Ifiedesiede van Hitier. Bemiddelingspoging van Engeland mislukt. Ouitschland weigert zelfs een gedeeltelijke ontruiming. Zaterdag 14 Maart 1936. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 9934 Officieele Duitsche verklaring» ENGELAND VERZOEKT DÜITSCH- LAND EEN „SYMBOLISCH TE- RUGTREKKEN" VAN EEN DEEL DER TROEPEN. Londen 12 Maart Vernomen wordt dat Eden Donderdag door tusschenkomst van Von Hoesch de Duitsche regeering heeft laten verzoeken een deel van de troependie gelegerd zijn in het Rijnland symbolisch te rug te trekken. In antwoord hierop heeft de Duitsche re geering doen weten, dat zij slechts bereid was zich te verplichten de thans in de zone gekantonneerde troepen niet uit te breiden om deze troepen niet nader te brengen tot de Fransche en Belgische grenzenop voor waarde, dat Frankrijk en België even zoo zouden handelen. Dit antwoord wordt te Londen niet als bevredigend beschouwd. De Locarno-confereviie. Londen Het officieele communiqué, dat na de besprekingen van Donderdagmiddag der Lo- carnomogendheden is uitgegeven luidt als volgt: „De vergadering van gedelegeerden der mo gendheden, die het Locarno-pact hebben onder teekend en daarvoor garant zijn is in 't departe ment van buitenlandsche zaken om 17 uur ge houden. Aanwezig waren voor Groot-Brittannie Eden, Lord Halifax en Sir Robert Vansittart: voor Frankrijk Flandin en Gorbin; voor België Van Zeeland en baron Cartier de Marchienne'» voor Italië Grandi. Met algemeene stemmen werd erkend, dat de herbezetting van de gede militariseerde zone door Duitschland een e\iien- te schending vormt van artikel 42 en 43 van het verdrag van Versailles en van dat van Locarno. De Volkenbondsraad, tot wien Frankrijk en Bel gië zich gewend hebben, zal zich op dit punt moeten uitspreken. Teneinde een vollediger bestudeering van den toestand mogelijk te maken hebben de eerste ge- deleerden van Groot-Brittannië, Frankrijk Ita lië en België zich vervolgens in klein comité ver- eenigd. Dit comité zou Vrijdag om 11 uur 30 wederom bijeenkomen" Duitsch antwoord op een Britsch verzoek om inlichtingen. Londen (A.N.P.) De Duitsche ambassadeur te Londen, Von Hoesch, heeft in antwoord op hem door Eden gestelde vragen het volgende me degedeeld namens rijkskanselier Hitier: Een restrictie door permanente of tijdelijke beperking van onze souvereiniteit in de Rijnland zone kan voor ons niet in aanmerking komen. Om het de Fransche regeering gemakkelijk te maken in te gaan op de Duitsche voorstellen, wil de Fuhrer en Rijkskanselier evenwel zijn van den aanvang af uitgesproken voornemen het her stel van de souvereiniteit in het Rijnland voor- loopig slechts symbolisch te laten zijn, op de volgende wijze preciseeren: De sterkte der in de vredesgarnizoenen in het Rijnland gelegerde troepen zal vooreerst niet worden verhoogd. Tot nader order bestaat niet het voornemen de ze troepen dichter naar de Fransche of Belgische grens te dirigeeren. De herbezetting van het Rijnland geldt voor den duur der loopende onderhandelingen. Dit heeft evenwel eenzelfde standpunt van Fransche en Belgische zijde tot voorwaarde. Na de bijeenkomst der Locarno-mogend- heden. Omtrent den toestand na beëindiging van de Don derdag gevoerde besprekingen meldt Reuter, dat Frankrijk, naar van Fransche zijde verluidt, of schoon het erop staat, dat Duitschland om te be ginnen zijn troepen uit het Rijnland terugtrekt, nooit geweigerd hppft, erover te onderhandelen, dat de gedemilitariseerde zone wordt afcreschaft. Frank rijk weigert slechts onder den druk van een vol dongen feit te onderhandelen. Ook heeft Frankrijk deze zone nooit beschouwd als voor eeuwig te zijn ingesteld. Reuter spreekt voorts van een „dood punt1', dat door het antwoord van Hitier op dp voorstellen van Eden is ontstaan, en dat de zitting van den Volken- hondsraad van bijzondpr belang doet zijn. De Raad is bijeengeroepen, niet slechts om te beslissen over de vraag, of sprake is van een schending van het Locarno-nact of niet doch de Raad zal tevens tot taak hebben, de aanbevelingen vast te stellen, die hij onder de gegeven omstandigheden wenschelijk acht. Er wordt reeds gesproken van het instellen van 'n speciale commissie, bestaande uit de vertegenwoordi gers van Denemarken, Portugal, Spanje, Tsjechoslo- wakije en Zuid-Amerika, die zich met deze kwestie zou hebben bezig te houden. Deze commissie zou artikel 17 van het Volken bondshandvest als grondslag voor haar handelin gen aannemen. Deze aanbevelingen zouden dan ter kennis van de Duitsche regeering worden gebracht. Ingeval de houding van Duitschland onverzettelijk blijft, zal de Volkenbondsraad gedwongen zijn, de Volkenbondsvergadering in buitengewone zitting bij een te roepen, om te beslissen welke maatregelen moeten worden genomen. DUITSCHE PERSSTEMMEN OVER DEN TOESTAND. Berlijn. De „Berliner Bnersenzeitung" schrijft over den internationalen toestand, dat de rol, die Engeland speelt, van zeer groote beteekenis is. En geland moet kiezen tusschen een systeem voor de Euiopeesche politiek, dat berust op de onderdruk king van Duitschland, welker symbool de weerloos heid van het Rijnland was en een stelsel van ge lijkgerechtigde, onafhankelijke, souvereine Euro- peesche staten. Sedert den oorlog heeft Engeland in dit opzicht nooit een duidelijke beslissing ge komen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: Het is verre van ons, dat wij ons zouden verheugen over een verschil in de opvattingen van Frankrijk en Engeland. Veeleer betreuren wij hel, dat het de Fransche openbare meening tot dusverre niet mo gelijk is geweest zich bij de Engelsche opvatting aan te sluiten. Volgens de „Germania" zal alle Fransche activi teit het. feit niet kunnen verbergen, dat alle troe ven zich in handen van Engeland bevinden. Zonder Brit-sche toestemming zal nuch de bijeenkomst der Locarno-mogendheden, noch de Volkenbondsraad besluiten van eenige draagwijdte kunnen nemen. ENGELSCHF PERSSTEMMEN. DE SITUATIE MOEILIJK GEACHT. Londen. De „Daily Telegraph" is van meening. dat de Britsche staatskundc nooit voor een belang rijker en delicater vraagstuk geplaatst is. Het Duit sche antwoord op de Britsche informatie kan niet als definitief worden beschouwd. Terwijl deze aan gelegenheid wacht op een beslissing die de taak van Engeland gemakkelijker maakt, moet in de an dere kwesties opheldering worden verkregen, Wan neer Frankrijk in wanhoop genoegdoening zoekt, hebben- andere staten tegenover dat land verplich tingen, die niet behandeld kunnen worden als wa ren zij zonder beteekenis. De diplomatieke medewerker van het blad schrijft dat de ministers gisteren toL de slotsom zijn geko men, dat iedere methode om het voeren van onder handelingen te bewerken, hep oefd moet worden. Indien deze pogingen echter zouden mislukken, meent de regeering nog slechts voor de keuze te staan tusschen het nakomen en het verbreken harer verplichtingen. Verbreken zou beteekenen, dat het Volkenbondssystcem volledig in elkaar zou storten. Engeland is er intusschen in geslaagd tijd voor rus tiger overweging te winnen door Frankrijk en België er van te overtuigen, dat de Volkenbondsraad het beste over den toestand kan oordeelen. Volgens de „Daily Mail" is de situatie uiterst moei lijk, doch kan door verstand en gematigdheid het gevaar voor een catastrofe worden afgewend. De publieke opinie in Engeland gevoelt niets voor maat regelen van geweld. FRANSCHE PERSSTEMMEN. Parijs. De „Oeuvre" is van meening, dat het af wijzende antwoord van Duitschland op de Britsche vraag een toenadering tusschen de Fransche en Brit sche opvattingen tot gevolg zal hebben. De indruk bestaat, dat de besprekingen vrij lang zullen duren. Frankrijk zal van zijn eenmaal ingenomen stand punt niet afwijken, maar Engeland weigert meer dan ooit, zich definitief te binden. De „Jour" is van oordeel, dat er geen verandering in de situatie is gekomen. In Engelsche kringen ge looft men, dat de toestand niet zal verergeren en dat geeft aanleiding tot eenig optimisme. „WELLICHT ZAL EENMAAL HET UUR SLAAN, WAAROP WIJ ELKANDER DE HAND ZULLEN REIKEN OVER DEN RIJN". Rijkskanselier Hitier heeft te Karlsruhe een groo te rede gehouden, waarin hij o.m. het volgende zei- de: „Als Duitsch nationalist wil ik een synthese tot stand brengen tusschen de volken van het blanke ras. Geen enkel volk wil ik zijn rechten ontnemen, doch ik zal evenmin toelaten, dat Duitschland van zijn rechten wordt beroofd. Men vraagt mij: „Is uw politiek nfet te idealis tisch?" Ik antwoord daarop: „Neen. De politiek is redelijk, dus realistisch. Ik zeg dit als Duitsch na tionalist. Dit verleent waarde aan mijn woorden." De rijkskanselier zeide verder: „Wij beschouwen den oorlog als iets verschrikkelijks, de anderen zien er iets schoons in" en hij voegde hieraan toe, dat hij zich in de toekomst wilde wijden aan een vreed zame taak, nl. het bouwen van scholen en stadions, het verfraaien van steden en dorpen. „Ik wil niet", aldus vervolgde Hitier zijn rede, „dat het Duitsche volk slaaf wordt. Ik handel als de verdediger van de onafhankelijkheid van mijn volk." Zinspelend op het Locarno pact. verklaarde de Führer, dat het Duitsche volk vroeger een pact heeft onderteekend, dat het zware lasten oplegde. Een aantal inwoners bijna gelijk aan dat van Bel gië onderging er de gevolgen van. Frankrijk heeft allianties met Polen, België en Tsjecho-Slowakije. Duitschland is echter niet voor nemens Polen, België, Tsjecho-Slowakije of Frank rijk aan te vallen. Doch Rusland is onze nabuur geworden, door be middeling van een derden staat. Ik zie het werk van het bolsjewisme in anciere landen en ik wil niet, dat mijn volk voor den Russischen invloed Zijn grens opent. Het Duitsche volk is het meest vredelievende van de wereld. Hij wil slechts in vrede werken. Op de sovjet-unie zinspelend, voegde Hitier hier nog aan toe: „Als het communisme in Duitschland' zou komen, zou ik eerst dood moeten zijn". De herbezetting van het Rijngebied. Aangaande de herbezetting van het Rijngebied en zijn nieuwe voorstellen, verklaarde Hitier: Ik heb de souvereiniteit hersteld over een stuk Duitsch grondgebied. Ik doe geen afstand van de heerschappij over 14M m>lUoen menschen zonder compensatie en niets zal mij er toe kunnen bren gen dat te doen. IN VERBAND MET DE BUITEN LANDSCHE REACTIE OP DE LOCARNO-SCHENDING. Duitschland wil werkelijke pacificatie. B e r 1 ij n 12 Maart. Ten aanzien van de ver schillende berichten in de pers en uitlatingen van buitenlandsche staatslieden wordt van officieele zij de medegedeeld: le. Voor het Locarno-pact had Frankrijk reeds mi litaire verdragen afgesloten, welke in geval van een oorlog, met Duitschland in werking zouden treden, met België, Tsjecho-Slowakije en Polen. Duitschland accepteerde deze zonder meer, aangezien verzekerd werd, dat het zuiver defensieve verdragen waren en Duitschland geen agressieve bedoelingen had. 2e. Sedert het sluiten van den vrede heeft Frank rijk aan de grens van Frankrijk en Duitschland een geweldige troepenmacht geconcentreerd. Sterke ves tingen zijn aangelegd en alle militaire autoriteiten van alle landen zijn het erover eens, dat een aanval hierop naar menschelijke berekening op niets moet uitloopen. Duitschland heeft hiervan niets gezegd, aangezien het geen agressieve bedoelingen had. 3e Frankrijk heeft thans een verbond afgesloten met Sovjet-Rusland. Het in werking treden van dit verdrag is evenwel niet meer afhankelijk gesteld van een beslissing van den Volkenbond, doch alleen van eigen inzicht. Bovendien is dit verbond van belang, aangezien Sovjet-Rusland niet alleen theoretisch, doch daadwerkelijk de wereld-revolutie eischt. Reeds voor dit verdrag had Frankrijk als garanten voor zijn onaantastbaarheid in moederland en kolo niën ongeveer 100 millioen menschen, bovendien En geland, België, Polen en Tsjecho-Slowakije, terwijl door bet verdrag van Engeland ook nog Italië ga rant was. 4e. Behalve deze, in de geschiedenis nog nooit ge ziene garantie, meende Frankrijk toch nog zich de steun te moeten verzekeren van het groote Sovjet- Russische Rijk met 175 millioen inwoners. Ten aanzien hiervan wordt erop gewezen, dat Duitschland nooit ook maar de geringste aanleiding heeft gegeven, waaruit Frankrijk een bedreiging heeft kunnen voelen. Meende. Frankrijk evenwel toch nog een nieuwe garantie te moeten verkrijgen, dan had het toch eerst de machten van het Locarno-pact moeten waarschuwen om te pogen deze nieuwe garantie in het Locarno pact te doen opnemen, of toch minstens hiermede in overeenstemming te brengen. Eerst werd bet Fransch-Russisch verbond tegen gesproken, doch thans is dit definitief bekend gemaakt, zoodat nu de volgende situatie is geschapen: Frankrijk heeft ter bescherming van zijn onafhankelijkheid het groot ste vestingen-net aan de Duitsche grens, dat ooit heeft bestaan, en de garantie van de strijdmachten van Engelapd, Italië, België, Polen, Tsjecho-Slowa kije en Sovjet Rusland, en bovendien nog het Fran sche leger zelf. De totale sterkte Aran deze legers is in vredestijd 3 millioen man, in oorlogstijd 30 millioen man. Buiten dit alles achtte Frankrijk nog de gedemi litariseerde Rijn-zone noodzakelijk voor zijn veilig heid en wil de 19 bataillons van het Duitsche le ger, welke hier zijn gelegerd voorstellen als een be dreiging van het door de halve wereld gegaran deerde Frankrijk. Bovendien heeft Duitschland nog een grootmoe dig aanbod gedaan tot bevestiging van den vrede in Europa. Dit aanbod heeft te meer beteekenis, nu net is gedaan door een Duitsche regeering, welke het vertrouwen van het geheele volk heeft. De grootste geschiedkundige beteekenis is nog, dat het t eerste verdrag is sedert het Verdrag van Versailles, dat zonder dwang wordt gesloten en geen discri- mineering van eenigen staat behelst. Duitschland had zich o'k verre kunnen houden van elke Europeesche samenwerking. De Duitsche regeering heeft evenwel besloten niet een weg in te slaan, welke slechts vopren zal tot een verdere ./er- nieling van Europa en heeft thans een groot con structief plan opgesteld. Duitschland wenscht niets liever dan met Frankrijk en de andere Europeesche mogendheden oprecht te onderhandelen tot reali sering van dit plan en derhalve heeft het de re- militariseering van het eigen gebied voltrokken in een vorm, welke symbolisch kan worden genoemd ook is het bereid voor den tijd welke de onderhan delingen duren, te verklaren hierin geen wijziging te brengen. 9 Evenwel zei Duitschland onder geen voorwaarde afstand doen van zijn souvereine rechten, in de overtuiging, dat hierdoor de toekomstige pacificatie van Europa weer gebaseerd wordt op een discriminee ring, welke latente ontevredenheid zou meebrengen. De Dnitsche regeering streeft naar een wezenlijke bevrediging van Europa en wel volgens hef karak ter van een rechtsorde, welke gebaseerd is op de vrije besluiten van gelijkgerechtigde volken en staten. Slechts wat zoo tot stand komt kan, voor zoover het Duitschland betreft, met eere worden gehand haafd. Zou dit niet de toestemming van de andere regee- ring verkrijgen, dan zal Duitschland zijn vooretel len weer intrekken en bonwen op de trouw, offer moed en offerzin van het Duitsche volk, vorder le vend ln eerzame eenzaamheid» IMPOSANTE OPNAME VAN DEN KOP VAN EEN JAGUAR, HET MEEST GEVREESDE ROOFDIER VAN DE Zü ID-AMERIKA AN- SCHE OERWOUDEN. Ik bezweer het Duitsche volk mij te helpen het te verdedigen, mij zijn vertrouwen te schenken. Dan zal Duitschland alle beproevingen te boven komen. Misschien zullen dan ook onze buren den weg hebben gevonden, die tot ons voert. Misschien zal eens het uur slaan, dat wij elkan der over den Rijn de hand zullen toesteken om sa men te werken aan de zaak van den vrede. Dit is onze oprechte wonsch. Wij doen onze plicht. Duitschland steunt niet op een mensch, maar op het volk. Rheumatiek in beide knieën Verbazingwekkende beterschap. Deze dame was zoo gclukk-g, dat Ivruschen Salts haar van de ondragelijke pijnen in beide knieën had verlost, dat zij ons schreef: „Kruschcn is zijn ge wicht in goud waard". Lees haar brief: „Ik nam Kruschen Salts tegen rheumatische pij nen, en het heeft mij wonderbaarlijk geholpen. Mijn knieën waren zoo pijnlijk, dat ik niet meer kon knie len. Waar ik zelf al het huiswerk moet doen, zult u begrijpen, wat dit voor mij beteekende. Twee maan den geleden begon ik Kruschen Salts te gebruiken; niets ter wereld zou er mij nu weer vanaf kunnen brengen. lederen dag voelde ik dat ik vooruitging. Ik zeg u: Kruschen Salts is zijn gewicht in goud waard. U kunt deze brief gerust publiceeren." Mevr. G. M. W. Door een overmaat van urinezuur in het bloed ont staan zwellingen in spieren en gewrichten, .-die de rheumatische pijnen, jicht en ischias veroorzaken. Dit urinezuur ontstaat door gisting van in het li chaam opgehoopte afvalstoffen. De zes zouten nu, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen de afvoerorganen, d.w.z. ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor deze afvalstof fen langs de natuurlijke kanalen snel en volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Het bloed wordt hierdoor gezuiverd, waardoor langzaam maar zeker de pijnen zullen afnemen ooi tenslotte geheel te verdwijnen. Tevens zal het frissche. zuivere bloed uw geheele gezondheidstoestand verbeteren, klach ten als indigestie en hoofdpijnen verdwijnen voor goed, ge voelt u energieker en krachtiger, het is of de beste jaren uwer ]eugd zijn teruggekeerd, Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drog'sten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flosch, zoowel als op de buitenver pakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. Gemeente-ontvanger geschorst Tekort van 2000 gulden in kas. In de Donderdagavond gehouden buitengewone vergadering van den gemeenteraad van Middelstum in de provincie Groningen, werd, wegens een ge constateerd kastekort, de gemeente ontvanger H. P. M. geschorst. Het tekort zou ongeveer tweeduizend gulden bedragen. De Officier van Justitie Groningen is in deze zaak gemoeid geworden. Tijdens de vergadering werd een nieuwe ontvan ger benoemd. BEWOGEN KAMERZITTING IN ROEMENIë. Boekarest. De debatten in de Kamei betref fende de verlenging van den staat van beleg tot 15 September hebben een stormachtig verloop gehad Er deden zich eenige incidenten voor tusschen de afgevaardigden der nationale boerenpartij en die der christelijk nationale partij, waarna de eersten de zaal verlieten, voordat nog over het wetsvoorstel gestemd was. Zij werden even later gevolgd door de nationaal-liberalen en radicalen. Het wetsontwerp werd met 162 tegen 3 stemmen aangenomen. De regeering had de kwestie van vertrouwen gesteld. ERNSTIGE GEVOLGEN DER OVERSTROOMINGEN. New-York. De overstroomingen in Nieuw- Engeland hebben tot dusver 8 d'oorlen geëischt. De rivieren stijgen tengevolge van dén ijsgang voort durend en stuwen soms tot 4V& meter hooge ijsmas sa's het lager gelegen land op. In vele districten zijn fabriek en scholen gesloten. Ook uit West-Maryland en eenige andere staten van het Midden-Westen komen berichten binnen over alles verwoestende overstroomingen. ALKMAAR, 13 Maart 1936. Kaasmarkt. - Aangevoerd: 35 stapels, zijnde 40.500 Kg.: Fabriekskaas, kleine f21 per 50 Kg., idem com missie f 17.50, Boerenkaas, kleine f 19 per 50 Kg Handel goed.

Schager Courant | 1936 | | pagina 13