Ernstige binnenbrand In Meubelen POORTER'S Den Helder Berger Sportvereeniging. met dreigend karakter. FOTO-ATELIER GEHEEL VER WOEST. ZWARE ROOKONT WIKKELING. GROOTE WATER- SCHADE AAN BELENDEND PER CEEL. In het centrum van de stad heeft gistermiddag een zware binnenbrand gewoed. Het foto-atelier van den heer Krul, gevestigd in de Koningstraat No. 19, is ge heel uitgebrand; veel kogtbaar, technisch materiaal is verloren gegaan. Het begin. Even over vieren gingen in de kapperssalon van den heer H. van der Maden, Koningstraat 19, plot seling de lichten uit. De heer Van der Maden ver moedde als oorzaak hiervan het doorslaan der zeke ringen van het electrisch licht en begaf zich naar de hoofdschakelaar in zijn woning om er nieuwe in te zetten. In de gang kwam hem een verstikkende rook tegemoet. Inmiddels was de dienstbode, die ook de rook had bemerkt, naar de telefoon geloopen om de politie te waarschuwen, dat er een begin van brand was. De klanten in de zaak, die het alarm hoorden, scho ten vlug hun jassen aan en verlieten in allerijl het perceel, de bedienden volgden hun voorbeeld. Buiten gekomen echter, blekep zware, zwarte rookkolommen op te stijgen uit den winkel van de naast de kap perszaak gevestigde fotograaf Krul. De brand bleek dus niet bij den heer Van der Maden te zijn. In verband met het uiterst ontvlambare materiaal, dat hij een fotograaf in voorraad is, werd onmiddellijk een tweede alarm gegeven door één der toeschou wers, waarop de de politie de hulp der Koninklijke Marine inriep. Kostbare minuten verliepen. Inmiddels verliepen kostbare minuten en nog steeds was de brandweer niet ter plaatse. De familie Krul kon, met achterlating van kleeren, het perceel ongedeerd verlaten. In het huis waren nog aanwe zig een gekooide papegaai en een hondje. Om dit laatste te redden, begaf de heer Krul zich nogmaals naar binnen, trotseerde de verstikkende rook en ging op zoek naar den hond. Daar deze angstig in een hoekje was weggekropen, duurde het geruimen tijd alvorens het beestje gevonden was, maar ongedeerd konden de baas en zijn trouwe makker het huis verlaten. De papegaai van een verstikkingsdood te redden, was een moeilijker probleem; deze n.1. hing boven in de huiskamer in zijn kooi en dit vertrek was niet meer te bereiken. Als een geroutineerd ge veltoerist klauterde de broer van den fotograaf Krul tegen den muur op, zag kans zich op het balcon van het huis te werken, trapte een paar ruiten in en kon de kooi van de prachtige vogel, die er angstig in fladderde, grijpen Lorre was gered. Met kooi en al werd het beest naar beneden geworpen, waar hulpvaardige handen grepen. In het café van den heer Witkop vonden de fami lie Krul en hun huisdieren een gastvrij onderkomen, Waar Lorre al spoedig de meeste praats had. r. Na tien minuten verschijnt de slangen- >1 f wagen. Onder deze bedrijven waren er tien minuten ver streken, alvorens de slangenwagen der politie ver scheen. Direct werden er twee slangen op de water leiding gekoppeld en met spuiten begonnen. Eerst trof het water geen doel, want de vuurhaard wist men niet zoo gauw te vinden. De zware, verstikkende rook belemmerde het doordringen in het pand ten zeerste. Links en rechts werd er op los getrapt in de hoop een deur te vinden, die naar de vuurhaard zou leiden. Tenslotte werd een derde slang door het per ceel van den heer Van der Maden gelegd en poog de men aan den achterkant het huis binnen te drin gen. Dit lukte beter. In de kleine ruimte, die het foto-atelier is, werd zeer veel water naar binnen ge bracht. De enorme rookontwikkeling bleef evenwel aanhouden. De Marine komt te hulp. De brandweer van de Marine, die op het tweede alarm door de politie te hulp was geroepen, arri veerde omstreeks kwart voor vijf. De brand was toen een half uur aan den gang. De rook verminderd. Juist toen de Marine het meegebrachte slangen materiaal had uitgerold en gekoppeld op de water leiding, werden de zwarte rookzuilen wat ijler en koesterden de omstanders de hoop, dat men het ge vaar bezworen had. Dit bleek juist te zijn, want al spoedig werd het bevel gegeven het spuiten te sta ken. De Marine-schepelingen behoefden dus niet als brandweerlieden op te treden. Een groote verwoesting. Toen de rook wat was weggetrokken, bleek welk een enorme verwoesting was aangericht. Beneden was de woonkamer, de keuken, het atelier met vele kostbare toestellen èn de donkere kamer geheel ver nield. De bovenwoning heeft zwaar van den rook te lijden gehad. De oorzaak? Omtrent de oorzaak van den brand tast men eenigs- zins in het duister. Het plotseling uitgaan van de lichten in de scheersalon deed kortsluiting verze keren, maar een technicus verzekerde ons, dat brand door kortsluiting een kletspraatje is. Treedt kortslui ting op, dan slaan onmiddellijk de zekeringen door en verder gebeurt er dan niets. Men heeft echter een vergasser gevonden, die naar men vermoedt, meer schuld aan het onheil heeft. In ieder geval is de brand in het atelier ontstaan. Slechts een klein deel verzekerd. Voor den heer Krul is deze brand een groote strop. Weliswaar is veel tegen brandschade verzekerd, doch in den loop der jaren zijn kostbare toestellen bijge- kocht. Deze zijn niet op de polis ondergebracht en thans beteekent dit een strop van ongeveer f 4000. voor den eigenaar, want zij zijn geheel vernield. Voorts is er veel, wat niet is verbrand, maar door rook of water totaal onbruikbaar geworden. Iets over de blussching. Op het oude aanbeeld hamerende, moesten wij wééi constateeren hoeveel de brandblussching in Den Hel der nóg te wenschen overlaat. Wij schrijven nóg, want binnenkort hebben wij een geoefende politie- brandweer. Nu werd het blusschingswerk ter hand genomen, door toevallig passeerende burgers, die hoe goed hun bedoelingen ook waren, zeer onoor deelkundig te werk gingen en hun zenuwen de baas lieten. In het brandende perceel was het een ge krakeel. waar men wel of niet zou spuiten, zoodat de politie de verhitte gemoederen moest kalmeeren. Men trapte links en rechts om zich heen, waardoor veel werd vernield, wat anders wellicht gespaard had kunnen blijven. Ook is het gebrekkige slangenmate riaal er oorzaak van geweest, dat in het perceel van den heer Van dei Maden veel meer waterschade werd veroorzaakt dan anders het geval zou zijn ge weest. De brandweer der politie stond onder leiding van den commissaris van politie, den heer A. J. van der Hoeven. Die der Marine (van het Wachtschip) ver scheen onder commando van den kapitein-luitenant ter Zee J. Lagaay, commandant van het Wachtschip. De afzetting werd gehandhaafd door de gemeente politie, onder leiding van hoofdinspecteur K. Helder, bijgestaan door den inspecteur van politie J. Schip per en den adjunct P. Vrije. Verder waren op het ter rein van den brand aanwezig de directeur der ge meentewerken A. Dokter, die van den gem. genees kundigen dienst Dr. M. W. J. Rienks, die van de gasfabriek Teune en de brandmeester Joh. Bakker. Veel publiek op de been. Begrijpelijkerwijze' trok de brand uitermate veel publiek. Het was juist even na vieren, toen de rook kolommen zichtbaar werden en in deze drukke win kelstraat concentreerde zich al spoedig veel menschen op dit ééne punt. Ook de jeugd, zich niet bewust van het onheil dat er voor de belanghebbenden uit ont stond, „genoot" van het schouwspel. Imiteeren is waardeeren. Persil wordt door concurrenten Nagemaakt, ge-imiteerd; En zoodra dat wéér mislukt is. Wordt het nóg eens geprobeerd. Maar Persil is daar niet boos om. 't Doet Persil zelfs geen verdriet i Daar Persil altijd Persil blijft. Lukt die namaak immers niet. Neel Persil is er juist blij om. Dat men 't imiteeren gaat Omdat daardoor wordt bewezen. Dat Persil het hóógste staat. Want, als dat niet het geval was. Was de namaak nooit geschiedt Goede dingen imiteert men, Maar de minder goede niet... WARMENHUIZEN Vergadering L.T.B., levens Jaarverg. Woensdagavond hield de vereeniging L.T.B., afd. Warmenhuizen een vergadering in het lokaal van den heer G. J. Mosch. De voorzitter, de heer W. Dekker, opende deze vergadering met een woord van welkom. In het kort schetste spr. de huidige toestand. De secretaris, de heer C. Mosch, las de notulen der vorige vergadering, welke werd goedgekeurd, onder dank aan den secretaris. Mededeelingen. O.a. is ©en schrijven, binnenge komen van het Bestuur der veiling, waarbij wordt medegedeeld, dat gezamenlijk tabaksstof ingekocht zal worden. Zij, die hiervan wenschen gebruik te maken, moeten binnen een week aan het bestuur van den L.T.B. opgeven hoeveel men wenscht. Jaarverslag. Hieruit blijkt o.a. dat door het be stuur in het afgeloopen jaar 3 cursussen zijn ge organiseerd, n.l. I cursus Tuinbouw met 16 leden, 1 cursus Boekhouden met 16 leden en een cursus Eerste Hulp bij Ongelukken met 21 leden. De financiën van de vereeniging zijn tengevolge van het nieuwe systeem van contributie-ophalen, verre van rooskleurig. Het nadeelig saldo van de rekening bedroeg per 31 Dec. 1935 f 25.38. Verkiezing van twee bestuursleden wegens perio dieke aftreding van de heeren Jac. Blokker en K. Molenaar. Met groote meerderheid van stemmen worden beide heeren herkozen. Voor de Alg. Vergadering van de Veiling werden geen voorstellen ingediend. De rekening en verantwooi'ding van den pen ningmeester werd door de daarvoor benoemde com missie accoord bevonden en aldus vastgesteld. Hierna hield de Geestelijke adviseur een pleidooi ten behoeve van het meemaken van een retraite. Besloten wordt een regeling te treffen op welke wijze voorzien wordt in de onkosten van de retraite. Vex-kiezing van negen afgevaardigden voor de ver gadering van de Centrale Veilingsvereeniging. De uitslag van deze stemming wordt nader bekend gemaakt. Rondvraag. Deheer K. Mosch bi-engt het feit ter sprake, dat thans slechts 3 dagen van de week veiling gehouden kan worden. Verleden jaar was het ook zoo, dat op de z.g. tusschendagen geen aan voer komt. Spr. zou het gewenscht vinden, dat er middelen beraamd worden om dit euvel te voor komen. De voorzitter zegt, dat hij reeds van plan was, om deze zaak op de eerstvolgende Bestuursvergadering van de Veiling ter sprake te brengen. De heer Molenaar zegt dat deze kwestie reeds lang is besprokexx en van alle kanten is bekeken. Deze heer is van meening, dat de handel er op in gesteld is, dat slechts 3 dagen in de week veiling gehouden kan worden. De heer K. Mosch verzoekt meer publicatie van het verslag van de vergadering van den L.T.B., die in Haarlem gehouden wordt. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de aangename besprekingen. Vergadering Middenstand. De algemeene Middenstandsver., afdeeling van de K.N.M.B. Warmenhuizen hield Donderdag een alge meene vergadering in de zaal van den heer Slikker. Voorzitter opende de vergadering, de aanwezigen welkom heetende, in 't bijzonder een nieuw lid, den heer Sipma. De secretaris, de heer Diepsmeer las de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Mededeelingen. Een ingekomen schrijven van het Hoofdbestuur, waarin verzocht werd in het reglement aan art. 10 en art. 41 een lid toe te voegen en wel strekkende dat 40 dagen voor de te houden jaarlijksche vergadering aan den Standsraad moet worden opgegeven, wan neer bij vacature's of periodieke aftredingen als lid van het Hoofdbestuur, de afdeeling of afdeelingen met een eigen candidaat komen. Verder nog een schrijven van de K. v. K. betref fende jaarlijksche contributie. In dit schrijven werd vermeld dat elke ingeschreven zaak is verplicht con tributie te betalen, ongeacht inkomstendaling e.d. Een bericht van B.U.V.A. de contributie met 4 ets per lid te verhoogen. Gezien het nut dezer instelling, ging de vergadering hiermede accoord. De overige stukken werden voor kennisgeving aan genomen. Het eerste elftal als tegenpartij van een sterk Bondselftal. De adspir anten gaan zich onderling vermaken. Voor het eerst in de geschiedenis van den Noord- Hollandschen Voetbalbond en ook in die der Berger Sportvereeniging is B.S.V. uitverkoren om als tegen partij te fungeeren van een Bondselftal, meer in het bijzonder van het Districtselftal Alkmaar en Omstre ken van den N.H.V.B. Dat beteekent dus voor het eerste elftal der Ber ger club zooiets als een eerezaak en van Jan de Moor en z'n jongens wordt nu natuurlijk verwacht, dat ze er het allerbeste van maken zullen. We willen ons niet aan een voorspelling wagen, omdat de uitslag tenslotte van geen overwegenden invloed is, maar wel willen wij de hoop uitspreken, dat B.S.V. een waardige tegenstandster voor de bondsploeg zal zijn en dat het publiek genieten zal van een fairen, mooien strijd. Als het weer wil meewerkexx, dan kan het Zondag middag vol loopen op het terrein aan den Kerkedijk, waar om half drie des middags de ondervolgende elftallen, onder leiding van scheidsx-echter J. Hakhof uit Ursem gereed zullen staan, om elkaar te bestrij den. B.S.V. J. de Moor P. Beeldman D. Min J. Ludding D. de Jong B. v. Diepexi C. Kroon J. de Groot A. v.d. Bex-g H. Fillet J. Tuijn G. Hart Jb. Vriesman Th. Bos Henneman Goudsblom Koedijk 1 Petten 1 Alc. V.4 Schoorl 1 A. Boys 2 Mollevanger R. Spaarman Pater Oudorp 1 Beemster MEVO 1 C. Baars de Graaf Alkmaar 2 Egm. Boys 1 V. d. Horst Alkm. Boys 2 DISTRICTSELFTAL De elftalcommissie heeft voor de andere elftallen helaas geen tegenpartij kunnen krijgen, reden waar om de adspiranten besloten zich onderling te gaan vermaken; iets waar de leiding van B.S.V. natuurlijk geen bezwaar tegen had. Om half één spelen de jon gens een voorwedstrijd. De achterhoede van A met de voorhoede van B. tegen de achterhoede van B met de voorhoede van A. De volgende elftallen zullen elkander bekampen: Elftal A (wit shirt zwarte broek): H. Colnot, doel; G. Kuipers en C. Jansen, achter; J. Kramer, J. Willig en R. Maasen, midden; J. Jansen, Th. Kroon, Jac. Buijs, H. Blees en D. Mosk, voor. Elftal B (blauw shirt, zwarte broek): D. Bakker, doel; F. Jonker en D. Zwakman achter; W. Rensink, F. Mays en C. Huygens, midden; H. Busselman, P. Wijers, J. Eriks, N. v. d. Berg en D. Oosterling, voor. Alg. reserve: S. ten Holt. Jan v. d. Plas sukkelt nog met een onwillige en kel, zoodat Jan Willig uit b in de a-middenlinie is opgenomen. Hierna kwam in bespreking het Borgstellingfonds. Het nut dezer instelling is in den breede besproken, niet alleen op financieel maar op moreel gebied is zij zeer nuttig. Bij overleg met crediteuren enz. heeft de betrokkene deze instelling ten volle achter zich. Dit is iets wat voor de kleine middenstanders zeer is toe te juichen. De K. v. K. schrijft dat bereids een studiecom missie is benoemd. De wijze van werken van dit fonds is overigens reeds uitvoering vermeld. De vergadering acht het gewenscht dat het be stuur de noodige stappen doet om bij het fonds aan te sluiten. Namens het bestuur is aa.n het Districtsbestuur bericht verzonden om inzake het Borgstellingsfonds de hieraan verbonden werkzaamheden te bevor deren. Als afgevaardigde naar de Bondsvergadering te Utrecht werd gekozen de heer W. Diepsmeer. Deze nam de benoeming aan. Bespreking houding Boerenleenbank. Enkele le den hadden aanschrijving gehad van de Raffeisen- bank uit Utrecht. Na uitvoerige besprekingen is besloten dat het Bestuur een schrijven zal richten aan het Bestuur van de Boerenleenbank om verzachtende omstandig heden toe te passen. Rondvraag leverde besprekingen op van huishou- delijken aard. Hierna sluiting. LAN O END IJ K Volgens de gepubliceerde cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek werden in de maand Januari 1.1. 1144 ton bloembollen uitge voerd ter waarde van f 461000 tegen 1295 ton ter waarde van f 548000 in de overeenkomstige maand van het vorige jaar, alzoo een achteruit gang van f 87000. Mede ten gevolge van den verhoogden mini mumprijs voor naar Duitschland geexporteerde roode en gele kool met f 2.-, is de prijs van deze koolsoorten aan de veilingen aardig omhoog ge loopen. We vernemen, dat er momenteel naar schat ting nog 250 spoonvagens roode, 250 spoorwa gens Deensche Witte en 45 spoorwagens Gele kool voorradig zyn. Men deelt ons mee, dat door de drie werkge versorganisaties in den tuinbouw de Ned. Tuindersbond, den Ghr. Boeren- en Tuindersbond en den R.K. Land- en Tuinhouwbond in over leg met de drie werknemersorganisaties een ont werp, regeling voor de loonbijslag-regeling aan de minister van Sociale Zaken is voorgelegd, in welk ontwerp voor de verschillende Tuinbouw- Centrale normen worden voorgesteld, volgens welke de regeling zou kunnen worden uitgevoerd Volgens dit voorstel is het mogelijk, dat voor den tuinder zelf en voor zijn werkende gezinsleden een bepaald loonbedrag wordt genoteerd, dat meegerekend zal worden bij de vaststelling van het totale bedrag hetwelk in een bedrijf aan loon uitgegeven moet worden, om voor de loonbijslag- regeling in aanmerking te kunnen komen. Bo ven een bepaald percentage loon zal dan loon beslag worden toegekend. In Koedijk hebben de diverse Tuindersorgani- *aties de hoofden bij elkaar gestoken, ten einde sr bh' bet gemeentebestuur op aan te dringen, pogingen bij den Minister van. Sociale Zaken aan te wenden, om via zijn departement de in nood verkeerende tuinders te helpen. Mocht dit niet zoowel als In Karpetten, Loopers, Vloerzeilen, Vitrage, Overgordij nen, Matten, enz, zijn wij beter gesorteerd, hebben grooter voor raad en zijn goedkooper in prijs. Vraagt onze prijzen. Vakkundige bediening. - Eigen werkplaatsen. Door grooten omzet lage prijzen. TAPIJT- EN MEUBELHANDEL LAAGZIJDE B 32 - TEL. 87. SCHAGEN. rechtstreeks kunnen, dan wordt een beroep ge daan op het Burgerlijk Armbestuur, op welks begrooting reeds een bedrag is uitgetrokken, dat door deze bestemming aan zijn doel zou beant woorden. Door de beslissing van den Minister om f500000 bij te passen in het tekort, dat ten opzichte van de uitkeering voor de surplusbollen van vroege tul pen bestaat, is thans bereikt, dat ongeveer 57 pet. van den minimumprijs voor de tulpen zal kun nen worden uitbetaald. Daar men oorspronkelijk op 85 pet. had gerekend, is dit dus nog een be langrijke tegenvaller. De directie van het H.B.G. heeft zich overeen komstig het verzoek der afd. Harenkarspel tot den bond van Bloembollenveilingen gewend om aan te dringen op mogelijke verlaging der vei- lingkosten. DE MAXIMUMPRIJZEN VERHOOGD. Naar wij vernemen, zijn de maximum-factuurprij- zen voor Duitschland verhoogd geworden en ge bracht op f 1620 per wagon voor gele kool, voor roo de kool op f 1500 en witte kool op f 1020 per wagon van 10.000 Kg. Export is tegen de thans geldende prijzen hierdoor heel goed mogelijk. De R.K. Rijwielclub „St. Nicolaas" hield Donder dagavond in hotel De Burg de jaarlijksche algemeene vergadering. De opkomst der leden was goed. Voorzitter de heer J. Ooijevaar opende de vergade ring op de gebruikelijke wijze, waarna vaststelling der notulen volgde. Finantieel verslag en jaarverslag werden uitge bracht en aldus vastgesteld. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Ooijevaar en W. Kuin werden herkozen. NOORDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen zal de nieuwe Ned. Herv. kerk officieel op Zondag 19 April worden ingewijd door Ds. van Dijk van Oudkarspel. W E R 1 N G E N Op het kantje af. J.I. Donderdagmiddag ontstond op het erf van den veehouder C. L. te Smerp brand in een schelf stroo. In het licht brandbare stroo vond het vuur gretig voedsel, doch door het ingrijpen van onmiddellijk toegeschoten hulp van buren en voorbijgangers, kon wonderlijk de brand met allerlei hulpmiddelen wor den gestuit, zoodat het stroo behouden bleef. En niet dat alleen, maar ook de boerderij met rieten dak had gevaar kunnen loopen. De oorzaak is ons niet bekend, doch vermoedelijk hebben kinderen met vuur gespeeld. Sportnieuws. Voetbal: Succes 1—B K.C. 1, 2.30 uur. Atlas 1—Succes 2. Vertrek 9 uur. B.K.C. 3Succes 3. Vertrek 1 uur. Succes aHelder d, 10.30 uur. Succes b—Helder e, 12 uur. Wielersport: A-klasse 65 K.M. Handicap-voorcompetitie. B.klasse Peleton of Sprint. Wedstrijd 2 uur, de Haukes. Arme kleine. Mej. Wieringa—E veris te Zandburen alhier, had het ongeluk een ketel kokend water om te stooteri, welks inhoud over het lichaampje van haar 5-jarig zoontje terecht kwam. Met vreeselijke brandwonden moest het kind onder dokters behandeling worden gesteld. Een ongeluk kan veel ellende brengen. Broederdienst. Onderstaande jongelieden uit deze gemeente, in geschreven voor den dienstplicht voor de lichting 1937, zijn voorgoed vrijgesteld van den dienstplicht wegens 'oroedei'dienst: W. Benedick, Th. Brandjes, J. A. Cloots, W. Drenth, J. Gorter, B. Klip, J. Koom, A. M. Koster, G. Meijer, H. Ottens, K. Schol ten, N. Wiegman en V. de Wit. Zendingsfilm. Door het Zendingsbureau te Oegstgeest zal op Woensdag 25 Maart a.s. in Cinema de Haan de be kende Borneo Zendingsfilm worden vertoond. W IERNGERMEE* MIDDENMEER. N*H.V.B. Laakbaar optreden ten aan zien van bondsbelangen. Het bestuur een berisping. Ook twee spelers voor 3 maanden van het reld. Wegens het verstrekken van gegevens, niet in overeenstemming met de feiten, voor welk feit, zoo als wij reeds meldden, de heer Van Vegten voor 3 jaar js geschorst, kreeg het geheele bestuur een ernstige berisping, terwijl daarenboven de spelers Hooiveld en Veenema voor 3 maanden van het veld zijn verwijderd. Z fJ PE Door B. en W. zijn de volgende bouwvergunningen verleend: aan den Hoofingenieur van den Prov. Waterstaat tot het. bouwen van 2 dubbele dienstwoningen (één nabij Stolpen en één nabij Schagerbrug. aan A. J. Eriks te Stolpen tot het bouwen van een kippenboet; aan het Bestuur van de Zuivelfabriek \De Een dracht" te Stol pervlotbrug tot het verbouwen van de fabriek; aan J. Kossen te Oudesluis tot het bouwen van woonhuis met kantoor.

Schager Courant | 1936 | | pagina 15