Het voetbalprogramma» Onzichtbare „stralen-muur" om Engeland Sport. Justitie aanvaard Landbouwcrisisfonds aangenomen vantHOESTEN WSl Het licht dat dringt door de duisternis. Wij plegen des Zaterdag's alleen de komende wed strijden in onze provincie aan een beschouwing te onderwerpen. Hierop willen we een uitzondering ma ken op het oogenblik, waarop in enkele eerste klasse afdeelingen de beslissing voor de deur staat. In afd. II wordt FeijenoordBlauw Wit gespeeld. Wie wint is practisch kampioen. Over het algemeen denkt men, na Blauw Wit's nederlaag in IJmuiden, aan 'n F.-overwinning. Wij zijn daar lang zoo zeker niet van als de meesten! In afd. IV wordt B.V.V.N.A.C. gespeeld. Als B.V.V. wint, is zy kampioen. Bij een gelijk spel, staat B.V.V. haar laatste wedstrijd ten dienst om gelijk te spelen en kampioen te zijn. De uitslag is totaal on voorspelbaar. Er gaat morgen dus wel een bijzonder belangrijk programma! Maar de lagere afdeelingen en dan speciaal die, waarin onze provinciegenooten spelen, doen daar niet voor ondêr. A.F.C.—E.D.O. heeft voor ons een pikant tintje, om dat men van A.F.C. de gekste dingen kan verwachten. Wint E.D.O. echter, waar we het, ondanks alles, op aan blijven houden, dan passeert zij D.O.S. en staat bovenaan. Er is alle kans op dat Vriendenschaar nu ook theo retisch uitgeschakeld zal worden; Zeeburgia komt n.1. op bezoek en lijkt ons in staat om minstens één punt mee terug te nemen. 't Gooi—Bloemendaal is van geen belang meer. De thuisclub lijkt ons goed voor een overwinning. 2 B. De beslissingen zijn gevallen: Velox is kampioen «n Hercules, eveneens uit Utrecht, moet degradatie wedstrijden spelen. West Frisia ontvangt O.S.V. Indien W.F. er prijs op stelt, kan een zege het bereiken van de derde plaats helpen verzekeren. Verder wordt nog gespeeld Z.V.V.O.V.V.O., waar bij de heer C. J. Mol Jr. te Den Helder scheidsrechter is. Het is zijn eerste tweede klasse wedstrijd na pas één seizoen als derde klasse scheidsrechter te zijn aangesteld. 3 A. Zaandijk—Helder lijkt ons voor de thuisclub te zullen worden. De Zaandijkers kunnen daarmee be wijzen dat ze een eervolle positie op de ranglijst op prijs stellen. Helder heeft nu Kossen in doel i.p.v. Muller; Bodenstaf rechtsback i.p.v. Spigt en de midvoor uit het derde elftal, Vermeulen i.p.v. C. Smit Voorts is rechtsbuiten Bijl gepasseerd voor Kiljan. PurmersteijnVolewijckers is andermaal een kans voor de Purmerenders om zich en nu voorgoed uit het degradatiemoeras te helpen. Het lijkt ons ech ter een kleine kans. Want men houde er rekening mee dat Volewijckers haar laatste papieren moet redden! Een gelijk spel beteekent dat H.R.C. aan 2 punten uit haar beide resteerende wedstrijden vol doende zou hebben. 4 A. Andijk zal er goed aan doen haai* beste spel te le veren, anders zien we het bezoekende Strandvo gels Zondag in Andijk winnen. Nieuwe Niedorp ontvangt Sparta. De rivaliteit de zer twee belooft spanning, terwijl de Schagers een tweede aansporing kunnen vinden in de beloofde trouw aan de nieuwe geest die er blijkt te heerschen in de geel-zwarte gelederen. De N.H.V.B. Wat het competitieprogramma betreft, er zijn in het programma dat we Maandag j.1. publiceerden, eenige veranderingen gekomen. In 1 A heeft men K.F.C. 4—Vrone en Z.F.G. 5— K.V.V. 3 ingelascht, omdat deze elftallen toch geen spelers voor het N.H.V.B.-elftal leveren. K.V.V. 3 zal haar wedstrijdenachterstand inhalen op de Boys. Te vens kan zij o.i. haar winstpuntenaantal opvoeren. In 1 D is ingelascht WatervogelsJ.V.C. W. zal on getwijfeld een nieuwe stap doen op den weg naar het kampioenschap. WieringerwaardHelder 3 is veranderd in Wierin- gerwaard—H.R.C. 4. Dit zal Watervogels betreuren, want indien Wieringerwaard tegen Helder 3 slechts had gelijk gespeeld (hetgeen wel verwacht kon wor den) zou bij een gelijktijdige Vogels-zege op J.V.C. de kampioensvlag in den Helder uit de kast kunnen worden gehaald. Ten aanzien van W.W,H.R.C. 4 verwachten we een overwinning der thuisclub. In 2 E zal Aartswoud 1 niet naar Strandvogels be hoeven te gaan. Zij krijgt nu Hem thuis. N.H.V.B.-Proefelft allen. Zondag a.s. worden weer twee wedstrijden gespeeld. Des morgens om 10 uur speelt het Districtselftal Zaan streek en Waterland tegen Q.S.C. 1 in Wormerveer. Op 't oogenblik dat we dit schrijven is ons nog niet bekend hoe men in Wormerveer het „varken was- schen zal" met Q.S.C. 1, want... de K.N.V.B. laschte voor a.s. Zondag de wedstrijd S.C.A. (Amsterdam)— Q.S.C. in. Q.S.C. kan practisch gesproken in 4 B geen kampioen meer worden. Het Amsterdamsche A.V.O.G. heeft de leiding met 24 punten uit 15 wed strijden. Wel kan Q.S.C. een zeer goede plaats bereiken. Het elftal van Zaanstreek en Waterland ziet er als volgt uit: Van 't Hof (K.F.C. 4); Broersma (Z.F.C. 4) en Stormesand (Z.V.V. 4); Van Zeeland (Z.F.C. 4), Gorter (Z.F.C. 4), Verbeek (Monniken dam); Van Tiel (R.C.Z.), Stolp (W.F.C. 4), Van Dijk (Zaandijk 2), De Joode (O.S.V. 3) en Boes (R.C.Z.). We merken hierbij direct de oude K.F.C. 1 en Suc ces 1 keeper Klaas van 't Hof op, die ook vorig jaar het doel van den N.H.V.B. verdedigde. Na den middag zal de Elftalcommissie te Bergen aanwezig zijn om daar den wedstrijd Bergen—Districtselftal Alkmaar en Omstreken te aanschouwen, die om 2 uur wordt gespeeld. De Bergen-spelers van wie Dick Min al eens in het N.H.V.B.-proefelftal uitkwam) krijgen hier een kans zich voor de commissie te onder scheiden. Laat dit hun een prikkel zijn. Het elftal dat ze tegen zich krijgen, vergt trouwens ook, dat ze hun alleruiterste best doen om niet geklopt te wor den. Het volgende elftal komt n.1. in het veld: Van der Horst (Alkm. Boys 2); De Graaf (Egm. Boys 1), Baars (Alkmaar 2); Pater (Mevo 1), Spaarman (Beemster 1) en Mollevanger (Oudorp); Goudsblom (Alkm. Boys 2), I-Ienneman (Schoorl 1), Th. Bos (Alcmaria 4), Jb. Vriesman (Petten 1), G. Hart (Koedijk 1). De verdere plannen. Aangaande de opgedane ervaringen Zondag j.1. te Den Helder en Medemblik, informe.dren we dezer ''«gen nog eens naar de meening van den heer J, «n -p^n FM/W. pén der 5 elftalcommissieleden, die het Districtselftal van Den Helder en Omstre ken samengesteldh eeft. Dat hij over het bezoek aan Medemblik niet verrukt was, heeft men uit ons verslag van Maandag j.1. al kunnen afleiden. De heer Vlam had vrijwel alleen wat in de M.F.C.-linker- vleugei gezien, met name in de buitenspeler Kramer. Linksbinnen Schaap was wel een zeer harde wer ker, maar geen fijne voetballer. Hij geloofde niet dat men voor de samenstelling van het definitieve elftal zijn toevlucht zou nemen tot een speler uit „Drech- terland". Ten aanzien van onze opmerking dat den heer Vlam K. Schenk niet mee was gevallen, voegde hij er aan toe, dat het door ons geopperde bezwaar (Schenk „schermt" een buitenspeler „af") hem juist tot die uitspraak had geleid. De Watervogels-spil Bos zal in een volgende wed strijd op de hem passende spil-plaats worden gepro beerd. De verdere plannen der commissie staan nog niet vast. Uiteraard zullen de prestaties in Wormerveer en Bergen moeten worden afgewacht. Maar Vlam meende ons toch wel onder eenige reserve te kun nen mededeelen, dat het in de bedoeling ligt het nu direct al op één, voorloopig, N.H.V.B.-elftal aan te leggen. Dit elftal, waarin men zoo noodig nog aller lei experimenten kan uitvoeren om een vaste kern, hoopt men dan de gelegenheid te kunnen geven (als de competitie het toelaat) een aantal stevige oefenwedstrijden te spelen tegen flinke tegenpartijen. De Vierbonden wedstrijden zullen vermoedelijk in de tweede helft van Mei worden gehouden. Gymnastiek. Er worden vele gym-uitvoeringen gehouden, maar een woord van aanbeveling moet ons uit de pen voor die welke morgenavond in Wieringerwaard wordt gehouden. De G.V. „Olympia" toch heeft het klaar gespeeld de Nederlandsche kampioen van dit jaar, Wedel te Den Haag, en die van vorig jaar, Van Dam, bereid te krijgen ter opluistering aan de uit voering mede te werken. Op de Nederlandsche kampioenschappen te Hen gelo had Van Dam verstek laten gaan. Wedel werd toen kampioen. Onbedreigd en met prachtige cijfers n.1. 103.75 van de 110 te behalen punten. Wie van gym houdt en het goed meent met deze sport, de grondslag voor alle andere sporten, sla deze avond niet over. EERSTE KAMER. Scherpe critiek op de N«S.B- LANDELIJKE VEREENIGING VAN DUITSCHERS ZAL WORDEN VER BODEN. DE ZAAK VAN 'T SANT WORDT NIET VERDONKERE MAAND. In do vergadering der Eerste Kamer op gepasseer de Donderdag kreeg de N.S.B.-afgevaardigde Van Vessum een scherpe aanval te verduren van Minis ter Van Schaick, die hem op verontwaardigden toon sommeerde om te verklaren of het geschrijf in Volk en Vaderland over de zaak van 't Sant door hem wordt onderschreven. Spreker wees er op, dat VoVa suggereerde, dat de Minister van Justitie, de procureur-generaal bij het Haagsche Hof en de heeren Van Sasse van IJsselt, de Savornin Lohman en Ruys de Beerenbrouck zich aan wetsschennis zouden hebben schuldig gemaakt. De heer Van Vessum ontweek in zijn antwoord de vraag van den Minister, waarop deze hem attent maakte. Aanmerking werd gemaakt door den heer Polak (s.d.) op de activiteit der in ons land vertoevende Duitschers, terwijl de heer Van Rappard (lib.) zich afvraagt of de heer Mussert zelf „Volk en Vader land" nog een fatsoenlijk orgaan durft noemen. De Minister zegt voortdurende waakzaamheid in zake staatsgevaarlijke agitatie toe. In de zaak van 't Sant evenals bij de Betuwe- Gij hoest, dt slijm benauwt U meer en meer Wacht niet, morgen kunt Ge reeds een bronchitis te pakken hebben Neem vandaag nog Akker's Abdijsiroop, overbekend door haar eigenschapper taaie slijm op te los sen en orr hoest te genezen. Ze werkt reeds na den eersten lepel en vannacht kan dan Uw sloop rustig en verkwikkend zijn zonder benauwd heden. Abdijsiroop woelt de slijm los en stopt den hoest. Uw ademhalings organen vinden hun veerkracht terug. Het werkzaamste geneesmiddel bij» Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma „.„^cïewe^nq 75cent Vraagde pnjzen schandalen zal spreker niet aarzelen zonder aan- ziens des persoons in te grijpen. Tegen overbelasting der Kantonrechters zal spre- kerë zooveel mogelijk waken. Er zijn aanwijzingen dat de Reichs Deutsche Ge- meinschaft onder druk der Duitsche Nationaal so cialisten zich in verkeerde richting ontwikkelt. Wordt het organische verband niet verbroken, dan zal de regeering ingrijpen. Met de stemmen der N.S.B.-ers tegen, wordt de begrooting van Justitie aangenomen. DE FRANSCHMAN KOOPT ZIJN KRANT OP STRAAT. DAT DE KIOSKEN DAAROM DE LAATSTE DAGEN DOOR DE POLITIEKE HOOGSPANNING GOEDE ZAKEN GEMAAKT HEBBEN LAAT ZICH BEGRIJPEN Tweede Kamer De veeleischende Nederlandsche consu ment is oorzaak der hooge consumptie prijzen. Steun aan de visscherij in vooruitzicht gesteld. I11 de zitting van Donderdag werd dc behandeling van het Landbouwcrisisfonds voortgezet en als ge volg daarvan wederom een stroom klachten en wen- schen over het hoofd van den Minister van Landbouw uitgestort. Ieder afgevaardigde beziet de ernstige crisisgevol- gen van landbouw, veeteelt en visscherij uit zijn eigen gezichtshoek en vraagt van de regeering voor „zijn" groep de volle 100 pet., waaraan deze natuur lijk niet kan voldoen, omdat dan de andere bevol kingsgroepen weer in het gedrang komen. Zoo meende dc heer Hiemstra (s.d.) dat de richt prijzen voor groenten- en tuinbouwproducten moeten worden verhoogd, evenals het bedrag van f 800.000 voor misoogst. Ook de klacht dat de prijzen der groenten bij de consument aan huis veel te hoog zijn in verband met de veilingsprijzen, werd weer geuit. Aandrang werd door vrijwel alle sprekers, van el ke politieke kleur uitgeoefend, om tot vergrooting van export te komen. Ook werd door den heer Sneevliet (Rev. Soc.) nog eens aangedrongen op een goede organisatie van de distributie van doorgedraaide tuinbouwproduc ten onder de werkloozen. De Minister antwoordt hieraan geregeld te arbeiden en deelt mede, dat reeds met 80 gemeentebesturen 'n regeling voor afzet van overtollige groenten is ge troffen. Hij acht de 8 ton voor schadevergoeding we gens misoogst in Noord-Holland voldoende. Dat de distributie van groenten en fruit zoo duur is ligt volgens zijn Excellentie niet aan het groote aantal venters, maar aan de Hol- landsche huisvrouw, die elke dag een wagen met versche groenten voor de deur verlangt. Deze wijze van distribueeren is nu eenmaal luxe en dus duur. Voor de kust- en binnenvisscherij worden plannen voor steunverleening uitgewerkt. Het zal niet zijn een crisissteun, maar een bedrijfssteun. Met de leuze „Eet meer visch" wilde spreker zoer voorzichtig zijn. De Nederlanders moeten al zooveel „meer" eten, dat Zijne Excellentie bevreesd wordt voor de slanke lijn. De Minister botste bij de behandeling van de af- deeling Pluimvee tegen den heer v. d. Heuvel, die meende, dat de getroffen teeltregeling niets uit haalde, terwijl de Minister daarentegen op grond van de wetten van Mendel het gevolgde systeem verdedigde, en verklaarde te weten, dat het meeren- deel der hoenderfokkers er zeer mee is ingenomen. De heer de Visser (comm.) stelt een motie voor, waarbij aan de Regeering wordt verzocht de door de pluimveehouders betaalde graanrechten aan hen te restitueeren. Over deze motie zal Vrijdag worden gestemd, ter wijl de begrooting van het Landbouwcrisisfonds z. h. s. wordt goedgekeurd. Vervolg der vergadering vindt men elders in dit nummer. Dooi in de Oostelijke staten van Amerika. New York De ontdooide sneeuwmassa's in de Oostelijke staten hebben geweldige overstroo mingen veroorzaakt, vooral in Newhampshire, Vermont, Maine, Pennsylania, Massachusetts, Connecticut, New York en New Jersey, js de schade zeer groot. Tal van personen worden vermist. Ver scheidene plaatsen in Netv England staan ten deele ónder water. Spoordijkenbruggen en woonhuizen zijn vernield. Het verkeer moest worden stilgelegd. Vóór ruimte en tijd Was reeds de strijd Waaruit de daad werd geboren. Die bracht met zich mee Het land en de zee, Het eerste morgengloren. Van al wat bestaat Was steeds een daad De oorzaak van het beginnen. In alles wat leeft, Wat adem heeft, Ontvlamt soms die strijd weer van binnen. Het is het gevecht Van goed tegen slecht, Van 't neen, dat voor 't ja niet wil bukken, 't Is duivelscHe macht, Die God'Iijke kracht Bij 't scheppen wil onderdrukken. Het ja is 't geluk van de rustlooze kracht, Die 't vrouwlij ke vond en zich uit. 't Is 't Eeuwige, dat wordt tot Rede gebracht, 't Is de God, die tot scheppen besluit! 't Is 't eind van het zinlooze, niet-zijnde één, Dat zieltogend opgaat in twee. Door 't stervenslied klinkt de geboorteklok-heen Van het zijn met zijn vreugd en zijn wee. Lichtend dringt door duistren nacht, Eeuwig barend: Scheppingskracht! A. E. MAAR DESONDANKS VERSTERKING VAN DE ENGELSGHE LUCHTVLOOT Londen 19361 In Londen duikt weer eens het gerucht op, dat men er in geslaagd is, een nieuwe methode voor den afweer van aanvallen uit de lucht uit te vinden, welke prachtisch hier op zou neerkomen, dat om de Britsche eilan den een muur wordt opgericht, die volko men onzichtbaar is. Op het oogenblik zijn volgens een bericht in de „Daily Herald" Engelsche ingenieurs bezig met het nemen van proeven met een onzichtbaren „stralen-muur", die ondoordringbaar voor vlieg tuigen zou zijn. Volgens zekere geruchten zou het resultaat van deze experimenten reeds geweest zijn, dat een eskader bommenwerpers gedwon gen was te dalen, daar op het oogenblik, dat zij den „Stralen-muur" bereikten, hun motoren' afsloegen. Geleerden en technici zijn van meening, dat indien de nieuwe methode ook bij experimenten voldoet, zulks een omwenteling zal brengen in het geheele systeem der moderne oorlogsvoering Engeland zou zich dan geheel tegen aanvallen van uit de lucht kunnen beveiligen, zonder dat er vliegtuigen en luchtdoelartillerie gebruikt zou den behoeven te worden. Volgens de „Daily He rald" zouden met deze uitvinding overigens ook' in andere landen reeds proeven genomenzijn* die alle tot gunstige resultaten zouden hebben' geleid. Het is in dit verband eigenaardig, dat de ad miraal van de Engelsche vloot, sir Roger Koyes* begin Maart officieel bekend maakte, dat een op het gebied van de luchtvaart toonaangevende geleerde, prof. P. A. Lindemann zich met eenige andere technici reeds jaren lang had bezig ge houden met methodes van luchtbescherming, die het gebruik van geschut overbodig maakten. Deze berichten doen sensationeel en verras send aan, doch overmatig veel vertrouwen schijnt de Britsche regeering in haar onzichtbaren muur toch niet te stellen, anders ware het onverklaar baar, dat zij de Engelsche luchtvloot gaat uit breiden op een wijze, die millioenen zal verslin den. Reeds in April 1938 zal Engeland de beschik king hebben over 129 eskaders met tezamen 1750 vliegtuigen, terwijl het in April van het vorige jaar nog slechts 53 eskaders met 580 toe stellen hezat. De Britsche vliegtuig-industrie be leeft dan ook op het oogenblik een gouden perk. DE BEEMSTER 325 jaar Dinsdag j.1. had in „het Heerenhuis" te Mid den Beemster op uitnoodiging van de V.V.V. „Beemster's Welvaart", een bijeenkomst plaats van afgevaardigden van alle plaatselijke ver- eenigingen, teneinde eventueele plannen te be spreken voor de herdenking van het 325-jarig bestaan van den polder „de Beemster". In be ginsel werd besloten de 325-jarige drooglegging van „de Beemster" te herdenken in September 1937. Verschillende plannen werden naar voren' gebracht o.a een Land- en Tuinbouwtentoonstel ling, een fokveekeuring, een historische-huisvlijt- en handwerktentoonstelling. Vastere vormen namen de voorstellen reeds aan het opvoeren van een folkloristisch spel en weergave van den intocht der Prinsen Maurits en Frederik Hendrik. Een feestregelings-commissie werd samenge steld, waarin een 26 tal dames en heeren zitting namen. De heeren C. Fok, dijkgraaf en P.Kikkert, bur gemeester werden tot eere-voorzitters benoemd, terwijl de heeren D. Nobel Jz., M. Ruijter en H. Oosterink resp. de functie van voorzitter, penningmeester en secretaris zullen vervullen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 11