De Rijksdag heden bijeen AGA rits coltof Vliegtuigen boven Addis Abeba Voorjaar 1936 KIJKEI) isKOOPEFhijCLOECK IS DE V RIES Relletjes in de Jordaan Zomertijd 1936* Britsch protest te Rome M. Klercq Zoon Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 20 PAGINA'S. Voor het aanhooren van een verklaring der Rijksregeering Opzegging der verdragen inzake Rijnland-zóne? Hebben Duitschland en Italië elkaar gevonden 1 meubileering De bevolking vlucht Stoomketel ontploft Zaterdag 7 Maart 1936. SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9929 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN. TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. BERLIJN, 6 Maart (A.N.P.): De Rijks dag is tegen morgen, Zaterdag, des middags om 12 uur bijeengeroepen. Op de agenda staat als eenig punt het aanhooren van een ver klaring der rijksregeering. De zitting zal over aUe Dnitsche zenders worden uitgezonden. HITLER NÖODIGT DE AMBASSA DEURS BIJ ZICH VOOR IN ONT VANGST NEMEN VAN VERKLA RING INZAKE VERDRAG VAN LOCARNO. BERLIJN, 6 Maart (Havas): juw bassadeurs van Groot-Brittannië, Frankrijk, België en Italië zijn uitgenoodigd tegen mor genochtend 11 uur in de Wilhelmstrasse te verschijnen om een verklaring van de Rijks regeering nopens het Verdrag van Locarno in ontvangst te nemen. PARIJS, 6 Maart (Havas): De „Fuehrer" en rijkskanselier Adolf Hitier zal in de mor gen te houden rijksdagzitting mededeelen, dat het Duitsche rijk de clausules van het ver drag van Versailles en van het verdrag van Locarno betreffende de gedemilitairiseerde Rijnlandzöne opzegt. Berlijn, 6 Maart. (Havas). In politieke kringen .verwacht men een belangrijk politiek gebaar van den Fuehrer. Het is echter onmogelijk van offi cieuze zijde ook maar de geringste aanwijzing te verkrijgen omtrent den aard van dit gebaar. De meest waarschijnlijke veronderstelling is, dat Hitier tot het Duitsche volk een proclamatie zal richten, waarin opnieuw uiting wordt gegeven aan den Duitschen vredeswil doch tegelijkertijd het te genwoordige standpunt ten aanzien van het Lo- carnopact en de gedemilitariseerde Rijnzone, wordt uiteengezet. In politieke kringen gelooft men niet, dat Hitier eenvoudigweg het Locarno-pact zal opzeggen, want hiervan zou in de eerste plaats het gevolg zijn, dat het Locarno-pact tegen Duitschland wordt gericht, hetgeen Berlijn juist wil vermijden. De juridische dienst van de Wilhelmstrasse is naar men zegt, reeds eenige dagen bezig met de op stelling van een memorandum, waarin de grieven van Duitschland tegen het Fransch-Russische pact, gebaseerd op het Locarnopaet, worden uiteengezet. In sommige politieke kringen is men van oordeel, dat Duitschland zijn houding met die van Italië reeds in overeenstemming heeft gebracht, en, dat dit het doel was van de reizen, die de Duitsche ambassadeur te Rome onlangs tusschen zijn stand plaats en het hoofdkwartier van den Fuehrer heeft gemaakt. Intusschen zijn dit alles gissingen. Zooals gezegd, heerscht in officieele en officieuze kringen ten aan zien van de dingen, de Zaterdagmiddag komen zullen ,een absolute zwijgzaamheid. Economisch. Gemakkelijk. Zeer veel toepassingsmogelijkheden. Alleen-verkoop voor Noord-Hollands Noor derkwartier: W TTECHN. BUR. ALKMAAR - TEL. 2197-3897. „Vraagt inlichtingen." Hitier is blijkbaar geen voorstander van den vrijen Zaterdagmiddag, althans hij schijnt de eigenaardig heid te hebben om dan de meest spannende klusjes ter hand te nemen. Wij herinneren ons allen nog levendig de aankon diging van Duitschlands herbewapening, die als een somber wolkengevaarte een fraaie Zaterdagmid dag veranderde in een van dreiging en sabelgerinkel. En thans schijnt de heerscher aller Duit- schers ook weer de Zaterdagmiddag te wil len uitzoeken om een bom te leggen onder een toch al nerveus, voor een oorlogsramp beducht Europa. Tegen vanmiddag 12 uur heeft Hitier de Rijksdag bijeen geroepen, terwijl de gezanten van Engeland, Frankrijk, België en Italië gisteren reeds op de Wil helmstrasse zijn ontboden om een verklaring aan te fiooren met betrekking tot het Locarnopaet. Het is dus wel zeer waarschijnlijk dat Hitier van den gespannen internationalen toe stand wil profiteeren, om zich los te ma ken van de hinderlijke bepalingen van het Locarno-pact en de laatste nasleep van het Vredesverdrag van Versailles van zich wil afschudden. Dat Hitier dit teere punt thans durft aanpakken vindt allerminst zijn oorzaak in de geweldige mili taire macht van het Derde Rijk, maar voor het al lergrootste deel in- de scherpe tegenstellingen, tus schen de militaire grootmachten op onze aardbol. Rusland's roode leger wordt in evenwicht gehou den dóór de Japanners en Engeland, zoowel als Frankrijlcs weerkrachten door het nationalistisch streven van Mussolini en Hitier. Hoewel deze beiden elkaar niet goed verstaan, zijn ze toch pienter genoeg om de tegenstellingen op voor hen voordeeligste manier uit te spelen en zoo zien we Mussolini coquetteeren met Hitier om aan de petro- leumsancties te ontkomen, terwijl blijkbaar deze laat ste het gaat wagen om gebruik te maken van de EngelscliItaliaansche tegenstelling teneinde Frank rijk een hak te zetten. Nog geen week geleden gebruikte de Führer een intervieuw om aan Frankrijk de hand tot vriend schap te reiken en thans wil hij blijkbaar overgaan tot een maatregel die nog sterker dan de algemeene bewapening, Frankrijk moet kwetsen in zijn diepste gevoelens. Wel moet Hitier overtuigd zijn van de onmacht van Frankrijk en Engeland om zooiets te durven onder nemen! Het Locarno-pact immers is een plechtige overeen komst tusschen Duitschland, Frankrijk, Italië, En geland en België, waarbij de Oostgrenzen van België en Frankrijk worden gewaarborgd, alsmede de demili- tarisatie van den linker Rijnoever wordt vastgelegd. Een schending van dit verdrag door een der. partijen zal door de andere contractanten als een casus belli, dus als een reden tot oor log worden beschouwd en nog geen jaar ge leden men denke aan Stresa hebben zoowel Engeland als Italië uitdrukkelijk ver klaard bij een eventueele schending van het Locarno-pact onmiddellijk Frankrijk te hulp te zullen snellen en onder geen beding een dergelijke contractbreuk te zullen toestaan. Er is echter sindsdien veel veranderd! Wij zien thans Engeland en Italië verbitterd te genover elkaar staan, wij zien een zeer versterkt Duitschland en een vrijwel onmachtig Rusland, zoo dat inderdaad de kans van Hitier thans zeer groot is om er zonder kleerscheuren af te komen en toch de laatste smaad, die op fascistisch Duitschland rust, uit te wisschen. Zullen Engeland en Frankrijk thans even gemak kelijk deze Duitsche inbreuk op bestaande verdra gen toelaten als indertijd bij de invoering der alge meene dienstplicht in Duitschland? Wij kunnen dat moeilijk aannemen en vreezen, dat Hitier ditmaal op een sterker tegenstand zal stuiten. Een vraag, die echter ook niet uit het oog moet worden verloren, is, wat Mussolini zal doen. Italië - is eveneens onderteekenaar van het Locar no-pact en heeft evengoed als Engeland de plicht, stelling te nemen tegen den schender. Zal Italië zijn verdragsverplichtingen na komen ofja ofi s de heele zaak een doorgestoken kaart tusschen Duitsch land en Italië, en wordt thans het drama opgevoerd, dat in scène gezet is tijdens de opvallend drukke diplomatieke conversatie der laatste weken tusschen Rome en Berlijn? Deze veronderstelling is werkelijk niet zoo onge rijmd en zou, uit diplomatiek oogpunt, zelfs zéér aantrekkelijke kanten hebben. Door de Duitsche frontaanval op Frankrijk komt Eden leelijk in de klem. Parijs zal zeker thans een ondubbelzinnige Engel- sche houding eischen en die kan medebrengen, dat Engeland een deel van zijn militaire macht uit de Middellandsche Zee moet terugtrekken. Italië, niet langer in bedwang gehouden door de vereenigde Engelsch-Fransche vloten, kan dan bij de vredesonderhandelingen een heel wat grooter borst opzetten en zal Duitschland als vergoeding graag de militaire bezetting van de linker Rijnoever gunnen. In welke vorm Hitier de opzegging van het Locar no-pact zal gieten, is nog niet zeker. Het is ondenk baar, dat hij zijn tegenstanders voor een voldongen feit zal stellen. Mogelijk is, dat hij in ruil voor de bezetting der linker Rijnoever andere garanties aanbiedt, dus op eigen initiatief handelt, buiten Mussolini om, en slechts de Italiaansche druk gebruikt om concessies te verkrijgen. Hoe het ook zij, deze Zaterdagmiddag belooft een historische te worden. voor kanaalweg 155 den helder - n. casino Een rumoerige Vrijdagavond. Amsterdam. Het is gisteravond in de Jordaan en met name in de Westerstraat, in de Madelievenstraat, in de Tuindwars straat en aangrenzende stegen weer tamelijk rumoerig toegegaan. Het begon reeds vroeg in den avond met colpor- tage-relletjes tusschen N.S.B.-ers en politieke tegen standers. De recherche had uitgebreide maatrege len genomen, en een twintigtal rechercheurs was aanwezig om botsingen tusschen colporteurs zooveel mogelijk te beperken. Er werd krachtig opgetreden, zoodat binnen korten tijd de rust was terugge keerd. Te ruim half tien rukte het detachement re chercheurs in. De colporteurs waren vertrokken. Korten tijd later, te ruim tien uur, kwamen er alarmeerende berichten op het bureau Marnixstraat binnen. Groote groepen waren samengeschoold in de Madelievenstraat en in de Tuindwarsstraat, waar eenige agenten in het gedrang dreigden te komen. In totaal waren er meer dan 500 Jordaners op de been. De overvalwagen rukte uit en aan het gooien met steenen, waarmede het publiek zich ijverig be zighield, werd spoedig een einde gemaakt. De poli tie loste een achttal schoten op het publiek en met behulp van den sabel en den gummistok werd de menigte in een charge uiteengedreven. Een agent werd door een steen aan het been ge wond. Hij is per motorzijspan naar zijn woning ver voerd. Arrestaties zijtn niet gedaan. Voor zoover thans bekend is, is niemand door de revolverscho ten gewond. Omstreeks elf uur was de rust weer gekeerd. ITALIAANSCHE BOMMENWER PER BOVEN DE STAD. Gistermorgen is een driemotorige Italiaan sche bommenwerper boven Addis Abeba verschenen. Nader wordt gemeld, dat het vliegtuig la ter hoven de stad is teruggekeerd. De bewo ners zijn gevlucht in buiten de stad gegraven loopgraven. Kinderen, vrouwen en ouden van dagen moeten de hoofdstad verlaten. Addis Abeba. Het Gemeentebestuur heeft bepaald, dat de vrouwen, kinderen en ouden van dagen zich gereed moeten houden om in geval van een luchtaanval morgen bij het aanbreken van den dag de hoofdstad te kun nen verlaten. Britsch Majoor door bom gedood. Lei der Abessinische ambulance, die bij Wal- dia gebombardeerd was. Addis Abeba. Majoor Gerald Achilles Burgoyne, die samenwerkte met het Abessinische Roode Kruis en het bevel voerde over een ambulance, is door een bom gedood. De ambulance van majoor Burgoyne werd reeds vroeger gebombardeerd tusschen Dessié en het As- jangi-meer, in de nabijheid van Waldia. In Britsche kringen te Genève wordt vernomen, dat majoor Burgoyne, die door een Italiaansche bom in Abessinië werd gedood in November zijn diensten aan den Negus aanbood. Deze belastte hem met do zorg voor de transporten van het Roode Kruis. De majoor werd gedood, terwijl hij een convooi muil dieren met materiaal van het Roode Kruis begeleidde. I Moderne foto's en vergrootingen van buitengewone kwaliteit Geopend t dagelijks, ook Zondags Fotogr. Atelier Arpad Moldovan Nieuwe Nieüorp VAN 15 MEI TOT 4 OCTOBER. Bij Kon. Besluit van 2 Maart is be paald, dat in 1936 de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd, zal aanvan gen den 15den Mei en zal eindigen den 4den October. TEGEN HET BOMBARDEMENT OP DE ENGELSCHE AMBULANCE BIJ KWORAM. LONDEN WENSCHT EEN ONDERZOEK EN MAATREGELEN TEGEN HERHA LING. GENEVE: De Britsche regeering heeft te Rome een krachtig protest ingediend te gen de jongste luchtbombardementen van de ambulances van het Britsche Roode Kruis in Abessinië. De Britsche ambassadeur te Rome, sir Eric Drum mond, heeft voorts, in opdracht van zijn regeering een onmiddellijk onderzoek gevergd en geëischt, dat instructies zullen worden gezonden aan de Italiaan sche militaire autoriteiten in Oost-Afrika, om een herhaling van dergelijke incidenten in de toekomst te vermijden. Londen: Het Foreign office heeft van den Britschen gezant te Addis Abeba het rapport van dr. Melley ontvangen over het bombardement van de ambulance bij Quoram. In officieele kringen wordt er de aandacht op ge vestigd, aldus de Londensche corr. van het „Alg. Hdbld.", dat reeds in Januari aan de Britsche am bassade te Rome was opgedragen de Italiaansche re geering in kennis te stellen van de route welke de ambulance zou volgen. Zij heeft zich daaraan ge houden. In Melley's verslag wordt medegedeeld, dat tusschen Waldia en Kworam herhaaldelijk Italiaansche vliegtuigen over de ambulance hadden gevlogen en dat ook toen het kamp was betrokken, Italiaansche vliegtuigen er laag over heen waren gevlogen. Het is dus volstrekt onjuist, dat de Ita lianen niet op de hoogte zouden zijn geweest van de standplaats der Britsche ambulance. In het officieele verslag worden de reeds beken de feiten opgesomd, ook dat één bom midden op de veertig voet lange vlag viel, die op den grond was uit gespreid. Er zijn ook nota's van de Abessinische regeering en van den internationalen afgevaardigde van het Roode Kruis te Addis Abeba, dr. Brown, naar Ge nève gezonden. In de laatste nota wordt gezegd, dat niet kan worden geloochend, dat de poging om de Britsche ambulance te vernietigen, met voorbedach ten rade was gedaan. Negen arbeiders onder de puinhoo pen begraven Reeds vier dooden geborgen. In een Spaansche verfwaren fabriek te Man- resa is een stoomketel ontploft tengevolge waar van het plafond instortte en negen arbeiders onder de puinhoopen werden bedolven. Vier dooden en drie zwaar gewonden zijn tot dusver geborgen. Twee arbeiders liggen nog on der de puinhoopen. Wij kondigen de lente aan. Zie de étalages bij Het beste adres voor de schoonmaak. Spoorstr. 8-10, Tel. 206, Den Helder

Schager Courant | 1936 | | pagina 1