Raad Noordscharwoude. I lelrose's Vergelding Zaterdag 29 Februari 1936. SCHAGER COURANT. Vijfde Blad. No. 9924 Feuilleton w<az is ctie. nieuMte HONIG'S KALFSSOEP Groote belangstelling. De Raad roert zich. Een interpellatie die niet door ging. De raad dezer gemeente vergaderde Donderdag avond voor het eerst met een voltallige bezetting. De zevende zetel werd thans ingenomen door den heer Van den Abeele. Voor deze vergadering bestond veel publieke be langstelling. Het was een gedrang voor het raadhuis. Slechts 9 personen konden worden toegelaten. Toen er twee te veel op de tribune waren, moesten er twee verdwijnen, w.o. één lid van het Burgerlijk Armbe stuur, die de behandeling van de begrooting wilde bijwonen. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spengler, opende de vergadering met welkom, waarna de heer J. van den Abeele werd beëedigd als raadslid. De heer Van den Abeele legde de beloften af. De secretaris, de heer K. G. Reinders las de notu len der vorige vergadering voor. Deze werden onver anderd vastgesteld. Van de gemeente Oudkarspel was ontvangen het jaarverslag van den Vleeschkeuringskring Oudkars pel. De rekening van dezen dienst sloot met een na- deelig saldo van f 465.46. De door deze gemeente te betalen bijdrage is derhalve f 93.10. Eveneens aanwezig het verslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Voorkennisgeving aangenomen. Goedkeuring op de verordening tot de heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting. De gemeente St. Pancras deelde mede, dat, het on derhoud van den Twuijverweg f 260.94 heeft gekost. Voor deze gemeente bedraagt het aandeel in deze kosten f 43.49. De heer Dijkema te Alkmaar nam de benoeming tot onderwijzer van de U.L.O.-school aan. De datum van indiensttreding is op 1 Maart gesteld. Het quotiënt bedoeld in art. 16 tweede lid van het Financieele Vex-houdingsbesluit is vastgesteld op f 8.6349. B. en W. stelden voor, een bijdrage te verleenen van f 2 per werklooze, voor de verstrekking van klee ding en dekking aan werkloozen, naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Sociale Zaken. Het gemiddelde aantal werkloozen is 47 in deze ge meente. Aldus besloten. Van de Langendijker Reddingsbrigade was een verzoek aanwezig om de beschikking over het gym nastieklokaal voor het houden van oefeningen. Ver moedelijk eens in de veertien dagen. Voorzitter gaf een toelichting van dit adres. Spr. verheugde zich over de oprichting hiervan. De leden geven hun arbeid om niet, zoodat de overheid niet kan achterblijven met steun. Zonder eenige bespreking toegestaan. Medegedeeld werden de ingekomen stukken, welke gewisseld zijn over de kwestie Van den Abeele. Voorts de aanvrage van een viertal raadsleden tot het houden van een spoedeischende raadsvergade ring, ter behandeling van de interpellatie Van den Abeele, in verband met de tewerkstelling van werk loozen in de Wieringermeer. Vastgesteld werd een verordening op de eischen van benoembaarheid van den gemeenteveldwachter. Het salaris wordt vastgesteld op f 1300 a f 1700. De huidige jaarwedde is f 1500 plus f 200 klee- dinguitrusting en vrij wonen. Thans zal de aftrek voor de woning f 150 bedragen. Voor kleeding ontvangt de veldwachter f 100; voor rijwieltoelage f 30, politicdiploma f 25 en diploma met aanteekening f 50. Verbetering toegang begraafplaats. Aanwezig was de begrooting van een toegangsweg met. rondrit, het maken van ijzeren afscheidingen op betonnen fundeering, betonranden en grintpad, ten behoeve van en op de algemeene begraafplaats. Het verleggen der bestaande straat wordt geraamd op f 146.25. Verder worden de kosten van rondrit etc. geraamd op f 892.55. Voorzitter gaf een toelichting. Reeds geruimen tijd geleden was de wenschelijkheid naar voren geko men. De ruimte was veel te eng en gaf aanleiding tot onaangename toestanden met lijkkoets en volg- Oorspronkelijke Roman door ARTHUR E. STRATTON 27. „Bat kan best zijn", mopperde de. ander, „maar laten wij ons liever bij dit speciale geval houden. Je secretaris lijkt me een geschikt type en het zou mij spijten, als hij door slecht gezelschap in moeilijkheden kwam. Ik waarschuw je in zijn belang, Clifford. De jonge Bennett is uit alle fat soenlijke clubs gesmeten schulden en lieder lijk gedrag. Hij moest de universiteit hals-over- kop verlaten, omdat hij zich aan valschheid in geschrifte had schuldig gemaakt. Het vieze zaak je werd gesust, want Bennett senior was toen al iemand van vrij grooten invloed. Maar die jongen heeft zijn vader ontzaglijk veel verdriet aangedaan". Sir Charles wendde het hoofd af, bevreesd, dat de ander de voldoening zou zien, welke hij op die mededeeling uit zijn oogen voelde stralen. Na een oogenblik zei hij op oppervlakkigen toon: „Ik heb toch meer dan eens gehoord, dat de oude Bennett nu óók niet precies achttien ka raats moet wezen!" „Kletspraat!" protesteerde Manton. „Laster, die door zijn eigen zoon wordt rondgestrooid, om dat de vader weigert, en zeer terecht, telkens en telkens weer voor zijn speel- en andere schulden op te daaien. Geloof me, Clifford, met dat voor wagens. In verband met de werkzaamheden aan de nieuwe kerk hebben B. en W. dit voorstel nu gedaan. De toegang der begraafplaats zal dan zijn zooals deze behoort te zijn. De te verleggen straat is van de N.H. kerk. De kosten hiervan zou men eventueel voor rekening der gemeente kunnen nemen, waartegen over de kerk de vrijgekomen strook grond naast de kerk zou kunnen worden afgestaan voor uitbreiding van de begraafplaats. De heer Duijves wilde het plan grooter maken, n.1. een weg langs den Noordkant van de kerk te doen leggen, aansluitend op het einde van de Oosterstraat, hetgeen voordeel zou brengen en tevens een ver fraaiing zal beteekenen. Een en ander in werkver schaffing uit te voeren. Voorzitter meende, dat dit heelemaal er buiten staat. Dat plan kan later onder de oogen worden ge zien. De verbetering der toegang is echter dringend noodig. De heer Duijves achtte het wel noodig te wachten. Anders zou men wel eens een fout kunnen maken of er twee wegen naast elkaar zouden kunnen ko men. De heer Barten wilde het plan van B. en W. niet laten wachten op het plan-Duijves. Dat kan later nog gedaan worden. De heer Kooij is het ook met den heer Barten eens. Spr. informeerde of de brug wel in orde was. Voorzitter antwoordde, dat als er misschien verbe teringen moeten worden aangebracht, deze buiten het plan staan. De heer Schrijver herinnerde aan het plan, van eenigen tijd geleden (Kwadijk), waar toen geen on derzoek naar is ingesteld. Spr. vindt de plannen sym pathiek. Spr. zou het ook beter vinden als gewacht werd tot de mogelijkheden van het plan-Duijves zijn onderzocht. Wethouder Ootjers zag geen belemmering voor, maar een aansluiting aan het plan-toegangsweg, in het z.g. plan-Duijves. De heer Schrijver zeide zich het recht voor te be houden zijn standpunt te veranderen, wanneer er een gezonde gedachte uit den Raad kwam. Dit naar aan leiding van de opmerking' van den Voorzitter, dat het' voorstel komt van het .geheele college van B. en W. De heer Kwadijk was voor uitvoering van het pran van B. en W. Wanneer de straat eventueel verlegd moet worden voor het plan-Duijves, zijn de kosten heel laag. Na nog eenige besprekingen werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Begrootingen. Debegrooting van het Burg. Armbestuur sloot in ontvangsten en uitgaven op f 6501.46, waarbij op een gemeentesubsidie wordt gerekend van f5200. Voorzitter deelde mede, dat de gemeentebegroo- ting nog niet van Ged. Staten is terug ontvangen. Het zal nog wel eenige tijd duren, is de verwach ting. Voorzitter hoopt dat de Commissie de gemeen tebegroting spoedig mag nazien. Behandeld werden eerst de begrootingen van de I.ichtbcdrijven. De cijfers kunnen we veronderstellen bekend te zijn. In de begrooting is opgenomen een salariskorting van 12 terwijl op een winst is gerekend van f 10,000. De heer Barten adviseerde tot goedkeuring van de begrooting. De heer Van den Abeele wilde een alg. beschou wing houden over de Lichtbedrijven. Voorzitter merkte op, dat dit niet de gewoonte is. De heer Van den Abeele meende, dat hij het recht had om er over te-spreken, daar het toch de eigen dommen zijn van de 5 gemeenten, dus ook van Noordscharwoude. Voorzitter liet hot echter niet toe. De heer Kwadijk wilde iets over de loonkwestie zeggen. De arbeiders moeten 22 van hun loon, bijna gedeelte, afstaan om de winsten naar boven te brengen. De koopkracht wordt steeds lager. Spr. zeide, dat men niet het recht had naar aanleiding van de circulaire van den Minister de salarissen te verlagen. Er zijn in de commissie menschen, die zich met hart en ziel tegen salarisverlaging uitspreken als ze zelf 5 moeten lijden, voor het lagere per soneel wordt de verlaging met beide handen aan gegrepen. De heer Schrijver had meer gevoeld voor een pro gressie in de verlaging, de hoogere salarissen meer verlaging dan de andere. Spr. is voor 10 verlaging. De heer Van den Abeele sloot zich aan bij de hee- ren Schrijver en Kwadijk. Het had spr. getroffen, dat de Comra. van Beheer verder gegaan is dan de Minister heeft gevraagd.en, dan het belang van het beelcl van den ouden Bennett voor oogen ben ik blij, vrijgezel gebleven te zijn. Daar komt je secre taris! Je begrijpt, dat ik je dat allemaal in ver trouwen heb gezegd, hoewel ik woord voor woord voor de juistheid van mijn beschuldigingen insta Je weet nu zoo ten naastenbij, wat voor vleésch je in de kuip hebt". Melrose stond op, drukte Manton de hand en bedankte hem vormelijk voor zijn waarschuwing. Hij en Wendsworth verlieten Austin Friars we der even na elkaar en troffen elkander bij de garage in Gourt Street. Onder den rit naar huis vroeg Melrose zijn secretaris, hoe het spelletje met Richard Bennett was afgeloopen. „Hij heeft een kleine twee pond van me gewon nen", antwoordde Wendsworth op een toon, die niet bijster vroolijk klonk. Sir Charles grinnikte. „En dertig pond van mij hij heeft waar achtig reden, om tevreden te zijn! Natuurlijk be taal ik jou je verlies terug, want je hebt per slot van rekening op mijn aandrang gespeeld". Wendsworth zuchtte verlicht. „Vindt u het Londensche nachtleven nu wer kelijk zoo interessant, mijnheer Clifford, als door sommigen beweerd wordt?" „Het is bij uitstek leerzaam", gaf Melrose met een raadselachfigen blik te kennen. „Leerzaam?" De jonge man haalde de schou ders op. ;,Ik heb het lang genoeg meegemaakt, maar dat heb ik er nooit in leeren vinden!" „We bezien niet alles van hetzelfde standpunt, bedrijf meebrengt. Wanneer het Rijk de salarissen als sluitpost gebruikt, kan men het nog begrijpen, maar bij de Lichtbedrijven wordt altijd nog winst gemaakt. De verlaging komt niet de tarieven ten goede, maar verhoogt de winst. De ambtenaren bq- talen een dubbele belasting. Spr. gaf in overweging het naar het tusschenvoorstel van het G. O. (10 te sturen. Voorzitter antwoordde, dat de verlaging niet is gebaseerd op een circulaire van den minister. Ver der heeft het G. O. geen advies gegeven. Het plaat selijk loonpeil is nog lang niet bereikt. De heer Barten vond het noodiger dat de tarieven werden verlaagd, dan dat de salariskorting minder werd. De looncn zijn minstens f22, met pensioen. Nadat in tweede instantie door verscheidene hee- ren het woord was gevoerd, volgde stemming en werd de begrooting vastgesteld, met een salarisver laging van 12 Tegen deze korting stemden de heéren Kwadijk, Schrijver en Van den Abeele. Een interpellatie, die niet doorging. De heer J. van den Abeele verzocht den raad, B. en W. te mogen interpelleeren over de tewerkstel ling van de werkloozen in de Wieringermeer. Van de Winkeliersvereeniging en de Hanze was een adres ingekomen, waarin op de slechte verdien sten in de Wieringermeer werd gewezen, waardoor de arbeiders het noodzakelijk levensonderhoud niet kunnen betalen. Aangedrongen wordt op het aan brengen van verbetering in dezen toestand. Deze vragen waren als volgt geformuleerd: 1. Hebben B. en W. er zich rekenschap van ge geven, dat de voorwaarden, waaronder de werkloo zen in de Wieringermeer moeten werken, zeer on gunstig zijn? T.w. oncontroleerbare verdiensten, ver regaand grove bejegening, absoluut onvoldoende ge legenheid óm de schafturen en regenverlet-uren door te brengen en voor velen te zwaar werk. 2. Zijn B. en W. niet van oordeel, dat de te lage belooning, gevoegd bij de hooge vervoerkosten, tesa- men een meerdere uitgave voor de gemeente betee kenen, dan de tewerkstelling bij Staatsboschbeheer tegen vastgestelde loonen? 3. Indien B. en W. vorengenoemde vraag in be vestigenden zin beantwoorden, welke overwegende bezwaren bestaan er dan, opwegende tegen de hier boven gesignaleerde grieven, om de tewerkgestelden uit de Wieringermeer over te plaatsen naar Schoorl? 4. Welke overwegingen hadden B. en W. om af wijzend te beschikken op een verzoek om de tewerk gestelden in de Wieringermeer een voorschot te ge ven op de z.g. 6 pendagen? Zijn B. en W. niet even eens van oordeel, dat het ontoelaatbaar is, een werk loos gezin gedurende 2 weken zonder inkomen te la Wendsworth; vandaar het verschil in apprecia tie. Maar ik heb heb in Austin Friars geleerd véél zelfs geleerd. En ik zal het te gelegener tijd in toepassing brengen ook". Wendsworth wachtte op een nadere uitlegging, die echter niet kwam. Sir Charles bleef geduren de den verderen rit peinzend zitten rooken en scheen -het gezelschap van zijn secretaris geheel en al vergeten te zijn. HOOFDSTUK X EVA'S ZEGEPRAAL Toen zij de huisdeur met een dreun in het slot hoorde vallen, legde Caroline Fenton haar pink op de bladzijde, waar zij gebleven was, en klapte haar bopk toe. Haar man trad na een oogenblik de kamer binnen en Caroline, zonder op te zien, bestudeerde den band van haar ro man. Zij begreep heel goed, dat Arthur in de vergadering van het partij-bestuur een crisis had moeten doormaken, en daarom vond zij het maar verstandiger, rustig te wachten,, totdat hij het woord nemen zou. Hoe het ook liep, achteraf was zij zeker, toch de overwinning te zullen behalen. De Fenton's hadden hun bescheiden woning in een buitenwijk van Chelsea voor een gerieflijk gemeubelde flat in Ghiswell Street verruild, nu de middelen ruimer vloeiden; voor een deel het gevolg van Caroline's gelukkige speculaties, dank zij Clifford's medewerking, voor een ander het resultaat van Fenton's boek, dat grooter opgang had gemaakt dan de auteur zelfs in zijn stoutste verwachtingen had durven droomen. De heer des huizes verkeerde dezen avond in een ver van vriendelijke stemming; hij gaf bij zijn thuiskomst zijn vrouw geen kus, iets, wat hij sinds hun huwelijk nog nimmer verzuimd had. Caroline begluurde hem onder haar oogwimpers ten en aan het einde van de tweede week een inko men uit te betalen varieerende van f 8.tot f 12. per week? 5. Welke overwegingen hebben B. en W. er toe geleid, om met het toekennen van wacht weken ver der te gaan dan de Inspecteur voor de Rijkswerk- verschaffingen noodzakelijk acht? 6. Zijn B. en W. bereid, alsnog de mogelijkheid van tewerkstelling bij Staatsboschbeheer te Schoorl ernstig onder de oogen te zien en bij 'het in punt vijf genoemde, de toezegging te doen, met het toekennen van wachtweken niet verder te zullen gaan dan dwingend noodzakelijk is? Eerst wilde de Voorzitter een korte beschouwing houden. In de gemeenteraad komt de interpellatie niet voor, men kan vragen stellen, betreffende huis houdelijke zaken van de gemeente, doch sluit niet in dat men B. en W. iets kan opdragen. Het zelf bestuur van B. en W. staat buiten het vragenrecht. Wij zijn niet verplicht daarop te antwoorden. B. en W zijn niet vrij te doen wat ze willen. Hierover zullen geen inlichtingen worden verstrekt. De meer derheid stelt er prijs op, te zeggen, dat men sinds eenige maanden tracht ingang te doen vinden dat het lot der werkloozen meer dan treurig is, hetgeen blijkt uit het adres van de vereenigingen. Spr. be grijpt niet, dat men kan spreken van loonen van f7 en f 8. Het is zeer onvoorzichtig dat klakkeloos zulke mededeelingen worden gedaan. De gemeente stelt het loon niet vast maar de werkgever. Het loon is 25 ct. per uur. Men zou ook wel voor de noodtoe stand van tuinbouw en voor de loonen in het vrije bedrijf aan het gemeentebestuur vragen. Het is te doen geweest, om agitatie te verwekken onder do werkloozen. Het gaat Voorz. aan het hart, dat die klasse uitgebuit wordt, terwijl hun toestand zoo is, met dingen die kant noch wal raken. Spr. verwerpt dat de arbeiders in de Wieringermeer bestolen wor den. Wanneer de beweringen niet bewezen kunnen worden, dan zullen degenen, die deze praatjes rond strooien, de gevolgen hiervan te dragen hebben. Spr. noemde verdiende loonen van f 11.06 met twee re gendagen en f 13.45 voor een geheele week. Loonen van f6 tot. f8 zijn dus onwaar. Gelukkig doet het grootste aantal arbeiders niet aan dat gegoochel met cijfers mee. De heer Schrijver verklaarde, in B. en W. te heb ben gezegd, dat de gemeente niet voldoende heeft gedaan om het voor de arbeiders zoo goed mogelijk te maken. Spr. deed eenige mededeelingen van een staat van 3 weken geleden, toen f 8.38 was verdiend. De mededeeling van f7 tot f8 per week is in vele opzichten de waarheid, als men aanneemt wat ver diend wordt, de wachtweken meergerekend. Voorzitter zeide dat het geheele college heeft mede door, terwijl hij in een armstoel neerplofte; zij sloeg het boek weer open, deed, alsof zij las. maar verloor in werkelijkheid geen seconde haar man uit het oog. Fenton stak een sigaar op>. de hand, welke de lucifer vasthield, trilde. Er verliep een kwartier in drukkend zwijgen. „Nu", barstte Arthur eindelijk uit, „je hebt je zin, hoor! Labour heeft me mijn congé gegeven!" „Hemeltje!" Caroline deed alsof ze opgeschrok ken was. „Ben je thuis gekomen? Ik heb er niets van gemerkt! Ook goeden avond, vriendelijk heerschap!" Zij lachte even met lichten spot. „Het is nu al een héél ongeschikte tijd voor het maken van grappen. Caroline", zei liij streng. „Daarvoor neem ik de kwestie tenminste te ern stig op!" Zij ging wat gemakkelijker zitten. „Besté jongen, wat klinkt dat melodramatisch! Er is doodeenvoudig gebeurd, wat vroeger of later toch gebeuren móést! Je hebt je nu al jaren probeeren wijs te maken, dat je een Labuur-aan hanger bent, maar in werkelijkheid heb je net zooveel socialistisch bloed in je aderen als ja, als een mummie! De vergelijking is niet erg gelukkig, dat geef ik direct toe, maar op het oogenblik schiet me geen betere te binnen!" „Je zou anders praten, Caroline, wanneer je de motieven voor mijn uitzetting kende". Zij haalde haar mooie schouders op. „Die interesseeren mij niet in het allerminst,- vent!" „O, ja! Toch wel!" Arthur lachte kort, cy nisch. „Want aan het besluit van het partij bestuur is mevrouw Fenton's gedrag héél wat meer debet dan dat van haar man!'" „Zoo?" vroeg Caroline uit de hoogte „Bij mijn weten heb ik jouw partijbestuur nooit het recht toegekend, mijn daden te controleeren. Tk wil je dan ook wel eerlijk verklaren, dat 't mij siberisch koud laat, hoe het die beoordeelt"

Schager Courant | 1936 | | pagina 16