Hitler over zijn voorstellen Uit Bergen. Oud-Minister Marchant in de Rustende jager Ernstig verkeersongeval Woensdag 11 Maart 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9932 Nederlander over de grens gelokt Roodvonk in het garni zoen te Venlo „ENGELAND ZOU EERLIJKE BEMIDDELAAR KUNNEN ZIJN". DE FUHRER HOUDT VOET BIJ STUK. Reuter seint uit Londen „Mijn voorstel tot het sluiten van non-agressie-pacten mét de Oostelijke en Westelijke naburen van Duitschland moet worden geïnterpreteerd als een universeel voorstel Het beoogt zeker geen enkele uitzondering en is eveneens van toe passing op Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk", aldus verklaarde Hitler in een interview, dat hij gisteravond had met Ward Price, den secialen correspondent van de Daily Mail lil antwoord op verschillende vragen ver klaarde Hitler: „Mijn gevoelen is, dat over het sluiten van non-agressie-pacten, door ie Duit- sche regeering voorgesteld, het bestQ zou kunnen worden onderhandeld door het voeren van direc- ie besprekingen tusschen de betrokken regeerin gen. Het zou misschien wenschelijk zijn, dat de mogendheden, die waarborgen moeten krijgen door de veiligheidspacten, tusschen Duitschland aan den eenen kant en Frankrijk, België en mis schien ook Nederland aan de andere zijde, op de eerste plaats deze kwestie bespreken met de toekomstige garandeerende mogendheden. Duitschland zou echter heel tevreden zijn, in dien een andere mogendheid Groot-Brittan- nië bijvoorbeeld de rol van eerlijken bemid delaar zou spelen met het doen van practische voorstellen tot oplossing van deze kwestie" Wat het voorstel betreft, dat hij Zaterdag heeft gedaan, zeide Hitler: „Wij hebben geen enkele reden, om een termijn voor deze voorstellen te bepalen. Wanneer echter bedoelde voorstellen, evenals zoovele voorafgaande, opnieuw worden verworpen, of indien men er eenvoudig geen re kening mede houdt, zal de Duitsche regeering Europa niet met nieuwe voorstellen lastig val len". Hitler herhaalde ook verschillende argumen ten, die hij in zijn rede van j.1. Zaterdag had ontwikkeld. „Mijn onderhoud met Hitler", zegt Ward Pri ce, „heeft bij mij de overtuiging achtergelaten, dat de Fuhrer besloten is, op zijn stuk te blijven staan", Duitsche douane zond hem valsch telegram Gevolg acht maanden gevan genisstraf Zekere D. uit Gennep, zoo meldt de Berlijn- sche correspondent van de N.R.G., heeft niet lang geleden wegens overtreding van de veror deningen op de deviezen acht maanden in de gevangenis te Hamburg gezeten en is vervolgens naar Nederland teruggekeerd. Eenmaal weder in zijn eigen land (D. is Ne derlander), heeft hij den Nederlandschên auto riteiten meegedeeld, dat men hem door een valsch telegram over de grens had gelokt, teneinde hem te kunnen veroordeelen en straffen. D. heeft te Kleef een vriend wonen, wiens voornaam Jan is. Uit Kleef kreeg hij een tele gram met verzoek om wegens ziekte dadelijk over te komen. Onderteekening: Jan. D. twijfel de niet of dit telegram kwam van zijn vriend Jan en hij begaf zich onmiddellijk naar diens woning te Kleef. Daar trof hij zijn vriend echter niet aan, maar alleen diens vrouw welke hem mededeelde, dat haar echtgenoot onmogelijk het telegram kon hebben gezonden, omdat hij eenige dagen geleden was gevangen genomen. Toen D. daarop eveneens werd gearresteerd, was hij over tuigd in een val te zijn geloopen. H. M. gezantschap te Berlijn heeft het geval onderzocht en daar toe het telegram in kwestie opgezonden aan het telegraafkantoor te Kleef met verzoek om opgaaf, wie de afzender was ge weest. Het antwoord luidde: „Zollsekretar E. uit Emmerik". Aldus was het vermoeden van D., dat hij over de grens was gelokt, objectief bevestigd. Het ge zantschap heeft daarop de bevoegde Duitsche in stantie met een en ander in kennis gesteld en om onderzoek en opheldering verzocht. Het ge zantschap gaf de mededeelingen van D. weder en voegde daaraan toe, reden te hebben tot het vermoeden, dat het telegram was opgegeven door den Duitschen douanebeambte E. Als antwoord kwam de verzekering, dat deze douane-ambtenaar er buiten stond en het tele gram door de vrouw van „Jan" was opgegeven. Dit zou het onderzoek van de Duitsche instantie hebben uitgewezen. Zij wist blijkbaar niet, dat het gezantschap over een ambtelijk stuk beschikt (het antwoord van het telegraafkantoor) hetwelk bewijst, dat deze verzekering niet op waarheid berust. Thafls zal natuurlijk het bewijsstuk in het ge ding worden gebracht en men mag naar de ver dere ontwikkeling benieuwd zijn, want voors hands mag als bewezen worden beschouwd, dat D. over de grens is gelokt en op een klacht van bet gezantschap het feit eenvoudig geloochend Mijn weg naar Rome en over het Natio naal Socialisme. De groote zaal van de Rustende Jager was gister avond tot in de uiterste hoeken bezet, ook de tus- schenzaal was stampvol, toen oud-minister Marchant voor de Katholieke Actie kwam spreken. De secretaris, de heer J. Hopman opende met den christelijken groet en riep allen een hartelijk wel kom toe, in het bijzonder de geestelijkheid, oud-mi nister Marchant en de vertegenwoordigers der pers. Spr. leidde daarna den spreker bij het gehoor in en hoopte, dat het een mooie en leerrijke avond zou worden. De heer Hopman gaf daarna het woord aan den heer Marchant. Mijn weg naar Rome. Onder daverend applaus plaatste Mr. Marchant zich achter het spreekgestoelte. Spr. begon met te zeggen, dat de heer Louwens, lid der Kamer den Bis schop had aangeraden, dat spr. drie jaren in ora torisch retraite zou gaan, doch de Bisschop had spr. gezegd: Ga zoo voort, mijn zoon. God zal U zegenen en daarom stond spr. hier toch voor zijn gehoor. (Gelach). De heer Marchant zeide voorts, dat men zich ver baasd zal voelen, dat hij het steeds zoo goed met de katholieken heeft kunnen vinden, omdat hij er toch dikwerf mee in conflict is geweest. Juist, omdat het tusschen de V.D. en de katholieken zoo goed ging, betreurde spr. het dat de katholieken zich aan een andere partij hadden vastgekoppeld. De Democrati sche Bond heeft na zijn oprichting steeds gestreefd naar samenwerking tusschen Vrijzinnig-Democraten en Katholieken. Sindsdien veranderde er veel. De V.D.'ers bijvoorbeeld hebben niet het minste bezwaar gehad tegen handhaving van het gezant schap bij den Heiligen Stoel als de Regeering het noodig achtte daar een luisterpost te hebben. Al ja ren lang was spr. erop uit geweest om een betere partijgroepeering te krijgen, teneinde de christelijke coalitie uiteen te doen vallen. Spr. had steeds als bezwaren gevoeld voor de katholieken: le. Geen ge zantschap bij den Paus, 2e. het verbod om processies te houden boven den Moerdijk en 3e. geen zending uitoefenen in Indië, alvorens aan den gouverneur-ge neraal te hebben gevraagd, of het wel mocht. De bezwaren had spr. naar voren gebracht, toen zich een kabinetscrisis voordeed en spr. werd aan gezocht een nieuw kabinet te vormen. Zulks bewijst tenvolle, dat spr. nimmer een anti-papist is geweest, zooals velen hebben meenen te moeten verkondigen. (Applaus). Toen spr. ambtelijk werd geroepen aan het Dep. van Onderwijs kwam hij in aanraking met de scho len en ook met de priesters. En zijn belangstelling voor het katholieke geloof werd sterker. In het on derwijs zag spr. een groote opgewektheid en een ge weldige toewijding; ook de priesters leerde spr. heel anders zien dan vroeger. Toen kwam de wensch van spr, om meer te weten van het katholicisme. Opge voed in modern protestantschen kring heeft spr. nooit iets begrepen van wat hem geleerd werd. Het bleef altijd zweven en de vastheid ontbrak. Toen ging spr. over het katholicisme lezen en dat begreep hij. Al die duizend vragen, waar hij vroeger niets van begreep, werden hem duidelijk. En dat was een merkwaardige sensatie. Men heeft altijd gezegd: de katholieke kerk is tegen het vrije onder zoek. De conclusie van spr. was na grondige studie- het zuiver houden van de mondeling gepredikte leer van Christus. Het leergezag van de kerk moet daar om onfeilbaar zijn. De vrijheid van onderzoek ver biedt de kerk niet, integendeel. De kerk heeft altijd gezegd: hoe meer de priesters studeeren, hoe beter het is. Wanneer men echter het leergezag verwerpt, dan kan het niet anders gaan of er moet verdeeld heid komen. Er zijn in Nederland 401 verschillende kerkgenoot schappen, en dat zegt genoeg. Het geloof der protes tanten is zoo veelvuldig als er kerkgenootschappen zijn. Want juist om het verschil van geloof, wordt er steeds weer een nieuwe kerk gesticht. Bij de katholieken is de kerk het orgaan waarin Christus blijft voortleven. Wanneer men zich Chris ten noemt, dan moet men den geloofsleer van Chris tus aanvaarden en dat bindt ons. En elke poging om zich daaraan te onttrekken is een wanhopige po ging. Wij, geloovigen zijn altijd met Christus, wij zijn nooit alleen en denken altijd aan onzen Verlosser. Dat is het doorleven van de katholieke geloofsleer. In dezen tijd, waar van alle kanten aanvallen op het christendom worden gedaan, is het zoo treurig, dat de menschen tegenover elkaar komen te staan. Maar de katholiek is verplicht allen er van te doordringen hoe schoon en logisch de katholieke leer is, dan alleen doet hij, wat Christus ons heeft opge dragen, aldus eindigde spreker. (Applaus). Over het Nationaal Socialisme. Nadat een dameskoor zich had doen hooren, be gon Mr. Marchant aan het tweede gedeelte van zijn rede en besprak het Nationaal-Socialisme. Spr. zeide dat de waarheid, die Christus had gepredikt, de waarheid was voor alle eeuwen tot het einde der tijden. Bij onze Oostelijke naburen is men tot de over tuiging gekomen, dat het beeld van Christus veran deren moet. Daar zegt men. Gelooft zei Adolf Hitler. Amen. Het Kruis van Golgotha is veranderd in het FAIRBANKS SENIOR WEER GETROUWD. De beroemde Amerikaansche filmspeler, Douglas Fairbanks, is dezer dagen in het huwelijk getreden met de Engelsche Lady Ashley. Hakenkruis. Maar het Duitsche rijk is gebaseerd op positief Christelijken grondslag. Hoe dat daarmede nu gesteld is, heeft men gezien in een poging tot een concordaat van de protestantsche kerken. Wanneer men werk wil hebben, moet men uit de confessioneele organisatie. Zoo gaat het met alle dingen, bij de opvoeding van de kinderen laat men niet meer bidden. De kerk blijft volkomen vrij, als ze maar op haar terrein blijft. Als de geloovige de kerk wil uitkomen, staat de Staat om den hoek van de deur en zegte ziezoo: Nu ben je voor mij. De opvoeding moet zoo zijn, dat ze moet zijn nationaal-socialistisch. De kerk heeft met de opvoe ding niets meer te maken. Een stem: Behalve de ziel! Mr. Marchant: Als U interrumpeert moet U eruit (Daverend applaus). „Wir nehimen euchganz" zegt de Staat en dat is iets, wat de Katholieken nooit kunnen toestaan. Het is een prettige toestand daar, die we ook hier moeten zien te krijgen. (Applaus). (Groot rumoer). De heer Marchant: U moet U niet opwinden, er komt nog meer (Donderend applaus). Een fatsoen lijk mensch komt in een vergadering om te luiste ren. (Twee N.S.B.-ers moeten er uit!) Het Nationaal Socialisme komt inplaats van het ware geloof, dat noemen wij hier het nieuw-heiden- dom. Vanwege de vrijheid zijn de kerkelijke orga nen onmogelijk gemaakt. Aan den rechter wordt voorgeschreven, dat hij niet recht moet spreken op den grondslag van de wet, maar op den grondslag van het partij-program ma. Na vervolgingen van deviezenovertredingen, zoekt men het nu in vervolgingen .tegen de onzede lijkheid. En hoe dit ging, zette spr. uitvoerig uiteen. Spr. gaf een voorbeeld over een poging een ka pelaan te beschuldigen van onzedelijkheid. Geroep. Daar was U zeker bij! Groot rumoer geschreeuw: er uit! De studie van het Katholicisme is bij spr. ver haast, omdat hij vreesde dat het nieuw-heidendom ook hier zou komen. Die Sneeuwwit-gloor zorgt toch maar goed voor U: Ongekend goede kwaliteit: niets bleekt zóó blank als Srieeuwwit-gloor. Bovendien bij elk pak nog zoo'n aardig cadeautje voor de kinderen. Gebruik dus voor het bleeken nooit anders dan: N.V. Zeepfabriek v/h. De Haas v. Brero, Apeldoorn V^f gevallen. Sinds enkele dagen heerscht onder een afdeeling soldaten in de Frederik Hendrik-kazerne te Venlo loodvonk. Er zijn tot dusverre vijf gevallen van deze besmettelijke ziekte geconstateerd. De zieken zijn naar het r.k. ziekenhuis gebracht. Ofschoon de ziekte niet van ernstigen aard is en zich tot dusverre geen complicaties hebben voorgedaan, hebben de autori teiten in het garnizoen toch uitgebreide maatregelen genomen om verdere uitbreiding tegen te gaan. De zieken zijn allen van dezelfde sol datenkamer. De overige bewoners van deze kamer zijn met het oog op mogelijke uitbreiding geïsoleerd, zoodanig dat zij gezamenlijke lichte oefeningen houden onder leiding van steeds hetzelfde kaderlid. Zij hebben verder geen communicatie met de overige militairen van het gar nizoen. Dr. Dornickx, hygiënist van de landmacht, heeft een bezoek aan de kazerne gebracht en zich in ge zelschap van den officier van gezondheid van Rooy, chef van den geneeskundigen dienst van het garni zoen, van de genomen maatregelen op de hoogte ge- Dat in Nederland hetzelfde niet zal komen, daar over is spr. zoo genist niet, omdat alles wat hier gebeurt een copie is van hetgeen in Duitschland geschiedt. Wanneer men voortdurend hoort: We zijn legaal, dan kan men er zeker van zijn, dat er aan die le galiteit iets ontbreekt. Maar als men aan 't schrijven is gegaan, dan is men wel wat onvoorzichtig gewor den. Eerst kwamen er drie brochures, waarvan de derde zeer slecht was gesteld; de vierde was beter. De heer Eriks: Die was zeker ook naar Duitsch- lands voorbeeld geschreven: Geroep: eruit! De heer Marchant: De heeren maken geen recla me met hun tumult. De N.S.B. is noch nationaal, noch socialistisch, het is alleen bewind (daverend applaus). De vraag is: Is het voor den Katholiek aanvaardbaar. Geroep: Een goed Katholiek moet nationaal-socia- list zijn. (Daverend gelach; geroep: Eruit). De heer Marchant: Als de N.S.B. hier de overhand krijgt, wat zal er dan met de kerk gebeuren? De heeren hebben gezegd: Dan sluiten we een concor daat met den Paus. Prettig voor den Paus. (Dave rend gelach.) Wanneer men de macht der kerk wil beknotten, dan sluit men een concordaat, maar in Nederland wil men daarvan niets weten. De gedaohtengang der Nat. Soc. is, dat de kinde ren als goede nationaal-socialisten worden opge voed, maar dan moet men maar eens naar onze Oostelijke naburen kijken. Geroep: Daar moeten we niet naar kijken, laten we hier in Nederland blijven. Spr. zeide, dat de idee wordt gehuldigd: niet de menschheid, maar het ras. Daarmede wordt gebroken met de leer van Christus. De leer van het Staats-absolutisme wordt in alle opzichten doorgevoerd. De leider alleen draagt de algeheele verantwoordelijkheid. Hoe zou het in Ne derland mogelijk zijn, een willekeurigen meneer alles in handen te geven. Maar als hij het dan een maal in z'n vingers heeft, dan laat hij het ook niet meer los. (Groote vroolijkheid). Men kan zich verbeelden, dat men het hier alles anders zal regelen dan in Duitschland, maar dit bewegingkje Geroep: 70.000 leden. De heer Marchant Vraag niet, hoe er met cijfers geschermd wordt. Geroep: 300.000 stemmen voor de Provinciale Sta ten. Je kunt er gerust uitscheiden, oude heer. Geroep: Eruit met dien vent! De heer Marchant; Als men afschuwelijke dingen leest, dan moet men erkennen dat aan het Neder- landsche volk een wonder is gebeurd. Maar dat zien de heeren niet. En als de heeren denken, dat ze dit volk moeten opheffen, dan zeg ik: dit Nederlandsche volk steekt torenhoog boven de heeren uit. (Gewel dig enthousiasme). De Katholieken dienen deze beweging krachtig te bestrijden, omdat het anders met de Heilige Kerk gedaan is. Met het nieuw-Heidendom is de duivel in opmarscb en de duivel komt altijd met een be koring. En hier komt de duivel met het smoesje, dat hij de menschen redden zal van ondergang. Maar ruk hem de lappen van het lijf, opdat hij in naaktheid voor ons komt te staan. Wij moeten begrijpen, de plichten, welke God ons heeft opgelegd en dat wij trouw aan onze kerk, den duivel zullen weerstaan. Pater Wiro Spruit (Franciscaner) dankte den heer Marchant hartelijk voor zijn mooie woorden. Onder groot enthousiasme ging de vergadering uit een. Autobus over den kop! Geen gekwetsten. (Van onzen Helderschen Correspondent.) Onze Heldersche Correspondent meldt ons: Toen ik mij gistermorgen per auto naar Alkmaar begaf, ontwaarde ik, dat tusschen Schoorldam en Koedijk een ernstig auto-ongeluk had plaats gehad. Een groote 5-tons autobus van den dienst Den Hel der—Alkmaar, is op ongeveer de helft van den weg tusschen beide genoemde plaatsen over den kop ge slagen en in de sloot ter rechterzijde van den weg neergekomen. Een en ander moet zich omstreeks 10 uur hebben afgespeeld. Bij den auto, die met de wielen geheel omhoog lag, bevonden zich slechts enkele belangstellenden. Op het kantoor van den autobusdienst deelde men ons mede, dat het hier een leege bus betrof, die aan het slippen was geraakt tengevolge van de gladheid van het wegdek. Daardoor had de bestuurder, een monteur chauffeur, die in Den Helder eenige repa raties had verricht, de macht over den groo- ten wagen verloren met het vermelde ge volg. De schade aan de autobus betreft slechts enkele ruiten. De bestuurder, die danig was geschrokken, heeft geen verwondingen opge- loopen. Aan de firma Met is terstond opdracht gegeven het gevaarte weer op het goede pad terug te bren gen. Men heeft deze werkzaamheden direct ter hand genomen. Toen ik omstreeks twee uur weer naar Den Helder reed, was men al flink gevorderd en was de bus al in zijn normalen stand terug gebracht, d.w.z. met de wielen naar beneden. Wel bevonden deze zich nog lang niet op het wegdek, maar naar ik vermoed de, zou dit slechts een kwestie van een half uurtje zijn. Het takelen geschiedde in een zeer snel tempo. Er mag van groot geluk worden gesproken, dat deze bus, die buiten dienst was, geen passagiers ver voerde. De ramp zou niet te overzien zijn geweest. BONTVEILING IN LENINGRAD. Leningrad (Rusland). Op den openingsdag van de tiende internationale bontveiling is in, den loop van de eerste anderhalf uur voor een waarde van 150.00 goudroebel bont verkocht. Gisteren werd in de eerste helft van den dag een hoeveelheid van 300.000 vellen petit gris verkocht, hoofdzakelijk aan Amerikaansche, Engelsche en Fransche firma's. Groote drukte heerschte tijdens den verkoop van 6000 witte vossen van de eerste kwaliteit. DE STAKING VAN HUISPERSONEEL IN NEW-YORK. Nog steeds geen overeenstemming. N e w-Y o r k. De werkgevers hebben de vierde poging van burgemeester Laguardia tot bemidde ling in de staking van het huispersoneel door een weigering tot aanvaarden van zijn voorstellen doen mislukken. Men verwacht thans, dat de staking nog verder om zich heen zal grijpen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5