Het faillissement van een zwendelbank Landbouwcrisisfonds Tuinderij Goed nieuws voor bollenkweekers Fa.G.de Waard Zaterdag 7 Maart 1936. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9929 Tekort van ruim drie ton Lysol inplaafs van lijnolie Lood vergiftiging te Bladel en omgeving HEEREN! fle Bilt seint Het massa-proces in Wuppertal EEN N.V. DIE FUNGEERT ALS DE DUBBELE BODEM VAN EEN GOOCHELAAR. DE SLACHT OFFERS OP WERKELIJK GE NIALE WIJZE BEWERKT. Gisteren is te Amsterdam de verificatiever gadering gehouden in het faillissement van een zwendelbank, handelende onder de firma mr. J. C. v. d. Meulen te Amsterdam. Deze naam is echter slechts de vlag waar onder deze dubieuze onderneming zeilde. Een zekere Bertling, Duitscher van geboorte, was de eigenaar, Mr. van der Meulen, oud-Indisch ambtenaar, had slechts zijn naam geleend. Aan het verslag van den curator, mr. Abel Herz- berg, is het volgende ontleend: De onderneming bestond in het drijven van een bucket-shop, een gokkantoor, waarbij het publiek zooveel mogelijk geanimeerd werd effecten te koo- pen, voornamelijk op prolongatie, terwijl de specu latiezucht van het publiek zooveel mogelijk geprik keld werd door het verzenden van „tips", waarin voorspiegelingen over hooge winsten werden gedaan. Daarbij deed men het voorkomen of men bij de bank volkomen betrouwbaar en op de hoogte was: op ende op „insider". Dit geschiedde hoewel niemand op het kantoor, noch v. d. Meulen, noch Bertling, noch een hunner medeplichtigen lid was van de Vereeniging voor den Effectenhandel en de relaties met com- mercieele en finantieele kringen, waarvan met ophef gewag werd gemaakt, alleen hierin bestond, dat ieder behoorlijk koopman, die één der leiders van de on derneming op bezoek kreeg, onmiddellijk al zijn werk in den steek liet, alleen maar om hem op straat te gooien. De affaire had succes. Wat niet wegneemt, dat de zaak succes had. Een zeer groot aantal particulieren, maar ook ervaren kooplieden, konden de verleiding niet weerstaan en stortten bij de z.g.n. Fa. v. d. Meulèn de bedragen, die voor aankoop der fondsen werden verlangd. Als men vraagt, hoe het mogelijk was, dat zij een „Hochstapler" en avonturier als Bertling was, be langrijke bedragen in handen stelden, dan luidt ter hunner verontschuldiging 't antwoord, dat zij inder daad met ware virtuositeit zijn bewerkt. •Voor den houder van' een bucket-shop gaat het-er om de koop- en verkooporders, die hij binnenkrijgt niet uit te voeren. Hij adviseert het publiek te koo- pen, d.w.z. a la hausse te spcculeeren en hij specu leert zelf a la baisse. Dit is zijn winstkans. Zijn kan toor bestaat eigenlijk alleen uit een rekening-courant boek. Bertling bezat, naar de curator meent te mo gen aannemen, geen sou, al blijkt dit, ook niet uit de onvolledige boekhouding. Zeer veel doet het er niet toe. Bertling behoorde n.1. tot die menschen, wien men niet verwijten kan, dat zij zichzelf te kort doen. Op grooten voet geleefd. Hij leefde met zijn echtgenoote in Nederland op grooten voet, zoo hield hij er b.v. drie prachtige auto's op na; schafte voor zich en zijn echtgenoote kostbare juweelen en pelzen aan en maakte over het algemeen goede sier. Dit alles om vertrouwen te wekken! Óm deze kostbaarheden veilig te' stellen namen Bertling en echtgenoote een leege Naamlooze Vennootschap over, „de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Sanga", te wier name allerlei activa werden overgeschreven en op wier rekening groote bedra gen werden overgeheveld. Het gaat boven het ver stand van den curator, aldus mr. Herzberg, wat een bouwmaatschappij met auto's tafelzilver, sieraden, .bontjassen, etc. moet doen. Hij heeft zich dan ook veroorloofd een en ander in beslag te nemen en het faillissement van Sanga" aan te vragen. Een gat dat niet te stoppen viel. Hierdoor kon al het genoemde, waaronder gou den muntstukken ter waarde van ongeveer f3000 voor crediteuren van de heftig protesteerende we duwe Bertling-Rogler worden veilig gesteld. In April 1935 is Bertling te Berlijn overleden; de Weduwe zette de zaak op denzelfden voet voort. Zij liet de zaken waarnemen door den medewerker van haar overleden echtgenoot, zekeren Charles Saruco. Bij het overlijden van Bertling zat in de zaak een gat van minstens f 100.000, welk gat niet te stoppen viel, doch grooter werd. Mevrouw Bertling trok zich hier niets van aan, kocht een spiksplinternieu we Horch en „tufte" er van door, aldus' de curator. Een déhacle kon niet uitblijven; de beurs liep op. De justitie hield een drijfjacht op de zwendelban- ken en de financieele pers waarschuwde hoe langer hoe luider. De heer Saruco vroeg op 11 December jl. het faillisement van de weduwe aan, die - aldus de In de ouderlijke woning aan de Cameliastraat te Rotterdam heeft een 4-jarig meisje L. v. d. Z. in een onbewaakt oogenblik een emmer heet water over het lichaam gekregen. De moeder snelde naar een drogisterij en vroeg aan de vrouw van den drogist, die haar hielp om een mengsel van kalkwater en lijnolie. Toen ze thuis kwam heeft zij met het ver meende mengsel de wonden van haar kind be handeld met het eenige gevolg, dat de pijn van het meisje steeds erger werd. Teneinde raad heeft men den G. G. D. opgebeld die het kind naar het ziekenhuis aan den Goolsingel heeft vervoerd. Daar is gebleken, dat men in de drogisterij verdunde lysol heeft gegeven inplaats van kalk water met lijnolie. De toestand van het kind Is -hoogst zorgelijk. curator niets heeft nagelaten, om de crediteuren ten einde toe zooveel mogelijk te dupeeren. Dat daar in nog een radicaal einde is gekomen, is slechts aan de omstandigheid te wijten, dat zij Duitsche is en in Duitschland woont, zoodat hare uitlevering niet is te verkrijgen. De weduwe beroept er zich te genover den curator op, in geen enkel opzicht be kend te zijn geweest met den aard der door haar man gedreven zaken. Zij geeft de schuld aan Saruco, die haar zou hebben bedrogen; tengevolge van dit bedrog aanvaardde zij de erfenis. Hierdoor zou zij naar Duitsch recht thans nog de bevoegdheid heb ben om de aanvaarding der nalatenschap' te her roepen en dit zou ten gevolge hebben, dat zij jegens crediteuren niet aansprakelijk is. De N.V. „Sanga" fungeert zoo'n beetje als een „dubbele bodem" bij den goochelaar. Srafvervolging ingesteld. In Nederland is een strafvervolging tegen haar ingesteld en een bevel tot gevangenneming wegens frauduleus bankroet tegen haar uitgevaardigd. Het passief bedraagt in totaal pl.m. f325.000. Tot het actief behoort een aantal vorderingen op debiteu ren; een deel hiervan is al even solvent als de fir ma zelf. De omvang van het actief is niet te schat ten. Het veel voorkomend verschijnsel van lood- vergiftiging te Bladel en omgeving begon in ze keren zin onrustbarende vormen aan te nemen. Dr. Zijlmans te Bladel constateerde in verschil lende gevallen een ernstige mate van vergifti ging en waar het hier aanvankelijk slechts si garenmakers betrof, werd hoofdzakelijk gedacht aan een beroepsziekte en het verschijnsel geba seerd op het werken op de zinkenplaat. In ver band daarmede werden proeven genomen met teakhouten tafelstukken. Intusschen maakte Dr. Zijlmans het verschijnsel in breederen kring van collega's bekend en werd ook de Inspecteur van de Volksgezondheid te Breda met een on ander op de hoogte gebracht. In vele gévallen was de vergiftiging zoo erg, dat de patiënten geheel on dermijnd werden en maanden niet in Staat waren te werken. Bij het voorkomen van de verschijn selen ook bij niet sigarenmakers, werd de oor zaak meer gezocht in het drinkwater. In verband daarmede zijn in Bladel en omgeving tientallen monsters genomen en is gebleken, dat er ver schillende bij waren met een zeer hoog loodge- halte. Deels is het te wijten aan het feit, dat de zuigbuis naar de pomp niet voldoende is ver tind, deels aan het des nachts laten staan van water in de pompbak en deels aan de samenstel ling van het grondwater, dat op de een of andere plaats gemakkelijk lood oplost. In verband hier mede is het noodig ander materiaal te gebruiken voor geleidingen en des morgens voor het ge bruiken van het water uit de pomp een emmer of twee weg te.werpen. In verband hiermede zal ook ten aanzien van het te gebruiken materiaal de bouwverordening gewijzigd worden. 'Tweede Kamer UW ADRES VOOR EEN MOOIE PET MET PRIMA PASVORM IS ONS ADRES. IJMUIDEN SCHAGEN THANS ééN MILLIOEN BESCHIK BAAR VOOR DE UITKEERING VOOR SURPLUSBOLLEN VAN VROEGE TULPEN. Naar „Het Kweekersblad", het officieel orgaan van het Hollandsche Bloemkweekersgenootschap van zeer bevoegde zijde verneemt, heeft de Minister van Landbouw en Visscherij goedgunstig beschikt op het verzoek van het vak om f 500.000 beschikbaar te willen stellen als aanvulling in het tekort, dat ten opzichte van de uitkeering voor surplusbollen van vroege tulpen bestaat. Dit. bericht, zoo schrijft het blad, zal het geheele bloembollenvak, doch speciaal de kweekers van vroege tulpen, ten zeerste verheugen. Immers, nu is de zeer donkere wolk, welke boven deze vakgenoo- ten hing, wat lichter van tint geworden. Wij weten, dat ongeveer f 1.500.000 noodig was om het surplus vroege tulpen op te koopen. Het surplusfonds be schikt slechts over f500.000 voor deze groep of slechts een derde gedeelte van het benoodigde be drag. Thans is f 1 millioen beschikbaar voor surplus vroege tulpen, hetgeen bet eekent, dat ongeveer 66 pet. van den minimum-prijs zal kunnen worden uit betaald, zoodat nog in geen enkel opzicht van rozen geur en maneschijnt zal kunnen worden gesproken. Stemmen zullen opgaan en zijn reeds opgegaan om te trachten het ontbrekende bedrag alsnog aange vuld te krijgen, maar over het resultaat is niets te zeggen. Een goed advies. Het bloembollenvak zal intusschen den minister dankbaar zijn, dat nu de nood hoog gestegen was, zijn hulp kwam, want met de wetenschap, dat het halve millioen komt, zal het den kweeker gemak kelijker vallen voorschotten enz. te krijgen. Deze zijn noodig, want de nood was en is zeer groot. De kweeker, zoo voegt het blad er tenslotte aan toe, houde nu vast aan de vastgestelde minimum prijzen en late zich door geen enkele sirenenzang verlokken om daar beneden te verkoopen. GROENTENUITVOER NAAR ENGELAND. Certificaten van oorsprong vereischt. Vanaf 15 Maart a.s. zullen bij uitvoer van versche groenten naar Engeland en Noord-Terland wederom certificaten van oorsprong moeten worden overgelegd. Het uitvoer-controle bureau, Javastraat 80, den Haag, is belast met de afgifte van deze certificaten. HULP AAN DE EXPORTEURS. Verwachting: Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt aanvankelijk nog weinig of geen neerslag, wei nig verandering in temperatuur. V e r d er e vooruitzichten: Toenemende kans op regen. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 764. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 3 gr. C. 37 gr. F. VETPUISTJES! Verdwijnen spoedig door Dr. May's Bloedzui verende thee. Prijs per pak f 0.75. TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde 103 Schagen. Uitspraken van de rechtbank worden niet openbaar gemaakt. Reuter meldt uit' Parijs: Te Wuppertal in het Rijnland staan mo menteel ongeveer 1100 mannen en vrouwen uit alle klassen der maatschappij terecht, die op aanwijzing van de Gestapo reeds dertien maanden in de gevangenis hebben doorge bracht. Gedurende deze dertien maanden zijn van deze ruim duizend personen, wier eenige wensch, naar een speciale correspondent van de Parijsche „Excelsior" schrijft, de weder oprichting was van de vakvereenigingen, tien mannen door folteringen om het leven geko men; een man is krankzinnig geworden en 628 zijn er schuldig bevonden aan hoogver raad. Deze gevangen Duitschers, aldus meldt, de cor respondent van de „Excelsior", zijn in groepen van 70 tot 100 man voor het volksgerechtshof gebracht, dat de zaken met gesloten deuren behandelt en de eenige wettelijke hulp, die de beschuldigden krijgen is die van een door deii staat aangewezen verde diger. De uitspraken van het gerechtshof worden niet openbaar gemaakt, maar men vermoedt, dat de vonnissen varieeren van 5 tot 15 jaar tuchthuis en dat in sommige gevallen de doodstraf is geëischt. 250 van de menschen moeten nog terecht staan. De correspondent heeft de meeste inlichtingen ge kregen in de buurt van Enschede, door verhalen van hen, die over de grens van het Rijnland waren gevlucht. Voor het Hitlerregiem was ongeveer 40 procent der bevolking van Wuppertal werkloos, daar de voornaamste industrie, n.1 .textiel en kunstzijde,-een depressie doormaakte. De vraag naar vlaggen en partijdoeken deed echter hier een opleving ontstaan. Dit duurde echter niet lang en de loonen gingen spoedig weer omlaag. Wuppertal is nooit een nazi- bolwerk geweest, het is de geboorteplaats van En gels, den medewerker van Marx. Hoofpijn, Kiespijn. £eroumn°S pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. 200 ONGELDIGE HUWELIJKEN IN ENGELAND Ottawa In Edmonton hebben meer dan tweehonderd paren, die meenden in het huwe lijksbootje te zijn gestapt, tot hun schrik ver nomen, dat zij niet wettig gehuwd zijn. Het is namenlijk gebleken, dat de geestelijken, die de huwelijken voltrokken, niet op de hoogte zijn geweest van een verandering in de voor schriften, voor de huwelijkssluiting geldende. Zij brachten de echtverbintenissen volgens de oude voorschriften tot stand, zoodat die niet als geldig kunnen worden rkend. Om echter de moeilijkheden zoo gering moge lijk te doen zijn, heeft de regeering van den staat Albertaeen wet ingediend, waarbij alle huwelij ken, waaraan de genoemde fout kleeft, te doen wettigen. Nieuwe plechtigheden zullen dus, als deze wet door het parlement wordt aangenomen niet noodig zijn. TREINONGELUK BIJ KASSEL Kassei Op het station Rengershof bij Kassei heeft Vrijdagavond tegen zeven uur een trein ongeluk plaats gehad, waarbij tien personen licht werden gewond CRITIEK OP DE RICHTPRIJS VERLAGING VAN TARWE. DISTRIBUTIEKOSTEN TE HOOG? Bij de gisteren voortgezette vergadering der Twee de Kamer, zeide de heer Weitkamp (c.h.) nog dat de boerenstand niet kan berusten in haar achteruit stelling. Voor de agrarische producten bij den consu ment, blijft er veel te veel aan den strijkstok han gen. Wat de boer van het product krijgt, valt in het niet bij .wat de distribuanten ontvangen. De heer Van Voorst tot Voorst (r.k.), ziet in deva luatie heil, terwijl de heer Smeenk (a.r.) de verla ging van de tarwerichtprijs becritiseerd. De heer v. d. Sluis (s.d.) juicht steun aan de klei ne boerenbedrijven toe en is van meening, dat het grondkapitaal gaat strijken met het grootste deel der opbrengsten. Spr. ziet in verhooging der koopkracht, zooals is uitgewerkt in het Plan van den Arbeid een oplossing van de crisis. De heer Vervoorn (platteland) wijst op de egoisti- sche tendenz van de landbouwsteunbestrijders. De landbouwproducten zijn de eenige waren, die sedert 1913 niet in prijs zijn gestegen. De verlaging van de richtprijs van tarwe vindt ook nog bestrijding bij de heeren Ebels (v.d.) en Hiemstra (s.d.). De laatste wenscht ingeval van steunver- leening de verplichting zien opgelegd, om op een bepaalde oppervlakte land een bepaald aantal arbeidskrachten te doen werken. Dit idéé wordt ondersteund door den heer Krol (c.h.). De heer J. ter Laan (s.d.) bepleit gratis melkver- strekking aan armlastigen, waardoor tevens een halt zou worden toegeroepen aan de dreigende uitbreiding van de t.b.c. Spreker wijst op dé sléchte regeling der visch- distributie. De heer Schilthuis (v.d.) acht de verschuiving van de veehouderij naar de graanteelt funest. Nederland is bij uitstek geschikt voor de veehouderij. De heer Westerman (n.h.) ziet in het systeem van Landbouw en Maatschappij een veel eenvoudiger middel tot versterking van den boerenstand, dan de tal van crisismaatregelen, die spreker vergelijkt met een lappendeken. De heer Van Kempen (lib.) dringt aan op inkrim ping van de ambtenarij en zegt dat wij nog op te groote voet leven en daardoor niet kunnen aanpas sen aan het thans wel stabiele wereldprijspeil. Na een felle aanval van den heer Van der Zaal (a.r.) op de onware critiek van Ds. Kersten en de zijnen op het regeeringscrisisbeleid, zegt de heer Kortenhorst (r.k.) dat de boterexport plaats vindt ten koste van de Nederlandsche consument en de boe renbevolking. Spr. bepleit een groot opgezette kolonisatie. De Minister van Landbouw en Visscherij, de heer Declcers, vraagt verlof de verschillende sprekers a.s. Dinsdag te mogen beantwoorden. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdagmiddag één .uur. De Minister heeft goed gevonden, dat de in 1935 getroffen regeling, waarbij exporteurs van groenten en fruit, direct na levering hun vorderingen konden overdragen aan de Groenten- en Fruitcentrale, ook voor 1936 gehandhaafd blijft. Deze maatregel is zeer toe te juichen, omdat de ex porteurs thans direct geld kunnen maken voor hun leveringen aan Duitschland en niet behoeven te wachten, totdat de clearing afrekent, hetgeen meestal 2 a 3 maanden vraagt. Schoten in de Skoepsjtina Belgrado, 6 Maart: Tijdens de rede van minister-president Stoyadinowitsj in de Skoepsjtina, het Joego-Slavische parlement, werden gisterochtend drie revolverschoten ge lost. In de zaal ontstond een groote verwarring, de zitting werd onmiddellijk geschorst. Het schijnt, dat niemand werd gewond. De politie arresteerde den afgevaardigde Damian Arnautowitsj, lid van de Jeftitsj-op- positie. Omtrent het incident in de Skoepsjtina wordt nog gemeld, dat de afgevaardigde Arnautowitsj tijdens de rede van ministerpresident Stojadinowitsj, die van te voren reeds herhaaldelijk door interrupties van de oppositie onderbroken was, plotseling een revolver voor den dag haalde en hiermede een schot loste. Voordat de zaalpolitie zich van den revolver meester had kunnen maken, knalden opnieuw twee schoten. Er ontstond een handgemeen, waarbij een tot de meerderheid behoorende afgevaardigde een slag met den kolf van het wapen op het voorhoofd kreeg, waardoor hij vrij ernstig gewond werd. Men is van meening, dat de afgevaardigde door zijn optreden de machtelooze woede der oppositie tegen de regeering tot uitdrukking wilde brengen. De oppositie had de laatste weken reeds herhaal delijk door het ontketenen van tumult getracht, de behandeling van de begrooting onmogelijk té maken. De regeeringsmeerderheid had daarop be sloten tot dringende behandeling van de ontwerp- begrooting. Na een onderbreking van een half uur werd de zitting weder voortgezet en vervolgde Stojadino witsj zijn rede. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat men hier ver moedelijk te doen heeft met een samenzwering. In welingelichte politieke kringen wordt beweerd, dat in den loop van den middag acht afgevaardigden tij delijk in arrest genomen zijn. Het waren allen leden van den Jeftitsj-club. Ook de Skocpsjina schijnt de veronderstelling te aanvaarden, dat het hier gaat om de daad yan een, enkeling.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9