Politieke activiteit Het Landbouwcrisisfonds Geheimzinnige roofmoord te Hoensbroeb Bloedige Ie Grenada botsingen van buitenlanders in Nederland Regeering zal het noodige doen Hitler's aanbod aan Nederland Dc staking te New-York Beperking van den vrouwenarbeid Speciale maatregelen voor kleine boeren 13 faar oude moordzaak opgehelderd De Bilt seint Tarweboeren mogen tevreden zijn Voorkeur aan bedrijfssteun! Voorwaarden, waaronder orga nisaties van Duiteche onder danen hier te lande zijn toege laten, worden in de practijk niet voldoende nageleefd. Op de vraag van hei Tweede-ketnerlid den heer Goseling betreffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege tot beëin diging van alle politieke activiteit van bui tenlanders hier te lande hebben de heeren De Graeff en Van Schade ministers van Bui- tenlandsche Zaken en van Justitie het vol gende geantwoord: Gelijk in het kort werd uiteengezet in de Me morie van antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het IVde Hoofd stuk van de Rijksbegrooting voor 1935 heeft de Regeering reeds geruimen tijd geleden haar standpunt ten aanzien van de organisaties van Duitsche onderdanen hier te lande bepaald (voor zoover hier te lande vereenigingen van vreemdelingen van andere nationaliteit bestaan, hebben deze geen aanleiding tot bemoeiing ge geven). Dit standpunt brengt mede, dat in Ne derland alleen worden toegelaten naast elkaar staande, plaatselijke vereenigingen van in geze- tenen van Duitsche nationaliteit, welke noch on derling in hiërarchisch verband staan, noch in zulk verband staan tot een Duitsche centrale or ganisatie. Deze vereenigingen mogen geen par tijnaam dragen en geen partij- of staatkundig karakter bezitten. Voorts is aan vreemdelingen op straffe van uitzetting verboden, zich op eenigerlei wijze in binnenlandsche politieke verhoudingen te men gen, naar buiten politiek actief te zijn en met name in dit verband pressie op eigen land- genooten uit te oefenen. De ten deze door de Nederlandsche Regeering genomen maatregelen gaan derhalve verder dan die, welke kort gele den door den Zwitserschen Bondsraad zijn ge troffen en voor het oogenblik zich bepalen tot een verbod van een landelijke en van districts leidingen der N.S.D.A.P. in Zwitserland. Aangezien, vooral in den laatsten tijd, uit ter beschikking gekomen gegevens gebleken is, dat de voorwaarden waaronder organisaties van Duitsche onderdanen hier te iande zijn toegela ten, in de practijk door de betrokken vereenigin gen niet voldoende worden nageleefd, is van de zijde der Regeering reeds vóór het Zwitsersche incident het noodige verricht en zal ter uitvoe ring daarvan ook het noodige geschieden om aaD dien ongewenschten toestand een einde maken. MINISTERRAAD PREFEREERT HANDHAVING VAN DE ZELF- STANDIGHEIDSPOLITIEK. De ministerraad heeft zich, zooals te verwachten was, in zijn bijeenkomst van gisteren bezig gehou den met de rede van rijkskanselier Hitier en diens aanbod om een verdrag te sluiten. Uiteraard is daarover nog slechts zeer terloops gehandeld; een beslissing is niet zoo spoedig te ver wachten. Onze indruk is, aldus de „Msb.'\ dat het Kabinet prefereert de tot dusver gevoerde zelfstandigheids- politiek te handhaven. Dreigende taal. „Indien er oorlog moet zijn, willen wij hem tot het bittere einde uitvechten. Na de mislukking van de pogingen tot bij legging van het geschil tusschen het huis personeel en de werkgevers is de toestand gister in een crisis getreden. De leider der stakers, Bambrick verklaar de, dat wat New York van heden af beleven zou, niet vergeleken kan worden met de tot nog toe door de stakers getroffen maatrege- ien: „Indien er oorlog moet zijn, willen wij hem tot het bittere einde uitvechten." Bambrick beschuldigde de werkgevers er van, dat zij de laatste acht dagen meer geld uitgegeven heb ben om de staking te breken dan noodig zou ge weest zijn om de looneischen der arbeiders een jaar lang te financieren. Uitbreiding van de staking. Volgens mededeeling van de politie zijn bij de sta king, die thans reeds tien dagen duurt, 23000 woon huizen, wolkenkrabbers en hotels betrokken. Het stakingscomité is voornemens de beweging te doen uitbreiden tot alle hotels magazijnen, banken en verzekeringsmaatschappijen. Vooral den banken, die een groot deel der woonhuizen van New York bezitten, en die zich bereid hebben verklaard de loo- nen te verhoogen, doch die weigerden leden van de vakvereeniging de voorkeur te geven boven onge organiseerde arbeiders, is een felle strijd aangezegd. Musici, chauffeurs, e.a. hebben met een sympathie staking gedreigd. HET ADVIES VAN DEN HOO- GEN RAAD VAN ARBEID OVER HET VOOR-ONTWERP. TEGEN VERLAAGDE UITKEERINGEN VAN ZIEKTE- EN ONGEVALLEN WET. Gister heeft de Hooge Raad van Arbeid zijn ad vies vastgesteld met betrekking tot het voorontwerp inzake de beperking van den arbeid van vrouwelijke arbeidskrachten. De voornaamste principieels punten in dit ont werp zijn: het verbod van arbeid van meisjes bene den 16 jaar in fabrieken, werkplaatsen of kantoren behoudens uitzonderingen ^art. 2) en de mogelijk heid bepaalde soorten van arbeid in fabrieken, werk plaatsen of kantoren voor alle meisjes en vrouwen te verbieden (art 3). De kleinst mogelijke meerderheid van den Raad (20 tegen 19 stemmen) heeft zich uitgesproken voor eerstgenoemd beginsel, terwijl over laatstgenoemd beginsel de stemmen hebben gestaakt (20 tegen 20). De redactie van art. 3, zooals in het voorontwerp opgenomen, vond in den Raad geen meerderheid (15 stemmen vóór, 24 stemmen tegen), evenmin als een gewijzigde redactie, welke door de commissie van prae-advies was voorgesteld (17 stemmen voor, 22 stemmen tegen) Een groots minderheid van den Raad (14 tegen 25 stemmen) verklaarde zich voorstander van een verder gaande regeling, volgens welke overal, waar dit zonder schade voor de totale werkgelegenheid zou kunnen geschieden, vrouwen en meisjes zouden moeten worden vervangen door mannen en jongens. Daarna heeft de Raad zijn advies vastgesteld ter zake van het voorontwerp van wet tot wijziging dei- Ziektewet, Ongevallenwet 1921 en Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1928, inhoudende de verlaging van het uitkeeringspercertage van 80 op 70. Een meerderheid van den Raad :23 tegen 12 stemmen) heeft zich tegen dit voorontwerp uitgesproken. Blijvende werkloosheid. Tenslotte heeft de Raad van gedachten gewisseld over een voorstel van «ien heer E. Kupers en 8 an dere leden, om te doen nagaan of er aanleiding toe bestaat de vraag te doen orderzoeken, of ons land met een omvangrijke blijvende werkloosheid reke ning zal hebben te houden en zoo ja, hoe groot de vermodelijke omvang dezer werkloosheid zal zijn. De Raad droeg zijn voorzitter op deze aangele genheid in studie te nemen en eventueel in overleg met de plaatsvervangende voorzitters nadere voor stellen te doen. Politie onbetrouwbaar geacht. Madrid, 10 Maart (D.N.B.): Te Granada heb ben in den afgeloopen nacht verscheidene botsingen tusschen politieke tegenstanders plaats gehad, tenge volge waarvan twee personen gedood en 15 werden gewond, van wie eenigen levensgevaarlijk. In verband met deze gebeurtenissen hebben de vak- vereenigingen de algemeene staking afgekondigd. Slechts eenige bakkerswinkels werden door een ster ke politiemacht bewaakt om tenminste de broodvoor ziening eenigcr mate te garandeeren. Het verkeer ligt geheel stil. Nadat de algemeene staking was afgekondigd, zoo meldt Reuter, hebben in den loop van den dag op nieuw ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Troepen arbeiders trokken door de».stad, plunderden de huizen der katholieken en staken deze vervolgens in brand. In het begin van den middag besloten de leiders dat de arbeid zou worden hervat. Een sterke politiemacht patrouilleert door de stra ten en er zijn tal van arrestaties verricht. Een twin tig betoogers zouden zijn gewond. De politie schijnt naar Reuter nader meldt, niet in staat te zijn den betoogers het hoofd te bieden en veeleer geneigd te zijn de zijde der oproerkraaiers te kiezen. Van Jerez en Malaga is politie versterking gezon den. De fascisten en welgestelden hebben zich in hun woningen moeten terugtrekken om zich met re volvers te beschermen. Tweede Kamer TARWERICHTPRIJS NIET TE LAAG GEACHT. IS HET BACON- VRAAGSTUK NU IN ORDE? Minister Deckers, de sprekers van de vorige week beantwoordend, zeide gisteren in de Tweede Kamer, dat het door den heer Teulings op 12 millioen be- groote tekort op het fonds slechts de helft bedraagt. Spreker ontkent, dat dit tekort zou zijn gecamou fleerd. Van zulke kunstjes houdt spreker niet. Het is beter als de Kamerleden woorden als camouflage in dit verband niet gebruiken. Bureaucratie. Spreker vond bij zijn ambtsaanvaarding een zeker bureaucratisch karakter van den landbouwcrisis dienst. Onderzocht wordt nu hoe de zaak het best kan worden ingericht. Geen geld opzij leggen. Doel van den landbouwsteun moet zijn om de mo gelijkheid te scheppen de bedrijven nog juist op gang te houden. Verder gaan en zóó steunen dat de land bouwers geld opzij kunnen leggen, is niet in overeenstemming met den geest des wetge vers. Er is geen sprake van dat de nitkeering aan de kleine boeren betaald wordt uit de verlaging van den tarwerichtprijs. De critiek op deze verlaging is niet juist. Spreker meent, dat we er met de f 9.wel zullen komen. EEN BERUCHT OSSENAAR DOOR MARECHAUSSEEGEARRESTEERD 33-JARIG CAFéHOUDER, VER DACHT VAN MOORD TE HOENS- BROEK IN 1923, OPNIEUW AAN STRENG VERHOOR ONDERWOR PEN. Na een tijdsbestek van dertien jaar zijn de brigades van de koninklijke marechaussee van Hoensbroek en Oss er in geslaagd, op heldering te brengen in een drama, dat zich destijds te Hoensbroek heeft afgespeeld en waarbij de 78-jarige weduwe H. het slacht offer is geworden. Het betreft hier het mis drijf, in den nacht van 22 op 23 Juni 1923 te Hoensbroek gepleegd. Gemaskerde mannen drongen de woning binnen van de weduwe H. aan de Couwenderstraat. De vrouw woonde daar alleen met haar dochter; zij werden onverwacht door de bandieten overvallen en gekneveld, waarna haar een prop in den mond werd geduwd. De bandieten uiten zware bedreigin gen en mishandelden de beide vrouwen, maar toen zij, op zoek naar geld, vernielingen in de woning begonnen aan te richten, wist de weduwe de prop uit haar mond te verwijderen, waarna zij luidkeels om hulp riep. De onverlaten sprongen daarna op haar toe en sloegen haar met zware voorwerpen zoo lang op het hoofd, tot zij geen teeken van leven meer gaf. Ook de dochter werd daarna nog deerlijk mishandeld. In een kast vonden de roovers ten slotte een aanzienlijk bedrag aan geld, waarmede zij ver dwenen. Eerst den volgenden dag werden de beide vrouwen in deerniswekkenden toestand gevonden. De weduwe overleed na korten tijd aan de zeer zwa re verwondingen, terwijl de dochter geruimen tijd in levensgevaar verkeerde, doch eindelijk herstelde. Korten tijd na het misdrijf werd Van Orsouw, die in dien tijd in de mijnen werkte, met drie andere mannen aangehouden, daar zware vermoedens tegen hen gerezen waren. Nadat zij geruimen tijd in hech tenis hadden vertoefd, moesten zij echter, toen zij hardnekkig bleven ontkennen en de bewijzen tegen hen niet te leveren waren, weer op vrije voeten wor den gesteld. Sinds dien tijd is gedurende dertien jaren deze zaak steeds bij de marechaussee in behandeling ge bleven, doch in welke richting men ook zocht, steeds weer leidde het spoor in de richting van Van Orsouw en zijn drie kornuiten. Verleden jaar, toen weer nieuwe bezwarende feiten aan het licht gekomen wa ren, is Van Orsouw, die toen reeds in Oss woon de, waar hij oen café houdt dat een zeer ongunstige reputatie heeft, opnieuw gearresteerd en kort daarna werden zijn drie kornuiten eveneens opgespoord en naar Hoensbroek gebracht. Ook nu vertoefde het viertal geruimen tijd in voorloopige hechtenis, maar ten slotte waren de aanwijzingen tè zwak om tot een strafvervolging te kunnen overgaan. Sindsdien heeft men aan de hand van het nieuwe feitenmateriaal het onderzoek krach tig voortgezet en dit heeft tot gevolg gehad, dat men thans voor de derde maal tot de arrestatie van de caféhouder is overgegaan. Wij vernemen nog, dat de aanwijzingen thans zoo sterk zijn, dat de verdachte den dans wel niet zal ontspringen. Men verwacht, dat in den loop van hedenavond nog meer arrestaties elders in het land zullen volgen. Nadere bijzonderheden. Nader verneemt de Nijmeegsohe corr. van het „Alg. Hsbl." nog, dat in verband met het misdrijf te Oss Dinsdagavond nog is gearresteerd een zé keren Piet Bloemers, terwijl door de marechaussèe te Eindhoven zijn gearresteerd een zekere Van den Bogaard, bijgenaamd Hasje de Pop, en een zekere Verstegen, bijgenaamd Grad de Reuker. Ook deze drie mannen waren in 1923 en vorig jaar reeds in Binnenkort zal aan spr.'s departement een dienst voor kleine boeren in het leven worden geroepen, welke zal komen te ressorteeren onder de directie van den landbouw. Spreker heeft het oog op de kleine zelfstan dige boeren, niet op hen, die een deel van hun vrijen tijd in loondienst werken. Deze laatste categorie blijft vallen onder tewerk stelling op het eigen bedrijf, als tenminste een dergelijke regeling mogelijk zal blijken. Spf. vindt het niet erg, dat de consument de land bouwsteun betaalt in den vorm van hoogo prijzen. Anders zou de consument kunnen spreken van cri siswinst en dat is niet noodig. Hard is slechts dat kostelijke voedingsmiddelen worden vernietigd in- plaats van aan behoeftigen te worden gegeven. De moeilijkheid schuilt in de distributie. Spreker houdt zich met de zaak bezig. Na replieken zegt minister Deckers nog, dat de bepaling van den tarwerichtprijs op f9 is geschied op grond van feitelijke gegevens van den economi- schen landbouwvoorlichtingsdienst. Spreker vertrouwt, dat de boeren met de werk nemers tot redelijke bestaansvoorwaarden voor de laatsten zullen komen. Te lage richtprijzen voor granen. De heer Louwes (lib.) bespreekt daarna bij de af- ieeling III de richtprijzen voor de granen, die te aag zijn en waarbij uit het oog wordt verloren, -lat het stroo, dat vroeger ongeveer 25 pet. der totale jpbrengst opleverde, thans vrijwel waardeloos is. Spreker ontkent, dat de Minister of een zijner amb tenaren deskundig genoeg is om juist richtprijzen te kunnen vaststellen. Het baconvraagstuk. De heer Van IJsselmuiden (r.k.) vraagt, of hier de zaak nu geheel in orde is. Het staat nu wel vast, dat millioenen aan de baconfabrikanten zijn toege vallen, terwijl deb oer geen loonenden prijs voor zijn varkens kreeg. De heer Van der Weijden (r.k.) betoogt, dat de prijs der varkens zoodanig moet worden gesteld, dat de zware varkens behoorlijk worden betaald, terwijl de heer van Voorst tot Voorst (r.k.) bepleit om 2 cent per kg. premie te betalen aan die mesters, wier var kens na slachting in klasse A worden geplaatst. Minister Deckers zal deze sprekers hedenmiddag beantwoorden. Verwachting: Zwakke tot matige, Oostelijke tot Noordoostelijke wind, nevelig tot zwaar be wolkt, weinig ofg een regen, iets kouder in het Zuiden. Verdere vooruitzichteni Nog weinig ver andering. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 761. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 5 gr. C. 41 gr. F. VETPUISTJESI Verdwijnen spoedig door Dr. May's Bloedzui verende thee. Prijs per pak f 0.75. TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde 103 Schagen. verjiand met een roofmoord gearresteerd. Van Or souw en Bloemers zijn in de marechaussee-kazerne te Os opgesloten en worden daar thans aan een streng verhoor onderworpen. De twee andere man nen zijn in de marechaussee-kazerne te Eindhoven opgesloten. Het onderzoek geschiedt door de brigades Oss en Eindhoven der Kon. Marechaussee met mede werking van leden van de brigade Hoensbroek, die daartoe naar Eindhoven en Oss zijn gekomen. Ofschoon de vier mannen tot gisteravond nog hardnekkig bleven ontkennen, zijn reeds veel bezwa rende aanwijzingen tegen hen verkregen, terwijl zij elkaar op verschillende punten tegenspreken. De verwachting is dan ook, dat spoedig een bekentenis zal volgen. Maar ook indien dat niet het geval zal zijn, is toch voldoende bewijsmateriaal voor handen om hen thans ter beschikking van de justi tie te stellen. In 1923 waren de vier verdachten in de mijnen te Hoensbroek werkzaam. Van Orsouw, Van den Bo gaard en Verstegen waren bij Bloemers in den kost en het viertal stond uitermate ongunstig bekend. Kort na zijn arrestatie, in 1923, opende Van Orsouw in Oss een café, waar de leden van het beruchte milieu plachten bijeen te komen. Hij stond dan ook zwaar onder verdenking van de misdrijven van de Ossche misdadigersbende meer te weten, doch hij wist bij de groote schoonmaak van vorig jaar den dans te ontspringen. GROOTE LANDBOUWBEDRIJVEN ZOUDEN ZONDER STEUN SNEL INTEREN. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van landbouw en visscherij voor 1936, zegt de minister ten zeerste bereid te zijn de landbouworganisaties in te schakelen in de maat regelen ter beteugeling en verzachting van de land bouwcrisis. Hij kan in deze richting echter slechts zoover gaan als met zijn bijzondere verantwoordelijkheid practisch mogelijk is. De richtprijs van tarwe. Het spijt den Minister dat nogal critiek is uitge oefend op de verlaging van den tarwerichtprijs. Hij acht de verbouw van tarwe, bezien in het kader van de prijzen van landbouwproducten, het meest gun stig en kan de meening niet onderschrijven, dat de tarweverbouwers er bij een richtprijs van f9.niet kunnen komen. Hij meent dat zij tevreden kunnen zijn. Van broodprijsverhooging in het algemeen kan niet worden gesproken. De bedrijfssteun. De Minister geeft de voorkeur aan bedrijfssteun boven individueelen steun. Aan de hand van cijfers uit een ingesteld onder zoek bij zoogenaamd „groote boeren" is gebleken, dat niet-steunen van deze bedrijven zou neerkomen op een kapitaalinteering van ongeveer f85 per H.A. In ten hoogste tien jaren zouden dus de groote boe ren hun geheele vermogen hebben verspeeld. Zij zou den natuurlijk overgaan tot geheel of gedeeltelijk verpachten aan minder goed gesitueerde landbou wers of wel hun gronden braak laten liggen. Dit laat ste zou natuurlijk van ruineuze invloed zijn op da werkgelegenheid van landarbeiders. Het distributie-apparaat van visch be hoeft verbetering. Niet de hooge vischprijzen, aan do veilingen, maar de gebrekkigheid van het distributie-apparaat speelt bij het vischverbruik een belangrijke rol. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN DUITSCHLAND. Trebnitz. Tusschen Trebnitz en Hochkirch is in den afgeloopen nacht tegen 12 uur een perso nenauto op een hooiwagen ingereden, met het nood lottige gevolg, dat de inzittenden door een paar lange stangen, die uit den hooiwagen staken, letter lijk gespiest werden. Zij waren op slag dood. Het waren twee inwoners van Breslau.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2