Verdere electrificatie bij de Ned. Spoorwegen Berlijn's repliek aan Sarraut "AKKERTJES" Het nieuwe Duitsche luchtschip Dinsdag 10 Maart 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9931 Is de atmosfeer gereinigd Eicr-export naar Engeland Noodlottig lawine-ongeluk Een moeilijke arrestatie Auto te water gereden VEERËËMiT It Bilt seint EEN OFFICIEUZE VERKLARING VAN DE WILHELMSTRASSE. - Berlijn. (R.0.) In een officieuse verklaring van de Wilhelmstrasse wordt gezegd, dat de Fransche minister-president Sarraut, in zijn Zondag voor de radio uitgesproken rede heeft te kennen gegeven, dat Frankrijk de Duitsche voorstellen niet in overweging zal nemen. Sarraut meent, aldus gaat de verklaring voort, te kunnen spreken van een door Duitschland op bru tale wijze gesteld fait accompli. De Fransche premier vergeet evenwel, dat op 7 Maart 1.1. slechts een punt is gezet achter een langer reeks van voldongen fei ten van de zijde van Frankrijk. Frankrijk miskent zijn eigen verplichtingen, welke elke agressieve ac tie en derhalve een toespitsing van de mogelijkheid tot een conflict verbieden. Frankrijk vermeerderde de mogelijkheden tot een conflict door te beweren, dat het zelf wel kon beslis sen, dat deze politiek vereenigbaar was met het pact van Locarno en vast te stellen, wie de vermoedelijke aanvaller was. Het verwijt aan Duitschland, dat het zich aanmatigde rechter in eigen zaak te zijn, komt dus op Frankrijk neer. Frankrijk matigde zich zelf dit recht aan met het Fransch-Russische verdrag van wederzijdschen bijstand. De handelwijzen van Frankrijk hebben de onvei ligheid in de gedemilitariseerde Rijnland-zone ondra gelijk gemaakt. In zijn rede heeft Sarraut de woorden gesproken, dat „Frankrijk niet bereid is. Straatsburg onder het vuur der Duitsche kanonnen te laten". Ongetwijfeld vindt Sarraut het dan wel voor een groote mogendheid dragelijk, dat Freiburg, Karls- ruhe, Mannheim, Saarbrucken en nog vele andere Duitsche steden zijn blootgesteld aon de Fransche kanonnen. Het is buitengewoon jammer, dat Sar raut zich op dit punt zóó opgewonden en de con structieve Duitsche voorstellen- van de baan heeft geschoven, daarmede de deur sluitend voor de con crete mogelijkheden om te komen tot een verzoening zonder voorbehoud tusschen Frankrijk en Duitsch land. De Fransche premier heeft voorts verklaard, dat Duitschland het moment voor de opzegging van het verdrag van Locarno goed gekozen heeft, op het uur namelijk van de Fransche verkiezingen. Hierbij moet evenwel worden opgemerkt, dat Duitschland nooit eenig voordeel heeft getrokken uit de wanorde in Frankrijk, doch dat men het bestaan van een ver- eenigd en onverdeeld Frankrijk als een klaarblijke lijke noodzakelijkheid beschouwt voor den vrede van Europa. Engelsche persstemmen over de situatie Londen. De „Daily Telegraph" neemt een volko men afwijzende houding aan ten aanzien van de rede van rijkskanselier Hitier. Het blad schrijft, dat Hit- Ier door het zenden van troepen naar het Rijnland den westelijken mogendheden op bruuske wijze de handschoen in het gelaat heeft geworpen. De „Morning Post" schrijft, dat Hitier den toe- komstigen vrede in Europa misschien een dienst heeft bewezen door een situatie te scheppen, die de futiliteit, der geheele sanctiepolitiek aantoont. Het blad dringt er op aan, dat de Britsche staatslieden de .voorstellen van Hitier in rustige overweging nemen. De „Daily Herald" betreurt de daad der Duitsche regeering en spreekt de meening uit, dat de crisis van het Rijnland oorlogsgevaar inhoudt, indien zij onverstandig wordt behandeld. Indien men met ver stand te werk gaat, kan de kwestie zelfs goede ge volgen hebben. Volgens de „Times" bestaat de grootste taak der staatslieden nog altijd in het breken van den vi- cieuzen cirkel van het wantrouwen. Hitier heeft ge tracht, de schending der verdragen een grondslag van constructieve politiek te geven. Degenen, die thans geroepen werden om hun oordeel kenbaar te maken, zullen niet geheel hun plicht tegenover de volken doen, indien zij zich zouden beperken tot de bestudeering van den tekst der verdragen. Zij moe ten ook de consequenties onderzoeken en nagaan, welk voordeel daaruit is te verkrijgen. De „Daily Mail" schrijft dat de nieuwste Duitsche daad de atmosfeer heeft gereinigd. Fransche persstemmen. Parijs, 9 Maart. De Berlijnsche correspondent van de „Journal" schrijft, dat de krachtige radio redevoering, welke Sarraut heeft gehouden, als een koude douche voor de Duitsche politieke wereld is geweest. De energie, die Sarraut in zijn woorden heeft gelegd, bracht ontgoocheling aan de Duitsehers, die zich in hun illusies verloren. De „Excelsior" schrijft, dat de Fransche regeering vastbesloten is, de zaak die van vitaal belang is voor alle volleen, welke bezorgd zijn voor hun onaf hankelijkheid, met alle middelen te verdedigen. De „Echo de Paris" meldt, dat Frankrijk op den steun der Kleine Entente kan rekenen, evenals op dien van de Balkan-Entente en Rusland, De Ita- liaansche ambassadeur heeft Flandin de medewer king van Italië toegezegd, doch het spreekt vanzelf, dat Italië als tegenprestatie vrijheid van handelen elders zal verlangen. De eerste reacties te Londen zijn vrij zwak geweest; er zou een voor Frankrijk gunstige wending zijn ingetreden, maar daarover .valt nog weinig te zeggen. De „Oeuvre" schrijft, dat de onafhankelijkheid van het land op het spel staat. Te Genève wacht de Fransche gedelegeerden een harde strijd, want Ita lië en Duitschland zullen afwisselend trachten, een wig tusschen de verbondenen van vroeger te drij ven en hen tot andere gedachten over de Europee- sche politiek te brengen. Het blad zegt te hebben vernomen, dat de Italianen te Genève de instructie hebben gekregen, zich tegen de toepassing van sanc ties tegen Duitschland te verzetten. De Engelsche kopstukken zijn het er over eens, dat een oorlog onvermijdelijk is, indien men Frankrijk in deze aan gelegenheid alleen taat staan. BELGISCHE BANDENFABRIEK DOOR BRAND VERNIELD. Brussel. Een groote fabriek van auto- en fiets banden bij Luik is door brand vernield. De schade bedraagt enkele millioenen. firieP/ De koorts daalt onmiddellij Overal bij Apothekers en Drogisten 12 stuks in koker 52 cent, 3 stuks in zakdoosje 20 cent. Nederlandsch Fabrikaat onmiddellijk. De besmetting wordt gestuit. De ziekte-duur wordt ingekort. Steeds goede resultaten met j (AKKER-CACHETS) Recept van Apotheker Dumont VAN DE GROOTE STEDEN PER ELECTRISCHE NAAR ANDERE STEDEN. ZEER BELANGRIJKE OPDRACHTEN VOOR ONZE IN DUSTRIE. Groote plannen voor 1938 De Nederlandsche Spoorwegen hebben, be houdens goedkeuring van den Minister van Waterstaat, besloten over te gaan tot elec trificatie der baanvakken: Amsterdam Arnhem, den HaagUtrecht, Rotterdam Gouda en Utrecht—Eindhoven. De bedoeling is de electrisehe dienst op deze lijnen in te doen gaan met de nieuwe dienstregeling van 1938. In de Msb. lezen we hierover nog het volgende! Daar aanschaffing van een belangrijke hoeveel heid rollend materiaal voor de Ned. Spoorwegen dringend noodig is geworden, doordat de laatste ja ren in afwachting van de ontwikkeling der ver keersmiddelen, belangrijk minder locomotieven en rijtuigen zijn aangeschaft dan voor op peil houden van het materieelpark noodig was, dienden de Ned. Spoorwegen een beslissing te nemen, in welke rich ting de tractie zal moeten worden uitgebreid. Dat dë keuze daarbij gevallen is op de èn voor het rei zend publiek èn voor den spoorwegdienst aantrek kelijke electrisehe tractie is het gevolg eenerzijds van de gunstige resultaten, wat het stroomver bruik betreft van het nieuwe electrisehe materieel, in stroomlijnvorm uitgevoerd, in gebruik op de lijn RotterdamHoek van Holland, voor welk materieel het verbruik van electrischen stroom per zitplaats ruim 25 minder bedraagt dan voor het bestaande eléctrische materieel, anderzijds van de belangrijke lagere prijzen, waarvoor de in aanmerking ko mende leveranciers van electrischen stroom zich be reid verklaard hebben den stroom te leveren. De Diesels. Bij uitbreiding van de electrisehe tractie komen daarvoor in de eerste plaats in aanmerking de bo vengenoemde baanvakken, waarop in 1934 het die- sel-electrisch materieel in dienst gesteld werd. Dit materieel zal dan in 1938 vrij komen en bestemd worden voor een zeer wenschelijke uitbreiding en versnelling van de doorgaande verbindingen tus schen het Westen en het Noorden, het Zuiden en het Oosten, des lands, waarvoor, zooals ook de er varing in Duitschland leert, juist dergelijk mate rieel bij uitstek geschikt is. Nederlandsch fabrikaat. Voor de levering van het benoodigde electrisehe materieel is alreeds een voorloopige overeenkomst met de Nederlandsche industrie gesloten Daar ook de overige benoodigde bestellingen voor deze electrificatie voorzoover mogelijk in Nederland zullen worden geplaatst, wordt voor de komende 2 jaren door deze electrificatie een zeer belangrijke werkverruiming in ons land verkregen. Door Nederlandsche regeering geheel vrij ge geven. Zooals men weet heeft onze regeering sinds eeni- gen tijd den uitvoer van eieren naar Engeland ge- contingcnteerd, zulks terwijl Engeland den invoer daar te lande geen belemmeringen in den weg leg de, doch zulks tengevolge van den ongebreidelden invoer wel stond te vreezen. Er heeft zich toen het geval voorgedaan, dat, nu directe export niet moge lijk was buiten het contingent, Nederlandsche eie ren via Antwerpen, naar Engeland werden verzon den. Deze laatste wijze van uitvoer zal nu echter wel spoedig tot. het verleden behooren, want, naar wij vernemen, zijn de contingenteeringsbepalingen hier te lande ingetrokken en mogen tot nader or der eieren weer in onbeperkte hoeveelheid naar Engeland worden uitgevoerd. ZWITSERLAND ABSOLUUT NEUTRAAL. Bern. Ten aanzien van de beslissing van Duitschland ten opzichte van het Verdrag van Lo carno, wordt in Zwitsersche regeeringskringen de grootste reserve in acht genomen. De Zwitsersche regeering blijft absoluut neutraal. Men weigert in Bern commentaar te leveren op de voorstellen van Hitier en men is van meening. dat een land, dat niet onmiddellijk bij de kwestie is betrokken, neutraal moet blijven. VIJF-EN-TWINTIG DOODEN. Londen: In de nabijheid van het dorp Titwal, in het westen van Kasjmir (Britsch- Indië), zijn 25 menschen tengevolge van een lawine om het leven gekomen. Achttien lij ken zijn reeds geborgen. L.Z. 129 - een beloftedie voor 100 pet. in vervulling ging Friedrichshafen (Dad.) Het luchtschip L.Z. 129 heeft op zijn beide proeftochten, een over het Bodenseegebied, de ander over de stad Mun- chen, niet aleen bewezen, dat het volkomen aan alle verwachtingen voldoet doch deze in vele op zichten overtreft! Toen 's middags 4 Maart, het luchtschip onder comm. van Dr Eckener voor het eerst uit de hal gehaald werd en de grijze luchtkruiser, versierd met de rijksvlag en de vijf Olympische ringen, voor het eerst opsteeg in zijn element, heerschte er onder de vele duizende toe schouwers geweldige geestdrift! Zonder moeite werden na het invallen van de duisternis tus schen de stralen der positielamp. de landings-en inbrengingsmanoeuvres verricht, de schitterend verlichte cabine straalde vroolijk licht uit. Ook bij de tweede reis, die bijna 8 uur duurde, en waarbij, behalve de bemanning van het lucht schip en alle luchtschipkapiteins van de Zeppe- linwerf ook overste Breithaupt van het rijks- luchtvaartministerie en Commander Ernest Peck van de Goodyear Zeuuelin Corporation delna men, klopte alles nauwkeurig! De resultaten van deze proefvluchten hebben het bewijs geleverd, dat het nieuwe luchtschip, ondanks den nog veel grooteren omvang dan de „Graf Zeppelin", nog betere stuur-eigenschappen heeft. Opvallend is ook het feit dat zoowel in de cabines, als op den beganen grond werd bemerkt, dat de motoren bijna geruischloos liepen. Een trilling was er in het luchtschip zelf haast niet meer te bespeu ren. De L.Z. 129 heeft ook een veel korteren rem weg, hetgeen vooral bij landingen van groot voor deel is. Op deze proeftocht werd ook de lange- golfzender gebrobeerd, evenals de kortegolfzender waarmede men een telefonische verbinding met de Vereenigde Staten (met het 7000 Kilometer verder gelegen Noord-Amerikaansche station Chattum) wist te verkrijgen. Ook een tweede kuststation aan de Noord-Amerikaansche kust werd opgeroepen en meldde zich al spoedig. Olifanten leggen een trein stil Het treinpersoneel staat doodsang sten uit! Kaapstad (V.P.B.-U.P.) Het personeel van het station Goerney 60 Kilometer landwaarts van Port Elizabeth, had dezer dagen werkelijk een grondige verontschuldiging voor een enorme ver traging. Toen zij op het station aankwamen, om hun dienst te hervatten, zagen zij een kudde olifanten aankomen. Onmiddellijk namen zij de beenen en de dikhuiden bezetten doodgemoede reerd het station. Den geheelen nacht bleven zij over de rails dalvenNatuurlijk moest het treinverkeer urenlang onderbroken worden. Pas den volgenden morgen trokken de olifanten weg en konden de ontstelde beambten zich weer in het station wagen en het treinverkeer weer nor maal hervat worden MAURICE CHEVALIER Alphen aan den Rijn in op schudding Een moeilijke arrestatie heeft gisteren een deel der gemeente Alphen aan den Rijn in opschud ding gebracht. Twee rijksveldwachters, wien was opgedragen den 26-jarigen G. v. M. in verband met een gepleegde mishandeling voor den rech- ter-commissaris te leiden, vervoegden zich aan diens woning in de Nieuwstraat, doch al spoedig bleek dat v. M niet van plan was rustig mee te gaan. Hij verzette zich krachtig, zoodat er een formeele vechtpartij ontstond, waarbij een van de veldwachters met zijn arrestant over den vloer in diens woning rolde. De man wist zich los te rukken en snelde naar buiten, gevolgd door den anderen veldwachter. Hij sprong over een schut ting, waardoor hij in de Langstraat terecht kwam en daar vluchtte hij verscheidene wonin gen binnen, welke hij aan de achterzijde weer verliet. Spoedig was de geheele buurt in opschudding. Inderdaad gelukte het den rijksveldwachters den man in de woning van zekeren S. te pakken te krijgen. Daar ontstond echter een nieuwe wor steling. waardoor de bewoonster van het per ceel zoo van streek raakte, dat zij bewusteloos ineenzakte. Ten slotte slaagden de veldwachters er in den man te overmeesteren en onder heftig verzet werd hij voor den hulpofficier van justitie ge leid, die hem na verhoor weer op vrije voeten heeft gesteld. Alle inzittenden gered. Op den Amstelveenschenweg bij de Kalfjeslaan te Amsterdam, is gisteravond een auto, bestuurd door een inwoner van Woerden en waarin verder zijn echtgenoote en zijn schoonmoeder zaten, tegen een met een paard bespannen schillenkar gebotst, met het gevolg, dat zoowel de auto als de schillenkar met den voerman en het paard van den berm van den weg in de eenige meters diep liggende sloot gestort zijn. Alle personen waren door omwonenden, die op den slag waren komen toesnellen, spoedig op het droge gebracht. Het bleek, dat alleen de beide dames snijwonden opgeloopen hadden, welke een in de buurt wonende geneesheer verbonden heeft. De beide an dere drenkelingen en ook het paard waren er zonder letsel afgekomen. Nadat de drenkelingen in een boerderij van droge kleeren voorzien waren en wat op hun verhaal wa ren gebracht, is de familie uit Woerden op eigen gelegenheid naar haar woonplaats terug gekeerd. Het ongeluk heeft dus geen ernstige gevolgen ge had. Omtrent de toedracht van het ongeluk verneemt men nader, dat de auto uit de richting Amsterdam kwam. De schillenkar was van een boerenerf af den weg opgedraaid om naar Amsterdam te rijden. De automobilist zeide, dat hij door de koplampen van een hem tegemoet komenden auto verblind was, en weet daaraan de botsing. Deze geschiedde met zoo veel kracht, dat de schillenkar met paard en al van den berm in de sloot geworpen werd. De auto draai de tweemaal om zijn as en stortte er daarna even eens ongeveer 25 meter verder in. Hij kwam op zijn kant te liggen, zoodat de portieren nog boven het water uitstaken, en het bevrijden van de inzittenden aan de menschen, die te hulp waren gekomen, be trekkelijk weinig moeite heeft gekost. EXEMPLAAR VAN DER STUERMER IN BESLAG GENOMEN Zondag heeft de Haarlemsche politie een exem plaar van der Stuermer, dat voor het raam van het kringhuis der N.S.N.A.P. aan het Spaarne, hing in beslag genomen Bij 'n huiszoeking zijn verder geen exemplaren gevonden Proces-verbaal is opgemaakt. Verwachting: Zwakke tot ma!' Oostelijke tot Zuidoostelijke wind, nevelig lot zwaar of half bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter, vooral in het Noorden. Verdere vooruitzichten: weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 763. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 5.5 gr. C. x 42 gr. F. Heeft een auto-ongeluk Maurice Ghevalier is, naar uit Nimes gemeld wordt, met zijn auto ten gevolge van de gladheid van den weg in botsing gekomen met een ande ren wagen. Chevalier en zijn metgezellin bleven Verdwijnen spoedig door Dr. May's Bloedzui- ongedeerd. terwijl vier inzittenden van den ande- 1 verende thee. Prijs per pak f 0.75. ren auto gewond werden. Beide wagens werden r TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten beschadigd. I Hoogzijde 103 Schagen. VETPUISTJES!

Schager Courant | 1936 | | pagina 5