Nederlandsche Tuindersbond. Belangrijke Algemeene Vergadering Uit onze Omgeving. De Nederlandsche Tuindersbond hield Dinsdag de Algemeene Vergadering in „Bellevue" te Amsterdam. Aanwezig waren als gasten de heer Ir. van de Plassche als vertegenwoordiger van den Minister van Landbouw en Vissclierij, de heer A. Hartman, namens den Regeeringscommissaris voor den tuin bouw, etc., de heer Ir. Ch. Cramer, lid van de Twee de Kamer. Bericht van verhindering was ontvangen van den heer H. D. Louwes, en van de V.D. Kamerfractie. De heer W. J. van Kampen opende de vergadering met woorden van welkom, in het bijzonder tot de gasten. Voorzitter schetste den groei van den N.T.B., welke in zeer korten tijd is gegroeid tot een flinke orga nisatie van over de 4000 leden. Het is een organisa tie geworden, welke midden in den werkelijken toe stand staat. De harmonie en samenwerking in den bond is zeer goed. Spr. wees op de groote hoeveel heid arbeid, door den secretaris en den penning meester verricht. De goede weg, waarop men gaat, moet worden vervolgd. Vervolgens behandelde spr. de samenwerking met de andere organisaties op land- en tuinbouwgebied, van werknemers en werknemers, welke org. een bestuur hebben gevormd, dat dit jaar de aandacht heeft gevestigd op de uitkeering van de volle richt prijs. Gok de loontoeslag heeft men onder de loupe genomen. Het plan der commissie is in Regeerings- kringen zeer sympathiek ontvangen. Voorzitter hoop te dat de samenwerking voor den tuinbouw een ba ken in zee mag zijn voor de toekomst. Wat den toestand betreft, we varen met de nood vlag in top. We zien den tuinbouw als een basis voor een groot gedeelte van het Nederl. volk. De funda- menteele waarde is reeds gedeeltelijk ingestort, stel de voorzilter vast. Als de Regeering den tuinbouw treft, treft zij zichzelf. De instandhouding van den tuinbouw is een groot belang voor het Nederland sche volk. Spr. besprak de steunmaatregelen voor den tuin bouw en de ondermijning van de tuinbouwbedrijven. Laat Noordholland een waarschuwing zijn voor de Regeering, want eenzelfde ramp dreigt de gcheele Ne derlandsche tuinbouw. Dan wordt de goede naam van den Nederlandschen tuinbouw in het buitenland weg gevaagd. Over den tuinbouwsteun is men dankbaar maar niet voldaan. De steun wordt niet gezien als voor het individu, maar voor de instandhouding van een bedrijfstak. De onvoldoende steun draagt bij tot ver dere ondermijning van den tuinbouw. Het vaste lasten-ontwerp is een nachtmerrie voor het Nederlandsche volk. De neergang wordt door ons met leedwezen gezien. De economische conclusie moet worden getrokken uit het steeds minder ren dabel worden der bedrijven en daarnaar moet door de Regeering te werk worden gegaan. Ale kapitalen in de bedrijven gelegd, worden vernietigd, als men geen maatregelen treft. De logica van den agrariër kan zeg gen, dat als de last grooter is dan de mogelijkheid van zeker product, dit de ondergang beteekent. De rente van 4% is veel te hoog. Met een drankje zal men het niet meer kunnen redden. De operateur zal moeten ingrijpen. De marge van tusschen hypotheekrente en obligatierente, welke moet dienen om de eventueele wanbetalingen te dekken, bewijst de precaire toestand j De groepen welke fundamcnteele arbeid verrichten, worden niet beschermd, ten bate van hen die min der fundamenteele arbeid verrichten, zooals hier de hypotheekbanken, welke worden beschermd, terwijl de tuinbouw onbeschermd blijft. De vaste lasten bij den tuinbouw zijn 50 en hoo- ger. De aanpassing waarnaar gestreefd wordt, moet op de overige 50 worden aangepast. Tenslotte zal 30 moeten worden aangepast op de loonen van f 16— en f 17.— en het privé inkomen, dat toch al zeer, zeer gering wordt gehouden. Dat kan niet. De tuinbouw is uitgepast en afgepast, en kan niet ver der. Het verlies van de 57000 tuinbouwbedrijven zal in 1936 minstens f 10 millioen zijn. Spr. vreest, dat de laatste resten van den tuinbouw binnen een paar jaar gesloopt zijn. De clearing met Duitschland is voor den tuinbouw zeer onvoordoelig. De werkers die niet gespeculeerd hebben, moeten niet achtergesteld worden bij de pre ferentie van de rentevorderingen. De Ned. tuinbouw betaalt tenslotte de rente. Wij willen een zuivere, rechtvaardige verdeeling van de clearing-gelden. Ook zal voor Indië een andere regeling moeten ko men. Behalve de verbetering van de clearing moet dc volle richtprijs worden gegarandeerd. Dan zul len er nog moeilijkheden zijn, doch dan is er een basis om op voort te werken. Naar aanleiding van het jaarverslag werd dooi den heer Jb. de Vries op den zeer slechten toestand van de N.-Hollandsche tuinbouwbedrijven gewezen, welke door den misoogst zijn getroffen, zoodat in elk huis in N. Holland spoedig een margarinefa- briek zal zijn, omdat de menschen dem argarine niet meer kunnen koopen. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals de re kening en verantwoording van den penningmees ter Na eenige opmerkingen over de salarieering van de bestuursleden, welke naar genoegen werden be antwoord, werd ook de begrooting 1936 vastgesteld op een totaal bedrag van f4395.75, waarbij gerekend is op 4150 leden. De aftredende bestuursleden, de heeren A. Blom, Zd.-Holland, B. Boers, Utrecht en B. J. van Ham, Groningen, werden herkozen. Hierna werd overgegaan tot de behandeling der voorstellen van de afdeelingen. Bij het voorstel van verschillende afdeelingen om aan te dringen op een steunmaatregel voor de tuin- zaadvorbouwers, werd het prae-advies, dat naar de reeds gevormde commissie verwees, aangenomen. De voorstellen tot het aandringen op uitbetaling van S5 van het bollensurplus werden aangenomen He heer Varekamp gaf een nadere verklaring van eenige besprekingen met den regeeringscommissa- ris. De organisaties hebben besloten, te blijven ijve ren voor de 85 van de minimumprijzen, deelde men van bestuurszijde mede. Het voorstel van de afd. Wijk aan Duin om den productiesteun om te zetten in bedrijfssteun voor elk bedrijf als minimum f 1000 per jaar, zoolang de regeering niet een behoorlijke teelt en prijsrege ling invoert, werd door verschillende heeren bespro ken. De heer Schermer (H.B.), gaf een uiteenzetting van het besluit van de vergadering van het district N.-Holland. Het hoofdbestuur acht het voorstel niet uitvoerbaar en vindt het beter, dat een sociale rege ling wordt getroffen over sociale zaken, waarbij dc gemeenten moeten worden ingeschakeld, met de be doeling, dat de tuinders op hun bedrijven kunnen worden gehandhaafd Het voorstel Wijk aan Duin werd verworpen. Ten aanzien van de verbetering van het orgaan voorgesteld door de afd. Berkhout, werd het prae- advies van het H.B. aangenomen. Ook het prae-ad vies van het H.B. op de voorstellen om de 1/3 loon toeslagregeling weer terug te krijgen, hetgeen het ILB, onuitvoerbaar acht, werd aangenomen. Het voorstel van Oudkarspel om aan te dringen op verhooging van den tarwe-richtprijs van f9 op f 10, waarbij tevens werd gewezen op het te late af komen van het bericht dezer verlaging, werd uit voerig besproken. De heet C Borst Pz. verdedigde het voorstel van Oudkarspel. Het prae-advies van het H.B1. werd door den heer Varekamp toegelicht. Het H.B. is het in principe met Oudkarspel eens, doch waar de tarwe-richtprijs zoowel wat zijn over eenstemming met den productieprijs betreft, als het feit, dat hij reeds meerdere jaren is uitbetaald, en ook voor 1936 voor 100 gegarandeerd wordt, een geweldige bevoorrechting beteekent boven alles wat tuinbouw is en op tarwe bespaarde gelden zullen dienen om méér gedupeerde producten eenigermate te helpen, ligt het zeer zeker niet op den weg van den Bond tegen deze verlaging te protesteeren. De heeren Butter en Borst kwamen er tegenop, dat de berichten zoo laat afkomen. De voorzitter was het daarmee eens, doch deze fout is gemaakt om een nog grootere fout te voorkomen. De afdeeling kreeg de gelegenheid de bezwaren, welke nog bestaan, aan het H.B. kenbaar te maken. Loonbijslagregeling. De afd. Oudkarspel stelde voor, dat een nieuwe regeling tot bijslag op loonen van tewerkgestelde'n in de tuinbouwbedrijven ook uitgebreid zal worden tot de zelfstandige tuinders of bedrijfsvoerders. Het H.B. juicht een dergelijke regeling zeer toe, al vraagt het zich af, of het geen afbreuk zou doen aan de vraag om 100 productieprijs met daar naast een steun voor misgewassen. Aan deze pro ductieprijzen en steun voor misgewassen moet wor den vastgehouden. Voorzitter gaf een exposé van de voorstellen van de samenwerkende organisaties aan den minister, welke zeer gunstig zijn ontvangen. Daarbij wordt rekening gehouden met normen die gelden voor elk product en voor een heele streek volgens het loon dat daar geldt. Alles wat boven een zeker percentage loon komt, waarbij inbegrepen de ondernemers en de zoons, zou door de regeering vergoed dienen te worden. Dit prae-advies werd aan genomen. Een voorstel van de afd. Amersfoort om meer aan dacht aan de fruitteelt te besteden en een advisee- rend bestuurslid te benoemen, voor de fruitteelt, werd aangenomen. Hierna werd gepauzeerd, daarna deelde Voorzitter nog mede, dat van den heer Mr. Niemöller bericht van verhindering was ontvangen. De afd. Harlingen stelde voor, een regeling te treffen voor het opvoeren van den prijs der pro ducten. In het binnenland moeten de consumenten meer betalen, terwijl de exporteurs een exportpemie zouden kunnen ontvangen. De voor 't binnenland te stellen prijs zou de gemiddelde productieprijs moe ten betalen. De afgevaardigde gaf een zeer uitvoe rige toelichting van het voorstel, dat de eenige ma nier werd genoemd om weer tot volledige productie prijs te komen. Voorzitter antwoordde, dat dit dumping zou wor den, datd oor de buitenlandsche regeeringen niet zal worden toegestaan. Duitschland wil b.v. niet meer geven dan de wereldmarktprijs. Door de over voerde binnenlandsclie markt profiteeren de andere landen. De afgevaardigde van Harlingen wees op de boter welke ook voor niets wordt geëxporteerd. Dit is vol gens den Voorzitter heel wat anders.Er moet worden gestreefd naar verhooging van het clearing-aandeel van den tuinbouw. Dat geeft tenslotte ook voor de afname van andere landen aanleiding tot verhoo ging der prijzen. In het voorstcl-Harlingen ziet spr. geen verlichting. Het voorstel werd niet aangenomen. Verstrekking goedkoope groenten. Verder werd aangedrongen op verandering van de verstrekking van goedkoope groenten, welke niet juist geschiedt, aangezien het oneerlijke concurren tie verwekt. Het H.B. is voor elk streven om de groenten aan hun bestemming te doen geraken. Er moet echter meer ekening worden gehouden met de prijzen. Deze zorg mag echter niet komen ten laste van den tuinbouw. Voorz. gaf in overweging, event. voorkomende ongewenschte toestanden aan den Re- geeringscommissaris mede te deelen. Nog werd medegedeeld, dat de Regeering alle medewerking verleent; in Groningen wordt er Zeer goed aan gewerkt. Er wordt op aangedrongen, dat alleen de allerarmsten er voor in aanmerking ko men. Het Hoofdbestuur dacht dat er groote bezwaren zouden kleven aan het voorstel van de afd. Oud karspel, om zoo sterk mogelijk te ageeren, dat bij event. uitbreiding van de oppervlakte pootaardap- pelen, de tuinbouwbedrijven voor het soort „Eer steling" een ruimere toewijzing zullen krijgen. Het H.B. heeft zich reeds tot de Regeering gewend. De heer L. Kalverdijk drong aan op korte termijn nogmaals aan te dringen bij de Regeering. In de tuinbouwbedrijven moeten noodgedwongen vele ak kers met landbouwproducten worden beteeld. De heer P. Hart sloot zich bij den heer Kalverdijk aan. De tuinbouwbedrijven worden het meest ge schikt geacht voor pootaardappelen. Het antwoord van den Minister zal worden afge wacht. Men was er voor, de keuring ook voor tuin- bouwzaden verplichtend te stellen. De afdeelingen Aalsmeer-Oost en -West stelden voor, 'n commissie in het leven te roepen ter behar tiging van de handelsbelangen van den tuinbouw. Een dergelijke commissie zou het H.B. zeer toejui chen. De opdracht is echter beslissend, want ook nu zitten daarin grootendeels zeer bekwame en ook wel deskundigen Verder kwam nog aan de orde de zomertijd, wel ke een groot bezwaar werd genoemd voor de tuin ders. Het zal zeer moeilijk zijn deze tijd weg te krij gen. Het zal echter geprobeerd worden. Naar aanleiding van het voorstel om zooveel mo gelijk de medewerking der land- en tuinbouwwerk- nemersbonden te zoeken, werd door het H.B. gewe zen op de reeds bestaande samenwerking met de drie bonden. Er zal worden aangedrongen op verhooging van de minimumprijzen van gele en zilvernep, n.1. tot résp. f2 en f2.50. Het prae-advies van het H.B., waarin werd opge merkt, dat als de bijslagregeling op het loon in werking treedt, deze ook voor de fruitteelt van toe passing zou zijn, werd door de afd. Wijdenes vol doende geacht. De vergadering was er voor, dat de Regeering tot 90 pet. van de prijs der ingekuilde aardappelen ga randeert. De afdeeling Aalsmeer, welke aandrong op spoe dige afwerking van het vaste lasten-ontwerp, ging accoord met het prae-advies van het H.B., hetwelk verwees naar het reeds door den Bond verzonden adres. Niettemin heeft de zaak de voortdurende aandacht. De Voorz. gaf een toelichting van het prae-advies op het voorstel van Zuidscharwoude om te handhaven, dat het teeltrecht op naam wordt ge steld en een commissie benoemd in bijzondere .ge vallen. De commissies moeten geen verlengstukken der regeering worden, maar worden samengesteld uit practische menschen. Hiermee ging de vergade ring accoord. Het bestuur stelde voor, te blijven ijveren voor een 100 pet. productie-steun en daarnaast met de zuster organisaties te trachten via het Departement van So ciale Zaken een zoodanig sociale steunregeling en loontoeslagregeling te verkrijgen, dat voor hen, die door misoogst of anderszins geen bestaansmogelijk heid hebben kunnen vinden, ondergang kan worden voorkomen. Door de afgevaardigden van Oudkarspel en Koe dijk werd op de groote nood gewezen. De menschen moeten op de bedrijven blijven. De heer Van Straten wilde zijn afkeuring uitspre ken over de wijze, waarop ten opzichte van de tuin bouw wordt gehandeld door de regeering. Spr. noem de het demagogisch om verwachtingen te wekken, welke niet in vervulling gaan. De heer Kaan, Oudkarspel, voegde nog aan de vo rige sprekers toe, dat de menschen moeten kunnen doorgaan. Er is daarvoor echter veel meer noodig dan gegeven woi'dt. De 8 ton is ook veel te weinig voor de misoogst-steun. Het einde is aanstaande. De heer H. Hoogland wilde een uitspraak van de vergadering of men een minimum bedrag wil noe men, zooals in N. Holland is besloten, of niet. Het bestuur zegde tenslotte toe, al het mogelijke te zullen doen. De afd. Oudkarspel zou, als men geen gunstig ant woord verkreeg een protestvcrgadcring willen hou den. Dit werd door den voorz. niet de juiste wijze ge vonden: het is een bedreiging. Na nog eenige toelichting van den voorzitter werd besloten een adres aan de Regecring te zenden; dit adres zal aan het einde de vergadering worden vast gesteld. Devaluatie. Het prae-advies van het H.B. op het voorstel van Loosduinen over het zich uitspreken voor-of tegen devaluatie, werd aangenomen. Het H.B. erkent de bestaande ontwrichting van de normale verhoudin gen in het bedrijfsleven, welke onhoudbaar zijn. Zal er van overwinning der crisis sprake zijn, dan is absoluut noodzakelijk dat het bedrijfsleven op ren dabele basis wordt gebracht, hetgeen alleen moge lijk is als alle wanverhoudingen afdoende worden opgelost, zoowel voor de binnenJandsche als buiten landsche goederenruil. Het H.B. is voor positief krach tige herstelmaatregelen, die leiden tot economisch billijke en mogelijke goederenruil in de meest volle dige zin. Het komt het H.B. ongewenscht en onnut tig voor zich uit te spreken „voor of tegen devaluatie". Dit prae-advies wordt aangenomen. Het voorst el-Loosduinen om te protesteeren tegen het opleggen van allerlei, grootendeels onnoodige ge heimhouding, werd verworpen, nadat door den voor zitter was opgemerkt, dat. deze geheimhouding niet zoo veel te beteekenen heeft. Concrete gevallen kon de afgevaardigde van Loosduinen niet noemen. Het H.B. is voor de grootst-mogelijke openbaarheid. Getracht zal worden paal en perk te stellen aan het Z IJ P E SCHAGERBRUG. J.l. Maandagavond had onder veler belangstelling de trekking plaats van de verloting ten bate van de huisvlijttentoonstelling. De eerste 3 prijzen werden gewonnen door mevr. wed. G. Vrijburg, mej. Wit en den heer H. J. van Veen, allen te Schagerbrug. Voorts werd de uitslag bekend gemaakt van de attractieprijzen, welke luidde: Zaterdag: sjoelbak le pr. N. T. Hopman, 2e pr. S. Berkenpas; kegelspel le pr. H. de Graaf, 2e pr. N. T. Hopman. Zondag. Sjoelbak: le pr. Keesman, St.. Maartensbr., 2e pr. mej. P. Quak, 3e pr. D. de Graaf; kegelspel: le pr. H. de Graaf Jr., 2e pr. S. Kuiper, 3e pr. dez., 4e pr. D. de Graaf. Het juiste gewicht van de mand fruit (13 pond en 3!/2 ons) werd door 3 personen geraden. Na loting viel mand met inhoud ten deel aan den heer W. Ram pen te Schagerbrug. Hierna werd het woord gevoerd door den voorzit ter van Algemeen Belang, den heer H. Rezelman, die zijn groote tevredenheid uitsprak over de inzendin gen op en het bezoek aan de tentoonstelling. Sp. zei- de, dat de afd. „schoolwerk van schoolkinderen" een succes is geworden, zooals het bestuur niet had kun nen verwachten. Voorts werd dank gebracht aan de leden der jury voor hun moeilijke taak, in 't bijzon der aan de heeren Visser en Baas uit Schagen. Ook de caféhouder, de heer Kuiper, echtgenoote en perso neel werden hartelijk dank gezegd voor hun mede werking. Met een gezellig bal werd hierna de avond beslo ten. PETTEN. Maandagavond hield de ver. „V.V.V." te Petten haar jaarvergadering in café Vriesman. Slechts 13 van de pl.m, 40 leden waren aanwezig, waarover algemeen teleurstelling werd geuit. De notulen der vorige vergadering werden onver anderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was weinig belangrijks. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de inkomsten ten vorige jare f246.46 hadden bedragen, de uitgaven f171.24. Het batig saldo be droeg aldus f75.22. Bij monde van den heer G. Hollander stelde de controle-commissie voor den penningmeester te dé- chargeeren. Hierna kwam het belangrijkste agenda-punt: „Vaststelling der statuten" aan de orde. Toch werd hierover weinig gediscussieerd en behoudens eeni ge kleine wijzigingen, door Mr. Breebaart voorge steld, kerden de concept-statuten goedgekeurd. De koninklijke bewilliging zal thans worden aan gevraagd. Bij de rondvraag spreekt men over den desolaten toestand, waarin zich het voormalige raadhuis be vindt. Vóór 't seizoen zullen eenige herstellingen plaats vinden. De heer Roozing wil een bord op 't strand, ter ver melding van de hoog- en laagwaterstanden. Zal in worden voorzien. De heer J. Vriendjes, evenals de heer J. Renooij, vraagt meer zorg voor de materialen van de ver- ceniging. Tot besluit bepleit de heer'C. Vriesman eenige wüzigingen in de adreslijst en adviseert ook dit jaar wederom een verloting te organiseeren. OUDE N r EtiORP De uitslag van de op Zondag j.l. gespeelden voet balwedstrijd is als volgt: Rood Wit I tegen V.I.O.S. IT Uitslag 33. Rust 10 in het voordeel van Vios. Na 'de rust maakte Vios er 30 van. Doch daarna haalde Rood Wit op en wist eenige minuten voor het einde bovenvermelden eindstand te behalen. Reizen naar Luxemburg. De Luxemburgsche regeering heeft zich bereid ver klaard om, behalve een geldig bewijs van Neder landerschap of een geldig buitenlandsch paspoort, ook een vervallen Nedcrlandsch paspoort, hetwelk niet langer dan. 5 jaren tevoren is afgegeven, te be schouwen als voldoende legitimatie-papier terzake van de toelating van Nederlanders in Luxemburg. contracteeren van spinazie, andijvie enz., door tuin- bouwvereenigingen, die tot dusver niets anders dan erwten en boonen contracteerden. Met nadruk werd door verschillende afgevaardig den verzocht aan te dringen dat ten zeerste rekening wordt gehouden met de geografische ligging, wat be treft het vaststellen van tijdvakken in de steunrege ling. Daarop zal de aandacht der bevoegde instanties worden gevestigd. Meer steun werd door de afd. Westerkwartier ge vraagd voor intensieve koudegrond warmoezerijge- wassen, aangezien deze zeer ten achter worden ge steld bij de speciale glasbedrijven. Het H.B. vindt deze meening onjuist, vooral nu alle gewassen voor zoover ze niet als bepaalde nateelt zijn aan te mer ken, in den steun zullen worden betrokken. Men krijgt een landelijke middenprijs, waardoor groot on recht kan ontstaan. Verscheidene sprekers voerden het woord, waarbij verschillende misstanden aan het licht kwamen. Er zal gevraagd worden, ook meer aandacht te besteden aan de kleine dingen. De afd. Westerkwartier drong er op aan, dat het daarheen geleid wordt dat een zelfstandige tuinbouw- crisisorganisatie wordt gesticht. Voorz. deelde mede, dat in het college van regeeringscommissarissen deze zaak is besproken, met een groote kans van slagem Het voorstel van de afdeeling Heemskerk om bij bevoegde instanties aan te dringen om de Regeerings- steun op meer gewassen te doen uitkeeren en méér rekening te houden met oude tuinbouwcentra werd niet aangenomen. Het H.B. meent, dat het huidige systeem verreweg de beste uitkomst heeft gegeven voor de producten, die den gestelden richtprijs het meest hebben bena derd. De grootste fout is evenwel dat wij tot heden dien richtprijs niet ontvingen. Als laatste voorstel werd behandeld het voorstel van de afd. Aalsmeer om de regeering te verzoeken de Sowjet-Unie binnen den kortst mogelijken tijd te willen erkennen ter bevordering van. de handelsbe langen van Nederland. Nadat, de heer Keessen te Aalsmeer een nadere uit eenzetting had gegeven en de noodzaak van erken ning had uiteengezet, werd besloten een commissie te benoemen om deze zaak nader te onderzoeken en uit te werken. Verscheidene sprekers zeiden hierover nog hun meening. De heer Van der Plassche zeide, met genoegen de ze vergadering, welke op hoog peil stond, te hebben bijgewoond. Spr. heeft met belangstelling de bespre- kingen gevolgd en wenschte den Bond met de verdere arbeid veel succes toe. Hierna werd door den secretaris de korte inhoud van het adres aan den Minister met de conclusie dezer vergadering, voorgelezen, en toegejuicht. Ge wezen wordt o.m. op de noodzakelijkheid dat de tuinder op zijn bedrijf blijft en uit de werkverschaf fing weer terug komt op zijn bedrijf. Gevraagd wordt een inkomen, gelijk aan het geldende contractloon in de tuinbouwbedrijven. Verder wordt aangedrongen op verbetering der clearing met Duitschland en de handelsbetrekkingen met Rusland. Na rondvraag volgde sluiting te pl.m. zes uur 's avonds. Zwart als de Nacht I geen drie meter zicht en dan nog zonder achterlicht? 'f Is 'n poging tol zelfmoord om zonder achterlicht te rijden (om van stilstaan heefemèal niet te spreken!) Alleen reeds het transport naar een ziekenhuis is heel wat duurder dan de aan- schaffing van een veilig achter- frV licht! TANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. A. R. Kiesvereeniging. De Anti-Rev. kiesver. vergaderde in de zaal achter de Ger. Kerk. Na behandeling van de gewone agen dapunten werd door den heer F. van Dijk een inlei ding gehouden over „Het Plan van den Arbeid". Hierop volgde een levendige gedachtenwisseling. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. BARS1NGERHORN Zaterdag j.l. hield de Hengelsportvereeniging „Vischlust" haar tweede jaarvergadering, welke een zeer geanimeerd verloop had. Een uitgebreide agenda werd afgehandeld. De voornaamste punten hadden tot resultaat, dat het bestuur in zijn geheel werd her kozen, terwijl in de aankoopcommissie een lid werd herkozen en een nieuw lid werd gekozen. Aan de volgende ingeschrevenen voor den dienst plicht der lichting 1937 uit deze gemeente werd door den Commissaris der Koningin in de Provincie Noordholland bij beschikking van 6 Maart j.l. voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens broederdienst: S. Kuijper, B. Paulusma, P. de Rooij, M. Visser en H. IJzer. W I E R I N G E N Cinema De Haan, Vanaf Vrijdag draait in Cinema De Haan de on overtrefbare zangfilm „Eén Nacht van Liefde" met Grace Moore in de hoofdrol. Algemeen was de pers vol bewondering voor deze film. Op meesterlijke wijze zien we een tafereel uit „Carmen" van Bizet en een paar zeer fraaie ge deelten uit Puccini's „Butterfly". Het zal aan zeer velen niet bekend zijn dat de groote opera-zange ressen zich zooveel moeite moeten geven, en dat er zooveel voor haar verboden is om werkelijk iets te bereiken. In deze film wordt dit heel duidelijk ge demonstreerd. als „Mary" een arm meisje met prachtige stem, optreedt in een Italiaansch restau rant. waar ze door een bekend zangleeraar ontdekt wordt. Allerlei moeilijke oefeningen, weinig eten en drinken en 's avonds vroeg naar bed is een eerste vereischte. Natuurlijk maakt ze vorderingen en komt. later op het. eerste plan. Ondanks hun ernsti ge afspraak om de liefde niet mee te laten spreken gebeurt dit toch. Na een heftige ruzie wil Mary niet optreden, maar op het laatste moment Besluit ze terwille van haar leermeester het wel te doen en plotseling ziet ze hem in het souffleurshokje zitten, en onder zijn bezielende leiding zingt ze als nooit tevoren. Het succes is natuurlijk groot, doch dit is voor Mary en haar leermeester bijzaak, hun liefde is nu het voornaamste.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7