De opstand te Tokio De landbouw Rust keert terug KIJKEI) is KOOPEn IÜ CLOECK De aanrijding bij Apeldoorn Wieringermeer Donderdag 27 Februari 1936. Postrekening No 23330 SCHACER 79ste Jaargang. No. 9923 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het "eerstuitk miend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per S maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. REGEERING BEHEERSCHT DEN TOESTAND. OP SOMMIGE PUNTEN VAN DE STAD HEB BEN DE OPSTANDELINGEN ZICH NOG NIET AAN HET GEZAG ON DERWORPEN. Volgens de laatste berichten uit Tokio keert de rust in geheel Japan langzaam we der, De regeering is den toestand meester en de rebellen, die zich trouwens niet krachtig verzetten, zijn teruggedrongen tot» enkele ponten van Tokio die zij nog bezet houden. De beurzen en banken te Tokio zijn weder geopend, evenals de benrzen in de an dere voornaamste plaatsen in Japan. Officieele lezing van het gebeurde. De rol van de jeugdige officieren. Het Japansche ministerie van oorlog publiceert het volgende officieele bericht omtrent de gebeurtenis sen van Woensdag: Gistermorgen vroeg om 5 uur hebben groepen jonge officieren een aanval gedaan op: 1. Het palels van den minister-president, Minis ter-president Okada is gedood. 2. De woning van den zegelbewaarder, admiraal Saito. Ook hij werd direct gedood. 3. De woning van den leider van het militaire instructiewezen, generaal Watanabe. Hij werd even eens direct gedood. 4. Den voormaligen zegelbewaarder Makino, wordt vermist. 5. Bij een aanval op de ambtswoning van den hofmaarschalk Soezoeki, werd de laatste zwaar ge wond. 6. De minister van financiën, Takahasji is in zijn woning zwaar gewond. Het dagblad' „Asahi" heeft zijn bedrijf moeten stopzetten. De jonge officieren wilden prins Saionji, het laatst overlevende lid van den raad der ouden, de oude ministers, de kapitalisten, de bureaucraten en de partijen uit den weg ruimen, aangezien zij in een in binnenlandsch en buitenlandsch-politiek opzicht moeilijken tijd onzen staatsvorm wilden vernielen. De jonge officieren wilden door hun optreden de ge rechtigheid in den staat herstellen, om het voort bestaan van den keizerlijken staatsvorm te verze keren.". Het ministerie van marine deelt nog mede, dat ter bescherming en instandhouding van de orde het eersto eskader naar Tokio en het tweede eskader naar Osaka gedirigeerd zijn. Uit Jok'osoeka zijn in een voorstad van Tokio marinetroepen aangekomen Het ortbieden van deze troepen wordt door het ministerie van marine een voorzorgsmaatregel genoemd. Van den minister van financiën, Taka- hashi, van wien eerst gemeld werd, dat hij gedood was, later weer, dat hij zwaar ge wond was, wordt thans het overlijden door een telegram aan een familielid bevestigd. Er bestaat geen gevaar, volgens bericht van Japansche officieele zijde, dat de bewe ging, die alleen tot Tokio beperkt blijkt te zijn, zich uitbreidt. Naar thans blijkt was het een groep jonge officie ren, die gekleed waren als gewone soldaten, en die onder commando stonden van een kapitein van de keizerlijke garde, Nonaka, die aanvallen hebben ge daan op de leden van de regeering en andere voor aanstaande politieke persoonlijkheden. Intusschen bezetten andere soldaten eenige regeeringsbureaux, het hoofdbureau van politie te Tokio (dat zij nog steeds bezet houden) en de voornaamste strategische punten van de stad. Het derde regiment infanterie van de eerste divisie, die in Tokio gelegerd was, "was gisterochtend op weg naar de treinen die het naar Mandsjoerije zouden vervoeren. De soldaten hadden scherpe patronen gekregen. Onderweg brak de muiterij uit, maar alles geschiedde volgens een blijkbaar weioverlegd plan. Ongeveer 3000 soldaten bezetten de genoemde punten van Tokio, en de offi cieren drongen de bureaux en woningen van de voor naamste Japansche politici binnen, van wie zij den minister-president admiraal Okada, de voorzitter van den geheimen raad admiraal Saito en den leider instituut voor militaire opvoeding, generaal watannabe, vermoordden. Zwaar gewond werden de minister van financiën Takahasji, (zooals hierboven gemeld, later overleden), de minister van oorlog ge neraal Kawasjima, het voormalig lid van den ge heimen raad graaf Makino en de kamerheer des Keizers admiraal Soezoeki. Nadat de moorden waren geschied trokken de rebellen die blijkbaar niet meer wenschten dan de bereikte resultaten zich op enkele versterkte pun ten terug en de troepen die tegen de muiters moes ten optrekken hadden dus vrij spel. Slechts hier en daar vielen brandstichtingen en plunderingen voor. Bij den aanval op den vroegeren zegelbewaarder, graaf Makino, heeft diens lijfwacht den aanvoerder der muiters neergeschoten. Het kwam tot een ge vecht, waarbij de villa werd veroverd en in brand gestoken. Graaf Makino slaagde er echter in met 'n verwonding in het gelaat te ontkomen. Tachtig dooden? Singapore. Volgens onbevestigde, door de plaat- elijke Japansche bladen gepubliceerde berichten, zou het totaal aantal slachtoffers van de gebeurtenissen te Tokio tachtig bedragen. Mededeelingen van de opstandige officie ren aan de pers. Volgens in diplomatieke kringente Washington ontvangen rapporten, zouden de Japansche troepen, die den opstand hebben georganiseerd, medegedeeld hebben, dat zij gistermiddag te Tokio de „staatswet" zouden afkondigen. Van deze uitdrukking „staats wet" wordt geen enkele definitie gegeven. Volgens te Washington ontvangen berichten heb ben Japansche soldaten op alle dagbladbureaux een door de kapiteins Nonaka en Ando onderteekende mededeeling overhandigd, waarin deh uidige regee ring er van beticht wordt, zich van den waren geest van Japan te hebben verwijderd, door het vlootver- drag van Londen van 1930 te onderteekenen en ge neraal Masaki te hebben doen aftreden. De indruk in het buitenland. Het is begrijpelijk, dat de gebeurtenissen in Japan sterk de aandacht getrokken hebben in de hoofdste den der groote mogendheden, en dat de wereld in spanning afwacht, wat de consequenties van deze moorden zullen zijn. Te Washington is men van meening, dat de aan slag op de Japansche regeering en de militaire re volte mogelijkerwijze van beslissende beteekenis zul len zijn op de betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten. Naar uit de laatste berichten blijkt, zijn politieke waarnemers in Japan van oor deel, dat de putsch ten doel had, aan het leger de volledige controle over de Japansche relaties in Chi na en Mandsjoekoeo te verschaffen. In diplomatieke kringen heeft men bereids getracht de uitwerking na te gaan, welke de revolte op de algemeene rich ting der Japansche buitenlandsche politiek zal oefe nen. De meening van de Engelsche pers. De Britsche pers schenkt uiteraard grooten aan dacht aan de gebeurtenissen te Tokio, en betogt in hoofdartikelen de beteekenis van den opstand. De Evening News schrijft: Niemand kent de kracht van de opstandige beweging en niemand weet in hoeverre leiding van leger en vloot er achter staat. Deze aanslag weerspiegelt de overdreven ongeduldi ge ijver van de jonge officieren, die er bij betrokken zijn. en De indruk te Moskou. De gebeurtenissen te Tokio hebben te Moskou groo te opwinding teweeggebracht; maar men wacht met oordeelvellingen en gevolgtrekkingen tot men over meer inlichtingen zal beschikken. Men kon echter niet verhelen, dat men het een ernstig feit zou ach ten indien de militairisten te Tokio de macht in han den zouden krijgen. Te Parijs. De Paris Soir oordeelt, dat indien de coup te To kio mocht slagen men er den voorlooper in zou kunnen zien van de grootscheepsche actie van Japan in het Verre Oosten ten opzichte van China en Mon golië, misschien zelfs in Siberië, waardoor Japan van aangezicht tot aangezicht tegenover de Sowjet- unie zou komen te staan, hetgeen echo's zou kunnen hebben die ongetwijfeld zelfs tot ons (Frankrijk) zouden doordringen, a In sommige Parijsche kringen acht men het niet uitgesloten dat de directe gevolgen van de jongste gebeurtenissen te Tokio hierin zullen bestaan, dat Japan op het Aziatisch vasteland nog verder zal trachten door te dringen. In Polen. Te Warschau is men bovenal benieuwd of er ge volgen zullen zijn voor de betrekkingen tusschen Japan en de Sowjet-Unie. Men meent te Warschau, dat de geruchten die onlangs in omloop waren ge weest over een pact van nonagressie tusschen de Sowjet-Unie en Japan,Cde interventie van de Japan sche militairisten had ontketend. Men volgt dus met groote belangstelling het verdere verloop der aange legenheid en wat er van de Russisch-Japansche be trekkingen uit zal voortvloeien. DE VERMOEDELIJKE DADER IN HET ZIEKENHUIS. De Apeldoornsche politie heeft den ver- moedelijken bestuurder van de auto, die het vreeselijke auto-ongeluk bij Apeldoorn veroor zaakt heeft, waarbij twee jonge menschen om het leven kwamen, weten te achterhalen. Deze man bevindt zich thans in het zie kenhuis te Arnhem. Hetgeen men op de plaats van de aanrijding vond, deed het vermoeden wettigen, dat de autobestuurder bij het ongeluk ook zelf let sel, mogelijk zelfs ernstig letsel had opge- loopen. Daarom heeft men ook in deze richting ge zocht en ontdekte zoodoende den vermoedelij- ken dader. Hij is een zekeren J. H. G. uit Apeldoorn. De man heeft zich Dinsdagavond vervoegd bij een genees heer te Apeldoorn met het verzoek eenige kwetsuren welke hij had opgeloopen, te verbinden. De dokter had hem geadviseerd naar een zieken huis te gaan, waaraan G. gevolg gaf, hij ging echter niet naar het ziekenhuis te Apeldoorn, maar te Arn hem, waar hij gistermiddag is opgespoord. Een heereniioed met de initialen J. H. G., die Dinsdagavond op de plaats van het ongeluk was ge vonden, vormde voor de politie een der belangrijk ste stukken bij het onderzoek. Gisterenmiddag heeft de Apeldoornsche politie de auto van den heer G. in een carosseriebedrijf, ge legen nabij zijn woning, in beslag genomen. De heer G., die in het St. Elisabethsgasthuis te Arnhem is opgenomen, heeft in hoofdzaak snijwon- den aan het gezicht bekomen. Deze zijn vrij ern stig. Hij zal een zijner oogen moeten missen. Zijn verblijf in het ziekenhuis zal overigens niet van lan gen duur behoeven te zijn. Woensdagmiddag hééft de politie hem een verhoor afgenomen. De heer G., die directeur is van een kolenhandel te Apeldoorn, staat zeer gunstig bekend. Be auto in beslag genomen Apeldoorn De politie te Apeldoorn heeft hedenmiddag de beschadigde auto van J. H. G. te Apeldoorn, die Dinsdagavond op den Arn- hemschen weg twee jonge menschen heeft dood gereden en toen zonder zich bekend te maken of hulp te verleenen is doorgereden, in een ca rosseriebedrijf te Apeldoorn nabij de woning van G. in beslag genomen. RUSSISCHE REUZEN-VLIEGTUIGEN Zestien vliegtuigen van het type Maxim Gorki" Moskou Het Centraal Aero-hydrodyna- misch Instituut heeft onder leiding van proffes- sor Toepolew plannen ontworpen voor zestien reuzenvliegtuigen van het type „Maxim Gorki". De fabriek, die deze vliegtuigen bouwen zal, heeft reeds een aanvang gemaakt met de uitvoering. DE ONDERGANG VAN DE „DIPPING V" Lijken der kinderen geborgen Bremerhaven De lijken der beide kinderen van kapitein De Vries van de „Dipping V', het Nederlandsche motorvaartuig, dat verleden week is overvaren en gezonken, zijn thans uit de ach terkajuit geborgen. Alleen het stoffelijk overschot van den kapitein is nog niet gevonden. GEMASKERDE ROOFOVERVAL Heer des huizes bewusteloos geslagen. Maandagavond heeft een tweetal gemaskerde personen zich toegang verschaft tot het erf van den heer B., te Merkelbeek. Toen B. op het ge luid, dat zij maakten, naar buiten kwam, werd hij in de deur zoodanig met een ijzeren voor werp op het hoofd geslagen, dat hij bewusteloos neerviel. Op het hulpgeroep van zijn zuster, die bij hem inwoont, kwamen echter buren toege sneld en de dieven, die bemerkten, dat hun kans was verkeken, gingen aan den haal. Bij hun vlucht lieten zij de ijzeren stang en het masker achter. De maréchaussee van Brummen heeft de zaak in onderzoek. in de LANDHONGER IN NEDERLAND. GUNSTIGE OMSTANDIGHEDEN VOOR DE BOEREN IN DE WIE RINGERMEER. WETENSCHAP PELIJKE ONTGINNINGSMETHO DEN. In de komende weken zullen ongeveer 45 pachters uit verschillende deelen van het land hun pas voltooide boerderijen in de Wie ringermeer betrekken en zullen even zoovele nieuwe landbouwbedrijven het werk begin nen. Voor deze 45 pachtbedrijven zijn meer dan 300 gegadigden geweest en de desbetreffende dienst, wiens ambtenaren de candidaal-pach- ters persoonlijk bezoeken en zich op de hoog te stellen van al hun omstandigheden, kun digheden als landbouwer, financieele positie en zedelijk gedrag, konden das bij het toe wijzen der beschikbare pachthoeven een strenge selectie toepassen. Zooals de opzichter der domeinen, de heer De Jong, die o.a. met de voorbereidingen van landuitgifte be last is, ons mededeelde, is de aanvraag om vesti ging in de Wieringermeer voortdurend zeer veel groo- tor dan het aantal beschikbare bedrijven, en dat on danks het feit, dat de boer niet gemakkelijk zijn e'gen grond en geboortestreek verlaat. Er blijkt ech ter in Nederland nog steeds, en ondanks de land- b mwcrisis en de lage prijzen, die de agrarische pro feten als gevolg daarvan opbrengen, een zeer groo ts behoefte aan land te bestaan. Het zijn vooral in 1 iesland en Groningen de boerenzoons, die geen p'.aats kunnen vinden in het bedrijf van hun vader, omdat deze nog in de kracht van zijn leven is of nie? over de middelen beschikt om zich uit het bedrijf te rug te trekken, of omdat een oudere broer het be drijf heeft geërfd, die zich door aankoop van nieu wen grond een eigen bedrijf willen stichten of zich als pachtboer willen vestigen. Daarbij komt, dat in dezen tijd, nu het devaluatie-spook steeds weer op rijst, velen die hun geld vroeger anders belegden, thans in aankoop van grond de veiligste beleggin; meenen te zien. Dientengevolge zijn bij verkoopingen de grondprijzen dikwijls veel hooger dan econo misch verantwoord is en hetzelfde geldt voor de pachtprijzen. Men kan dan ook zeggen, dat er op het oogenblik in Nederland een ware landhonger bestaat, en dat de drooglegging van den Nq^d-Oost-polder in een diepgevoel de behoefte zal voorzien. Wij hebben in de Wieringermeer met verschillende pachters gesproken. De grond wordt verpacht in klei nere en grootere perceelen, van omstreeks 10 tot bo yen de 70 hectaren. Vooral in de vette kleigebieden in het Zuiden en Westen vindt men voornamelijk ak- kerbouw-bedrijven, in de gebieden waar de zandige veengronden zijn, voornamelijk de weide-bedrijven. Het meest komt echter het gemengde bedrijf voor, wat in de hand wordt gewerkt door het feit, dat de pachters der weide-bedrijven een bepaald gedeelte van hun grond mogen scheuren. De oudste pachters zitten ruim een jaar in den ooider en toonen zich in het algemeen zeer tevreden over de bereikte resultaten en hun bedrijfsuitkomsten. De kwaliteit van den grond bleek beter dan vele pachters aanvankelijk hadden geloofd. Nergens hééft men last gehad van een te hoog zoutgehalte van den bodem en de hooiopbrengst was zoo overvloedig, dat alle weide-bedrijven thans nog steeds de beschikking hebben over een groote reser ve-voorraad. Algemeen waren de pachters, met wie wij gespro ken hebben, van meening, dat zij een groote voor sprong hadden op de boeren, die tegen hooge pacht prijzen op grond in particulieren eigendom zaten. De Wieringermeer-directie kon rekening houden met de bijzondere omstandigheden, waaronder de pachters in de Wieringermeer, die tenslotte ook pionierswerk verrichten, moesten werken. In de eerste jaren had men b.v. een korting op de pacht toegestaan, omdat de pachters in de Meer nog geen aardappelen en enkele andere gewassen konden verbouwen. Boven dien heeft men hier het stelsel van de „mobiele oacht" toegepast, een sliding scale bij de vaststelling rler pachtprijzen, die dalen of stijgen overeenkomstig de bewegingen van de index-cijfers voor verschil lende landbouw- en zuivelproducten. Een groot voordeel is tevens, dat de grond niet, zooals op het oude land, in vele vreemdsoortig ge vormde en ver uit elkaar gelegen perceelen verka veld is, doch één aaneengesloten perceel vormt met slechts weinig greppels, die, zoodra de ontwaterings toestand van den bodem het toelaat, zelfs nog dicht gegooid worden en door drainage-buizen worden ver vangen. Dit maakt het mogelijk, op groote schaal landbouwmachines te gebruiken, ook voor de klei nere bedrijven, die, indien zij te klein zijn om zelf machines aan te schaffen, in onderlinge samenwer* king van machines gebruik kunnen maken. Na het droogvallen van de Wieringermeer heeft de ontginningsmaatschappij door het zaaien van een gras-noodmengsel voorkomen, dat allerlei hin derlijke onkruiden voet op den nieuwen grond kon den krijgen. Na uitzaaiing van verschillende stikstof verzamelende gewassen werd tot het verbouwen van verschillende landbouwproducten overgegaan en pas als de grond bouwrijp bleek en bevredigende resul taten opleverden, werd tot uitgifte besloten, zoodat den pachters zoo weinig mogelijk risico's werden ge laten. Op dezelfde wijze werkt de ontginnings-maat- schappij voort en kunnen jaarlijks opnieuw hon derden hectaren in pacht worden uitgegeven. Vooral op de nog in handen van de ontginningsmaatschap- pij zijnde terreinen ziet men de groote landbouw machines aan het werk, en het wekt herinneringen aan films en foto's uit Canada en Rusland als men, gaande langs de smalle polderwegen in het veld de tractoren langzaam op hun rupsbanden ziet voort kruipen of mannen in leeren jekkers vanaf hun kleine platform de reusachtige combine ziet besturen. Het ligt in de bedoeling, dat een gedeelte van den polder niet in pacht zal worden uitgegeven, doch staatlandbouwbedrijf zal blijven. Hoe groot de op pervlakte van dit bedrijf zal worden kon men ons nog niet mededeelen, doch in elk geval zal het het grootste landbouwbedrijf in Nederland worden. De ontzilting van den bodem heeft, zooals wij reeds zeiden, de verwachtingen van de meeste boe ren overtroffen. De deskundige landbouwingenieurs hadden echter niet anders verawcht en op het oogen blik is het zoutgehalte van de meeste deelen van de Wieringermeer niet grooter dan op veel plaatsen in het oude land. Slechts op enkelp plaatsen, waar kwelwater onder den bodem doordringt, is het zout gehalte hooger, doch ook dit wordt geleidelijk min der. Het laboratorium bij Medemblik ontvangt voort durend bodemmonsters uit alle kavels van den pol der en controleert regelmatig het zoutgehalte. Bo vendien kweekt men hier de bacterie-cultures, die aan het zaad voor de nieuwe gronden worden toege voegd, wat na eenigen tijd. als de grond zijn nor male bacterie-leven heeft gekregen, overbodig wordt Tenslotte worden in dit laboratorium alle andere onderzoekingen en proefnemingen gedaan, die kun nen leiden tot de beste ontginnings- en exploitatie mogelijkheden van den bodem, en waarmee men ant woord tracht te geven op alle vragen der landbou wers uit de Wieringermeer, die maar al te gaarne gebruik maken van de wetenschappelijke voorlich ting, welke door de Directie wordt verstrekt

Schager Courant | 1936 | | pagina 1