Voor het behoud der Democratie Steun aan binnenvisschers Bestrijding wolhandkrab RHEUMA7ISCHE PIJNEN KWELDEN KLOOSTERBALSEM Drink meer!.. Eet meer!.. Naast benzine en run;-olie wordt tegenwoordig ook anthraciet-gas en houtskool-gas gebruikt als voortbewegingskracht voor bussen. Hierboven ziet men een dergelijke bus anthra- ciet tanken Rede van minister Oud voor de Vrijz. Democratische vereeniging. Amsterdam, 5 Maart. Voor de Vrijzinnig- Democratische Vereeniging sprak Donderdag avond in een der zalen van het A.M.V.J.-ge- bouw Z.Exc. minister Mr. P. J. Oud over „Voor het behoud der democratie." geslagen. Na 1924, toen cle Vrijzinnig-Democraten de nationale ontwapening in hun programma opna men, hebben zich met betrekking tot den Volken bond en zijn leden ongunstige teekenen voorgedaan en men dient zich af te vragen, of hetgeen men in 1924 in het program schreef, thans na de gewijzigde omstandigheden nog wel zou zijn te handhaven. En wanneer aldus de heor Oud de Vrijzinnig-De mocratische Bond op zijn binnenkort te houden jaarvergaderingdeze punten misschien zal wijzi gen, dan is dit geen verandering in hun beginsel, doch slechts het trekken van de consequentie uit de veranderde omstandigheid. „Wij moeten voor aan staan in de rijen van hen, die de vrijheid en de democratie willen verdedi gen", aldus eindigde de minister zijn rede. Tweede Kamer De heer v. cl. Heuvel (a.r.) wees op het gevaar aan het gebruik van indexcijfers verbonden. De kleine boer zou hierdoor de verkeerde indruk kunnen krij gen, dat de overige bevolking op een dubbel zoo hoog peil leeft als het agrarische deel en dat de toestand onmiddellijk zou verbeteren als de beschutte be drijven en cle overheidsbedrijven do loonen slechts verlaagden. Spreker gelooft niet aan het stelsel van Land bouw en Maatschappij, doch heeft ook weinig mede lijden met een consumentenvolk dat nog jaarlijks 300 millioen aan drank en tabak uitgeeft. De kwestie der kleine boeren is niet een zaak van den Minister van Landbouw, maar van zijn ambtgenoot van Sociale Zaken. Wij moeten naar al- gemeene kostenverlaging. De heer Droesen (r.k.) ziet in de distributie- en verwerkingskosten de voornaamste oorzaak der moeilijkheden bij den landbouw. De melkslijter strijkt evenveel op als de boer. Niet dat zij het rijk hebben maar er zijn teveel distribuanten. Spreker breekt een lans voor de kleine boeren en zegt vertrouwen te hebben in het beleid van de zen bewindsman. De vergadering wordt om zes uur verdaagd tot Vrijdagmiddag één uur. Minister Deckers zegt in antwoord op vragen van den heer Duymaer van Twist toe, dat voor de binnenvisschers één en ander gedaan zal worden. i Op vragen van dén heer Duymaer van Twist: lo. Mag verwacht worden, nu op grond van finan- cieele moeilijkheden aan kleine boeren en tuinders uitkeeringen zullen worden gedaan dat ook aan de binnenschippers, die eveneens in kommervolle om standigheden verkeeren, geldelijke steun zal worden verleend? 2o. Zoo de vraag bevestigend wordt beantwoord, tegen welk tijdstip mag dan de toekenning van de zen geldelijken steun worden tegemoet gezien? Heeft de minister van landbouw en visscherij ge antwoord: 1. Het is de bedoeling ook voor de binnenvis schers een en ander te doen. Een uitkeering als aan de kleine boeren en tuinders is gegeven, is .ten aan zien van de binnenvisschers evenwel niet op haar plaats. Verschillende andere maatregelen geven hier verbetering. De heffing, welke op aal en paling, snoek en zalm is gelegd, zal uiteraard aan het bin- nenlandsche prijspeil ten goede komen Het is de be doeling deh ieruit verkregen inkomsten ten bate van de binnenvisscherij aan te wenden, hetgeen reeds voor een deel is geschied in den vorm van het aan- koopen van pootaal voor bet uitzetten in,i:binnen- watcren en het aankoopen van meer zalmbroecl. Verder ligt het in het voornemen middelen ter be schikking te stellen tot steun aan de kleine zalm- visscherijbedrijven. Over den vorm, waarin verdere steun zal worden geboden, wordt overleg gepleegd met een ter zake aangewezen commissie. Bij dit over leg zal tevens aan de orde komen het geven van cre- diet of bijslag aan hen, die niet in staat zijn hun bedrijfsmiddelen in stand te houden. 2. Met de toepassing van de te nemen maatrege len zal zooveel mogelijk spoed worden betracht. Commissieonderzoekt vang apparaten en verdel gingsmiddelen Op initiatief van prof. dr. E. H. Hazellioff te Groningen is een commissie gevormd, die de mogelijkheden ter bestrijding van de wolhand krab in onze binnenwateren zal onderzoeken. Behalve prof. Hazelhoff, die als voorzitter op treedt, hebben in deze commissie zitting de hee- ren dr. Oly, directeur van het Visscherij-proef- station te Utrecht, Brink, van de afdeeling Zoet- watervisscherij der Heide-Maatschappij te Arn- bem, dr. Havinga van het Rijksinstituut voor biologisch visscherij-onderzoek, Libert in Den Helder en vertegenwoordigers van de Rijks- en Provinciale Waterstaat in Friesland en Gronin gen, waar, zooals men weet, de nadeelen der in vasie van wolhandkrabben het sterkst worden gevoeld. De democratie zoo ving de minister aan maakt een moeilijken tijd door, doch wij wanhopen aller minst aan de toekomst der democratie. Wij, Vrijzin nig-Democraten, dienen ons echter wel te bezinnen, welke gevaren deze democratie bedreigen. Spr. gaf zich rekenschap van wat men onder demo cratie moet verstaan en hij onderscheidde hierbij uitwendige en inwendige democratie. Het regeerstel- sel moet een georganiseerde wilsuiting van het Ne- derlandsche volk zijn, hetwelk overeenstemming tus- schen regeering en geregeerden waarborgt. Ontstaat er eens spanning, dan wijst het parlementaire regi me den weg; de samenstelling in het kabinet kan dan zonder revolutie, zonder onwettige middelen worden veranderd. Bij de dictatuur ontbreekt deze veiligheidsklep. Het parlementaire stelsel, gepaard aan oen demo cratisch kiesstelsel, biedt de beste waarborgen voor overeenstemming, tusschen volk en regeering. Spr. geeft dan een historisch overzicht van den groei de zer democratie. Veel belangrijker dan de vorm is de inhoud der democratie De groote taak der democratie'is het scheppen van de voorwaarden tot volledige, stoffelij ke, geestelijke en zedelijke ontplooiing van den mensch. Aan deze voorwaarde kan de dictatuur nooit voldoen. Een democratie moet ook de rechten van de minderheid eerbiedigen; de leiders moeten leiders van de massa blijven en 'die massa niet naar de mond praten. De democratie moet reeël zijn en zich weten te plaatsen op den bodem van de werkelijkheid. Bij onze wenschen en idealen moeten -wij ons afvragen of zij voor verwezenlijking vatbaar zijn! Ons werkprogramma dient men als een einddoel te zien en de omstandigheden beletten soms de onmid dellijke venvezenlijking. Politieke, economische en financieele moeilijkheden beletten ons in deze moei lijke tijden de uitvoering van veel, waarvan wij de wenschelijkheid kennen. Soms moeten wij zelfs te rug, omdat financieele omstandigheden daartoe dwin gen. Onze groote taak is dit ronduit tegen het volk te aeggeh: „Wij zouden graag anders, doch kunnen dit niet in het belang der democratie." Tegenwoordig speelt de financieele en de econo mische toestand van het land een uiterst belangrijke rol. De welvaart is sterk ingekrompen; het volksin komen is zeer verminderd; de werkloosheid is sterk toegenomen. De uitgaven zijn sterk gestegen, de in komsten verminderd. Spr. geeft enkele cijfers van de tekorten ter illustratie van zijn woorden. Het jaar 1931 gaf een tekort van 45 millioen, voor de jaren 1932, 1933, 1934 bedroegen de cijfers 76.56 en 37 millioen gulden. Voor 1935 wordt het tekort geraamd op 71 millioen gulden. Dit brengt in totaal een tekort van 285 millioen. Onze financieele toestand is uiterst moeilijk, doch niet hopeloos, wanneer wij bereid zijn ons offers te getroosten en de middelen tot verbetering te aan vaarden. De uitgaven zijn van 232 millioen guldon in 1914 gestegen tot f710 millioen in 1936. Vooral ontstond deze stijging door onderwijs en sociale zaken. Daar om moest ook in de laatste jaren op die uitgaven bezuinigd worden, hoezeer wij, vrijzinnig democra- craten, dat ook betreuren. Betreffende de belastingpolitiek merkte spr. op, dat de druk van de indirecte belastingen is geste gen door de vermindèringen van het volksinkomen; hierdoor was hot noodzakelijk indirecte belastingen 1e zoeken. De opbrengst van de inkomstenbelasting is in vijf jaar van 92 millioen gulden tot 46 milli oen gulden gedaald. Spr. verwerpt de tegenstelling tusschen aanpas singspolitiek en constructieve politiek. Aanpassings politiek is de beste constructieve politiek! De principieele fout van het plan van den arbeid is dat daarin gezegd wordt: gij behoeft niet te be zuinigen, wij hebben zulke groote plannen, dat de welvaart weldra weer in Nederland zal zijn terug gekeerd. Men vergeet dan echter, dat de 800 milli oen gulden, hiervoor noodig, in Nederland niet te krijgen zijn. Voor de laatste staatsleening was slechts 60 millioen gulden te krijgen. Men spreekt dan over de groote bedragen van deposito's en spaarbankgelden, doch men vergeet, dat een zeer groot deel van dat geld in schatkistpapieren is be legd. Het. argument aldus spreker, het plan van den arbeid besprekend betreffende vermeerdering van de koopkracht is slechts aanvaardbaar, wanneer het een rendabel object betreft, dat gemaakt wordt. De Nederlandsche Sociaal Democraten vallen meer te rug naar het. oude utopistische socialisme. Betreffende het militaire vraagstuk dienen we ons goed rekenschap te geven van het feit, dat de gemeenschappelijke overtuiging ons bezielt. Wij al len hebben een afschuw van oorlog en verwerpen het als middel om ceschillën te beslissen. 'Nationale ontwapening schenkt geen veiligheid, wanneer zij niet gepaard saat met internationale rechtsbescher- min. De Volkenbond hebben wij met vreugde be groet en de ontwikkeling met belangstelling gade MINISTER DOET BEROEP OP SOCIAAL-DEMOCRATISCHE GE MEENTERAADSLEDEN. - LIBE RALEN ACHTEN EXTRA STEUN AAN DE KLEINE BOEREN ON- WENSCHT. CRITIEK OP LOO NEN IN BESCHUTTE BEDRIJ VEN.. In de Donderdag gehouden zitting van de Tweede Kamer werd z.h.s. cle gewijzigde motie Boon aan genomen, zoodat dus de kwestie der mindere be-* zoldiging van in communauteit-levende ambtenaren (in hoofdzaak onderwijzers-kloosterlingen) aan de beoordeeling is onderworpen van Centraal overleg. Dat deze beslissing zonder hoofdelijke stemming kon worden genomen, toont wel dat de Katholieken met de richting, die deze voor hen gevaarlijke zaak neemt, tevreden zijn. Gevaar voor steunverlaging. Voort zetting der interpellatie-Visser. Voortgezet werd daarna het debat over de inter pellatie-de Visser over de getroffen en nog te tref fen maatregelen waardoor steunuitkeeringen aan de werkloozen zullen worden verlaagd. Zooals was te verwachten, maakten tal van afge vaardigden van deze gelegenheid gebruik om hun klachten te formuleeren over de steunmaatregelen. Vooral de in uitzicht gestelde verlaging der huurbij- slag, waardoor werkloozen zouden worden gedwon gen in kleinere huizen te gaan wonen, vond bij ver schillende linksche afgevaardigden heftige bestrij ding. Ook werd aanmerking gemaakt op tewerkstelling van buitenlanders. In zijn antwoord betoogde do Minister van So ciale zaken, de heer Slingenberg, dat de arbeid van buitenlanders reeds sterk is beperkt en dat de regee ring op dien weg verder gaat. In deh regel bedraagt de steun 70 van het loon, hetgeen redelijk is te achten. Slechts in zeer uit zonderlijke gevallen zal het daarboven mogen stijgen. Het. is volstrekt niet spreker's bedoeling om de arbeiders weer in éénkamerswoningen onder te. brengen. Zelfs is het niet denkbeeldig, dat in ver schillende gemeenten, tengevolge van de werking der wet tot verlichting van vaste lasten, de basis der huurbijslag niet gewijzigd behoeft te worden. De minister doet een beroep op de socialistische vertegenwoordigers in gemeentelijke openbare licha men om tot huurverlaging mede te werken. Op 100.000 woningwetwoningen is tot een bedrag van 3K- millioen gulden de huur verlaagd. De interpellatie wordt daarna na een kort woord van den heer De Visser gesloten. De begrootinq van het Landbouwcrisis- fonds. Aan de orde is daarna de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1936. De heer Louwes (lib.) ageert tegen de loonbe- scherming in vele overheids en particuliere bedrij ven, waardoor de vrije ontplooiing der maatschap pelijke krachten wordt tegengewerkt. Spreker meent, dat hooge grondprijzen voor ons land van belang zijn met het oog op de inpolde ringen en noemt het stelsel van „Landbouw en Maatschappij" ter bereiking van dit doel uitermate geschikt. Extra steun aan den kleinen boer acht spreker verkeerd. Wat men deze geeft, moet men den grooteren boer die het niet altijd beter heeft, afnemen. Deze moet dit weer op den middenstand verhalen, die weer op den arbeider, etc. Bedenkingen heeft spreker ook tegen het betalen van een hoogeren prijs voor de eerste hoeveelheid producten ter wille van de kleine boeren. OUDEN HEER VAN 60 JAAR Dank zij den K100STERBALSEM te hl) nu weer kras en monter »Tot mijn 50ste jaar mankeerde ik nooit iets, maar toen begonnen hevige rheu- matiek-aanvallen mijn leven te ver gallen. Reeds begon ik te wanhopen toen een vriend van mijn leeftijd mij vertelde welke wonderbaarlijke onder vindingen hij had opgedaan mei Kloos terbalsem Nu ik zelf dit wonderlijke middel heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik m(j weer jeugdig en monter gevoel als een knaap van 30 jaar, al hoop ik eerstdaags 60 jaar te worden J. Vr. te H. ORIGINEEL TSR INZAQB AKKEP'S „Geert goud zoo goed" Onovertroffen btf brand- en snty wonden Ook ongeëvenaard als wrUfmlddel bfl Rbeuraatiek, spit en pUnlyke spieren schroefdoos 35 ct Potten 62^ ct en 1.04 Drink meer melk, is de leuze Die nu ook door Schoorl gaat. Koop méér room en koop meer boter Eet geen botersurrogaat. Eet meer kaasda's goede voeding Eet meer eieren, en zo voort. Weten al de werkelozen Nog al niet dat 't zó hoort? Dikwijls is't voorgekomen, Zélfs de laatste winter nog At men brood, met plakken wortel Wat mankeert die mensen toch? Maar hieraan komt nu een einde, Dank zij deez' reclame week. Zal men heus wel boter kopen 't Budget is toch al lang van streek. Ach, wat is 't een harde wereld Die van handel en van geld En wat is 't met de liefde Toch bedroevend slecht gesteld Spottend, snijdend is die leuze Voor zo menig arm gezin Dat aan alles steeds gebrek heeft Dank zij 's werelds ordening Schoorl, Maart '36 Spotvogel Drie jonge Fransche geologen, die het plan hebben opgeval om een expeditie-tocht op skiën naar Groetiland te maken. Ze irainm zich op het oogenblik in de Fransche Alpen DE WOLHANDKRAB De commissie zal zich bezig houden met het onderzoeken van de deugdelijkheid van verschil lende vangapparaten en onder andere ook de verdelging door middel van electriciteit bestudee- ren. Daar de krabben, die des winters in 2ee gebo ren worden, in Maart en April de binnenwateren opzoeken, stelt de commissie zich voor, om, wanneer zij de beschikking krijgt overde voor haar onderzoek noodige gelden, zeer spoedig met haar ^werkzaamheden te beginnen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 11