Eén Nacht van Liefde KLEEDING NAAR MAAT MAART Cti.H.Th.Sehmalz, Schap net Kosthuis, CINEMA DE HAAN Fijn zeg! Slotbal Zuster Meurs jubileert! Haar andere Man. DE HEERSCHER DEI WILDE PM. Den Helder weer een burgemeester Tegen opheffing van School I1L Advertentiën. Bouw zelf! Uitvoering op Zondag 15 Maart 1936 Marktberichten. TEL. 7. WIERINGEN. Vertoont VRIJDAG, ZATERDAG en ZONDAG 8 uur TWEE HOOFDNUMMERS. Ie Hoofdnummer: Het schitterende filmwerk van de beroemde opera-zangeres GRA.CE MOORE, Met medewerking van het Philadelphia^Symphonie- orkest. 2e Hoofdnummer: De' spannende Wildwestfilm: Vrijdag en 'Zaterdag populaire prijzen: Zaal f0.30, f 0.40, Balcon f 0.75. Busvertrek Den Oever 7.30 u. Zaterdag busvertrek De Terp, Middenmeer, Sloot- dorp, 7 uur. Ret. f0.75 met inbegr. Ie rang bioscoop- kaart. Zondagmiddag 3 uur: De spannende Wildwestfilm: DE HEERSCHER DER WILDE PAARDEN. Zaal f 0.25. Balcon f0.50. Evenals in vorige jaren brengen wij ook nu weer gedurende de maand onze bekende 3 series Colbert Costumes naar maat Serie 1 f 32. Serie 2 i 42. Serie 3 t 48. Keuze uit tal van moderne dessins, in de NIEUWSTE VO0RJAARSST0FFEN. Gaarne sturen wij U onze Stalen. Combinatie Bervoets Heer vraagt ZIT-SLAAPKAMER, in Schagen. Brieven met prijsop gaaf onder no. 39 Bur. van dit blad. Schager Roosjes. Te koop: Volbloed STAMBOEKVAARS, afgekalfd, goede productie en zon der gebreken, bij J. Th. BROERS- MA, Barsmgerhorn. Te koop: VOERA.ARDAPPELEN, Jb. GEERLIGS, Grasweg 16, Anna Paulowna. Te huur, per 1 Mei: WONING Grasweg 27. Huur f2.50 p. week. Bevragen Grasweg 29, A. Paulowna. Te huur gevraagd, 1 Mei: Een FLINK WOONHUIS, liefst met veestal'ing. met 2 of 3 H.A. grasland of gedeeltelijk gras land (kleigrond). Halve huur voor uit betaald. Br. no. 138 Bur. van dit blad. Tot burgemeester van Den Helder is be noemd de heer G. Ritmeester, thans wethou der van financiën te Leeuwarden tot voor hort controleur grondbelasting aldaar De nieuwe burgemeester is de Vrijzinnig. Democratische beginselen toegedaan en be weegt zich op politiek terrein zeer actief, De heer Ritmeester is geboren den 29sten De cember 1883. Aanvankelijk was hij schoolopziener in het Arrondissement Borger (Dr) Daarna controleur der grondbelastingen, welke functie hij achter eenvolgens bekleedde te Winschoten, Assen en Leeuwarden, in welke laatste stad hij 9 jaar wethouder geweest is. Te Assen was de heer Ritmeester 10 jaar lid van den gemeenteraad. Verder was hij lid van het Algemeen bestuur en Districts-commissaris van den A.N.W.B. ZIJ PD A?s wijkverpleegster in Noord- Zijpe. Het is vandaag 12 Maart, I2V2. jaar gele den dat Zuster Meurs in de gemeente Zijpe in functie trad als wijkverpleegster van Noord-Zijpe. Ongetwijfeld zal deze gelegenheid gaarne 'door vrienden, kennissenmaar vooral door dankbare patiënten worden aangegrepen om de jiibilaresse in hartelijke bewoordingen door mondelinge dan wel schriftelijke felici taties te toonen, hoe men de vele goede diensten die Zuster Meurs de menschheid in dit tijdvak heeft bewezen, waardeert En we denken dan in de eerste plaats aan 'de groote zorg waarmee zij hare patiënten de Ouden van Dagen in het Tehuispm ringde Ook wij voegen gaarne onze felicitatie aan 'die van anderen toe en wenschen Zuster Meters een zeer prettigen jubileumdag. rA N N A PATJIOWNA De ouderavond, in School III gehouden, was uit stekend bezocht. Punt 4 van de agenda, de vraag, hoe de ouders over een eventueele opheffing der school dachten, zal aan dat drukke bezoek wel niet vreemd geweest zijn. Na de opening, de goedkeuring der notulen en eenige mededeelingen, kwam bovengenoemd punt in behandeling. Het bracht de gemoederen danig in beroering. De gedachte over opheffing is naar vo ren gekomen in verband met de hoofden-mutaties aan de openbare scholen. De heer Van Dijk wees eerst op de voordeelen, verbonden aan een opheffing. De kinderen zouden op de scholen I en II komen, de bevolking daarvan dus vermeerderen, wat het onderwijs, voor alle leer lingen, ten goede kan komen. Nadeelen zijn er echter ook. Vele ouders opperden bezwaren tegen het ver voer der kinderen per bus en de kosten, daaraan verbonden, andere voelden zich het „cultureele cen trum" ontnomen. Het opheffen van de school in den Oostpoldcr zou voor de bewoners van dat deel der gemeente een groot verlies beteekenen, dat niet in geld uit te drukken is. Het aantalleerlingen is nog zeer bevredigend; op 1 April wordt nog een 13-tal toegelaten. De nieuwe cursus begint dan met 65 leerlingen. Toen de zaak van alle kanten bekeken was en verschilende ouders het woord hadden gevoerd, waarbij uit den toon waarop ze spraken, gevoeld kon worden, hoe „hoog" het hun zat, werd een stemming gehouden. Met algemeene stemmen werd besloten, zich niet neer te leggen bij een eventueel opheffingsbesluit van den raad, en zich tegen op heffing te verzetten. De uitslag der stemming werd met luid applaus begroet. De Oudercommissie kreeg opdracht een conferentie met B. en W. aan te vra gen, om een en ander nog eens te bespreken. Hierop volgde sluiting, vand envrotfx matgfenomrhr mftomfmf z Juist nu het „Leger des Heils" (de internationale instelling, over de geheel wereld door haar heilzaam werk bekend) een groote inzameling .houdt, verdient liet aanbeveling er op te wijzen, dat er ook is een „Nederlandsch leger des Heils". De overeenkomst in naam en uniform kan aanleiding zijn, dat men denkt met het „Leger des Heils" te doen te hebben, terwijl dat niet het geval is. Het Centraal Archief en Inlich tingenbureau, inzake Maatschappelijk Hulpbetoon, ■wijst er op dat bij het „Nederlandsch leger des Heils" van serieus maatschappelijk werk geen sprake is, dat bet eigenlijk een onderneming van één of enkele per sonen is en de inkomsten voor een belangrijk deel slechts aan de inzamelaars ten goede komen. Men ga dus niet op den klank van den naam af, maar vrage bij een inzameling altijd inzage van het legiti matiebewijs! BREEZAND. De heer S. T. van Dijk, hoofd van de school in den Oostpolder, heeft tegen 1 April overplaatsing ge vraagd naar school II (Breezand). Eén klas van de overvolle r.k. school zal, zoo lang een nieuw lokaal, waarvan de bouw deze week wordt aanbesteed, nog niet gereed is, ondergebracht worden in de openbare school. Voor de bewaarschool die in een der lokalen van laatstgenoemde school gehouden wordt, zal daardoor een andere huisves ting gezocht moeten worden. Dinsdagavond hield de plaatselijke arbeidersbewe ging een openbare vergadering in „Veerburg", waar voor als spreker was aangekondigd de heer J. A. Berger, bestuurder van het N.V.V., die het Plan van den Arbeid zou. behandelen. Behalve de uitnoodiging per stroobiljet, welke voor ieder persoonlijk gold, wa ren nog speciale uitnoodigingen verzonden aan de plaatselijke afdeelingen van de Middenstandsver- eeniging, de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, de Nederlandsche Tuindersbond, de Kweekers- bond, de R.K. en Chr. Landarbeidersbond en de ver- eeniging „Bloembollencultuur." De zaal was flink bezet en de Voorzitter, de heer Jb. Raven, kon dus, toen hij de vergadering opende, velen het welkom toeroepen. In het bijzonder deed hij dit echter aan de aanwezige bestuurders van de pl. Middenstandsver. en de Tuindersbond. Of de andere aangeschreven organisaties mede vertegenwoordigd waren, was voorz. niet bekend. In de plaats van den heer Berger, die ongesteld was, heette hij den heer Vermeer hartelijk welkom, waarvan hij hoopte, dat het deze zou gelukken, een inzicht in het Plan van den Arbeid te geven. De in den beginne zoo kwistig op het Plan geleverde kritiek, vooral op de finan- cieele mogelijkheid hiervan gericht, is, constateerde voorz., 11a het artikel, door professor van Gelderen hierover geschreven, vrijwel verstomd. Spr. acht het Plan zeer geod uitvoerbaar, doch wil gaarne va,n ge- zoude critiek kennis nemen, daar dit de uitvoering slechts ten goede kan komen. De-heer Vermeer neemt dan het woord en zet dan uitvoerig het Plan uiteen. Van de gelegenheid tot debat wordt gebruik ge maakt door de heeren Vergaaij, van Bostelen en Nieuwland. De eerste brengt het anarchistische stand punt, de tweede de critiek van der Tempel uit „de Standaard" ter sprake, terwijl de derde slechts vroeg wat de spr. onder normaal loon verstaat en of door de voorstelling alsof het Plan zoo goed zou zijn voor don Middenstand, de coöperatie niet in het gedrang zou komen. In zijn antwoord zegt de spreker dat de anarchis ten al sinds 40 jaar de opbouw van bet socialisme te genhouden. Het Plan is geen volledige socialisatie, maar een stap daarheen. Den heer Van Bostelen wijst spr. op de eenzijdige voorlichting van „de Standaard", die wel een critiek v. d. Tempel plaatste, maar een later artikel van dien schrijver in groote lijnen vóór het Plan wegliet. Ten aanzien vari het Plan de Man voor België zegt de heer Vermeer, dat België geen Plan regeering heeft, maar een regeering ter bestrijding der werk loosheid, waarvan de Man deel uitmaakt. Op de vragen van den heer Nieuwland zegt spr. f 24 totf 26, als normaal loon te beschouwen. Men moet re kening hoeden met het feit, dat het grootste deel van den handel zich nog in handen van de kleine middenstand bevindt. Een zoo groote groep mag niet verwaarloosd worden. Na opwekking om zich allen achter het Plan, te scharen, eindigt spreker onder daverend applaus. Daarna sluiting. WIERÏNQE'N Openbare vergadering. Woensdagavond j.l. had alhier in café Scheltus een openbare vergadering plaats, uitgeschreven door het voorloopig bestuur van het Werkloozen Strijd- Comité. De vergadering werd té ruim 8 uur geopend door den heer Van Dijk, voorzitter van het W.S.C. Na de openingswoorden, sprak kameraad Korper, voorzitter van het landelijk Werkloozen-Strijd-Comité. Spr. bespreekt de noodlottige gevolgen van de heer- sdhendc crisis; de steeds dalende inkomsten van de arbeidersklasse, met als gevolg steeds grootere moei lijkheden der neringdoenden en kleine boeren. Ver der wijst spreker op de voorbereiding van de nieuwe loon- en steunverlaging, omdat de regeering dit jaar op werkloozensteun 15 tot 17 millioen wil bezuini gen. Spr. noemt verschillende plaatsen waar strijd is gevoerd tegen loon- en steunroof. Na de rode van kameraad Korper wordt overge gaan tot het benoemen van een voorloopig comité van actie. -1 De heer Van Dijk sluit de vergadering. KOE GR AS JULIANADORP. Mobilisatievergadering van het Plan van den Arbeid. Door de gezamenlijke afdeelingen van Partij- en Vakbeweging alhier, was bovengenoemde vergade ring georganiseerd in de zaal van het café „Prins Hendrik",, van den heer A. Kossen. Ruim 125 per sonen, zoowel dames als hoeren, woonden deze ver gadering bij. Het openingswoord werd uitgesproken door den heer C. Korevaar, die op enkele punten nader in ging, en vervolgens allen het welkom toeriep. Door de A.J.C. uit Den Helder werden daarna ver schillende zangen, dansen en voordrachten ten beste gegeven, zoodat dit deel van het programma herhaal delijk het publiek tot applaudiseeren noopte. Vervolgens werd het woord verleend aan den heer P. S. van der Vaart, wethouder van Den Helder, die een inleiding hield over het „Plan van den Arbeid". Op zakelijke wijze werd dit onderwerp uiteengezet, zoodat er in de pauze zich niemand aanmeldde tot het stellen van een vraag of te debatteeren. Door eenige leden van de Soc.-Dem. Vrouwenclub werd daarna ten tooneele gebracht het tooneelstukje met veel propagandistische strekking en getiteld: „Twee Zusters". Door den heer Van der Vaart werd vooraf een toe lichting op dit uit twee bedrijven bestaande spel ge geven. De opvoering ervan liep vlug van stapel. De zaal was aangekleed in het teeken van de Plan-actie. Daarna werd door den heer Korevaar al lereerst een opwekkend woord gesproken om Vara-, Partij- en Vakbeweging te steunen en daadwerkelijk mede te werken aan de actie van Het Plan van den Arbeid. Daarna volgde sluiting van deze vergadering. W IERINQERM EE* Benoemd. Benoemd is tot brugwachter (Alkm. brug) vaca ture H. v. Schie, de heer J. Briele, voorheen kanton nier bij de Z.Z. kanaalwerken. Geen belangstelling. Bij de voor Woensdagavond geconvoceerde verga dering, om te komen tot oprichting eener Chr. Voetbalvereeniging werd de agenda niet afgewerkt wegens te geringe belangstelling. Een nieuwe oproep zal plaats hebben. Een fantastische jacht op kalfskoppen. Gisterenavond, Dinsdag, toen te pl.m. 10 uur de W. Meerpolitie op surveillance was, ontwaarde zij een ietwat ongewoon en raadselachtig schouwspel. Op den Alkmaarschenweg-Aartswoud-M. Meer, over een lengte van pl.m. 4 K.M., lagen koppen en bee- nen van doode dieren verspreid. Daar in de Meer nogal beduidende koppels schapen zijn ingeschaard, en de gevonden resten niet gemakkelijk waren te onderscheiden, was de eerste gedachte dat een scha penafslachting had plaats gehad. Bij nader bezien echter bleken de koppen en het andere afval te zijn van kalveren, blijkbaar verloren of uitgestrooid uit een auto. De bekende speurzin van onze politieman nen, bijgestaan door de politie van Hoorn, wees de weg naar zekeren Kair en Rood, bekende koud-sla- gers en woonachtig te Zuidermeer bij Hoorn, die. 's nachts te 3 uur uit hun bed werden gelicht. Door den keuringsdienst kon nog niet worden bepaald of het verlorene van ongekeurde, dan wel van gekeur de dieren afkomstig was. Een open vraag is nog met welk doel men hier deze afval heeft neergegooid. Het onderzoek wordt nog druk voortgezet Praatavond voor toekomstige fijnzaad- telers. Woensdagavond was in Hotel Smit te Middenmeer een vergadering belegd, uitgaande van de drie land bouworganisaties in de Wieringermeer. De vergade ring was goed bezocht en stond onder leiding van den heer C. de Graaf. Deze heet de aanwezigen har telijk welkom, inzonderheid de heer Linesch, Rijks- Heden overleed plotseling onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwdvader, de Heer Pieter Silver Kzn., in den ouderdom van bijna 65 jaar. Zijn diepbedroefde Echt- genoote, Wed. M. SILVER—Burger en Kinderen. Langereis, Nieuwe Niedorp, 10 Maart 1936. De teraardebestelling zal plaats hebben te N. Niedorp Zaterdag 14 Maart, n.m. 2 u. ZONDAGAVOND 15 MAART, halfacht, in het lokaal J. BUISMAN, OUDESLUIS, van T.O.P. Enirée 30 cent. Te koop, door scheuren gras land, P.m. 300 BESTE FOKSCHAPEN, ook gedeelten), verschillende boe ren en pLm. 60.000 ko. Koehooi, bil lijk- Zien en bevragen: SIJBR. C. EELMAN, Texel. AFSLAG VARKENSVLEESCH. Karbonade, per pond 37 ct. Lappen, per pond 37 ct. Varkensrollade, per pond 42 ct. 5 pond gem. Spek f 1.25 Bel. aanb., S. HOUTKOOPER. Iedereen kan zelf bouwen en goedkoop wonen, indien hij eenig geld bezit of bijeen kan sparen. Vraagt inl. onder No. 128 Bur. van dit blad. St. Maartensvlotbrug, Tooneelvereeniging van Bakkum komt met Blijspel in 3 bedrijven. Entrée kaarten voorverkoop aan d. zaal 75 ct. per paar, 40 ct. p. pers. Sonnyband. Bal na. Aanbevelend, A. H O M A N. landbouwconsulent, de heer Ir. Bosma, de heer Veth- man te Winkel en de heer Visser, voorzitter van de Fijnzaadtelersvereeniging Noordholland. Doel dezer bijeenkomst zegt spr. is, om in een praatavond eeni ge aangelegenheden te bespreken, rakend de fijnzaad- teelt. De heer Lienesch geeft hierop een duidelijke en zakelijke uiteenzetting over het nut van organisato risch werken instee van individueel. Met vele prac- tische voorbeelden licht de spr. dit nader toe, waar bij hij wijst op de groote beteekenis van het contact dat daardoor met anderen ontstaat. In den breede releveert spr. het nuttig wer van het Rijkslandbouw- Proefstation te Waweningen, waar onder deskundige leiding van Dr. Franck, adviezen worden gegeven, alsmede controle wordt gehöudene. Dit proefstation zou voor ieder persoonlijk niet zoo gemakkelijk kunnen werken, als voor voreeni- gingen/terwijl men voorts bij regeling van contrac ten en het nemen van proefmonsters een sterke on derlinge band tusschen de telers gewenscht is. Spr. vraagt clan ook: hoe moet de W. Meer tegen deze vereeniging staan? Hij meent dat het voor de hand liggend is om zich aan te sluiten bij de vereeniging van buiten den polder, vooral ook omdat die de noo- dige ervaring heeft opgedaan. Spreker gaat daarna nog verder in op de werkwijze der vereeniging en het Proefstation. D© heer Vethman geeft dan een uitvoerige toe lichting op de bepaling van liet vochtgehalte. Van diverse zaken worden de normen uitgedrukt in waarbij vooral de nadruk wedt gelegd op het feit flat het zaad bij niet voldoend drogen toestand, sterk afneemt in kiemkracht. Een overzichtelijk verslag gaf spr. over het gedurende de laatste 10 jaren in W.waard bereikte. Hieruit bleek duidelijk dat het vochtcijfer nog steeds een probleem blijft. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd nogal gebruik gemaakt. Eenige teeltvragen en afleveringsmogelijkheden werden aangesneden en duidelijk en zakelijk beantwoord. De voorzitter stelt dan de vraag of men aanslui ting wenscht bij Waard en Groet of een eigen afdee» ling. De heer E. Bruin zegt „Eendracht maakfc macht", dus allen bij elkaar. De heer Th. Oosten* brug vraagt of de aansluiting persoonlijk dan wel groepsgewijze gaat. Medegedeelr wordt dat dit afhangt van het aantati dat zich aansluit. Uit enkele organisatie kan eeu bestuurslid worden gekozen. De hh. Luth, Parle- vliet, v. Kemmeren voeren neg het woord over dit vraagstuk. De heer Kooiman van Anna Paulowna spreekt hierop nog als monsternemer en geeft ta' van nuttige wenken. Tenslotte besloten een 19-tal personen toe te tre den als lid van Waard en Groet. De heer de Graaf dankt voor de opkomst, de prettige bespreking en dankt de gasten voorh un medewerking en adviezen. In de v.1. comtn. werden gekozen de heeren G. J. Haarsma, Verbruggen en S. Brccbaart. Sluiting. (Ongecorrigeerd). BARSINGERHORN KOLHORN. Kanaalwerken. Ten behoeve van de kanaalwerken Schagen— Stolpen, is door de provincie gegund aan den heer A. Droog, aannemer alhier, de bouw van twee stel dubbele woningen met een loods. SCHAGEN, 12 Maart 1936. 12 Paarden f 150350, S geldekoeien, magere; 30 idem, vette f 120—180, 35 kalfkoeien f 120—200, 7 pinken f 2350, 413 nuchtere kalveren f -Ir—10, 40 vette schapen f 1623, 106 overhouders f 915, 14 vette varkens per Kg. 33—35 ct., SI biggen f 914, 6 konijnen f 0.70—1.50, 6 kippen f 0.75—1, eenden 75 cent. EIERVEILING SCHAGEN, 12 Maart 1936. Aanvoer: 90 partijen, 60.000 kipeieren; 8p arlijen 2500 eendeieren, rijzen; kipeieren 2.20—2.50, kleine 2.10, eendeieren 2.102.20. De veiling duurt voort; zie voor volledig bericht in het nr. van Zaterdag. GRAANBEURS WIERINGERMEER, 11 Maar. Ook de tweede graanbeurs in Middenmeer, die gisteren werd gehouden, was zéér geanimeerd. Zij trok ongeveer 300 bezoekers. Uiteraard zijn de no teeringen nog slechts onvolledig, gezien het stadium, waarin de beurs zich nog bevindt. Wij kunnen ondertusschen de volgende prijzen geven: Voertarwe (T.C.) Ie soort f 6.85, idem 2e srt. f 5—5.50, duivenboonen f 11, erwten (Wijker vale) f 21—21.50, voerhaver f 6.40—6.50, gerst f 5.255.40. Er was goede vraag naar zaaigoed. Aanvoeren wa ren gering. Ook thans weer drukke handel in land bouwmachines. WARMENHUIZEN, 10 Maart 1936. Roode kool, le kw. fS.20—10.90, 2e kw. f7.30—10, gele kool, le kw. f 10.70—12.60, 2e kw. f8.50—12, Deensche witte kool, le kw. f 6—7.20, 2e kw. f5.30— 5.80. drielingen f 1.20—1.50, uien f2.30—2.80, grove uien f2.40—2.80. Aanvoer: 51900 Kg. roode kool, 14400 Kg. gele kool, 19200 Kg. Deensche witte kool, 8475 Kg. uien. WARMENHUIZEN, 11 Maart 1935. Drielingen f 1.40, uien 2.20. Aanvoer: 300 Kg. uien. AMSTERDAM. 11 Maart 1936. Veemarkt. Aangevoerd: 263 vette kalveren: le kw. 54—60 ct., 2e kw. 48—53 ct., 3e kw. 40—47 ct. per Kg. levend gewicht; 80 nuchtere kalveren f 3—6 per stuk; 186 varkens: vleeschvarkens wegende van 90—110 Kg. 4243 ct., zware varkens*4041 ct., vette varkens 3940 ct. per Kg. slachtgewicht. Markt- overzicht: Vette kalveren aanvoer iets hooger dan vorige week, handel vrij vlug, prijzen eenigszins la- ^er. eenige zeer beste hoogere noteering. Nuchtere kalveren redelijke aanvoer, vlugge handel, constan te prijzen. Varkens korte aanvoer, handel slecht, prijzen lager. BROEK OP LANGENDÏJK, 12 Maart 1936. Aanvoer: 675 Kg. aardappelen f 2.40, 23000 Kg. uien f 2.202.80. dreilineen 1.30—1.60, grove 2.90—3.20, 6100 Kg. apeen 2.80—3.20, 1900 Kg. kroten 5.60, 85000 Kg.r oode koolG 6.70—12.50, gele kool5.20—14.1, D. witte kool 2.9—8.60. NOORDSCHARWOUDE, Maart. BI. aardapp. f 3.30—3.50, uien f 2.20—2.60, grove f 3—3.40, driel. f 1.30—1.60, peen f 2.70—3.20, kroten f 3.103.80, roode kool f 8.80—12.20, doorschot f 6 50 —11.20, gele kool f 11.10—14.80, doorschot f 7.20—10.70 D. witte kool f 5.60—8.50. doorschot f 5.90—7 80 POLITIE SCHAGEN. Gevnden? een vulpotlooqd; een rij wiel plaatje.

Schager Courant | 1936 | | pagina 3