Een blik in de keuken van het eigen bedrijf V erreschrij f-verbinding met 76 dagbladen Donderdag 26 Maart 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9943 Voortaan ons eigen telegraafsysteem Ideale en snelste wijze van nieuws-over- brenging Langs telefoonlijnen. In Nederland worden Telex-verbindingen tot stand -""ht via het gewone telefoonnet. Abonné's, die DE TRIOMPHALE TOCHT VAN DE „QUEEN MARY". HET TROTSCHE ENGELSCHE ZEEKASTEEL OP DE RIVIER DE CLYDE OP WEG NAAR DE OPEN ZEE. De krant, die haar lezers snel en betrouwbaar wil voorlichten en geen hulpmiddel der techniek onge bruikt laat om het betrouwbaarste nieuws op de snelste wijze te verkrijgen, heeft nauwelijks tijd om haar lezers eens een blik in de keuken van het eigen bedrijf te gunnen en bovendien is het haar taak, te schrijven over wat anderen doen en zeggen. Slechts in bijzondere gevallen vraagt de krant even aandacht voor zichzelf. Indien zoo'n geval bo vendien een algemeen belang betreft, is het zelfs haar plicht, alle bescheidenheid een oogenhlik op zij te zetten en haar lezers volledig in te lichten. Als een zeer bijzondere zaak voor het dagbladwe zen in Nederland en daarom tevens als een algemeen belang, moet ongetwijfeld beschouwd worden de of ficieels'indienststelling op 6 April a.s. van liet eigen Telexnet van het Algemeen Nederlandsch Persbu reau A.N.P. te Amsterdam en zijn bijkantoor te 's-Gra- venhage met zoo goed als alle Nederlandsche dag bladen. Hierdoor zullen 76 dagbladen direct en permanent verbonden zijn met het A.N.P., dat al het binnenland- sche en buitenlandsche nieuws uit de geheele we reld kan distribueeren op de snelste en meest ideale manier, die de moderne techniek toelaat. Dank zij het eigen Telexnet wordt de kopij, die het A.N.P. naar de bladen seint, op hetzelfde moment in persklaren .vorm in duidelijk machineschrift op papier van normale breedte op 76 redactie-bureaux in alle dee- len van Nederland ontvangen. De wondermachine. Het initiatief van het A.N.P. en de medewerking van het hoofdbestuur van P.T.T. hebben het mogelijk gemaakt, dat slechts enkele jaren nadat de Telex of verreschrijver zijn intrede in het particuliere be drijfsleven heeft gedaan, deze wonderlijke machine voor het dagbladwezen kan worden toegepast op zoo groote schaal als nog nergens in Europa het geval is. Reeds kort nadat het hoofdbestuur van de P.T.T. de Telex in Nederland introduceerde, zagen sommige particuliere ondernemingen het groote belang van de mogelijkheid, bepaalde mededeelingen niet slechts telegrafisch, doch terstond schriftelijk te kunnen overbrengen. De Telex deed dat in precies denzelfden vorm, als waarin men het geschrevene aan zijn ty piste dicteerde, en vermeed bovendien den romp slomp en het tijdverlies van het zenden van tele grammen. Met de Telex kreeg men practisch zijn eigen telegraaf in huis, maar dan een telegraaf, die het nieuws overbrengt in idealen vorm en bovendien door iedereen kan worden bediend, die het machine- schrijven machtig is. Het zend-apparaat immers bedekt onder een stof- kap weliswaar een zeer ingewikkeld en ingenieus mechanisme, doch degene, die met een Telex wil werken, heeft slechts te maken met het toetsenbord dat op enkele details na niet afwijkt van het toet senbord van een' gewone schrijfmachine, en verder met de papierrol, waarop men de aangeslagen letter- teekens, woorden en zinnen kan aflezen, precies als op het blad papier, dat in de schrijfmachine wordt gebruikt. Het zónd-apparaat is echter tegelijkertijd ontvan ger. En het is vooral bij het ontvangen, dat men zich bewust wordt van het wonder, dat voor onze oogen geschiedt. Want terwijl niemand het apparaat bedient, en het toetsenbord onberoerd blijft, slaan de lettertypen der ontvahg-Telex in snel tempo tegen het papier, verspringt de wagen als de regel vol is en verschijnt op de papierrol, als door geestenhand geschreven, woord voor woord, regel na regel, de tekst, die ergens ver weg de typiste op precies het zelfde oogenhlik op de zend-Telex tikt. Als de typiste een regelruimte overslaat, als zij een zin midden op den regel afbreekt om op den volgenden regel verder te gaan, ook als zij een ver gissing begaat en een verkeerden letter aanslaat trouw volgt de ontvangende machine elke beweging van het zend-apparaat en het panier met den ont vangen tekst toont precies betzelfde beeld als het blad, dat de typiste voor zich heeft. over een Telex beschikken, hebben die geschakeld op dezelfde verbinding," waarop ook hun telefoon ge schakeld is. Willen twee Telex-abonné's met elkaar correspondeeren, dan vragen zij op normale wijze, als voor een telefoongesprek, het telefoonnummer vand en ander aan. Zoodra zij de verbinding hebben en met elkaar kunnen spreken, kunnen zij dan de mededeeling doen, dat zij met de Telex willen wer ken, en beide abonné's kunnen nu, door het overha len van een enkele handle, overschakelen op de Te lex. Is de correspondentie beëindigd, dan kunnen zij eventueel, door terug te schakelen, het gewone tele foongesprek nog hervatten. Natuurlijk kan een Te lex-bezitter zijn telefoonlijn gedurende den nacht of bij afwezigheid, op het Telex-apparaat geschakeld la ten, in welk geval de verreschrijver mededeelingen van andere Telex-abonné's automatisch noteert wan neer het telefoonkantoor de verbinding tot stand brengt, zoodat de abonné den volgenden ochtend of bij terugkomst alle voor hem bestemde boodschap pen keurig getikt op de papierrol vindt. Een eigen net voor het A.N.P. Het A.N.P. zou van een aldus, door losse telefoni sche oproepen, toegepaste Telex-verbinding met de bij dit bureau aangesloten dagbladen weinig nut heb ben, omdat het niet één, maar ongeveer 80 kranten van nieuws moet voorzien. Zelfs wanneer één zend- Links: een automatische zender, daarnaast de gewone telex, die zoowel voor ontvangst als voor zenden gebruikt kan worden. telex alle 76 ontvang-machines tegelijk zou kunnen bedienen, zou men nog voor de moeilijkheid staan, hoe al deze verbindingen, waarbij practisch het ge heele Rijkstelefoonnet betrokken is, tegelijk tot stand zouden kunnen komen en op welke wijze men zou kunnen controleeren, dat men met alle geabonneer de bladen is verbonden, alvorens men het te ver spreiden bericht gaat „telexen". Deze moeilijkheid kon worden opgelost dank zij de zeer groote medewerking van het hoofdbestuur van de P.T.T., dat op het standpunt stond, door het hel bladen nu eenmaal moet voorzien, in het geheel niet naar 80 kranten getelefoneerd kan worden. Een groote verbetering, die jaren stand heeft, ge houden, bracht hierin de radio. De draadlooze omroep maakte het mogelijk, van het persbureau uit den ge- heelen dag door berichten te dicteeren aan alle bla den tegelijk, die slechts iemand noodig hadden om deze berichten op te nemen en uit te werken, zoo dat zij geschikt waren voor de zetterij. Natuurlijk kostte dit uitwerken tijd, en om het goe de opnemen te bevorderen, moest het dicteeren in langzaam tempo geschieden en liefst tweemaal, waar door ook al weer tijd verloren ging. Eigennamen, de meeste aardrijkskundige namen en vreemde woor den moesten bovendien letter voor letter gespeld wor den, wat niettemin niet kon voorkomen, dat van tijd tot tijd misverstanden voorkwamen, die nooit geheel te vermijden zijn, waar men uitsluitend op het men- schelijk gehoor is aangewezen. En verder leed de radio-ontvangst nog dikwijls aan het euvel van lucht- storingen of storingen van motoren of andere appa raten in de nabijheid van den ontvanger. Het grootste bezwaar van de radio-nieuwsversprei- ding was echter, dat er altijd iemand aan het ont vangtoestel moest zijn om het nieuws te kunnen op vangen, en dat na het beëindigen van den zendtijd dit communicatie-middel niet meer werkte, zoodat men dan toch was aangewezen op de telefoon indien er zeer belangrijke berichten waren. Afgezien van de reeds geschetste daaraan verbonden moeilijkhe den, doet zich in nog verscheidene gemeenten de omstandigheid voor, dat de telefoon-kantoren er des nachts en op vele uren van den Zondag gesloten zijn, zoodat de daar gevestigde bladen dan geheel geiso- leerd waren. Het alarm in den nacht! De Telex en vooral het Telex-net van het A.N.P. maakt aan dit alles een einde. In Amsterdam of op het bijkantoor te Den Haag wordt de kopij getikt en op 76 re- dacticbureaux behoeft met het papier slechts langs den snijliniaal van de rol te scheuren en het bericht is gereed voor de zetterij. De redacteuren behoeven niet bij de machine te blijven zitten, want tijdens hun afwezigheid wordt alles trouw opgeteekend, zwart op wit, zoodat misverstanden uitgesloten zijn. Ook in de eenzaamheid van den nacht, als vele redactiebureaux duister en verlaten zul len zijn, zal ergens in 'n hoek van een der ka mers het geratel klinken der spookachtige ma chine, die trouw opteekent wat duizenden gecompliceerde elecirische stroom-impulsen, bestuurd door de rusteloozen zend-machine in het verwijderde Amsterdam, haar dictee ren. Hieronder: Een hoekje van de A.N.P.-telexkamer. De typiste zit voor den telex-zender. Links van haar, met de lange papierstrook, de automatische zender, en daar naast een controle-ontvanger, die eveneens als zen der gebruikt kan worden. pen van de pers een algemeen belang en in dit ge val zelfs een nationale zaak te dienen. De Minister van binnenlandsche zaken, Mr. J. A. de Wilde en de directeur-generaal van de P.T.T., Ir. M. H. Damme, hebben het mogelijk gemaakt dit standpunt te ver werkelijken. Aangezien de moderne telefoonkabels zooveel lij nen bevatten, dat men over een ruime reserve be schikt, stelde de P. T.T. voor het Telex-net van het A.N.P. een aantal lijnen beschikbaar, met een totale lengte van meer dan 1-400 kilometer, die uitsluitend voor dit doel gereserveerd zijn en buiten het gewone telefoonverkeer vallen. Derhalve behoeven de verbin dingen tusschen het A.N.P. en de aangesloten dag bladen niet incidenteel tot stand te worden gebracht, maar staan de ontvang-machines bij de dagblad- bureaux permanent op het A.N.P.-net geschakeld en kan het A.N.P. op elk willekeurig uur van den dag of den nacht zonder tusschenkomst van wie dan ook terstond elk bericht over de Telex verzenden, dat dan op hetzelfde oogenblik op de ontvang-machine wordt getypt, ook als op het betrokken redactie bureau niemand aanwezig is. Na 6 April a.s. is dus in Nederland de unieke toe stand ontstaan, dat het centrale persbureau en 76 dagbladen practisch gesproken de beschikking heb ben over een eigen, geheel afzonderlijk Telex-tele- graafnet, waardoor de snelste en meest ideale vorm van nieuws-overbrenging gewaarborgd is. De strijd om snelheid. Wat dat beteekent kan ieder beseffen, die eenig idéé heeft van den strijd om snelheid, dien het dag bladbedrijf sëdert zijn ontstaan heeft gevoerd; De mo derne techniek heeft het mogelijk gemaakt, dat het nieuws, als het eenmaal binnen was, op de snelste wijze voor de pers gereed kon worden gemaakt, dank zij de moderne zetmachine en de moderne rotatie pers. De eerste, die zelf de letters giet en als een denkend wezen met haar grooten grijparm de letter- matrijsjes weer „terug-distribueert" in de vakjes waar zij thuishooren en de tweede, waar aan den eenen kant de rol onbedrukt krantenpapier door loopt met een snelheid van eenige tientallen kilome ters per uur, terwijl aan den anderen kant de gedruk te kranten er gevouwen en geteld, gereed voor de expeditie uitkomen, slaan den leek nog altijd met verbazing. Het verkrijgen van het nieuws bracht tot nog toe altijd nog het grootste oponthoud, waar vooral de bladen buiten de hoofdstad van weten mee te pra ten. 's Avonds laat, lang voor het verschijnen van de krant, kon het persbureau nog wel eens volstaan met het zenden van een „perspakje", een enveloppe met kopij, die als snel vervoer per trein werd ver zonden. Bij aankomst van het pakje zat men dan vaak met een hoeveelheid kopij tegelijk, die de zet terij nauwelijks meer voor het ter perse gaan van de krant kon verwerken. De telefoon was natuurlijk een veel gebruikt hulp middel, doch kon door het persbureau nauwelijks als een oplossing worden beschouwd. Het aanvragen van ongeveer 80 verbindingen voor een belangrijk bericht brengt, zelfs indien de aanvrager over verscheidene telefoonlijnen beschikt, enorme moeilijkheden en groot tijdverlies met zich mee, terwijl de dagelijksche stroom van minder sensationeele, maar toch onont beerlijke berichten, waarvan een persbureau de dag- Mocht bij deze nachtelijke berichten een zijn van zóó groote beteekenis, dat het noodig kan zijn, dat een der verantwoordelijke redactie-leden van elk der aangesloten bladen terstond gewaarschuwd wordt, dan beschikt het A.N.P. ook daartoe over de noodige middelen. Elke krant kan n.1. een redacteur aan wijzen, in wiens woning een alarmschei is aange bracht, die bij het sluiten van de redactie-bureaux wordt ingeschakeld. Bij belangrijke gebeurtenissen

Schager Courant | 1936 | | pagina 5