Abonneert U per April op de Snelle plaatselijke berichtgeving Ultra moderne reportage door middel van de Telex het groote aantal ambtenaren in Bergen. De heer Vrije (Middenblok) zegt, dat er bijna geen raadsvergadering voorbij gaat, of er moet een amb tenaar worden aangesteld. We kunnen het met den heer Van Zoonen dus best nog eens aanzien, meent spr. De Voorzitter zou het zeer betreuren, indien de heer Van Zoonen van ons heen zou gaan en daar is na tuurlijk kans op, als hij niet voor vast wordt aange steld. Dr. Hemelrijk zegt, dat alleen sprake kan zijn van een vaste aanstelling, als er inderdaad van een blij vende functie kan worden gesproken. Is dat zoo, dan is het niet meer dan billijk, dat er een vaste ambte naar wordt aangesteld. Een vergelijking met andere gemeenten gaat niet heelemaal op, we zouden moeten weten, hoeveel aan salarissen hier wordt uitbetaald en hoeveel in an dere gemeenten. Op de gronden door wethouder den Das ge noemd, kan spr. zijn stem aan het voorstel van B. 011 W. geven. De heer Swaag meent, dat dit een aanloopje be- teekont, om den heer v. Zoonen straks in de ver hoogingen te doen deelen. Dr. Hemelrijk varagt, of voor deze vrees aanleiding bestaat? De Voorzitter antwoordt, dat deze man het na 12 Jaren dienst bij de gemeente het niet verder kan brengen dan nog geen f 100 in de maand. Wat de heer Swaag vreest, is dus ongegrond. De heer Brak acht het juist gezien, dat de heer v. Zoonen vast wordt aangesteld. De heer Swaag: Tegen het salaris heb ik geen bezwaar; wel tegen een vaste aanstelling. Het voorstel van B. en W. om den heer v. Zoonen voor vast aan te stellen, wordt dan in stemming gebracht en aangenomen met 8 stemmen voor en 3 tegen. Tegen stemden de heeren Voute, Swaag en Vrije (allen Middenblok). De salarisregeling voor den heer v. Zoonen wordt met algemeene stemmen aangenomen. De dienst der Plantsoenen. De heer Brak vindt, dat de dienst der Plantsoe nen niet voldoende is. Een ervaren tuinman zou nooit geadviseerd hebben heesters te plaatsen aan den Bergerweg, omdat hij vooruit zou geweten heb ben, dat die heestersd ood zouden gaan. Kastanje- boomen mogen niet gesnoeid worden, zooals nu wel gebeurt, meent spr. Voor den dienst der plantsoenen wordt per jaar f1400 uitgegeven; voor dat bedrag kan een ervaren tuinman worden aangesteld. De Voorzitter antwoordt, dat in het bedrag van f 1400 ook zit het onderhoud der beide begraafplaat sen. Dat behoort niet tot den dienst der plantsoenen. Spr. wijst erop, dat het snoeien van de kastanje hoornen in de Vijverlaan wel een succes is geweest. Wat het planten der heesters betreft, werd dit afgeraden, doch B. en W. hebben het doorgezet. Dit. moet dus niet. worden toegeschreven aan ondeskun digheid van den dienst der plantsoenen. De Berger Sportvereeniging. De heer Voüte vraagt ontheffing van het toezicht op de Berger Sportvereeniging. De heeren zijn er, dank zij de buitengewone activiteit in geslaagd deze vereeniging weer in hehoorlijken doen te brengen en heeft daarom dit toezicht niet meer noodig. Een woord van hulde aan het bestuur der Berger Sport Vereeniging acht spr. hier zeker op z'n plaats. (In stemming bij de vergadering). De Raad ontheft den heer Vofite van zijn functie, onder dankzegging voor de bewezen diensten. Kweekelinge met acte. De heer Brak acht een salaris van f520 voor een kweekelinge met acte. die een volwaardigen werk kring heeft, niet in den haak. Snr. wil hiervoor een bedrag van f800 zien uitgetrokken. De Voorzitter antwoordt, dat hij vreest, dat door een post van f800 wcrchuniiik een sfre.en zal wor den gebaald en dat Oed Staten zullen zeggen: doe het *na*»r zonder die kweekelinge met arte. Dr. Hemelrijk vreest eveneens, dat Gedeputeerden den post van f800 zouden schrappen, Noodgedwon gen moeten we dus den post wel op f520 brengen. De post wordt dan aangenomen; n.1. f520 voor de kweekelinge met acte. Het Vervolgonderwijs. De heer Hemelrijk meent dat het Vervolgonderwijs tenslotte valt als offer der bezuiniging cn dat be treurt spr. Het particuliere initiatief komt nu op en voorziet in de behoefte. Ongeveer 2000 leerlingen van de Avondschool der Vereeniging Arbeidsontwikke- ling volgen dit vervolgonderwijs. Dit heele stelsel van onderwijs zal zich geleidelijk uitbreiden; er zijn plannen om hiervoor een bepaald systeem te maken. Daarover wil spr. toch z'n vreugde uitdruk ken. Ook instituten van andere strekking dienen dit onderwijs ter hand te nemen. Zulks lijkt spr. een algemeen volksbelang. De heer Dingcrdis meent, dat jongens die ver volgonderwijs volgen, daaraan zeer veel zullen hebben voor hun verdere leven. Spr. betreurt het zeer. dat de subsidie hiervoor niet weer wordt ver leend. De heer Ellis is dezelfde meening toegedaan cn wil daarvoor eenzelfde bedrag als \erledcn jaar op de begrooting brengen. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en aange nomen met 6 stemmen voor en 5 tegen. Tegen stem den de heeren Swaag, Voute en Vrije (Middenblok), wethouder den Das en de voorzitter. Subsidie aan de Handelsschool. Dr. Hemelrijk wil de subsidi» aan de Handels school eerst bespreken. Deze subsidie is „onver plicht," gegeven, want de Regeering heeft de ge meenten in dezen geen verplichting opgelegd. Als de finanfieele toestand het toeliet, zou spr. tegen de subsidie geen bezwaar maken; in dit geval ech ter komt de subsidieering ten goede aan kinderen van alle gezindten. Moeten we nu de ouders van kinderen die Handelsonderwijs willen genieten, ge meentelijkon steun onthouden? Deze vraag wil spr. ontkennend beantwoorden. De Handelsschool in Alkmaar staat er dubieus voor cn wordt elk jaar aan getornd. Toch wil spr. zich niet verzetten tegen een subsidie ann deze sdhool. Immers: de ouders zouden voor hun kin deren van dit onderwiis verstoken blijven En als de subsidie wordt ingehouden, dan worden tal van minder draagkrachtige ouders ceduneerd. De vraag is: moet nu het B K. Lyceum ook deze subsidie kriigen? De billiikheidsgronden erkent spr. doch dezplfde motipvon als voor het Handelsonder wijs kan snr. niet aanvoeren. In deze tijden van finantieele besnoeiing acht spr. Hn+ n1"* nm—4«o»hf_ voor het R.K. Lyceum een sub sidie te verleenen. Wethouder Miltenburg antwoordt, dat hij had -■ehnpt. dat de Baad een meer ruim standpunt zou hebben ingenomen tpn aanzien van het bijzonder onderwijs; Spr. pleit voor subsidieering aan het R.K. r.vreum en hoopt dat in dpn raad daarvoor een meerderheid zal worden gevonden. Dr. HemeMik erkent dp billijkheid znoals hij reeds gezegd heeft, doch in dezen tijd is zijn argument om geen nieuwe subsidies te verleenen. voor hem klemmend. Als de finantieele toestand het weer zou toelaten, dan zal spr. gaarne zijn standpunt wij zigen. Tn stemming gebrarht het voorstel om aan de Han delschool een subsidie te verleenen, van f 360 wordt met alleen de stem van den voorzitter tegen, aan genomen. Daarna komt in stemming het ovorstel om aan het R.K. Lyceum eveneens pen suhsidie te verleenen, hetwelk wordt aangenomen met fi stemmen voor en 5 tegen. Voor stpmden de heeren Ellis, de Koning. Dmn-erdis, de heide wethouders en de voorzitter. De vergadering wordt dan om kwart voor zes ge schorst tot des avonds half acht. AVONDZITTING. Als om half acftf voorziter de vergadering her onent, wordt het debat over de begrooting voortge zet. Penningmeester Burgert Armbestuur De beer Vriie zegt. dat de heer Keesom een min der prettige uitlating heeft gemaakt aan het adres van den heer Zwakman. Spr. meent, dat de pen ningmeester op eenvoudige, doch duidelijke wijze het "beheer van het B. A. heeft gevoerd. Nu zegt de heer Keesom, dat een assistent voor den heer Zwak man moet worden gezocht, maar beter vindt spr. dat de heer Zwakman zelf naar iemand zoekt, die hem terzijde kan staan. De Voorzitter is daar niet op tegen, doch dan moe ten B. en W. genoegen kunnen nemen met den as sistent. welke de heer Zwakman uitkiest. De heer Voute zegt, dat het er enkel om gaat de staten over te brengen in een tabellarisch kasboek. Wethouder den Das wijst erop, dat. het werk bij het Armbestuur zich steeds meer uitbreidt. Dat brengt veel werkzaamheden met zich mee en daar om wil het nieuwe bestuur van het B. A. een goede en deugdelijke administratie invoeren. Er moet een man komen, die de boekhouding behoorlijk in orde brengt, dan wordt natuurlijk den penningmeester ander werk opgedragen. Bij de reorganisatie is er ook aan geda6ht, dat de zaken van het B.A. niet meer ten huize van den secretaris-penningmeester worden behandeld, doch in een perceel aan de Karei de Grootelaan. Dat brengt meer werk mee voor den heer Zwakman en daarom is een verhoogïng van salaris noodig. De heer Voute acht het. pijnlijk over een persoon te spreken, maar als dit een up to date man was, dan zou een verhooging niet noodig zijn. Nu wordt er weer een nieuwe betrekking in het leven geroepen. Het is dus wel beter, dat de heer Zwakman zelf iemand zoekt die hem ter zijde staat en ook zelf de vergoeding voor die hulp vaststelt. Wethouder den Das wil er toch nogmaals op wijzen, dat het werk van den secretaris-penningmeester enorm is toegenomen. De heer Dingcrdis gelooft, dat de heeren niet op de hoogte zijn van de drukke werkzaamheden van den secrefaris-peningnmeester. De heer Hemelrijk: Daar gaat het niet om. Niemand betwist dit. De heer Zwakman wordt zeer gewaar deerd ais bestuurslid van het B. A., doch geconsta teerd is, dat hij in administratieve kennis te kort schiet, nu het werk zoo is uitgebreid. Maar daarom willen wij geen van allen den heer Zwakman missen B. en W. echter hebben zelf den man uit te zoeken om de secretaris-penningmeester bij te staan; dat maakt absoluut geen verschil. De Voorzitter zegt, dat een belangrijk bedrag zai worden uitgespaard, als er een administratief onder legd persoon komt. Dr. Hemelrijk: Maar dan moeten B. en W. ook zeg genschap hebben over den man, die er komt. De Voorzitter gelooft toch ook, dat de heer Hemel rijk gelijk heeft. De heer Vofite: Maar het wordt hier alweer een permanente administrateur voor het B. A. De heer Swaag: Het is toch van tijdelijk karakter? De Voorzitter: Dat hangt af van den levensduur van den héér Zwakman. De heer Vrije meent, dat het goed is dat de man geholpen wordt, maar niet op kosten der gemeen schap. Het voorstel van B. en W. om aan den heer Zwak man een administratieve hulp toe te voegen, wordt dan aangenomen, met aanteekening dat de heeren Vofite en Vrije geacht worden te hebben tegen ge stemd. Vliegende winkels. Dr. Hemelrijk vindt het onwcnschclijk. dat hier 's zomers maar vliegende, winkels komen, die de ver diensten van de neringdoenden weghalen, zonder de lasten der gemeente te dragen. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. de mogelijk heid overwegen om beperking van verkoopgelegenhe den in het seizoen. Subsidieaanvrage en belastingverhooging De Voorzitter zegt, dat er van het Rijk pen extra subsidie is gevraagd van f 23.000; door een fout van de inspectie der Belastingen moet nu f 10.000 meer worden gevraagd, dus f 30.000. De vraag is, moeten we dat nu doen, wat een beroerden indruk maakt, of moeten we ons houden aan f 23.000 en nu reeds de opcenten op de personeele belasting mei 40 ver hoogen? Dr. Hemelrijk vraagt zich af, of dit nu geriskeerd moet worden? 20 opcenlen on de gemeenfefondshe- •asting komt veel meer ten laste van de gegoeden, dan 40 onc.enten op de. personeele belasting. We heh- ''cn nu nog een armslag, n.1. eerst, de personeele be lasting opvoeren, daarna onder drang der Regeering verhooging der gemeentcfondsbolasting cn van eeni- ge andere belastingen. De Voorzitter: En dan komen we nog f 11.000 te kort. De heer Voüte wil niet nu al verhoogen, maar eerst kalm afwachten. We krijgen nu een verhooging van 40 opcenten op de personeele belasting, maar dan hangt den inwoners nog veel meer boven het hoofd. Dr. Hemelrijk: Dat kunt U toch niet boven hun hoofd wegnemen. Wethouder den Das merkt op, dat de gemeente weliswaar f 41.000 ontvangt uit het werkloosheids- subsidiefonds, maar het Rijk krijgt daarvoor f 62.000 meer terug. Daardoor is Bergen niet te financieren en zijn wij slachtoffer van de gewijzigde belasting wetten. Het is hier geen kwestie van foutief finan cieel beleid. De Voorzitter: 40 opcenten op de Personeele belas ting beteekent f 16.000 meer en 20 opcenten op de gemeentefondsbelasting f 12.000 meer, maar dan ko men we nooit aan de f 62.000, welke ons door het Rijk is afgenomen. Dr. Hemelrijk: Wat geeft het nu of we ons blij maken met een doode museh. De heer Voüte: Heelemaal geen doode musch, maar we moeten afwachten, wat de Regeering ons oplegt. Dr. Hemelrijk meent, dat als we f 23.000 aanvra gen, we er ook wat tegenover moeten stellen. Een an dere manier van doen is volgens spr. struisvogel politiek. Wachten we af, wat de Regeering ons 'op legt, dan verliezen we onze autonomie. Spr. is voor het voorstel van B. en W. de personeele belasting met 40 opcenten te verhoogen, al zij het ook met bloedend hart. De hoer Dingerdis zegt, dat de Regeering toch geen belastingverhooging in topvorm zal eischen? De Voorzitter: Zonder eenig gewetensbezwaar. (Gelach). Het voorstel van B. en W. om de personeele belas ting met 40 opcenten te verhoogen wordt in stem ming gebracht en verworpen met 4 stemmen voor en 7 tegen. Voor stemden de heer Hemelrijk, de bei de wethouders en de voorzitter. Er zal dus worden afgewacht, wat de regeering in deze zal doen. Subsidie aan de V.V.V. De heer Swaag wijst er op, dat het subsidie aan de V.V.V. met 5 pet. kan worden gekort. Wellicht kan de V.V.V. op drukwerken bezuinigen, daar is geen antwoord op gegeven. Den heer Dingerdis lijkt het onjuist een vereeni ging als de V.V.V. te korten op hei subsidie. De Voorzitter: En het Witte Kruis dan en de kraam- verzorging? De heer Dingerdis zegt, dat wil Bergen behoorlijk blijven bestaan, de V.V.V. zoo krachtig mogelijk dient te zijn. Dat is een Bergen's belang. Dr. Hemelrijk voelt voor een automatische behan deling der subsidies niets; elke vereeniging moet af zonderlijk worden beschouwd. Alle vereenigingen kosten geld. de V.V.V. daarentegen brengt geld in. De heer Voüte wijst er op, dat alle bestursleden hard werken, er geen cent voor krijgen, maar er geld op toeleggen. Wat betreft het drukwerk, merkt spr. op, dat dit steeds gaat naar één drukker, zonder dat er een aanbesteding plaats heeft. Laten we dit nog eens aan de V.V.V. vragen en krijgen we daarop geen antwoord, dan zou spr. er voor zijn het subsidie me* 5 net. te korten. Wethouder den Das zegt, dat er geen korting is toegepast op sociaal-hygiënische vereenigingen en ook^ niet op de V.V.V., welke een economische ver eeniging is. Spr. vindt het onjuist het suhsidie van de V.V.V. te korten, omdat ze geen antwoord heeft gegeven op de kwestie inzake het drukwerk. Dat noemt spr. een interne, aangelegenheid. De Raad gaat er mede accoord dat het subsidie aan de V.V.V. op f 1000 blijft gehandhaafd. Administrateur woningbedrijf, De Voorzitter zegt, dat de heer Balfus heeft be dankt als administrateur van het Woningbedrijf. B. nn W. hebhen nu den heer Rovers hereid gevonden voor f 50 per jaar de administratie te voeren en de beer R'ankendaal wil voor dezelfde som de huren 'nnen. Dan is de f 100, welke de heer Baltus kreeg, dus gehalveerd. De Raad gaat hiermede accoord. De hegrooting wordt daarna zonder stemming in haar geheel aangenomen. Rondvraag, Deze levert niets van heiang op, waarna de voor zitter de vergadering sluit SCHAGER COURANT

Schager Courant | 1936 | | pagina 14