ft ONZE GOEDKOOPE PATRONEN: VROUW, VVX\ODL MODEGRILLEN. Communie en beves tigen. - In de voorjaarsmaan den hebben zoowel bij de R.K. als Protestan ten kerkelijke plechtig heden plaats. Bij de katholieken doen de kinderen hun eerste heilige Commu nie en in verband met den jeugdigen leeftijd wordt een eenvoudig kinderlijk model ver- eischt, dat b.v. van wit, ivoire, crème of een zeer zachte pastel-tint gemaakt wordt. Onze afbeelding geeft een lieve jurk weer, b.v. van crêpe de chine, mat crêpe of cachemir gemaakt met korte pof mouwen, waarbij lange zijden handschoenen worden gedragen. De hals- en rokgarneering bestaan uit een ruime, ingehaalde strook, die echter aan de hoog op geknipte hals met een hoofdje is afgewerkt. Er wordt een mooi garnituur bij ge maakt van wit en zacht gekleurd batist, be staande uit hemd, broek en onderjurk. De garneering wordt met kleine schulpen af gewerkt terwijl het geheel ten overvloede nog een sober handborduursel kan hebben. De japon, die bij de bevestiging tot lid maat der kerk gedragen wordt door oude re meisjes, kan zwart zijn, alhoewel don kerblauw evenmin uit den toon valt. Mooie zwarte stoffen, wol met zijde, crêpe de chine, doch ook fluweel kunnen voor deze jurken verwerkt worden. Bijzonder goed kleedt jonge meisjes een japonnetje, waar van het bovendeel van voor- en rugpanden evenals de raglanmouwen in den vorm van een pas verscheidene malen wordt in gehaald. De halsuitsnijding is hoog en drie witte bloemen langs de halsuitsnijding vor men de eenige versiering. In de tweebaans- rok zijn vier godets aangebracht, die meerdere malen ingehaald worden. De mouwen zijn driekwart lang en even 'onder de efleboog wordt de ruimte ver schillende malen ingehaald. Tenslotte nog een enkel woord over de aardige nachtjapon van lingerie battist, waarvan de hals met een ruime strook ^vordt afgewerkt. MODEPRAATJE. ALLERLEI DETAILS, i Harmonie en soberheid vereischt. De verschillende details, die op onze kleeding worden toegepast, vormen een Veel belangrijker deel, dan wellicht opper vlakkig gedacht wordt. Het komt niet al leen op hoed, japon of mantel aan, doch zeer zeker op de bijkomstigheden, die na grondig overleg met smaak moeten worden toegepast. 'Het is volstx-ekt niet noodig, dat deze de tails buitensporig hoog in prijs moeten zijn, maar men moet trachten een harmonisch geheel te krijgen. Smaakvolle shawls en doekjes, taschjes, bloemen, kraagjes, garnituren, decoratieve knoopen, clipsen en gespen, artistieke cein tuurs, die heel mooi zijn van goud en zil vertres, koord en lamé. Ieder kleedingstuk, hoe eenvoudig van snit en stemmig van kleur, kan door een goed toegepaste garneering als het ware omtooveren in een geheel, dat apart en ge distingeerd werkt. Handschoenen, tasschen en ceintuur, die meermalen één geheel vormen, doch steeds bij elkander moeten passen als zij uit ver schillende onderdeelen bestaan, werken beslissend voor den totaal indruk, die men maakt. Bij een bruin fluweelen japon past een sobere garneering van goud lamé of een ceintuur van peau de suède en een ket ting van matte vergulde kralen b.v. Een smal kanten kraagje van metaal-kant of een goudleeren ceintuur zijn eveneens mooi. Men ziet ceintuurs in allerlei breedte en van velerlei materiaal gemaakt en zij maken een belangrijk onderdeel der japon nen uit. Men vergete echter niet, dat korte, gezette figuren bij voorkeur geen ceintuur moeten dragen, doch liefst aanéén geknip te japonnen. Is het onvermijdelijk, dan wordt een zeer smal, weinig opvallend cein tuurtje gedragen. Men ziet de meest artistieke gespen met bijpassende clips, die zeer mooi kleeden, doch bij alles wat men draagt, moet een veelheid van kleuren vermeden worden. Soberheid is het parool, waarmede de vrouw, die er gaarne goed gekleed uitziet, rekening heeft te houden. Men ziet veel geklopt metaal voor ver sieringen, ook vooral voor clips, armban den, enz. Ceintuurs met gekleurde steenen zijn zeer modern en deze soort sieraden vindt men veel onder het Hongaarsche werk. Oorknoppen in allerlei kleur, vorm en materiaal worden met een klein klem metje aan het oor bevestigd. Kralen wor den veel gedragen, niet allen aan een ge regen tot kettingen, doch wij zagen o.a. een zwarte japon, die bewerkt was met kleine gekleurde kraaltjes, welke een allerliefst bouquetje vergeetmijnietjes weergaven. Eén mooie geciseleerde knoop maakt soms de eenige garneering van een japon uit. Leeren garnituurs vervangen veelal die, welke van batist, piqué, en andere wasch- itoffen gemaakt worden. Men kan 's win- :ers en evenmin in het voorjaar door het dragen van min of meer zware of donkere mantels deze lichte garnituren met geen mogelijkheid lang netjes houden. Soepel wildleer vervangt ze dan ook uitstekend en als afwerking geeft men aan de buitenom trek een getande, puntige of geschulpte lijn; ook kleine inknipjes op gelijke afstan den geven een aardige franje. HET PRACTISCHE Hoe vele huisvrouwen hebben niet reeds on dervonden bij het ma ken van beslag, dat de kom steeds verschuift. Thans heeft men een practische houder in den handel gebracht, die aan iedere tafel be vestigd kan worden en het gedeelte, waarop de kom geplaatst wordt houdt den bodem vast. Bij het in de juskom gieten van jus of saus, blijven alle klontjes of uitjes achterwege, in dien men er een zeefje op plaatst. Afneemmandjes voor lepels, vorken en mes sen, die met afneem baar materiaal gevoerd zijn, bewijzen goede diensten en zijn tevens hygiënisch. Vorken, waarmede men met een kleine drukbe- weging op de knop een staafje naar om laag drukt, leggen het vleesch gemakkelijk op het bord. Roosters, op gasstellen aangebracht, voor komen bij het opwarmen van spijzen het aanbranden hiervan en kunnen tevens ge bruikt worden om brood te roosteren. Ringen, die in verschillende grootte ver krijgbaar zijn, kunnen op pannen geplaatst worden, waardoor een kleinere pan op de Deze leeren garnituren zijn gemakkelijk schoon te maken, terwijl men van kleine snippertjes knoopen maakt. De handschoenen moeten in kleur har monieeren met de mantel, terwijl veel te weinig aandacht aan een passende kleur van kousen en schoenen besteed wordt. Geweven handschoenen treden meer op den voorgrond, naast peau de suède, wild leer en glacé. Veel werk wordt nog steeds gemaakt van de kappen, terwijl de mooie, elegante tricot handschoenen niet onder doen voor duurdere soorten. De lange en driekwart lange handschoe nen worden in de kleur van de avondtoi letten geverfd, evenals de zijden schoentjes. De bovenstukken zijn volstrekt niet glad, doch allerlei versieringen ziet men er op toegepast. Mooie avondshawls, aardige taschjes, fij ne bloemen vormen een belangrijk onder deel van de avondjaponnen. Zeer practisch zijn de kleine avondkoffertjes, elegante din getjes van zijde, waarin op practische wijze poederdoos en allerlei andere toilet-attri buten in geborgen worden. Prinses Marina van Kent was den afgeloopen winter een der eerste, die op een avondfeest zoo'n mi niatuur koffertje gebruikte. Zeer practisch, vooral voor alleen wonende vrouwen zijn de kleine metalen kettinkjes, waarin de huissluiting bevestigd is, en die met een veiligheidspeldje aan de tasch worden ge hecht. ROK EN BLOUSE. VKK 1822 en VKK 1823. JURK VOOR MEISJES VAN 3—5 JAAR. VKK 1830. Deze jurk, die door- loopende baantjes heeft, kan wellicht uiteen bestaande ja pon gemaakt worden en anders wordt donker blauw of roo- de stof gekozen. De knoopen kunnen af stekend zijn op een blauwe jurk, b.v. rood, op de zakjes en mouwen komt 'n kleiner formaat knoop. De achterbaan is uit één stuk, terwijl aan de voorzijde het middenbaantje op de zijkanten wordt gestikt. Aan den hals een klein spïitje en piqué of fluwee len kraagje. Gladde mduw met stofreep af gewerkt. Prijs per patroon f 0.38. 1830 GA GOED GEKLEED. Een nieuwe premie om dit te bereiken. Wat goede smaak, de lust om zelf uw kleeren te naaien eneen practische handleiding daarbij, dit zijn de drie facto ren, die iedere vrouw in staat stellen goed gekleed te gaan. Sinds Het Practisch Modeblad verschijnt, zien duizenden Nederlandsche vrouwen met belangstelling uit naar elk volgend nummer. De belangstelling is nu vooral ge vestigd op het Voorjaarsnummer van ge noemd modeblad, dat zoo juist is versche nen. Het doet ons veel genoegen, dat wij dit uitgebreide voorjaarsnummer aan de leze ressen van dit blad kunnen aanbieden als een premie, die deze vrouwenrubriek op prachtige wijze aanvult. Liever dan te veel te vertellen over den inhoud van deze premie, die u ongetwij feld veel genoegen en nut zal verschaffen, raden wij u aan even te schrijven aan Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag, waarbij u dan twaalf cents aan postze gels dient bij te sluiten. U kunt ook twaalf cents storten op het gironummer van dit modeblad 203203. Daarna volgt onmiddellijk kostelooze toezending van dit Voorjaarsmo de blad. Wij wenschen onze lezeressen met dit extra dikke voorjaarsnummer veel suc ces! onderste gezet wordt en groente gemakke lijk gewarmd kan worden, waardoor men gas spaart. Knierollen helpen de huisvrouwen, die genoodzaakt zijn vloeren te boenen of het tapijt te schuieren, terwijl aan de muur be vestigde zeven het verstoppen van goot- sleenen voorkomen en tevens, wanneer zij onder de kraan worden gehangen, als koe ler dienst doen. Voor gekleed ziet men steeds meer blouses dragen met rokken, b.v. van zwart satijn. Wij geven hier een rok en blouse weer, waarvan de laatste in perlemoer- satijn gemaakt zou kun nen worden. Deze kleur houdt het midden tus- schen wit en uitgespro ken crème en heeft een mooie, fijne glans. De tweebaans rok heeft een smalle nervure in rechte lijn, die op 25 centimeter vanaf de taille schuin naar boven gaat. De blouse heeft een zeer puntig geknip te pas en een voor- en achterzijde met ruime volant, waarvan de buitenkant ma chinaal geajourd wordt. Midden voor, bo ven de taille is aan de voorzijde een stuk op gestikt, in opgaande lijn, waarop tevens de punt van de pas gestikt wordt. Aan de rugzijde is deze reep recht. Gladde mou wen met volants. Patronen in de maten 424446. Patronen van rok en blouse samen f 0.58, van beide afzonderlijk f 0.38 per stuk. KOOLGERECHTEN. We klagen' als huisvrouw in deze maan den steeds over de weinige variatie in groenten en daarom is het goed kool weer eens op een andere manier op te dienen. Gevulde kool. Men verwijdert van een flinke savoije kool stronk en buitenblade ren, nadat eerst de leelijke bladeren ver wijderd zijn; kook ze 20 min. in zout wa ter, koelt de kool af, maakt het hart voor zichtig los en vervangt dit door de volgen de vulling: 250 gr. gekookte en gepelde kastanjes worden met boter, een weinig suiker en seldery-zout vermengd, daarna voegt men er 50 gr. in dobbelsteentjes ge bakken spek bij en 100 gr. varkensvleesch resten eveneens gehakt en een groote ge fruite (gesnipperde) ui en peterselie, alles goed dooreen mengen en de vulling op de plaats van het hart brengen, daarna de bladeren er omheen wikkelen en het ge heel met draden omwinden In een vuur vaste schotel, die gevoerd is met plakjes spek, en waarin water met een bouillon blokje is gedaan, pl.m. 5 d.L., wordt de kool goed afgesloten gaar gesmoord, ter wijl het vocht gebonden wordt. Opdienen met aardappelpurée. Witte kool met rijst. Men kookt een middel-groote kool gedurende 30 min., laat hem uitdruppelen op een zeef en neemt er een voor een de bladeren af; 150 gr. rijst wordt gaar gekookt en nu doet men laag om laag kool en rijst in een ingevette vuur vaste vorm, strooit zout, gefruite uien en peterselie over elke koollaag en over de rijstlagen legt men plakjes tomaten of pu ree en plakjes spek of dunne laagjes var* kensgehakt, dat vooraf met wat boter half gaar gestoofd is. Over het bovenlaag je, dat uit kool be staat, giet men een beker water, waarin 1 bouillonblokje is opgelost en 1 geklopt ei, daarna bestrooit men het geheel met pa neermeel en legt hier en daar klontjes bo ter, plaatst de schotel minstens één uur in den oven. Deze schotel wordt gegeten zon der aardappelen, b.v. met een bordje soep vooraf is zeer gemakkelijk voor drukke dagen. DE EERSTE LENTEBODEN. De voorjaarsmaanden blijven ïn ons land dikwijls koud en guur en niet tegen staande dit alles, gaat de eeuwig durende wisselwerking in de natuur steeds verder De winter-aconietjes verrasten ons met hun lichtend gele bloemen reeds in Janu ari, Februari en begin Maart gaven ons *n overvloed van sneeuwklokjes en crocussen en vrijwel aan alle heesters zijn reeds zacht groene knopjes en blaadjes te zien. Katjes van wilgen en elzen luiden het voorjaar in en straks zullen wellicht enkele takken van kastanjeboomen hun botten tot blaad jes ontplooien, indien wij dit schijnbaar dorre hout in een vaas met lauw water zet ten dagelij ksch ververschen). De z.g. droogbloeiers, die wij op een bol- lenglas of in het raam plaatsen, zullen wij iederen dag met de noodige aandacht ga deslaan om langzaam, maar zeker het won der te zien voltrekken. Na het bloeien zet ten wij de bollen in de aarde, waar zy een rusttijd doormaken en een volgend jaar weer opkomen. ZORG VOOR DE HANDEN. In den regel is het heel goed mogelijk om, niettegenstaande keuken- en huis werk, goed verzorgde handen te hebben. Het gaat er maar om met enkele dingen rekening te houden of door te voeren. Daar heeft men b.v. roode kool, waarbij het niet mogelijk is deze te schaven zonder dat de vingers blauw worden. Wanneer men de kool in vieren verdeelt, en daarna fijn schaaft, bedekt men de stukken met een liiinen doekje, zoodat de vingers niet in aanraking komen met de kool. Het uitzoe ken van bramen of boschbessen geeft even eens blauwe vingers, doch koopt men dro ge, rijpe vruchten, dan is uitzoeken overbo dig. Men doet de vruchten in een kom of teü met ruim water, alle blaadjes en steel tjes komen naar de oppervlakte en men schept deze met de schuimspaan af, be hoeft ze bij het schoonmaken dus geens zins met de vingers te beroeren. Versche jonge wbrteltjes behoeft men niet te schillen, doch wrijft de dunne huid jes met keukenzout af. Winterpeen, schor- seneeren e.a. worden met kokend zoutwa ter overgoten, daarna eerst afgeborsteld, en daarna geschild. Men kan ze ook eerst een minuut of zeven in het heete water laten liggen. Veel te weinig worden bij het schillen van aardappelen, appelen, peren, winter peen, schorseneeren en asperges nog de z.g. zuinige schillers gebruikt, die het werk tevens veel gemakkelijker maken. Het zijn halfronde mesjes met een opening in het midden, waaroverheen een scheef me talen staafje ligt. Men kan ze in alle huis houdelijke winkels krijgen, doch ook hier geldt weer, dat goede kwaliteit betere waar geeft. Soms zijn ze bekend als: Duitsche aardappelschilmesjes. Ten gerieve onzer lezeressen wor den van de modellen in de rubriek „goedkoope patronen" tegen inzen ding van 25 cent 5 ct. voor ver zend- en administratiekosten, post zegels aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag (Giro 203203), schitterende patronen franco toegezonden. Zij, die van deze goedkoope patronen willen profiteeren, dienen het nummer en de maat van het gewenschte patroon bene vens naam en adres duidelijk op te geven. Indien men tegelijk met het patroon te vens gaarne het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ontvangen, dient men 10 ct. extra in te sluiten. Het verkrijgbaar stellen van deze fraaie patronen is uitsluitend ingesteld om de lezeressen van deze krant te gerieven. Wij hopen gaarne, dat ook Uw kenlssen, die misschien nog geen abonnee zijn, op deze mogelijkheid wilt wijzen, zoodat ook zij in de gelegenheid gesteld worden van de vele voordeelen, die een abonnement op deze krant biedt, te genieten. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. G 25. Het meest aan te raden is om dit model in zwart uit te voeren met een smalle reep crème of zacht gekleurd velours of crêpe georgette langs de hals, ook cloqué is als garneering geschikt, mits bij niet te dun materiaal gekozen. De schuine halslijn kleedt zeer af en om het figuur nog voordeeliger uit te doen ko men is de taillelijn 5 c.M. lager aange bracht. De ceintuur moet slechts zeer smal zijn, terwijl de ruimte van het bovendeel slechts even vloeiend is. Postuurnaadjes in zijnaad en aan schoudernaden. Rechte ach terbaan met heupnaadjes. Voorbaan met diep, puntig heupstuk en twee zijstukken*. Patronen in de maten 48, 50 en 52 EEN EENVOUDIGE BLOUSE. De stoffen blouse heeft een bies langs des puntige halsuitsnijding, die meerdere ma len Is doorgestikt. Een schouderstuk Is tusschen de rug en het voorpand aange bracht, terwijl de ruimte wordt ingehaald en gelijk verdeeld, zóódat 2.5 c.M. van het armsgat af recht wordt gehouden. Blousemouw met manchet, die mét knoopjes sluit en met een schuine punt op de hand komt. Strik van soepele zijde. Patronen in de maten 44—46 en 48

Schager Courant | 1936 | | pagina 10