uwelijks-cadeau Tuinderij Raad Oudkarspel. Nieuwe kerk Het Sierhuis Huwelijkstrouw in beeld Uit onze omgeving. Noord- Scharwoude. J. KLERK - Schagen Felle brand te Joure WIERINGERWAARD Onze plaatsgenooten de lieer A. Ploeger en Me] N. Raven hopen den 25 dezer hun gouden huwelijksfeest te herdenken. Er is in die 50 jaar heel wat lief en leed over hun hoofden gegaan Wanneer je als arbeider den kost moet verdienen Hoor vrouw en 5 kinderen, kan men zich niet veel luxe permitteeren Toch hébben ze steeds te vreden geleefd en mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. Wanneer hun kinderen met 20 kleinkinderen het feest zouden meemaken zou hun huisje wel te klein zijn. Vanaf deze plaats wenschen wij hen nog veel gelukkige jaren De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond half acht in het gemeentehuis. Naar aanleiding van de notulen vroeg de heer Borst of er pogingen in het werk waren gesteld om het bedrag voor de steunverleening B aan werkloo- zen tot f 10.— per werklooze verhoogd te krijgen. Voorzitter antwoordde, dat in verband met de be sprekingen in de Tweede Kamer geen verzoek was gericht, omdat in de Tweede Kamer hierover vragen waren gesteld, welke ontkennend werden beant woord. De Voorzitter deelt o.a. mede, dat de Minister van Sociale Zaken de werkverschaffingen (bagger- en siootwerk) en Staatsboschbeheer heeft verlengd voor- loopig tot en met 30 Mei a.s. B. en W. stelden voor, aan de Studie-commissie tot oprichting van een Middenstandsborgstellingsfonds voor Hollands Noorderkwartier een bijdrage te ver- leenen van 15 cent per inwoner, hetgeen, berekend naar een aantal inwoners van 1794, op f 269.10 komt. Voorzitter ziet hierin een instelling, die vruchten kan afwerpen voor den kleinen middenstand. De heer Borst vroeg in dit verband, of het niet net zoo zou gaan als met de credietverleening aan de tuinbouwers. Die zijn er nog dieper door in de schuld geraakt. Nadat nog eenige heeren het woord hadden ge voerd, werd het .voorstel van B. en W, z. h. st. aan genomen. Adres kleine neringdoenden. Van een aantal kleine neringdoende ingezetenen was een verzoek ingekomen om de mogelijkheid te scheppen tot het verkrijgen van steun. Voorzitter merkte op, dat men deze menschen zou kunnen verwijzen naar het zooeven genomen besluit. Mevr. PaarlbergHartland, zeide, dat het grootste deel der onderteekenaars geen lid is van een midden standsorganisatie. Ze komen nu met een eigen adres. De heer Bakker oordeelde, dat deze kleine ne ringdoenden zich over het geheele land moeten or- ganiseeren, om zoodoende steun te verkrijgen. Van gemeentewege ziet spr. er geen kans toe. De heer Borst was van dezelfde meening. Het gaat om een paar gulden steun per week voor het eerste levensonderhoud. Aan crediet hebben ze niet. Toen de heer De Boer aan deze menschen vroeg, wat voor steun zij wenschten, wisten ze het niet. Wat betreft het burg. armbestuur zou spr. de op merking willen maken, dat rekening moet worden gehouden met degenen, die in de eerste plaats voor steun van het burg. armbestuur in aanmerking ko men. Als ze naar het burg. armbestuur moeten, zal het bedrag voor het B. A. zeker aanmerkelijk moe ten worden verhoogd. De Voorzitter zag ook de eenige weg naar het Burg. Armbestuur. Nadat de heer Borst nog had gezegd, verheugd te zijn, dat door B. en W. deze weg was gewezen en te hopen, dat de menschen als ze bij het Burg. Arm bestuur komen, ook werkelijk geholpen zullen wor den, werd besloten van een en ander mededeeling te doen aan de adressanten. Nederlandsche Tuindersbond vraagt steun regeling voor tuinbouwers. Het bestuur van de afd. Oudkarspel van den N.T. B. verzocht om van gemeentewege een steunregeling in het leven te roepen voor de tuinbouwers. Voorzitter deelde mede, dat de finamcieele toe stand van de gemeente niet toelaat, een dergelijke regeling als door de tuinders wordt gevraagd, te maken. De N.T.B. moet aandringen bij Den Haag op steun en spoedige uitkeering van de misoogst- steun. Spr. schetste wat door het gemeentebestuur wordt gedaan voor de tuinders, als de baggerrege- ling enz. Er is geen andere weg voor de tuinders die niet op hun bedrijf kunnen blijven dan de werk verschaffing. De heer De Boer wees op de langzame gang van het raderwerk te Den Haag, waar alles maar steeds op de lange baan wordt geschoven. Zou het niet aanbevelenswaardig zijn, als vanwege het gemeen tebestuur de benarde toestand der tuinders nog eens duidelijk werd bloot gelegd in Den Haag? Als er oorlog is, kunnen ze in Den Haag wel hard, zeide pr. Den heer Borst komt het eigenaardig voor, dat in gemeenten waar men afhankelijk is van het Rijk, zooals in Koedijk, meer kan worden gedaan dan in gemeenten die nog z.g. zelfstandig bestaan. Spr. zegt. dat de menschen moeten geholpen wor den, a.1 zou men er de zelfstandigheid ook door in boeten, Door de gemeente moet een weg worden gevonden om de menschen te helpen. Daarom stelt spr. voor, de bijdrage aan het B. A. te verhoogen. Aan de activiteit van den Ned. Tuindersbond kan het niet liggen dat er geen steun komt. Met uit vluchten van: er is geen geld en ga maar naar Den Haag, moet nuen niet komen. De heer Bakker zou zich in principe met den heer Borst kunnen vereenigen, maar ziet geen kans alle tuinders te steunen. Het is niet awar, dat in andere gemeenten meer voor de tuinders wordt gedaan dan hier. In Koedijk is alleen het bedrag gesplitst en f 1800 uitgetrokken voor de tuinders. Wil het echter eenige waarde hebben, dan moet het minstens 38000 gulden zijn, De gemeente zal volgend jaar ook zeer waarschijnlijk noodlijdend worden. Spr. zegt als voorzitter van het B. A. dat men voor de menschen, die niet meer kunnen werken, etc., voor wie het B. A. is, 150 gulden per week noodig heeft. De steun moet volgens spr. uit Den Haag komen. De heer Kostelijk had begrepen, dat de heer De Boer een adres vanwege de gemeente aan Den Haag wilde doen zenden. De Voorz. zeide dat het niet waar was, dat Koe dijk weer f4000 had ontvangen uit Den Haag. Al leen werd geschreven, dat krachtig wordt gewerkt aan de misoogststeun. Tuinders die in moeilijkheden verkeeren zullen worden geholpen door het B. A. Het zou echter een moeilijke taak zijn om ails er eens f 5000 was, dit naar recht en billijkheid te verdeelen De heer Borst zeide, dat de heer Bakker een goed armbestuurder is, maar dan voor de gemeente, hij houdt te kort rekening met de arme menschen. Als de gemeente eens begint met steun te geven, zal men in Den Haag er meer van overtuigd zijn, dat er nood heerscht. Daarom stelt spr. voor een steun regeling in het leven te roepen. Deze te doen uit voeren door het B. A. en naast het B. A. een paar tuinders te benoemen. Dit zal het beste resultaat ge ven. Het voorstel Borst werd niet gesteund. De heer Bakker merkte op, dat men als men in staat was de steunregeling uit te voeren, er geen cri sis zou zijn, want dan had de gemeente veel geld. Dat spr. een slecht armbestuurder zou zijn voor de ar men, daar protesteerde spr. tegen. Hij doet zijn best, verbeteringen te krijgen. Men wil wel, dat het B. A. maar uitkeert en uitkeert tot het niets meer heeft over een paar maanden, doch spr. wil zorgen, dat de oude arme menschen ook op 31 December van dit jaar nog hun uitkeering krijgen. Door zijn voorzit terschap van het burg. armbestuur heeft spr. zich al eenige vijanden in de gemeente verschaft, doch daarover verheugt hij zich. Anders zou hij geen goed armvoogd zijn. Hierna werd besloten dat van het gemeentebestuur een schrijven naar den minister zal worden gezon den. Een adres van een neutraal actiecomité van ar beiders, tuinders en middenstanders betreffende eeni ge wenschen van de werkloozen werd voor kennis geving aangenomen en aan B. en W. overgelaten, omdat het hier zaken betreft welke B. en W. aan gaan. Besloten werd de sluis voor 2 jaren onderhands te verpachten aan den tegenwoordigen pachter Bak- huijs voor f 450 per jaar. Het rouleersysteem. Hierna kreeg de heer Borst gelegenheid tot het stellen van zijn vragen, luidende: 1/Hebben B. en W. al pogingen aangewend de rou leering in de werkverschaffing weer weg te krijgen? 2. Wat denken B. en W. te doen voor die werkloo zen, die te weinig ontvangen in de weken dat ze stempelen? 3. In een verslag van het comité van actie heeft spr. gelezen, dat een onderhoud zou worden aange vraagd met B. en W. Heeft dit al plaats gehad? Zoo niet? Waarom niet? Voorzitter antwoordde, dat de rouleering al veel eerder zou moeten zijn toegepast, doch men heeft 't zoo lang mogelijk laten loopen. Voor de baggerrege- ling heeft men ontheffing weten te krijgen, omdat daarin ook kleine tuinders zijn opgenomen. Kort ge leden is men begonnen met de rouleering, waardoor de arbeiders die niet georganiseerd zijn, f 6.50 per week ontvangen plus f 0.75 kindertoeslag. Iemand die in de werkverschaffing f 12.50 verdient heeft dus in 6 weken, (met 2 kinderen) f 62 verdiend, of ruim f 10 per week. Wanneer geen rouleering wordt toe gepast zou men des te uurregeling in gevaar brengen. Alleen in zeer ernstige gevallen, bij ziekte of i.d. mag het B. A. steun verleenen aan werkloozen. An ders niet. B. en W. zijn voor organisaties ten allen tijde te spreken. Voor alle onderteekenaren is een organisatie, waar zij zich bij kunnen aansluiten. B. en W. zien zeer zeker het verderfelijke van de rouleering in, niet alleen van de financieele, maar ook van den moreelen kant. Laat de menschen maar werken. Tenslotte werd besloten een schrijven te verzenden. De eenige weg, welke nog voor de werkloozen open zou staan is het crisiscomité, dat volgens den heer Bommer wel veel geeft, maar toch meer zou kunnen doen als er meer menschen, die het kunnen betalen, hun bijdragen aan het crisiscomité offerden. De heer Borst sprak er schande van, dat er nog menschen in de gemeente zijn, die hun medemen- schen met f 6.5Ö in de week willen laten loopen. Nog werd door verscheidene heeren over deze zaak gesproken, doch men kan nu eenmaal niet anders handelen dan zooals het nu geschiedt. Bij de rondvraag vroeg de heer Borst naar de k'o- lenbon, welke in andere gemeenten nog wel wordt gegeven. Voorz. antwoordde, dat in de Tweede Kamer hier op afwijzend is beschikt. Men zal het echter onder zoeken. Nadat de heer Borst nog een vraag gesteld had, over de loonbij slagregeling volgde sluiting. Z IJ PE Door Burgemeester en Wethouders zijn de vol gende bouwvergunningen verleend: Aan G. van der Oordt te Oudesluis tot het bou wen .van een woonhuis nabij Schagerbrug; aan K. Paarlberg te Oudesluis tot het bouwen van 'n woonhuis aldaar; aan H.Rijs tot 't bouwenvan een kippenschuur; aan Jb. Schoen te Stolper- vlotbrug tot het bouwen van een schuurtje De Minister van Defensie heeft den dienst plichtigen Joh. van Doorn alhier voorgoed vrij gesteld van den diedftplicht, zulks wegens kost winnerschap. SCHAGERBRUG Aan de alhier bestaande vereenigingen: Hard draverij vereeniging, Zangvereeniging en Gym- nastiekvereeniging, die de volgende maand een fancy-fair zullen houden, is vergunning verleend tot het houden van een loterij. ST. MAARTENSBRUG. Op verzoek van het Bestuur van den Bond van Boerinnen en Plattelandsvrouwen, werden gisteren door de afdeeling Schagen, Zijpe en St St. Maarten, van de Propaganda Kern van het Crisis-Zuivelbureau een Propaganda-demonstratie gehouden in de zaal van den heer Kossen, voor het gebruik van zuivelpro ducten. De aanwezigen, de commissieleden, mej. Piet te Het nieuwe gebouw van de Ned. Hervs Kerk te Noordschar* woude, dat morgen Zondag in 'gébruik wordt genomen* fa 'dezer 'dagen gereed gekomen. 'Zooals men weetIs de oude kerfc Tiet vorige 'jaar. In vlammen, opge* gaan H Bizonder geslaagd is altijd een gekocht in KLERK's KUNSTHANDEL, b.v. Thee-, Ontbijt- en Tafelserviezen Etsen. Schilderstukjes - Platen - Pastels - Vazen - Schalen. Bonbon- en Gebakstellen - Schemerlampen - Cou ranthangers - Bowlstellen Glasserviezen „Leer dam". - „Gero Zikneta", enz., enz., enz. Beleefd aanbevelend, de propagandiste en ruim een 100-tal. dames werden welkom geheeten door den voorzitter, den Edelacht- baren heer Cornelissen, Burgemeester van Schagen. Mej. Piet liet in een helder betoog uitkomen het nut van het gebruik van melk, boter en kaas, en zij toonde met cijfers aan hoe goedkoop, vooral melk en kaas, tegenover andere voedingsmiddelen zijn. Nadat de aanwezigen verschillende gerechten had den geproefd en gratis een receptenboekje was uit gereikt, sloot de Eere-Voorzitter, Burgemeester Bree- baart van Zijpe, met dank aan Mej. Piet en haar helpsters, Oudleerlingen van den Landbouwhuis- houdcursus, .voor den leerzamen middag, de bijeen komst, NIEUWE N1EVORP In het gezin van K. in het dorp doet zich het geval voor van de besmettelijke ziekte 5,typhus". OUDE N I EDO RP Donderdagavond ïs in deze gemeente een zen ding planten aangekomen van de Ned. Sierteelt centrale, welke planten zullen dienen voor de verfraaiing van de gemeente o.m. zal het nieuwe zwembad hiervan profiteeren. OUDE NIEDORPZijdewind De vorige week herdacht de ZeerErw. Pater E. van Baar, het feit dat hij vóór 12 en een half jaar priester gewijd werd. Hoewel aan dit feit geen enkele bekendheid is gegeven, hebben toch enkelen hunne belangstelling getoond. Den 6den Mei hoopt hij in huiselijken kring juist den dag waarop zijn ouders 45 jaren ge trouwd zijn, dit jubileum te vieren C AL LrA N T S 0 O'G BOUWVERGUNNINGEN Door Burgemeester en Wethouders deze ge meente is vergunning verleend aan den heer H. Konijn te 't Zand voor het bouwen van een dub bel woonhuis; Mej. J. V. G. Borgman te Amster dam, voor het bouwen van een schuurtje; den heer L. F. Liera te Soest, voor het bouwen van een zomerwoning.; den heer Adr. Vader te Gal- lantsoog voor het bouwen van een autostalling. Urker visschers in vliegenden storm. Motorbotter in nood. In den vliegenden storm van gistermiddag is ten Zuidoosten van Urk van den motorbotter U.K. 192 de zeil val gebroken, waardoor het schip aan de woede van den wind en golven was over geleverd. Op de haven had men evenwel gemerkt dat er met het schip iets niet in orde was. In al lerijl voer de U.K. 194 ter assistentie uit. Den bemanning van dit schip mocht het na heel veel moeite gelukken het vaartuig te naderen. Terwijl het redding brengende schip manoeu vreerde, verloor de U.K. 192 het anker. Tenslot te kregen de schepen contact met elkaar, waarna de U.K. 192 veilig in de Urker haven kon wor den binnengebracht. Winkels in lichter laaie. Ernstig ge» vaar voor uitbreiding. Om acht uur gisteravond is door tof nu toe önbe» kende oorzaak brand uitgebroken in den kruideniers» winkel van den heer Marten Bosma aan het Zand te Joure. Tengevolge van den hevigen noordwesten stornj stond het geheele huis in een oogwenk in lichte? laaie, terwijl het niet lang duurde of het vuur waS overgeslagen naar het belendende perceel, eveneens een kruidenierswinkel, toebehoorend aan den heer A. de Wreede. Een geweldige vonkenregen dreeft over geheel Joure, zoodat er gevaar bestond voor de huizen, die in de windrichting lagen. Aangezien de motorbrandspuït te Joure niet vol» doende krachtig was, heeft men assistentie gevraagd in de omliggende gemeenten. Om kwart voor negen het vuur bedwongen, Nader uit Joure: Gelukkig is de brand beperkt gebleven tot een blok van drie woningen, n.1. de krui» denierswinkel van Bosma en de woningen van de heeren Pater en de Vries. De brand bleek ontstaan te zijn in de woning van den heer Pater en zich van» daar aan de belendende perceelen te hebben mede gedeeld. De brandweer van Joure tastte het vuur met vier stralen op de motorspuit aan en na ruiirt drie kwartier bleek, dat men het vuur zoo goed als meester was. Assistentie uit andere plaatsen achtte men daar» om niet meer noodig. Nog tot laat in den avond was men met de na;» blussching bezig. Hoofdpijn, Kiespijn, hèeftatomn°S pijnen te verdrijven, is een Mijnhardt's Poeder Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. MAXIMUMPRIJZEN VOOR UITVOER NAAR DUITSCHLAND. De Nederlandsche Groenten- en Fruïtcentrale heeft de volgende maximum-factuurprijzen vastgesteld voor betaling over de clearing bij uitvoer naar Duitsch» land. Bloemkool (gedopt)' f24.— Roode kool f 10.80 Gele kool f 16.20 Deensche witte f 9. Bospeen f 24. Sla f30.— Uien (middel)' f 3.60 Uien (drielingen! f 2.10 Deze prijzen gelden uitsluitend voor eerste kwali teit, DE VERHOOGING VAN INVOERRECHTEN OP TOMATEN IN ENGELAND. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Ned. Vereen, van Groenten- en Fruitexporteurs de leden geadviseerd, hun relaties in Engeland te bewerken, dat zij stelling nemen tegen de door de Engelsche regeering voorgestelde verhooging van de invoer» rechten. Of het zal helpen? Het is te hopen. NAAR HOOGERE PRODUCTIE IN DEN TUINBOUW Het „Hsbl." maakt melding van de oprichting eener organisatie voor bedrijfsefficiency in dien tuin bouw te Hoogezand-Sappemeer. Men wil door uitwisseling van gegevens een breeder en dieper inzicht verkrijgen in den gang van de eigen bedrijven. De verwerking van de cijfers en gegevens is op gedragen aan de Coop. Administratie Vereeniging „Centraal Beheer" te Sappemeer. Deze zeer moderne manier om de bedrijfstechniek tot het hoogst bereikbare peil óp te voeren, verdient ook zeker overweging voor andere tuinbouwentra. DEBACLE IN WITTE EN SAVOYEKOOL. 64 pet. minder uitgevoerd dan eerste kwartaal vorige jaar. Dat de oogst in Witte- en Sovoye kool slecht ïs geweest, kan blijken uit de cijfers, die door het Cen traal Bureau v. d. Statistiek zijn gepubliceerd. In t' eerste kwartaal 1933 was de uitvoer 12 millioen Kf., idem 1934 16 millioen Kg., idem 1935 11 mi 11. Kg. en in het eerste kwartaal van dit jaar slechts 4 mill. Kg. een achteruitgang dus van 64 pet in een jaar. Nog schriller spreekt dit cijfer als men weet dat in het topjaar 1930 de uitvoer in de eerste drie maan den 39 millioen Kg. bedroeg. Van 39 op 4! 't Is wel een diepe val. Een troost is, dat de 4 millioen Kg. van dit jaar slechts f 2000 minder hebben opgebracht dan de 11 mill. Kg. van 1935. Toen was de opbrengst f 313000, thans f 311000.

Schager Courant | 1936 | | pagina 16