Abessiniê aan het eind van zijn krachten Hauptmann Een Fransch vredesplan? Wij gaan trouwen terrechtgesteld r M. KLERCQ, Amy Mollison heeft pech Het Locarno-conflict Luchtketel uit elkaar geslagen Ethiopië van allen toevoer afgesneden Zaterdag 4 April 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9949 COURANT. Int Tel et. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Naar Reuter uit Trenton seint, is Hauptmann gisteravond om 8 uur terrechtgesteld. Een nader bericht meldt het volgende: TRENTON, 3 April (A.N.P.): Onder bui tengewone belangstelling heelt vanavond om ruim kwart voor negen de terechtstelling plaats gehad van Bruno Richard Hauptmann, den ontvoerder en moordenaar van het kind van Lindbergh. Do executie geschiedde in den electrischen stoel in de gevangenis van Trenton. TRENTON, 3 April. De laatste hoop op redding voor Hauptmann verdween, toen een half uur voor den voor terechtstelling vastgestelden tijd, de secre taris van gouverneur Hoffman de wachtende menigte mededeelde, dat de gouverneur geen verdere macht bezat om uitstel te verleenen. Te 18 uur 45 kwam de beul Elliott in de gevan genis aan. De ingang daarvan wordt door een dubbele haag politie-agenten bewaakt. Wilentz, de officier van Justitie, voert een' lang durig onderhoud met gouverneur Hoffman. Te 19 uur 5 kwam Fisher, Hauptmann's voornaam ste advocaat, in de gevangenis aan. Kort daarop arriveerden ook de dertig getuigen, hoofdzakelijk journalisten, die de terechtstelling zul len bijwonen. Zij werden naar het bureau van den directeur der gevangenis geleid en nauwkeurig ge fouilleerd. In haar hotelkamer bad intusschen dc hevig snik kende mevrouw Hauptmann. Toen het besluit van den gouverneur geen ver der uitstel te verleenen bekend werd gemaakt, be gon de beul voorbereidselen te treffen voor de ver vulling van zijn taak en den electrischen stoel in ge reedheid te brengen. De menigte buiten de gevangenis groeide meer en meer aan en allerlei soorten voertuigen verzamelden zich in de omgeving van het gevangenisgebouw. Mevrouw Hauptmann hoorde de tijding, dat geen .verder uitstel kon worden verleend, in somber stil zwijgen aan. Hauptmann's geestelijke raadsman, in zwarte klee ding, werd bij zijn aankomst aan het gevangenisge bouw eveneens door de beambten gefouilleerd. Even na acht uur werd een dokter bij Mevrouw Hauptmann in haar kamer ontboden. Om 8 uur 10 was er nog niets aangaande de te rechtstelling bekend, ofschoon deze op 8 uur was be paald. Einde van de geruchtmakende zaak? De ontvoering van de baby van Lind- bergh. De rol van Hauptmann, New York, 3 April (A.N.P.), Het is geenszins waarschijnlijk dat met de executie van Hauptmann het laatste woord is gezegd in de geruchtmakende zaak van de ontvoering van de baby van Lindbergh. Wel zelden zal een rechtszaak over de geheele wereld zoo'n belangstelling hebben gewekt als die tegen den ontvoerder en moordenaar van het zoontje van dear Lindy, den beroemden Amerikaanschen vlieger. Zooals men zich herinneren zal bereikte ons op 1 Maart 1932, dus reeds meer dan vijf jaar geleden, het bericht, dat het 20 maanden oude zoontje van kolo nel Charles A. Lindbergh, Charles A. Jr., des avonds tusschen acht en tien uur uit zijn slaapkamer in het buitenverblijf van de familie Lindbergh te Hope- well (Staat New Jersey) was ontvoerd. Ondanks 'alle nasporingen en ondanks de gewel dige belooningen welke men had gesteld op de te rugbrenging van het kind, werd het niet levend aan de ouders teruggebracht. Op 12 Mei, dus bijna 2Ys maand later werd het lijkje van de kleine door een neger ontdekt in de nabijheid van de villa van Lind bergh. Slechts aan de kleeren kon men het slacht offertje doen identificeeren als het zoontje van Lind bergh. Bij de autopsie bleek, dat de dood moest zijn in getreden tengevolge van een slag of ernstigen schok, aangezien de breuk in het schedeltje zulks uitwees. Een aanklacht tegen Bruno Hauptmann. Twee jaren later, op 12 October 1934, besloot een jury van de Rechtbank te Flemington (New Jersey) over te gaan tot het indienen van een aanklacht te gen den Duitscher Bruno Richard Hauptmann, die zij er van beschuldigden het zoontje van Lindbergh te hebben ontvoerd en vermoord. Op 14 Februari 1935 werd Hauptmann door de jury te Flemington schuldig bevonden aan „moord in den eersten graad". De rechter veroordeelde Haupt- man toen ter dood, waarbij hij de terechtstelling be paalde op 18 Maart. De advocaat van Hauptmann, Reilly deelde direct na dit vonnis mede voor zijn cliënt in beroep te zul len gaan ,en de zaak zoo noodig door te zullen zet ten tot bij het hoogste gerechtshof te Washington. Ëenige dagen later teekende Hauptmann, met toe stemming van rechter Trenchard hooger beroep aan bij het Hof van Appèl van den staat New Jersey, Het Hoogste Gerechtshof van New Jersey beves tigde evenwel op 23 October d.a.v. het tegen Bruno Hauptmann uitgesproken doodvonnis. De executie werd evenwel voor onbepaalden tijd uitgesteld. In afwachting van een nader gerechtelijk onderzoek werd de wereld onlangs verrast door het bericht dat zekere Paul Wendel bekend zou hebben het kind vermoord te hebben. Op deze bekentenis kwam Wendel evenwel later terug. De executie werd bepaald op Dinsdag jl., doch aangezien men bij een nadere ondervraging van Wendel nog niet tot resultaat was. gekomen, zoo dat. de rechtszitting nog voortduurde op het oogen blik dat Hauptmann zou moeten worden geëxecu teerd, bepaalde de Grand Jury dat Hauptmann ander maal een respijt mocht worden toegestaan, zoodat de directeur van de gevangenis voor ter dood ver oordeelden, Kimberling de terechtstelling voorloo- pig 48 uren uitstelde. Heden-(Vrijdag)-avond om acht uur zou Haupt mann geëlectrocuteerd worden. De terechtstelling geschiedde ongeveer 47K minuut later. Landingsstel van haar toestel hij start te Colomb Beohar ge broken. Londen 3 April (R.0.) Amy Mollison, die het record EngelandKaapstad tracht te verbe teren, is gistermiddag te Colomb Bechar in bet Zuiden van Algerije, geland. Uit Algiers wordt gemeld, dat Amy Mollison bij den start van bet vliegveld te Colomb Becbar het landingsstel van haar vliegtuig heeft gebro ken. Het is niet bekend, of zij baar vlucht des ondanks heeft voortgezet. Parijs Volgens een bericht, ontvangen door de Compagnie Trans-Saharienne, beeft Amy Mollison haar vlucht onderbroken. Parijs 3 April In een artikel in de Intransigeantmeent Jean Thouvenin te kunnen mededeelen, dat Frankrijk besloten heeft een vredesplan in te dienendat tegen over het plan van Hitier gesteld zou moeten worden. „Daar dit vredesplan", aldus voegt Thouvenin hieraan toe, „niet slechts ons, doch geheel Euro pa aangaat moeten wij erop staan, dat het in het kader van den Volkenbond wordt bestudeerd. De diensten van den Quai d'Orsay, onder leiding van Flandiir en Paul Boncour,*zijn op het oogen- blik_met; de uitwerking van dit plan bezig". „In het kort", zoo besluit Thouvenin. „tegeno ver den -Duitschen vrede stellen wij den Fran- schen vrede, d.w.z. de verdediging van den Vol kenbond, de toepassing van de collectieve veilig heid en de verplichting tot herstel van de inter nationale rechtsorde door het eerbiedigen der*7 verbintenissen en verdragen. De besprekingen te Londen Von Ribbentrop geeft Eden geen hoop. Londen 3 April Naar thans bevestigd wordt, heeft Von Ribbentrop, Eden gister morgen geen hoop gegeven, dat Duitschland zich zou kunnen verplichten, de Rijnzone tij dens de interim-periode niet te versterken. Men verwacht niet dat de Duitsche regeering direct zal antwoorden op de vragen, die Eden gisteren mondeling aan Von Ribbentrop heeft gesteld, omtrent bepaalde punteni n de Duitsche voorstellen, die nadere opheldering zouden be hoeven. Duitschland zou eerst willen afwachten wat het standpunt der andere Locarno-mogend- heden hieromtrent is. De vragen van Eden zou den o.a. betrekking hebben gehad op de volgende punten: de juiste uitlegging van het woord „troepen", het koloniale vraagstuk, de kwestie der non- agressiepacten en die van het hof van arbitrage. Volgende week bijeenkomst der Locarno-mogendheden. Parijs Naar na afloop van de ambassadeurs conferentie, die gistermiddag heeft plaatsgehad, Moderne foto's en vergrootingen van buitengewone kwaliteit ËËËËIÊ: Geopend: dagelijks, pok Zondags - Fotogr. Atelier Arpad Moldovan N eü we Niedocp vernomen wordt is de Fransche regeering voor nmens er bij de betrokken regeeringen op aan te dringen, dat de conferentie der staten, welke aan het Locarno-pact trouw gebleven zijn, in den loop der volgende week wordt gehouden. Jongen gewond. Donderdagis in de garage van Versloot aan de Noordzijde te Bodegraven een luchtketel met een luiden knal uit elkaar gesprongen. De ketel heeft een druk van tien atmosfeer en behoort zich uit te schakelen wanneer dit maximum is bereikt. Tijdens het laden explodeerde de ketel met het gevolg, dat zware stukken ijzer door de garage vlogen. Een gedeelte van het dak werd vernield. Een monteur en zijn zoontje, werden tegen den grond geworpen. Zij kwamen er betrekkelijk goed af doch een toevallig in de garage aanwezige jongen de 16-jarige H. W. kreeg een stuk van den ketel tegen het rechteronderbeen, waardoor dit vrijwel geheel werd verbrijzeld. De jongen is naar het ziekenhuis te Leiden gebracht, TWEE DOODEN BIJ VLIEGONGELUK IN ZUID-AMERIKA Buenos Aires Bij de vlootbasis Punta Indio is een marinevliegtuig neergestort. De inzitten den, een officier en een matroos werden gedood. en koopen onze geheele inboedel Spoorstraat 8-10 Tel. 206 Den Helder, daar hebben ze de grootste keuze tegen de laagste prijzen. De grootste speciaalzaak v. Noordholland Meer dan 100 toonkamers. De regentijd vindt geslagen legers De gebeurtenissen in Abessiniê nemen een sneller verloop, dan zelfs de grootste optimisten verwacht hadden. Na de overwinningen van de Italianen bij den Amba Arradam en in Tembien eind Februari scheen het, alsof den Abessijncn een oogenblik rust zou worclen gegund. Het overschot van het le ger van den minister van oorlog, ras Moeloegheta, werd in het leger, dat onder persoonlijke leiding van den negus stond, opgenomen. Het leger van ras Kassa ontkwam voor een veel grooter deel dan dc Italiaansche berichten wilden laten gelooven aan do omsingeling, die het in Tembien bedreigde. En het leger van ras Imroe wist zich ongedeerd van den vijand los te maken. Maarschalk Badoglio .liet zich echter niet tot een vervolging in het wilde weg verleiden. Hij rukte eerst weer op, toen alle achterwaartsc'he verbin dingen zoo goed functioneerden, dat er voor dc vechtende troepen geen enkel gevaar meer be stond, van het overige deel der troepen afgesneden te worden. De drie weken, die hij hiervoor noodig had, benutte Badoglio, om talrijke bommen op kam pementen en marschcolonnes van den vijand, als mede op de belangrijkste steden in het achterland zooals Harrar, Dsjidjiga en Quoram te laten wer pen en zoodoende den moreelen tegenstand van leger en bevolking te breken. Het noordelijk front in beweging. Sinds eenige dagen is nu het geheele noordelijke front in beweging gekomen en meer en meer blijkt dat ook het -zuidelijk front niet wil achterblijven. MAARSCHALK BADOGLIO. Plan en doel zijn duidelijk: Voor het begin van den groot en regentijd zoo groot mogelijke gebieden onder de macht van de Italianen te brengen en een frontlinie te formeeren, die in den komenden regentijd gemakkelijk verdedigd kan worden. Of deze linie door de namen: Tanameer Asjangi- meer Harrar juist wordt aangegeven, kan op het oogenblik nog niet worden overzien. Op de rechtervluegel van het Noordelijk front is een vliegende colonne onder het bevel van den se cretaris-generaal van de Fascistische Partij zonder slag of stoot Gondar, ten noorden van bet Tana meer gelegen, binnen gedrongen en ook op den karavaanweg van deze stad naar den Soedan heb ben de Italianen beslag weten te leggen. In het midden hebben sterke Italiaansche eenheden, waar schijnlijk het Ile en Erythreaansche legercorps de Takazze-rivier overschreden, het onbegaanbare berg land van Semien handig ter zijde laten liggen en de omgeving van Sakota ten oosten van het Tana meer bereikt. Ook hier is het niet tot een gevecht met den tegen stander gekomen. Daarentegen zijn links daarvan verdere Italiaansche eenheden, waarschijnlijk het 3e en le legercorps, in de omgeving van Quoram aan het Asjangimeer door het Abessijnsche reserveleger van den negus, waartoe ook de kerntroepen, de zoo genaamde keizerlijke garde, behoorden, aangevallen. In een bijna 12-urigen strijd is de aanval afgeslagen. Bij een tegenaanval werd het Abessijnsche leger tot den terugtocht gedwongen en mag men de Italiaan sche berichten gelooven, dan ontaardde deze terug tocht onder het vuur uit de vliegtuigen al spoedig tot een wilde vlucht. De Abessijnsche legeraanvoer ders hebben hun onverstandigen daad, zonder de ondersteuning van zware strijdwagens tegen machi negeweren en afweerbatterijen storm te loopen, in plaats van zich tot een guerilla-oorlog te beperken, wederom met een groot aantal dooden de Italiaan sche berichten spreken van 7000 moeten boeten. Op den uitersten linkervleugel heeft een colonne de Danakilwoestijn over een breedte van 350 kilo meter doorkruist en Sarde, de hoofdstad van het sultanaat Aoessa, bezet. De troepen hebben daarmee in het moordende klimaat en het in hooge stofwol ken opwervelende woestijnzand een prestatie vol bracht, die buitengewoon moet worden genoemd en slechts mogelijk is gemaakt, doordat het luchtwapen deze colonne steeds van het noodige voorzag. Hier mede zijn de Italiaansche troepen in het westen go? vaarlijk dicht den spoorweg Dzjiboeti—Addis Abeba, de hoofdslagader van Abessiniê, genaderd. Ook in het Zuiden Italiaansche successen. Bij al het ongeluk der Abessijncn komt nog het feit, dat genoemde spoorweg ook van het Zuiden uit, waar generaal Graziani den opmarsch naar Harrar heeft aanvaard, bedreigd wordt, hoewel de Italiaan? sche troepen tot nog toe niet verder dan Sassa Be- nah schijnen te zijn opgerukt. Daar de linker groep van het Italiaansche zuide? lijk front door zijn successen in het dal van de Ga? nalle Doria bij Neghelli de toegangen naar Britsch? Kenya afsluit, nadert met reuzenschreden het aogen* blik, waarop dat gedeelte van het Abessijnsche ge? bied, dat nog in het bezit van den negus is, geheel van den toevoer van het buitenland uit zal zijn af? gesneden. Met het oog hierop kan men de vreugde van Italië en de trotsche houding van de Italiaansche pers te? genover het buitenland begrijpen. Italië kan er reeds op het oogenblik zeker van zijn, dat het uit dezen strijd met een aanzienlijken winst aan koloniaal prestige en waarschijnlijk ook aan landbezit te voor» schijn zal komen. Abessiniê bereid te onderhandelen. ADDIS ABEBA, 3 April. De regeering van Abessiniê verklaarde gunstig gestemd te zijn ten aanzien van de directe onder handelingen met de commissie van dertien, in de hoop hierdoor spoedig een einde te maken aan de vijandelijkheden. De beslissing van de Italiaansche regeering was hier nop niet bekend.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1