Metalen „Insecten", De Maanraket komt. I lelrose's Vergelding Kantongerecht te Alkmaar. De Verkeersweek voor West=Friesland. GOEDE-VRIJDAG-ZITTING!! Overdreven ijver schaadt slechts. Vermoedelijk als gevolg van den voorbeeldigen hoewel helaas niet altijd voldoende gewaardeerden ijver van den ambtenaar van het O.M., waren voor Vrijdag 10 April een aantal verdachte" justitieabe- len, mitsgaders getuigen gedagvaard, zonder te be denken, dat het Goede Vrijdag was, zulks met het onaangename gevolg: het verlies van den eenigen officieelen vacantiedag,d ie het kantongerecht voor strafzittingen geniet. Natuurlijk had ook de pers haar deel in deze verstrooidheid en kon er, inplaats van een zeldzaam bezoek aan de kaasmarkt, op de gewone wijze met potlood en notitieboek gewerkt worden. Het ging natuurlijk niet aan, hoe onprettig het was, de opgeroepen personen onverrichter zake te laten vertrekken. Dat zou aardig wat stof opge jaagd hebben. Alkmaar. WAAR ZATEN ZIJN GEDACHTEN? Op 17 Februari kwam de 27jarige meubelmaker Joh. S. met 'n flinke gang per rijwiel aangesnord en zonder zich maar in 't minst te storen aan 't verkeer wat op de gevaarlijke hoek Langestraat Koorstraat altijd nogal druk is. De naar den Post togende agent van politie Verbaan, was aanstonds paraat en trachtte de jongeman tot staan te bren gen door hem flink duidelijk z'n bevel toe te brul len, echter zonder gevolg. Even verderop werd de diep in gedachten verzon ken jongeling door 'n ander wel tot staan gebracht en volgde proces-verbaal. Heden terecht staande, had verd. zich voorzien van 'n verdediger, Mr. Wyn- ne. De agent van politie. Verbaan, volhardde bij z'n verbaal en vond de manier van rijden hoogst roeke loos, terneer daar verd. geen richting had aangege ven en geen signaal had doen klinken. De Ambte naar eischte dan ook f 12 of 10 dg. Mr. Wynne drong aan op ontslag van rechtsvervolging, daar niet be wezen was, dat verd. opzettelijk was doorgereden. Verd. had 't bevel niet gehoord, daar door allerlei beslommeringen zijn gedachten hem in beslag na men, Moch echter geen ontslag volgen, dan vroeg de verd. de minimale boete van f 0.50, daar ieder dub beltje in dit gezin van groote waarde was. Na nog eenige re- en dupliek zal de kantonrechter a.s. week schriftelijk vonnis wijzen in dit veel te hoog opge schroefde zaakje. Beemstei». EEN GEVOELIGE LES! Hilke B., 32 jaar, los-arbeider te Amsterdam, thans uit andere hoofde gedetineerd te Haarlem, had zich op 31 December te Beemster per rijwiel laten voort trekken door 'n auto, wat natuurlijk zeer gëvaarlijk is. Bij aanhouding gaf verd. echter tot 2 keer toe 'n valsche naam op, zoodat hij 't al erg bruin bakte. De ambtenaar was dan over dit heerschap niets te spreken en eischte f 10 of 10 dg voor 't laten voort trekken en f 25 of 20 dg. voor de valsche naam. Uitspraak f 6 of 3 dg. en f 12 of 6 dg. Verd., die men zeker niet erg best vertrouwt, werd flink vastgegre pen door de begeleidende veldwachter, weggevoerd. llmmen. SNOTNEUZEN-GEDOE! De 22-Jarlge, flink uit de kluiten geschoten tuinder Pieter Joh. Kr. te Lirnmen, had op 25 Februari zoo'n geweldige last van 'n reclameplaat, uithangende voor 'n winkel aldaar, dat hij uit baldadigheid niets beters wist te doen, dan dit te vernielen. De amb tenaar vond dit ergerlijke vlegelachtigheid en was bovendien bang, dat de schoen-crême nu veel min der verkocht zou worden en eischte f10 of 8 dg. Uitspraak f5 of 3 dagen. Broek op Langen dijk. JE KUNT TOCH OOK NIET ALLES WETEN? Pieter Sch., arbeider te Langendijk, had op 29 Fe bruari in opdracht van 'n ander, een partijtje mol- lenhuiden vervoerd en kon hiervan geen vergun ning toonen. Eisch in deze huidenzaak f7 of 5 dg. met ver beurdverklaring der huiden. Die moeten zeker dienst doen voor 'n bontjas voor Vrouwe Justitia. De Kantonrechter, na gedane inzage van een speciale vergunning van den opdrachtgever van den verdachte, maakte er echter f0.50 of 1 dag van, maar de huidjes was hij kwijt. Bergen. DE BURGEMEESTER KAN NU ZIJN KACHEL WEER STOKEN. Arie B., 30 jaar, arbeider te Bergen en Jan G., sleepbootkapitein, eveneens te Bergen, hadden op 25 Februari een partijtje sprokkelhout uit de bosschen van Jhr. J. van Reenen meegenomen. Beide verdach ten maakten een gunstigen indruk, die zeker, niet de vooropgezette bedoeling hadden op roof of diefstal uit te gaan. Eisch voor elk f 4 of 4 dagen, uitspraak f 1 of 1 d. met last tot teruggave van t hout aan den recht hebbende, in casu de burgemeester, die zoodoende z'n kachel weer fijn kan opstoken. Zij pe-Ou des luis. Pieter Sch., 22 jaar en Sietse N., 21, beiden te Zij- pe (Oudesluis), waren op 23 Februari, daar zij door werkloosheid niets hadden te doen, samen aan de kuier gegaan, doch namen hiervoor de verboden spoorbaan. De verd. gaven het feit toe, doch zeiden dat vrijwel iedere bewoner van hun dorp zulks deed, zelfs per fiets. Een reden temeer vond de amb tenaar om door 'n strenge straf de menschen 't wel anders aan 't verstand te brengen. Eisch f 4 of 4 d. Uitspraak f 2 of 1 dag. A1 k m a a AFSTAPPEN TEN ZEERSTE GEBODEN. Petrus Paulus H., opperman te Alkmaar, had op 3 April zoo'n haast, dat hij vergat af te stappen, op 't verboden gedeelte in de Brouwerstr. Agent Web ster,d ie juist passeerde, bracht den man door 'n bonnetje aan 't verstand dat dit punt levensgevaar lijk is. Eisch f 5 of 4 dg. Uitspraak f 2.50 of 1 dag. In aansluiting op het bericht dat wij deze week plaatsten over een te houden verkeersweek van West-Friesland, ontvangen wij van het co mité nog de volgende mededeeling: In plaats daar afkeerig van te zijn is de oude West-Friesche starn erg gehecht aan banden die traditie en historie binden vandaar dat hier meer dan in andern streken een goed geordend saam- hoorigheidsgevoel bestaat dat groeit en bloeit Dit idee te ontwikkelen en te stimuleeren en daarbij het nog beter doen kennen van ons tooh zoo belangrijk gewest is de grondgedachte ge weest bij het in voorbereiding nemen van een West-Friesche verkeersweek. Het zich hiertoe gevormde Comité stelt zich hierbij tot taak, om zooveel dit in haar vermo gen ligt een ieder in de gelegenheid te stellen mede te werken en deel te nemen. Mede ter be reiking van dit doel is de week gekozen van 1 t/m 7 Juni waarin ook de 2e Pinksterdag valt De eesste le& In de eerste pdaats moet h goed Seereff hoe de viool hanteert Neem het instru ment maar eens onder w kin. Onder welke kin, maestro? Steeds kleinere en betere baby vliegtuigen. Parijs De Fransche vliegtuigconstructeurs wedijveren in de productie van steeds kleinere en betere baby-vligtuigen. Eerst verscheen de „Vliegende Vloo" op het tooneel, die niet groo- ter was dan een carousselgondel. Daarna kwam Henri Potez met zijn „Sprinkhaan" voor den dag, waarvan de afmetingen niet veel grooter waren dan speelgoed-vliegmachines En thans kunnen wij de door Farmen geconstrueerde „Mosquito" begroeten, die zijn proefvluchten met succes heeft volbracht. De aanschaffingskosten van de „Moquito" zijn slechts 2000 gulden. De machine is uitgerust met een 30 P.K.-motor en beschikt over een actie-radius van 350 kilometer Het nettogewicht bedraagt 140 K.G., bruto, met piloot, bagage en brandstof weegt bet toestel on geveer 250 K.G. Bij de proefvluchten startte de Mosquito na 60 meter op een aanloopbaan van 70 meter. Hij bereikte in 2 min. 50 sec. een hoogte van 360 meter. Bij een gemiddelde snelheid van 110 tot 115 K.M. per uur verbruikt de kleine machine 7 liter benzine per uur. De Mosquito is dus in alles goedkooper dan een auto. De Farmanfabrieken willen de machi ne nu aan den loopenden hand gaan vervaardi gen. ZAL JULES VERNE OPNIEUW GELIJK KRIJGEN? REEDS EEN SNELHEID VAN 1120 K.M. PER UUR BEREIKT. Washington, April 1936. Het ziet er hard naar uit, of er weer een van de fantastische romans van Jules Verne werkelijkheid zal worden. De eerste reis naar de maan zal misschien eerder onderno men worden dan menigeen denkt. Want „rakettenprofessor" Dr. Rohert H. Goddard, die reeds vijftien jaar lang aan zijn raket met vloei bare brandstof werkt, bericht thans, dat zijn proef modellen een snelheid van 1120 km. per uur hebben bereikt en dat hij binnenkort nog grootore snelheden denkt te kunnen bereiken. Wegens zijn succesvolle werkzaamheid op bet ge bied van de rakettenvliegerij, waaraan tot voor kor ten tijd weinig aandacht meer werd geschonken, heeft Overste Lindbergh den professor, die een leer stoel in de natuurwetenschappen aan de Clark-Uni- versitéit te Washington bekleedt, den krachtdadigen financieelen steun van de Guggenheimstichting we ten te bezorgen. Sindsdien werkt Goddard onafge broken in zijn laboratorium te Roswell (Nieuw- Mexico) en beeft hij na langen tijd de wereld in on wetendheid te hebben gelaten omtrent zijn experi menten, thans voor het eerst mededeelingen gedaan omtrent de door hem bereikte resultaten. Met de 1120 km. uursnelheid, die zijn raketten thans maken heeft Dr. Goddard het ongehoorde snel heidsrecord van Sir Malcolm Campbell te Salt Lake City meer dan verdubbeld; immers deze laatste be reikte met zijn specialen renwagen een snelheid van 480 km. per uur. Ook de snelste watervliegtui gen met hun 800 km. uursnelheid staan verre bij Goddards raketten in de schaduw. De vraag is nu maar, of deze ontzagwekkende snelheid der raketten lang genoeg gehandhaafd kan worden om hen bui- tenu de aantrekkingskracht van de aarde te brengen, eerst dan kunnen zij liun reis naar de maan aan vaarden. Doch hierover zijn de deskundigen het nog niet eens. Als brandstof voor zijn raketten gebruikt Goddard een mengsel van vloeibare zuurstof en benzine. De „motor" van deze raketten weegt vijf pond en bezit een doorsnede van 5% duim. Hiermede wordt een constante hefkracht van 289 pond voortgebracht. WOENSDAG 15 APRIL. HILVERSUM (1875 M.) NCRV.uitzending. 8.00 Schriftlezing; 8.15—9.30 Grampl; 10.30 Morgendienst; 11.00—12.00 en 12.15 En semble v. d. Horst; 1.15 Grampl; 2.00 Orgelconcert; 3.00 Chr. lectuur; 3.30—3.45 Grampl; 4.00 Pianorecital 5.00 Kinderuur; 6.00 Landbouwhalfuur; 6.30 Afge staan; 7.00 Berichten; 7.15 Reportage; 7.30 Lezing] 7.45 Causerie over bloembollen; 8.00 Berichten; 8.15 NCRV-orkest; 9.00 Voor jonge menschen; 9.30 NCRV orkest en piano (Om 10.00 Berichten); 10.3011.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM (301 M.) Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Grampl; 10.00 Morgenwijding VPRO; 10.15 Voor dracht; 10.35 E. Walis en zijn orkest; 11.00 Vervolg declamatie; 11.20 Vervolg concert; 12.00—1.45 De No tenkrakers mmv. solist en gramofoonpl; 2.00 Voor de vrouw; 2.30 Grampl; 3.00 Voor de kinderen; 4.30 Kamerconcert; 5.00 Grampl; 5.30 Orvitropia; 6.30 R. V.U.: Medische causerie; 7.00 Sportuitzending; 7.15 „De Krekeltjes"; 7.40 Toespraak en berichten; 8.10 De Flierefluiters mmv. solist; 9.00 Radiotooneel; 9.15 Residentie-orkest; 10.00 Nieuwsberichten; 10.05 Viool en piano; 10.15 Vervolg Residentie-orkest m. m.v. solist; U.00 Orgelspel; 11.30—12.00 Grampl. DROITWICH (1500 M.)' 11.20 Grampl; 11.35 Orgelconcert; 12.20 BBC-Empire orkest mmv. solist; 1.20 Grampl; 1.50 BRC-Schotsch orkest en solist; 2.50 Orgelconcert; 3.35 Sted. Orkest Bournemouth en solist; 5.05 Het McArthurkwintet; 5.35 Kamermuziek; 6.20 Berichten; 6.50 Viool en cembalo; 7.10 Lezingen; 7.50 BBC-orkest mimv. solist; 8.50 Muzikale causerie; 9.10 Radiotooneel met mu ziek; 9.50 Berichten; 10,20 Radiotooneel; 11.20 Lou Preager en zijn band; 11.5012.20 Grampl. RADIO-PARIS (1648 Mj 7.20 en 8.35 Grampl; 11.20 Orkestconcert; 2.50 Concert 4.20 Grampl; 5.50 Orkestconcert; 8.20 Zang; 9.05 Ra diotooneel; 11.05—12.35 Populair concert en dansmu ziek. KEULEN (456 M.) 5.20 Orkestconcert; 11.20 Verzoekprogramma; 12.3o Symphonieconcert; 1.35 Grampl; 3.20 Schubert-con- cert; 5.20 Omroeporkest en solisten; 8.05 Uit Stutte gart.: Omroeporkest en solisten; 9.50—11.20 Omroep* orkest cn klein-orkest. BRUSSEL (322 en 484 M.)' 322 M.: 12,20 Gramofoonpl; 1.30—2.20 en 6.20 Omroep orkest; 7.20 Gramofoonpl; 8.20 Symphonie concert} 10.30—11.20 Gramofoonpl; 484 M.: 12.20 Omroeporkest .1.302.20 Gramofoonpl; 5.20 Dansmuziek; 6.35 en 7.05 Gramofoonpl; S.20 Kleinorkest en grampl; 10.30 11.20 Dansmuziek; DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 7.30 Gramofoonplaten; 8.05 Hoorspel; 8.35 Concert;' 9.20 Berichten; 9.50 Fluit- en cembalo-recital; 10.05 Weerbericht; 10.20—11.20 Dansmuziek. De problemen, die thans nog opgelost dienen te worden, alvorens Jules Vérne's droom in vervulling kan gaan, betreffen in de eerste plaats de stabili^ seering der raketten en de constructie van een vaar-- tuig, dat in verhouding tot zijn grootte lichter is dan de modellen waarmede op het oogehblik nog geëx* perimenteerd wordt en die 58 tot 85 pond wegen* De kwestie der stabilisatie is voorloopig door het inbouwen van een gyroscoop opgelost hetzelfde apparaat, dat ook voor het verkrijgen van den rust toestand bij kompassen, torpedo's en maibooten ge bruikt wordt, „Daar de raketten langzaam starten", schrijft Godadrd, „gelijken zij tijdens de eerste honderd me ter van hun vlucht op een visch, die in vertikale richting zwemt". De grootste met deze raketten be* reikte hoogte bedroeg rond 2500 meter; vóór Dr. God* dard de bestaande hoogterecords zal kunnen slaan* moeten er eerst nog bepaalde constructieve proble men worden opgelost. Aan financieelen steun ont* breekt het hem echter niet, want behalve de Gug* genheimstichling, interesseeren zich ook de Clark* Universiteit, het Smithsonian Institution en het Car* nege Institution voor zijn werk. Met dezen gezamen* lijken steun van Amerika's leidende wetenschappe lijke instellingen mag men verwachten, dat het pro bleem der rakettenvlucht thans een goede kans) maakt om tot oplossing te komen. Oorspronkelijke Roman door ARTHUR E. STRATTON 58. Zwijgend stond Ramsay op en verliet de ka mer. Sir Charles trok een stoel bij het raam. De tuin beneden hem bood een troosteloozen aan blik na de zware slagregens van de afgeloopen dagen; ruwe Octoberwinden hadden de weinige late bloemen weggerukt en haar bladeren, vorm loos en besmeurd, vergingen in de plassen. Hoe kort was het geleden, dacht Melrose met een hart vol bitterheid, dat alles nog in zomersche volheid had gestraald! Niemand had toen aan een nade rend einde kunnen denken en het was, plotseling gekomen, zonder eenige aankondiging. In de onttakelde natuur beneden zich zag Sir Charles met verbijsterende duidelijkheid zijn eigen leven. Wat was er voor hem overgebleven na de onver wachte komst van advocaat Ramsay? De bloe men hadden voor hem laat gebloeid en, nauwe lijks ten volle opengegaan, was er een vernielen de wind over gestreken, die ze uitgerafeld had. Al zijn verwachtingen lagen met één slag in dui gen. Hij, de man, die vonnissen wilde, wist zich plotseling zelf gevonnist. De kwartieren verstreken en werden uren. Ook de uren gingen. Hij zat daar maar en staarde Beelden verrezen uit het verleden, trieste beelden welke hem aanklaagden: geen enkel deed hem in een hoopvolle toekomst schouwen. Schaduwen Feu illeton kwamen aangevaagd, werden langer en dieper. Hij bemerkte het niet. Zij bulden de kamer in een zwijgend duister. Maar het duister kon zijn gedachten niet omhullen en de sombere beelden van zijn geest onzichtbaar maken. Eindelijk ont waakte hij uit zijn gepeins door een herhaald kloppen aan de deur. Hij hoorde Maxwell's stem dat het diner was opgediend. „Neen, Maxwell", zei hij vriendelijk, „ik zal niet eten vandaag. Is Lord Waverley, mijn vroe gere secretaris, beneden?" „Ja mijnheer. Hij is ongeveer een kwartier geleden thuis gekomen". „Zeg hem dan, dat ik hem graag even zou wil len spreken, als het diner afgeloopen is. „Zeker, mijnheer". Maar Sir Charles behoefde niet lang te wach ten, na een paar minuten verscheen Lord Waver ley. „IJ heeft naar me gevraagd, Sir Charles?" Het trof Melrose, dat de stem van zijn gewezen secre taris bijzonder terughoudend en koel klonk. „Inderdaad, Lord Waverley", antwoordde hij zonder op dien toon te reageeren. Hij bemerkte, dat zijn bezoeker licht wilde maken en, intuitief een hand uitstrekkend zei hij haastig: „Geen licht, wat ik u verzoeken mag! Wat ik te ver tellen heb, kan beter in het donker gebeuren", „Zooals u wilt!" Weer die koele, afgemeten stem! Lord Waverley trok een stoel naar zich toe en ging zitten. Met een stem, welke in het begin zoo nu dan haperde, maar allengs vaster werd, vertelde Sir Charles den jongen man van zijn verloren leven: zijn genegenheid voor de mooie Caroline Favers- ham; haar aangeboren zucht naar een bestaan van weelde en genot, waarvan het huwelijk met een veel ouder man als gevolg het drama op Ro- thermere Gastle; zijn twaalf harde jaren in de hel van Newgate en het laatste bedrijf, waar van Edward Wendsworth, als zijn particulier secretaris, in zeker opzicht getuige was geweest; de afrekening met eenigen van hen, die hij voor zijn verloren leven aansprakelijk stelde. „Ik zou den man wel eens willen zien, Lord Waverley", eindigde hij, „die, in de gelegenheid gesteld, wraak te nemen op hen, die hem zóó onverdiend hadden doen lijden, als ik geleden heb, van die wraak afstand deed. Wat mij betreft ik heb er een klein vermogen voor over gehad. Misschien lacht u mij er om uit. Lord Waverley, maar ik heb altijd geloofd, dat de duivel aan mijn zijde stond, toen ik tot mijn vergelding be sloot. Ik gaf duizenden en duizenden uit voor mijn wraak het geld keerde met winst tot me terug. En misschien zou er nooit een zachter ge voel in mij zijn ontwaakt, als ik Cicely niet in mijn huis had genomen. Want, Lord Waverley, wanneer je zóóveel van iemand gaat houden, dat je elk leed uit haar leven bannen wilt, dan doe je anderen niet lijden, zonder dat het bitterheid in je hart achterlaat. Ik heb dat ondervonden Sir Charles hief met een moe gebaar de handen omhoog. ,Ja, dat is de droesem, dien ik mèt mijn wraak mee heb moeten drinken. En duizend sla- pelooze nachten, duizend in wanhoop opgezegde gebeden geven aan een hart de rust niet terug, die je zelf, willens en wetens, hebt buiten geslo ten. Nu ben ik gereed. Lord Waverley. Ik vraag uw oordeel niet, bedenk dat wel. Ik heb u alleen medegedeeld, wat u, naar ik meende, weten moest". „Toch moet ik u nog een vraag stellen, Sir Charles", antwoordde de jonge man, terwijl hij, zonder daartoe een uitnoodiging ontvangen te hebben, de electrische kroon aandraaide. „Gaat uw gang, Lord Waverley!" De oogen; van Sir Charles knipperden even tegen den feU len glans van het licht. „U was nog jong, toen ze unaar Newgate zonden", de gewezen secretaris aarzelend. „Zes-en-twintig, Lord Waverley. Nog niet tei* volle". „Ciceïy's vader was een oud vriend van u, vol* gens uw verklaring. U zoudt hem in Amerika hebben leeren kennen Maar die mededeeling moet dan toch een vergissing zijn geweest. Uit uw ver haal van zoo juist blijkt, dat u vóór...* uw vonnis altijd in Engeland hebt gewoond. En daarnaLord Waverley haalde de schou ders op. „Het één en ander klopt dus niet; dat zult u moeten toegeven". De ademhaling van Sir Charles ging snel; het' moeilijkste oogenblik, waartegen hij reeds zoo vaak had opgezien, was eindelijk aangebroken* „Wat bedoelt u daarmee, Lord Waverley?'* vroeg hij, in een hulpelooze poging het beslis sende moment nog wat uit te stellen. „Het lijkt mij anders nog al eenvoudig", ant woordde de jonge man ongeduldig. „Er is in uw uiteenzetting een hiaat. En nu vraag ik u, het' ontbrekende aan te vullen. Dat is toch niet on billijk? Waar en onder welke omstandigheden hebt u Ciceley's vader leeren kennen? Mij dunkt ik heb er recht op, dat te weten". „U bent in heel korten tijd merkwaardig ver anderd, Lord Waverley", verklaarde Sir Charles op afgemeten toon. „Een paar uur geleden nog stond u er op, dat Ciceley het u gegeven woord gestand zou doen. Zij gaf u haar woord ver ontschuldig mij, dat ik uw eigen woorden citeer toen u een man was zonder fortuin en zonder toekomst". (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1936 | | pagina 7