SchagerCourant Raad Oudkarspel. ZATERDAG 29 FEBRUARI No. 9924. De raad dezer gemeente kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. Allen waren aanwezig. De Voorzitter opende de vergadering, terwijl hij woorden wijdde aan den coonomischcn toestand. Een verzoek aan den Raad van den heer Bakker om vragen te mogen stellen aan den voorzitter over de benoeming aan de Lichtbedrijven, werd toege staan. Mededeelmgen. De Voorzitter deelt mede, dat: de Minister van Sociale Zaken de geldigheidsduur der steunregeling heeft verlengd tot en onet 27 Ju ni 1936. Gcd. Staten berichtten dal als bijdrage voor de ka- naalwerken in West-Friesland over 1934 is verschul digd een bedrag van f 112.14; de Directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf in Noord-Holland bericht, dat het vastrecht voor de brandkranen met ingang van 1 Januari 1936 is ver laagd van f 5 tot f 4.25 per brandkraan; B. en W. van Sint Pancras hebben bericht, dat. de bijdrage in' de kosten van onderhoud van den Twuij- verweg over 1935 is bepaald op f 43.49. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. Adres van de vereeniging tot ijsbestrijding in Noord-Holland benoorden het Noordzeekanaal, hou dende verzoek om als contribueerend lid toe te tre den. B. en W. stellen voor een afwijzende houding aan te nemen, het niet bepaald afwijzen. De heer Borst zag het meer als een algemeen be lang. Spr. wilde Oudkarspel het voorbeeld laten ge ven. De contributie is laag. De lieer de Boer wil de kanalisatie eerst eens af wachten. In stemming gebracht werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 6 tegen 1 stem. De heer Borst stemde tegen. Adres van de Commissie voor Werkloozenzorg uit den R.K. Volksbond en Sint Joseph Gezellenvereeni- ging, houdende verzoek om subsidie. Elf jongelui nemen aan den cursus deel. B. en W. stelden voor de gevraagde f 30 te verlee- nen. De heer Borst wilde gaarne weten, wat daar ge daan wordt. Verder vindt spr. het eigenaardig dat dit niet in de eigen gemeente geschiedt, zoodat het ge meenschappelijk gaait. Hier hebben we ook jeugdige werkloozen. Mevr. PaarlbergHartland was voor het voorstel van B. en W., doch zou gaarne de toezegging heb ben dat ook aan de andere zijde steun wordt gegeven. De heer de Boer hoopte, dat ook van andere zijde pogingen in het werk gesteld worden alles te doen voor de jeugdige werkloozen. Voorzitter beantwoordde de diverse sprekers. Wat er gebeurt, wist spr. niet. Wat aangaat de vraag: waarom het niet in Oudkarspel is, merkte spr. op: Wat is er nog wel in Oudkarspel? Daar is niets. Het heeft spr. wel eens meer geërgerd dat de vereenigin- gen uit de gemeente gaan en naar Noordscharwoude gaan, waar het centrum is. Op de vraag van den heer Borst of deze cursus sen openbaar waren, antwoordde de heer Rijper be vestigend. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Naar aanleiding van ingekomen verslagen vroeg de heer Borst of een gedeelte van het schoolplein niet met tegels wordt bedekt. Het grint vreet schoe nen en klompen. Voorzitter antwoordde, dat er bij de volgende be groting rekening mee zal worden gehouden. T.a.v den Vleeschkeuringsdienst in den keurings kring Oudkarspel over 1935 vroeg de heer Kostelijk wat de reden was van het nadeelig saldo. Voorzitter antwoordde, dat het blikvleesch en het minder aantal slachtingen hierop invloed uitge oefend heeft. Over Januari was het keurloon f90 meer, zoodat verwacht kan worden, dat de uitkomst het volgend jaar beter is tengevolge van de ver hoogde keurloonen. Met 1 Juni 1936 zal men moeten aansluiten bij de Destructor te Schagen. De heer Kostelijk verwacht dat dit heel veel on kosten met zich zal brengen, zoodat spr.'s verwach tingen van een voordeelig saldo in een nadeelig saldo zijn omgezet. Voorzitter merkte op, dat aanstonds 3-4 gemeen ten tot de destructor zullen behooren, waardoor het bedrag zeer zeker minder zal zijn. De heer Kostelijk: We zulen 't hopen. Aldus vastgesteld. Besloten wordt tot het geven van «pachtreductie aan een tweetal huurders van gemeenteland. Onderhandsche verhuring gemeentelanderijen Voorzitter deelde mede, dat B. en W. geslaagd zijn het land te verbeuren, zooveel mogelijk aan de oude huurcfers. Spr. stelde voor, het voor twee jaar vast te stellen. De huurprijzen zijn overeenkomstig den toestand. De totale huuropbrengst is f2835.66. Voorgesteld f2 per werklooze beschikbaar te stel len voor het verleenen van z.g. B steun. Het gemiddeld aantal werkloozen was 42. Er zal f4.20 per werklooze worden gegeven, waarvan de gemeente f2 moet betalen. De heer Borst zeide dat het de verkeerde kant op gaat. De behoeften worden groot er en het bedrag minder. Kan het niet weer op 10 gebracht worden? Voorzitter antwoordde ontkennend. Het bedrag is vastgesteld. Het gemiddelde is in een zeer ongun stig tijdvak vastgesteld, merkt voorz. op, terwijl het thans nog onder veel meer menschen moet worden verdeeld. Het wordt dus zeer onvoordeelig voor die menschen. De heer Rijper was het met den heer Borst eens. De heer Bakker zou den minister van Sociale Za ken in kennis willen stellen met de gedachte van de heeren Borst en Rijper om het bedrag hooger te maken. Aldus werd besloten. Volgt voorstel tot bekrachtiging van het besluit van de colleges van B. en /W. der 5 aangesloten ge meenten, tot korting van de jaarwedden met 10 pet. ingaande 1 Maart 1935, van het personeel van den vleeschkeuringsdienst. De heer Bakker wil hieraan niet meewerken, om dat hij tegen verlaging van de gewone salarissen is. De koopkracht gaat er cjoor te niet. In verband met de reeds toegepaste verlaging en het verhaal van de pensioenkorting was in de ver gadering besloten de keurloonen te verhoogen. De heer- Rijper dacht, dat er nog wel iets aan te doen was. Voorzitter zeide dat het niet zoo is. Er kan niets aan gedaan worden. Het moet alleen bekrachtigd worden. Als het niet wordt bekrachtigd, zal het even goed doorgaan. De heer Rijper meende dat de benoeming en het salaris aan de gemeenten waren. Voorzitter antwoordde, dat dit niet het geval was. De centrum-gemeente heeft alleen het. besluit van de commissie te bekrachtigen. De heer Bakker zeide nog, dat drie van de vijf col leges van B. en W. tegen verlaging waren. Spr. stel de voor, tegen te stemmen en het eens te laten uit zoeken. De heer Borst vond het niet goed, dat de indivi- dueele stemmen hierbij gegolden hadden. De gemeen ten zouden daardoor niets te zeggen hebben. Daar tegen wilde spr. protesteeren. Na nog eenige bespreking werd het voorstel van B. en W. aangenomen met tegen 3 stemmen, die van mevr. 'PaarlbergHartland en de heeren Bak ker en Borst. Benoemingen. Tot agent van de arbeidsbemiddeling werd be noemd de ambtenaar ter secretarie de heer Bossen. In de plaatselijke commissie werd herbenoemd de heer G. Langedijk. Als lid van het Burg. Armbestuur was periodiek aftredend de heer Jb. Mosk. -No. 2 was de heer C. Langedijk Az. De heer C. Borst dacht, dat het niet zoo aanbeve lenswaard is dat een neringdoende op de voordracht werd gesteld. De heer Bakker meende, dat de neringdoenden ge lijkwaardige burgers zijn, die ook voor openbare amb ten in aanmerking komen. De heer Mosk werd met 5 stemmen herkozen. Vragen. De heer Bakker behandelde hierna zijn" vragen. Eerst zou een boekhouder worden benoemd op een salaris van f1700f2300. Er gaan echter zooveel ge ruchten, dat spr. een en ander wil vragen, „Wordt een assistent-directeur benoemd of een boekhouder?" Als een boekhouder benoemd had moeten worden, had de oproeping dan niet achterwege kunnen blij ven, daar men onder het personeel personen heeft, die gediplomeerd zijn en volgens de dn*, volkomen in staat zijn dat werk te doen. „Had geen promotie kunnen plaats vinden of komt cle politiek er bij te pas?" Het ambtenarenverbod geldt nog maar alleen voor de heeren Borst en Kostelijk, als c.p. en n.s.b. De s.d.a.p. staat toch niet on de lijst der verboden vereenigingen? Nevenfunc ties mogen niet worden vervuld, maar nu heeft de C. v. B. den heer v. d. Abeele verboden ambtenaar c zijn van het Bureau voor Arbeidsrecht, waarin hij belangrijke diensten kosteloos verricht voor de ar beiders aan den Langcndijk. De dienst ondervindt er geen schade van. Spreker stelt voor het artikel te schrappen als er zoo schriel mee wordt opgetreden. Bij geruchte heeft spr. gehoord, dat er plannen zijn, het tegen te gaan, (lat is het vervolg een ambtenaar van de bedrijven in den Raad kan zitting nemen. Voorzitter antwoordde, dat de vertrouwensmannen van den Raad hierover hebben beslist. Spr. gaf een overzicht van de gebeurtenissen bij de gasfabriek. Met het oog op den toestand op het kantoor, had men iemand noodig die niet alleen de amb. Boekhou den, maar ook de administrateur kan vervangen. Het advies van het 'G. O., f 1760—f2300, met inacht neming der kortingen, is genegeerd. Men heeft zich door een assistent op te roepen, aan de verordening gehouden, die zegt, er mag zijn, niet er moet zijn. De directeur wordt technisch vervangen bij afwe zigheid door Tuijn. Op het kantoor moet leiding we zen. Daarom is men tot het laatstgenomen besluit gekomen om een assistent op te roepen op f 1600 f2300, met inachtneming der kortingen. Wat betreft de nevenfunctie, wordt het ambtenaar zijn van het bedoelde bureau als een functie beschouwd. De be trokkene kan echter nog verlof vragen dit te mogen doen. De laatste vraag beantwoordde spr. ontkennend. De heer Kostelijk gaf een nadere toelichting. In het G.O./was mén spoedig eens over f 1700 tot f2300. Spr. zou eigenlijk-de begrooting van den raad niet moeten hebben goedgekeurd. De heer Borst had het ook een eigenaardige zaak gevonden. Spr. had de indruk gekregen dat het ging om een bepaald persoon te weren. Verder heeft spr. gehoord, dat de sollicitatiën gehandhaafd1 konden blijven, ondanks de verandering in de benaming. Voorzitter: What is a name De heer Borst: Er werd anders daar straks nogal verschil gemaakt. Het is wel gek, dat met dezelfde personen kan worden volstaan. Voorzitter antwoordde, dat verschillende sollici tanten waren aangeschreven, dat als ze geneigd wa ren hun sollicitatie te handhaven, dat dit kon ge beuren. Die hadden de capaciteiten. De heer Rijper vroeg waarom de Comm. van Be heer het advies niet had opgevolgd van het G.O. Voorzitter: Het advies is genegeerd. Als het goed is, moest de conclusie van het G.O. het besluit zijn van de commissie, maar in de practijk is het tot een gewoon advies geworden. De heer Rijper had zich er over verwonderd dat de ambtenaren met 12 gekort moesten worden, hetgeen 2 meer was dan gevraagd, terwijl men heel gemakkelijk over f300 f400 heen stapte voor den assistent. De heer Bakker was nog niet tevreden met de op vatting van het reglement, voor de nevenfuncties. Spr. kan zich voorstellen, dat iemand die met te genslag te kampen heeft, een nevenfunctie bekleedt, omdat hij er anders niet kan komen. Voorzitter merkt op, dat men dat kan aanvragen. De heer Kostelijk wilde het niet aanhooren, dat de ambtenaren er niet van kunnen komen. Rondvraag. De heer De Boer vroeg naar den toestand' van de gemeentesluis. Zijn de deuren goed in orde? Voorzitter antwoordde, dat er geen gevaar be staat. Alles is in orde. Men heeft nog geen verbete ring aangebracht in verband met de kanalisatie. Wethouder Bakker deeldt mede, dat hij zijn func tie als voorzitter van het Burg. Armbestuur heeft aangenomen. Spr. beloofde zijn best te zullen doen. Daarna sluiting.

Schager Courant | 1936 | | pagina 20