Een Oorlog van jaren Ongeëvenaard De bevolking van de Wieringermeer. VOORJAARS COLLECTIE fa. Herm. DE RAAT De landsverdediging in België. IS ONZE NIEUWE Zaterdag 29 Februari 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9924 Het Ethiopisch conflict DE MOOISTE FOTO De maanden verloopen en steeds meer nadert de regentijd «Snelle opmarscben", die niets anders dan onschuldige uitstapjes zouden kunnen zijn DIRÉDAWA, 3 Februari, ENKELE dagen heeft er ernstige onrust ge- heerscht over den snellen opmarsch der Ita liaansche vliegende kolonne, die den spoor weg scheen te bedreigen en zich toen op enkele honderden kilometers van het stationnetje Ayasj in een versterkte stelling nestelde. Ook daar, bijna in het hart van het land, bleef ze een groot gevaar vor men en aller oogen waren gevestigd op deze schijn baar zoo overmoedige vliegende kolonne. Angstig vroeg men zich af, wat het doelwit was dezer zoo plotseling en zoo snel vooruit gerukte Italiaansche krijgsmacht, die haar betrekkelijk geringe getal sterkte vergoedde door een uitstekende bewapening en uitrusting. Toen gebeurde er iets vreemds. De Italiaansche vliegende kolonne was plotseling onvindbaar gewor den, was verdwenen. Daar, waar ze zich na den snellen opmarsch had genesteld, was geen Italiaansch soldaat meer te bekennen. Waar was deze schijn baar zoo overmoedige troep gebleven? Wat was er van haar geworden? Dit waren beangstigende vragen, waarop niet zoo gemakkelijk antwoord viel te geven. De onzekerheid deed nieuwe wilde geruchten ont staan over een verderen opmarsch dezer Italiaansche troepen naar Addis Abeba, over gevechten, die zou den zijn geleverd, doch de waarheid was, dat nie mand meer wist, vwaar zich deze Italiaansche troe pen bevonden. Het was een zonderlinge geschiedenis. Enkele dagen gingen voorbij en toen wist ik met volkomén zekerheid,' dat er geen Italiaansche troe pen op marsch waren naar Addis Abeba en dat evenmin Italiaansche troepen nog langer den spoor weg van betrekkelijk dichtbij bedreigden. De Itali aansche „vliegende kolonne" was eenvoudig spoor loos verdwenen. Het is niet de eerste maal, dat iets dergelijks ge beurt in dezen oorlog. Deze snelle opmarschen der Italianen, waarvan men dan na eenige dagen niets meer hoort, zijn een bijzondere specialiteit der Ita lianen geworden en ze moeten blijkbaar voornamelijk dienen in Italië den moed erin te houden. Zoo'n snelle opmarsch van een kolonne van eeni ge duizenden man, biedt, tenminste in het zuiden, ceen groote bezwaren en is niet met veel. gevaar- verbonden. Men zou ze bijna kunnen beschouwen als heel onschuldige uitstapjes, die vrijwel aan nie mand kwaad doen. Het zuidelijk gevechtsterrein is de Ogaden, een gebied van ruim honderdduizend vierkante kilome ter, bijna twee maal zoo groot dus als België en Ne derland samen. Voor een groot deel biedt dat terrein geen ernstige bezwaren aan tanks en automobielen. Zeer dun is de bevolking, nog niet één inwoner per vierkante kilometer. Een aaneengesloten front be staat er aan geen der beide zijden. Achten de Itali anen het met het oog op den geest onder de troepen en in Italië noodig iets te doen, dat bijzonder kan schijnen en een zegepraal gelijkt, dan worden eerst vliegmachines ter verkenning uitgezonden, die een ongevaarlijke reisroute voor een „vliegende kolonne" opstellen, een reisroute, waarbij niet het minste ge vaar bestaat voor een ontmoeting met een eenigs- zins sterke strijdkracht der Ethiopiërs en dan gaat zoo'n gemotoriseerde kolonne op weg met een snel heid van veertig, van zestig, van tachtig kilometer per dag, wat afhangt van den aard van het terrein. Vliegmachines verkennen de omstreken, waardoor onaangename verrassingen onmogelijk blijven. De Italiaansche propagandadienst zorgt eiken dag voor sensationeel nieuws en de heele wereld volgt in spanning den verbluffend snellen opmarsch der „vliegende kolonne". Dan hoort men plotseling niets meer van dezen snellen opmarsch. De „vliegende ko lonne" heeft het welletjes gevonden en is met de zelfde snelheid, waarmede ze vooruit rukte, weder teruggekeerd naar haar punt van uitgang, doch dit wordt niet gemeld. Onder veel ophef heeft de kolon ne een ongevaarlijk uitstapje gemaakt, dat militair niet het minste opleverde, behalve dan dat het een oogenblik bij de Italianen de hoop op een belangrij ke overwinning verlevendigde. Reeds meermalen heb ik sterk den indruk gekre gen, dat men de officieele Italiaansche berichten, niet, dan onder het grootste voorbehoud kan aan vaarden. Deze officieele Italiaansche berichten krijg ik niet steeds en dan nog zeer laat onder de oogen, doch herhaaldelijk is het voorgekomen, dat ik over deze officieele berichten verwonderd het hoofd moest schudden. Het sprekendste voorbeeld daarvan vorm de een bericht over den strijd in November in Oga den. Dit bericht was een officieele Italiaansche mede- deeling van 23 Nov. Deze datum was me door toeval in de herinnering gebleven. Het was namelijk de verjaardag van de vrouw van mijn Russischen ho telier te Dirédawa. Met opgewektheid hebben wij dien verjaardag gevierd o.a, met een feestmaaltijd, waaraan journalisten uit verschillende landen deel namen, een bont, internationaal gezelschap. Den mor gen van dien dag en den avond tevoren waren vele journalisten uit het zuiden aangekomen, van het gevechtsterrein in Ogaden. Op dat oogenblik was 't namelijk zeker, dat de groote aanval van het zuide lijke Italiaansche leger onder generaal Graziani vol komen was mislukt. De Italiaansche troepen waren op den terugtocht en wel met zulk een haast, dat de oprukkende Ethiopiërs alle voeling met den te genstander hadden verloren. Ikzelf heb, zooals ik in die dagen schreef, een tocht in zuidelijke richting gemaakt en moest vaststellen, dat geheel Ogaden door de Italianen was ontruimd. En op dienzelf den 23en November werd te Rome, naar ik thans toevallig in een Parijsch blad van 24 November las, officieel op plechtige wijze bekend gemaakt, dat ge heel Ogaden door de Italianen was „onderworpen". Ook maarschalk de Bono, dia toen nog het bevel voerde,over de Italiaansche troepen in Oost-Afrika, maakte in zijn communiqué nummer 53 melding van de grootsche successen der Italianen in Ogaden. In werkelijkheid bevonden zich op dat oogenblik nog slechts enkele snel terugtrekkende, om niet te zeg gen „vluchtende" Italiaansche afdeelingen in Ogaden. Zulke volkomen onware fanfare-berichten kunnen natuurlijk in Italië nawerken, want een vrije pers en een vrije critiek bestaan daar niet, evenmin trou wens als werkelijke journalisten. De Italiaansche journalisten staan immers onder strenge controle en in de bladen kan geen woord worden geschreven, dat niet de goedkeuring heeft van de regeering en meestal komen alle mededeelingen en beschouwin gen betreffende den oorlog uit den koker van de regeering zelf. De Italiaansche regeering is, om het zoo uit te drukken, hoofdredacteur van alle Italiaan sche bladen. De vraag is evenwel of op den duur niet het Italiaansche volk wantrouwend zal gaan staan tegenover deze overwinningsberichten, waar van men later niets meer hoort. Het nieuwe groote aanvalsplan der Italianen heeft een begin van uitvoering gekregen, maar daarbij is het gebleven. In Ogaden zijn de Italianen overgegaan tot een offensief, dat echter reeds na enkele dagen is dood geloopen. Ook uit de richting van Assab hebben de Italianen een voorwaartsche- beweging gemaakt. Er werden eenige schermutselingen geleverd, kleine gevechten zonder veel beteekeni3, waarbij de aan valler geen voordeelen wist te behalen en daarna is ook in dat gebied de rust teruggekeerd. Er wordt gefluisterd, dat de bij Assab geconcentreerde Itali aansche troepen zwaar van ziekten te lijden hebben en onwaarschijnlijk is dat niet. Assab is een der on gezondste plaatsen aan de Roode Zee. Het is meer een gehucht dan een stad of een dorp. Het grootste gebouw is er een gevangenis, die werd gebouwd om er gevangenen uit het moederland onder te bren gen. Korten tijd heeft men dat gedaan, doch bijna alle gevangenen stierven er na enkele maanden reeds. Jarenlang heeft daarna deze gevangenis zoo goed als leeg gestaan. Thans zijn er soldaten in on dergebracht en dient ze als bergplaats voor oorlogs materiaal. Aan het noordfront woedt echter nog een feilen strijd, doch het zijn daar de Ethiopiërs en niet de Italianen, die aanvallend optreden. De Italianen ver liezen er niet alleen vele manschappen aan dooden, gewonden en gevangenen, doch boeten er ook veel oorlogsmateriaal in, tientallen kanonnen, honderden machine-geweren, vrachtautomobielen, tanks. En intusschen verloopen de maanden. De regen tijd nadert. Vier maanden duurt nu deze oorlog en laat men buiten beschouwing de voordeelen, die de Italianen gedurende de eerste weken konden beha len, toen de Ethiopische krijgsmacht nog niet was gemobiliseerd, dan hebben de aanvallers nog vrijwel niets bereikt. Gaat het zoo verder, dan kan dit een oorlog van jaren worden. Maar is het moreel van het Italiaan sche volk en leger en zijn de Italiaansche financiën daartegen bestand? J. K. BREDERODE. Dialecten uit alle deelen van het land. De jongere generatie en de school. Het cuitureele leven in den nieuwen polder. In de Wieringermeer wonen thans meer dan drie duizend menschen, die allen hun taak in den pol der hebben en daar dan ook niet willekeurig zijn terecht gekomen, inaar zorgvuldig zijn geselecteerd. De meeste arbeiders zijn aangeworven via de ar beidsbeurzen en de organisaties, waarbij mon er zorg voor heeft gedragen, dat alle bevolkingsgroep pen ongeveer evenredig in den polder vertegenwoor digd zouden zijn. Men heeft daarbij rekening ge houden met godsdienst en levensopvatting en er naar gestreefd, dat in de Wieringermeer de nume rieke verhouding tusschen deze bevolkingsgroepen ongeveer dezelfde zou zijn, als die, welke elders in ons land in het openbare leven tot uiting komt. Zoo bestaat de Wieringermeerbevolking uit katho lieken, protestanten en een groep die men samen vat onder den naam „neutralen" of „modernen". Ook bij de gronduitgifte aan boeren heeft men naar een soortgelijke verhouding gestreefd. Deze menschen, die bovendien uit alle deelen van het land kwamen en dus toch al een groot verschil in geaardheid toonden men denke aan het verschil in karakter tusschen een Zeeuw en een Groninger, een Fries en een Brabander zullen tezamen de nieuwe ge meenschap moeten vormen en de nieuwe streekbe- volking, die men later als „Wieringermeerders" zal aanduiden. Voorloopig is het nog niet zoover. Dit blijkt o.a. wel uit de keur van dialecten, die men in de Wie ringermeer nog kan hooren spreken en die in klein bestek een prachtig inzicht geven in de rijke genu anceerdheid van onze taal. Aanvankelijk was het zolfs zoo, dat het taalverschil tot hardhandige uit eenzettingen leidde onder de jeugdige Wieringer- meer-bewoners, die in de laagste klassen der lagere school elkaar voor het eerst ontmoetten en op hardhandige wijze de superioriteit van hun eigen dialect of uitspraak wilden bewijzen. Dergelijke in cidenten droegen echter een zeer sporadisch karak ter en het is juist deze jongere generatie, op jeug digen leeftijd uit eigen gewest getrokken, en bijeen gebracht in het nieuwe land, waar de school en aanstonds het werk de nieuwe gemeenschapsband veel hechter kan leggen dan bij de oudere generatie het geval is, die aanstonds de tot een eenheid ge groeide Wieringermeer-bevolking zal vormen. Het is daarom een verheugend verschijnsel, dat de afdeeling Algemeen Bestuur van de Wieringermeer- directie, momenteel onder leiding van den burge meester van Medemblik, den heer P. C. J. Peters, er tot nog toe in geslaagd is, te voorkomen, dat de schoolstrijd, die overal in ons land tot versnippering van het onderwijs heeft geleid, in de Wieringermeer kon uitbreken. Door een veelzijdige samenstelling van de schoolbesturen, waardoor alle richtingen daarin vertegenwoordigd zijn en invloed op den gang van zaken kunnen hebben, en door een ver standig beleid zoowel van de schoolhoofden als van de onderwijskrachten, waardoor aan de wenschen der verschillende groenen van ouders tegemoet kan worden eekomen. vindt men zoowel te Slootdorp als te Middenmeer slechts één lagere school. Deze beide scholen dreigden echter overbevolkt, te wor den. zoodat de nieuwe school te Wieringerwerf, die Maandag j.1. in gebruik is genomen, in een ware behoefte voorziet. Het nieuwe schoolgebouw is zoo mogelijk nog mooier uitgevoerd dan het, eerste, waarmee wij niet willen zeggen, dat hot eenige overbodige luxe bevat, doch slechts dat het de kin deren tiidens de lesuren laat genieten van volop licht, lucht en zon, voorzoover deze zich laat zien. De Afdeeling Algemeen Bestuur geeft ook in elk ander onzicht leiding aan de, ontwikkeling van het cuitureele en sociale leven in den polder. Te Mid denmeer bevindt zich het Dorpshuis, dat als admini- Sportlef - Elegant Met schitterenden Pasvorm, De beste fabrikaten en daarnaast lage prijzen! LANGESTRAAT 80 TEL. 3383 ALKMAAR Alleenverkoop: Bally Salamander Timtur Ortho Com- pensor. Hygiënische Pedicnre-inrichting - Steunzolen naar gipsaf druk. - Leverancier Ziekenfonds. Vakkundige Reparatie inrichting. NEDERLANDSCHE REGEE RING VOERT GEEN BE SPREKING. In de pers zijn berichten verschenen nopens door den Belgischen minister-president gegeven uiteenzettingen voor de Katholieke parlementaire fracties over de Belgische landsverdediging. Yoorzoover daaruit zou kunnen worden opge maaktdat met Nederland besprekingen gevoerd zijn over aa?igelegenheden van militairen aard, wordt van bevoegde zijde medegedeelddat in overeenstemming met de vaste politiek der Ne- derlandsche regeering ten aanzien van dergelij ke vraagstukken besprekingen van dien aard niet zijn of worden gehouden dan wel voor overwe ging in aanmerking komen. De plannen der Belgische re geering inzake militaire her vormingen in de afdeelingen der Kamer verworpen. De afdeelingen van de Belgische kamer hebben het ontwerp tot militaire hervorming, dat door de regeer ing was ingediend, met 94 tegen 62 stemmen en 16 onthoudingen verworpen. De komende week zal het ontwerp door de centrale commissie van de kamer, tezamen met de commissie van nationale defensie worden be studeerd. Aangezien de debatten geruimen tijd in be slag zullen nemen, voorziet men, dat de kamer zelf het ontwerp niet voor het einde van Maart zal behandelen. Eerst dan zal over het lot van de militaire hervorming van België worden beslist. Brussel De afdeelingen van de kamer heb ben een ontwerp aangenomen, waarhij het aan tal afgevaardigden voor de komende zitting op 180 wordt vastgesteld. Het voorstel van een Frontistisch afgevaardig de om het Fransch-Belgisch verdrag op te zeg gen werd verworpen. Portret-Atelier* JAC DE BOER Keizerstraat DEN HELDER stratief centrum dient en o.a. een ondernfdeeling be- vat van het bevolkingsregister van Medemblik, onder welke gemeente het grootste gedeelte van de Wie ringermeer nog ressorteert, terwijl een kleiner ge deelte onder de gemeente Wieringen valt. De vor ming van een zelfstandige gemeente Wieringermeer is echter nog slechts een kwestie van lijd, cn ver moedelijk zal reeds binnenkort het desbetreffend^ wetsontwerp in de Kamer in behandeling komen. Het werk van de afdeeling Algemeen Bestuur is in vele opzichten gericht op de voorbereiding van deze zelfstandigheid en ook in verhand hiermede is het een gelukkige combinatie, dat. de heer Peters zoowel de functie van voorzitter van het Algemeen Be stuur als die van burgemeester van Medemblik in zich vereenigt. Aanvankelijk heeft deze afdeeling zich ook bezig gehouden met het ontwikkelings- en ontspannings werk in de Wieringermeer, doch geleidelijk ontston den uit de bevolking zelf zooveel organisaties en ver eenigingen op dit gebied, dat men thans langzamer hand dit werk aan het eigen initiatief der bewoners kan overlaten, hoewel de afdeeling Algemeen Be stuur te allen tijde medewerking en voorlichting blijft geven, indien dat gewcnscht wordt. Het scheen zelfs een oogenblik alsof in de vrucht bare klei van den polder het organisatioleven al te welig zou gaan tieren. Als paddestoelen schoten overal en op allerlei gebied de vereenigingen om hoog, en hier kwam helaas ook het verschil in le vensopvatting en richting wel al te fel tot uiting, zoodat op tal van gebieden, waar vereenigingen, die aan het eigen initiatief der bevolking ontsproten, nuttig werk hadden kunnen doen, de versnippering tot machteloosheid doemde. Tegelijkertijd had dit echter weer een corrigeerendo werking, doordat over bodige en weinig levenskrachtige vereenigingen na korten tijd weer verdwenen. Op een groot succes kan de hvgienische commis sie van de afdeeling Algemeen Bestuur bogen, door de wijze, waarop men van den aanvang af er in ge slaagd is de malaria uitd en polder te weren. In der gelijke drooggelegde gebieden vreesde men vroeger de invasie van de malariamug en het uitbreken van een malaria-epidemie als een bijna onvermijdelijk kwaad. Door wetenschappelijke voorlichting, intense verdelging van de malariamug en vooral door een zeer effectieve propaganda onder de bevolking, is men er in geslaagd de malaria buiten den polder te houden. Op zeer overtuigende wijze heeft men de polderbewoners bekc.nd gemaakt, met bet malaria- gevaar, zoodat bijna iedereen in de Wieringermeer een fanatieke muggen jager is en men in elk huis zorg draagt, de muggen buiten de woning te houden, wat vergemakkelijkt wordt door de horren, die door het bouwbureau bij elke verhuurde woning beschik baar worden gesteld. Zoo bloeit in de Wieringermeer een rijk leven van harden arbeid en groeit een nieuwe gemeenschap, tegelijkertijd met de ontwikkeling van den polder zelf, waar de ophouw nog lang niet beëindigd is. Ook in het uiterlijk van den polder tracht men accenten te leggen, die wijzen op nog iets anders dan zuivere zakelijkheid alleen. Over het water der verbindingskanalen gezien rijst het silhouet der drie dorpen met. hun slanke kerk torens op als een nieuw beeld van echt Hollandsch landschapsschoon. Men tracht dit beeld verder te volmaken door een zorgvuldig ontworpen boomaan- plant,, en op de zandgronden in het Noorden, nabij de Haukes is zelfs 500 hectare bestemd voor boscbaan- plant, waarvan thans reeds 100 hectare is beplant. Zoo werken techniek en wetenschap, sociaal in zicht en cultureel begrip aan den ophouw van een nieuwe gemeenschap in ons volk cn van een nieuw gebied, ter vergrooting van de welvaart en de schoon heid van ons land.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5