/MERsKLOOSTERBALSEM en de inter nationale toestand. IV® ROL Lord Halifax. De van ouds beroemde™beproefde AkkersKloosterbalsem Zaterdag 14 Maart 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9934 Allen (Mxkc tuitte tbndca Autobusdiensten over den afsluitdijk. als won d-middel. als wrijf -middel, als huid -middel. 40 jaar trouwe dienst. RESERVE-OFFICIEREN WORDEN OPGEROEPEN BIJ EVENTUEEL TEKORT AAN OP- LEIDINGSPERSONEEL. Nader wordt beslist ook andere korp sen onder de wapenen blijven. Er zijn nog geen troepenverplaatsingen ge schied. De opleiding van de nieuwe lichting zal normaal verloopen. De maatregelen, welke de regeering heeft genomen in verband met den huidigen politieken toestand, hebben, naar het A.N.P. meldt, op het oogenblik nog geen troepenverplaatsing tengevolge gehad. De opleiding van de dienstplichtigen, die de vol gende week onder de wapenen moeten komen, zal normaal zijn. Wanneer mocht blijken, dat er door bijzondere omstandigheden opleidingspersoneel te kort is, heeft de regeering het in de hand reserve officieren onder de wapenen te roepen, waardoor dan opleidingspersoneel kan worden vrijgemaakt. Nu de winterploeg nog onder de wapenen blijft en de zomerploeg dezer dagen opkomt, zou het moge lijk zijn, dat de legering der troepen hier en daar moeilijkheden met zich bracht. Deze kwestie is thans in studie. Indien en in hoeverre aanvulling noodig is, zal nog moeten blijken. Of ook andere korpsen dan de infanterie en de wielrijders pnder de wapenen zullen moeten blijven, zal van de ontwikkeling van den algemeenen toe stand afhangen. Een Kon. besluit. De Staatscourant van Donderdagavond bevat een Kon. besluit van 11 Maart vnn den volgenden in houd: „Overwegende, dat de politieke spanning tus- schen sommige staten in West-Europa eenige on zekerheid heeft doen ontstaan omtrent het voortdu ren van den vrede en dat het daarom wenschelijk is de sterkte aan in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen voorloopig niet te verminderen; gelet op art 34 eerste lid en art. 1 vierde lid van de Dienstplichtwet, .hebben goedgevonden en ver staan: Art. 1. De voor eerste oefening in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen, die na de dagteeke- ning van dit besluit in aanmerking zouden komen voor groot verlof, blijven tot nader order in wer kelijken dienst; Art. 2. Art. 1 geldt niet voor de groepen van dienstplichtigen ten aanzien van welke de minis ter van defensie bepaalt, dat de daarin gelegen maatregel niet op haar zal worden toegepast. Het in dienst bonden van de groot-ver- lolgangers. Art. 187 van de Grondwet bepaalt: Wanneer ingeval van oorlog, oorlogsgevaar of an dere buitengewone omstandigheden de dienstplich tigen, die niet in werkelijken dienst zijn, door den Koning geheel of ten deele buitengewoon onder de wapenen worden geroepen, wordt onverwijld een voorstel van wet aan de Sraten Generaal gedaan om het onder de wapenen blijven der dienstplich tigen zooveel noodig te bepalen. Artikel 34 lid 1 van de Diensplichtwet bepaalt: In geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere bui tengewone omstandigheden heeft buitengewone op roeping in werkelijken dienst van dienstplichtigen plaats, voor zoover wij die noodig achten. Art. 1 lid 4 van de Dienstplichtwet bepaalt: Waar in dezen niet wordt gesproken van het roe pen of het komen in werkelijken dienst, wordt daar onder ten aanzien van hen, die zich reeds in wer kelijker». dienst bevinden, verstaan het houden of blijven in werkelijken dienst. Het Volk kondigt aan, dat de heer Vliegen vanmid dag mondeling opheldering aan dc regeering zal vragen over het feit, dat nog niet is overgegaan tot indiening van het in art. 187 van de Grondwet bedoelde wetsontwerp Volgens gemeld blad zal prof. Aalberse vragen van gelijke strekking stellen. DOOS 20CT. TUBE 4-0 EN 60 CT. DE NIEUWE „BEVREDIGINGS-COMMISSIE' EN HET COMITÉ VAN ACTIE VOOR HET OPENBAAR ONDERWIJS De secretaris van het Comité van actie voor het Openbaar Onderwijs bericht ons het volgen de: Naar aanleiding van de Regeeringsverklaring van 20 December 1935 inzake de concentratie van bijzondere scholen hebben de vertegenwoor digers der bij het Comité van Actie voor het Openbaar Onderwijs aangesloten organisaties reeds op 25 Januari 1936 besloten, zooveel en zoo uitgebreid mogelijk materiaal te verzamelen met betrekking tot de gevolgen van de opheffing van openbare scholen sedert 20 Juli 1933 (circulaire Marchant) Deze enquête is reeds zoover gevorderd, dat ver wacht mag worden, dat binnen zeer afzienbare tijd een uitvoerig rapport zal verschijnen, waarin dit materiaal zal zijn verwerkt, en dat allereerst is bedoeld ter voorlichting van de inmiddels in gestelde Staatscommissie. Daarnaast zal worden overwogen, of en zoo ja. wanneer door het Comité eventueel een voorlich tend Congres zal worden belegd. Eden's buitenlandsche-politieke begeleider. Lord Halifax is de man, die als buitenland- sche-politieke vertegenwoordiger van Enge land naast den minister van Buitenlandsche Zaken Eden aan de onderhandelingen betref fende het vraagstuk van het pact van Locar- no deelneemt. Het is geen toeval, dat juist deze man, die steeds veel begrip voor de Duitsche eischen en wenschen heeft getoond, steeds voor dit moeilijke werk uitgezocht werd. In Frankrijk schijnt men er intus- schen niet zeer over verheugd te zijn, dat minister Eden door lord Halifax wordt bij gestaan. Lord Halifax heeft in zijn hoedanigheid van vicekoning van Britsch- Indië voldoen de gelegenheid gekregen om in de behandeling van moeilijke politieke vraag stukken een groote erva ring te ver werven. Zijn regeeringstijd LORD HALIFAX viel juist in het stormachtige tijdperk van den Indischen vrij heidsoorlog. Zijn groote tegenstander was de be roemde Mahatma Gandhi, die met zijn politiek van den passieven tegenstand den Engelschen politici het leven zoo zuur maakte. Er behoort ongetwijfeld een flinke hoeveelheid diplomatieke handigheid en tact toe, om in een zoo'n revolu tionairen tijd aan het hoofd van het bewind te staan. Vijf jaren lang heeft lord Halifax (of lord Irwin) de verantwoordelijke post van vice ko ning bekleed en er zal wel geen politicus geweest zijn. die hem en zijn taak benijd heeft. Eind 1930 legde lord Halifax een geheel nieuw grondwetsvoorstel voor Britsch.Tndië aan het Engelsche kabinet over. Na talrijke mislukte onderhandelingen ging men toen besprekingen voeren op een geheel nieuwe basis, die tenslotte tot een resultaat leidden waaraan alle partijen hun toestemming gaven. Op denzelfden dag gaf lord Halifax Gandhi de vrijheid weer en men liet hein zelfs aan de onderhandelingen deelne men. Ook Gandhi onderteekende toen een vredes overeenkomst. De Indische nationalisten gaven hun strijd van den passieven weerstand op, ter-, wijl zij toestemming kregen zout uit de zee te winnen en»dit door de kustbewoners te laten ver- koopen. Alle politieke gevangenen werden vrij gelaten. Dit waren de eerste reëele resultaten in de Engelsch-Britsch-Tndische onderhandelingen over een nieuwe grondwet. Lord Halifax had door zijn elastische politieke bewezen, dat hij ge- GEEN UITSTEL VAN EXECUTIE MEER VOOR HAUPTMANN. Trenton Gouverneur Hofman heeft be kend gemaakt, dat hij op het oogenblik niet voornemens is Hauptmann een nieuw uit stel van executie toe te staan. heel voor zijn groote taak berekend was. Hij werd in April 1930 door Viscount Willingdon als vice koning vervangen en werd in Juli 1932 minis ter van onderwijs in het derde kabinet van Mac. Donald. In het jaar 1935 volgde hij lord Hails- ham als minister van oorlog in het kabinet van Baldwin op. Ernstig auto-ongeluk in België. AUTO BIJ LEUVEN TE PLET TER GEREDEN DE VIER INZITTENDEN GE DOOD Brussel, 12 Maart (A.N.P.) Te Winxe- le bij den ijzeren Berg, dat gelegen is langs den weg van Brussel vaar Leuven, is een auto bestuurd door een te St. Joris-Winghe wonenden kippenslachfer, tegen een langs den weg staanden boom te pletter gereden De wagen sloeg over den kop. De inzitten den werden uit het voertuig geslingerd Twee automobilisten snelden te hulp, doch zij troffen slechts de lijken aan van drie inzittenden te weten dat van een poelier uit Thienen (Tirle- mont), van een poelier uit Brussel en dat van den bestuurder, wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld. Een vrouw, welke achter in den wagen zat, was zoo ernstig gewond, dat zij kort na aan komst in een Leuvensch ziekenhuis overleed. Staat opnieuw in het ongelijk gesteld tegenover een reisvereeniging. De president van de rechtbank te Leeuwarden, mr. C. W. Stheeman, deed uitspraak in kort geding in dê zaak tusschen de Noord-Nederland- sche Reisvereeniging te Leeuwarden en den staat der Nederlanden. De vordering van genoemde reisvereeniging wordt toegewezen en den Staat verboden voort te gaan met het in beslagnemen van autobussen dier vereeniging met een dwang som van duizend gulden voor iedere overtreding voor zoover het betreft het arrondissement Leeuwarden. De President achtte zich bevoegd kennis te ne men van deze actie en veroordeelde den Staat in de kosten van het geding. Voor den Staat trad als advocaat op Jhr. Mr. G. W. van der Does en voor de reisvereeniging. Mr. J. Th. H. Buiël te Leeuwarden. Spierpijn blijft ongeëvenaard: want dit is het bijzonder» voordeel van Akker's Kloosterbalsem i een verrassend snelle wond-zuiverende en wond-heelende werking zonder litteekens en tegelijkertijd een won dere uitwerking op spieren, weefsels en ge wrichten. Daardoor bijzonder doelmatig bij kneuzingen en dergelijke verwondingen. Als wond-middel onmiddellijk vernachtend, zuiverend en genezend bij oude en nieuwe wonden, zweren, brandblaren, ontvellingen, insecten-beten, uitslag, dauwworm, zonne brand, wintervoeten, winterhanden, schrale huid, springende handen, doorrijden en won de- of doorgeloopen plekken, aambeien, enz. Als wrijfmiddel ongeëv^. -ard tegt.i pijn in spieren en gewrichien, rheumatische aan doeningen, spit in den rug, stijve nek, spier- verrekkingen, stramheid in de ledematen, zadelpijn, verstuikingen, heupjicht, enz. enz. Overal verkrijgbaarDoosje van 10 Gram 35 cent, Potten van25 Gram 62'/] cent, 50 Gram i 1.04 en 100 Gram i 1.82. De groote potten zijn voordeeliger! het beproefde huismiddel Morgen, den 15den Maart herdenkt de heer W. Roos te Dirkshorn den dag, waarop hij voor 40 jaar terug in dienst trad van de familie Doekes aldaar. Van drie kanten ontvingen wij deze mededeeling, zéker wel een bewijs hoe men algemeen met den jubilaris meeleeft. Gedurende al dien tijd deed hij hoofdzakelijk dienst als ploeger en werkte hij steeds, als was het voor zichzelf. Hij kwam op 25-jarigen leeftijd in dienst en mocht het voorrecht hebben dezen tijd in gezond heid te arbeiden, trots alle weersgesteldheden. Waar de heer Roos als een plichtsgetrouw en Ijve rig mensch bekend staat, zal het hem op dezen dag ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Onze gelukwenschen voegen wij gaarne toe aan de vele, die hem morgen zullen bereiken. Kolendamp maakt slacht offers. Vader dood gevonden, zijn zoon bewn teloos. Woensdagavond, zoo meldt het Nwsbl. v. h. N. merkten buren van den heer D. D; de V-ries, gepe? sionneerd haltechef der Nederl. Spoorwegen op d< sionneerd haltechef der Nederl Spoorwegen te Ha degarijp, dat er licht brandde op de slaapkame terwij] de deuren gesloten waren. Men had overdag dit licht ook al zien branden maar men had er weinig aandacht aan geschonken In de slaapkamer zag men een man over den grond liggen, terwijl men een zwak geluid in d( voorkamer waarnam. Men waarschuwde de politic en toen men de woning was binnengedrongen, vond men den bejaarden D .D. de Vries dood op zijn slaapkamer, terwijl de zoon bewusteloos in de ka mer werd aangetroffen. De zoon, tuinier te Harde garijp, werd terstond per auto naar het Diaconessen- huis te Leeuwarden vervoerd. Zijn toestand is thans redelijk. Het bleek, dat beiden den vorigen avond thuis waren gekomen De haardkachel was van achteren gesloten en de kachelpijp zat vol roet. Kolendampvergiftiging was oorzaak van dit droe vig gebeuren. Melaatschen brengen ont steltenis teweeg. Ze dringen een stadje binnen, waar een algemeene paniek ontstaat. Meer dan honderd melaatschen, die te Tikilesti (Roe menië) geïsoleerd waten, hebben dezer dagen hun verblijven verlaten en zijn het stadje Isacea binnen gedrongen om te protcsteeren tegen de slechte kwa liteit voedsel, dat hun verstrekt werd. In het stadje ontstond een paniek. De melaatschen gingen het gemeentehuis binnen, waarbij zij geen tegenstand ontmoetten, daar de ambtenaren in al lerijl vluchtten. De bewoners sloten zich op in hun huizen en barrikadeerden deuren en vensters, ter wijl een deel der demonstranten door de straten trok, de aloude woorden „Onrein! Onrein!" roepende. Tenslotte traden de politie autoriteiten, een be hoorlijken afstand bewarende, met een delegatie der melaatschen in onderhandeling. Zij moesten belo ven dat beter voedsel ter beschikking der lijders zou worden gesteld. De betoogers ontruimden daar op het stadje, waarna de gebouwen, waar zij zich hadden opgehouden, werden ontsmet. Men zal 'zich herinneren, dat Roemeensche me laatschen reeds eerder tot. dergelijke demonstraties hun toevlucht hebben gezocht: KINDERMOORD Begin Februari ontdekte de Marechaussee te Well, dat een pasgeboren kind van de ongehuw de moeder W. te Wellerlooi was verdwenen On- middelijk werd aan misdaad gedacht en de Ma rechaussee ging tot arrestatie over van het meisje en haar 54-jarigen vader B. W. Beide personen werden naar 's-Hertogenbosch gebracht. Het meisje werd na verhoor weer vrij gelaten. Ondanks de ontkentenis van den vader werd deze in het huis van bewaring opgesloten. Thans heeft hij een volledige bekentenis afgelegd Volgens .zijn verklaring heeft hij het pasgebo ren kind van zijn dochter door verstikking om het leven gebracht, waarna hij het lijk onder het kippenhok heeft begraven achter zijn woning. Daar is het kinderlijkje dat van het mannelijk geslacht was doorde Marechaussee inderdaad ge vonden. Tegen den vader zal een vervolging we gens moord worden ingesteld.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5