BOUW ZEFF! Middenstanders en Belanghebbenden I LEZING Ch. H.Th. SCHMALZ - Schagen OOO gulden Veegenees- middelen „HET GROENE KRUIS", Paaschprijs Medewerkers gevraagd Uit Bergen. SCHAGER PAASCHLOTEN Uit den Langendijk Advertentiën. Biljartmatch, Houtveiling 30 parken zwaar Hakhout. 3 pond Kalfsgehakt i 1.00 Luxe Spaarklokverzekering Alle ontsmettingsmiddelen J. H. VRIELINK, Bruine Jus van de Kamer van Koophandel op A.S. WOENSDAG 8 UUR N.M„ Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon ELIDIUS KLAAS. J, C. GROOTES. A. GROOTES—Stammes. Anna Paulowna, 22 Maart 1936. Anna Paulowna Café Slikker, As. Dinsdag 24 Maart, nam. 3 en 's avonds 8 uur, over 1000 punten - Cadre, tusschen HOOGLAND en SLIKKER. Donderdag 26 Maart, aanvang 6 uur, Jaarlijksche Match, tusschen 10 spelers van Enkhuizen, tegen 10 van Anna Paulowna even eens bij SLIKKER. op Dinsdag 24 Maart a.s. des n.m, 1.30 uur precies, o. d. Een denkooi v. d. hr. K. KORVER, Ruigeweg OUDESLUIS, van ongeveer Deurw. VAN HUIT. 2i/2 POND DE MEEST PRIMA Ossenlappen f 1.00 Gebr. KWEL DAM SCHAGEN. TEL. 64. lste Klasse Levensverzekering- Maatschappij vraagt voor haar afdeeling' Heeren met veel Dames en relatiën. Aangename werkkring. Hulp van een Inspecteur. Brieven onder motto „Medewerker", aan het jBureau dezer courant. Iedereen kan zelf bouwen en goedkoop wonen, indien hij eenig geld bezit of bijeen kan sparen. Vraagt inlicht, onder No. 80, Bureau van dit blad. voor Koeien Paarden Varkens Honden Pluimvee Alle instrumenten, verplegings artikelen voor het zieke vee. bij het oude vertrouwde adres De jus moet bruin. zijn. Maar het lukt niet altijd. Met Buis- man's G.S. krijgt U heerlijke bruine jus. Hoe, dat vertelt U een receptenboekje, hetwelk U gratis op aanvraag door de fabriek wordt toegezonden. Dat koffie, gezet met Buis- man's G.S. zo lekker is, weet haast iedereen. U toch ook, nietwaar? Let vooral op het merk der echte N.V. v/h R. BUISMAN-ZWARTSLUIS Wij noodigen U uit, tot het bijwonen van een in het lokaal van den heer S. Kuiper te SCHAGERBRUG waar voor U een uiteenzetting zal worden gehouden over het doel en de werking van de Kamer van Koophandel. Verzuim niet deze leerzame avond bij te wonen. Entrée 10 cent, voor de gemaakte kosten. Gezamenlijke Middenstands-Vereenigingen van Z IJ P E. Hoogzijde 115 Schagen. Het aardigste huis kan men bederven of mismaken door niet bijpassende gor dijnen te kiezen. Het is ook niet ten onrechte, dat vele moderne bouwmeesters graag geraadpleegd worden bij de keuze van gordijnen voor hun bouwwerken. Dit behoeven niet altijd de duurste te zijn. Neen, de eenvoudige zijn vaak de bestel Maar ze moeten passen bij het karakter van het huis. Kiest dus met zorg. Wij hebben vele jaren ervaring, die wij U gaarne ten dienste stellen. Koop bij ons Uw gordijnen, en U is tevreden I is de waarde van den grooten 50 cent per lot. Trekking 2 April 1936. GEMEENTERAAD. Zooals wij reeds in ons blad van Zaterdag hebben gemeld, is de Raad dezer gemeente in openbare zit ting bijeen geroepen op Donderdag 26 Maart a.s., des middags om half drie, ter behandeling van de volgen de agenda-punten. 1. Vaststelling der notulen van het verhandelde in de openbare vergadering van 30 Januari 1936. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. om op grond van art. 86 3e lid der Gemeentewet, het aantal wethouders op 3 te bepalen. 4 Aanvragen der Bijzondere Schoolbesturen om voorschot op de gemeentelijke vergoeding, overeen komstig art. 101 en art. 101 9e lid (vakonderwijs) der lager onderwijswet 1920. 5. Verzoek van de studie-commissie tot bestudee ring van de instelling van een middenstands-borgstel lingsfonds voor Hollands Noorderkwartier, om toe zegging van finantieelen steun, ten behoeve van de stichting van bedoeld fonds. 6. Voorstel tot vaststelling van eenige pensioens grondslagen. 7. Bezwaarschrift van den heer D. W. Beijllonse te Amsterdam d.d. 3 Febr. 1936 tegen het besluit van B. en W. d.d. 29 Jan. 1936, houdende het verleenen van een voorw. vergunning tot het houwen van een dakkapel, kolenhok en schuurtje, aan en achter zijn woonhuis, gelegen aan de Hertenlaan Nr. 4, waarbij de bouw van het schuurtje werd toegestaan onder voorwaarde, dat de voorkant daarvan op minstens 4 meter uit het meest achterwaarts gelegen bouwdeel van het woonhuis wordt geplaatst. 8. a. Voorstel tot het op verzoek verleenen van eer vol ontslag aan den heer R. Wiarda als voorzitter der Commissie van Plaatselijk Toezicht op het Lager On derwijs. b. Benoeming van een nieuwe Voorzitter. In verband met het feit, dat de heer Wiarda is komen te behooren tot de categorie ouders van leer lingen eener bijzondere school, heeft hij als^ voorzit ter eervol ontslag verzocht. Ter benoeming van een voorzitter uit de overige ingezetenen dragen B. en W. voor den heer H. Linde boom, wonende aan den Buenveg, die op onderwijs gebied deskundig is. 9. Behandeling en eventueele vaststelling der ge meente-begrooting, dienst 1936 met begrootingen voor 1936 van het gemeentelijk Woningbedrijf, Gemeen telijk Electriciteitsbedrijf en van het Burgerlijk Arm bestuur. 10. Rondvraag. BEGROOTINGEN 1936. De gemeentebegrooting sluit voor den gewonen dienst met een totaal aan ont vangsten en uitgaven van f508.550.12 en voor den kapitaaldienst met een totaal van f234.702.35. In 1936 zal voor bijzon- deren finantieelen steun noodig zijn een bedrag van f 44.063.46. Wij ontvingen de begrooting van Inkomsten en Uitgaven voor het dienstjaar 1936, met het rapport van de commissie toto nderzoek. In het nummer van heden ontbreekt onsd ep laatsruimte om hier aan een beschouwing te wijden; wij bewaren deze dus voor ons blad van morgen. De begrooting sluit met een totaal aan ontvangsten en uitgaven voor den gewonen dienst van f 508.550.12 envoor den kapitaaldienst van f 234.702.35. Op 1 Januari 1936 bedroeg het nog te betalen be drag op de gesloten geldleeningen f 1.074.205,17. waarvan per jaar moet worden afgelost een bedrag van f52.704.08. De begrooting van het Gemeente-slachthuis geeft een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f9005.27. Nadeelig slot f 930.27. Het Huurverlagingsfonds sluit met een totaal van f 883.69 aan ontvangsten en uitgaven. Aan huren van woningen is voor '36 aan de gemeente verschul digd een bedrag van 2642.60 en aan huur of pacht van landerijen f 1402.04. Gerekend wordt, dat in 1936 voor bijzon deren fi nantieelen steun benoodigd zal zijn een bedrag van f44.063.46, welk bedrag maximaal als belasting kan worden verkregen. KOORVEREENIGING BERGEN Mevr. v. d. Veen-Wilson, declamatie, Mej. M. Tolle, alt, en het Kinderkoor niet den Blokfluitgroep In de groote zaal van de „Rustende Jager' gaf Zaterdagavond de Koorvereeniging „Brgen' directeur de heer Joh. Brands uit Alkmaar een uitvoering, welke ons niet ten volle bevredigd heeft. Ongetwijfeld werd er veel goeds geboden. Doch over het algemeen vonden wij de samenstel ling van het programma niet gelukkig. De ge kozen zangnummers waren te weinig sprekend en misten ten eenenmale de noodige frischheid. Het best was ongetwijfeld het dameskoor, dat vooral in „De Stille" een compositie van den directeur een mooie eenheid aan den dag legde en dat buitengewoon zuiver van klank was. In de Kerstcantate van Frits Dietrich beviel ons de declamatie van Mevr. van der Veen-Wilson uit Alkmaar zeer goed. Zij beschikt over een fraaie stem en een prijzenswaardige zeggingskracht, 't Kinderk. klonk niet steeds, even zuiver en Mej Tolle, die de altpartij zong beschikt weliswaar oveer een mooi geluid, doch schoot te kort in den ondertoon, terwijl de overgangen niet soepel genoeg waren en daardoor veel aan bekoring moesten inboeten. Dit kwam vooral in de Solo- nummers tot uiting. Veel beter dan in de Cantate was het Kinder koor in de vijf eenvoudige liedjes van v. Tus- schenhroek, welke zij beheerschten, terwijl het nummertje „Geef mij een sigarenbandje" een dergelijk succs oogstte, dat het moest worden ge bisseerd Wat betreft de Blokfluitgroep, kunnen we constateeren, dat deze sedert het vorige jaar steeds is vooruitgegaan en vooral in de begelei ding van het Kinderkoor bij het Oud-Kerstlied „Er is een roos ontsprongen" zeer goed speelde Maar de blokfluit kan ons geenszins bekoren als er menuetten van Mozart op worden uitge roerd; het geluid klinkt daarvoor te ijl, heeft te weinig volume en kiest ten eenenmale bet teere, waardoor Mozarts muziek zoo'n wonderlijke ont roering kan teweeg brengen. Het Weihnachts concert van Johann Vier- danck voor Vrouwenkoor, violen en piano sloot op waardige wijze het programma af. De dames solisten kregen bloemen, terwijl aan het einde der uitvoering de heer Lek namens de Koorver-? eeniging gelegenheid vond allen dank te brengen die hunne "medewerking hadden verleend. Een speciaal woord van dank richtte spr. tot den directeur den heer Brands en tot Mevr. Groot, wie hij een fraaien bloemenmand als een blijk van hulde voor haar harde werken in het belang der vereeniging overhandigde. De Sonny-Band zorgde op de haar bekend^ wijze voor de muziek, onontbeerlijk voor het bal NOORDSCHARWOUDE. DE J.V.A. OVER LUCHTBESCHERMING. Zaterdagavond werd in het lokaal van den heen L. Hop een vergadering gehouden door de J.V.A., afd, Langendijk. De belangstelling was niet groot, Pl.m, zeventig personen waren aanwezig. De heer Dr. J. Ruttink sprak over het onderwerp* Is luchtbescherming mogelijk? Spr. behandelde de, technische vragen van de luchtbescherming, waarbij; hij o.m. de verschillende soorten bommen noemde, welke worden gebruikt en de trefkansen van de bom» men, welke 4 is. Van de honderd bommen komen er zoodoende 96 op de omgeving terecht. De bescher» mingsmiddelen, het stichten en dicht maken van kei» ders zijn niet voldoende. De bommen behoeven niet op het trefpunt terecht te komen. Ook op zekeren af» stand hebben ze nog vernielende werking. Spr. memoreerde hetgeen de N.R.Ct. schrijft oveii de werking van een spring-bom. Ook de verwoestende werking van brisant-bom* men werd door den spreker genoemd, b.v. hoe een bom van 1000 K.G. een huis door den luchtdruk kan verwoesten. Daarbij komt nog de sterkte welke dg kelderzolders zullen moeten hebben om het puin van; het huis te kunnen houden. Bij een huis van twee verdiepingen is dit 1500 K.G. per M2. Men komt al hoe langer hoe meer terug van den kelder als be» schermplaats. Een schuilplaats boven den grond zal hij iy2 steen-dikte, scherfvrij zijn. De voorgeschreven maatregelen zijn alle lang niet uit te voeren, zooals bijv. het voorschrift dat bij elk nieuw te bouwen huis een gaskelder moet wor» den gebouwd. Het gevolg zal zijn, dat de huishuren; omhoog moeten en de huizenbouw zal stop zetten* Duister maken geeft ook niet voor de burgerbevolking* De groote plaatsen kan men vinden door toestellen welke werken op de ultra-roode stralen. Bovendien geven de wateren en de broeikassen b.v. het dunel» licht weer. Verder is er nog lichte maan, waarhij het' bombardement zeer geschikt kan geschieden. Vluch* ten naar het platteland zal, bij grooten toeloop, zee? groote moeilijkheden brengen met de voedsel voorzie» ning, etc., terwijl er zeer veel personen niet kunnen worden naar buiten gebracht, zooals zieken, zwak» ken en kleine kinderen. Versterking van reddingsploegen, brandweer, etc., is geen voldoende bescherming. Niet alleen uit de lucht, er kan ook met de artillerie gebombardeerd worden, welke zoo'n groote draag» wijdte heeft, dat kanonnen, in Duitschland geplaatst, Amsterdam en Rotterdam kunnen platschieten. Hierna behandelde spr. de diverse gassen en de uit» werking daarvan. Voor mosterdgas-aanvallen is Ne derland zeer geschikt. Er bestaan 5 wetenschappelijke methoden om gasmakers te doordringen, terwijl de gaskleeding slechts 2 uur bestand is tegen mosterd» gas. Vervolgens besprak de heer Ruttink de z.g. brand» bommen. Wat is de beschermingsmogelijkheid? Technisch alleen door den aanleg van groote kelders. Het beste bestrijdingsmiddel is de bestrijding van den oorlog. De heer W. J. van der Leeden had als onderwerp Lucht". Behalve de technische is ern og 'n andere zijde aan den luchtoorlog, de ethische. Het agressie ve element speelt een groote rol. Spr. behandelde de keuring voor den dienstplicht,- waarbij men een inzicht krijgt van den physieken toestand der soldaten( om daarvan gebruik te ma» ken en de taak van het Roode Kruis in oorlogstijd, waarbij alleen rekening wordt gehouden met het bevel van den Generalen Staf, niet met den toe stand der gewonden. Desnoods worden de gewonden „gezond geschreven" door de doktoren. De generale staf, aldus stelde spr. vast, deinst ner gens voort erug als het gaat om de overwinning. Wij moeten er tegen in gaan, dat de luchtbescher» ming mogelijk is. Deze beschermingsmogelijikheid is een waan. Wij hebben de medewerking noodig van allen, om er op te wijzen, dat de luchtbescherming onmogelijk is en critisoh staan tegenover hetgeen wij doen. Behalve de gevaren' voor den mensch per soonlijk is er nog het gevaar voor den veestapel etc., welke bij een luchtoorlog zeker zullen worden ver» nietigd. Er moet worden gewerkt aan een maatschappij waar de oorlog onmogelijk is. Het gaat er om dat men de vrije beschikking krijgt over de lucht," het welk een essentieele behoefte is voor den menstih, plant en dier. Hierna behandelde spr. de vraag, of men aan de oefeningen moet meedoen of niet. Wanneer men mee werkt aan de luchtbeschermingsoefeningen geeft men de idee, dat er bescherming mogelijk is. De luchtbescherming is alleen mogelijk, als allen er aan meedoen, als de heele bevolking zich laat inschakelen. Spr. dacht aan de kameraden, die we gens dienstweigering in Veenhuizen zitten opgeslo ten en wekte tenslotte op, ter wille van alles wat leeft, nimmer mee te doen aan alles wat tot oorlog leidt. WIELRENNEN ONDERLING GENOEGEN. De ren- en tourvereeniging Onderling Genoegen hield een rit over 65 K.M. voor de A.- en B.-klasse. De uitslag was als volgt: 1. J. Boon 2 uur 8 min. 19 sec; 2. P. Kort 2 uur 8 min. 39 sec.; 3. M. Strijbis 2 uur 11 min. 56 sec.; 4. Joh. Renaud 2 uur 14 min. 8 sec.; 5. C. de Mayer 2 uur 20 min. 40 sec. Voor de junioren, welke 28 K.M. hebben gereden, was de uitslag: 1. Bas Spanjaard; 2. T. Woldhuis; 3. K. Heidsma; 4 C. Zeegers allen 1 uur 1 min. 10 sec. ZUIDSCHARWOUDE. Een deel van de leden van het R.-K. parochiale fanfarecorps „Kunstgenot", heeft zich onlangs afge scheiden en een nieuw corps te Zuidscharwoude op gericht, onder directie van den heer Maas te Alk maar. ST. PANCRAS. Alhier heeft zich een commisie uit de burgerij ge vormd, teneinde het ambtsjubileum van den burge meester, den heer Kroonenburg, feestelijk te her denken. W 1 EK1NGERWAARD Verschillende personen hadden Zondagmorgen bij het opstaan geen water.. Dat was wat. Geen water om je te wasschen, geen water voor de thee, enz. Even bij de buren informecren. Ook geen water. Wat was 't geval? In den nacht van Zaterdag op Zondag hadden een of meer personen de flauwe aardigheid gehad om hier en daar de hoofdkraan dicht te draaien. Het euvel was dus spoedig ver holpen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 4