Bietenverbouw Nederl. ambulance toch overvallen Wieringermeer Onze defensie Predikbeurten. Geen beperking der vlootbouw Nog steeds grens incidenten in het Oosten Uit onze omgeving. Den Helder De installatie van Burge- meester Ritmeester EERSTE KA HER. VERDEÈLDHElp BIJ DE VRIJ- ZINNIG DEMOCRATEN - GRAAF DE MARCHANT ET D'ANSEM BOURG EÉN BOLSJEWIST? Bij de debatten die gisteren in de Éérste Kamer zijn gevoérd óver de defenSiebegrooting en defensie- fonds bleken ook hier de vrijzinnig-democraten ho peloos verdeeld ten aanzien van het defensie-vraag stuk. - Prof. van Embden wil een miniatuiir legertje, dat bij een inval uit het Oosten een andere mogelijk heid ziet de hoogleeraar blijkbaar niet voetje voor voetje terugwijkt en zich schaart onder de ba nieren van een of andere grooto broer, die helpt om dan b.v. bij Parijs of Verdun de vijand te bestoken. Een soort vlucht-legertje dus! Prof. van Embden verwacht alle heil van' den Vol kerenbond en wil door tijdig aan de haal gaan de verwoesting van ons kleine grondgebied voorkomen De tweede vrijzinnig-democraat Mr. Werker, liet een geheel ander geluid hooren. Deze erkende, dat na de mislukking der internationale ontwapening Nederland' paraat behoorde te zijn en trok daaruit de eenig mogelijke consequentie, zoodat hij niet al leen voor de begrooting, maar ook voor het defen siefonds zal stemmen. Wij kunnen nu dus al drie verschillende opvat tingen in vrijzinnig-democratische kringen consta- leeren en wel de groep Oud-Werker,, die voor de ont werpen is, Joekes-Schelhuis voor de begrooting, maar tegen het fonds en de ontwapenaars dutrance van Embden c.s. die het voorbeeld der S.D.A.P. vol gen en om de heete brei heendraaien, bang zich te branden. Want ook de S.D.A.P.'ers in de Eerste Kamer deel den mede, te zullen tegen stemmen, hoewel' mevr. Pothuis-Smit te kennen gaf, het niet onmogelijk te achten, dat de S.D.A.P. met het oog op het fascis tisch gé-vaar haar standpunt in de toekomst zou wij zigen. Een heel ander geluid liet de N.S.B.-afgevaardigde Graaf de Marchant et d'Ansembourg hooren. Deze wil een' góed toegerust oorlr^rsleger van een mil- lioen man en door toepassing van algemeene dienst plicht contingenten van circa 70.000 man met een eerste oefeningstijd van 15 inplaats van maand. Over de kosten van een dergelijke maatregel sprak de afgevaardigde niet. Als oplossing ziet hij waarschijnlijk de door hem geopperde wenschelijkheid om de rente der Staats- leeningen terug te brengen tot 1 door het- leenen van daggeld. Hier waagde de militair geschoolde heer d'Ansem bourg zich op zeer gevaarlijk terrein, want hij kreeg van minister Oud, die jongleert met dynatnisch en statisch kapitaal, kon en lang geld als een ander met een kaatsbal, zulk een scherpe deskundige re pliek, dat Graaf d'Ansembourg van antwoord afzag. Minister Oud toonde aan dut de denkbeelden van Graaf d'Ansembourg zuiver bolsjewistisch zijn.omdat zij neerkomen op annuhering van onze Staatsschuld zoodra deze geachte afgevaardigde en de zijnen aan het bewind komen. Immers bij verklaart uitdrukke lijk het tegenwoordig beleid niet te willen sanction- neeren. De heer d'Ansembourg. aldus de Minister, ontpopt zich thans als volbloed bolsjewist. De N.S.B. heeft in haar program staan', dat' dèStaatsschuld moet. worden afgelost,..,Dat is,; althans,,:eensyegj.^pjiedere politiek en Zijne Excellentie zal diep de hoed afne men voor den N.S.B.-miriister, dien dat gelukt, Hij had zijn ooren al gespitst om van den heer d'Ansem bourg het kunstje te vernempn, hoe de schuld af te lossen, maar thans verkondigt deze de bosjewistische stelling: „Je moet jé schulden niet betalen". In tegenstelling met Prof. van Embden wil de katholieke afgevaardigde Mr. Jansen allerminst onze Oostelijke provincie zoo maar zonder slag of stoot aan den vijand prijs geven. Deze spreker wil niet „klaploopen" 0|> den Volkerenbond en zegt dat onze volkseer medebrengt eerst zelf voor een behoorlijke weermacht te zorgen, alvorens bij anderen om hulp aan te kloppen. Na nog een felle aanval van den heer Briët (a. r.) op de liberalen, die hij verwijt tegen de vloot wet te hebben gestemd, waaronder thans onze ma rine nog steeds lijdt, neemt de Minister van Defen sie a.i. de heer Colijn het woord, die verzoekt zijn rede heden, Donderdagmiddag te mogen houden. ZONDAG 29 MAART. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Doop. Dirkshorn, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onder werp. Pontius Pilatus. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Winkel, geen samenkomst. Valkkoog, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Wieringerwaard, nam. 7 uur, Ds. Tinholt. Avond maalsviering. Barsingerhora, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Mej. J. Boot, godsd. onderwijzeres. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. v. Wichen. Zang. Julianadorp, nam. 7.30 uur, Ds. van Wichen. Burgerbrug, zie St. Maartensbrug. St. Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Bevestiging van nieuwe lidmaten. Collecte Fonds Noodl. Kerken en Personen. Oudesluis, geen dienst. Petten, geen dienst. Schagerbrug, geen dienst. Zuidscharwoude, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Groet, nam. 7 uur, Ds. Boeke. Schoorl, zie Groet. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Bevestiging van lidmaten. Oosterland, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Bevestiging van lidmaten. Eenigenburg, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Poel. Hoogwoud en Aartswoud, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhora, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Avondmaal. Oêdesluis, nam. 2 uur, Ds. R. van der Veen. Avondmaal. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. J. D. v. Calcar, van Beverwijk. Hippolytushoef, voorm. 10 uur. Ds. Meihuizen. GEREF. KERK. Kolhorn, voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur, de heer D. Visch. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.30 uur, Ds. ter Linden, van Am sterdam. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur, de heer Deen. Schagerbrug, Bijeenkomst Chr. Jongemannenver- eeniging, Maandagavond 8 uur, in het Evangelisa- tiegebouw. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur en nam. 7 uur, de Keer A. Donker, van Zaandijk. Groote teleurstelling bij Wieringermeèr- boeren wegens sterke beperking van bie tengaranties. Alkmaar: De pachtboeren in de Wie ringermeer hebben dezer dagen mededeeling ontvangen, dat van de aangevraagde bieten garanties slechts de helft, d.w.z. gemiddeld pl.m. 7V2 van het door hen geëxploiteer de bouwland, toegewezen is. Deze mededee ling heeft wel zeer groote teleurstelling bij de in den nieuwen polder gevestigde jonge boeren teweeg gebracht. Door deze sterke be perking is het hun onmogelijk geworden op de jonge Wieringermeergronden, alwaar een normale cultuur nog niet mogelijk Is, een rationeel bouwplan tot uitvoering te brengen. Zooals overal is ook in de Wieringermeer een zijdige graanbouw uitgesloten, zoodat zich de behoefte aan vruchtwisselingsgewassen al daar in sterke mate doet gevoelen. Nn is het bietengewas op het zeeklei-gebied een voor vruchtwisseling onontbeerlijk gewas, doch in de Wieringermeer bestaat daaraan nog groo- tere behoefte, omdat verbouw van andere bij uitstek aangewezen vruchtwisselingsgewas sen, zooals aardappelen en peulvruchten, met het oog op den strnctnurtoestand van den bo dem, nog niet of slechts in beperkte mate mogelijk is. Men is dan ook de overtuiging toegedaan, dat deze geringen bietentoewijziging niet zal nalaten zijn terugslag te geven op de groote. belangstelling, welke tot heden he- stond voor het pachten van boerderijen in de Wieringermeer. Aanbesteding afbraak op het tramstation Uitslag van de te Ütrecht in het openbaar door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen gehouden aanbesteding voor het afbreken van de locomotieven- loods, de ploegbergplaats en veelading op het tram emplacement te Schagen. Ingekomen waren 17 biljetten: Geboden werd door; H. Lammertsma te Bolsward f500; H. v. Leeuwen en D. Cornelissen te Halfweg f477.17; B. Vis en Co., Diemen f426; J. Faber e.a. te Schagen f 406; fa. Blaauboer en v. d. Hoven te Schagen f367; J. Kouwen en Revers te Schagen f355; Bakker en Peter te Obdam f318; H. Leyten te Scha gen f250.50: M. Kramer te Amsterdam f226.50; J. v. Stipriaan te Schagen f225; P. v. d. Kuyt en H. de Ruiter te Alkmaar f 191; K. Krul en H. J. Ooster beek en Co. te Amsterdam f 125; G. Coevers te Alk maar f 100; K. Bakker te Schagen f75; A. Bouma te Kolhorn f 45. Gevraagd werd door: C. Kuiper Jr. en J. Pluister, te Noordscharwoude f295; C. Tjeertes te Edam 1400. GOED AFGELOOPEN. Gistermiddag geraakte de heer C. S. vóór het bu reau van dit blad met zijn rijwiel onder de autobus van den heer v. S. doordat deze bus verder achteruit reed, dan de heer S. vermoedde. Door den achterkant van de bus werd de heer S.-geraakt, hij kwam met zijn rijwiel te vallen, doch gelukkig stopte de bus spoedig en S. noch zijn rijwiel bekwamen eenig let sel. ONGELUK BIJ HET SPEL. Gistermorgen waren de leerlingen van de O. L. school bezig met een balspel. Een der sportieve jon gelui legde zijn slaghout op een dusdanige wijze neer, dat het een zijner onderwijzers, de heer t. H. aan het hoofd trof. Deze moest zich voor de beko men hoofdwonde onder geneeskundige behandeling stellen. NOG GOED AFGELOOPEN. Gisterochtend om een uur of elf had het kleine zoontje van den heer K., Heerenbosch, het ongeluk van een stoel glijdende, op een flesch te vallen, waarbij het zich tamelijk bezeerde aan de lippen. Ge lukkig liet het ongeval zich erger aanzien, dan het in werkelijkheid was, want nadat Dr. v. d. Sluis de wondjes gehecht had, bleek wel, dat de kleine er nog goed afgekomen was. SCHAGEN-NIEUWS. Programma voor Zondag a.s. Succes b—Schagen b, 12 uur. J. Oostwouder. P. Dekker J. Slikker J. Schram J. Heemsbergen K. Klaijer N. Prins J. v.d. Ben G. Anneveldt Jb. Molenaar Res. P. Hofland. S. Vries. Vertrek per bus 10.45 uur. IEDERE STAAT VRIJ! Gisteren is de slotzitting gehouden van de Vloot- conferentie, die door de nict-deelneming van Japan en de onthouding van Italië natuurlijk niet tot een beperking in bewapening ter zee kon leiden. Slechts kon worden bereikt, dat de verdragsluiten de mogendheden zich verplichten elk jaar hun vloot- bouw-programma's aan de andere mogendheden me de te deelen en onderling inlichtingen uit te wisse len. De vertegenwoordigers van Italië, Zuid-Afrika en Ierland teekenden niet. De eenige hoop, die de voorzitter, Lord Monsell zegt te koesteren, is dat ook de andere mogendheden als nog tot deze overeenkomst zullen toetreden, waardoor een bewapeningswedloop op vlootgebied gedurende een bepaald aantal jaren zal vermeden worden. Gewapende Japanners over de Russische grens gekomen. Moskou. Volgens uit Chabarowsk ontvan gen berichten is een uit zeven personen be staande gewapende afdeeling Japanners, ko mende uit Mandsjoerije, in het Koentsjoen- gebied over de Sovjet-Russisch Mandsjoerij- sche grens getrokken. De Japanners hebben, toen zij zich op on geveer 250 M. over de grens (op Sovjet-Rus sisch gebied) bevonden, vuur gegeven op Sovjet-grensbewakers, die zij op ongeveer 300 M. van de grens opmerkten. De grensbewa kers beantwoordden het vuur. De Japanners werden gedwongen terug te keeren. Aan bei de zijden zijn dooden en gewonden te betreu ren. De Japanners hebben twee dooden ach tergelaten. Direct na ontvangst van de berichten over deze incidenten te Moskou werd den Sovjet-ambassadeur te Tokio, Joerenef, opgedragen bij de Japansche re geering te protesteeren, een nauwkeurig onderzoek naar de incidenten te eischen, zoomede een bestraf fing der schuldigen, waarbij de Sovjet-regeering zich het recht voorbehoudt later nog eischen te stellen met betrekking tot schadeloosstelling. Nóg een grensincident. Moskou. Uit Chabarowsk wordt gemeld, dat zich nóg een incident aan de Sovjet Russisch-Mand- sjoerijsche grens heeft voorgedaan. Een Japansche afdêelirig'Yan"50 a Gö trtïin sterk "trok oVer dé grens en begon van 250 M. op Russisch gebied- uit machine-; geweren vuur te geven aan Sovjet Russische grens bewakers. De Japanners werden door het energieke, optreden der grensbewakers gedwongen over de Mandsjoerijsche grens terug te trekken.. Aan beide zijden zijn dooden en gewonden. Een oude man bijna in de modder gestikt Bestuurder van een electrischen trein bracht uitkomst. Toen de trein van 17.22 uur van .de lijn Rotterdam Hoek van Holland Dinsdag het z.g. Hooge Stort nabij Hoek van Holland passeerde, ontdekte de be stuurder tot zijn schrik, dat op een langs de spoor baan opgespoten stuk grond een bejaard man tot halverwege het lichaam in den modder was gezakt. De bestuurder bracht den trein tot stilstand. Het bleek, dat de man zonder reddingsmateriaal als plan ken of andere hulpmiddelen niet bereikbaar was. Daar de oude man het hoofd nog eenigen tijd boven den modder kon houden en slechts langzaam weg zakte, bleef er voor den treinbestuurder niets anders over dan tot de eerstvolgende boerderij door te rijden Daar werden terstond eenige werklieden bijeenge bracht, die met medeneming van eenig materiaal naar de door den treinbestuurder aangewezen plaats togen, zoodat de trein met eenige vertraging kon doorrijden. De werklieden slaagden er vrij spoedig in het slachtoffer den 70-jarigen M. Verweij uit Hoek van. Holland te bevrijden. De ongelukkige was om streeks half vier in deze benarde positie geraakt en had reeds den moed opgegeven te worden bevrijd. OUDE MAN IN KUIL OPGESLOTEN Schandelijke behandeling van ou den vader. De politie te Bathmen vond bij een boerenwo ning aldaar in een in den grond uitgegraven ruimte, die dienst deed als aardappelbergplaats een 75-jarigen man opgesloten. De deur die de ruimte afsloot, was van buiten met een paal versperd. Bij onderzoek bleek, dat de oude man daar door zijn familie was opgeborgen, omdat hij niet geheel normaal en daardoor wat lastig was De man die wat geld bezit, ws bij zijn fami lie in den kost. De boer W. B. die voor deze daad verant woordelijk is, is in hechtenis genomen. HEVIGE MIJNBRAND IN RUSLAND Stalinogorsk In de steenkoolmijnen a.lhier is een hevige brand uitgebroken, tengevolge waar van een aantal mijnwerkers zich in een gevaar lijke situatie bevinden. Verscheidene arbeiders zijn om het leven gekomen, talrijke anderen wer den gewond. OP IJSSCHOTS AFGEDREVEN. Moemansk Een viertal Russische geleerden die bezig waren met onderzoekingen op het ijs aan de kust van Ciukotka, zijn door een hevigen storm overvallen en op een schots zeewaarts gedreven. Men vreest voor hun lot. Zeventien leden van het be wakingspersoneel gedood DR. VAN SCHELVEN EN DR. VEE- NEKLAAS GEWOND. Hoe onwaarschijnlijk het eerste Stefanibericht om trent de overval op de Nederlandsche Ambulance in Abessynië ook leek, het blijkt thans meer en meer dat inderdaad een rooveroverval op onze ambulance heeft plaats gehad. Althans de Msb. deelt mede, een telegram uit Addis Abeba te hebben ontvangen van den volgenden inhoud: Dr. Van Schelven is hier aangekomen. Hij v droeg een uniformjas, welke verschillende ga ten vertoonde, die door kogels zijn veroor zaakt. De Nederlandsche ambulance-geneesheer gaf een schokkend relaas over een vreese- lijk treffen met een rooversbende, waarbij ze ventien leden van het bewakingspersoneel van zijn Roode Kruis-colonne waren gedood en hij zelf en dr. Veeneklaas waren gewond. Dr. Van Schelven is naar het hospitaal ver voerd met wonden aan de borst en aan een zijner schouders. Het ongeloofelijke blijkt dus waarheid te zijn en bij den overval op de ambulance-colonne van Dr. Van Schelven is onder de Abessyniërs, die deel van deze colonne uitmaakten, een waar bloedbad aangericht. Uit het door de Msb. ontvangen telegram blijkt ook dr. Veeneklaas te zijn gewond, een feit dat tot nu toe nog niet bekend was. Men kan dan ook veilig aan nemen dat zijn verwondingen niet ernstig zijn. UU <yoi jxiff -'li Naar wij uit zeer betrouwbare bron verne men, zal de Raad onzer Gemeente op 1 April a.s., des namiddags te 3 uur, bijeenkomen ter plechtige installatie van den heer G. Rit meester als Burgemeester. W l E R T N G E N Woensdagavond J.l. werd alhier in Cinema de Haan de Borneo-film vertoond. Deze avond werd geopend door den heer O. Deen, die de aanwezigen welkom heet en den wensch uitspreekt, dat deze avond een propaganda zal beteekenen voor de zending. De film begint met het in beeld brengen van het leven en bedrijf langs de rivieren. De diamantslijperij in Martapoera zou men hier niet verwacht hebben. Evenmin misschen de veld huurauto's. Het petroleumbedrijf te Balik-Papan laat iets van de Westersclie wereld zien in deze Ooster- sche maatschappij. Na deze afwisseling trekken we de rivieren weer verder op: de „hekwieiers" rivierstoombooten van de K.P.M. onderhouden de communicatie, ook met de Zendingsposten te Mengkatip en Mandomai, zelfs met de verste post te Poeroek Tjanhoe, 600 K.M. landwaarts in, maken we kennis. Intusschen geeft de film ook een beeld van de inheemsche industrie, het maken van aardewerk en smeedwerk en het we ven van kleurenrijke kleeden, benevens de bewer king van het uit de bosschen gehaalde rotan, dat als grondstof dient voor de vervaardiging van aller hande vlechtwerk. Een goed inzicht in het Zen dingswerk krijgt men door het medemaken van een reis met den zendeling Reiter te Poeroek-Tjahoe. Men ziet hem afscheid nemen van vrouw en kind en zijn reis langs stroomversnellingen voeren naar het bin nenland. Niet alleen van zijn zwarte roeiers, maar ook van hemzelf wordt behendigheid geeischt als hij over 'n vrij dunne boomstam als brug de rivier oversteekt. Maar veelal ontbreekt ook de boom er en moet door het water worden gewaad. De fraaie film toont ons het leven in de wildernis zeden en bijgeloof der inlanders en doet onze eer bied voor de zending toenemen. Wij leven mede in de strijd tegen ongeloof en willekeur der priesters en genieten van de overdaad der fraaie tropische na tuur, die in fraaie filmbeelden is vastgelegd. Het slot van de film verplaatst ons nog een oogen- blik naar Oost Java. De tegenstelling tusschen het onherbergzame Borneo en dit terrein is treffend. Wij zien het bedienen van den Doop, het opvoedings werk en de lichamelijke ontwikkeling. Aardig is het kijkje in de wijkverpleging en babyverzorging. Tijdens de vertooning hadden eenige opgeschoten jongens de onhebbelijke aardigheid met eenklap- pistooltje te schieten. Was deze film van liefde en opoffering daar nu het juiste moment voor? De filmavond was flink bezocht. OU DE N T EBQTtP Vergunning. Aan den heer Jb. Ruiter te Zijdewind werd vergun ning verleend voor het veranderen van zijn woning. Dienstplicht. Bij de op 13 dezer gehouden keuring van dienst plichtigen voor de lichting 1937, uit deze gemeente, werden 4 personen geschikt, 1 tijdelijk ongeschikt en 2 voor goed ongeschikt verklaard. CA T.IANTSOOQ Een van de eersten. Door den heer J. van Honschooten werd gisteren 't eerste kievitsei gevonden op de terreinen van dö N.V, het Zwanenwater,

Schager Courant | 1936 | | pagina 2