elrose's De Langendijker Groentenveilingen. Uit onze Omgeving. Z 11 P V Er gaat weinig om aan de veilingen wat een verschil met normale jaren ook voor het vervoer te water ongere gelde aanvoeren een bezwaar voor den handel aanvoer van aardappels groo- ter prijzen bleven vfïj stationnair, al- zoo laag -r- slechter met den handel in roode kool ondanks geringe aanvoe ren, lagere prijzen weinig gele kool aan de markt ook achteruitloopende prijzen idepr voor Deensche witte kool zouters koopen piet meer de prijs van de uien liep weer sterk achter uit breekpcen ook lager weinig aanvoer bieten lagere prijzen. Ecu bijzonder seizoen is dat van 1935—1936. yoqv onze groentenveilingen. .Nog nimmer ging er zoo weinig om als in doze periode voor den verkoop van stapelproducten. Wat kon tiet anders druk zijn yap de twee Langendijker veilingen en wat een lange rij van volgeladen wagens gingen er in noymyle jaren van de beide toevoerlijnen naar binnen- en buiten land. Daar- k\vam,en dan nog bij de vele motorbooten, die volgeladen naar de grootc sleden voeren om daar de Langendijker producten te brengen. Het werk van deze. wordt nu waargenomen door dc vrachtau- tos', al wordt daarmee minder vervoerd dan in nor male jaren. Pe schipperij beeft op het gebied van het groentevervoer helaas zeer weinig te doen en verschillende schippers zijn in de werkverschaffing opgenomen, teneinde het schippersbedrijf alzoo nog wat te steunen. Opvallend was hel; in de afgcloopcn week,, lioe. onregelmatig de aanvoeren over de verschillende da gen zijn verdeeld. PracliscU gesproken is er op slechts 3 dagen een aanvoer van beteekenis en dat is op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Was vroeger alleen 's Maandags, vöoral te Noordschanvoude, de aanvoer gering, thans zijn die „marktïöoze" dagen al tot een drietal uitgebreid. Werd, er vroeger, vooral van koopmanszijde, over dien toestand geklaagd, te genwoordig is men daarover ook alles behalve te vreden. Dat dit euvel zoo'n omvang heeft aangeno men, is ongetwijfeld toe te schrijven aan de geringe voorraden. Toch is liet een wantoestand: een gebied als Langen dijk met zijn grootc veilingen, dal zijn producten teelt voor bi.iui.cn- en buitenland, moet toch zorgen, dat er eiken clag van zijn producten in beduidende mate aan dc markt komen. Xonnajc tij den brengen echter weer wel normale toestanden. Aan beidé' veilingen werden deze. week nog ver schillende partijen aardappels aangevoerd. In de prij zen kwam echter maar weinig verandering en .geen verbetering. De omstandigheid, dat dc aard.appels in Engeland vrij mochten worden ingevoerd, heelt dus hier geen gunstige gevolgen gehad. De soort Robijn werd verko.clit voor f 1.10—2.7.0, enkele kleine hoe veelheden brachten "echter maar f 1 op. Voor Be velanders liepen de prijzen vrij sterk uiteen, n.1. van f 1.50—2.30. Red Star bracht f 1.50 op. Voor blau we Eigenheimers werd. 1' 1.80—rl.90, betaald, en voor. blauwe aardappels f 2—2,90,. mot. enkele afwijkingen. De aanvoer was aanmerkelijk grootcr dan vorige weken. De vorige week ging het yJ slechter met den han del in roode kool. Deze week ging het er niet beter mee. Weinig vraag uit het buitenland en ook niet veel uit liet binnenland, althans in aanmerking ge nomen dc geringe aanvoeren. Het is maar goed, dat er nog tuinders zijn, die waf durven wagen en tot die taaie overhouders behooren, die op betere prijzen hopen als weer koude dagen aanbreken. Roode kool is in Mei meermalen zeer duur -geweest. In don tc- genwoordigen tijd is spcculceren dubbel gewaagd, vooral voor hop. die weinig financieclep weerstand hebbpp, en, die zijn er npgal. wat. lnlus§chen wordt de mgi-kt door hen ontlast en wor,don de prijzen min der gedrukt. Voor eerste soort van 2 lot. 4 pond werd f G.40 tot ruim f S betaald, voor zwaardere f G.G0—7. Tweede, kwaljteit was. slcrk gedagld: voor de sortcc- ring van, f 2 tot 4 pond wertf slechts f 4 tot f 7 be taald. Sterk neemt dc aanvoer van gele kool af. De prij zen waren ook. aanmerkelijk lager. Eerste kwaljtqif van 2 pond en zwaarder werd voor f 12.50 tot f 13.50 verkocht, Stortgoed en afwijkende kwaliteit werd .voor f '3—G verkocht. De aanvoer van Deensche 'witte kool ia ook aan zienlijk verminderd. De goede prijzen, die gedurende een aantal weken voor dit product zijn besleed, zijn oorzaak geweest, dat veel is opgeruimd. Voor eerste kwaliteit Denen boven twee pond werd f 3;80 tot f 7 LefaahJ. Voor tweede soort waren de prijzen aanmer kelijk lager, n.1. f 2.10—3,GO. Het zeer kleine goed werd voor nóg geringer prijs verkocht. Dat voor twee de kwaliteit zulke v.eiiaagde 'prijzen zijn. besteed, vindt vooral zijn oorzaak in liet feit, dat de zuur- koolfabrieken niet meer koopen. Deze hebben heel wat van die tweede soort afgenomen. Dat is nu ge daan. Voor de overhouders van uien is liet slecht uitge pakt. In aanmerking genomen de lage prijzen, welke liet gehcelc seizoen door zijn gemaakt, was er alle aanleiding, de kans op betere prijzen te wagen. Na een kleine, korte opleving, zijn de prijzen weer op liet oude niveau teruggeloopcn, ja voor sommige soorten nog onder dat niveau. Alleen op het aller laatst kwam er een kleine stijging voor grove uien. Deze brachten overigens f 1.902.60 op, slechts voor enkele partijtjes werd een paar dubbeltjes meer be taald. Middelgroote uien, die aanvankelijk nog f 1.80 2.30 opbrachten, liepen tot f 11.60 voor verschil lende aangevoerde partijen. Drielingen, die de laat ste weken, aardig in prijs waren gestegen, brachten nu weer 00 tot 80 cent op. Zelfs voor nep, die ge woonlijk nog de hoogste prijzen opbrachten, werd nu maar 60 cent betaald. Breckpeen werd er weer aan beide veilingen aan gevoerd, Voor grove werd f 1.902.60 betaald, voor enkele mooie, extra puike partijtjes iets meer, tot f 3.50. Kleine brachten f 1.101.60 op. Kroten kwa men er maar weinig meer. Mooie, kleine golden f 4 —4.40, grove 70 cent tot ruim f 1. OUDE N J E D O RP TU1NBOUWVEREENIGING „NIEUW LEVEN". Zaterdagavond werd ten lokale van den heer A. Mijts te Verlaat een algemeene vergadering .gehou den van de tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven". Aanwezig waren bestuur en pl.m. 30 leden. Voorzitter de heer Jb. Kostelijk. Secretaris de heer Jac. Klaver. De Voorzitter opent de vergadering en wijst op de zeer ongunstige tijdsomstandigheden in het afgeloo- pen jaar voor de tuinbouwers. Spr. hoopt dat er spoedig een kentering in dezen slechten toestand moge komen en zegt, dat getracht moet worden met alle gepaste wettelijke middelen om de waren zoo goed mogelijk betaald te krijgen. De notulen worden voorgelezen en onder dank zegging goedgekeurd. Hierna volgen eenïgc mededeelingen van onder geschikt belang, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Ook het jaarverslag van den secretaris staat in mineur. Gewezen wordt op de mislukte koolteelt, waardoor zeer weinig op de markt kwam en waardoor enkele gelukkigen, die nog wat kool bezaten, goede prijzen ontvingen. De Voorzitter brengt dank aan den Secretaris voor diens uitvoe rig verslag. (Applaus). De penningmeester, dc heer Meereboer brengt hier na financieel verslag uit. De ontvangsten hebben bedragen f,283.56, dc uit gaven 319.81. Nadeelig saldo f 36.25. In kas was f 6092, zopdat dit bedrag thans bedraagt f 30.67. Hier bij komt nog een bedragje ad f7.45, totaal f,38.12. Op het spaarbankboekio stond f 1857.48. Dc bijgeschreven rente bedroeg f6835, zoodat het totaal bezit van de vcreeniging is f 1963.95.. Aan dc orde komt punt 3 van dc agenda: ..Be spreking, is collectieve boekhouding gewenscht?" De secretaris doet lecfure van een schrijven van den heer Wagenaar te Zuidscharwoude,, die mede deelde voor tuinbouwers de, boekhouding te willen bijhouden vopr f'5.— inleggeld en voorts voor -4 ets. per snges. rit de, hierna volgende bespreking blijkt, dat de vergadering hiervoor geen animo heeft, zoo dat dit schrijven voor kennisgeving wordt aangeno men. De Voorzitter doet mededeeling van de proeven, welke ten aanzien van de draaihartigheid word.cn genomen met tabakszancl, een afvalproduct van ta bak. De heer Lijftogt te Apeldoorn, Hoofd ccner school, ei) leider van tuinbouwcursussen, heeft in, deze richting gewerkt en naar deze heer mededeel de werden, hiermede verrassende resultaten, bereikt. Het blijkt, dat ook de vergadering gfopte interesse heeft voor dit bestrijdingsmiddel en de heer Meere boer zegt. dat het het meest doeltreffend is, dat men zich tot den Noordermarktbond wendt, opdat geza menlijk kan worden besteld. Na lange discussies wordt besloten, dat de leden die er vopr gevoelen vóór of op, Vrijdag aan den hoer Klaver mededeeling zullen doen, welke hoe veelheid tab aks zand zij denken noodig té hebben. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing wor den herkozen de aftredende leden Jac. Klavor, P. Meereboer on C. Langedijk, welke' hecren allen hun herbenoeming aannemen. De heer Olie merkt op, dat er op het oogenhlik bij dc veiling een ziekte heerscht, welke steeds toeneemt. Spr. heelt althans meermalen de ervaring opgedaan, dat wanneer hij met een hoeveelheid kool kwam, er telkens een 25 a 100 K.G. werd afgetrokken en vaak ten onrechte. Dc heer de Ruiter zegt hiervan ook last te hebben gehad. Dc Voorzitter zegt, dat men in dit opzicht han delend moet optreden. Men behoeft het er niet bij te laten zitten. Desnoods haalt men den keur meester er bij. Wanneer men dc kool laat veilen, moet men er van verzekerd zijn, dat de persoon, die zich met dc veiling belast, er ook goed op zal letten. De heer Blokker vraagt of de bascules steeds goed worden gecontroleerd. De heer Meereboer antwoordt, dat voorzoover hem bekend, dit geregeld gebeurt. Ter sprake kwam het weegsysteem van Warmcn- huizen, waarvoor echter weinig wordt gevoeld. De heer Kuiper zegt dat dc afd. Waarland en om streken heeft voorgesteld om de paardenstallen op de veiling te'sloopen, opdat men meer ruimte krijgt voor dc auto's. Spr. ontraadt om met dit voorstel mee tc gaan. omdat uit deze streek nog veel paard en wagens komen. De Voorzitter zegt het volkomen met spr. eens te zftn. Zeker zal dan ook op dc bondsvergadering le gen worden gestemd. Do heer Langedijk stelt voor om t.a.z. van het keuren van uien. aan de algem. hondsvergadering voor tc stellen, dat deze keuring direct bij dc vei ling geschiedt en niet bij de firma's die de uien hebben gekocht, zooals thans geschiedt. Hierdoor toch komt het meermalen voor. dat dc leveranciers voor niets rijden, doordat de kooper een klein ge deelte van de partij goedkeurt en de beste uien voor zich- houdt. Dc vergadering gaat met dit voor stiel accoord. De heer v. cl. Veer stelt voor, om liggeld te heffen voor de graanschuiten, met het oog op het brand gevaar. De Voorzitter zegt dat het bestuur van den Noor dermarktbond dit zeker ter sprake zal brengen op de algemeene bondsvergadering. Het voor stel zal echter eenierszins anders luiden, dan dat van den lieer v. d. Veer. Het bestuur van den N.M.B. wil' n.1. liggeld heffen van alle schepen, die niet deelnemen aan de markt. Wat het brandgevaar betreft, deert snr. mede. dat de N.M.B. is verzekerd voor f 100.00 hij fa. Eeeon, welke fa. hierop werd gewezen. Wanneer deze fa. er echter geen groot gevaar in ziet en de verzeke ring continueert, is de bond steeds gedekt. De heer v.d. Veer stelt vervolgens voor om sterk te reageeren tegen de plannen van Koophandel om de zilveruien nog meer te sorteeren, als thans het geval is. Spr. .ziet hierin voor de tuinbouwers een gevaar, daar men hierdoor weinig voor de kleine uien zal krijgen. De vergadering kan zich met dit voorstel vereend gen. Als afgevaardigden naar de vergadering worden uit dc leden gekozen, de. heer Bossen en v. d. Veer. Als eerste reserve de hoer Olie en als tweede reserve dc heer Kuiper, welke heeren hunne benoeming aannemen. Bij de rondvraag merkt de hoor v. d: Veer op. dat aan don Ooststeiger van de veiling weinig rju gen zijn. zoodat de schuiten moeilijk kunnen worden bevestigd. Dc Voorzitter zegt een en ander te zullen mededeelcn. De heer de Beurs zegt in 1935 geen teeltvergunning te hebben verkregen en vraagt wat hiertegen te moe ten doen. De Voorzitter zegt dat men zich te dezer zake het besto kan wenden tot den heer Kliffen, secretaris van den Noordermarktbond. Hierna sluiting. BARS1NOER HORN Burgerlijke Stand. Geboren: Sjoerd, zoon van Jan van der Veer en van Sictske Nijboer; ITemmo. zoon van Derk Bloem en van Maria IJzer; Klaas, zoon van Reus Slik en van Trijntje Muijs; Tounis en Jan Pieter, zoons van Teunis Hoenson en van Elisabeth Raven: Trijnie, dochter van Jan Klaaren en van Cornelia Schouten. Ondertrouwd en getrouwd: Geene. Overleden: Antje Breebaart, oud 90 jaren, we duwe van Ja.cob, Leendert Wissekerke: Hester Keijzer, oud 79 jaren, weduwe van Pieter Beers. Loop dor bevolking. Ingekomen: K. Haan en gezin van Winkel, naar Waarrtpo'hlGtg A. T. Haijette en gezin van O3sonisse naar Waardpoldcr G: 62; J; P Nolten en gezin van Haronkarspel naar Harïnghuizen D 40; J. C. Mulder en gezin, van Opmeer naai* Hoogebieron; K. dc Graaf van Anna Paulowna naar Waardpoldcr G 25; E. Onkel van Medomblik naar Kölhorn E 30; Mcj; H. Oppenheimer van Alkmaar, II. Plaut van Soest; K. Hertz van Mannheim en IJ. II. Laufer van Glni- witz, naar Werkdorp Stichting Joodsche Arbeid. Xicuwesluis; J. P. de Boei* van Oude Niedorp naar Moogebieren A 111; D. van der I.aan en gezin van beek naar Kqjhorn; N. G. Kistemaker en gezin van Becmster naar Waardpolder G 18; Mej. J. C. Com mandeur van Hoogwoud naar Iloogebieren D 4b; Mej. A. de Jongh van Hciloo naar Haringhuizen D 28. Vertrokken: Mej. L. Aram naar buitenland; C. de Vries naar Utrecht, Prins Alexanderwcg 78; mej. P. Meijer naar Wieringcrwaard, Barsingenveg B* 43; J. B. Lievcns naar Anna Paulowna, Knees- kade 9; mej. S. L. Krokké naar Winkel; Wed. W. van der Meer naar Workum; H. Alexandcr naar Zuid-Afrika; H. Fink naar Tschecho-Slowakijc; M. Hage naar Broek op Langendijk; A. Mekken en ge zin haar Zijpe, Oudesluis II 105; Jb. Douina naar Ilarcnkarspel C 54; T. Pieters naar Zaandam; Jussi- koffstr. 1: W. Rietman en gezin naar Schagen. Korte Snevert G 38; II. Jacobsberg naar Zuid-Afrika; W. E. Schück naar Argentinië; L. J. M. Lask naar Pa lestina; G. W. Zwillenberg naar Amsterdam; L. Detsinyi naar Jougo Slavië; mej. E. lt. Wolff naar Zuid-Afrilca; mcj. E. Meijer naar Palestina; mej. I. Salomon naar Amsterdam; J. van der Klok naaf Haskerland, St. Johannesga A 20; mej. C. M. Nie- meijer naar Anna Paulowna, Boermanswcg 17; E. van den Bergh en gezin naar Wicringerwaard, Bar- singerwcf B 2; II. IJzer naar Mcdemblik, Midden- meer, Brugstr. 15; A. Boltjes en gezin naar Medem- blik, Wieringerwerf. Sternstr. 4S; E. J. Tottó naar Anna Paulowna, Kerkweg 8; Mcj. T. Everts naar Wieringerwaard, Barsingenveg 20; R. A. Boeting, naar Winkel, Dorpsstr.; R. Wïjnjeterp cn gezin naar Winkel Weere; cchtg. J. Bakker naar Schagen, Dorpen 93; D. Leen cn gezin naar Mederablik, Wie ringerwerf. HARENKARSPET. DIRKSHORN. Vrijdagavond werd ten huize van den heer Pij per alhier een propagandavergadering van den Ne- derlandschen "Blindenbond gehouden. Spreker was de heer Joh. van don Berg, medewer king verleende Mevr. Meinerna-Jonker, sopraan. Namens het comité opende dc lieer Ds. de Leeuw met een welkom aan alle aanwezigen, in 't bijzon der aan den spreker cn dc zangeres. Daarna zong Mevr. Memetra-—Jonker op de wijze zooals we van haar gewend zijn een paar liederen, hierbij begeleid' op de piano door Mevr. VeterDam. Een film van „Amerika's Westkust volgde, welke schoone natuuropnamen te genieten gaf; vooral do waterpartijen kwamen goed tot haar recht. Hierna declameerde de heer v. d. Berg enkele ver zen van Adama van Sch'eltema, om dan over te gaan. tot zijn onderwerp: De blinde menscli. Spr. legde er den nadruk op, dat niet wordt gevraagd medelijden met, maar recht voor de blinden, om zich in de maatschappij te ontwikkelen tot volwaardige perso nen. Voorts gaf hij een kort overzicht van het aantal' blinden over de geheele aarde. Het hoofdnummer van den avond vormde de leer zame interessante film? „Wat wij willen". Hierin wa ren verschillende opnamen uit de bekende Blinden instituten te Huis ter Heide en Bussum. Men ver kreeg een rijkdom van indrukken betreffende de op voeding en het onderwijs aan bet. blinde kind, waar bij vooral de groot'e beteekenis van het Braille-schrift naar voren komt. Men zag blinden werkzaam als pianostemmer, als beiaardier, telefonist, rijwielher steller, masseur, enz. Een wat onwezenlijken indruk maakte een opname van een optocht van blinden (met hun begeleiders) met banieren cn muziek to Rotterdam. Het publiek was blijkbaar zeer voldaan over al het gebodene. Volgde sluiting onder de gewone plicht plegingen. 5SCHAGERBRUG Vanwege de Provinciale Commissie tot bevor dering van de rund veefokkerij in Noord-Holland werd alhier j 1. Zaterdag een voorkeuring van stieren gehouden. Van cle 0 tweejarige stieren, welke waren aan gegeven; zijn opgenomen: Ali's Frans (eigenaar Jb. Erjjjs, Schagerbrug). Wodan B 6 (G. Kant Burgerbrug); Frans (J. E.' J. Rademaker en G. Rademaker, Zuid-Zijpc); Juliana 17 Henriot (B. Waiboer. St. Maartensbrug)'; Prins 2 (wed. C. Bos, St. Maartensbrug) Van de 21 eenjarige stieren zijn er 10 aange houden, n.1: Frans Gerard 5 (Jb. Eriks, Schager brug), Hendrik E (Jb. Eriks, Schagerbrug)) Frans E 26 (J'n. Eriks, Zuid-Zijpe), Constantijn. Albert 10 (A. van der Sluijs, St. Maartensvlot- brug), Alexandër (G. Rampen) Frans A 30 (G. Appel; Burgerbrug), Frans A 31 (G. Appel) Frans A 23 (H.A. van der Sluijs) Henry 13 (W. Jimmink Hz., 't Zand), Frans Hendrik (J. Jimmink, Schagerbrug). De keuringscommissie bestond uit de heeren E. Koster Dz. te Berkhout, Jm. Blaauboer K'z. te-Schagen en L. de Vries, Rijksveeteeltconsulent te Alkmaar. Oorspronkelijke Roman door ARTHUR E. STRATTON 54. liet was cle blik van een opgejaagd doodeljjk ver moeid dier, dat, bevend, in. een schuilhoek wegge doken, nu de honden naderen ziet. En die blik volgde-hem zelfs nog in het duister van zijn ho tel-kamer, waar het hem onmogelijk was,, den slaap te vatten. Hij stond op en maakte licht, liep op blöote voeten het vertrek op en neer, om koud te worden, cloor cn door koud; misschien dat. dan cle heftig begeerde rust wilde komen. Na een half uur geijsbeerd, to hebben, kroop hij weder onder de dekens. Doch nauwelijks had een lichte sluimering zich over hem. ontfermd,, of hij ont waakte. plotseling met een schok. „Arme, arme Elsie!" had ergens een stem in doodsangst go- fluisterd. Rillingen als van koorts liepen Sir Charles over den rug. Hij kleedde zich aan en zittend in een stoel bij. het raam. wachtte hij het aanbreken van den dag af. Zijn ziel was in bit tere onrust. ..Mijn God. laat. mij niet te laat ko men!*' prevelden zijn lippen bij, herhaling in hel duister. Het was vele jaren geleden, sedert Sir Gharles Melrose tot God gebeden had. Ghelmsford sliep lang na de wedrennen en het kprmi,sfeest; het was reeds, over negen, toen hij eindelijk een taxi bemachtigd had, om hem Feuilleton naar Maldon te brengen. Even vóór' de zuivelfa briek liet Sir Charles den chauffeur stoppen. Hij liep met snelle passen naar de woning van don directeur en schelde aan. „Ik moet onmiddellijk mijnheer Collins spre ken", zei hij tot het dienstmeisje, dat hom open deed. „Het gaat om een zaak van liet hoogste gewicht. „Ik- ben Collins", liet een diepe stem zich ach ter in de gang hooren. „Komt u binnen!" Sir Charles volgde den directeur in een klein vertrek. „Het is nog niet te laat, wil ik hopen!" vroeg hij schor. „Ik kom in verband met Brownson", „Wie is u?" De blik van Collins nam hem scherp op. „Sir Charles Melrose", antwoordde hij haastig „maar mijn naam doet er eigenlijk minder toe. Ik weet, dat Brownson gisteren zwaar op de wedrennen to Ghelmsford verloren heeft en ik verliet hem in een wanhopige stemming. Ik ben nu gekomen, om het goed te maken, want in ze ker opzicht gevoel ik me verantwoordelijk voor zijn verlies. „Het lijk van Hubert Brownson is vanmorgen vroeg uit het kanaal opgehaald", zei Collins on bewogen. „Dit einde bespaart hem in ieder geval een strafvervolging, want het geld, dat hij ver gokte, was niet zijn eigen geld, maar dat van do fabriek. Toen ik van het hm ongeval hoorde, dacht ik er onmiddellijk het mijne van en stelde een onderzoek in de kas in. Jawel; twee honderd pond achterover gedrukt! En u bent Sir Charles Melrose, van „The Oaks"? vervolgde de directeur, met zijn vijandige- oogen den. bezoeker aanstarend. „Wonderlijk, dat u zich voor Hubert Brownson interesseert! Hij deed: het van zijn kant ook voor u, maar nu niet direct in vriendschappelijke!) zin!" Sir Charles beet zich op de lippen; in zijn ner veuze stemming had hij er niet aan gedacht, zich van den naam Glifford te bedienon. „Wat heeft- dat er mee te maken?"' vroeg hij scherp. „Brownson heeft uw vennootschap te kort gedaan. Tk bon bereid, haar de schade volle dig te vergoeden, op voorwaarde, dat mevrouw Brownson nooit iets van de oneervolle handeling door haar man begaan, te weten zal komen. Of ..is zij al op de hoogte gebracht?" „Ik ben geen makkelijke patroon", antwoordde Collins onheusch, „maar dat behoeft daarom nog niet in te sluiten, dat ik een barbaar ben! Zelfs ik kan een vrouw niet de boodschap brengen, dat zij weduwe is geworden, en daar in één adem aan toevoegen, dat haar man als een dief gestor ven is". „Hier hebt u de twee honderd pond, die Brown son u te kort heeft gedan." Collins telde langzaam liet geld na. „Tn orde", zei hij daarop. „Ik ben een man van weinig praatjes maar ik geef u mijn woord van eer, dat ik de vrouw van Brownson niets omtrent den door haar man gepleegden diefstal zal mededeelen. Ik, noch iemand anders. Is u dat voldoende?" „Dat is mij zeer zeker voldoende", antwoordde Sir Gharles, opstaande. „Ik dank u voor die toe zegging". Drie dagen later ontving de weduwe Brownson aangeteekend uit Londen een brief met vijftien honderd' pond. „Uit dankbaarheid voor dè lesv die uw man kort vóór zijn dood heeft geleerd." Méér bevatte het anonieme schrijven, dat dé geldzending vergezelde, niet. HOOFDSTUK XVI EEN STOREND INTERMEZZO Er. heerschte een gedrukte stemming in het- groote huis op Albert Road. Na zijn terugkeer uit Chemsford was Sir Charles opvallend stil geworden; langen tijd kon hij voor het raam van zijn werkkamer zitten en in den tuin staren met oogen. die niets zagen. Maar onafgebroken gin gen zijn-gedachten, welke van bitteren aard wa ren, omdat zij niets deden dan verwijten. Wan neer hij een eohte Melrose was geweest, overleg de hij bij herhaling grimmig, zou hij zich niets hebben aangetrokken van wat men de stem van het geweten placht te noemen; dc Melrose's wa ren duivels en haddon er nimmer een geweten op na gehouden. Maar hij was nu eenmaal een Farringdol en al wist hij zich zeiven verre van volmaakt er was een zwak plekje in zijn hart,- hoe klein ook. waarvan de Melrose's nimmer la«t gehad zouden hebben. En. ook moest. Sir Charles in die oogenblikken van overpeinzing weer denken aan een wonder lijken loop van omstandigheden. Dan zag hij zicli terug in het kantnor van Morris en Morris, op het. moment dat Richard Bennett door den in specteur van Scotland Yard verzocht werd; hem naar Vine Street te vergezellen: (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1936 | | pagina 10