Hoe werkt de telex? De Duifsche pers. ten beste werkvrouw voor 5 cent de prijs van Edelweiss Uit onze Omgeving. behoeft de dienstdoende redacteur bij het A.N.P. slechts op een knop te drukken en in 76 woonhui zen van journalisten in alle deelen van het land ratelen de alarmschellen door den nacht, ter waar schuwing dat op den Telex-ontvanger in het nabije redactie-bureau een zeer belangrijk, dringend bericht de onmiddellijke aanwezigheid van den verantwoor delijken redacteur eischt. Maar voorwaar, hoe groot is de verantwoordelijk heid van den A.N.P.-redacteur, die door een simpelen druk op een knop 76 collega's in alle deelen van het land xiit. het warme bed drijft en misschien wel door de koude van een barren winternacht! Het is om er van. te huiveren. Ponsmachine en automatische zender. Ook bij het A.N.P., dat de bladen van nieuws moet voorzien, komen spitsuren voor, waarin de te ver zenden kopij zich ophoopt, terwijl minder drukke uren, bijv. laat in den nacht, als de ochtendbladen zijn verschenen en de gewone bureautijd voor de meeste redacties nog niet is aangebroken, uiterst ge schikt zijn voor het overseinen van minder urgente kopij, voor de avondbladen bestemde communiqué's, enz. In beide gevallen kan gebruik worden gemaakt van den automatischen zender, een zend-apparaat, dat niet voorzien is van een toetsenbord en dat dus niet door een typiste bediend wordt, maar waar een smalle papierstrook doorheen loopt, waarin verschil lende teekens zijn geponst. Deze papierstrook wordt verkregen .met behulp van een ponsmachine, die al weer door elke typiste bediend kan worden, om dat deze slechts te maken heeft met het toetsenbord dat tot in détails overeenkomt met dat van de zend- telex. Wanneer de zendtelex echter bezet is, tikt de typiste haar tekst alvast op het toetsenbord van de ponsmachine. Het resultaat daarvan is, dat in een door deze machine loopende papierstrook voor eiken aangeslagen letter een combinatie van maximaal 5 gaatjes wordt geponst, zoodat men een geheel geperfo reerde strook verkrijgt. Zoodra nu de zend-telex vrij is, legt men deze strook in den automatischen zender, schakelt deze in en met een maximum-snelheid van 428 teekens per minuut ratelen de aangesloten ontvang-machines den oorspronkelijk in de ponsstrook geperforeerden tekst in snelvuurtempo op het papier. Aangezien het A.N.P. over verscheidene ponsmachi nes zal beschikken, kan dus een aantal typistes tege lijk, verschillende berichten en artikelen op den per- forator-band „in voorraad" tikken. Zoodra de zend telex vrij is, kunnen deze banden, in volgorde van hun urgentie, door de automaat gejaagd worden, en aldus wordt tijd door snelheid gewonnen. De mogelijkheid van den reperforator. Het spreekt vanzelf, dat het A.N.P., dat voor de distributie van zijn nieuws het modernste middel in gebruik gaat nemen, ook bij de eigen nieuwsontvangst de nieuwste middelen toepast. Een van de meest ver bluffende staaltjes hiervan is wel de Heli-ontvanger, het wonderbaarlijke toestel, kleiner dan een gewoon rad'oapparaat, dat de door de Heli-zenders te Parijs, Londen en Berlijn uitgezonden ether-trillingen op vangt en omzet in, op een door de machine loopende papierstrook gedrukte, voor ieder leesbare lettertee- kens. Daarnaast zullen echter naar buiten gezonden ver slaggevers voor het doorgeven van hun speciaal voor» het A.N.P. bestemde kopij een dankbaar gebruik van de Telex kunnen maken. Indien door het A.N.P. per Telex ontvangen kopij naar de bladen moet worden doorgezonden, zou dus een typiste deze kopij weer moeten overtypen op de zend-telex of op een pons machine, wat een belangrijk tijdverlies zou beteeke- nen. Om dit tijdverlies te voorkomen, beschikt het A.N.P. over een reperforator, een combinatie van gewone Telex en ponsmachine. De op den reperforator ontvangen tekst wordt n.1. op normale wijze lees baar ontvangen op de papierrol van het toestel, doch tegelijkertijd wordt dezelfde tekst geponst in de per- foratorstrook, die door dezelfde machine loopt. Terwijl de A.N.P.-redacteur dus op de papierrol kan lezen, wat zijn correspondent hem seint, kan hij tegelijkertijd de perforatorstrook door de eigen zend- automaat laten loopen. Men stelle zich voor tijdens de Olympische Spelen te Berlijn een belangrijke voet balmatch. De A.N.P.-verslaggever schrijft zijn verslag op een zendtelex, die is verbonden met den reperfo rator van het A.N.P. te Amsterdam. Terwijl men daar het verslag kan lezen leidt men tegelijkertijd de ponsstrook door den automatischen zender. Schier op hetzelfde moment verschijnt dan de in Berlijn ge tikte tekst in duidelijk letterschrift op het papier bij de 76 aangesloten bladen. Tijd en afstand spelen hierbij nog nauwelijks een rol! De reperforator kan bovendien nog diensten bewij zen in gevallen, waarin om bepaalde redenen het blind tikken op de gewone ponsmachine, wat voor de geroutineerde typiste geen bijzondere moeilijk heid oplevert, toch ongewenscht is. Door het gebruik van het toetsenbord van den reperforator wordt de tekst in den door deze machine loopenden ponsband getikt, terwijl hij tegelijkertijd op de papierrol ver schijnt, zoodat fouten onmiddellijk te controleeren zijn. Waar ligt de grens? Door al deze middelen kan thans elk blad in Ne derland, dat de kosten er voor over heeft, zijn nieuws op de meest geperfectioneerde wijze ontvangen. Van Vlissingen tot Groningen, van Schagen tot Maastricht schrijven de moderne toovermachines tegelijkertijd denzelfden tekst op het moment, dat een typiste in Amsterdam of in Den Haag haar toetsenbord be speelt. Wie durft nog voorspellingen wagen op het gebied van onze hedendaagsche techniek? Is het niet te boud gesproken als men durft beweren, dat de techniek ergens een grens eft bereikt, een eind punt is genaderd, waar vera~*e vooruitgang onmo gelijk is? En niettemintoch wagen we het, te besluiten met de veronderstelling, dat nog heel wat jaargan gen van dagbladen zullen moeten verschijnen alvo rens het thans in gebruik genomen Telex-net van het A.N.P. door iets nieuwers en beters vervangen zal kunnen worden. Een eenvoudig leeJcepracitje over een gecompliceerd stuk techniek. -Voorop zij gesteld, dat. het onmogelijk is» bin nen het kader van een kranten-artikel den lezer een- duidelijk beeld te geven van de ingewikkelde techniek der moderne Telex-machine en van de gecompliceerde combinatie van omzettingen, stroomsluitingen, schakelingen, enz., die zich in zend- en ontvangtoestel voltrekken tijdens het overseinen van berichten per Telex De technisch- onderlegde deskundige, die daarvoor belangstel ling heeft, doet het beste, zich te wenden tot den Verreschrijverdienst van het Hoofdbestuur van P.T.T., Amaliastraat 15 te 's Gravenhage, waar men hem misschien de gewenschte inlichtingen zal kunnen geven of litteratuur over den Telex zal kunnen verschaffen. B set EFrsI letters. icfrsi cutcos 1blk| blank tv 1 terugloop wacen nb 1 mieuwf riml vrije t6eksns, voor bijzondere doeleinden q met wie? owmmm saa wwm 1 BLK n J TV I NR ZE I j Schema van combinaties van stroomimpulsen voor hei overbrengen der verschillende teekens. Hetzelfde combinatiebeeld komt ook tot uiting in de perforatie van elk teeken in den ponsband. De leek, die althans eenig denkbeeld wenscht te krijgen van de wijze, waarop de Telex werkt zal zich waarschijnlijk moeten bepalen tot eenige oppervlakkige kennis van het hoofdprincipe, waarop deze werking berust. En wat hier vólgt moet dan ook beschouwd worden als een leeke- praatje voor leeken, dat in geen enkel opzicht aanspraak maakt op volledigheid omdat de be spreking van alle gecompliceerde details, die echter voor de werking van het apparaat van de grootste beteekenis zijn, opzettelijk is vermeden. Voor het overbrengen vaii een leeken wordt een combinatie van stroomimpulsen uitgezonden over een tijdruimte, die verdeeld is in 5 gelijke deelen, Het is mogelijk, zoo'n deel stroomloos of stroomvoerend te maken en deze stroomvoerende of stroomlooze onderdeelen kunnen over de 5 eenheden op 32 verschillende wijzen gegroepeerd worden. Als voorbeeld diene de combinatie voor den letter a 2 onderdeelen stroomvoerend, de 3 volgende stroomloos, voor letter b echter 1 stroohivoerend, 2 stroomloos, 2 stroomvoerend. Zoö heeft elke letter zijn eigen- vastgelegde - comy binatie. Een zenderrail, die door het neerdrukken van den toets terzijde wordt geschoven. Onder eiken toets bevinden zich naast elkaar vijf van deze rails. Deze combinatie moet dus tot stand komen door het neerdrukken van den lettertoets en men heeft dit probleem op vernuftige wijze opgelost, met 5 z.g. zenderrails. Deze rails bevinden zich onder de toetshefboomen en rusten op glijstukjes, waar door zij naar links of naar rechts kunnen schui ven. De bovenkant van elke rail is voorzien van schuine inkepingen. Al naar de richting van de afschuiving wordt en rail, als men de verticaal neergedrukte toetshefboom op den schui nen kant drukt, naar rechts of naar links ge schoven. Het is nu mogelijk, voor eiken letter de geldende combinatie in de 5 zenderrails, die er onder loopen, vast te leggen. De naar rechts geschoven zenderrail is aan het uiteinde verbonden met een console, die een coh tacthefboom kan openen of sluiten. Door het neerdrukken van den toets is tegelijkertijd een zenderas in werking gesteld, die tijdens de uit zending der vijf stroomimpulsen één omwenteling maakt. Tijdens deze omwenteling worden de stroomimpulsen uitgezonden, en van den stand der contacten hangt het af, of deze impulsen stroomloos of stroomvoerend zijn. In werkelijk heid is voor de omwenteling van de zenderas ook een stroomimpuls noodig en is er een zesde con tact noodig, die de as in werking stelt. Door een stroomimpuls, die op de 5 gecombineerde letter- impulsen volgt, wordt met behulp van hetzelfde zesde contact de as weer stopgezet, zoodat elke toets, dien men aanslaat, één omwenteling van de zenderas veroorzaakt en in feite zeven impul sen opwekt. Aangezien echter de start- en de stopimpuls voor elk teeken gelijk zijn, spelen zij bij de combinatie geen rol. Aangezien de duur van een impuls is vastge steld op 1/50 seconde kunnen per minuut maxi maal 3000 impulsen worden uitgezonden. Deelt men deze door 7, dan komt men tot ongeveer 428 teekens per minuut, die de Telex kan over brengen. Welke leek zal het wagen, te beschrijven wat er zooal met de stroomimpulsen gebeurt en welke verrichtingen in het wonderlijke toestel zij ver oorzaken, alvorens zij den zender verlaten en nadat zij in den ontvanger zijn binnengekomen en versterkt. is Edelweiss zeeppoeder. Een hulp, die steeds voor U klaar staat. Kraakhelder zuinig en gemakkelijk. Edelweiss zeeppoeder per groot pak 5 cent. N.Y.Zttpfebfirtv/ii.fc Haas &v.Brero, Apeldoorn Het zij voldoende, te weten, dat in den ontvan ger, weer in de voor-eiken letter karakteristieke combinatie door de stroomimpulsen contacten worden gesloten, ankers afvallen en hefboomen worden opgetrokken, die tenslotte de correspon- deerende typehefboom optrekt, waarna de motor de type met kracht tegen het papier slaat, zooals trouwens in de zend-telex elke beweging, die door stroomimpulsen wordt opgewekt, door mo torkracht wordt volbracht. De 32 combinaties zijn natuurlijk niet voldoende om alle letters van het alphabet, de cijfers 1 tot 10 en verder alle leesteekens over te brengen. Daarom past men hetzelfde systeem toe, dat op elke schrijfmachine wordt toegepast, door het aanbrengen van twee teekens op elke type en het omhoogbrengen van den wagen, waardoor dan het bovenste teeken op het papier wordt gedrukt. Hoofdletters kent de Telex echter niet. De wagen wordt teruggetrokken of op een nieu wen regel gesteld door hefboomen, die eveneens door een der 32 combinaties in werking worden gesteld, zoodat men op de zend-telex slechts den daarvoor bestemden toets behoeft aan te slaan om de ontvang-telex op een nieuwen regel te la ten verspringen, den wagen terug te halen of zoo noodig omhoog te brengen. Bovendien kan een bepaalde combinatie, waarvoor op de zend-telex alweer een bepaalde toets moet worden 'aangd- slagèrb dëh motor van'het Ontvangende toëètel starten. De Telex-machine, zooals deze door P.T.T. hij de abonnés wordt geplaatst, bevat zoowel een zender- als een ontvang-inrichting en vormt dus een combinatie, waarmee men zoowel kan zenden als ontvangen. De automaat, waarover in een ander artikel mededeelingen werden gedaan, is uitsluitend be stemd om te zenden. De geperforeerde strook, die over een door een motortje aangedreven as er door loopt, drukt op 5 contactjes. Op de plaatsen, waar een gat in de strook is geponst, wordt het contactje echter niet omlaag gedrukt en dus niet gesloten. Men begrijpt, hieruit reeds, dat voor elk leeken de gaatjescombinatie overeenstemt met de vastgestelde combinatie van stroomimpulsen. W l E R1 N GE RW A A RD Dinsdagavond vergaderde de Coop. Boerenleenbank \y.A. in het „Wapen van Wieringerwaard", onder leiding van den heer H. K. Koster. Aanwezig 28 leden. Voorzitter spreekt bij de opening zijn genoegen uit, dat hij eens een vergadering kan openen, die niet onder de crisis heeft geleden. De Bank verkeert in een toestand die ons allen bevredigt. We kunnen constateeren, dat de strubbelingen die hier en daar wel eens voorkomen, bij ons zeer sporadisch voor komen, Dit stemt tot tevredenheid. Raad van toezicht en bestuur houden regelmatig toezicht. De toestand der bank is gezond. De noulen werden voorgelezen door den heer C. Rezelman en onder dank vastgesteld. De aanwijzing van een secretaris liep niet vlot van stapel: de eer ste twee hadden geen bril bij zich; nummer drie vond zich zelf niet geschikt, waarna de kassier werd aangewezen om de notulen van deze vergadering te maken. Mededeelingen. Het Bestuur en de Raad van Toezicht hielden regelmatig toezicht en we kunnen constateeren, dat evenals altijd de zaken op de juiste manier werden behandeld. Op 20 December werd vanwege de Centrale Bank inspectie gehouden. De belangen van de Bank, doch ook van de leden worden steeds voor oogen gehou. den. De heer J. Kater als commissielid tot het nazien der rekening, deelde mede, alles in volmaakte orde te hebben bevonden. Door den kassier werd een en ander breedvoerig toegelicht. Uit het jaarverslag van den kassier na men we het volgende over. Het ledental was in 1935 met 12 vooruitgegaan en bedroeg op 31 December 110 leden. 281 spaarders maakten gebruik van de leenbank; het hoogst ingeschreven bedrag was f 40736, het laagste f 122. Het laatst uitgegeven boekje was nummer 614. Er werden 3 nieuwe voor schotten verstrekt; 5 voorschotten werden afgelost. Op 31 December waren 8 voorschotten loopende, tot een bedrag van f 4-495. Het aantal credieten in loopende rekening bedroeg 48, totaal 208. De balans sloot op een bedrag van f 417.586.69 en van de Spaar bank op een bedrag van f 368.216.67. Deze bedragen waren in 1933 resp. f368.706.45 en f337.152.60; in 1934 f392.749.en f351.045.55, alzoo een voordeelig ver schil van de balans van f48.880. In 1935 had de kassier 2325 dagboekposten te behandelen. De ont vangen bedragen waren f 1.317.311.69, de uitgaven f 1.310.863.10. De winst bedroeg f 1552.68. Het reserve- OVER DE VERDAGING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. Berlijn. De „Voelkischer Beobachtcr,, schrijft naar aanleiding van de verdaging van den Volken bondsraad, dat het besluit daartoe geen verrassing is. Het was niet te loochenen, dat de pogingen, om langs dezen weg opheldering van de internationale situatie te verkrijgen, op het doode punt waren ge komen. Nadat men dit had ingezien, was het, aldus het blad, het verstandigste, dat men tot verdaging voor onbepaalden tijd overging. De raad kon met het document der Locarno-mogendheden met den besten wil niets aanvangen; hij kon hoogstens vree zen dat voor eenzijdige interessen op zijn tijd beslag zou worden gelegd en dat het eindresultaat een ver scherping van den toestand zou zijn. Thans kan men van den'vrijgekomen tijd gebruik maken om de kwestie uit de impasse te doen geraken en het pijn lijke en onvruchtbare document zoo spoedig moge lijk te vergeten. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft onder meen „Het Duitsche antwoord is gisterenavond' bekend geworden; desniettemin gaat de Volkenbondsraad uiteen. Zonder twijfel is dit besluit alleen het ge volg van de onzekerheid, die vele leden van den raad gevoelen. Het standpunt der mogendheden is voor het grootste deel nog niet duidelijk en dit is des te natuurlijker, waar men met het memorandum der Locarno-mogendheden nog niets heeft weten te be*- ginnen." Volgens het „Berliner Tageblatt" is bij het verda- gingsbesluit ook een belangrijke rol gespeeld door den wensch der Fransc'nen, zich in dezen tijd van verkiezingen niet verder met debatten in te laten, nu er meeningsverschil met Engeland bestaat over ded raagwijdte van het gemeenschappelijke werk. fonds was f 19091.65, zoodat dit met de winst over 1935 een bedrag wordt van f20644.33. Verder werd nog een toelichting gegeven op da diverse ontvangsten. Het bestuur stelt voor, als lid te royeeren de heer P. Rietvink, die zijn verplichtingen niet nakwam. Goedgevonden. Verder werd voorgesteld en goedgevonden de rente-* standaard onveranderd te laten, n.1. 3 voor de le den en van opgenomen gelden 4*4 Er is wel een3 gevraagd om verlaging, doch het bestuur en de R. v. T. willen dit voorloopig onveranderd laten. Men kan nergens goedkooper terecht. Wordt de alge- meene rente verlaagd en de stand van onze kas laat het toe, zullen we ook meegaan. De heer P. J. Visscher werd met op een na alge- meene stemmen herkozen als lid van het bestuur, terwijl eveneens met bijna algemeene stemmen de heer C. Rezelman werd herkozen als lid van den Raad van Toezicht. Aan den heer P. J. Visscher (niet aanwezig) zal bericht worden gezonden. De heer Rezelman nam de benoeming aan onder dank voor bet in hem gestelde yerïrö'üWèrf.'00 De heeren K. Zijp en C. Rezelman werden benoemd als plaatsvervangende leden van het bestuur. De heer K. Zijp, als plaatsvervangend afgevaar digde, bracht een mooi en duidelijk verslag uit van de gehouden algemeene vergadering, waarvoor vooiy zitter een woord van dank sprak. De heeren K. Zijp en P. J. Visscher werden be noemd als afgevaardigde en plaatsvervanger naar de vergaderingen waar de Leenbank behoort verte- •genwoordigd te zijn. Als plaatsvervangende leden der Commissie voor het nazien der rekening 1936, werden gekozen de heeren K. Schagen en P. Blaauboer Cz. Ten slotte zeide Voorzitter, dat ons reservefonds een mooi bedrag aanwijst. We kunnen dus een even tueel echec doorstaan, doch er is meer. We weten allen hoe de kassier de zaken waarneemt. Hij is evenwel de 70 gepasseerd en hoewel we hem nog lang als onze kassier willen behouden, zal toch eerlang de tijd komen, dat we een nieuwe kassier moeten hebben en dan kon het wel eens noodig zijn, dat we een eigen gebouw moeten hebben. Ook werd dank gebracht aan den leden van den Raad van Toezicht en in 't bijzonder den kassier voor de wijze waarop hij zijn functie waarneemt. Bij de rondvraag vroeg de heer Zander inlichting over Rentepolitiek, wat door den Voorzitter duidelijk werd uiteengezet. De heer Jb. Kaan, als voorzitter van den R. v. T., bracht dank voor de prettige samenwerking en'in 't bijzonder den Voorzitter van de Bank voor de ma nier waarop hij de belangen der bank behartigt. Daarna sluiting. In het verslag van de Huisvlijttentoonstelling zijn een paar namen abusief vermeld n.1. Meisjes 13-14 jaar. G. Woudenberg moet zijn G. Woestenburg en meisjes van 7-10 jaar: Gr. Urspelwen moet zijn Gr. Wispelwey. HARENKARSPEP Dinsdagavond had alhier in het lokaal van den heer Duijves te Tuitjenhorn de verkooping plaats van een burgerwoonhuis met koolschuur, staande aan den Koorndijk, eigendom van den heer J. Tesse- laar Kz. en ten overstaan van Notaris Hilbrand te Obdam. Het perceel werd gekocht door den heer J. de Boer te 't Zand (Zijpe) voor de som van f510.—. Weet je nog wel, Gr eet, dat we als Jonge spring-in't-veldjes hier op deze bank waren gaan zitten en later bemerk ten, dat die pae geverfd was!?

Schager Courant | 1936 | | pagina 6