Paaschconjres S.D.A.P. 5 stuks Hoornvee, Woning met Tuin TI P=T 0 P JET GROENE KRUIS" Boelhuis „Bombast bij de Plan- propaganda" .viiii Demertzis plotseling overleden Advertentiën. AAFJE. J H. VRIELINK ROOSJES SCHAGER Zaterdagmiddag ƒ.1. is te Rotterdam het Paasch- tfongres van de S.D.A.P. gehouden, en zooals gebrui kelijk, beide Paaschdagen voortgezet. De partijvoorzitter, de heer Koos Vorrink, opende het congres met een rede, waarin hij de internatio nale toestand, beangstigend noemde, wees op het fascisme als bron van oorlog en als zijn overtuiging uitsprak, dat slechts een systeem van collectieve vei ligheid, van gesloten gemeenschappelijk optreden te gen de machtswellustelingen de vrede en internatio nale rechtszekerheid kan brengen. Verder wees spr. op het nog steeds stijgend werk- loozencijfer, dat een gevolg is van de eenzijdige de- flatiepolitiek onzer huidige regeering. Herhaaldelijk is er van den kant der S.D.A.P. op gewezen dat ook de katholieken mede verantwoorde lijk zijn voor den slechten toestand, en dat, hoewel zij in het algemeen critisch staan tegenover het re- geeringsbeleid, slechts een krachtige welvaartspoli- tiek tezamen met de S.D.A.P. en enkele andere groe pen, uitkomst kon brengen. Spr. constateerde dat de S.D.A.P. met het Plan van den Arbeid de leiding had genomen bij de op positie tegen het regeeringsbeleid. Tenslotte deelde hij mede, dat het ledental in het afgeloopen jaar steeg met 3557 en thans bedraagt 87826. Het is echter te betreuren, dat ook de propa ganda voor de socialistische gedachte wordt belem merd door een chronisch gebrek aan finantieele mid delen. Hij verklaarde ha deze rede het Congres voor ge opend. Na begroeting van den afgevaardigde der Belgi sche werkliedenpartij, volgen besprekingen over het beleid. Critiek wordt uitgeoefend op het propageeren der nationale gedachte door „Het Volk", op het natio- naal-chauvinistische in de sportverslagen van dat blad en op de houding der redactie inzake de reisbe- lasting, waar zij eerst voor en thans tegen is. Tevens kwam men op tegen het zich aanbieden aan de katholieken. Betreurd werd het optreden inzake het royement- Duys. Ook de Plan-propaganda werd becritiseerd, Men achtte de propaganda meer gericht op het ge voel dan op het versland der massa. Al die symbo lische handelingen, de eeden op het vaandel en ver dere poespas, zijn bombast en geimporteerd uit het fascistische Duitschland dat men zoo graag wil boy cotten. Over het algemeen blijkt men het er over eens te zijn, dat het ongewenscht is zich aan de katholieken op te dringen. In de zitting van Zondagmorgen beantwoordde de politieke hoofdredacteur van „Het Volk", de heer J. F. Ankersmit, de op zijn blad geoefende critiek waarna de heer Vorrink, alvorens tot de verkiezin gen over te gaan, zegt, dat de partij geen voorschriften geeft aan gaande de vraag of men bij bepaalde gele genheden de nationale vlacj zal uitsteken. Wie de vlag wil uitsteken op den verjaardag van Prinses Juliana, is geen slechte» soci aal-democraat, dan wie dit niet wil doen. Na enkele verkiezingen houdt Mr. Dr. van den Bergh een rede, waarin hij de waarde en beteekenis der democratie behandelde en haar stelde tegenover dfe dictatuur. Spreker wijst de dictatuur ook onverbiddelijk af als doel om het socialisme te verwezenlijken, omdat hij de democratie ziet als doel en het socialisme als middel om dat doel voor altijd te bereiken. Spreker somt dan de bezwaren op tegen de cor poratieve samenstelling van het parlement en zegt dat de volksvertegenwoordiging dan zou ontaarden in een College waar groepsbelangen zouden worden bepleit. De corporatieve vertegenwoordiging, voor zoover •die in andere landen bestaat, is slechts een camou flage voor de dictatuur. In den loop zijner rede heeft mr. Van den Bergh onder applaus van het congres uitgeroepen, dat, wie als Olympisch kam pioen uit Duitschland terugkeert, zijn lau weren heeft behaald ten koste van zijn eer. „Zeer juist", interrumpeerde ir. Albarda. Oe Bilt seint Verwachting: zwakke tot matige noordelijke tot westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, waarschijnlijk regen of hagelbuien, aan vankelijk iets zachter. Verdere vooruitzichten: weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 754. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 6 gr. C. is 43 gr. F. INSECTENDOOD. SNELTOX is het aangewezen verdelgingsmid del tegen alle voorkomende ongedierte voor huis en stal. Prijs per 1/1 flesch f 1.30. Alleen in TERLEP'S DROGISTERIJ, Apoth.-Assist. HOOGZIJDE 103, SCHAGEN. ATHENE: De Grieksche minister-president Demertzis is plotseling aan een beroerte overleden. Over zijn overlijden worden de volgende bijzonder heden vermeld: Toen zijn familie hem Zondagmorgen om 9.30 wil de wekken, vond zij hem dood in bed. De artsen die terstond geconsulteerd werden, konden slechts den dood constateeren, welke volgens hen te wijten zou zijn aan een beroerte, die hem tijdens den nacht was overkomen. DEMERTZIS. Metaxas vormt nieuwe regeering. Iden tiek aan de vorige. De koning heeft een oogenblik verwijld bij het stof felijk overschot van Demertzis en zijn voornemen te kennen gegeven aanwezig te zijn bij de bijzettings plechtigheid. Inmiddels heeft Metaxas ter uitvoering van de hem gegeven opdracht tot vorming van een kabinet, een nieuwe regeering samengesteld met dezelfde perso nen, die in het vorige kabinet zitting hadden. Hij heeft zich belast met de portefeuille van buitenland- sche zaken. In de Zondagmiddagvergadering werd het be stuursvoorstel tot het opheffen van het instituut der gewestelijke propagandisten aangenomen, even als het voorstel tot verbetering der royements procedure. De heer De Vries (Harenkarspel), daarin bijge staan door den heer 't Hart (Koedijk) brak een lans voor premievrij Staatspensioen. De laatste he kelde het, dat vooraanstaande partijgenooten had den verklaard, dat er geen geld voor was, maar volgens den heer 't Hart moeten sociaal-democraten zeggen, dat het anrlers kan. Door den afgevaardigde van Den Dolder, den heer Scherpenzeel, wordt een geestige speech gehou den tegen samenwerking met de Katholieken en 't voortbestaan van het boycot-parool tegen Duitsch land, waaraan onmogelijk de hand is te houden. De partijsecretaris, do heer C. Woudenberg, be antwoordde tal van opmerkingen ten aanzien van de interne organisatie der partij en zeide dat de climax der Plan-propaganda moet worden bereikt tegen den tijd der Kamerverkiezingen. Ir Albarda besprak als voorziter der Kamerfractie verschillende aanmerkingen op het beleid der Ka merfractie en onderstreepte daarbij, dat de nationale gedachte bij de S.D.A.P. is gegroeid met de ontwik keling van haar eigen machtspositie. Spreker heeft dikwijls getroffen het groote onderscheid tnsschen de socialistische partij van ons land en de socialistische partijen van de andere landen van Europa. Er is geen andere socialistische partij, die het volkslied ook niet als haar lied, de nationale vlag ook niet als haar vlag beschouwt. De omstan digheden in ons land zijn een erfenis nit het verleden en het is goed, dit te erkennen. Spr, erkent, dat het thans vele socialisten moeilijk valt, zich te stellen op het stand punt der nationale ontwapening. In samenwerking met de katholieke arbeiders ziet spr. de eenige kans in de komende twintig jaar om voor het Nederlandsche volk iets te bereiken. Spr. ontkent, dat een staatspensioen in het Plan van den Arbeid zou thuis behooren. In voering op het dubbele bedrag van wat wij nu kennen zou thans jaarlijks 123 millioen kosten en men dient toch rekening te houden met de financieelc consequenties. Het voorstel van het partijbestuur om voortaan 't congres om de twee jaar te houden blijkt na telling der stemmen te zijn verworpen met 1002 tegen 902 stemmen. Aangenomen wordt het voorstel van het partij bestuur om de beslissing over de vraag of de partij zal deelnemen aan een regeering, van een buiten gewoon partijcongres te verleggen naar den partij raad. Over de vraag of het programpunt der nationale ontwapening ongewijzigd kan worden gehandhaafd zal, conform een partijbestuursvoorstel, door een commissie advies worden uitgebracht, opdat deze zaak tot klaarheid is gekomen bij het ontwerpen en vaststellen van het verkiezingsprogram 1937. In de middagvergadering van gisteren hield Ir. Albarda een inleiding over de internationale en nationale politieke toestand. Spreker zeide, dat het Volkenbondsverdrag nog niet heeft geleid tot een waarborg van de inter nationale rechtsorde, zoodat ook ons land blijft blootgesteld aan oorlogsgevaar. De starre houding van Frankrijk heeft de democratie in Duitschland ten val gebracht en de politieke chaos gebracht Hitier voert zijn afschuwelijk program, neerge legd in zijn boek „Mein Kampf" doelbewust uit, vertrouwend op de vredesgezindheid der Westersche volkeren. Hieruit blijkt, dat het pacifisme een machtsapparaat moet scheppen, dat, zoo noodig, de aanvaller tot rede kan brengen. De democratische volkeren moeten schouder aan schouder staan. Sprekende over de politieke toestand in ons land, wees spreker op de bereikte gunstige resulta ten bij de staten- en raadsverkiezingen, hetgeen bewees, dat Mussert in zijn pogingen om de kracht der S.D.A.P. te breken, niet was geslaagd. Het extremisme van links en rechts krijgt geen vat op de Nederlandsche arbeider. Spr. besloot met een peroratie, waarin hij allen opwekte, tot de sociaal-democratie te komen. De Voorzitter, de heer Vorrink, heeft met een woord van opwekking tot deelneming aan den strijd der sociaal-democratie, het congres gesloten. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht, U kennis te gev.en van het overlijden van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer H. DEKKER, in den ouderdom van 65 jaar. Uit aller naam, J. DEKKER—Smit. Oudkarspel, 12 April 1936. Heden overleed in het Cen traal Ziekenhuis, onze beste Vader, Behuwd- en Groot vader, Cornelis Over Kz Wednr. van Geertje Wonder, in den ouderdom van 86 jaar. Amsterdam, Dr. K. OVER. E. OVER—Boon. Alkmaar, A. OVER. Amsterdam. M. C. OVER. Alkmaar, 12 April 1936. Stationsweg 100. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Woensdag op de Gemeente Begraafplaats. Vertrek vanaf 't Centraal Zie kenhuis nam. half vier. Heden overleed, na een lang durig lijden, onze geliefde Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Pleeg vader, de Heer Cornelis Lem, in den ouderdom van ruim 57 jaar. Zijn diepbedroefde Echtgenoote en Kinderen: Uit aller naam: Wed. C. LEM- van Nieuwenhoven. Schagen, 't Wad, 13 April 1936. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 17 April a.s., op de Algemeene Begraafplaats te Schagen; vertrek vanaf het Sterfhuis 1 uur. Algemeene kennisgeving. Bij dezen geven wij kennis van de geboorte van ons Dochtertje I. D. LIST. A. LIST—Slikker. Den Helder, 13 April 1936. Hoogstraat 82. |b. HAGEN en I. HAGEN-Rens geven kennis van de geboorte van hun Dochter Jannie. Heiloo, 12 April 1936. Straatweg A 272. Voor de zeer groote belangstelling en deelneming, die wij van vele zijden mochten ondervinden bij de familie omstandigheden van de laaste weken, betuigen wij hiermede onzen harte- lijken dank. KEURIS. C. A. KEURIS—Langereis. Ewijcksluis, April 1936. op Vrijdag 17 April a s., des v.m. 10 uur, ten huize van den heer K. BUIS in de Moerbeek gem. N. Niedorp, van: w.o. 2 koeien die gekalfd hebben, 1 vaars, 2 pinken, 1 kui en een paard, 10 jaar, kippen en boeren- en bouwersgereedschappen, als 3 w. kar met ierbak, lemoen en raam, dogcar op collingsas en veerende stokken, handdorschmachine, ook geschikt voor paardekracht, zaadwaaier met zeeven, zaadroken, partij ruiters, ongev. 30 aardapp. bakken, schuit, melkwagenfje, kruiwagen, kippenhok,, 2 zethekken, mestplanken, houten ganglooper, 25 schragen, ploeg, eg, kettingeg, kartuig, wagenhaam, ploeghaam, draagstokken, hooivorken, 2 zaadwieders, 2 melk bussen m. teems, partijtje stroo en een stuit mest, enz. Deurw. VAN HUIT. Provinciale Waterstaat van Noord'Holland. IHglIIBfiiKiiiimiraM de Waterverf voor allé doeleinden. Dekt over kalk, hout, behang, karton, enz. Geeft niet af. Stuift niet Bladdert niet. Verkrijgbaar in 30 mod, kleuren, vanaf 26 ct. p. pak voldoende voor plm. 8 vierkante meter. Platte waterverfkwasten in diverse breedten, vanaf 30 ct. Alleen bij Hoogzijde 115 Schagen Te koop: ongeveer 1000 zaadzakken» voor elk aannemelijk bod. P. BLOKKER, Oudesluis, tel. 14. Gevraagd: een Meisje voor de morgenuren, van 's morgens half acht tot 12 uur. Brieven lett. W, Bureau van dit blacL Gevraagd: flinke Werkster, 20 jaar of ouder, bij Mevr. KOOMEN, Wieringerwaard. Gevraagd: een net Meisje voor de morgenuren, bij K. Boontjes^ Hotel „De Gouden Engel", Marktplaats, Schagen. Dankbetuiging Ondergeteekenden betuigen hierbij hun hartelijken dank aan Familie, Buren en Kennissen, en in het bij zonder aan Leden en Directeur van Harmonie „Kunstzinvoor de vele blijken van belangstelling bij ons Huwelijk ondervonden. M. I. BEGTHEL. M. BEGTHEL—Hollander. Julianadorp, April 1936. VOERBIETEN te koop, bij A. J. WAIBOER, Groet polder, Winkel, telefoon 24 Kol- liorn. Te huur aangeboden te Z IJ PE, plaatselijk gemerkt Stolpervlotbrug F 50, voor f 2.— per week. Schriftelijk te bevragen bij den Hoofdingenieur-Directeur, Nieuwe Gracht 47, Haarlem. Kom Donderdag met jonge Koeien, hooge opbrengst, prijs van 140 tot 220 gulden. C. DE JONG, Goutum. Te koop: 2500 ROODE MULDENPANNEN, zoo goed als nieuw, bij F. RUTSEN, Metselaar, Kolhorn. Te huur te Lutjewinkel: een Woonhuis met Tuin, voorzien van gas, water en electrisch. Te bevragen bij W. ROGGEVEEN, Lutjewinkel. Te koop: een Melkgeit, zonder horens, veel melk. W. BROENS, Schagerbrug. TE KOOP: 4000 K.G. Hooi. Te bevr. C. KEESMAN, Walingsweg, Wieringerwaard. Gevraagd: per 1 Mei net Meisje» voor dag en nacht. Garage DE MOOR, Schagerbrug. Te koop: pl.m. 50 bakken Roode Star, klasse A, maat 35—45 met moois spruiten, bij |b. GEERLIGS |z., Zwin- weg 2, Tel. 70, Anna Paulowna. Te huur: een Woning aan de Stolpen, van de Dorschver* eeniging Zijpe I. Te bevragen bij S, G. DE LANGE, Schagerbrug. KOEGRAS JULIANADORP. Goöperatieve Stoomzuivelfabriek „De Vooruitgang". Het bestuur van bovengenoemde fabriek heeft mede uit een oogpunt van hygiëne en ook om het wezen van vooruitstrevendheid niet te kort te doen, voor hare onderneming een boenmachine aangeschaft, waarmede zij het bedrijf weer op moderner leest zal inrichten. Door de ingebruikneming van deze ma chine zullen voortaan de melkbussen enz. schoonge maakt op de diverse boerderijen worden thuisbe zorgd, iets wat tot nu toe nog op de boerderijen ge beurde. Op de boerderijen dus weer vergemakke lijkt en voor de afnemers* dezer fabriek een reden te meer om hunne producten daar te bestellen. Men deelde ons mede, dat een zoontje van den heer K„ dat op een hek geklommen was, daaraf viel en een arm brak, zoodat geneeskundige hulp ©ogen blikkelijk noodzakelijk was. De gymnastiekvereniging „Sportlust" gaf Zondag avond een openbare uitvoering in de zaal van het café „Prins Hendrik", van den heer A. Kossen. Onder leiding van den heer H. Delver, werd voor de talrijke belangstellenden, begonnen met het uit gebreide programma der verschillende gymnastiek oefeningen,. zoowel voor dames als heeren Ter va riatie werd een tooneelstukj.e ten beste gegeven, en de avond met het gebruikelijke bal na, dat zeer ge zellig was, besloten. Zaterdagavond beloofde het weer voor de aanstaan de feestdagen niet veel goeds. Het was bitter koud, hetwelk zich uitte door Zondagmorgen alles met een sneeuwlaag te bedekken en verder deD geheelen dag erg triestig te blijven. Den 2cn Paaschdag had het 's morgens tamelijk gevroren, doch de zon schoon en vele maakten zich nu gereed om nog overal heen te trekken. Behalve dat door de Evangelisatie-Com missie uit den Helder alhier een openlucht samen komst werd gehouden, bleef het hier rustig, waarme de Paschen 1936 weer voorbij is. NIEUWE niedorp LANGEREIS. Meldden wij aanvankelijk dat het V.C.L. bal een gezellig verloop had, den volgenden morgen hoorden we echter dat de ordelijkheid, welke we hier zoo ge woon zijn, veel te wenschen overliet. Eenige jongelui uit Heerhugowaard, operecrende onder den twijfelachtigen firmanaam van G., sche- nen het noodig te oordeelen de nog aanwezigen zon der vorm van proces eens danig af te rossen. Zelfs de rijwielen der bezoekers moesten het ontgelden en een werd er zelfs in het water geslingerd. Met dezen daad der ongewenscht e vreemdelingen hebben o.a. ouders van de slachtoffers, zich niet kunnen vereenigen en het gevolg is dat van een en ander verbaal is opgemaakt. ANNA PAULOWNA Motor over den kop* De motorrijder De G. van Andijlc, geraakte, rij dende langs de Van Ewijcksvaart, vari den weg op) den berm en reed daarbij tegen een paar boompjes. De motor sloeg over den kop en De G. kwam zoo te vallen, dat hij met ernstige kwetsuren aan den rug naar het ziekenhuis in Alkmaar moest worden vervoerd. Ned. Arb. Sportbond. De afd. Anna Paulowna van den N.A.S.B., hield in de zaal van den heer Kossen een Jonge Pieter Jellen-middag, die met een kort woord door den heei* D. Krouwel geopend werd. Den J.P.J.-marsch zingend, kwamen de jongens eri meisjes op, om daarna brug-, stok- en vrije oefeningen uit te voeren. Met plezier keek men naar het dapper werken van de kiemen, die in de pauze getracteerd werden en in het tweede deel van den middag nog een zangspelletje en andere spelletjes deden. In z'n sluitingswoord dankte de heer Krouwel dej leidster der kinderen, mevr. Van ZandwijkSchenk de „band" van den Sportbond en verder allen, die tot| het welslagen van den middag hadden meegewerkt^ deelde mede, dat het in de bedoeling ligt in den; voorzomer een feest in de openlucht te organiseeren* wekte in het algemeen op den Sportbond tc steunen en spoorde in het bijzonder de ouders aan hun kin deren tot de J.P.J.-groep te laten toetreden. LANGEND IJ K BROEK OP LANGENDIJK. Uitvoering „A.D.V.E.N.D.O.- Het Chr. Fanfare-corps gaf 2en Paaschdag, des avonds een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk, onder leiding van den heer G. van Kalken te Hoorn. Het rijk afwisselende programma, dat een keur van nummers bevatte, werd door het corps op voor treffelijke wijze ten gehoore gebracht. In de pauze vertolkte de heer K. Wagenaar enkelft nummers op het kerkorgel, dat door hem weer op meesterlijke wijze werd bespeeld en gaf de heer J. Stins enkele voordrachten ten beste, die daarmee een dankbaar applaus oogsite.

Schager Courant | 1936 | | pagina 3