Fancy-Fair de Staatsloterij S. VOGELZANG, Hitler wil baas zijn in eigen huis GERMISAN Brutale overal te Westzaan poldermolen Advertentiën. Julianadorp. Vandaag over een week begint Loterijkantoor 't Zand N.H. iniiraiiPH Friesch Stamboek- of Gebruiksvee G. OFFRINGA te LEEUWARDEN. een Hink Meisje, Boekhoudbureau Administraties Controles, behandeling van alle Belastingzaken. in^n=LJöSJ fiaai 1 P. WaIBOER Schagerbrug. ISISSSSSSSSSSSSSSSSSlM ifl Hotel-Café-Restaurant. Plaatselijk Nieuws. Flandin blijft zich verzetten Heeft Duitschland het minder scherp bedoeld? Distilleerketels te Julianadorp in beslag genomen De daders aangehouden BEZOEKT DE van VOLKSONDERWIJS op 20, 21 en 22 MAART, bij A. KOSSEN. iraiira Koopt uw briefje bij een ver trouwd en bekend adres. Na ontvangst van f 3.60 op mijn postrekening no. 190295 zend ik U franco per post een nummer toe. N.B. Bij „eigen geld" krijgt U direct gratis en franco 'n ander nummer. Beleefd aanbevelend, H.H, Veehouders! Wilt u met melkstaten aankoopen, wendt U dan in vol vertrouwen tot Tel. 5786, Commissionnair in alle soorten Stamboek- en Gebruiksvee. Inlichtingen verstrekt H. v. HOORN, Wieringerwaard. Gevraagd: voor direct in klein gezin, voor n.-d* niet beneden 20 jaar, zelfstandig kun nende werken. Adres Mevr. BURKUM, Straatweg 37, Alkmaar. Mevr. DEKKER, Planeetkundige, Huigbrouwersfraat, boven 8A, Alkmaar, der Hollandsche Maatschappij van Landbouw Surinamestraat 37 's-Gravenhage. Telefoon 180209. half-nat ontsmetter voor zaaizaden. in 1926 reeds vóóraan nog steeds vóóraan 10 jaren ervaring hebben geleerd, dat ook onder slechte groeiomstan- digheden Germisan steeds weer zekere resultaten geeft. Eenvoudige en doelmatige behandeling, die slechts enkele dubbeltjes per H.L. kost. Ontsmet al uw zaad met Germisan Verkrijgbaar bij DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Polder WAARD NIEUW- LAND te Wieringen zullen den ter verkoop aanb'eden. Inlichtingen ter secretarie des polder. Te koop wegens ziekte: Pand te huur, centrum der stad Den Helder. Brieven onder letter B, Bureau van dit blad. Gebruikt HUISORGELTJE gevraagd. Brieven Bureau Schager Courant onder no. 335. Te koop gevraagd: een Zeug met Biggen. Te koop: een Tillbury, bij D. VAN DER MOLEN, Sluizerweg, Wie ringerwaard. Te koop: 18 0VERH0UDERS, vanaf 1 April werpen. D. RAAT Izn., Burgerbrug. Te huur: 1 H.A. Land voor kool, (geen teeltvergunning aan wezig). B. PERSIjN, Terdiek, Nieuwe Niedorp. Te koop: Een beste Trek- of Waakhond, 15 mnd. oud, bij H. DE JONGE, Elft, Woonwagen, Wieringen. BEDANKT De heer Ds. J. Eikema heeft de benoeming tot voorganger van de Vrijzinnig Hervormden te Kampen niet aangenomen. opening naaimachinehandel. Schagen is weer een zaak rijker geworden. Dit maal was het de Naaimachinehandel van den heer N. Kosscn, die aan de rij van mooie azken die Scha gen telt, is toegevoegd. Zaterdagmiddag werd deze zaak, welke gevestigd is op het Noord, in het per ceel waar voorheen de Automaat zijn domein had, geopend. Een keur van machrines, o.a. van het merk Husqvarna waren uitgestald. Een machine trok wel bijzonder de aandacht, dit was n.1. een machine welkew as open gesneden waardoor het mogelijk is gemaakt dat ieder de draaiende deelen kon zien en zich van de goede werking daarvan kon overtuigen. Maar niet alleen naaimachines, ook alle mogelijke onderdeelen daarvan en benoodigdheden waren aanwezig, zooals daar zijn: riemen, olie, scharen, naalden, verschillende soorten zijde en garens voor huisvrouwen cn industrie, enz. enz. De verbouw is door de heeren Dekker, D. Wit en M. Schoen keurig uitgevoerd, waardoor een aardig geheel werd tot stand gebracht. ongeluk. Zaterdag was de heer K. bezig met het naar bin nen rijden van hooi op een driewielde kar. Plotse ling werd het paard, dat de kar trok, schichtig, wat totg evolg had, dat de kar achterover sloeg. De dochter van den heer K, die achter de kar liep, te duwen, geraakte onder het hooi. Zij bleek zich nogal bezeerd te hebben, waarop dan ook genees kundige hulp werd ingeroepen. Dr. v. d. Sluis was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. De getroffene is later naar het Ziekenhuis te Alk maar vervoerd. een brug over de miede. Het maken van een brug in gewapend beton met bijkomende werken over de Miede, in verband met den aanleg van den nieuwen provincialen weg, is op- gedragen aan de heeren J. Moeijes en Joh. van Hars kamp, aannemers te Obdam—Oterleek. meisjesvereeniging opgericht. Hier is opgericht een meisjesvereeniging, die zich heeft aangesloten bij den Bond van Geref. Meisjes- vereenigingen in Nederland. Het secretariaat dei- nieuwe vereeniging is voorloopig: Hoogzijde C 6 cn de vergaderingen worden gehouden "s Maandags avonds om de 14 dagen. gemeente schagen. Geboren: Jacobus, zoon van Pieter Borst en van Cornelia Steur. Ondertrouwd: Sietse van der Velde, oud 22 jaren, grondwerker, wonende te Wieringen en Catharina Wal, oud 23 jaren, zonder beroep, wonende te Scha gen; Dirk Cornelis Wit, oud 23 jaren, broodbakker, en Orpelie Juliana Strobbe, oud 22 jaren, zonder be roep, beiden wonende -te Schagen; Cornelis Petrus Stam, oud 30 jaren, grondwerker, wonende te Schagen en. Fijt je Raltje Geertje Hendriks, oud 19 jaren, zón der beroep, wonende te Hoorn, Getrouwd: Jacob Kaas en Neeltje Biesboer. Overleden: Marie Reusje de Boer, oud 10 maanden. POLITIE. Vermist; een schaap en een nuchter kalf. Gevonden: een rijwielplaatje; een armband horloge en een portemonnale en een fietspomp. N.H.V.B. Uitslagen. 1 A. K.F.C. 4Vrone 1 011. Z.F.C. 5K.V.V. 3 0—3. De volledige stand: Alkm. Boys 2 15 10 4 1 39—11 24 K.V.V. 3 14 8 4 2 35-17 20 O.S.V. 3 15 8 4 3 45—28 20 Bergen 1 16 6 4 0 30—32 16 C.S.V. 1 15 6 3 6 21—29 15 K.F.C. 4 12 4 5 3 22-28 13 Vrone 1 13 5 2 6 33—29 12 Zilverm. 2 14 4 2 8 30—45 10 Z.F.C. 5 16 3 4 9 22—42 10 W.F.C. 5 14 1 2 11 17—33 4 succes i—b.k.c. i, 2—1. Het S.-bestuur had deze vrije Zondag dienstbaar gemaakt om een oefenwedstrijd te spelen en had de 4e klasser B..C. op bezoek. Dit elftal heeft zich ge toond een waardige 4e klasser te zijn. S. had alle moeite om een schrale overwinning te behalen. Na met de rust een 01 achterstand te hebben, heeft zo toch de eer opgehouden en in de tweede helft de overwinning uit het vuur gesleept. Succes had voor deze gelegenheid een jonge speler op proef, welke goed voldeed. Voor onze linksbuiten was een oud paard van stal gehaald, n.1. v. d. Wal, deze wenk was wel de zwakste. Om half drie liet J. Augustein beginnen en direct ontwikkelt het vlugge en enthousiast spel van B.K. C. zich, waarin vooral de back v. Teulingen en de Jan zich bijzonder onderscheiden. Ook S. pakt flink 'aan, doch voor doel wil het nog niet boteren. Menig aanval wordt door de snelle B.-backs onschadelijk gemaakt en Prins had ook een goede kijk op zijn taak. Voor rust is S. het meest aanvallend, doch veel gevaar ontwikkelen zij niet. De B.K.C. voor hoede is ook dikwijls in actie en zeer snel met in grijpen; bij een hunner aanvallen raakte de S.-back de bal verkeerd en schoot tegen dc B.K.C.-midvoor met zoo'n kracht dat de bal in het S.-doel belandde Op gunstige wijze verkreeg B.K.C. de leiding en wist deze tot rust te behouden. Na de rust is het B.K.C. die de voornaamste toon aangaf, doch de S.-achterhoede is op zijn post, en Posthumes moest herhaaldelijk optreden wat hem op de bekende wijze afgaat. Na 20 minuten spelen weet Grootemaat bij een doelworsteling de gelijkmaker te scoren. Dit schijnt B.K.C. te prikkelen. Zeer snelle aanvallen werden opgezet, doch steeds stranden ze op de S.-achterhoede. Dan komt er een periode van S.-overwicht en bij een der S.-aanvallen schiet Kui per op korten afstand onhoudbaar in, 2—1. De S.- aanhang kan weer juichen en zeker werkt deze over winning weer voordeelig op de gemoederen. Als ze zich de volgende week op deze manier de ernst van de zaak inzien kan van Beverwijk gewonnen worden. breezand. Zaterdagmorgen werd In café Steenvoorde te Bree- zand gemeente Anna Paulowna. aanbesteed door den Architect den heer Herm. van Putten uit Hil versum voor rekening van het R.K. Parochiaal Kerkbestuur aldaar: „Het uitbreiden van de R.K School te Breezand met 1 klasselokaal en diverse werken." De uitslag was als volgt: Ban en Vermeulen, den Helder f6750: N. Schutte den Helder f6500; N. Hoogzaad. Spanbroek f5999 fa. J. Lutjeharms, Schagen f 6480; Gebr. Boersen, Wieringen f6480; Doedens en Schilder, 't Zand f7487; J. Apeldoorn, den Helder f6380; N.V. Bouw bedrijf H. Doorn, den Helder f6268; W. Uitterdijk Wieringerwaard f5985; P. Broers, Breezand f6292. De -guning werd aangehouden. In vervolg op het bericht op de vóórpagi na met betrekking tot de verklaring van den Franschen minister-president Flandin, in antwoord op het antwoord van Dnitschland heelt Flandin nog nader verklaard, dat als te Londen anders onderhandeld wordt dan over de schending van het Locamopact, hij er de voorkeur aan zon geven naar Parijs terog te keeren en zoo noodig zelis Frankrijk niet langer in den Volkenbond te vertegen woordigen. LONDEN: Volgens Press Association, wordt in Duitsche kringen te Londen er op ge wezen, dat een fout in de vertaling als inter pretatie van het „alsbald", het Duitsche ant woord op de uitnoodiging om zich in den Vol kenbondsraad te doen vertegenwoordigen, dit antwoord wellicht minder verzoeningsgezind schijnt dan het in werkelijkheid zon zijn. Dit worod komt voor in den zin: De Duit sche regeering zal slechts aan de besprekin gen van den Volkenbondsraad kannen deel nemen, indien zij de zekerheid heeft dat de mogendheden bereid zijn onmiddellijk over de Dnitsche voorstellen in onderhandeling te treden." Het woord „alsbald" is vertaald door on middellijk „fortwith", dat kan ook opge vat worden in de beteekenis van „zoo spoe- dig mogelijk" (as soon as possible). Indien er de laatste interpretatie aan moet worden gegeven, zou de strekking der nota aanzienlijk verschillen van hetgeen men eerst meende. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, heeft de politie eenige kleine distilleerketels in beslag genomen, op vermoeden van geheime alcohol-fabrikatie. Het onderzoek duurt voort. INVAL OP KLAARLICHTEN DAG IN DE WONING VAN DEN RUSTENDEN PREDIKANT Ds. VAN DOKKUM Westzaan 15 Maart Westzaan is Zon dagochtend in opschudding gébracht door een brutale inval in de woning van den rustenden predikant Ds. Van Dokkumge legen aan de Dorpsstraat. Tijdens de afwezigheid van den 84-jarigen onden heer, die tegen tien uur ter kerke was gegaan, vervoegde zich te half elf een twee tal mannen aan de woning van den predi kant die beweerden van een bank te komen en den domine te willen spreken, Door het luikje in de deur gaf de huishoudster, de 28-jarige mejuffrouw T. Staal, hen te ver staan, dat de dominé niet thuis was. De mannen zeiden echter op zijn terugkomst te willen wachten en werden toen binnengela ten. Daar maakten zij het zich gemakkelijk. Zij namen plaats, staken een sigaar op en lieten zich de koffie, welke de huishoudster hen bracht goed smaken. Nadat zij zich even uit de kamer hadden verwijderd, kwam een der mannen terug, zwaaiend met een breek ijzer, de huishoudster toeroepend; „Je geld of je leven!" Mej. Staal, die nu de bedoeling van het tweetal doorzag, begon luid te schreeuwen, teneinde de aandacht van voorbijgangers te trekken. Zij kreeg toen eenige opstoppers en viel op den grond, warna haar een doek in de mond werd gestopt. Inmiddels was de andere onverlaat zijn strooptocht door het heerenhuis begonnen. Het hulpgeroep van de huishoudster, die zich krachtig verweerd had, werd echter door twee passeerende meisjes gehoord. Een hunner woonde toe vallig dicht bij den vader van de huishoud ster en deze werd dan ook onmiddellijk ge waarschuwd. De zestigjarige man spoedde zich onmiddellijk per iets naar het huis van den dominé. Op zijn vraag, waar zijn dochter was, kreeg hij ten antwoord: „Die komt direct"! Daar de indringers geen aanstalten maakten de deur te openen, smeet de heer Staal zijn fiets door het raam naar binnen. Begrijpende dat him plan mislukt was, poogden de twee mannen de vlucht te nemen, hetgeen de heer Staal trachtte te verhin deren. In den gang raakte hij met een hunner slaags, doch hij slaagde er in te ontsnappen,evenals zijn met gezel. Zonder zich tijd te gunnen naar zijn dochter om te zien, achtervolgde de heer Staal een der vluch tenden. Op zijn geroep kwamen omwonenden toege sneld en het resultaat was, dat de man kon worden gevat. Ook de andere kerel, die den anderen kant was opgegaan, kon worden gegrepen. Beiden werden aan de politie overgeleverd. Op korten afstand van het huis trof de politie nog een derden man aan, die tot het complot behoorde en juist bezig was den motor van de auto* waarmede „IK BEN NIET TOT EEN ANDERE ZIENSWIJZE OVER TE HALEN". WIJ LATEN ONS NIET BEHAN DELEN ALS EEN NEGERSTAM. Zaterdagavond heeft Hitler te Munchen in het hoofdgebouw van de Tentoonstelling op de There- sienwiese een rede gehouden, die naar schatting door 300.000 menschen werd aangehoord. In de hallen waren circa 20.000 menschen aan wezig, terwijl buiten op het amusementsterrein, waar men door middel van luidsprekers het ge sprokene uitmuntend kon volgen, zeker een me nigte van 300.000 man verdrong. Hitler zou zijn rede te S uur beginnen, maar de Führer was eerst te half tien aanwezig. Naar verluidt was hij opgehouden door een regee- ringsconferentie, naar aanleiding van de uitnoodi ging van den Volkenbondsraad om Duitsche verte genwoordigers naar de conferentie te Londen te zen den. Toen Hitler eindelijk de Theresienwiese be reikte, werd hij verwelkomd door 31 kanonschoten, en een niet tot bedaren te brengen enthousiasme der menigte. Het Heil-geroep werd tot een ware ovatie. Nadat Gouwleider Wagner namens de 300.000 aanwezigen het volle vertrouwen in Hitler had uitgesproken verklaard had dat zij verbreking van het Locarno-pact als volkomen rechtmatig beschou wen, betreedt Hitler het spreekgetoelte. Hitler's rede. De Führer zette uiteen, waarom hij thans voor de derde maal door middel van een volksstemming moest bewijzen te kunnen spreken namens het geheele Duitsche volk. Als ik dit volk achter mij weet, dan zal ik zijn moedige strijder blijven en neem er voor mijn ver antwoording. Ik weet dat ik door mijn handelingen veler „sympathie" heb verloren, doch ik hecht geen waarde aan sympathie, maar wel aan de achting van het Duitsche volk. immer zal ik capituleeren als het de eer en vrijheid van het Duitsche volk be treft. Verschillende staatslieden schijnen een onvrij Duitschland als iets normaals te beschouwen en zien in het door mij bereikte eerherstel een grof on recht. Nooit zullen wij toestaan dat Duitschland als een volk van de tweede rang wordt behandeld. Mèt de wereld als zij ons als de gelijkberechtigde ziet, zónder de wereld als zij ons niet als gelijkberechtig de wenscht te bejegenen. God, de almachtige, heeft mij als Duitscher ge schapen, en hoe gaarne ik ook mijn volk met de overige wereld wil samenbrengen, nooit zal dat ge beuren op voet van minderwaardigheid of onvrij* heid. Men wil in deze dagen mij door compli- I menten of bedekte bedreigingen tot een an- dere zienswijze overhalen, maar geen waar- schuwing deert mij. Men vraagt mij dan een geste te maken, een ge baar, dat de tegenstander kan bevredigen. Maar heb ik dan niet meer gedaan dan een geste* Heb ik niet aangeboden de grenzen van Frankrijk, België en Nederland voor de komende 25 jaar te garandeeren. Heb ik geen non-agressie-pacten aange boden aan onze Oosterburen? Wil ik Duitschland niet opnieuw laten deelnemen aan de beraadslagingen der volkeren om mee te helpen opbouwen de nood zakelijke wereldvrede? Maar men moet leeren begrijpen, dat dit nooit kan in een wereld waarin de volkeren verdeeld zijn in. overwinnaars en overwonnenen, waarmede tevens de verdeeling werd gemaakt in hoogmoreele volken en gedegradeerden. Wij willen geen oorlog en geen nieuwe of- I fers. Wij willen de koloniale vraagstukken l onderwerpen aan het gezonde oordeel der we reld, maar laten ons niét behandelen als een I negerstam, nu niet en nooit niet. Niemand kan garandeeren, dat niet vandaag of morgen het communisme, dat daar reeds zulk een belangrijke plaats inneemt, de baas zal worden in Frankrijk. Dan zal Parijs een filiaal zijn van de hee ren in Moskou en mijn volk geklemd zitten tusschen de scharen van het communisme. Daarom druischt het thans door Frankrijk met Rusland gesloten vei"* drag in tegen den geest van Locarno. Wij zullen den eeuwigen, waanzinnigen strijd I met Frankrijk doen ophouden, maar wij wil- ien baas blijven in eigen huis. Wij zullen ons niet laten slepen voor een interna tionaal gerecht, want ik zeg: Boven iederen rechter staat God en de stem van het volk is de stem van God, en daarom zijt gij, mijn Duitsche volk, alleen mijn rechter. Daarom heb ik de Rijksdag ontbonden en ik weefi hoe gij over mij zult oordeelen. Met het Volkslied werd deze, dikwijls door storm achtige toejuichingen onderbroken rede, gesloten. het drietal gekomen was, aan te slaan. Ook deze per soon werd gearresteerd. De mannen zijn ingesloten in het bureau van po* litie te Zaandam. Het zijn de Amsterdammers P. H., J. G. P., en H. D. B. Bij fouilleering werd op een hun ner een gouden horloge en een beursje gevonden. In de woning van den predikant, die kort na heti gebeurde thuis kwam, was alles overhoop gehaald* Er werd behalve het horloge en het beursje, waarin zeven a acht gulden, niets vermist. De dadres waren ongeveer 25 jaar oud. Zij zullen voor den Officier van Justitie te Haarlem worden geleid. De huishoud ster was niet gewond, doch zij was begrijpelijk zeer overstuur. ALKMAAR, 14 Maart 1936. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor: kleinhandel 1V-/282V2 cent en groothandel 72Vfe7714 cent. Kipeieren: kleinhandel f 2.50—3 en groothandel f 2.25—2.50. Eendeieren f 2. ALKMAAR, 14 Maart 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 2 melkkoeien f 100—140; 69 nuchtere kalveren (slacht) f3-7; 32 overhoudera f 1214.50; 2 bokken en geiten f 56. ALKMAAR, 14 Maart 1935. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwartier. Aanvoer: 205.000 kipeieren: 58—60 Kg. f2.30—2.40, 60-62 Kg. f2.40—2.50, 62-64 Kg. f2.50—2.80 per 100 MEDEMBLIK, 14 Maart. Bevelanders f 1.50, uien f 1.25, per 50 Kg., wortelen f 2.50, witlof f 11.50 per 100 Kg., WARMENHUIZEN, 14 Maart. 91400 Kg. roode kool le kw. f 8.70—11.60, 2e kw. f 8.20 —10.60, 16600 Kg. gele kool le kw. f 11.70—13.10, 2a kw. f 9.5010.30, 50400 Kg. D. witte kool le kw. f 7.70 —8.50, 2e kw. f 5.70—7.70, 17300 Kg. uien f 2.40—3, drielingen f 1.70—2.20, grove f 3.20—3.50, 800 Kg peeil f 3.30. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Maart 1936. 2600 Kg. uien f 2.60—2.90, drielingen f 1.80—190, grove f 3.60—3.90, 1900 Kg. roode kool f 9.80-11, 1500 Kg. gele kool f 12.40. NOORDSCHARWOUDE, 16 Maart 1936. Kleine peen 90 ct., gele kool f 10.90, Deensche wit* te kool f 8.10,

Schager Courant | 1936 | | pagina 3