Noodzakelijke tegen- stri Onderwijs aangenomen De oorlog in Oost Afrika Venizelos ernstig ziek Het bevolkingsvraag stuk in Australië Ook het kapitaal heeft geleden VEEM De Bilt seint Riwra Achtervolging van een smokkelauto EERSTE KAMER. BINNENKORT GROOT OFFENSIEF VAN GENERAAL GRANZIANI VERWACHT Djiboeti Blij kens uit Addis Abeba afkom stige berichten aldus seint Ste- fani. maakt men zich in Abessijnscho kringen zeer ongerust over de jongste be wegingen der Italiaansche troepen in den sector van Sas- sabaneh. Hen verwacht een nieuw groot of fensief van ge neraal Graniani De NegU8 wil niet rechtstreeks met Italië onderhandelen. Parijs De Abessijnsche legatie te dezer ste de heeft medegedeeld, dat de Negus weigert, rechtstreeks met Italië over den vrede te onder handelen. Do Abessijnscho regeering kan slechts besprekingen voeren door bemiddeling van den Volkenbond, van welken zij verwacht, dat hij haar zonder verwijl de grootst mogelijken steun zal verleenen krachtens art. 16 van het Yolken- bondsstatuut. De Negus aanvoerder van een legercorps? Djiboeti Uit Dessie wordt volgens het nieuwsbureau Stcfani vernomen, dat de taak. het verslagen leger van Ras Moeloeghotta te roor- ganiseeren. is opgedragen aan Ras Ebada. den voorm'aligen gouverneur van Dessie. De Negus zou persoonlijk het bevel op zich hebben genomen van een belangrijk leger, dat zou willen trachten, den Italiaanschen opmarsch te stuiten. Gevechten hij den Amha Aladji? Volgens berichten uit Addis Abeba, die niet officieel bevestigd zijn, moet zich, naar Reuter meldt, bij den Amba Aladji een groote slag heb ben ontwikkeld. De Abessijnsche troepen zouden onder het opperbevel van den negus staan. Aan beide zijden zouden ernstige verliezen worden geleden. De Chambrun bij Suvich Reuter méldt uit RoméT De Italiaansche onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Suvich, heeft gisteren een onderhoud gehad met de Chambrun, den Fran sehen gezant. Parijs:- „Le Journal" meldt, dat Eleu- therios Venizelos, do bekende Grieksche staatsman, die zich op bet oogenblik te Pa- .rijs bevindt, vrij ernstig ziek is geworden. „Ondanks de strengo gehoimhouding van de hem behandelende geneesheeren, Dr. Abrami en Dr. Degennes, meenen wij, aldus het blad, te weten, dat zijn toestand op het oogenblik aanleiding tot ernstige bezorgdheid geeft." Nader uit Parijs: Venizelos zou lijdende zijn aan longaandoening, die te meer reden tot ongerustheid geeft, daar de staatsman reeds 73 jaar oud is. Zijn toestand is dan ook vrij zorgwekkend. Mevrouw Venizelos en haar zoon bevinden zich aan liet. ziekbed. Gistermorgen hebben dr. Gennes en prof. Abrami, die Venizelos behandelen, liet volgende bulletin ge publiceerd: „Na een hevigen griepaanval is de toestand van Venizelos plotseling verergerd. Zijn toestand is thans zeer ernstig." Athene: De familie van Venizelos heeft, een telegram ontvangen, waarin wordt, medegedeeld, dat Venizelos het bewustzijn hoeft verloren. Parijs: In vervolge op een nieuwe consultatie hebben de geneesheeren van Venizelos het volgende bulletin uitgegeven: De toestand heeft zich verergerd tengevolge van een hartaandoening. De vooruitzichten zijn zeer on gunstig. VEILING VAN GOEDEREN VAN WIJLEN PRINS HENDERIK. Onder groote belangstelling heeft gisteren te Gucstro (Mecklenburg) de veiling plaats gohad van de tot de nalatenschap van wijlen Prins Ilondrik bc- hoorende goederen Dobbin en Zietlitsch. Het hoogste bod (R.M. 1.050.000) werd gedaan door rijksstadhou der Hildebrandt, voorzitter van do Friedrich-Heinrich Landstiftung in Schwerin, die tevens optrad voor sir Henry Deterding. ONGEWENSCHTE GAST IN EEN PASTORIE. Onder geraas en getier vroeg hij om onderdak. Maandagnacht, te half drie werd naar het „Huis gezin" meldt, do R.K. pastorie te Lcnt in opschud ding gebracht door een langdurig bellen. Toen de pastoor, vergezeld van den kapelaan, zich naar bene den begaf, bemerkte hij een hem onbekenden man die onder geraas en getier om huisvesting vroeg. Dp pastoor, die gedachtig aan het gebeurde met den pastoor te Govstercn, de zaak niet vertrouwde, waar schuwde telefonisch de politie, terwijl de kapelaan don man aan den praat hield. De gemeentevcldwach lor was spoedig ter plaatse en arresteerde den man. llij bleek in hot bezit, te zijn van een rijwiel, waar van hij de herkomst niet kon verklaren. De man die afkomstig is uit Nijmegen, is voorloopig in hechtenis gesteld. De spelling als hoofdschotel. Minister Slotemaker de Bruine heeft gisteren ge antwoord op do grieven en verlangens der Senaats leden, geuit bij de behandeling van „Onderwijs". Zijne Excellentie toonde aan, dat aan bezuiniging nu eenmaal niet is te ontkomen en verdedigde op dezen grond de omzetting der ambachtscholen in 2-jarige cursussen en de afwijzing van tallooze sub sidie-aanvragen. Dat voor het zoo sympathieke landbouw- hulshoudonderwijs nog f6000 overschoot, deed spreker veel genoegen. Onderwijzers mogen, zeide spreker, geen revolu- tionnairen zijn en verkondiging van theorieën in dien geest dient met ontslag gestraft. Zooals men kon verwachten, is deze bewindsman voorstander van bijbelonderwijs, doch hij is van mee ning, dat de onderwijzer, die dit onderricht geeft, daarvoor geestelijk geschikt moet zijn. Ook bij dezen minister is de spellingkwestie een moeilijke. Dut onder zijn bew:nd de spelling Mar- chant ongewijzigd zal blijven is niet waarschijnlijk Zijne Excellentie wil in elk geval do „geslachten" handhaven. Hoe hij dat zal rijmen met taalvcreen- voudiging is nog niet duidelijk. Den Haag wacht nog op pnkele adviev»n' van taalgeleerden. Dat die heeren het over dit vraagstuk echter eens worden, mag worden betwijfeld. Tot de N.S.B. zeide de minister, dat godsdienst en kerk de eenheid niet moeien kunnen breken. Spreker zal trachten te voorkomen, dat door de N.S.B. vrijheid wordt vervormd in geduld worden en gezag in dictatuur. Na re- en dupliek wordt de begrooling z.h.s. met slechts de N.S.B. tegen, aangenomen. Aan de orde wordt dan gesteld de begrooting van het Departement van Waterstaat. Nadat de heer Van Lanschot (r.k.) luid aange drongen op verbetering van Brabantsche rivieren en de heer van Citters la.r.) er aanmerking op had gemaakt, dat de functie van secretaris-generaal van Waterstaat samengaat met die van President-Com missaris der Nederlandsche Spoorwegen, wordt de vergadering verdaagd tot hedenmiddag half twee. De smokkelaarsbende aan de Brabantsche grens. Vernuft en vermetelheid nemen mot den dag toe. Nog steeds nemen het vernuft en de vermetelheid van do smokkolaarsbenden die nan de Brabantsch Belgische grenzen opereeren, toe. De Rijksambtena ren, belast met het toezicht en de controle zijn van lieverlede echter al even ingenieus en handig gewor den en daarom eindigt de strijd dan ook al vaker en vaker in het voordeel van de dienaren van den fiscus. Zoo hadden twee ambtenaren, wier gebied van waakzaamheid ligt op het grondgebied van Alphen en Hiel, er dezer dagen de luclit van gekregen, dat. een groote groep smokkelaars voornemens was een flinke buit uit België over den grens te bréngen. Om hun slag te. kunnen slaan, staken zij zich even eens in het gore plunje dat hun tegenstanders ple gen te dragen en verborgen zich zoo in een schuurke op Belgisch grondgebied, waarlangs de bende moest heentrekken. Toen de groep, wol beladen arriveerde, wierpen ze eveneens elk een zak op den nek en na de „verkenners" hun loon te hebben uitbetaald, was de aansluiting spoedig verkregen. Eenmaal op No- derlandsch grondgebied, maakten de beide kommie- zen bun ware identiteit bekend en dat gaf een ver schrikte vlucht... zonder smokkelwaar. Twee smok kelaars S. en V. konden echter nog juist gegrepen worden. Ruim 125 K.G. margarine werd den nachtelijke buit der eerlijke „bedriegers". Intusschen, niet alleen de frauduleuze invoer van allerlei levensmiddelen is hier een welig tierend bedrijf, ook het smokkelbedrijf van sigarettenpapier envuurwapenen schijnt een regelmatige en lucratieve transactie te zijn. Daarvoor komen de liefhebbers soms van ver uit het Noorden van ons land. Dezer dagen troffen de belastingambtenaren in de Zomerstraat te Tilburg een zekeren H. uit Den Helder aan, bij hen bekend als gepatenteerd smokkelaar van sigarettenpapier. Op andere invoer- dclicten was hij echter nooit betrapt. Bij fouilleering werd het gebruikelijke sigarettenpapier niet gevon den, maar de delinquent bleek zoodanig van streek, dat de kommiezen toch hun argwaan niet goed konden prijsgeven. Hoe moest zoo iemand zonder eenig geld op zak er in slagen huiswaarts te kee- ren? Ze begaven zich dus ijlings naar den Bos- scherweg en zagen hoe hun kennis werd opgenomen in een vrachtauto, Dat was verdacht. De auto werd aangehouden en onderzocht, maar bleek geen ongerechtigheden te bevatten. Dan nog maar eens den vreemdeling onderzocht. En jawel, drie Belgi sche revolvers met 75 patronen werden op hem be vonden. Aanwas een vitale noodzakelijkheid voor de binnenlandsche markt. Het A.N.C. seint uit Sydney: In een vergadering e Kangaroo Valley heeft Hughes, de Australische mi nister van volksgezondheid gesproken over het bevol kingsvraagstuk der Commomvcalth. Hij zeide, dat. de bevolking tot 1930 met 2 pet. por jaar is toegenomen: daarna stokte de immigratie, ter wijl het geboortecijfer daalde. Het bevolkingscijfer is daardpor stationnair geworden, hetgeen voor een volk een ongunstig teeken is, aldus Hughes, die be kend staat als de „Lloyd Gcorgc van Australië". Het belang van de binnenlandsche markt maakt toene ming der bevolking tot een vitale noodzakelijkheid. De minister wees er verder op, dat de markt van bet. Vereenigd Koninkrijk aan bcteekenis liad ver loren, sedert dat land voorziet in een derde deel van de binnenlandsche behoeften, terwijl vroeger zes ze vende moest worden ingevoerd. DE INBRAAK TE MIDÜELÏE In verband met de inbraak, welke in den nacht van Zondag bij de wed. Bark te Middelie is ge pleegd, waarbij de brandkast werd opengebro ken en eenige gouden en zilveren voorwerpen benevens een bedrag van 150 werden gestolen is'gisteren te Zaandam aangehouden zekere F., wonende aldaar. Ondanks de bezwarende getuigenissen, ontkent de verdachte echter alle schuld aan de inbraak. Bij een huiszoeking is een groot aantal inbrekers- werktuigen gevonden, doc.h geen voorwerpen van den diefstal afkomstig. DE OVERVAL MET BEROOVING TE WESTZAAN. Van de vijf aangehoudenen in verband met fjen .pvorval mei herooving ten huize van ds. van Dokkum, welke Zondagmorgen, zooals ge meld, heeft plaats gehad, zijn gisteren drie ver dachten de gebroeders S. van Westzaan en de chauffeur van den auto waarmede de mannen zouden zijn gekomen uit de voorloopige hech tenis ontslagen, omdat geen voldoende aanwij zingen bestonden om hen langer vast te houden. De beide andere verdachten, die in de woning van den predikant zijn geweest, worden vandaag naar Haarlem gebracht om ter beshikking van de justitie te worden gesteld. Geen ordening door de Staat. Rede voering van minister Oud. Maandagavond heeft Mr. P. J. Oud, minister van finantiën, als gast tegenwoordig bij de gemeenschap- pelijken jaarlijkschen maaltijd van de „lndustrieele Club" te Amsterdam, een rede gehouden, die samen te vatten is onder bet. hoofd: „Crisispolitiek moet zijn Overgangspolitiek." Spr. wees er op, dat de huidige ernstige economi sche storing een andere tijd inluidt Hoe de toekomst er zal uitzien, weten wo niet, maar vast staat, dat, wanneer we weer in opgaande lijn willen komen, wij een peil moeien trachten te bereiken, dat concurree- ren met het buitenland mogelijk maakt. Het dualisme in het regeerinsbeleid. Spr. erkent, dat de regeering soms maatre gelen heeft getroffen, die tot verhooging der levonskosten leidden, maar men bedenke dat wij stonden voor het noodlottige accoord van dalende inkomsten en stijgende uitgaven. Zoo bracht b.v. in 1930 de inkomstenbelasting f 92 millioen op, thans zeker niet meer dan f 45 milli oen, de omzetbelasting, begroot op f 80 millioen. brengt het niet hoogcr dan f 60 millioen, terwijl de invoerrechten ook f 16 millioen beneden de ramin gen blijven. Tegenover dergelijke tegenvallers staan de gewel dige uitgaven voor werkloosheidszorg en de spoor wegtekorten, die reeds de f 40 millioen naderen. Van 1932 op 1936 is onze begrooting echter met f 124 millioen verbeterd, wat spreekt voor de be reikte belangrijke bezuiniging. Ook dualisme bij de landbouw- en cou- tingenteeringspolitiek. Spreker erkent, dat de regeeringsmaatregelen de prijzen van tal van agrarische artikelen hoog houdt en dat daardoor do. industrie benadeeld wordt. Maar bij niet steunen zou 'de landbouw ten on der gaan! De industrie wordt weer gesteund door de con ti ngenteerjng. Het kapitaal gespaard? Men heeft deze regeering wel eens verweten, dat zij de loonen heeft aangetast,doch het kapitaal heeft gespaard. Dit is volkomen onjuist. De regeering heeft zich mede in het belang der credietnemers van ingrijpen op de credietmarkt énthouden, het kapitaal onbeschermd gelaten. De gevolgen zie men in hetgeen met het aandeelen en obligatiekapitaal geschiedt, alsmede in de rente verlaging. v Geen ordening van bovènaf. Spreker ziet uit het bedrijfsleven een toe nemende drang naar organisatie opkomen, maar 'is zeer bevreesd voor een door den Staat opgelegde ordening. De ordening moet uit de maatschappij zelf voorkomen, waarbij overheid behulpzaam kan zijn en in de goe de richting stimuleeren. Leiding dient zij echter niet te geven. Over de toekomst kan niemand iets zeggen. Men dicne echter bij alle maatregelen vertrouwen te hebben in een herstel, want zonder dit optimisme kan niet gebouwd worden aan de grondslagen van een nieuwe opbloei. Verwachting: Zwakke tot matige Zuidwestelijk ke of Zuidoostelijke winc^ nevelig tot half be wolkt, weinig of geen regen, iets zachter over dag. Verdere vooruitzichten: weinig verande ring. H i e r b.o v e n BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 772. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 6 gr. C. 43 gr. F. VETPUISTJES! Verdwijnen spoedig door Dr. May's Bloedzui verende thee. Prijs per pak f 0.75. TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde 103 Schagen. Groote partij margarine in beslag genomen. Gisternacht naderde opd en Rijksweg EttenRoo- endaal een auto met vrij groote snelheid, achtervolgd loor de ambtenaren van den crisis-opsporingsdienst. Gekomen op de Markt in Etten, sloegen zij, waar schijnlijk om de ambtenaren op een dwaalspoor te brengen, den weg naar Rijsbcrgen in. Daar zij met den plaatselijken toestand schijnbaar niet goed op de hoogte waren, namen zij op het Moleneind geko men een verkeerden weg en kwamen in een zand weg terecht, waar de auto tot aan de assen inzakte, zoodat ze niet meer verder konden. Bij onderzoek bleek de auto te bevatten 750 K.G. Belgische margarine. Auto en smokkelwaar zijn in beslag genomen en overgebracht naar den ontvan ger van invoerrechten en accijnzen te Roosendaal. Van de smokkelaars was echter geen spoor meer te ontdekken. GOEDERENTREIN IN RUSLAND ONTSPOORD. Verscheidene dooden en gewonden. Leningrad. Tusschen Leningrad en Moskou is een goederentrein ontspoord en van een steile helling gestort. Twee en veertig wagons werden vernield. Er zijn verscheidene dooden en gewohden. IJsclub Warmenhuizen. De ijsclub S.I.S. hield Dinsdagavond haar jaar vergadering in de zaal van den heer Slikker. De voorzitter, de heer H. G. Rijs, opende de ver gadering en heette de aanwezig-en welkom. Spreker betreurde de geringe opkomst. Slechts zes leden war ren aanwezig; ook het bestuur was niet voltallig, en was maar met vier vertegenwoordigd. De heer P. Mosch, als secretaris, las hierna de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Bij de mededeelingen bracht Voorzitter naar vo ren, dat, de bode naar tevredenheid zijn taak ver vult en hem hiervoor zijn dank betuigt. De achter stallige contributie is zeer gering. Jaarverslag. Hierbij werd vermeld, dat acht inschrijvingen waren binnengekomen voor het gras gewas (over 1935). De laagste inschrijving was f 80 en de hoogste f163 en gegund aan de hoogste in schrijvers, de heeren Jn. Glas en P. Tijm. Door de droogte was de waterstand verhoogd, om het ge was te bevorderen. Den secretaris werd dank ge bracht voor zijn verslag. Voorzitter deelde mede, dat de krukas van de motor gebroken was en hierdoor nog weer een fi nancieel offer van de vereeniging is gevraagd van f30.De nieuwe vijzel voldoet uitstekend en zet de baan in 24 uur onder water. De penningmeester, de heer Jac.. van Baar, bracht verslag uit betreffende de rekening. Deze is niet zoo rooskleurig, de schuld bedraagt thans nog f 777.46. De heeren P. Mink en W. Koot., laatstgenoemde was niet aanwezig, verklaarden als rekeningnazie- ners boeken en bescheiden te hebben gecontroleerd en na een kleine opmerking alles in orde te hebben bevonden. Voorzitter dankte deze heeren voor de gedane moeite. Voor den heer P. Mink, als aftredend, wevd benCemd de heer K. Koning als rekeningnazienor. Deze nam die benoeming aan. Verkiezing van 3 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren H. G. Rijs, S. Potveer en Tb. van Baar Jr. Deze heeren zijn allen herkozen en namen de herbenoeming aan. Verkiezing van een bestuurslid, wegens vacature ontstaan door het vertrek van den heer A. Barten. Alvorens hiertoe werd overgegaan kon voorzitter niet nalaten den heer Barten namens de vereeniging een woord van dank te brengen voor alles wat liij in het belang van de ijssport heeft gedaan. Na gehouden stemming werd in deze vacature ge kozen de heer C. Barsingerhorn. Daar genoemde niet ter vergadering was. zal hij met de benoeming in kennis worden gesteld. Mocht bij cvent. hiervoor be danken, dan zal gekozen worden geacht de heer W. Gutker Cz. Rondvraag. Voorzitter deelde mode dat van de gymnastiekver. DASKO een verzoek was binnenge komen om een gedeelte van het terrein af te staan voor training. Tevens ligt in de bedoeling van den 7.omer een tuindag te houden. Uit sportief oognunt was het bestuur hier voor en ook de vergadering ging hiermede accoord. Voor de ingang van het terrein zal een afscheiding gemaakt worden. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1936 | | pagina 6