Mussolini contra Volkerenbond. EDELWEISS Smokkelbende ontmaskerd. Stervende schapen aan hun lot overgelaten Dreigende staking bij „Fokker". Beiden kunnen niet terug Belangrijke verklaring van Hitier verwacht Alkmaarsche Kaasmarkt Een echtpaar met 17 spruitjes Maar minder gezegend met duitjes, Heeft een wasch van geweld Maar die kost haast geen geld, Want met Edelweiss wasschen die luidjes. De prijs van N.V. ZEEPFABRIEK v/h. DE HAAS VAN BRERO, ArEUIUUtlh Berucht smokkelaar gearresteerd. Rotterdam, 6 Maart. Dezer dagen is de Crisisdienst van de Centrale Recherche te Rotterdam er in geslaagd, een smokkelaars complot te ontmaskeren, waarbij men heeft aangehouden den 26-jarigen H. H. A. C., gedo micilieerd te Breda, bijgenaamd „De Pooter" of „Het Blonde Gevaar" en die in Brabant bekend staat als Neerlands meest beruchte smokkelaar. De man is te Rotterdam aangehouden, toen hij 420 doozen Belgische margarine per auto vervoerde. De aanhouding geschiedde als volgt: Vrijdagavond van do vorige week kreeg de motor- brigade te Rotterdam een mededeeling uit Hillegers- berg, dat daar een auto was doorgekomen, welke men had willen aanhouden om de papieren te controlee ren, maar welke auto met snelle vaart was doorge reden, daarbij bijna den veldwachter omverrijdend. Drie wagens van de motorbrigade gingen op zoek naar den wagen, nummer N. 4511. Men ontdekte de auto in den tunnel en door een handige manoeuvre wist de motoragent op de Henegouwerlaan zijn mo tor voor de auto te zetten, zoodat de chauffeur wel moest stoppen. In den wagen zaten twee mannen. Zij hadden geen papieren bij zich en een van hen bleek de beruchte smokkelaar C. te zijn. In den wagen vond men de 420 doozen Belgische margarine. De wagen werd meegenomen naar de Duivenoordcstraat, bij welken rit de tweede man uit den wagen sprong en wist te ontkomen. Bij het verhoor zeide C. dat de auto van hem was en dat ook de gesmokkelde margarine hem toebe hoorde. De politie hechtte hieraan niet veel waarde, daar zij meende dat er wel meer personen bij deze zaak betrokken zouden zijn. Toevallig had men denzelfden middag op den Ouden Dijk een auto aan gehouden met den 26-jarigen L. R., wonende aan den Linker Maasoever te Rotterdam en die bekend staat als smokkelaar. Op den Linker Maasoever n.1. wordt zeer veel Belgische margarine clandestien aan den man gebracht. In de auto van I R. vond men dien middag echter niets en ook een huiszoeking bij hem leverde niets op. Men heeft daarna een onderzoek ingesteld in Brabant in de grensstreek om na te gaan, wie tezamen met C. den Linker Maasoever te Rotterdam van Belgische margarine voorzien. Na eenig zoeken kwam men bij den 37-jarigen landbou wer A. S. te Teteringen. Deze bleek een der finan ciers van het complot te zijn en tegen hem is pro ces-verbaal opgemaakt. De tweede financier bleek te zijn de 26-jarige J. G. uit Ghaan. Bij het complot is ook betrokken de man, die de vorige week Vrijdag op den Ouden Dijk was aangehouden, de 26-jarige J. G. Hij had in het complot de functie van reiziger, verkooper van de margarine. C. „het blonde gevaar", had het gevaarlijkste werk. Hij zorgde ervoor, dat de door de financiers in België gekochte margarine over de grens kwam. De ■120 doozen margarine waren naar later is ge bleken bij Ulicoten over de grens gebracht. Men heeft met de partij daarna per auto een rit door Brabant en Gelderland gemaakt en is via Zaltbom- mcl en Vianen naar Gouda gekomen. Dit alles, om dat smokkelaars de controle bij ponten of veerdien sten steeds vermijden. Bij dezen rit heeft ook de 26- jarigo L. R. in den wagen gezeten* die bestuurd werd door C. In Gouda kreeg men pech en R. is daarna naar Rotterdam gegaan om zijn wagen te halen. Toen hij hiermede op weg was naar Gouda, werd hij op den Ouden Dijk, als gezegd, aangehou den. Daar hij geen papieren bij zich had, werd de wagen in beslag genomen. Hiervan heeft hij mededeeling gedaan aan zijn kameraden in Gouda, die daarop hun wagen heb ben gerepareerd en verder reden naar Rotterdam via Hillegersherg, waar zij bij een poging tot con troleering van de papieren, hard zijn doorgereden, wat tengevolge had dat de motorbrigade te Rotter dam. op den wagen attent werd gemaakt. C. is thans in het Huis van Bewaring te Rotterdam op gesloten. Behalve wegens het smokkelen is ook pro ces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens het door rijden te Hillegersherg. De man is in de grens streek zeer gevreesd. Hij staat er bekend als onver schrokken en stoort zich niet aan het schieten van marechaussee, terwijl hij als buitengewoon goed chauffeur hindernissen die op den weg worden ge legd, meestal meesterlijk weet te passeeren. Met zijn aanhouding heeft men dus wel een zeer goede vangst gedaan. feit, dat hij den dieren opzettelijk het noodige le vensonderhoud heeft onthouden. Naar inspecteur Smits ter oore was gekomen, moet hij het vorige jaar op dezelfde wijze een koe hebben laten sterven en het cadaver in den grond hebben begraven,, of schoon, nu zooveel tijd verstreken is, het bewijs daarvan moeilijk te leveren zal zijn. Het doode schaap is door den Keuringsdienst op gegraven. Onderhandelingen over loonsverlaging voor houtbewerkers en meubelmakers vastgeloopen Amsterdam De directie van de N. V. Neder- landsche Vliegtuigenfabriek „Fokker" is sinds enkele maanden met de Chr., R.K. en Algemeene Bonden van Houtbewerkers en Meubelmakers en met de Chr., R.K. en Algemeene Metaalar beidersbonden in onderhandeling over een loons verlaging, welke zij voor cle in deze takken van bedrijf in haar dienst zijnde arbeiders wenscht in te voeren. De besprekingen, die gehouden zijn ten kantore van den Metaalbond, hadden van de zijde der Fokkerdirectie ten doel, bet geheele loonbedrag met een bepaald percentage omlaag te brengen. Het desbetreffende voorstel van de Fokkerfa briek is door de organisaties met een tegenvoor stel beantwoord, hetwelk, naar ons van eerstge noemde zijde op onze informatie werd medege deeld een bereidverklaring met een minimumver laging der loonen inhield, welke niet kon worden geaccepteerd. De directie der Fokkerfabriek had daarna een nieuw voorstel gevonden, dat voor enkele cate gorieën der betrokken gunstiger en voor andere ongunstiger was dan in het oorspronkelijke voor stel was gestipuleerd. Wij vernemen thans, dat dit voorstel door de ledenvergaderingen der arbeiders is ver worpen en dat aan de directie der Fokker fabriek via den Metaalbond een ultimatum zou worden gezonden, dat bij niet-aanvaar- ding het proclameeren van de staking bij dit bedrijf, op 16 Maart a.s., tot gevolg zou heb ben. Van de zijde den Fokker-fabriek werd ons op een desbetreffende vraag onderzijds medegedeeld dat de directie van een dergelijk ultimatum tot in den voormiddag nog geen bericht had ontvan gen. peïudeciandschiïwdfiasta 1 DOOS 20 CT.— TUBE 40 EN 60 CT. 1 LONDEN. De „Daily Herald" acht het waarschijnlijk, dat de Duitsche regeering binnenkort bij monde van Hitier een verkla ring zal afleggen, waarbij zij zich bereid zal verklaren te onderhandelen over den militaii$n status van het Rijnland. Men vermoedt, dat Duitschland zich bereid zal verklaren tot een tegenprestatie, indien het toestem ming krijgt tot het leggen van garnizoenen in het Rijnland. Die tegenprestatie zou kunnen bestaan in terugkeer naar Genève of wel in onderhandelingen over een Oostelijk pact en een verdrag tot beper king der luchtmachten. In andere kringen gelooft men echter, dat Duitschland de erkenning van het recht orü kolo niën te bezitten als voorwaarde voor terugkeer naar Genève zou kunnen stellen. ONTVLUCHT DOCH WEER GEGREPEN Toen de 19-jarige gedetineerde S. R. per cel wagen van het gerechtsgebouw te Groningen overgebracht zou worden naar het Huis van Be waring, zag hij kans aan de waakzaamheid van den hem hegeleidenden veldwachter te ontsnap- penHij rende door de hoofdingang het gerechts gebouw uit en vluchtte door de Boteringestraat naar het Academieplein, waar hij achter het aca demiegebouw een schuilplaats zocht. De achter volgers, waarbij zich eenige agenten hadden ge voegd^ zaten hem echter dicht op de hielen en om te ontsnappen klauterde de vluchteling langs den brandladder van het Academiegebouw naar de dakgoot, waar hij zich achter een vooruitste kend gevelgedeelte verborg. Daar het gebouw in- tusschen omsingeld was, zag de jongeman zich genoodzaakt zich spoedig aan zijn achtervolgers over te geven. Hij was des morgens wegens dief stal in de Ned. Herv. Kerk te Visvliet en in het stationsgebouw te Lutjegast tot tweemaal drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. OP IEDERE 160 INWONERS EEN DRANKHUIS Praag In Tsjecho-Slowakije bestaan 90.000 lokalen, waar gelegenheid gegeven worclt tot het gebruiken van sterken drank, d.w.z. dat er op iedere 160 inwoners één drankhuis is. De „Prager Presse" acht dat aantal wel groot en geeft ten bewijze daarvan de volgende ver gelijking: in Duitschland vindt men op iedere 450 inwoners één drankgelegenheid, in Frankrijk' een op iedere 1600 inwoners, in Polen een op iedere 2000 inwoners. om te bergijpen dat bet fascisme er nog steeds in slaagt de wil tot onderwerping van Abessinië leven dig te houden. Misschien zal Mussolini, tevens beducht voor een olie- en staal-embargo, persoonlijk neiging gevoelen om vrede te sluiten, maar deze gezindheid vindt haar natuurlijke rem in de door hemzelf opgezweepte volkshartstochten, die een vrede zonder groot, tast baar resultaat onmogelijk maken. Daar komt bij, dat de laatste overwinningen van generaal Badoglio verwachtingen hebben opgewekt, die moeilijk in overeenstemming zijn te brengen met een vrede zonder groot voordcel. Men kan dan ook wel met vrij groote zekerheid aannemen, dat Mussolini zich bereid zal verklaren tot onderhandelen, maar daarnaast eischen zal stellen, die èn voor den Negus èn voor den Volkenbond onaanvaardbaar zijn. Door zoo te handelen en niet geheel de verbinding met de Commissie van Dertien te verbreken, zal hij trachten tijd te winnen, teneinde zijn troepen gelegen heid te geven nog een paar flinke rukken aan de Abessijnsche weerkracht te doen, waarna hij den Volkerenbond zou kunnen uitlachen. Dat de Volkerenbond hij eventueele vredesonder handelingen echter een woordje zal willen meepra ten, is niet aan twijfel onderhevig. Genève heeft, zoo als wij reeds eerder opmerkten, stelling genomen ach ter den Negus en kan evenmin terug als Mussolini. Welke gevolgen terugtreden van den Volkerenbond hebben, ondervonden èn Hoare èn Laval. Evenmin als de Italiaansche volksovertui ging een vrede zonder tastbare voordeelen ge doogt, evenmin staat de wereldmeening toe, dat Italië als vrucht van zijn „beschaving brengenden veldtocht!" een stuk 'van Abes sinië annexeert. Het. is nu eenmaal de vloek van een uitgebroken oorlog, dat de oorlogsmachinerie even moeilijk is tot stilstand te brengen, als het gemakkelijk is haar op een slachtoffer los te laten. Bij pogingen tot een ver gelijk spelen niet koele berekening en juist inzicht een rol, maar wordt de situatie altijd beheerscht dooi de kwade geesten, die in een onbezonnen oogenblik zijn opgeroepen, als nationalisme en winzucht. Slechts volslagen uitputting van een der beide par tijen is meestal in staat om een krijg te doen beëin digen en reikt Mussolini dus de hand tot vrede, dan is de graad van uitputting van zijn land verder dan wij op dit oogenblik kunnen vermoeden. Slechts dan zal de Volkerenbond kunnen zegevieren zonder ver der reikende maatregelen. Is de nood in Italië nog niet tot het uiterste gestegen, dan vreezen wij, dat verdere maatregelen als sancties, noodig zullen zijn om Italië te doen bukken. NEDERLANDSCH VEE NAAR PALESTINA. Jerusalem. Bij den vee-invoer in Palestina heeft Nederland, dat over het algemeen een belangrijke plaats inneemt, de laatste paar maanden aan den spits gestaan. Van de 686 stuks vee, welke over De cember en Januari in Palestina werden ingevoerd, kwamen 240 stuks uit Nederland, 215 stuks uit Duitschland (op transfer-rekening, voor Duitsche Joden hèt middel tot kapitaaluitvoer), 106 uit Zwit seriand, 96 uit Roemenië en 29 uit Bulgarije. Een bijzonder kleine aanvoer en iets aan trekkende prijzen, dat is H belangrijkste wat van de markt van heden te zeggen valt. De hoogste noteering van f 20.de middelmarkt voor goede kaas ongeveer f 17.50 a f 18.—. Bij kleine prijsverschillen is het vaak moei lijk aan te geven, waaraan ze zijn toe te schrijven. Misschien dat t Fransche contin gent en de kleinere aanmaak in Friesland enkele weken terug, zich wat deden gelden Intusschen begint er wat overgangskaas door te loopen en het feit dat de prijzen zich vooralsnog handhaven, is een verblijdend ver schijnsel. Een betere regeling de vorige week me moreerden we dit reeds zou stellig sti- muleerend werken, vooral voor onze 40~t~ markt. Hoe dringend hier voorziening noodig is, kan blijken, wanneer men verneemt, dat er exporteurs zijn wier vorderingen uit April 1935 nog niet zijn betaald. Uit den Langendijk. We vernemen, dat dit jaar de automatiseering van de telefoon een feit zal worden. Daardoor zal er een heele wijziging komen in de bezetting van het telefoonkantoor. Immers er zal nu heel wat minder personeel noodig zijn. Uit zeer goede bron wordt meegedeeld, dat de Minister van Landbouw en Visscherij gunstig' heeft beschikt op het verzoek der verschillende bloem bollenorganisaties, om f500.000 beschikbaar te stel len als aanvulling van het tekort, dat voor de uit- keering voor de z.g. surplusbollen van vroege tulpen bestaat. Het Holl. Bloembollen kweekers Gennootschap heeft aan den Minister van Sociale Zaken een adres gericht met het verzoek, het daarheen te willen lei den en te willen bevorderen, dat de uitkeeringen op de loonbijslagregeling voor het tijdvak na 1 Au gustus 1935 met bekwamen spoed mogen worden uit betaald. ZUIDSCHARWOUDE. Van uit deze gemeente worden de zwakkeren on der de werkloozen, die het zware werk in de Wierin- germeer niet of moeilijk kunnen verrichten, bij de werkverschaffing van het Staatsboschbeheer te Schoorl te werk gesteld, voorloopig naar we verne men, in maximum een tiental. Burg. Stand over de maand Februari. Geboren: Pieter, zoon van Hendrik Borsten en van Comelia Maria Grootjes; Dieuwertje, dochter van Johannes Theodorus Bergen en Maria Bruin. Overleden: Jan de Geus, oud 65 jaren, echtg. van Reinouw Borst. NOORDSCHARWOUDE. Reddingsbrigade. Nu door het gemeentebestuur gunstig is beschikt op het verzoek van de Langendijker Reddingsbri gade om het gemeentelijk gymnastieklokaal te mo gen gebruiken voor het houden van oefeningen etc., kunnen de werkzaamheden der brigade aanvangen. BROEK OP LANGENDIJK. Donderdagavond trad alhier op voor de afd. Lan gendijk en O. van Bloembollencultuur, de heer Van. Herwijnen te Sint Pancras, welke een causerie hield over de bestrijding van ziekten in bolgewas sen, speciaal tulpen en gladiolen. Zijn lezing werd als steeds weer met aandacht gevolgd en verschillende vragen werden door spr. beantwoord. Bij de gehouden verkiezing van 2 leden van den Kerkeraad werd de heer Jb. Kroon Az. herko zen, terwijl in de plaats van den heer Bonnet werd gekozen de heer K. Smit Jz. De 6-jarige A. Hoogland geraakte spelenderwijs onder een juist aankomende motor. Hevig bloeden de aan hoofd en handen werd het ventje in huis gedragen, en bleek na geneeskundig onderzoek, oen hersenschudding te hebben bekomen. Burgerlijkenstand van Broek op Langendijk over de maand Februari 1936. Geboren: Wilhelmina, dochter van G. Stins en van G. Ploeger; Pieter, zoon van J. Vroegop en van A. Plugboer. Overleden. Geene Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. SINT MAARTEN VALKKOOG. Woensdagavond hield de heer Ten Bruggencate uit Heiloo in het lokaal De Valk eene voordracht mot lichtbeelden over: De cultures in Indië, en iets over Nieuw-Guinea. Dit geschiedde belangeloos, ten bate van het Crisis-comité in do gemeente Sint Maarten. De heer Glas, voorzitter van dat comité, opende de samenkomst. Hierna vertelde de heer Ten B. op zijn bekende duidelijke en gezellige manier veel wetenswaardigheden over zijn onderwerp, terwijl de lichtbeelden voortreffelijk waren. De aanwezigen volgden dan ook aandachtig woord en beeld; mede- deelingen over Nieuw-Guinea zijn in dezen tijd ac tueel, nu meer en meer de vraag besproken wordt, of voor ons overbevolkte land hier niet een uitweg kan worden gevonden vóórdat anderen ons den pas afsnijden. Het applaus na het slotwoord van voorzitter be wees, dat het publiek voldaan was. Tot weerziens! HOOGWOUD AARTSWOUD. Bij de opening van de nieuwe manufacturenwin kel van mej. A. Zweet, konden wij niet nalaten een kijkje te nemen. Welnu, het is ons meegevallen, hoe men dit voor elkander heeft gezet. Een aardige entrée, een pittige toonbank, terwijl de goederen in 't oog loopend zijn opgesteld. Het is in één woord: klein maar rein en we kun nen de dames ten zeerste aanraden er eens eea kijkje te nemen, er is voor elk wat wils. Door boor te Nieuwer-AmsteL Sophia- Vereeniging grijpt in. Amsterdam. Aan een ergerlijk geval van dierenmishandeling heeft de Sophia-Ver- eeniging tot bescherming van Dieren een einde gemaakt en den betrokkene door een proces-verbaal op zijn plichten ten deze ge wezen. Op een weiland aan den Zuidelijken Wandelweg achter de begraafplaats „Zorgvlied" werden Zondag middag eenige schapen, toebehoorende aan den vee houder S. onder Nieuwer-Amstel, aangevallen door een groot en herdershond De hond beet een der scha pen dood, terwijl hij twee andere zoo ernstig ver wondde, dat de arme beesten niet meer konden loo pen'en hulpeloos op het land bleven liggen. De eige naar bepaalde zich er toe, bij de politie een klacht in te dienen en het doode schaap, in strijd met de desbetreffende bepalingen, in het weiland te begra ven. Naar de verminkte dieren keek hij niet meer otn. in de verwachting dat zij toch aan hun verwon dingen zouden bezwijk.en Gelukkig wekte hun toe stand het medelijden op van omwonenden, die, toen zij zagen hoe de schapen hulpeloos in het natte gras lagen en van honger en dorst verkommerden, ze zoo goed mogelijk verzorgden door ze op stroo te leggen en van voedsel te voorzien. Aangezien de boer echter niets van zich deed hooren. werd de So- phia-Vereeniging van dit ergerlijk feit in kennis ge steld, met het gevolg dat hoofdinspecteur E. Smits van deze vereeniging onmiddellijk ter plaatse een onderzoek instelde en, gebruik makend van zijn po litiebevoegdheid, de dieren in beslag nam en deed overbrengen naar het abattoir, waar zij, ,in afwach ting van een beslissing van den officier, voorloopig worden verpleegd. Tegen de eigenaar, die reeds op de veemarkt op zijn ernstig verzuim attent gemaakt was en toen geant woord had: „Och, de beesten liggen me niet in den weg!" is procos-verbaal opgemaakt op grond van het DE WERELDMEENING EVEN- GOED ALS HET ITALIAANSCHE NATIONALISME VERHINDEREN DE VREDE. - De Negus heeft zich bereid verklaard tot onderhan delingen op basis van het handvest van den Vol kenbond. Dit antwoord'was te verwachten, daar moeilijk kon worden aangenomen, dat de zwarte Monarch door een koppige houding Engelands plannen in de war zou sturen. De Koning der Koningen heeft, zich steeds een te goed diplomaat getoond om op dit oogenblik niet de goede kaart te trekken. De vraag, die vanaf het eerste oogenblik de we reld heeft bezig gehouden is dan ook: Wat zal Mus solini doen? Hierom concentreert, zich de belangstelling van ieder, dio belang stelt in het wel en wee van onze cultuur en beschaving. Het is daarom misschien wel van belang eens na te gaan wat Mussolini kan doen. Wat hij graag zou willen is een andere zaak, maar aan het feit, dat ook een dictator door de omstandigheden in een of andere richting wordt gestuurd, ontkomt Mussolini evenmin als ieder ander. Wij kunnen veilig aannemen, dat Italië zoo lang zamerhand de druk der economische- en finantieele sancties terdege gaat gevoelen. De bewering van Eden, die een overwinning van den Volkenbond, langs dien weg, voorspelde, kan zonder meer niet worden verwaarloosd. Is dus de toestand in Italië in dat opzicht nijpend, het volk is zich daarvan nog lang niet algemeen bewust Men behoeft slechts kennis te nemen van de uitin gen der Italiaansche pers en te letten op de geest driftige nationalistische uitingen der volksmenigte,

Schager Courant | 1936 | | pagina 10