Plan van den Arbeid Binoenlandsche Zaken goedgekeurd. Uit onze Omgeving. Levensgevaarlijke „grap". Laffe roofovervaL Kerkverschil in Engeland. Zware brand te Udenhout. LANGEND IJ K De maximumprijzen voor de roode kool naar Duitschland uitgevoerd, zijn door de Ned. Groen ten- en Fruitcentrale bepaald op f 12 en voor gele kool ook op hetzelfde bedrag. Het is maar zoo jam mer, dat er zoo weinig naar dat land wordt uitge voerd. De omzet aan de veiling van den Noordermarkt- bond heeft in do vorige maand f 100.475 bedragen, tegen in de overeenkomstige maand van het vorige jaar f 102.755. Dat ziet er dus nog niet zoo kwaad uit, doch men vergete hierbij niet, dat tal van bou wers bijna geen voorraad stapelproducten meer heb ben, zoodat met recht kan worden voorspeld, dat de volgende maanden een q^nmerkelijk lageren omzet zullen te zien geven dan het vorige jaar. Van bevoegde zijde werd ons meegedeeld, dat geen steunuïtkeering meer te wachten is op de kool voor het jaar 1935. Het bedrag, dat nog beschikbaar wordt gesteld, moet voor het grootste deel voor het Westland zijn bestemd,, waar tomaten, druiven, kom kommers enz. voor dien steun in aanmerking komen. Dit zal voor de Langendijker koolbouwers, die nog op een uitkeering hadden gerekend, een geduchte te genvaller zijn. C ALLA NTSOOG Algjemeene vergadering Centr. Genoot schap voor Kinderherstellings. en Vacan- tiekolcnies. Donderdagavond hield de afdeeling Callantsoog van genoemd Genootschap haar algemeene jaarver gadering ten huize van den heer P. do Haan. De voorzitter, de heer Jac. v Scheijen, opent met een kort woord de vergadering. De notuien worden ge lezen en goedgekeurd. Van de R.K. Vereeniging tot. Kinderuitzending, afd. 't Zand, is een schrijven ontvangen, waarin verzocht werd de kosten te dragen voor de uitzen ding van een in de gemeente Callantsoog woonach tig, doch door genoemde vereeniging uit te zenden kind. De afd. Callantsoog nam een zeer royaal stand punt in, doch daar het kind reeds was uitgezonden, kon hiervan door da vereeniging te 't Zand geen gebruik worden gemaakt. In de vergadering gingen stemmen op, dat de R.K. Vereeniging. te 't Zand dus de leden steeds kan verwijzen naar de plaat selijke afdeelingen van het Centr. Genootschap. Immers, indien men maar lid wordt, wordt het kind uitgezonden. Besloten wordt, na eenige discussie, om in het Reglement een bepaling op te nemen, die hiertoe zal strekken, dat men minstens één jaar lid zal moeten zijn, alvorens men van het recht tot uitzending van een kind gebruik zal kunnen maken. De voorzitter deelt mede, dat een schenking ad f 10 gedaan is ten bate van de lighallen van het Koloniehuis te Egmond aan Zee. EERSTE KAMER. SOCIAAL-DEMOCRATEN TASTEN DE GEMEENTELIJKE AUTONO MIE AAN. ROTTERDAM, HET ZORGENKIND. Bij de verdere bespreking der begrooting van Bin nenlandsche Zaken op gisteren, drong de heer De Zeeuw" (s.d.), de wethouder van Rotterdam, aan op het overbrengen der werkloosheidslasten op het Rijk. De heer Nivard (r.k.) pleitte voor een grooter deel van Rotterdam uit het werkloosheidssubsidiefonds. Spreker ziet in de haven van Rotterdam een na tionaal belang. Deze stad wordt meer dan andere plaatsen getrof fen door de werkloosheid en een sluitende begroo ting behoort daar tot de onmogelijkheden. Nadat de heer de Marchant et d' Ansembourg (N.S.B.) nog verklaard heeft te zullen tegenstemmen, omdat hij het principieel uitsluiten van N.S.B.ers voor de benoeming van burgemeester in strijd acht met de grondwet, zegt de minister dat de klachten omtrent te diep ingrijpen in het gemeentelijk loon peil, in hooge mate ongerechtvaardigd zijn. Unifor miteit wenscht de regeering allerminst, maar de ge meentelijke autoriteiten dienen toch eenigszins reke ning te houden met de rijkssalarissen. Gemeentelijke autonomie onderstelt financieele zelfstandigheid en het is de plicht der regeering om op de handelingen der yastgeloopen gemeenten scherp toe te zien. Juist dè sociaal-democraten hebben in de laatste plaats recht op critiek. Zij hebben zich steeds tegen bezuinigingen verzet en zijn daardoor de oorzaak, dat de gemeentelijke autonomie moet worden aangetast. Als de sociaal-democraten de democratische staats- insteUingen wenscken te behouden, dan moe ten zij medehelpen de rijksfinanciën te sa- neeren. Rotterdam is sprekers zorgenkind. Bij een deugde lijke saneering zal het Rijk zich niet onbetuigd la ten. Na eenig re- en dupliek wordt de begrooting goed gekeurd. AUTO MET VIER JONGELUI TE WATER GEDUWD Een der daders aangehouden Groningen Donderdagavond werd in De Leek bij Groningen een liefdadigheidsbazar ge houden, waarvoor groote belangstelling bestond In verband daarmede stonden langs de Hoofd vaart vele auto's geparkeerd.In een dier wagens begaven zich omstreeks half tien, twee jongens' en twee meisjes van omstreeks 18 jaar. Plotse ling werd de auto, zonder dat de inzittenden het bemerkt hadden, door twee jongemannen in be weging gebracht en verdween deze in de diepte. Op het hulpgeroep kwamen van alle kanten personen toeschieten en dank zij het kordate op treden van de beide veldwachters uit Leek die door eenige andere toegeschoten personen geas sisteerd werden, slaagde men er in het viertal spoedig op het droge te brengen en kwamen zij zoodoende met den schrik en een nat pak vrij. Een der daders van dezen laffen streek, de 18 jarige V. Kloosterman uit De Leek werd nog des nachts van zijn bed gelicht en in arrest ge steld. Naar den anderen dader, een 20 jarigen slagersknecht uit Zevenhuizen wordt nog ge zocht. De auto is later door een kraanwagen opge haald. Oude vrouw door een kerel neergesla gen Slachtoffer bewusteloos achter gelaten Bakkum Donderdagavond te ongeveer 7 uur vervoegde zich een tot nu toe onbekend gebleven persoon aan de woning van de 78 ja rige weduwe Levering Gaarthuis, aan den Hee- renweg hier ter plaatse. De man zeide een adres in de buurt te zoeken, waarop de vrouw de voordeur opendeed om hem te woord te te staan. Op dat moment heeft de man het oudje vastgegrepen en tegen de grond geslagen waar zij hevig bloedende bewusteloos bleef lig gen. Toen zij weer bijkwam bleek de indringer te zijn verdwenen en laden en kasten in de woning te zijn geopend. De vrouw is naar bui ten gestrompeld en heeft de buren gewaar schuwd, die onmiddellijk de politie hebben gehaald. Ook een dokter werd gewaarschuwd, die de vrouw heeft verfxmden. Kort daarop heeft zij opnieuw het bewustzijn verloren, doch hedenmorgen kwam zij opnieuw bij kennis. De verwondingen voornamelijk aan het hoofd bleken niet levensgevaarlijk te zijn. Het uitge breide onderzoek naar den dader heeft tot dus ver nog geen resultaat gehad. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of er in de woning iets wordt vermist, aangezien de toestand van de vrouw zoodanig was, dat zij daarover nog geen inlichtingen kon geven. Over den indrin ger heeft de vrouw, die alleen woont, alleen kunnen mededeelen, dat hij een vrij lang pos tuur had. MELKPRIJSVERLAGING IN AMSTERDAM Amsterdam De georganiseerde Amsterdam- sche Melkhandel heeft besloten de verkoopprijs van de melk met ingang van Zondag 1 Maart a.s. met 1 cent per Liter te verlagen. Op een der vergaderingen van de Ver eeniging van Oudleerlingen der R.L.W.S. te Schagen is door Ir. Vos, een der samenstel lers van het Plan van den Arbeid, een rede voering gebonden over dit onderwerp. Wij hebben van deze rede een zoo goed als woordelijk verslag afgedrukt, dus er in alle opzichten voor gezorgd dat al onze lezers zich op de hoogte konden stellen van wat met dit plan wordt beoogt. Waar nu in onze omgeving in verschillen de plaatsen dit onderwerp wordt behandeld, is het toch van ons niet te verlangen dat wij steeds weer opnieuw ditzelfde onderwerp zouden verslaan. Waar eenmaal dit onder werp uitvoerig en zeer gedocumenteerd in ons blad is belicht, moet men zich daarmee tevreden stellen. Wij herhalen dus het verzoek aan onze H.H. correspondenten ons over dit onder werp niet anders dan een beknopt bericht te zenden, w.o. de vermelding van gedane vragen, etc. De Red. LOTISICO-TREKKING. Maandag a.s. ia wederom de bekende Lotisico- trekking waarvoor de Minister van Justitie zijn goedkeuring heeft verleend. Deze loterij begint meer en meer populair te worden. Wat ook is te begrij pen, want alle prijzen der Staatsloterij worden op één dag getrokken. Men behoeft dus niet lang te wachten op zijn geluk. Bij het bekende loterijkan toor van Oud in de Molenstraat op no. 54 te Scha gen, en te Alkmaar, Houttil 9, kan men nog terecht zoolang de voorraad strekt. Regeering besluit tot afschaffing der tienden Scherpe tegenstand van de kerk ver wacht. Londen De Britsche regeering heeft beslo ten maatregelen te nemen, opdat de tienden, die sedert honderden jaren een belangrijke bron van inkomsten voor de kerk vormen, definitief wor den afgeschaft. Kort na Paschen zal een desbe treffend wetsontwerp aan het parlement worden voorgelegd, dat zal steunen op het zoojuist ge publiceerde rapport eener koninklijke commissie, hetwelk door de regeering is goedgekeurd. Dit rapport beveelt in de eerste plaats aan de uitgifte van nieuwe staatspapieren tot oen bedrag van ongeveer 70.000.000 p. st. tegen een rentevoet van 3 proc. ter vervanging van de thans genoten tienden. Men verwacht, dat de afschaffing der tienden bij de kekelijke autoriteiten op feilen tegenstand zal stuiten. Drie woningen in asch gelegd Bejaarde buurvrouw ligt van schrik op sterven. Een felle brand heeft Donderdagmiddag drie arbeiderswoningen in de Groen straat te Udenhout in de asch gelegd. De brand is omstreeks half 4 ontstaan in de woning van de familie Weyters, waarschijnlijk door een defect aan de schoorsteen. In minder dan geen tijd laaiden de vlammen hoog op uit het met een rieten dak bedekte huis, waarna het vuur oversloeg naar de aangrenzen de woningen van den heer J. Broeders en de weduwe Jansen, welke laatste een manufactu- renhandel drijft. Men slaagde er in uit dezen winkel eenig meubilair en winkelgoederea te red den. Overigens ging alles in de vlammen op. De brandweer van Udenhout kon niets uitrichten, aangezien de spuit niet in orde was. Men alar meerde toen de Tilburgsche brandweer, welke na ruim een half uur met een motorspuit ver scheen, doch het was toen reeds te laat. De wo ningen en winkel der weduwe Jansen waren ver zekerd, doch de beide ander perceelen niet. Do bejaarde weduwe van Laak, die aan de overzijde woont kreeg, toen zij de brand zag uitbreken van schrik een toeval. Haar toestand is hoogst- zorgwekkend. OVERSTROOMINSGEVAAR IN AMERIKA Enorme ijsvelden in beweging Kansas-City Door de enorme ijsvelden in de Missouri bij Ford Levenworth dreigen het mi litaire vliegveld op Lickapoo Island en uitge strekte landbouwgronden overstroomd te worden De legerautoriteiten zijn voornemens de ijsvelden door vliegtuigen te doen bombardeeren. Nabij Burke in Tdaho is een huis door een la wine verwoest. De drie bewoners die hun toe vlucht onder een ledikant hadden gezocht, kon den na drie uur bevrijd worden; zij waren onge deerd. De titel wedstrijden van de P.P.C. van den Ned. Kolfbond zullen, naar ons werd meegedeeld, worden gehouden te Hoogkarspel om den koningstitel, te Nieuwe Niedorp om dien van keizer en te Oudkarspel voor dien van prins. Door de verschillende kolfclubs zal eerst worden gekolfd, om te bepalen, wie voor mededinging naar die titels in aanmerking komt Men deelt ons mee, dat, nu kerk-, polder- en gemeentebesturen perceelen dijk en rietschoten aan de provincie hebben verkocht voor den aanleg van •het kanaal, langs de ringsloot, van den Heerhugo- waard, verschillende van die perceelen nog op an- derer naam op het kadaster voorkwamen. Ons werd zelfs een geval meegedeeld, dat een huis werd ge bouwd op den grond van een kerkbestuur door een •polderbestuur, terwijl het kerkbestuur jarenlang de grondlasten had betaald zonder het te weten. NOORDSCHARWOUDE. Ned. Tulndersbond. De afdeeling van den Ned. Tuindersbond verga derde Vrijdagavond in het lokaal van den heer J. de Bakker. De beschrijvingsbrief voor de Prov. bondsverga dering werd behandeld. Op de voorstellen 3, 5 en 15 na kon de vergadering met alle voorstellen accoord gaan. Als afgevaardigde werd de heer A. de Geus be noemd en als afgevaardigde naar de vergadering te Amsterdam de heer G. Bakker Oz. Hierna sluiting. ZUIDSCHARWOUDE. Vergadering afd, Znidscharwoude, N.T.B. Door de afd. Zuidscharwoude van den Ned. Tuin dersbond werd gisteravond ten lokale van den heer Kuilman een ledenvergadering gehouden ter behan deling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van het district Noord-Holland en van dien voor de algemeene vergadering van den N.T.B. Door den voorzitter wordt meegedeeld dat, in de couranten is meegedeeld, door den minister f 800.000 is beschikbaar gesteld voor de tuinders, die door den misoogst weinig of niets hebben geteeld. Hij eischt voor den N.T.B. de eer op, de organisatie te zijn, die den eersten stoot heeft gegeven aan de actie voor steun aan den misoogst. Daarna wordt behandeld de beschrijvingsbrief voor de vergadering van het district Noord-Holland van den N.T.B. Hij levert heel weinig stof tot bespreking op. Als afgevaardigden naar die vergadering worden aangewezen de heeren J. Klingeier en P. de Ruiter. Wat de vergadering van den N.T.B. betreft, bij sommige punten werd wat langer stilgestaan o.a. bij het voorstel van de afd. Oudkarspel, om de actie voor het weder brengen van den richtprijs voor tarwe op f 10 te steunen. Algemeen ging de vergadering mee met het prae- advies van het Hoofdbestuur, dat voorstelde, dat een dergelijke actie allerminst ligt op den weg van den N.T.B. Tot afgevaardigden werden aangewezen de .heeren A. Kout en P. de Geus Jnz. De laatste bracht bij de rondvraag ter sprake het lang moeten wachten op uitkeering volgens de Ziektewet. Het duurt een maand, eer de uitkeering komt. Algemeen was men van oordeel, dat dit ver betering behoefde. Door den heer S. de Ruiter werd de wensc'helijk- heid bepleit, dat de richtprijzen voor 1936 nu hekend zouden worden gemaakt en dat onmiddellijk het verschil tusschen gemaakten rpijs en richtprijs zou worden uitgekeerd. Men oordeelde dat het eerste wel tot de vrome wenschen zal blijven behooren. Ook onmiddellijke aanvulling tot den richtprijs zal wel niet zijn te verkrijgen, hoewel de N.T.B. steeds ijvert voor vluggere uitkeering. Op de Alg. Verg. van den N.T.B. zal dit punt nogmaals onder de aandacht worden gebracht. Daarna sluiting. In plaats van den heer A. Kout, die wegens druk ke werkzaamheden bedankte, is als administra teur van de Ned. Herv. Diaconie aangewezen de heer P. de Graaf. ANNA PAïïLOWNA Burgerlijke Stand. Geboren; Jacobus Wilhelmus, zoon van C. A. Groe- newoud en A. C. v. d. Plas; Anna Louisa Gerda, dochter vana W. G. Fhilipscn en M. K. O. Morgen- roth; Jacöba, dochter van P. C. Leur cn N. Geluk; Gerrit, zoon van D. Daalder en A. Diepgrond; Gerardus Cornelis Marie, zoon van J. M. van den Bergvan der Reep. Getrouwd: J. B. Lievens en I. M. van Regenmortel O. Lammers en K. Sanders; P. W. Heijstra en S. Broers; K. de Graaf en A. Krap; Overleden: M. Broers, oud 69 jaar, wed. H. J. Wai- boerGecrligs, oud 63 jaar; E. Muntjewerf, oud 57 j. Politie. Gevonden: rijwielplaatje; grijze handschoen; kl. portefeuille met kiekjes. Aan komen vliegen: blau we postduif. BREEZAND. De heer B. de Vries, in aanmerking komend voor Vervroegde pensionneering, heeft tegen 1 April ont- Blag aangevraagd als hoofd van School IL NIEUWE NIEDORP Vrouwen van N. Niedorp en omstreken, 8 Maart a.s. hoopt het voorloopig bestuur van den Vrouwen- Vredesbond, dat te N Niedorp definitief een afdee ling zal kunnen worden opgericht Wij vragen uw aller medewerking; de contributie zal zoo geregeld worden, dat deze geen bezwaar oplevert, 't Doel van dezen bond is de vrouwen een inzicht te geven in den strijd tegen den oorlog. De bewustwording der vrouwen is dringend noodig in dozen tijd van oorlogsvoorbereiding en oorlogsbedreiging. Wij doen een beroep op alle vrouwen en moeders. Komt al len opl Zie advertentie in dit blad* Jaarverslag 1935. Uit het jaarverslag, door de secretaresse mevr. II. C. van MeertenZoelen uitgebracht, vermelden wij dat het ledental slechts 1 teruggeloopen is. Dit gun stige ledencijfer is voor een niet gering deel te dan ken aan het werk van den bode, den heer Jn. Vos Jbz. In 1935 is geen kind uitgezonden. Financieel verslag. Mevr. Breebaartv. d. Horst brengt hierna als pen- ningmeesteresse het financieel verslag uit. Totaal der ontvangsten f564.66. De uitgaven bedroegen f506.92. De rekening wordt goedgekeurd. Bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden, t.w. mevr. Van Meer ten, en de heeren S. Kooger en Jn. Sleutel Pz., wor den allen herkozen. Hierna volgt sluiting. KOEGRAS JULIANADORP. De Harmonie „Kunstzin" alhier is voornemens om het winterseizoen te sluiten met het geven van een een tweetal concerten. Deze zullen plaats hebben in de zaal van het café „Prins Hendrik" en wel op Zondag 8 Maart a.s. voor algemeen bezoek en op Woensdag 11 Maart d.a.v. voor gehuwden en dona teurs. Na het muzikale gedeelte zal opgevoerd wor den de komische klucht in twee bedrijven: „Hen- kie, de Wonderbaby". Voor nadere gegevens wordt verwezen naar de volgende week te plaatsen adv. BERGEN Diefstal aan den Kogendijk. Dinsdagavond is uit een niet afgesloten schuur achter de woning van den veehouder L. K. aan den Kogendijk een zwart gelakt heerenrijwiel „Stabylo". met rijwielbelastingplaatje 1935-36 in bruin leeren étui ontvreemd. Van een in dezelfde schuur staand damesrijwiel werd een Northlight dynamo met koplamp gedemon teerd en van een derde rijwiel de dynamo gedemon teerd en weggenomen. SC H OO RL Ziekenhuisverpleging „Draagt Elkanders Lasten". De vereeniging voor ziekenhuisverpleging D.E.L. vergaderde op 27 Februari bij den heer P. Iluibers te Groet. De voorzitter, de heer R. Wognum, opent met een woord van welkom. De secretaris, de heer J W. Schoone, leest ver volgens de notulen en het jaarverslag, waaruit blijkt, dat het ledental met 50 is vermeerderd over 23 gezinshoofden. De finantiën waren echter zor gen, zoodat 1936 niet gunstig begint. Ingekomen stukken. Van den heer G. Duinmeijer een dankbetuiging voor zijn opname in het ziekenhuis en van mej. Ha ring een verzoek, om bij betaling van dubbele con tributie de gelegenheid te geven om in de 2e klasse te worden opgenomen. Het bestuur zal dit nader on der de oogen zien. De heer Haring zegt, dat het verschil in verple ging tusschen 2e en 3e klas zeer groot is, terwijl de verhoogde kosten slechts fl.30 per dag bedragen. Verslag van den penningmeester. Uit dit verslag blijkt wel hoe slecht 1935 voor de vereeniging is geweest. Er is nog slechts f30 in kas. Bij monde van den heer Iveurschot rapporteert de finantieele commissie tot goedkeuring. De heer F. Mosk brengt daarna verslag uit van de gehouden Federatievergadering. Bestuursverkiezing. Aftr. de heeren J. W. Damiaans eu J. W. Schoone, die bij acclamatie worden herkozen. Tot leden der finantieele commissie 1936 werden benoemd de heeren Duinmeijer, de Zeeuw en Gutter. Tot afgevaardigde naar de Fedcratievergadering de heer F. Mosk. Het bestuur stelt voor om over 1936 ter verbete ring van de finantieele positie óf een gulden per ge zinshoofd te heffen, óf cie ligdagen terug te brengen tot 35 dagen, óf één cent contributieverhooging per lid per week en de ligdagen te houden op 42. De heer Kos betoogt, dat het nu geen tijd is voor verhooging van contributie en vraagt zich af of er niet kan worden bezuinigd, b.v. door het niet meer beschikbaar stellen van de bus voor het bezoeken der vergadering en het doen vervallen van gratis vervoer van patiënten voor rekening der vereeni ging- Deze uitgaven blijken zeer gering te zijn, zoodat na enkele besprekingen wordt besloten óm over 1936 de contributie met 1 cent per lid per week te ver- hoogen. Het bestuur stelt dan voor om art. 6 der vereeni ging als volgt te wijzigen: „Het ziekenhuis der vereeniging is het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, tenzij voor andersdenken den". In bijzondere gevallen kan het bestuur na schrif telijke aanvrage hiervan ontheffing verleenen. Dit voorstel wordt bijna zonder bespreking aan genomen. Rondvraag. De heer Haring stelt voor om het punt betaling dubbele contributie en dan verpleging in do 2e klas nu af te handelen, daar hierover anders weer een jaar zal verloopen. De heer Duin is er tegen en meent dat degenen, die 2e klas wil liggen, het verschil ta prijs maar moet bijpassen. Aldus besloten. Hierna sluiting. Z IJ PE SCHAGERBRUG. Huisvlijttentoonstelling. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende adv. betreffende de op Zaterdag 7 en Zondag 8 Maart a.s. te Schagerbrug te houden huis vlijttentoonstelling. Hieraan kan door ingezetenen van de gemeente Zijpe worden deelgenomen, terwijl goederen van. buiten de gemeente ter opluistering kunnen worden ingezonden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 15