Raad Sint Maarten. Uit onze Omgeving. Vergadering van den Raad op Maandag 16 Maart 1936, 's morgens om half tien. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester, tevens secretaris. Alle leden zijn aanwezig; 1 vacature. De Voorzitter opent de vergadering en wijdt eeni- ge woorden aan de nagedachtenis van onzen wet houder A. Wit. Spr.'s wensch in een vorige verga dering geuit, den heer Wit weer spoedig hersteld in ons midden terug te zien, is niet in vervulling gegaan: 11 Jan. j.1. overleed te heer Wit op 78-jari- gen leeftijd. In 1913 werd Wit lid van den raad en vanaf 1916 fungeerde hij als wethouder. Spr. had aanvankelijk niet gedacht, dat Wit zich bij de laat ste verkiezingen weer herkiesbaar zou stellen, we gens zijn vergevorderden leeftijd. Wit was echter een andere meening toegedaan. In de eerste plaats was hij gehecht aan functies en ten tweede leefde hij waarschijnlijk in de veronderstelling, gezond en krachtig genoeg te zijn z'n functie weer te aan vaarden. ïntusschen is de dood tusschenbeide getre den en zoo heeft Wit de rust gekregen, die hij bij zijn leven niet wenschte. Spr. brengt dank voor alles wat Wit heeft gedaan; zijn nagedachtenis zal bij ons in levende herinnering zijn, zoo besluit spr. Spr. verzocht voorts de leden een moment op te staan. De notulen worden onveranderd geodgekeurd. Mededeelingen. Hiervan zij vermeld: Een brief inzake vrijstelling van het vak lichame lijke oefening aan de openbare school, waarin wordt, gevraagd verlenging van de vrijstelling voor de school te Sint Maarten. De heer S. Cnossen nam zijn benoeming aan tot lid der comm. tot wering van schoolverzuim. Goedgekeurd zijn de verordeningen schoolgeld, opcenten gemeentefondsbelasting, id. personeele be lasting en de gemeenterekening over 1934. Een brief, betreffende de financieele verhouding- cijfers over de jaren 1931, 1932 en 1933. Een brief, houdende bericht van verdaging van de goedkeuring van de begrooting 1936. Enkele verslagen. Goedkeuring van de door Ged. Staten vastgestel de jaarwedde-rogeling betreffende ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Voor St. Maarten ontvangt de le ambtenaar daarbij voor alle werkzaamheden f 100; de overigen nihil. De heer Glas vraagt of het juist is, dat alle werk zaamheden door den eersten ambtenaar worden verricht. Spr. gelooft van niet en zegt, dat de 2de ambtenaar ook een register bijhoudt. De Voorzitter antwoordt, dat die ambtenaar daar dan geen schade van heeft. Daar krijgt hij n.1. van mij een vergoeding voor, zegt spr. De heer Glas: Het gaat niet om het salaris; de 2e ambtenaar verricht ook werk, en dan is de me- dedeeling gedaan door den Voorzitter, ook onjuist. De Voorzitter: Dan zal ik op m'n woorden letten. De heer Glas noemt dat gewenscht. Do heer Breed heeft begrepen, dat de jaarwedde regeling zoo is goedgekeurd door Ged. Staten en dus heeft de raad geen zeggenschap. De heer Glas meent, dat de raad het recht heeft om te verdeelen, wat er voor de belooningen uit getrokken wordt. Ged. Staten bemoeien zich niet met de verdeeling. Spr. weet geen gemeente in den omtrek, waar de één alles heeft en de ander niets. De Voorzitter noemt N. Niedorp. Daar heeft de le ambtenaar f 100 en^de 3 overigen nihil. De heer Glas: Dat is er één. Trouwens, zegt de Voorziter, wat een ander doet, kan mij niet schelen. De heer Glas vindt het klein van den Voorzitter, deze verdceling voor te staan. De Voorzitter zegt. dat van diegene, die de werk zaamheden deed, daar moest maar van afgesnoeid worden, voor dengene, die er niets voor doet. De heer Glas: Ik vind het buitengewoon absurd van U, met Uw groot inkomen. De Voorzitter: Ja, daar kon nog wel wat van af. Glas wil zoo graag verdeelen, jij dacht f25 voor Sloof en f25 voor jou. De heer Glas blijft het een klein standpunt vin den. De Voorzitter verwijt den heer Glas, dat die tij dens zijn ziekte ook de helft van zijn salaris heeft opgestreken. De heer Glas: Dat staat in de wet, daarom be hoefde ik dus niet te vragen, daar had ik recht op. De Voorzitter: Van mij had je ook geen fooi ge kregen. De heer Glas: Dat weet ik wel. De heer Glas betoogt verder als le wethouder, dezelfde verantwoordelijkheid te hebben gedragen en dezelfde rechten te hebben. Spr. moest uit z'n werkzaamheden vandaan. De Voorzitter zegt dat zulks niet noodig was. Onderzoek geloofsbrieven. Volgt onderzoek der geloofsbrieven van het be noemde lid van den raad, den heer P. S. Eenhoorn, welke worden nagezien en in orde bevonden, waar na tot toelating wordt besloten. Benoeming armvoogd, vacature A. Wit Kz. De aanbeveling van het Armbestuur luidt: no. 1 T. Rcns Az.; no. 2 K. Wit Dz. (Groenveld). Benoemd wordt de heer T. Rens Az. met algemeene stemmen. Opbrengst school Eenigenburg. B. en W. stellen voor de opbrengst van de ver koop van de school te Eenigenburg te beleggen in 4 pet. Ned. Staatsleening, groot f 1000. De heer Breed wijst op de tegenstelling in ver band met het volgende agenda-punt (kasgeldlee- ning). De regeering legt het steeds maar toe op aanpassen en al was het bedrag van den verkoop gelijk aan dat van de leening, ook dan niet zouden we het geld als kasgeld mogen gebruiken. Conform het voorstel wordt besloten. Kasgeldeening. B. en W. stellen voor een kasgeldleening aan te gaan tot een maximum van f 8000 tegen een rente van ten hoogste 5 pet., in loopende rekening bij de Boerenleenbank te Schagen. Aldus besloten. Voorschotten aan bijzondere scholen. Vastgesteld worden de voorschotten, te verleenen aan de bijzondere scholen, overeenkomstig art. 101 der 1. o.-wet en bepaald de vergoeding over 1936. Voor de school met de bijbel te Stroet is het voor schot f 1080.R.K. school 't Rijpje f 860.en id. nut tige handwerken f 60.—. Van deze scholen is nog te rug te ontvangen over 1934 resp. f 542.89, f 436.64 en f 30.12. Besloten wordt tot verschillende af- en overschrij vingen der begrooting 1935. Gereedsch aps ver goeding. Ingekomen is een adres van de werkliedenorgani saties, met het verzoek, te willen bevorderen, dat het loon voor slootwerk in werkverschaffing met 2 cent por uur wordt verhoogd voor onderhoud van het ge reedschap. In de Zijpe is een dergelijke toeslag toe gestaan. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Reeds driemaal kwam een zoodanig verzoek in, dat 2 maal werd afgewezen. Bovendien wordt in de Zijpe niet zulk een toeslag gegeven en tenslotte zij opgemerkt, dat door een toekenning een scheeve verhouding zou ontstaan tegenover hen, werkzaam in de baggerregeling. Een baggeraar toch verdien: f 14.25 (waarbij inbegrepen f 0.75 schuitenhuur). Iemand, die slootwerk verricht, verdient gemiddeld f 13.85. De gelegenheid wordt gegeven om 10 pet. meer dan het uurloon van 25 cent te verdienen en daardoor kan men tot f 14.70 komen. De heer De Pee vindt het loon in werkverschaf fing niet te hoog, maar bij een toeslag van 2 cent wordt het inderdaad een rare verhouding. Opgemerkt wordt, dat soms wel meer voor schui tenhuur betaald moet worden. Wat betreft, de bijslag elders, merkt voorzitter op, dat voor Zijpe en Hazepolder een aparte regeling be staat, men krijgt daar een vergoeding van 25 cent per week. Daar had men zich wel beter van mogen over tuigen. Vorige weck kwam hier een Rijksinspecteur, die op de noodzaak wees, het rouleerstelsel toe te passen. Over 1936 komen we anders vast niet uit met f 14.000 op de begrooting. De heer Breed, zegt dat het rouleerstelsel bezwaren heeft voor de arbeiders. Om op zoo'n manier het geld te verhalen vindt spr. niet juist. Men moet nu 2 weken stempelen en 4 weken werken, wat op een verlaging van f 2 per week neerkomt. Voorzitter mag de loonen dan bevredigend noemen, door deze regeling wordt weer een loonsverlaging verkapt door gevoerd, ten koste van den arbeider niet alleen, maar van de geheele bevolking. Men wil 7 a 8 milliocn gulden bezuinigen, maar moet dat op de lage loonen? Spr. kan niet instemmen met de regeling. Wel wordt hij van bovenaf opgelegd, men kan wel ageeren, of de heeren zich er echter aan zullen storpn? Met April gaat de kolentoeslag nog van het loon af en de kachel moet de eerste maand althans, toch branden, zoodat men dan weer een dubbele iast krijgt te dragen. Spr. is van meening, dat de rouleering 'n verkeerde uitwerking heeft, men zal doktersfonds, ziekenhuisverpleging verlaten, men kan het n.1. niet betalen. De uitgaven van het Burg. Armbestuur gaan de hoogte in, en de gemeente wordt uiteinde lijk de dupe. De Voorzitter merkt op, dat alleen kleine tuinders, die voor elkaar baggeren, niet onder deze regeling zullen vallen. Het adres van de organisaties wordt hierna z.h.s. voor kennisgeving aangenomen. Gecompleteerd worden de diverse stembureaux. Alweer minder voor steun B. B. en W. stellen voor om over 1936 voor steun B een bedrag van f 2 per werklooze beschikbaar te stellen. Allen voor. Voor 30 werkloozen wordt in het geheel f 126 be stemd, waarin de gemeente bijdraagt 30 x 2 gulden is f 60. Vorig jaar werd voor steun B f 320 bestemd f 10 x 32), zoodat ook dit weer is verminderd, alweer een tegenslag voor de betrokkenen. Gewijzigd wordt het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur, waardoor Ged. Staten ten allen tijde ge legenheid wordt gegeven tot het doen van kasverifi- catiën. Vervolgens brengt de Voorzitter in bespreking het verzoek van den Vleeschkeuringsdienst kring Bar- singerhorn, om een principe besluit te nemen ten gunste van splitsing van den dienst in een keurings dienst en destructie. Algemeen wordt het het beste geoordeeld, dit stuk aan te houden tot de volgende vergadering, opdat men zich in deze materie kan inwerken. De rondvraag. De heer De Pee zegt dat soms om 4 uur het licht op de Stroet al brandt, Dat is onnoodig, maar niet hinderlijk. Maar het gebeurt ook, dat om 12 uur de maan opkomt en dan is er geen licht. De voorzitter zegt toe zijn aandacht aan deze kwes tie te zullen wijden. De nood in den tuinbouw. Spoedige hulp gewenscht. De heer Breed informeert naar den brief, die is verzonden inzake steun aan de tuinbouwers. De Voorzitter leest den brief voor, waarin wordt gewezen op de hopelooze positie van de tuinders, ook al tengevolge van de luizenplaag. Geantwoord werd, dat den telers getroffen door den misoogst 1935, en noodlijdend waren geworden, een geldelijke uitkeering zou worden gedaan, waar bij men z'n best zou doen voor spoedige uitbetaling. De heer Breed is op de groote protestvergadering van den N.T.B. in Noordscharwoude geweest, waar de noodtoestand duidelijk aan het licht trad. Nu is 8 ton toegezegd aan steun. Maar volgens matige be rekeningen moet die steun, wil hij eenigszins tot z'n recht komen, liggen tusschen de 2 a 3 millioen. De 8 ton is veel te gering, en door de voorwaarden, die worden gesteld, zal maar een klein aantal in aan merking komen. Men weet niet wat er staat te ge beuren, hoeveel bedraagt de steun en wanneer komt die? Spr. wijst er op, dat in verschillende gemeenten voor de tuinders een aparte regeling bestaat. De men- schen kunnen niet in eigen bedrijf gemist worden en om inkomsten te hebben, werken zij nu in werkver schaffing of trekken steun. Ook hier zou spr. een re geling willen invoeren, zoodat de tuinders op eigen bedrijf kunnen werken met geldelijken steun. Ten minste zij, die ervoor in aanmerking komen. Zoo doende zouden we den toestand wat dragelijker kun nen maken. De heer Glas zegt, dat de baggerregeling straks op houdt, en dan loopt het uit op een teleurstelling. Het is de vraag, of de gelden dan uitgekeerd zijn. Voor de mcnschen wordt het dan wel buitengewoon moei lijk. Spr. zou een commissie willen benoemen om te onderzoeken, of het noodig is, dat de tuinders voor geldelijken steun in aanmerking komen. De heer Gootjes gaat met deze zienswijze aceoord. De heer Brak noemt een huurprijs van f 5.20 per snees. Dat lijkt er niet op. Ook de heer Breed oordeelt dat onhoudbaar. Voor de manier van verhuring heeft spr. geen enkel woord van lof. Wanneer ze het land hebben, dan hebben ze de zekerheid het te behouden, maar spr. zou die zekerheid graag langs anderen weg bereiken. Moeten we de belangen van de ingezetenen behar tigen of ons maar neerleggen bij wat de regeering voorschrijft? vraagt spr. zich af en op het eerste deel wil spr. ja antwoorden. De toestand van de gemeente naren blijft bij spr. no. 1. Want niet alleen de be langen van de tuinbouwers worden geschaad, doch ook die van de neringdoenden, den middenstand. Er moet wai gebeuren. Een commissie moet een onder zoek instellen en dan wil spr. een begin maken met de uitkeeringen. Dan een schrijven aan den minister houdende uiteenzetting van den noodtoestand en ver melding dat met het uitkeeren is begonnen. Langer wachten is niet vol te houden. Spr. wijst tevens nog op de schrilheid, van de opgedreven landprijzen. De Voorzitter'is volkomen van den slechten toe stand overtuigd. Spr. waarschuwt er echter tegen, gelden te voteeren zonder dat voor de bestemming ervan goedkeuring werd verkregen. De heer Glas noemt die waarschuwing terecht. Wat moeten zij echter, die straks op het land moeten wer ken en geen inkomsten hebben. Het is goed een ge luid te doen hooren. Voor diegenen, die het noodig hebben, moet wat gedaan worden. Spr. gelooft wel, dat de minister z'n oor te luisteren zou leggen. De Voorzitter zegt, dat we geen aparte steun kun nen en mogen geven; in ieder geval zouden we eerst toestemming moeten hebben. We spelen aldus een gevaarlijk spelletje, zegt spr. De heer Breed wil ook de gemeentefinanciën niet uit het oog verliezen. Maar als het straks zoo ver is, zullen de menschen zich rechtstreeks tot het Burgerlijk Armbestuur wenden. Financieel kan het B.A. het evenmin doen, maar het kan de menschen niet terugwijzen en het zal weer bij de gemeente aankloppen om verhooging van de subsidie. En eerst nog weer eens een schrijven naar den minister te zenden, nee, dat duurt te lang. Die nu nog te hel pen zijn, daarvoor is het dan niet meer noodig. Misschien zullen die hun bedrijven dan wel verlaten hebben. Wanneer men geen producten heeft, heeft men aan hooge prijzen niets. Bij spr. spelen de ge varen van de ingezetenen een groote rol. De Voorzitter zegt, dat we al drie maal erdiet hebben verleend, tot een bedrag van f 40.000. De bronnen zijn uitgeput. We moeten steun van de re geering hebben, daar is in de begrooting rekening mee gehouden. Uitgeven zonder middelen tot dek ken, dat is zeer gevaarlijk. Na nog eenigc besprekingen stelt de heer Breed voor een commissie te benoemen, en zoo spoedig mogelijk bijeen te komen en een beslissing te ne men. De raad gaat met dit voorstel accoord. In de commissie zullen zitting hebben B. en W., de heer L. v. Breugel (C.B.T.B.), Jb. Blokdijk (L.T.B.) en P. Breed (N.T.B.) Herdenking 25-jarige ambtsvervulling van den veldwachter-bode P. Heneweer. Zoo zijn we gekomen to het feestelijke gedeelte van deze zitting en wordt de heer Heneweer bin nengeleid. Tevens zijn aanwezig brigade-comman dant Holema, en de rijksveldwachters te Dirks- horn en Warmenhuizen, de heeren De Wijze en Leegwater. De Voorzitter zeide tot veldwachter Heneweer ongeveer het volgende: Geachte Heneweer, het was 16 Maart 1911, dat je hier als veldwachter en bode in functie trad, zoodat je heden 25 jaar deze betrekking hebt vervuld. We hebben gemeend, dezen dag niet ongemerkt te mogen laten voorbij gaan. 25 jaren lang in dienst van één en dezelfde gemeente, is een prestatie en een feit, dat we meenden aan de vergetelheid te moeten ontrukken. Spr. feliciteert den heer Hene weer namens de gemeente, raad en namens hem zelf. Ik hopo, dat het u ook in de toekomst niet mag ontbreken aan plichtsbetrachting, vlijt en ijver, om op deze wijze te bevorderen de rust en orde in onze gemeente. Mogelijk zullen er moeilijke dagen komen. Ik hoop, dat u dan op dezelfde wijze werkzaam mag zijn, in het belang van gemeente en ingezetenen, ten genoegen van uw burgemeester en tot voldoe ning van uyv zelf. Maar we meenden u ook een stoffelijk blijk van onze waardeering te moeten ge ven. Dat is niet alleen voor u, maar ook voor uw L ANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE VRACHTWAGEN VERBRAND Zaterdagavond omstreeks 11 uur is brand uit gebroken in de vrachtwagen G.Z. 15254 van den heer de B. uit Schoorl. De heer de B. reed op de Provincialen weg van Noord-Scharwoude naar Koedijk toen op ongeveer 200 meter van het N. H. kanaal het vuur zich openbaarde en zoo snel om zich heen greep, dat in een oogwenk de ge heele vrachtwagen in lichtelaaie stond en één vuurpoel was. Aan blusschen viel niet te denken niet-tegen- staande er wel eenige slooten in de nabijheid zijn Het eenige wat men kon uitrichten, was het uit eenhalen van het hekwerk om het einde ie be spoedigen Noch tot ver na middernacht smeulde de wagen na. De oorzaak schijnt te wijten te zijn aan onvoor zichtigheid bij het wegwerpen van een cigaret. ZUIDSCHARWOUDE. De afdeeling Zuidscharwoude-Broek op Langendijk van den Bond voor Slaatspensionneering hield gis teravond in de tooneelzaal van den heer P. Kramer een uitstekend geslaagden propaganda-avond, die best was bezocht. De voorzitter dezer afdeeling, de heer Du Burck, hield daarbij een propaganda-rede. waarin hij wees op de wenschelijkheid en noodza kelijkheid om nog maar steeds de idéé van het pre- mievrije Staatspensioen te propageeren. De tegen stelling links-rechts, zooals de scheidingslijn in de Tweede Kamer is getrokken, verwierp hij voor de voor- en tegenstanders van het staatspensioen. Dit is niet een zaak van links of rechts, maar bepleitte het als een zaak van recht voor de duizenden Ouden van dagen, wien het, door allerlei omstandigheden niet mogelijk is geweest, te zorgen voor den ouden dag. Hij wees op de kentering, welke meer en meer ten gunste van het staatspensioen ontstaat en haalde daarbij de moedgevende uitlatingen aan uit het Chr. Hist. kamp, volgens welke de Chr. Hist. Unie gedreven als zij daartoe werd door de Chr. üem Unie, geen principieele tegenstander van het Staats pensioen meer is. Met vreugde constateerde spr. dat de Christelijke Bond voor Staatspensionneering reeds meer dan 10000 leden telt, terwijl het aantal van de neutralen Bondn og steeds groeiende is. In het kort ging hij den huldigen stand van za ken na op het gebied van de verzorging der oude werkers en moest daarbij helaas constatecren, dat daaraan in Nederland nog veel ontbreekt. De tegenwerping van: er is geen geld, aanvaardde hij niet, omdat ditzelfde argument ook al werd gebe zigd in een tijd, toen er groote welvaart in Nederland heerschte, en ook, omdat er wel gelden gevonden kun nen worden voor Defensie. De ouderdomsverzorging in Nederland is veel te pri mitief. Meer dan 60.000 menschen vallen er buiten en van hen, die er onder vallen, zijn er nog velen, die een bespottelijk kleine rente ontvangen. Een groot maatschappelijk kwaad en een fel menschclijk leed steekt in het vraagstuk van oud en arm. Van het standpunt van christendom en humaniteit is niets te gen staatspensioen in te brengen.In Denemarken en Engeland, en in enkele andere landen, hebben- velen, die het positieve christendom belijden, hun stem en steun aan het staatspensioen gegeven. De nood der ouden van dagen is daar ge Voel d als een gemeen schappelijke schuld tegenover hen, die hun beste krachten hebben gegeven in den dienst der samenle ving, en de opheffing uit dien nood heeft men daar gevoeld als een gemeenschappelijke plicht. Broederschap en gemeenschapszin eischen ook do Staatspensionneerder en vooral jegens hun oude broeders en zusters en zij zullen niet rusten, alvo rens de maatschappelijk schande, die in het oud-en- arm ligt opgesloten, zal zijn opgeheven. In het bij zonder deed hij een beroep op de jeugd, om daaraan hun krachten te geven. Daarna trad de tooneelclub O.K.K. alhier voor het voetlicht met het tooneelspel: „Zonsopgang". Enkele weken geleden trad ze in dezelfde zaal met hetzelfde stuk op. We hebben er toen een vrij uitvoerig ver slag aan gewijd, waarin we tot ons genoegen konden constateeren, dat de vertolking aan hooge eischen voldeed. Ook nu weer kan onze recensie bijzonder gunstig luiden. De verschillende medewerkers, zoowel zij, die een hoofdrol vervulden, als zij, die minder op den voorgrond traden, hebben zich op onberispelijke wijze van hun taak gekweten. De rollen bleken goed in te zitten, de voordracht liet maar weinig te wen- schen over, het samenspel was voortreffelijk, tooneel- vrouw, Uw echtgenoote heeft gedurende die 25 jaar wel angstige momenten moeten doorstaan, steeds stond ze u trouw ter zijde. Heneweer, ik hoop, dat het cadeau naar genoegen is en u er vele jaren ge* bruik van zult mogen maken. Van harte gefeliciteerd met dezen dag. (Instemming.) De Voorzitter biedt dan den heer Heneweer een waschtafel met toebehooren aan. De heer Heneweer dankt allen voor dit cadeau en hoopt op den ingeslagen w.eg voort te gaan, Steeds heeft de burgemeester hem vrij gelaten in de opvatting van z'n dienst. Spr. hoopt nog jaren te dienen in belang van gemeente en ingezetenen, (Applaus). De heer Glas betuigt van de buitengewone om* standigheden, waaronder Heneweer en hij zich te* rugzien. Vroeger zaten wij nl. samen op de school» banken in Zuidscharwoude. Dit hadden we niet durven denken, na 25 jaar zoo tegenover elkaar to staan. St. Maarten is klein, het is een rustige ge meente, De vorige veldwachter zei dat al, en Hene weer heeft er aan meegeholpen, dat het rustig is gebleven. Als wethouder en burger sprekend, zei spr., dat Heneweer bewezen heeft op z'n plaats te zijn als gemeenteveldwachter De heer Heneweer dankt den heer Glas. Het doet hem goed deze woorden te hooren van iemand, waar hij vroeger kwajongensstreken mee uithaalde. De heer De Pee, als voorzitter van verschillende plaatselijke vcreenigingen, brengt Heneweer hulde voor z'n vriendschappelijk en tactisch optreden bij de uitvoeringen. De Voorzitter dankt den brigade-commandant en de 2 rijksveldwachters voor hun aanwezigheid, om van hun belangstelling t.e getuigen. Spr. hoopt, dat ze bij hun samenwerking met Heneweer elkander tot steun waren. De orde en rust bleven steeds ge handhaafd, wat ook zeker ten deele aan u is te danken, aldus spr. Dat is prettig. Er wordt niet naar dingen gezocht, maar er wordt getracht ver balen te voorkomen. De samenwerking met de rijks veldwachters is ons ten steun geweest. Spr. hoopt op een prettige samenwerking in de toekomst en een goede verhouding. De heer Holema zeide, dat men dit jubileum niet onopgemerkt voorbij wilde laten gaan. We kennen Heneweer als een humaan, opgewekt mensch, die altijd klaar staat om te helpen. Spr. kan niet, dan met lof over de samenwerking spreken. En die zal blijven voortbestaan, al den tijd, die Heneweer nog in dienst is. (Instemming.) De Voorzitter dankt den heer Holema voor diens woorden. Er volgde een algemeene felicitatie, waarna men nog ecnigen tijd gezellig bJju3n bleef. HOLLANDSCHE SOCIËTEIT VAN LEVENSVERZE KERINGEN. De Holl. Sociëteit van Levensverz. N.V., opgericht 1807, hield op 14 ivfaart haar jaarlijksche vergadering van aandeelhouders ter goedkeuring van de balans. Aan nieuwe verzekeringen werd ruim 12.5 milli oen gulden gesloten; het totaal verzekerde bedrag klom met ruim 4.5 millioen gulden tot bijna 119 mil lioen gulden. Het sluiten van hypotheken werd in den loop van het jaar gestaakt ten gevolge van de verschillende regeeringsmaatregelen op dit gebied. Voor belegging werd in den loop van 1935 een begin gemaakt met den aankoop van huizen. De premiereserve werd berekend naar dezelfde grondslagen als verleden jaar en steeg met f 1.747.562 tot f 44.123.850. De winst was aanzienlijk grooter dan verleden jaar en bedroeg f 567.882.S5 tegen f 405.998.47 in 1934. De behaalde resultaten lieten toe om een bedrag van f 460.000, (vorig jaar f 300.000) naar de extra-re serve over te boeken en evenals verleden jaar een dividend van 8 pet. uit te keeren. aanklecding, inclusief verlichting, deden het uitste kend, zoodat. met recht kan worden gezegd, dat Oe fening Kweek Kunst, zijn naam eer heeft aangedaan en de oefening hier werkelijk het middel is gebleken, om kunst aan te kweeken. In de pauze werd nog een attractie gehouden, die zeer in den smaak viel en daardoor buitengewoon slaagd Nadat de voorzitter nog dank had gebracht aan al len, die hadden meegewerkt, om dit Avondje voor het Staatspensioen weer zoo best te doen slagen, werd deze bijeenkomst gesloten. Een gezellig bal* volgde. W J E R I N G E N OUDERAVOND O.L.S. OOSTERLAND Op de Vrijdag 13 Maart gehouden Ouderavond van deze school waar een 30-tal ouders aanwe zig waren, werden inplaats van de aftredende heeren Jb. Heijblok en P. C. Lont tot leden van de oudercommissie gekozen de h.h. Corn. Met selaar en E. Zetzema. Daarna was aan de orde het punt: „Tandverzorging op School" Na een uiteenzetting van het hoofd der school, waarin gewezen werd op de noodzakelijkheid van geregelde tandverzorging, vooral uit ge zondheidsoogpunt, en waarin een beroep op me dewerking van zooveel mogelijk ouders werd ge daan, bleken verreweg de meeste aanwezigen be reid zich bij 't instituut aan te sluiten, wat reeds een deelname beteekende van 35 kinderen. De niet aanwezige ouders zullen nog worden be werkt door een zevental dames en heeren. die zich daarvoor beschikbaar stelden. Het denk* beeld werd nog geopperd om het hierhejn te lei den, dat het voor hen. die onoverkomelijk finan- tieele bezwaren mochten hebben tegen aanslui ting, mogelijk werd gemaakt, door bemiddeling van het ziekenfonds, toch tandheelkundige ver zorging (dus niet alleen trekken!) voor hun kinderen te verkrijgen. Wat dit punt betreft zal er contact worden gezocht met de andere ouder- commissie's' Bij de rondvraag werd o.a. nog ge wezen op de wenschelijkheid, om de kinderen,- die tijdens de middagpauze in school overblijven een glas warme melk te verstrekken (ev. uit te breiden over alle kinderen, zooals, ook al in an dere plaatsen geschiedt) Ook het verstrekken van schoolkleeding zou hieraan moeten worden ver bonden. Ook wat deze kwestie's betreft zal in ver binding worden getreden met de andere ouder- commissie's van Wieringen, opdat door geza menlijk ijveren voor deze belangrijke zaken ook hier resultaten kunnen worden bereikt, b.v. door het stichten van een „Vereeniging tot versterking van schoolvoeding en schoolkleeding". Met een woord van dank aan de aanwezige ouders voor de aangename en reeds nu vruchtdragende be sprekingen sloot de voorzitter de vergadering.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8