Geluksvogels in Monte Carlo. Nieuw emplooi Nieuw-Heidensche beweging in Duitschland ZIJN STIJVE NEK IN 8 UUR GENEZEN KLOOSTERBALSEM DOOR KLOOSTERBALSEM voor brandspuiten Zomer- sproeten SPRUTOL Krenkende vragen? De Noord-Oostelijke inpoldering Duitsch vliegtuig ver ongelukt „Colijn handelt niet liberaal" Treedt Chili uit den Volkenbond? Naspel der Liodbergh zaak PAS OP DIE JAS! Een stijve nek behoeft Ge dus niet langei te hebben aIk had den geheelen dag door regen achtig weer geloopen met een sner- penden wind. Toen ik s'avonds thuis kwam, kon ik mijn hoofd niet meet bewegen, zoo stijf waren de spieren van mijn nek Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij ven met Kloosterbalsem, 's Morgens was ik verrast te bemerkendat er van mijn stijve nek niets meer te be speuren was. De Kloosterbalsem had mij in een enkelen nacht, of Ir, 8 uur van m'n hevige stijve nek af geholpen. S. Sch. te den H. Alflf ED'C ORIGINEEL TER INZAGE Geen goud zoo goed" Onovertroffen bg brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wr^fmiddel bij Rheumatiek, spit en pQnltike spieren Schroefdooa 35 ct Potten 62J* et en f 1.04 V/V1/ DE HEER VERAART WIL FIJN VERDEELD WATER ONDER HOO- GEN DRUK IN DE ATMOSFEER SPUITEN OM DE NACHTVORST TE BESTRIJDEN. De heer Aug. Veraart, Rijswijk, Z.H., schrijft: Na mede tengevolge van de zachto temperatuur In de maand Maart allerwege boomen, bloemen en planten in bloei staan, en de nachtvorsten, die dik wijls in April en Mei kunnen optreden groote scha de kunnen toebrengen aan het jonge gewas, zullen de proefnemingen voor het bestrijden van nacht vorst door in den namiddag of avond fijn verdeeld water onder hoogen druk in de atmosfeer te spuiten, zoo intensief mogelijk worden hervat. Op 15 April is o.a. te Haarlem een demonstratie gehouden op het terrein van gemeentewerken. Deze proefnemingen zijn behalve voor nachtvorstbestrij- ding ook van belang voor de watervoorziening van de duinen. Evenals bij vele vorige gelegenheden was ook dit maal neerslag in den nacht gevallen. In verband met de gehouden proefnemingen wijst de heer Veraart op het feit, dat in de periode van 4 tot 30 September 1934 de temperatuur in Amster dam en Rotterdam volgens de driemaal daagschc waarnemingen 18 graden Celsius, hooger is geweest dan nooit in deze eeuw of de vorige, zoolang waar nemingen verricht worden, en dat van 1 tot 22 De cember 1934, toen de laatste proefneming in 1934 werd gehouden, zoowel de temperatuur als de lucht vochtigheid te Amsterdam en Rotterdam hooger zijn geweest dan ooit in dezelfde periode waargenomen in deze eeuw of de vorige. Bovendien is de temperatuur in October en Novem ber 1934 ook aanmerkelijk boven normaal geweest en is in de geheele periode van 4 September 1934 tot en met 22 December 1934 een gemiddelde tempe ratuur geregistreerd hooger dan ooit waargenomen te Amsterdam en Rotterdam. Er was tot 24 December slechts eenmaal zeer lichte nachtvorst geweest. In het najaar 1935 is te Amsterdam tot 12 Decem ber geen enkele maal nachtvorst geconstateerd (in andere jaren soms 30 40 maal). In andere provincies en in de ons omringende lan den was do nachtvorst in die periode bijzonder hoog. Zoo is in Engeland een groot gedeelte van den oogst van aardappelen en aardbeien door nachtvorst ver nietigd, hetgeen den Nederlandschen export ten goede Is gekomen. Ten aanzien van de watervoorziening der duinen wijst de heer Veraart er op. dat vanaf het begin der •proefnemingen in de laatste dagen van Augustus, de meesten neerslag van 28 Augustus 1935 tot 28 Fe bruari 1936 op tal van waarnemingsstations (Velsen, Caslricum, Bennebroek, Wassenaar, Katwijk e.a.) tusschen 600 en 700 m.m. beeft bedragen, d.i. in een half jaar bijna evenveel als anders in een geheel- jaar, en voor vele stations eene record-hoeveelheid voor dit tijdperk bedraagt. Het grondwaterniveau is dan ook belangrijk gestegen. Ten slotte wijst hij cr op, dat eene toename van neerslag en luchtvochtigheid geenszins samengaat met een vermindering van zonneschijn en tempe ratuur. verdwijnen spoedig/ door een pot Bij alle drogisten. N GESPREK TUSSCHEN RECH TER EN VERDACHTE r-r Het Eerste Kamerlid, de heer "Hermans, heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Justitie: 1. Heeft de minister kennis genomen van het verslag eener zitting van den Haagschen politie rechter jhr. mr. Feith, voorkomende in het dag blad „Vooruit" van 30 Maart j.1. Avondblad, volgens hetwelk tusschen dien rechter en den verdachte de volgende vragen en antwoorden werden gewisseld: Mr. Feith: Hebt u werk? Verdacht e: Neen, ik ben werkloos. Mr. Feith: Dat strekt u niet tot eer. Eigen lijk werk Inkt u dus niet en daarom gaal u maar de straat op om politieke ruzie te maken Waar leeft u eigenlijk van V er dacht e: Van den sleun. Mr. Feith: Van een andermans beurs dus!? 2. Is de minister niet van meening, dat ver dachten recht hebben op een behoorlijke behan deling van de zijde des politierechters, dat be doelde magistraat de aangehaalde, onnoodig krenkende woorden achterwege had moeten la ten en door dezelfde te bezigen heeft gehandeld in strijd met de waardigheid van zijn ambt? 3. Zoo ja, is de minister dan bereid, gelet op artikel 14, eerste lid van de wet op de rechter lijke organisatie en het beleid der Justitie, den Officier van Justitie te 's-Gravenhage te gelas ten Zijner Excellentie's meening dienaangaande kenbaar te maken aan den President van de arrondissements-rechtbank aldaar, opdat deze, na den meergenoemden politierechter te hebben gehoord, hem een waarschuwing doe toekomen? Wenschen van Noord-Overijssel betreffende de scheepvaartver binding ZwartsluisIJselmeer. De afgevaardigden van de Kamers 'van Koop handel en Fabrieken te Zwolle en te Meppel, en die van de gemeentebesturen van Steen wijk, Meppel, Zwartsluis en Hasselt, hebben een be spreking gehouden over het door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming goedge keurde en thans hij de Eerste Kamer in behan deling zijnde ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1936 Dit wetsontwerp ondervindt n.1. groote belang stelling in deze streek omdat daarbij o.m. de Noord-Oostelijke inpoldering is betrokken. Bij deze bespreking kwam tot uiting dat han del en industrie .van de plannen met groote in stemming kennis hebben genomen. Algemeen hoopt men op een spoedige uitvoering van de inpoldering. Slechts ten aanzien van het scheep vaartverkeer wenschte men zich een opmerking te veroorloven. De regeling van het scheepvaart verkeer van het Zwarte Water naar het IJsel meer, zooals men zich die heeft gedacht, wordt niet de meest gewenschte geacht. Men wenscht in de betrokken streek n.1. een verbinding die een vrij verkeer zonder sluizen mogelijk maakt. Om hiertoe te komen hebben bovengenoemde openbare lichamen thans aan den minister van waterstaat verzocht hen in staat te stellen hun zienswijze kenbaar te maken, voor de desbetref fende scheepvaartverbinding definitief wordt vastgesteld. Adressanten spreken de hoop uit dat bij de nadere uitwerking van de plannen met hen nader overleg zal worden gepleegd. Twee dooden, drie gewonden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag te kwart over een is een Duitsch militair vliegtuig, komend van Augsburg tegen een rots in de nabijheid van het dorp Orvin in de Berner Jura gebotst. Het onge luk is toe te schrijven aan het slechte weer. Hot schijnt, dat de piloot verdwaald was in de mist en duisternis. In het vliegtuig zaten vijf personen in uniform. Twee van hen zijn met het vliegtuig verbrand, de drie anderen zijn gewond. De toestand van een van hen is hopeloos. Een der gewonden verklaarde, dat het vliegtuig op weg was van Augsburg naar Frankfort, doch de piloot verdwaalde en kwam boven Zwitsersch ge bied. IN EEN JAAR TIJDS IS DE BANK 22 MAAL GESPRONGEN. (Bijzondere Correspondentie). Elk voorjaar geeft de directie van het Casino to Monte Carlo een overzicht van den gang van zaken in het voorafgaando jaar. Het thans afgeloopen seizoen heeft verlies opgeleverd. Dit is niet veroor zaakt door een vermindering van het aantal bezoekers of door het kleiner wor-' den der inzetten, doch door het nog nim mer voorgekomen geval, dat in 12 maan den tijds de bank niet minder dan 22 maal is gesprongen. Monte Carlo. Miss Gould had een zwaren win ter achter den rug. De vochtige Londensche mist had haar longen aangetast. Drie maanden lang werd zij verpleegd in het Holborn-ziekenhuis; toen zij daaruit ontslagen werd, gaf de dokter haar den raad, eenigen tijd in een ander klimaat door te brengen. In een zonnig land: Egypte,- St. Moritz, de Riviera. Doch Miss Gould had geen geld. De familie onder elkaar bracht evenwel wat geld bijeen en ten slotte was er voldoende om drie weken door te bren gen onder de palmen van La Mule. La Mule is een klein plaatsje, niet ver van Kaap St. Martin. Hier zouden de longen "en zenuwen van Miss Gould zich weder kunnen herstellen. Jaen een paar kilometer verder lag ook een stad: Monte Carlo! Toen Miss Gould voor de eerste maal den voet over den drempel van de speelzaal in het Casino zet te, deed zij dit uit louter nieuwsgierigheid. Zij zette 25 francs. Alleen voor de aardigheid. Zij won, zij liet het geld dat zij toch reeds al3 verloren beschouwde, staan. Opnieuw vond het balletje den weg naar No. IS, waarop Miss Gould gezet had. O, zij blijft volko men bedaard; zij is geen speelster, zij schuift maar steeds het totale bedrag van haar winst op een num mer daarnaast. Zij wint 25 maal achtereen. Dan verzoekt de elegante croupier haar beleefd, even geduld te willen hebben. De kas van zijn tafel is uitgeput! Miss Gould heeft de bank laten sprin gen. Met 25 francs is zij gekomen met een vermo gen verlaat zij het Casino en keert terug naar het kleine familie-pension. Alleen met dit verschil, dat zij er nu, in plaats van drie maanden, evenveel jaren blijft. Maar naar Monte Carlo? Nooit meerl Zij is een van de 22 geluksvogels, die in het afge loopen jaar de bank te Monte Carlo hebben laten springen .Hoe is het den anderen vergaan? Die zijn niet zoo verstandig geweest als Miss Gould, dat is zeker. Iedere speler herinnert zich nog een zekeren Mister Apleton. Een rose, welvoldaan gezicht boven het wit van zijn overhemd, dat er zoo onberispelijk uitziet, omdat de heer Apleton zijn vermogen te dan ken heeft aan de fabricage van deze hemden. Ver der houdt hij er een prima systeem op na, om rou lette te spelen. Vijf jaar lang heeft hij het geprobeerd, met behulp van de groene krantjes van het Casino; het is onfeilbaar! Apleton verkoopt zijn overhem- denfabriek en trekt met de opbrengst daarvan naar Monte Carlo. Een gemiddelde winst van 50.000 francs per dag! De eerste winsten, die de man uit de overhemden branche maakt, zijn overweldigend. Den 6en Octo ber slaat hij zijn grooten slag. Hij laat de bank sprin gen. Dat is geen kunst voor Apleton, met zijn buiten gewone systeem. Hij is nu voor zijn leven binnen. Eiken dag is hij de eerste, die aan de speeltafel zit en de laatste die opstaat. Ja, hij werkt hrjd; harder dan in zijn overhemdenfabriek. Maar nu begint hij ook te verliezen. Wat is er aan de hand? Is het systeem niet meer onfeilbaar? Onmogelijk! Apleton speelt door. Spoedig heeft hij nog maar 100.000 francs, dan 10.000. Als hij zijn laatste 1000 francs door den croupier ziet wegharken, begint hij op te spelen. De croupiers zijn bedriegers! Het Casino is een roovers- hol! Men gooit hem er eenvoudig uit. Wat voert Mr. Apleton tegenwoordig uit? Het heet, dat hij thans strijker is in een wasscherij bij Sheffield. Vooral rokhemden moet hij uitstekend kunnen strijken.... En dan was er nog eens een Rus...... Een van de velen, die zich bij Nice een landhuisje hebben laten bouwen en jaar in, jaar uit van de opbrengst van een diamant leven. In den avond van den 7en September boog zich een beeldschoone Ita- liaansche over zijn schouder. Zij zag er uit als een vorstin, maar dat was zij alles behalveDien avond nu won onze Rus Demidoff. Dat wil zeg gen, dat zijn geld voor hem won, want uit den steeds groeienden voorraad fiches verdeelde de hand van de schoone Giuditta de inzetten over de geluksnum mers. Toen de bank gesprongen was, vierden Demi doff en Giuditta feest. In zijn dronkenschap zei de Rus: „Ik trouw met je en dan verdienen we eiken dag een millioen!" Hij is inderdaad met haar ge trouwd; maar van dien dag af bracht zij hem geen geluk meer aan. Hij verloor zijn vermogen en zij na men hun intrek in een dakkamertje te Marseille. Op een dag verscheen er een dame, die haar Dimitrij verlangde te zien. Het was de échte mevrouw Demi- doffl Nu staat hij terecht wegens bigamie. En Giudit ta staat in het Casino weer achter de spelers, die aan de winnende hand zijn. Misschien lacht het ge luk haar wel voor de tweede maal toe Het zeer bijzondere geval-Sax Lohmer. Een bekend Engelsch schrijver van detective-ro mans, wiens boeken oplagen van millioenen bereiken en wiens korte verhalen met goud worden betaald, had een klein Chineesch boekje ontdekt met een onfeilbaar systeem. Hij toog naar Monte Carlo en liet de bank sprin gen, volgens de berekeningen van het boekje. Toen wilde de directie van het Casino den onvoordceligcn bezoeker liever kwijt. Zij wist, dat Lohmer vóór ei ken zet minstens drie minuten noodig had om zijn berekeningen te maken. Aan elke speeltafel, waar hij verscheen, werd de pauze tusschen twee spellen nu zoodanig ingekrompen, dat hij geen tijd genoeg had, om zijn ingewikkelde optellingen en vermenig vuldigingen uit te werken. Dit had tot gevolg, dat de bezitter van het eenige roulette-systeem, dat zijn onfeilbaarheid had bewezen, weer naar Londen terugkeerde en zijn plaats achter zijn schrijftafel innam. „Hier verdien ik bijna evenveel, en het Is minder opwindend", moet hij glimlachend verzekerd heb ben. Wat Is van de andere achttien geworden? Men weet het niet. Vermoedelijk hebben zij hun winst al lang weder verspeeld. In Cannes, in Nice, of elders. Misschien liggen er ook wel een of meer van op het kerkhof voor zelfmoordenaars te Monte Carlo. De blauwe zee omruischt hun graf, waarboven zich de zelfde zonnige hemel welft, waaronder Miss Gould haar cenvoudigcn maaltijd geniet...», {V.P.B.Ï lederen dag verliezen wij een stuk van onze vrijheid, In een feestelijke bijeenkomst in Bellevue her- iacht Donderdagavond de afdeeling Amsterdam van den Vrijheidsbond het vijftienjarig bestaan van den bond. In een feestrede herdacht Mr. W. C. Wcndelaar, partijvoorzitter, de overleden voormannen en daar* van in het bijzonder de beeren Dresselhuys en Treub. Wat wij willen zoo zei spr. willen onze tegen standers ook: het belang van het algemeen, doch wij wenschen het belang van het individu daarbij harmo nisch te zien opgenomen, dit in tegenstelling met het nationaal-socialisme. Wij willen geen „kadaver ge hoorzaamheid". doch zijn evenzeer voor ordo en ge zag in den staat. Van vele idealen zijn wij thans verder af dan in 19321. Wat is er overgebleven van de vrijheid, zooals we die in dat jaar kenden en zooals Dresselhuys en Treub die gedroomd hebben? lederen dag verliezen we een stukje van onze vrijheid. Ik kan u niet genoeg op het hart binden, aldus spr., hoe ge door den loop van de feiten om den tuin geleid wordt. In vele gevallen kan Minister Colijn niet an ders dan hij doet, doch laten we niet gaan zeggen, dat hij liberaal handelt, want dat is onjuist. Wij moeten niet wanhopen, eenmaal zal de tijd komen, dat men beseft dat alleen het individu, de zelfstandige kracht van den persoon, den staat kan redden. Dan zal het liberalisme zegevieren. Na de rede van mr. Wendelaar werd spontaan het Wilhelmus gezongen. LUDENDORFF, TOT NU TOE DB FELLE TEGENSTANDER, THANS DE LEIDER. De Prager Presse verneemt uit Berlijn, dat do voorloopige leiders der Duitsche geloofsbeweging zich naar Tutzig, de woonplaats van het echtpaar Ludendorf, hebben begeven. Zij voeren onderhande lingen over de aaneensluiting van de Duitsche ge- loofsbeweging met do organisaties van de Luden- dorff-aan hangers. Ludendorff heeft tot dusverre de Duitsche ge- loofsbewegmg zeer scherp aangevallen. Het motief hiervoor lag vooral in den afkeer, die Haucr's In dische godsdienstphilosophie bij Ludendorff gewekt had. Thans, nu deze hinderpaal uit den weg is ge ruimd, zouden Erich en Mathilde Ludendorff al dus genoemd blad wanneer de onderhandelingen positief mochten verloopen, de leiders worden van de geheele Nieuw-Heidensche beweging in Duitschland. Voorloopig heeft de Duitsche gelonfsbeweging bekend gemaakt, dat zij ervan afziet een opvolger voor Hauer te benoemen Een uit drie leden bestaand di rectorium zal de leiding verder op zich nemen. Ook zullen geen openbare demonstraties meer gehouden worden, alleen nog slechts vergaderingen met uitge- noodigde bezoekers. Volgens „El Mercurio" heeft een groep parlements leden, waarin de machtigste partijen vertegenwoor digd zijn, een wetsontwerp voorbereid, dat Chili's uittreding uit den Volkenbond beoogt. Omtrent het standpunt der regeoring is niets be kend, doch het blad voegt er nog aan toe, dat de Volkenbond niet heeft gedaan, wat men ervan ver wachtte. Wendel dient een aanklacht In. Wendel, die door de Grand Jury te Tenton Is vrij gesproken van medeplichtigheid aan de ontvoering van het kind van Lindbergh, heeft een aanklacht ingediend, waarin hij zegt oorspronkelijk bekend te hebben tengevolge van de kwellingen, die men hem heeft doen ondergaan Het hof te Brooklijn zal over deze aanklacht hebben te beslissen. Een prima reflector en een wit achter spatbord op uw fiets baten niet als er zoo iets gebeurt I (U weet toch, dat die witte achterspatborden ook overdag verplicht zijn I)

Schager Courant | 1936 | | pagina 14