Moordaanslag te Den Helder Algemeen afdeelings-ziekenfonds Uit Bergen. Hevige aardbeving in Oost-Macedonie De Kerk buigt niet Groote estaffette-rit der Ncd. Maatsch. tot Bevordering der Geneeskunst De Bilt seint Matroos steekt zijn vroegere verloofde. Woensdagmiddag omstreeks half zes bevond zich de verpleegster A. L. G. op de Fabrieksgracht te Den Helder, toen zij werd aangehouden door den onge veer 35-jarigen lichtmatroos W. Met dezen is zij verloofd geweest, doch aan deze verhouding is reeds eenigen tijd geleden een eind gemaakt door W. Na een korte woordenwisseling trok de matroos plotseling zijn mes, waarmede hij mej. G. een steek in den schouder toebracht. Het slachtoffer wist zich nog naar haar in de nabijheid gelegen woning in .den van Hogendorpstraat te begeven. Hier werd oogen- blilckelijk geneeskundige hulp ontboden. Hoewel de getroffene ernstig bloedverlies leed, bestond er geen levensgevaar. De dader is bijna terstond na den aanslag door de politie gearresteerd. Verkeersweek voor West-Friesland Hoorn Op initiatief van den secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West Friesland, is opgericht een comité voor de organisatie van een Verkeersweek in West Fries land. Tot voorzitter van het comité werd benoemd Dr. G. Drossaart van Dusseldorp, terwijl de Edelachtbare heer Burgemeester Peters van Me- demblik, bereid werd gevonden het eere voor zitterschap op zich te nemen. De verkeersweek voor West Friesland zal ge houden worden van 1 tot met 7 Juni a.s. en zal auto, motor, rijwiel en wandeltochten door West Friesland omvatten. De prijsuitreiking zal op 7 Juni te Medemblik plaats vinden en valt samen met de kermis al daar, terwijl bovendien nog bijzondere feestelijk heden georganiseerd zullen worden. AANZIENLIJKE MATERIEE- LE SCHADE IN SEGRAI Volgens een bericht van United Press uit Athene is de stad Segrai in Oost Macedonië heden door een hevige aardbeving geteisterd. Talrijke huizen zijn ingestort. Van de bevolking maakte zich bij het zien van de verwoesting, die de beving aanrichtte, een paniek meester, Alle inwoners zijn naar buiten gevlucht en tot dusver nog niet terugge keerd. Men gelooft niet, dat menschenlevens zijn te betreuren. Oproep der Duitsche Evangelische Be lijdenisbeweging. Berlijn: In de Paaschboodschap van de Evan gelische Belijdenisbeweging aan haar volgelingen is een vurig beroep vervat zich niet gewonnen te ge ven. De opstanding van Christus, zoo wordt in de boodschap gezegd, geeft ons kracht de worsteling, waarin de belijdenisbeweging verwikkeld is, voort te zetten. Het is nog niet vastgesteld, of de boodschap van Christus in onze kerk oppermachtig zal zijn en daarom kunnen wij den strijd niet afbreken. AMMONIAK CYLINDER ONTPLOFT Drie werklieden gedood. Naar uit Rijssel wordt gemeld is te Escaut- pont op een fabrieksterrein een op een vracht auto geladen ammoniak cylinder ontploft. Drie werklieden werden bij deze ontploffing gedood, terwijl nog een vierde wordt vermist. VLIEGTUIGBOTSING IN AMERIKA Reuter meldt uit New York, dat boven het Rooseveld vliegveld twee vliegtuigen met elkaar in botsing zijn gekomen. Een bestuurder werd bierbij gedood, een ander ernstig gewond. GUNNINGSOPDRAGHT DOOR DE NEDERL. SPOORWEGEN Door de Directie der Nederlandsche Spoorwe gen is de uitvoering van de werkzaamheden gehouden bij openbare aanbesteding, n.1. het afbreken van de locomotievenloods, ploegberg plaats en veelading op het Tramemplacement te Schagen opgedragen aan den firma H. Lam mer tsma te Bols war d voor een bedrag toe te be talen van ƒ500. PAARDENSPORT. De Koninklijke Nederlandsche Federatie van Lan delijke Rijvereenigingen, die dit jaar haar tienjarig bestaan viert, organiseert 5, 6 en 7 Mei a.s. een groo te estafetterit door Nederland. De afstand bedraagt niet minder dan 2000 K.M., dat is dus ongeveer 1000 K.M. meer dan in 1931, toen de eerste estafetterit werd gehouden. Alle per 1 Januari aangesloten landelijke ver- eenigingen zonder uitzondering zullen hun medewer king verleenen. In totaal zullen pl.m. 700 paarden en ruiters de verschillende oorkonden overbrengen. HET JAARVERSLAG VAN DEN SECRETARIS-PENNINGMEESTER OVER 1935. VASTSTELLING VAN DE BIJDRAGEN DER VER ZEKERDEN. - EEN DEBAT OVER TANDHEELKUNDIGE VERZORGING DR. VAN DAM EEN GESCHENK AANGEBODEN. In hotel Proot te Alkmaar hield gisteravond de afd. Alkmaar en Omstreken van het Alg. Zieken fonds der Nederl. Maatschappij tot Bevordering der geneeskunst, haar jaarlijksche algemeene vergade ring, onder presidium van den heer dr. G. Straver. De Voorzitter opende met een woord van welkom en hoopte, dat de vergadering zou zijn een hartelij ke samenwerking tusschen alle vertegenwoordigers der verzekerden. De notulen werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Actie van de Vereeniging van Burge meesters en Secretarissen in het voor malig Kanton Schagen veroordeeld. Uit het jaarverslag blijkt, dat thans aan het fonds zijn verbonden: 47 apotiheek'houdend-geneesheeren, 14 huisartsen, 18 specialisten, 6 apothekers en 9 tand artsen. De crisisregeling maakte een regelmatig terug- keerend punt. uit der bestuursvergaderingen en de vertegenwoordigers der verzekerden zijn zelfs tot een buitengewone vergadering bijeengeroepen om 'n betere doorvoering te bewerkstelligen. Er viel een regelmatige toename te constateeren van het aantal gemeenten dat een regeling instelde, doch een al gemeene doorvoering bleef nog achterwege. Gp 31 December 1935 hebben 21 van de 37 gemeenten een regeling. Behalve de lauwe medewerking van deel- nemens en vertegenwoordigers heeft als rem gewerkt de actie, die gevoerd is tegen de voorgestelde crisisregeling door de Vereeni ging van Burgemeesters en Secretarissen in het voormalig kanton Schagen. In verschei dene gevallen zal deze actie de oorzaak zijn geweest, dat vele verzekerden daardoor niet in de gelegenheid zijn gekomen hun premie tot de helft te zien verminderen. Dat de heeren Burgemeesters en Secretaris sen daarmee hun inwoners 'n dienst hebben bewezen, wordt door t Ziekenfondsbestuur betwijfeld. Het aantal ingeschrevenen nam voor de gemeente Alkmaar toe met 28 volwassenen en 140 kinderen; voor de buitengemeenten met 1818 volwassenen en 1047 kinderen. Met groot genoegen wordt door het bestuur den gestadigen groei geconstateerd en het doet een be roep op de saamhoorigheid der betrokkenen om daardoor het fonds in omvang en waardeering nog te doen toenemen en de onderlinge samenwerking niet te storen. De -Voorzitter dankte den secretaris voor zijn keu rig jaarverslag. (Applaus). Verslag Finantieele Commissie. De heer Bonsema bracht verslag uit namens de Commissie tot het nazien der rekening over 1935 en bracht hulde aan den penningmeester en den ac countant voor de bijzonder nauwgezette wijze, waar op het finantieel beheer was gevoerd. Spr. nam als voorzitter der commissie afscheid en dankte allen die hem op een zoo prettige wijze hadden terzijde gestaan (Applaus). De Voorzitter stelde onder applaus voor, den pen ningmeester te dechargee?en. Aldus besloten. Bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden de heeren Dr. Fre- Verwachting: Meest matige Noordelijke tot Noordoostelijken wind, helder tot licht of half- bewolkt, droog weer, koude ochtend, weinig verandering in temperatuur overdag. Verdere vooruitzichten: Weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 770. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 8 gr. C. 46 gr. F. INSECTENDOOD. SNELTOX is het aangewezen verdelgingsmid del tegen alle voorkomende ongedierte voor huis en stal. Prijs per 1/1 flesch f 1.30. Alleen in TERLEP'S DROGISTERIJ, Apoth.-Assist. HOOGZIJDE 103, SCHAGEN, derikse, de Vries en Schouten, werden herkozen. Als plaatsvervangers werden gekozen de heeren W. C. Bouman en P. A. Louw. Vaststelling bijdragen der verzekerden. Het volgende punt was de vaststelling van de bijdragen der verzekerden. Het bestuur stelde voor deze onveranderd te laten. Hierbij waren gevoegd de volgende voorstellen van de vertegenwoordigers der verzekerden: 1. Onder verwijzing naar de desbetreffende voor stellen van de laatste vergaderingen, dringen zij er zeer sterk op aan de nalatige Gemeentebesturen en deelnemers alsnog te bewegen op de basis 1/3, 1/3 en 1/3, een regeling met het A.A.Z.Ak. aan te gaan. 2. a. Bij gelijk blijven der contributie, verzoeken zij de Algemeene Vergadering het bestuur op te dra gen, in overleg met de Tandartsen, te komen tot een regeling, waarbij meer tandheelkundige hulp wordt verstrekt aan de verzekerden in de buitengemeenten, b. De prijzen voor een volledig gebit te stellen voor fondsleden op f 35, waarvan het ziekenfonds f 10, bijdraagt, zoodat voor de verzekerden f 25 te betalen blijft. Dr. Groenhart (Dirkshorn) vroeg, wie de extra tandheelkundige hulp zou moeten betalen? De Voorzitter antwoordde, dat dit voor rekening van de buitenartsen zou zijn. Dr. Groenhart meende, dat hiertegen zeker be zwaar zou bestaan. Dr. v. d. Sluis (Schagen) was van oordeel, dat als de tandheelkundige hulp zou worden uitgebreid, dit veel te duur zou worden voor de doktoren, die reeds iets van hun honorarium lieten vallen om de bijdrage der verzekerden op hetzelfde peil te houden. Men zou dus met dit voorstel of komen tot een verhoo ging der contributie, of tot het brengen van een belangrijk financieel offer. De heer Elema (Alkmaar) zou een regeling toe juichen, indien deze mogelijk was. Wat de prijs voor een volledig gebit betreft, namelijk f 35, noemde spr. deze veel te laag. Spr. waarschuwde tegen de be handeling van het gebit door een tandtechniker of een bevoegden onderkruiper. Men kan niet eischen van de tandartsen, dat zij volledige gebitten voor f 35 leveren; dat is onredelijk, zeide spr. Voor een volledig kunstgebit stelt de Ned. Maatschappij als prijs f 50 en spr. vreesde, dat daar niet onder zou worden gegaan. De heer Hart (Koedijk) zeide, dat een betere mond- verzorging zeer noodig zou zijn, omdat er speciaal op t platteland meer aandacht aan de mondverzorging wordt geschonken. Uit een slecht gebit kunnen aldus zeide spr. tal van ziekten voortkomen. Als men uitgeeft op de mondverzorging, zal dat bespa ring geven op andere ziekten. Wanneer men op dat standpunt staat, dan moet men er wel voor zijn, dat aan de mondverzorging een zeker bedrag wordt besteed. In 1929 beteekende het een verhooging van 1 ets. contributie, maar nu is het crisis, zeide spr. en moet zonder verhooging der con tributie deze extra behandeling worden verkregen. Wat de prijs betreft voor een nieuw gebit, meende spr. dat een verschil tusschen f 35 en f 50 wel zeer groot was. Er was spr. een prijs genoemd van f 20 voor een nieuw gebit en als er dan f 60 voor wordt gevraagd, dan wordt er f 40 opgelegd voor het uit trekken. Spr. meende daarom dat f 35 voor een nieuw ge bit voldoende was, zonder de mcnschen af te stoo- ten en ze te voeren in de armen van kwakzalvers. Dr. Groen'hart merkte op, dat de verzekerden in tegenstelling met de artsen geen veer hadden ge laten end at achtte spr. onjuist en zeker niet billijk Dr. v. d. Sluis meende, dat als de ziekenfondsver zekerden allen gebruik gingen maken van de tand heelkundige hulp, de bijdrage der verzekerden ze ker niet voldoende zou blijken. Natuurlijk zijn we allen overtuigd het nut eener goede tandheelk. ver zorging; de vraag is slechts moeten we dat pad nu opgaan? Spr. oordeelde dat een en ander zeker te veel zou kosten. Spr was van meening, dat de specialisten-rekening door de tandheelkundige hulp niet buitengewoon zou worden ontlast. Om de verzekerden tegemoet te komen, zou wel licht de bijdrage van het ziekenfonds ad f 10 iets kunnen worden verhoogd. Een der aanwezigen merkte op, dat als zoo'n ge- bitje van f35 16, 17, 18 jaar meedoet en nog goed is, niet direct van rommel kan worden gesproken (Ge lach). Dr. Blok meende, dat men hier onorganisatorisch tewerk ging; deze voorstellen worden maar rauwe lijks in de vergadering geworpen. Spr. heeft zich afgevraagd waar die f 10 vandaan moesten komen en vreesde, dat men met aanneming van deze voorstel len straks voor groote finantieele moeilijkheden zou komen. Het is gemakkelijk te zeggen, er moet maar dit en er moet maar dat, maar dan moeten ook de consequenties er aan verbonden nauwkeurig worden nagegaan. De voorzitter zeide, dat het voorstel luidde, dat het bestuur werd verzocht in overleg te treden met de tandartsen om te komen tot een betere tandheel kundige hulp. En daartegen heeft het bestuur geen bezwaar, Dit is dus geen opdracht, dat de buitenge meenten direct volledige tandheelkundige hulp krijgen. Het bestuur zal in de'ze doen wat het kan, als het blijft binnen het kader der financiën. De heer Bonsema merkte op, dat de verzekerden reeds bereid bleven dezelfde contributie te betalen en dan komt het niet te pas schimpend te zeggen, dat die verzekerden geen offer brachten. Er wordt duizenden en duizenden uit de ziekenfondsen aan de doktoren betaald, dat mag ook niet uit het oog wor den verloren Een dokter is gebaat bij een zieken fonds, als adat kwam te vervallen, dan zouden heel wat doktoren er veel minder goed aan toe zijn De verzekerden hebben twee voorstellen ingediend, welke minstens een week in het bezit der heeren wa ren: Als ze die dan van een zoo groot belang achtten, dan hadden zij die in hun kring moeten bespreken Natuurlijk kunnen hier geen bindende voorstellen worden gedaan, maar dat neemt niet weg. dat deze materie terdege onder het oog moet worden gezien. Er dienen wegen te worden gevonden om elkander te vonden; er moet iets worden gedaan voor de bui tengemeenten inzake tandheelkundige hulp. De voorzitter zeeide, dat het Ziekenfonds wel de gelijk een contributieverlaging had ingevoerd voor allen die daarvoor in aanmerking kwamen. Er zijn dus inderdaad van alle zijden offers gebracht. Een contributie-verlaging over de geheele linie kan niet mogelijk zijn, met het oog op de verstrekkende geneeskundige- en pharmaceutische verzorging. Het Ziekenfonds diende in ieder geval op peil te worden gehouden. Spr. meende, over te kunnen gaan het voorstel van het bestuur, nl. handhaving der contri butie, in stemming te brengen. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aan genomen. Het overschot van het onderdeel Alkmaar Het voorstel van het bestuur om het overschot van het onderdeel Alkmaar om dit voorloopig te boeken op de nieuwe rekening, totdat er een andere bestem ming aan gegeven zal worden, werd z. h. s. aange nomen. Benoeming accountant. Daarna kwam het voorstel van het bestuur in be handeling, om den heer Waldendorp als accountant te herbenoemen. De heer Langendijk (Barsingerhorn), was van oor deel, dat nu de boel zoo prachtig in orde was, er geen accountant meer noodig was. De voorzitter zeide, dat de heer Langendijk blijk baar niets had tegen den persoon van den heer Wal dendorp, en achtte een accountant wel degelijk noo dig. De vergadering ging met algemeene stemmen met deze herbenoeming accoord. Rondvraag, De heer Louws wilde nog meer soepelheid betracht zien tegenover werkloozen. Het is zeer bezwarend voor die menschen gedurende een jaar twee derde der contributie op te brengen. Spr. wilde voorts de helft van het bestuur doen bestaan uit vertegenwoordigers der verzekerden. Nog zou spr. wenschen, dat er strenger werd opgetreden tegen de kwakzalverij en dat de heeren doktoren daartegen stelling zouden nemen. De voorzitter antwoordde, dat het heel moeilijk wafl op te treden tegen kwakzalvers, dat is in de praktijk al reeds dikwijls gebleken. Spn zeide, dat het bestuur buitengewoon soepel was tegen werkloozen. Dr. Van Dam (Alkmaar), lichtte den heer Louwa in over de kwestie van de vertegenwoordiging der verzekerden in het bestuur. De parateitskwestie is nog lang niet in kannen en kruiken in de zieken fondswet van Min. Slingerberg. We kunnen dus nog niet oordeelen over deze kwestie en dienen eerst eeng af te wachten, of deze wet inderdaad kans van sla gen heeft. Afgewacht moet worden tot deze kwestie in de a.s. vergadering van de Mij. van Geneeskun* de tot een oplossing is gebracht. Dr. Van Dam gehuldigd. De voorzitter zeide, dat het bestuur heeft gemeend Dr. Van Dam een tastbaar bewijs te moeten geven van den dank welke het Fonds aan hem verschuldigd is. Het bestuur wilde Dr. Van Dam een schilderij aanbieden van een punt van Alkmaar, n.1. van den molen van Piet. Helaas was dit schilderij nog niet ge reed, maar spr. zou willen zeggen: „Wees maar zoet, je krijgt het!" (Gelach.) Spr. verheugde zich, dat de eere-leden de heeren Van Dam en Schröder aanwezig waren en hoopte, dat zij nog vele jaren hun advies zouden kunnen blijven geven. (Applaus.) Dr. van Dam wenschte den verzekerden geluk met het verkrijgen van een eigen gebouw en wilde den voorzitter danken voor dit blijvend geschenk van de A.A.Z.A. en hoopte, dat er een prettige samenwei> king zou blijven bestaan tusschen de vertegenwoor digers en de doktoren tot groei van het Fonds tot in lengte van dagen. (Applaus). De voorzitter sloot daarop, onder dankzegging voor de opkomst de vergadering. ItE U.L.O.-SCHOOL OP DE SCHOOL WEDSTRIJDEN, Het tweede elftal neemt geen halve maatregelen en klopt H.B.S. 5 met 70. Het derde verliest in een aardigen wed strijd verdiend met 20 van Ambachts school 5. Inderdaad; het tweede elftal van de Berger U.L.O.- school neemt geen halve maatregelen. Werd de vo rige week Woensdag met 80 gewonnen, gisteren moest H.B.S. 5 er met 70 aan gelooven. En evenals acht dagen geleden, ging er ook ditmaal van den wedstrijd weinig bekoring uit. Het verschil tusschen beide partijen was daarvoor wel wat al te groot. Het U.L.O.-elftal beschikt over individueel goede spelertjes, maar de noodige samenhang ontbreekt, zoowel in de voorhoede als in de middenlinie. Daar bij was er slechts zeer zelden sprake van verband tusschen deze beide linies. Aanvoerder Frans Mays wilde veel te veel alleen doen en het feit, dat hij vier doelpunten maakte, zegt ons natuurlijk niets. In tegendeel het is niet de taak van den middenhalf om doelpunten te maken, daarvoor heeft hij een voorhoede voor zich, doch als zoo'n middenhalf zich telkens weer ophoudt tusschen zijn voorspelers en deze dikwijls zelfs hinderlijk in den weg loopt, is dit een groote fout in z'n spel. Door z'n grootte en z'n forsche postuur boekte hij enkel en alleen z'n succes. Zooals gezegd, bestond deze voorhoede uit individueel heel aardige spelertjes, maar in de eer ste plaats werd 't spel als er al eens werd samen gespeeld veel te kort gehouden en voorts vergat de middenvoor Jan Eriks maar al te vaak te openen en verviel hij herhaaldelijk in solo-spel. Nu is het waar, dat het smalle terrein zich voor een goed openhou den van het spel al heel slecht leende, maar dat neemt niet weg, dat daarom zoo peuterig moest wor den gespeeld. De eenige feitelijk die gang in den aanval bracht was de rechtsbuiten Hopman, die her haaldelijk verdienstelijk spel te zien gaf en opviel door zijn fraaie voorzetten. De linkervleugel was handig en vlug, maar veel te licht. In de middenlinie hebben we den jeugdigen Dick Beeldman bewonderd om z'n zuiver aanvoelen van z'n taak. Hij deed inderdaad met eiken bal dien hij kreeg, iets goeds. Van de backs was Henk Sweeris trapvaster dan Dick Zwakman, die het meer moet hébben van z'n doorzetten en daarmede ook dikwijls succes had. Keeper Colnot in het doel heeft weinig te doen ge« had, maar leek ons in tegenstelling met anders ietwat onzeker. De wedstrijd tusschen het derde elftal der U.L.O, en Ambachtsschool 5 was heel wat spannender en het aankijken ten volle waard. Dat de Berger jon gens verloren, was enkel en alleen toe te schrij ven, dat de voorhoede, die keer op keer keurig werk verrichtte te licht was en de noodige dash miste, om de vijandelijke verdediging te overrompelen. De linkervleugel was hier wel de beste en speelde dik wijls prachtig samen. Jac. Buijs mist de vereischte eigenschappen voor middenvoor omdat er te weinig initiatief van hem uitgaat. Daaihij werkte Jackfi} niet zooals hij had moeten werken. In de middenlinie waren Jac. v. d. Plas en Jan Willig dikwijls de struikelblokken voor de vijande lijke voorhoede terwijl Wally Rensink en Klaas van' Vliet als backs heel aardig voldeden. Eerstgenoeim de is echter als achterspeler te klein van stuk en ook te onstuimig waardoor hij zichzelf nog al eens voorbij loopt. Keeper Bakker heeft z'n doel met bravour verde digd en tal van fraaie saves verricht. DE TREINAANSLAG IN MEXICO Mexico City, 8 April A.N.P. Het aantal dooden tengevolge van den treinaanslag bij Paso el Macho is tot dertien gestegen. Achttien menschen zijn gewond. Het ministerie van oorlog is overgegaan tot verscherping der bewaking van de verkeerswegen, om verdere aanslagen te voorkomen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8