ze. „Ge voelt u zich niet goed?" „Ik mankeer niets, kind-lief!" antwoordde hij glimlachend. ..ITet is de warmte, vermoed ik. Ik geloof, dat ik er van zal opknappen, als ik even een sigaret in den foyer ga rooken. Voel je er ook iets voor Wendsworth?" De jonge man was liever naast Cicely blij ven zitten, maar hij liet er Sir Charles niets van merken en stond op. „Ja, dat is een uitstekend idee!" gaf hij toe. Er kwam echter niets van het bezoek aan den foyer, want de deur van de loge ging open -en Lady Susan Ballentine trad binnen. „Dat zou je wel willen hé, Eddie". riep ze vroo lijk uit, „er stiekum tusschen uit te knijpen! Ik dacht zóó: als Mohammed niet- naar den berg komt, danenfin, de rest is je bekend! Nu ben je wel verplicht, beste jongen, je gezelschap aan mij voor te stellen!" Wendsworth kweet zich tamelijk zuur van de hem gegeven opdracht, maar Lady Susan nam niet de minste notitie van zijn stemming. „Zoo", zei ze slechts met een half oor Had ge luisterd naar de namen en op den stoel ging zitten dien Wendsworth haar aangeboden had Haar blik rustte onafgebroken op Sir Charles, dien zij met grootste belangstelling opnam. „U bent dus de beroemde Charles Clifford, over wien ik a.1 zooveel gehoord heb! Ik verstond Ed die daarnet niet goed.is dat bekoorlijke jon ge meisje uw dochter?" „U probeert mij in het zonnetje te zetten", ant woordde Melrose koeltjes, maar beleefd. „Ik ben mij van eenig beroemdheid niets bewust. En wat Cicely. het jonge meisje betreft, ze is mijn pleegdochter, het eenig kind van mijn besten vriend, die door een noodlottig toeval om het leven kwam". „Sorry"! Lady Susan bloosde licht „Maar, weet u, mijnheer Clifford, uw secretaris is al ja ren een héél goede kennis van me en Eddie heeft me dingen over u verteld, die ik eenvoudig niet geloofd zou hebben, als hij het niet was geweest die ze me verteld had". „U overdrijft weer op een schrikbarende ma nier, Lady Susan!" protesteerde de jonge man geërgerd. „Ik geloof het ook Wendsworth!" gaf Sir Char les glimlachend toe. „Het lijkt me ondenkbaar, dat ik een interessant onderwerp voor discours zou kunnen uitmaken!" Hij leidde het gesprek in een andere richting. „Bevalt „II Trovatore" u, Ladv'Ballentine? De muziek mag dan oud zijn voor mij veroudert Verdi nooit. Het staat tegen woordig gekleed, om op hem af te geven, maar ik zou den componist wel eens willen ontmoeten die in onzen tijd zulke melodieën schrijven kan. Hun afkammerij is voor mij liet bewijs van hun geestelijke armoede". Lady Susan schudde lachend het hoofd. „Van muziek heb ik niet het minste verstand", bekende zij eerlijk; „ik ken geen noot zoo groot als heel Covent Garden! Maar het is nu eenmaal stilzwijgende verplichting, wil je tenminste in onze kringen blijven meetellen, een loge in de Opera te hebben nu ja, dan laat je je daar van tijd tot tijd ook eens zien! Waarom ik aan die dwaze parade meedoe, begrijp ik zelf niet, want om het u rond-uit te zeggen, mijnheer Clif ford, heb ik lak aan alle conventie!" Melrose grinnikte vergenoegd; die vrouw be viel hem. „Ik zou al een heel slechte opmerker moeten zijn, Lady Ballentine, als ik mij daarover ver wonderde!" „Ja?".Haar oogen keken lachend in de zijne „Omdat ik me een beetjelaat ik zeggen, an ders uitdruk als een Lady in ons dierbare, stijve vaderland pleegt te doen?" „Bijvoorbeeld! En dan u bezit een benijdens waardige gave. U bent origineel! Je ontmoet tgenwoordig zoo zelden menschen, die eerlijk uitkomen voor wat ze meenen! U bent een gelukkige uitzondring op dien verfoeilijken regel". Wordt vervolgd n

Schager Courant | 1936 | | pagina 2