Het lot van Europa „Europeesch alarm" van de Popole d'ltalia Ernstig auto-ongeval op Paasch-Zondag Een gure Paschen! Een uitspraak van Laval KIJKEI1 is KOOPED tyCLOECK De Italiaansche vliegtui gen boven Addis Abeba Ernstige vechtpartij te Venlo De oorlog in Oost Afrika Dinsdag 14 April 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9955 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN. TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. ZONDER EEN OVEREENSTEM MING TUSSCHEN PARIJS EN BERLIJN BESTAAT ER GEEN DAADWERKELIJKE GARANTIE VOOR DEN VREDE IN EUROPA. Clermont Ferrand. De Fransche oud minister van buitenlandsche zaken, Laval, heeft in een intervieuw met een redacteur van het blad „Moniteur de Clermont Ferrand" ondermeer het volgende verklaard; Zonder een overeenstemming tnsschen Pa rijs en Berlijn bestaat er geen daadwerkelijke garantie voor den vrede in Europa. Voor Hit- Ier is vernietiging van het Verdrag van Ver- sailles voorwaarde voor deze overeenstem ming. Dit verdrag bracht voor ons herstelbetalin gen mede: zij werden opgeheven. Het gaf ga ranties voor de veiligheid, militaire clausules en demilitarisatie van de Rijnzone: zij ver dwenen. Frankrijk heeft reeds een zware schatting betaald aan de eischen van het derde rijk. Hitier moet weten, dat Frankrijk door en door vredelievend is. Het vreest den oorlog niet, het haat den oorlog. Ook tijdens mijn ministerschap heb ik steeds ge vraagd naar de bases, waarop zou kunnen worden 'pnderhandeld. In Krakau heeft Goering tegen mij gezegd, dat bet belangrijkste zou zijn een sfeer van ontspanning te scheppen gedurende eenige maanden. Daarna zou men beginnen te zien, welke concrete oplossingen nagestreefd konden worden. Tien maanden verlie pen, de toenadering tot Duitschland kwam niet, bet Rijnland werd weer bezet. JH-i eruit blijkt alles wat ons van Duitschland scheidt. Mijn onderhoud met Goering had plaats na de on- Öerteekening van het Fransch-Russisch verdrag, waarvan de ratificatie slechts een fonSaliteit was. Goering heeft toen wel tegen dit verdrag geprotes teerd, maar de geldigheid van Locarno toen geen joogenblik bestreden. Voortgaande hesprak Laval de pogingen, die ge daan zijn om Duitschland te betrekken in de diplo matieke ondernemingen, onder meer het zoogenaam de Oostpact, waarbij hij in herinnering bracht, dat Duitschland, tijdens de conferentie van Stresa had doen weten geen bezwaren te hebben tegen afzonder lijke overeenkomsten van onderlingen bijstand, ter wijl Laval ook verder het door Hitier ten opzichte {ean 't Fransch-Russisch verdrag ingenomen stand punt bestreed. Om beter begrepen te worden hij de internationale onderhandelingen, aldus vervolgde Laval, blijf ik ervan overtuigd, dat Frankrijk vooral op zich zeiven moet rekenen. Frankrijk moet sterk zijn en er mag niet geknab beld worden aan de militaire credieten. Wanneer wij sterk zijn, zullen wij altijd de achting van onze wederpartij hebben, terwijl wij, zwak zijnde, een ver leiding en vervolgens een gemakkelijke prooi zou den vormen. Wat de Duitsche vredesvoorstellen betreft, zeide Laval een systematische weigering tot onderhandelen een dwaling te achten. Berlijn moet echter weten, dat er zekere methoden van discussie zijn, die Frank rijk niet aanvaardt. Wij zullen onzen voortdurenden wil den vrede op te bouwen, moeten toonen en bewij zen, zonder echter nadeel toe te brengen aan onze vrienden en bondgenooten. Wij streven den vrede voor allen na, zoowel in het Westen als in het Oosten. De woorden van Hitier zouden geen enkele waarde hebben als zij een andere beteekenis hadden. Het gaat thans niet om formules, maar om een substantieel resultaat. In den staat van onrust en wanorde, waarin Europa zich bevindt, moet gehandeld en vlug gehandeld worden, met naine moet getracht worden alle FranschDuitsche pro blemen te regelen. Geen Fransche staatsman kan zich aan de poging hiertoe onttrekken, zonder een zware verantwoordelijkheid op zich te nemen. De stabiliteit der grenzen en de eerbiediging der binnenlandsche regimes der velschillende landen, is een voorwaarde voor een duurzamen vrede. Frankrijk is teleurgesteld door de houding van Engeland-. De Engelscben zeggen, dat wij steeds en te veel paragrafen analiseeren, terwijl zij vooral de feiten waarnemen om hun houding vast te stellen. Ondanks de contrasten weet ik dat in de ure des ge- yaars de eenheid tot stand zal komen. Overgaande tot bespreking van de sancties ten op zichte van Italië, zeide Laval, dat men hem zijn aar zelingen in deze aangelegenheid vaak verweten heeft, maar dat hij steeds de beslissing van Genève heeft gerespecteerd. Frankrijk heeft zich wat de toepassing van de sanc ties betreft, en het uitvoeren van de besluiten van Genève, niets te verwijten. Bovendien heeft Frankrijk op zich genomen zoo noodig, Engeland ter zee, te land en in de lucht bij te staan, wanneer het door toe- ER DREIGT THANS EEN BRAND RONDOM DE MID- DELLANDSCHE ZEE EN OP HET VASTELAND. -> De ruïne van het „Slavenrijk'' staat vast Milaan 13 April (A.N.P.) In een artikel van zijn editie van hedenDinsdagochtend, slaat de Popoio d'ltalia „Europeesch alarm Het blad wijst daarbij op Fransche en En- gelsclie persstemmen, die zouden wijzen op een nieuwe dreiging. Het gevaar, aldus wordt vervolgens uiteengezet, komt niet uit het Abessijnsche conflict, aangezien de ruï ne van het „slavenrijk" thans vast staat. Er dreigt thans een brand rondom de Middel- lanclsche zeeen op het vasteland. Geneve is onderworpen aan buiten- vol- kenbondsche bedreigingen, die in Engeland uit de oppositie komen, en geen volledigen steun vinden in de meerderheid, en die ook in Frankrijk geen hechte basis hebben< zelfs niet in de minderheid. Het sanctionnisme blijkt nu een reusachtige dwaling te zijn, en liet super sanctionnisme vormt een Euro- peesclie bedreiging. Intusschen, zoo besluit het blad, kan niemand van oordeel zijn, dat de Volkenbond tegengehouden zal worden HP zijn hellend vlak en een Europeesch alarm is volkomen gerechtvaardigd passing der 'sancties aangevallen zou worden door Italië. Besprekingen tusschen de generalen staven zijn toen onmiddellijk begonnen. Het is juist, dat. ik, zoo zeide Laval, een gevaar heb gezien in uitbreiding der sancties, en daarin was ik het eens met sir Samuel Hoare. Wij hebben toen voorstellen gedaan tot een snelle, vreedzame oplossing. Ik weet niet, of sommigen, die deze voorstellen toen fel becritiseerden, thans niet betreuren dat ze niet zijn «aanvaard. Wij dachten toen te kunnen komen tot een prach tige Fransch—Britsche samenwerking, waarna ge poogd zou kunnen worden Duitschland te doen tre den in de organisatie van de collectieve veiligheid. Helaas is de vrede in Abessinië niet hersteld en moet hij in Europa nog weer opgebouwd worden. Wat doen wij? Wij roepen Locarno op om Italië zijn me dewerking te vragen, terwijl wij voortgaan in toepas sing van het Volkenbondshandvest sancties tegen dit land ten uitvoer te leggen. Deze paradoxale toestand kan niet voortgezet worden. Ik heb alles wat ik kon gedaan, om de vlam van Stresa niet te laten uitdooven. Het oogenblik is ge komen deze vlam weer aan te wakkeren. Wanneer de sancties zullen zijn opgeheven, en een rechtvaar dige en eervolle vrede met Abessinië eindelijk zal zijn gesloten, zullen wij met meer vertrouwen het lot van Enropa onder oogen kunnen zien, en den vrede kunnen organiseeren. Met een mes toegetakeld. Venlo 13 April Zondagavond te kwart over 11 ontstond een woordenwisseling tusschen een tweetal jongelui. Een van hen greep zijn mes en stak in het wilde weg naar den ander, den landhouwersknecht M. P. Deze ontving een snede dwars over het hoofd tot aan het linkeroor en daarna nog een tweetal steken in beide armen. Hevig bloedend vluchtte P. een woonhuis binnen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroe pen en waarschuwde men de politie. Dr. Mee- rendonk uit Horst was spoedig ter plaatse en vervoerde het slachtoffer in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Horst. Door de rijks- en gemeentepolitie werd een uitgebreid onderzoek ingesteld waarna de ver moedelijke dader L.S. in arrest werd gesteld. GEEN BOMMEN GEWORPEN. Asmara, 13 April. A.N.P.) Hedenmorgen om zes uur zijn dertien bombardementsvliegtuigen van het vliegveld Sciafat gestart met bestemming Addis Abe ba via Dessie, veertig K.M. ten Zuiden van Dessie voegden zich bij dit eskader negen jachtvliegtuigen, die de 'taak hadden het bombardementseskader te beschermen. De toestellen vlogen in lange rij achter elkaar, teneinde een demonstratief defile boven de vijandelijke hoofdstad te vergemakkelijken. Op het eerste doel van de reis vlogen zij met mooi weer, terwijl zij tijdens het tweede gedeelte een dikken mist ontmoetten, zoodat zij verplicht waren op hun instrumenten te navigeeren, hetgeen echter geen moeilijkheden met zich meebracht. Om 10 uur 40 verscheen het eskader boven Addis Abeba, waar de bombardementsvliegtuigen verscheidene malen rond cirkelden zonder oorlogsdaden te verrichten. Zij wierpen slechts propaganda-strooibiljetten omlaag. Intusschen cirkelden de jachtvliegtuigen in zeer snellen vaart over de stad, waarbij zij verscheidene malen acrobatische toeren verrichtten. Vervolgens vertrokken de 22 vliegmachines weer huiswaarts. Verscheidene toestellen maakten een landing op het nieuwe vliegveld van Kworam, vanwaar zij weer vertrokken om naar hun basis terug te keeren. Geen enkel incident heeft 'zich tijdens de vlucht, die zeven uur geduurd heeft, voorgedaan. Er is een afstand afgelegd van ruim 1500 kilometer. Voortdurend is er tusschen het leiderstoestel en de andere machines door middel van de radio contact onderhouden. Dessie bezet? ROME, 13 April (A.N.P.) -- Hier is het gerucht in omloop, dat de Italianen Dessie zouden hebben bezet. Gallabat bezet. Een colonne kameelruiters, gesteund door afdee- lingen Sjoas en door een afdeeling, die zich met vrachtauto's voortbewoog, is er in geslaagd, Galla bat aan de rivier Gandoea te bezetten. Deze plaats is gelegen aan de grens van Engelsch-Egyptisch Soedan en vortmt een belangrijk knooppunt van het verkeer tusschen den Soedan en Gondar. Zware artillerie naar Oost-Afrika. Volgens berichten in de Italiaansche bladen worden op het oogenblik groote troepenafdeelingen, voor namelijk van de zware artillerie uit Opper-Italië ter verscheping naar Oost-Afrika geconcentreerd. AUTO SLAAT TEGEN BOOM, DRIE DOODEN, DRIE ERNSTIG GEWONDEN EN TWEE LICHT GEWONDEN. Zondagochtend omstreeks acht uur heeft op den weg 's-HertogenboschNijmegen, on der de gemeente Heesch bij Oss, een ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarbij 3 doo- den te betreuren zijn, terwijl drie personen zwaar en twee personen licht gewond wer den. De familie Willems, uit Tilburg, was op weg van Tilburg naar Nijmegen. In de auto zaten de heer en mevrouw Willems en hun zes kinderen De auto werd bestuurd door den 20-jarigen zoon, die in militairen dienst is en met Paasch-verlof was. Door het springen van een achterband vloog de auto met het achtergedeelte tegen een boom. De drie dochtertjes, resp. 11, 13 en 17 jaar, die achterin zaten, kwamen hierbij om het leven, terwijl de heer en mevr. Willems en hun 20-jarige dochter zwaar gewond werden. De bestuurder en een andere zoon werden hierbij licht gewond. De gewonden en de lijken van de slachtoffers zijn naar het St. Ludovicus-gesticht te Heesch overge bracht, alwaar dr. Boumann de eerste hulp verleen de. Doktoren uit de buurt werden eveneens ge waarschuwd. De officier van justitie en de militaire overheid werden met het geval in kennis gesteld. De auto was totaal vernield. Nadere bijzonderheden. Omtrent dit noodlottig auto-ongeluk vernemen wij nog het volgende: Aanvankelijk werd gemeld, dat de drie dochtertjes van 11, 13 en 17 jaar om het leven kwamen. Dit bleek later onjuist te zijn. Het meisje van 13 jaar werd op slag gedood, de 17-jarige dochter overleed op weg naar het ziekenhuis, terwijl het U-jarig meis je zeer zwaar gewond in het ziekenhuis werd opge nomen. Haar toestand is hoogst zorgwekkend. De heer Willems bekwam vleeschwonden aan het hoofd, hij zou vermoedelijk denzelfden dag nog het Een uitkomst voor de was en de vaat. nu tijdelijk 3 pakken voor 15 ct. ziekenhuis kunnen verlaten. Zijn echtgenoote klaag de over pijn in den rug, zij werd evenwel niet ge wond. De 25-jarige dochter, die uit de auto werd geslingerd, is slechts licht gewnod. De beide zoons van 18 en 21 jaar begwamen geen letsel. Nader werd gemeld, dat ook het 11-jarig dochtertje aan de bekomen verwondingen is bezweken. Weinig extra treinen. Het slechte weer hield de menschen thuis* Amsterdam. Naar wij vernemen heeft het slech te weer gedurende de Paaschdagen zijn invloed ten- dege op het spoorwegverkeer doen gelden. Ofschoon evenals verleden jaar, wat Amsterdam betreft, reke ning was gehouden met het inleggen van extra- treinen naar het Gooi, naar de bollenstreek en an dere deelen van het land, bleek al spoedig, dat de booze bui van de natuur de menschen thuis hield, zoodat de maatregelen voor den massalen uittocht weer ingetrokken moesten worden en vrijwel alleen extra-vervoer is geweest, dat tevoren was aangekon digd. Zoo is o.a. gisteravond een gezelschap van meer dan 300 Engelschen, dat een bezoek aan de bollenvelden had gebracht, per extra-trein naar Hoek van Holland vervoerd en hebben ook Zondag Engelsche toeristen van de spoorwegen gebruik ge maakt. Mede is een gezelschap van ongeveer 200 Fransche toeristen, dat de Paaschdagen in ons land heeft doorgebracht, met den Parijschen nachttrein naar Frankrijk teruggekeerd. In de richting Rotter dam heeft gisteravond een viertal volgtreinen geloo- pen. In Duitschland kon men weer skiën. Uit München wordt gemeld: Terwijl reeds sinds eenige weken de bergweiden vol sleutelbloemen en crocussen stonden, is met Paschen een vracht sneeuw neergekomen, zoo over vloedig, dat de skiloopers voor hun tochten geen moeilijke keuze hadden, aangezien de sneeuw tot in het dal toe lag. Het geheele land biedt thans een winterschen aanblik, zooals men anders slechts omstreeks Kerstmis ontmoet. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 30 c.M. dik, in Garmisch Parten- kirchen is dé sneeuwlaag gemiddeld 5 c.M dik. Gis ter vroor het nog 14 graden. MEER DAN 50.000 KERKGANGERS TE MOSKOU Moskou In de 28 kerkgebouwen, die nog door de geloovigen gebruikt mogen worden, heb ben op Paascbzondag meer dan 50.000 perso nen den dienst bijgewoond. Het gedrang was zeer groot. De kerkgang was mogelijk, doordat Paaschzondag dit jaar samenviel met een offi- cieelen vacantiedag. ZWEEDSGH VRACHTSCHIP OP DE ROTSEN GELOOPEN Stockholm Een vrachtschip, dat de haven van Stegeborg had verlaten, is tengevolge van een sneeuwstorm bij de archipel van Stockholm op de rotsen geloopen. BRAND TE VENETIE Zondag heeft te Venetië een groote brand ge woed, waardoor verscheidene bekende glas- en muziekfabrikanten in de asch zijn gelegd. De schade wordt geraamd op 250.000 lire. DRIE DOODEN BIJ VLIEGTUIGBOTSING IN ARGENTINIË Buenos Aires Boven de luchthaven Moron zijn twee vliegtuigen met elkaar in botsing ge komen. Brie inzittenden, onder wie de vooraan staande socialist Udaondo, zijn om het leven ge komen, een vierde is gewond-

Schager Courant | 1936 | | pagina 1