Stalin waarschuwt Japan Een „Nationaal Front in Engeland? De voorgestelde reisbelasting Donderdag 5 Maart 1SS6. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9928 De toestand in Europa Het ravijn-mysterie Schotland in De herbewapening van Duitschland _/sNEEÜWWI1D0^ Het rijk sticht auto centrale RUSLAND ZAL BUITEN-MONGO- HE TE HULP KOMEN, INDIEN JAPAN DEZE REPUBLIEK AAN- VALT. - Wij moeten Buiten-Mongolië helpen, indien Japan de republiek aanvalt en haar de onafhankelijkheid wil ontnemen, aldus Stalin in een onderhoud, dat Roy Howard van het dagblad-concern Scripps-Ho- wards met den Russischen staatsman heeft gehad. De plaatsvervanger van Litwinoff heeft den Japan- schen gezant te Moskou reeds dit standpunt kenbaar gemaakt, aldus Stalin.. Wij zullen Buiten-Mongolië helpen, zooals we dat ook in 1921 (tegen de Wit-Rus- sën) hebben gedaan. Op een vraag van Howard of een poging van de Japanners om Oelan-Bator, de hoofdstad van Buiten- Möngolië, te veroveren een actie van Rusland noodig zou maken, antwoordde Stalin bevestigend. Japan, aldus Stalin, schijnt voort te gaan troepen bij de Mongoolsche grens saam te trekken, maar tot dusver is nog geen melding gemaakt van een nieuwe poging tot schending van de grens. De toestand in Europa. Het gesprek overbrengende op den toestand in Eu ropa, zeide Howard dat Sowjet-Rusland scheen te ge- looven dat Duitschland en Polen aanvalsplannen te gen Rusland smeedden en een militaire samenwer king ontwierpen, die deze plannen zou kunnen ver wezenlijken. Polen heeft altijd gezegd dat het vreem de troepen niet zou toestaan van Poolsch grondge bied gebruik te maken tegen een derde mogendheid. Hoe stelt Rusland zich dan een agressie van de zijde van Duitschland voor? Stalin antwoordde, dat de geschiedenis bewijst, dat indien een staat een andere mogendheid den oor log wil aandoen, en beide staten geen gemeenschap pelijke grens hebben, de staat-aanvaller zoekt naar gebieden, door welke het toch de grenzen van den ander kan bereiken. De aanvaller vindt zulke ge bieden, hetzij door geweld, zooals in 1914, toen Duitschland België aanviel om Frankrijk te berei ken, hetzij door het grondgebied van een staat te „lee- nen", wat Duitschland in 1918 met Letland gedaan heeft, om Leningrad te bereiken. Ik weet niet, aldus Stalin, welke grensgebieden Duitschland voor zijn doel zou kiezen, maar ik denk dat zij, die bereid zijn hun grondgebied te „leenen", wel gevonden kunnen worden! Stalin zeide dat het onmogelijk te zeggen is, of een oorlog vermeden kan worden, de oorlog kan plotseling komen. Tegenwoordig verklaart men geen oorlog meer, maar de oorlog begint eenvoudig. Ik geloof echter ook dat de positie van de vrienden van den vrede sterker wordt. Zij worden gesteund door de publieke opinie, door den wil van de groote massa van ieder volk. Geen volk ter wereld verlangt naar den oorlog. De vrienden van den vrede hebben ook middelen als den Volkenbond tot hun beschikking. Naar mijn meening, aldus Stalin, zijn er twee ge vaarlijke plekken. De eene ligt in de Japansche zone, de andere, in Europa, in de Duitsche. Het is moeilijk te zeggen, waar het gevaar het sterk ste dreigt. Vergeleken met de twee genoemde geva ren, is de oorlog in Abessinië niet meer dan een episode. Gister is te Manchester in het proces tegen dr. Rnxton het getuigenverhoor begonnen. Een vroeger dienstmeisje verklaarde dat zij vaak hoogloopende ruzies tusschen het echtpaar Ruxton had bijge woond, omdat de dokter als hij driftig werd niets of niemand ontzag, en bij een dier gelegenheden had zij de handen van bekl. om zijn vrouws hals gezien. De heer Robert Edmondson, een jong advocaat, vertelde van de vriendschappelijke verhouding die tot eind 1934 tusschen de Ruxton s en zijn familie geheerscht had en die alle.en bedorven was door de matelooze jaloezie van den bekl. Op een directe vraag van den rechter ontkende get. met de meeste beslistheid, dat er ooit eenige ongeoorloofde verhou ding tusschen mevrouw Ruxton en get. had bestaan. Mevrouw Jean Nelson. een zuster van mevrouw Ruxton, herkent brieven door bekl. aan haar ge schreven om zijn huishouding weer te helpen her stellen en haar zuster, die kamers te Blackpool had genomen, te overreden weer tot bekl, terug te kee- re.n. Bij een bezoek van bekl. te haren huize in Edinburgh had bekl. gesproken over echtbreuk van zijn vrouw met get. Edmondson, maar hij had er kend, geen bewijzen te hebben. In het kruisverhoor door den verdediger erkende get. verscheidene voor werpen uit de garderobe van haar zuster. Zij erken de ook in haar handtaschje dingen als lippenstift, cosmetiek, enz. te hebben gezien. Get. Edmondson verklaarde nog, dat hij mevrouw Ruxton niet meer gezien had na 14 September, toen hij haar in het zwembad te Blackpool had getroffen, waar zij lessen nam. Op 6 October kreeg get. bezoek van bekl., die zeide dat zijn vrouw verdwenen was en liet doorschemeren, dat get. daar wel meer van zou weten. Omdat bekl weer driftig werd en over dé spilzucht.,- de leugenachtigheid enz. van zijn echt- genoote, klaagde, heeft get. hem door zijn vader doen verklaren, dat get. hoegenaamd geen notie had waar mevrouw Ruxton zich kon bevinden. VERDUISTERING DOOR EEN NOTARIS Officier eischt tien maanden. Gistermiddag stond voor de Leeuwarder recht bank terecht A. F., oud-notaris te Langweer, thans te Apeldoorn, verdacht van verduistering van twee bedragen van ongeveer f 3500 en f 500, hetgeen den verdachte was betaald als aflossing van een geldleening van f 4000 onder hypothe cair verband, subsidiair van verduistering van een bedrag van f 2300. hetwelk den notaris even eens was overhandigd om af te dragen aan een zijner cliënten, die dat bedrag als hypotheek op een stuk weiland had verleend. De Officier van Justitie vorderde tien maanden gevangenisstraf. STALIN. VRAGEN IN HET ENGELSCHE LA GERHUIS NAAR DE HOUDING DER BRITSCHE REGEERING. Londen (R.O.) Gister stelden verscheidene lede* van het lagerhuis den minister-president Baldwin vragen inzake de houding van de Britsche regeering ten aanzien van de herbewapening van Duitschland ter zee en in de lucht. Commandant Oliver Locker Lampson stelde een, vraag over het Britsch-Duitsch vlootverdrag van Ju ni 1935 en verzocht inlichtingen over de wijze, waar op de Fransche regeering op de hoogte was gehouden van de onderhandelingen dienaangaande. Baldwin herinnerde eraan, dat de overeenkomsten in groote lijnen aan de Fransche regeering waren medegedeeld en dat 7 Juni was verzocht aan de Fransche regeering haar opmerkingen zoo spoedig mogelijk te doen weten. Vervolgens vroeg de commandant, of Engeland niet voornemens was, nieuwe verdragen tot bewape ningsbeperking af te sluiten en, sprekend over de indirecte deelneming van Duitschland aan de vloot- conferentie door de toevoeging aan het Duitsch- Britsch vlootaccoord, wenschte hij te weten, of de Britsche regeering niet voornemens is in verband hiermede te onderzoeken, of de Duitsche regeering de bewapening in de lucht wil verminderen. Minister-president Baldwin antwoordde: „Op het oogenblik worden geen besprekingen gevoerd tot be perking van de bewapening op het gebied van het leger." Na de verklaring van Baldwin in het lagerhuis, dat op. het. oogenbJik geen h$pë$ing van de bewa pening in de lucht -wordf bèsproken, zeidè 'hij nog, dat de regeering daarom niet minder wenscht, dat een bewapeningsbeperking tot stand komt. Commandant Locker Lampson interrumpeert: „Waartoe dient een vlootverdrag, indien hieraan geen pact inzake de luchtstrijdkrachten gepaard gaat?" Baldwin antwoordde hierop, dat niets meer fnui kend is voor de ontwapening dan de stelling van gelijktijdige beperking van alle wapensoorten in plaats van geleidelijk de categoriën na elkaar te behandelen. „We gelooven, dat we zeer goed werk hebben ge daan, als we een beperking van de vloot tot stand brengen" (Applaus). Van de linkerzijde interrumpeert iemand: „Is het juist, of niet, dat de Fransche regeering het vloot verdrag met Duitschland afkeurde en dat we het niettemin toch onderteekenden?" Als antwoord hierop verwijst Baldwin den inter- pellant naar hetgeen hij zoo juist heeft gezegd. „Waarheen richt het Duitsche leger zijn Wikken?" Parijs. Onder den titel: „Een millioen Duit- schers onder de wapenen". „Wie bedreigt Duitsch land?" publiceert Jean Fabry, de vroegere Fransche minister van oorlog, in de „Intransigeant" een arti kel, waarin hij uitdrukking geeft aan zijn ongerust heid over het eventueele gebruik, dat Duitschland zou kunnen maken van zijn herstelde macht. „Waarheen," aldus Fabry, „richt dat leger zijn blikken, naar het Westen of naar het Oosten? Waarschijnlijk naar het Oosten en het groote drama van Europa zal dus zonder twijfel een geweldige botsing zijn tusschen Berlijn en Moskou. Moeten wij ons in deze omstandigheden laten dwingen, partij te kiezen? Wij zouden met Hitier, die ons daartoe uitnoodigt, moeten praten, doch vóór alles zouden wij alles moeten doen, om een ontbinding te voorkomen van het Engelseh-Fransch-Italiaansche front, dat de eenige veiligheidscombinatie is, welke voor óns waarde heeft. Zijn vernietiging," aldus be sluit Fabry, zou een millioen soldaten van het Duit sche rijk de gelegenheid geven, hun wil door te zet ten en den slag te wagen." ii Baldwin zou voornemens zijn, leden van de labour-partij in het kabinet op te nemen. Londen, 4 Maart (D.N.B.) Naar de parlementaire medewerker van de „Star" meldt, wordt den pre mier Baldwin het voornemen toegeschreven, verte genwoordigers van de labourpartij in de regeering op te nemen. Hiermede zou hij de moeilijkheden uit den weg willen ruimen, die de labour-partij even tueel aan de uitvoering van het witboek-program in den weg zou kunnen leggen. Bovendien zou de re geering dan, in geval zich een ernstige internatio nale ontwikkeling mocht voordoen, een volkomen aaneensluitend nationaal front vormen. De verschillende organen van de arbeidersbewe ging en de oppositioneele labour-partij hebben van daag opnieuw besprekingen gehouden over het wit boek, zonder echter definitieve beslissingen te ne men. Men acht het echter zeker, dat de lagerhuis fractie van de labour zich verzetten zal tegen de be wapeningsplannen, aangezien deze ,naar de meening van de partij, in strijd zijn met het principe van de collectieve veiligheid. OPLICHTER GEARRESTEERD Een schade van 30.000.000 frank. De Fransche financier Berot is gearresteerd. Hij was de stichter van de „Société d'Etudes de T'organisation financière". Deze maatschappij plaatste in de provincie aandeelen van maat schappijen, welke aandeelen wardeloos bleken De oplichtingen beloopen, naar de schattingen van deskundigen, een bedrag van 30.000.000 fr. Twaalf beheerders van door Bérot gestichte maatschappijen zijn eveneens gearresteerd. AFWIJZEND STANDPUNT DER NED. REISVEREENIGING; ON DERHOUD MET DEN VOORZIT TER, DEN HEER J. PANMAN. In de kringen der Ned. Reisvereeniging heeft het ontwerp-reisbelastingwet, dat dezer dagen door mi nister Oud bij de Tweede Kamer aanhangig is ge maakt, begrijpelijkerwijze groote belangstelling ge wekt. Zooals te verwachten was, is dit ontwerp met zeer gemengde gevoelens bij deze vereeniging, waar bij ongeveer 60.000 leden zijn aangesloten, ontvangen. In een onderhoud, dat de N.R.Ct. met den voorzitter der Ned. Reisvereeniging, den heer J. Panman, heeft gehad, heeft deze zijn meening over het wetsontwerp kenbaar gemaakt. De Ned. Reisver., zoo zeide hij, strijdt reeds dertig jaar voor een goed, vlot internationaal toeristenver keer tusschen de volkeren van Europa. Indien door bijzondere omstandigheden buiten de schuld van Ne derland, een deel van dezen wederzijdschen toeristen- stroom uitvalt, is het dubbel fout om nu ook het andere deel tegen te houden. Op deze wijze worden de internationale verhou dingen nog meer gestoord. Het wetsontwerp heeft een fiscaal karakter, doch iedereen in Nederland ziet het als een soort bescher ming. De tegenstanders richten zich tegen beiden, terwijl de voorstanders alleen maar verheugd zijn over de bescherming, die er volgens den minister nu juist niet in ligt, of althans als zeer bijkomstige om standigheid wordt beschouwd. Ik geloof dan ook niet, aldus ging de heer Panman voort, dat dit wets- WAAROM halen kinderen zoo graag Sneeuwwit-gloor? Om het fijne cadeautje, dat ze altijd bij een pakje Sneeuwwit-gloor krijgen. Gun Uw kinderen ook die verrassing. itieekt N.V. Zeepfabriek v/b. De Haas v. Brero, Apeldoorn ontweup wet zal worden. De stroom van ingezonden stukken in de laatste maanden in de pers versche nen, heeft bewezen, dat de vrijheidlievende Neder lander ernstig bezwaar heeft tegen deze meer dan fiscale belemmering van het toerisme en heeft te vens vastgelegd dat er zóó vele bijzondere gevallen bestaan, waarvoor terecht een uitzondering zou moe ten worden gemaakt, dat hierin een bron van leed bij een eventueele uitvoering verborgen ligt. Als het hoofddoel van den minister bereikt wordt en deze heffing dus een hooge opbrengst geeft, dan zullen zij die nu vóór deze wet zijn, nog sterker kla gen terwijl als de opbrengst laag blijft, m.i. zeer ze ker tegenmaatregelen van het buitenland te wachten zijn. „Hebt U reden om aan te nemen, dat zulks in derdaad het geval zal zijn?" vroeg de N. R. Ct. „Zeker, antwoordde de heer Panman, onze bui- tenlandsche relaties verzoeken mij bijna elke week hen op de hoogte te houden van de hangende voor nemens, terwijl de stapel uitknipsels uit buiten- landsche bladen over het verzet en de middelen om de uitwerking van deze belasting te verzachten, steeds grooter wordt. Duitsche bladen schreven al reeds ronduit dat de bedragen uitgegeven door Ne- derlandsche toeristen een onderdeel zijn van een be staand evenwicht en dat due vermindering eener zijds, gevolgen anderzijds zal meebrengen. Frankrijk is in dit opzicht niet minder ver gegaan en heeft reeds een wetsdecreet in het leven geroepen. Het spijt mij, zoo besloot de heer Panman, dat om een betrekkelijk geringe opbrengst, deze zóó on-Neder- landsche heffing wordt voorgesteld, want het is in deze dagen noodzakelijker dan ooit om de verbin dingen tusschen de volken hechter te maken, in plaats van ze te verstoren. Ook de A.N.W.B. in het geweer. Ook de A.N.W.B. komt tegen deze belasting in het geweer. Na grondige bestudeering van het ontwerp zal de A.N.W.B. zich dan ook binnenkort wenden tot de leden van de Staten Generaal en met vol ledige argumenteering, met klem verzoeken, dit ontr werp niet aan te nemen. Alcoholgebruikende autobestuurders en (doo- delijke) ongelukken zijn onafscheidelijk, want vei ligheid eischt nuchter heid! - Bezint, voor gij begint Bij snelverkeer geen alcohol IN BEHEER BIJ DE P. T. EN T. Bij Kon. Besluit van 2 Maart is ingesteld een Rijks-Automobielcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage. Zij is in beheer bij het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. De taak van de centrale bestaat in: a. het aanschaffen van automobielen en motor rijwielen ten behoeve van Rijksinstellingen; b. het verleenen van bemiddeling bij het aan schaffen van de voor de Rijksautomobielen en -motor rijwielen benoodigde onderdeelen, uitrustingstukken en verbruiksstoffen; c. de zorg voor, het onderhoud en de herstellingen van deze vervoermiddelen; d. het houden van toezicht op de uitvoering van de door haar gesloten overeenkomsten en, voor zoo veel dit niet door haar zelf plaats vindt, op het on derhoud en de herstellingen, waartoe haar o.a. wor den toegezonden de rekeningen, welke het gevolg zijn van het gebruiken van de vervoermiddelen; e. het geven van adviezen, automobielen, motor rijwielen en hun gebruik betreffende. Voor zoover betreft het Staatstoezicht der P.T.T. strekken de vorengenoemde bemoeiingen zich tevens uit tot rijwielen en aanverwante transportmiddelen. Buiten haar bemoeiing vallen automobielen en mo torrijwielen van de onder het Departement van De fensie ressorteerende instellingen, alsmede die, ten aanzien waarvan zulks door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, in overleg met den betrokken minister, wordt bepaald. 1 InTEi fï] LI TEGEN DE UITSLUITINGEN IN DENEMARKEN Talrijke demonstraties van vakver- eenigingen Kopenhagen 4 Maart Gedurende de beide laatste dagen zijn in Denemarken ongeveer hon derd demonstraties van vakvereenigingen tegen de uitsluitingen gehouden. In de hoofdstad heb ben gisteren drie massabijeenkomsten plaats ge had, waarop onder meer werd gesproken door Stauning, den Minister van Sociale zaken Ghristensen en den Minister van defensie Al- sin g Andersen. Stauning zeide, dat de lage loonen moeten worden aangepast aan de prijzen der levensmid delen, die den laatsten tijd aanzienlijk zijn ge stegen. De verantwoordelijkheid voor de gevolgen der uitsluiting komt voor rekening van de werkgeversbonden. In alle bijeenkomsten werden moties aangeno men, waarin wordt geconstateerd, dat de werkge vers de volle verantwoordelijkheid dragen en waarin geeischt wordt, dat de loonen der laagste klassen verhoogd worden en hulp wordt gebracht aan hen, die lang werkloos zijn. De organisatie van werkgevers heeft tegelijker tijd een uitvoerige uiteenzetting van haar stand punt gepubliceerd. Zij zegt, dat de strijd haar opgedrongen is, de verantwoordelijkheid rust op de vakvereenigingen, die onvervulbare eischen hebben gesteld. De prijzen, aldus vervolgen de werkgevers, zijn thans lager dan op het oogen blik, waarop de arbeidscontracten tot stand kwamen. ZWEEDSCH ZEEMAN IN DUITSCHLAND VEROORDEELD Arbeiders in Zweden eischen zijn vrijlating. Stockholm Het Zweedsche werkliedenver bond heeft in Stockholm en in de voornaamste Zweedsche steden meetings georganiseerd, waar op resoluties worden aangenomen, welke de Duitsche justitie hekelen en waarin de vrijlating wordt geëischt van den Zweedschen zeeman Jansson, die in Duitschland tot dwangarbeid is veroordeeld, omdat hij aan een Duitschen ar beider een in Duitschland verboden krant had ter hand gesteld. Verscheidene sprekers eischten tijdens de bij eenkomsten, dat Zweden niet zal deelnemen aan de Olympische spelen te Berlijn, indien Jansson niet begenadigd wordt.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5