De Italianen zijn Kworam binnengerukt Vredesmemorandum D'Tc INDE PIJP van Frankrijk KIJKEFI isKOOPErhyClOECK De oorlog in Oost-Afrika Bloedige botsingen in Zuid-Libanon Auto rijdt tegen boom Amy Mollison zet haar tocht voort Brug over het Merwede- kanaal geramd IDEALIST MAAR. Landbouwschuur afgebrand Brand in perceel heide en dennen Milicien door kogel getroffen Maandag 6 April 1936. Postrekening No. 23330 SGHAGER 79ste Jaargang. No. 9950 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens »8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN. TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Invalspoort naar Addis Abeba geopend? ASMARA: Het Italiaansche hoofdkwar tier deelt mede, dat de Italiaansche troepen gisterochtend vroeg Kworam hebben bezet. De overblijfselen van het Abessynische leger vluchten naar het zuiden,, bestookt door de Italiaansche vliegtuigen. Gedurende den aZterdag hebben de Itali aansche vliegers 64 ton springstof omlaag ge worpen en 20.000 mitaillenrschoten op de yluchtende afgevuurd. De verovering van Kworam wordt van groot belang geacht, aangezien hierdoor de invals poort naar Addis Abeba wordt geopend. Badoglio rekent op een ineenstorting van de Abessynsche troepen. Maarschalk Badoglio rekent er op, dat thans spoe dig Abessinië ineen zal storten. Volgens hem heeft de negus thans nog drie mogelijkheden: hij valt aan en wordt vernietigd, af wel hij wacht af tot de Ita lianen aanvallen met hetzelfde gevolg, ofwel hij terkt terug. Ook in dit laatste geval volgt vernietiging, aan gezien de Abessynsche troepen niet beschikken over transportmiddelen en levensmiddelen. De kroonprins te Asmara. De Italiaansche kroonprins is gisteren in het Ita liaansche hoofdkwartier aangekomen. Hij werd door de bevolking met vreugde begroet. Ben van de Italiaansche piloten boven Addis Abeba gewqnd. Asmara: Het Italiaansche hoofdkwartier deelt mede, dat een van de vliegtuigen, welke gisteren over Addis Abeba vlogen, werd bestuurd door den beken den stunt-vlieger Tito Falconi, die het recórd rug- vliegen heeft. Hij heeft o.a. ook te New York en Chi- cago gevlogen. Boven Addis Abeba vliegend, heeft hij de beide vliegtuigen op het vliegveld in brand geschoten. Hij zelf en zijn tweede piloot werden door het vuur van de Abessynen gewond. Geen tegenstand voor de Abessynen meer mogelijk? Asmara: Na den slag aan het Asjanghi-meer Is het Abessynsche leger naar het zuiden gevlucht, ook de Negus is mee naar het zuiden getrokken. De eenige moeilijkheid, welke de Italianen thans nog te overwinnen hebben, is het terrein, de weg naar Dessie ligt thans voor hen open. De eenige weerstands-linie, welke de Abessynen nog hebben, is die bij Harrar, waar Ras Nasiboe het be vel voert. Deze linie zou evenwel niet in goeden staat Zijn. Nieuwe troepen naar Oost-Afrika. Napels. 1 „Atlanta" heeft Napels verlaten met 37 Oficieren en i.100 minderen, welke het tweede ba- taillon van het tank-corps uitmaken en verder aan vulling voor diverse wapens. De negus verloor door ongehoorzaam heid van zijn onder aan voerders. Asmara. Het schijnt dat schijnt dat de Negus den slag hij het Asjanghi-meer heeft verloren, door dat die onderaanvoerders zijn bevelen niet gehoor zaamden. Hij had de Rassen bevel gegeven zich streng te houden aan de guerilla-taktick en gebruik te maken Van de moeilijkheden van de Italianen, die nieuwe stellingen moesten bezetten. De rassen besloten evenle toch de Italianen aan te vallen, met het gevolg, dat zij den slag verloren. Jeruzalem. Tijdens het verzamelen van hand- teekeningen voor een petitie betreffende aanslui ting van Libanon bij Syrië is het in Djebel, een dorp in Zuid-Libanon tot ernstige botsingen gekomen tus- schen de politie en inwoners. De rust kon eerst weer hersteld worden, toen militaire versterking groot 400 man, onder Fransche leiding ter plaatse was gearriveerd. Een Fransch officier en eenige sol daten werden door steenworpen gewond. Drie be- toogers werden gedood, talrijke arrestaties werden Verricht; Eerbied voor internationale verdragen als eerste eisch Geen vestingwerken in het Rijnland- Frankrijk bereidt met koortsachtige haast zijn antwoord voor op het Duitsohe vredesvoorstel. De Minister van Buitenlandsche Zaken Flandin Is druk bezig met het uitwerken van het ontw,erp-ant- woord op het Duitsche memorandum van 31 Maart jl., welk antwoord vandaag definitief door het Fran sche kabinet zal worden vastgesteld. De vorm van het Fransche antwoord is nog niet bekend, maar zeker is, dat Frankrijk er nog eens de nadruk op zal leggen, dat Duitschland.de Verdra gen van Versailles heeft aanvaard als verslagen land na vier jaar strijd. Ook zal Frankrijk niet onweersproken laten d,e Duitsche bewering, als zou het Locarno-pact, dat het Rijk vrijwillig aanbood, zijn gedicteerd. Het staat wel vast, dat de Fransche regeering zal vastleggen, dat het Duitsche antwoord onvoldoende is, omdat het de geëischte, althans gedeeltelijke eer biediging der verdragen, niet accepteert. Daar Engeland van meening is, dat de be sprekingen met Dnitschland moeten wor den voortgezet, zal Frankrijk de klemtoon leggen op de eisch, dat Dnitschland geen ver sterkingen zal mogen aanleggen in de on rechtmatig bezette Rijnzone. Immers vestingwerken op den rechter Rijnoever zouden de vernietiging van de collectieve veiligheid beteekenen, omdat zij Duitschland in staat zou stel len om met geringe strijdkrachten iedere Fransch- Britsche interventie in uitvoering der bestaande ver dragen en van Artikel 16 van het Volkenbondspact in geval van een Duitschen aanval tegen een anderen Europeeschen staat, te verhinderen. Frankrijk is van oordeel, dat de collectieve vei ligheid slechts kan worden verzekerd door weder- zijdschen bijstand en dat de te sluiten verdragen moeten gebaseerd zijn op het recht en de eerbied voor de internationale verdragen. Daar Duitschland volgens de verklaringen van Hit- Ier, dit recht en deze eerbied wil vervangen door een opportuniteitspolitiek en de naleving van aange gane pacten wil doen afhangen van de levensbelan gen van het Duitsche volk, zooals hij die ziet, plaatst het zich daardoor buiten het kader va den volken bond. Een inzittende ernstig andere licht gekwetst. gewond, twee Hilversum. Gistermiddag omstreeks twee uur is op den weg HilversumUtrecht, in de gevaarlijke bocht onder de Hollandsche Rading, een auto in volle vaart tegen een hoorn gereden. In de auto zaten een drietal jongelui uit Hilversum, die een voetbalwed strijd te Utrecht wilden gaan zien. Doordat de bestuurder van den wagen met te groo te snelheid de scherpe bocht wilde nemen, verloor hij de macht over het stuur. De auto reed toen tegen een hoorn en werd geheel vernield. De bestuurder en een naast hem zittende jonge man liepen geen noemenswaardig letsel op. De achter in den wagen zittenden H. Laaper werd ernstig gewond. Hij werd naar de R.K. Ziekenver pleging te Hilversum vervoerd, waar men o.m. een zware herenschudding constateerde. De toestand van het slachtoffer is ernstig. Zoodra haar toestel hersteld is. Oran. Het herstel van het toestel van Amy Mollison zal ongeveer een week duren. De aviatrice zal dien tijd te Colomb Bechar wachten. Brug kon na de aanvaring niet meer dicht. Verkeer zal moeten worden omgeleid. Gisteravond omstreeks acht uur is een schip in aanvaring gekomen met de Rijks- brug over het Merwedekanaa! bij de Munt te Utrecht. Na de aanvaring kon de brug niet meer dicht, zoodat de brugwachter met behulp van een pontje van de brug moest worden gehaald. In dit verband deelt de Hoofdingenieur- Directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Utrecht mede, dat het verkeer over deze brug minstens voor twee dagen ge stremd zal zijn en zalw orden omgelegd over de Abel Tasmanbrug en de Dambrug. Nader uit Amsterdam: Zondagavond te acht uur isd e brug over het Merwedekanaal te Utrecht nabij de Rijksmunt aangevaren doord e 940 ton metende „Wijkdienst 25", die uit de richting Vreeswijk kwam. Terwijl de seinen op onveilig stonden, heeft de boot met den voorsteven de brug geraakt. Hoe de aanvaring zich heeft toegedragen, is niet met zekerheid vast te stel len. Vermoedelijk is de electrische opzetinrichting waarmee de brug gedraaid wordt, onklaar gewor den, terwijl de „Wijkdienst" de brug zoo dicht ge naderd was, dat hij niet tijdig meer kon stoppen. De bewegingswerktuigen van deb rug zijn ontzet Enkele onderdeelen braken en de electrische instal latie werd beschadigd. De dienst van den Rijkswa terstaat was. spoedig ter plaatse voor een voorloo- pig onderzoek. Terstond werd met het herstellings werk begonnen door de N.V. Smeulers uit Den Haag. Zooals reeds gemeld, moest het autoverkeer worden omgeleid, waarbij de politie uit Utrecht en Oudendijk assisteerde. Het voetgangersverkeer kon ovèb de brug voortgang vinden. De veroorzaakte schade is vrij ernstig. Het kan dagen, misschien weken duren, voor de geheele in- Hierboven een karakteristieke grenssteen achter het Italiaansche front in Oost Afrika, waarop vermeld, dat tot dat punt de Italiaansche grens is verlegd. materialist of •Eclvfe Triesche -Heeren-Paai -10 - 15 - QO -95 ch per %onS stallatie weer electrisch kan worden bediend. Men probeert thans een noodvoorziening te treffen, waar door het mogelijk zal zijn het verkeer zoo spoedig mogelijk weer tot de brug toe te laten. Men werkt hedennacht met man en macht aan deze noodvoor ziening, terwille van het intensieve verkeer, dat zich over deze brug beweegt. Maandag zal er een onder zoek worden ingesteld naar de schuldvraag. 28 stuks hoornvee en 12 paarden in het vuur omgekomen. Boschkapelle. Gisteravond om kwart voor elf is brand uitgebroken in de groote land bouwschuur op het erf van den landbouwer F. Burm, hier ter plaatse. In een minimam van tijd is alles platgebrand. Het vuur werd aangewakkerd door den feilen wind. In de schuur bevonden zich 28 stuks hoornvee en 12 paarden. Men slaagde er niet in de dieren te bevrijden, zoodat zij jammerlijk den vnur- dood vonden. Ook een groote hoeveelheid stroo en hooi werd door het vuur vernietigd. De oorzaak van den brand is nog niet vast gesteld. De motorspuit van Stoppeldijk was spoedig na het uitbreken van den brand aanwezig, doch men kon tegen de vuurzee weinig uit richten. 4 H.A. verbrand. Eerbeek. Gistermiddag tegen drie uur brad door onbekende oorzaak brand uit in een perceel heide en dennen, gelegen in het Empesche Veld onder de gemeente Brum- men, en toebehoorende aan de familie Van Hasselt te Empe. Dank. zij het spoedig optreden van de rijks- en ge meentepolitie van Eerbeek kon erger worden voor komen en verbrandden slechts 4 H.A. heide en den nen. Het afgebrande gedeelte is een bekende broed plaats van vogels en verschillende soorten wild. Bij een stoeipartij in de Oranje Nassan- Kazerne te Bergen op Zoom. Bergen op Zoom. Zaterdagmiddag omstreeks half drie waren twee miliciens, zekere M. uit Brielle en zijn kameraad R. aan het stoeien in de Oranje Nassau Kazerne hier ter plaatse. R. had een geweer in de handen en plaatste dit op een gegeven moment in den zij van zijn vriend. Op zijn vraag: „Zal ik eens schieten?" antwoordde M.: „Ja". Bei den vermoedden toen niet, welk een vreeselijlc ge volg deze stoeipartij zou hebben. Het geweer bleek n.1. geladen te zijn met een losse patroon. R. trok den haan over en tot zijn groote ontsteltenis ging het schot af. Er ontstond groote consternatie toen M. in elkaar zakte. De militaire geneesheer, dokter Kole was spoedig ter plaatse. Na geconstateerd te heb ben dat een long en de lever van 't slachtoffer wa ren geraakt, is M. naar 't Algemeen Burgergasthuis vervoerd, waar onmiddellijk operatief is ingegrepen. M., die veel pijn lijdt, maakte het Zondagavond naar omstandigheden vrij go'ed. BOTSINGEN IN MEXICO EISCHEN 5 DOODEN. Mexico. Naar het dagblad „La Prensa" meldt, is het in de nabijheid van Labarca tot bloedige bot singen gekomen tusschen aanhangers van de agra rische partij en boeren. Vijf personen werden gedood 8 zwaar gewond.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1