Het voetbalprogramma, De Centrale Tuinderij Sport. Stierenkeuring ONVOORWAARDELIJK Aspibin KAMPIOENSCOMPETITIE. Nu alle kampioenen bekend zijn kan het allerhoog ste voetbaltournooi hier te lande recht een aanvang némen. Zooals men weet is N.A.C.Be Quick, 30, al gespeeld. Voor morgen staat niet minder dan Ajax—Feijen- oord en Be QuickEnschedé op het programma. De eerste wedstrijd heeft speciaal in het Westen een klank zonder weerga en reikhalzend zullen ook onze lezers ongetwijfeld de tijding van den uitslag ver beiden. Het spel van beide ploegen is anders den laatsten tijd niet zoo buitengewoon. Wat Feijenoord èu tegen D.H.C. èn tegen Excelsior liet zien, werd vrij matig genoemd. Men weet het hoe het met Feijenoord zit: een goede, achterhoede, een uitmuntende halflinie (de beste van ons land!), maar een aanval, waarin de kleine Vrauwdeunt de eenige klasse-speler is en waarvan de productiviteit tamelijk droevig is. En AjaxTegen II.B.S. won zij weliswaar met 52, overtuigend was haar spel ook niet en op het Am- sterdamsche Paaschtournooi werd Ajax met de vier de prijs afgescheept, nadat zij in de verliezersfinale met 5—2 door Blauw-Wit was geklopt. Zal de landskampioen ook dit jaar in „de provin cie" huizen? Be Quick heeft getoond daarvoor de capaciteiten te missen. Desondanks kan zij het En schedé morgen lastig genoeg maken. Enschedé en N.A.C. moeten dus, indien de Westelijken niet beter gaan spelen, onze speciale aandacht hebben. We doen echter beter nog even te wachten met onze fa voriet te kiezen. Promotie-competitie®. Voor de prom.-comp. 2e klasse in afd. I, waaraan door H.D.V.S.. D.O.S. en Velox wordt deelgenomen, spelen morgen H.D.V.S. en D.O.S. te Schiedam. De thuisclub lijkt ons wel mans genoeg om zich te hand haven Ook in afd. II wordt een begin gemaakt. Het Rot terdamsche C.V.V. komt hij H.F.C. op bezoek. We voorspellen H.F.C. oen zwaren wedstrijd, die zij mo gelijk verliezen zal. De derde mededinger kan nog eenigen tijd op zich laten wachten. H.V.V. en The Rising Hope (Rotterdam) hebben de beste kans. In afd. V wordt gespeeld Achilles—Heerenveen. Nu de eerste-klassers over B.R.C. hebben gezegevierd, moeten ze de Friezen ook kunnen hebben. Competitie. In de eerste klasse afdeelingen heeft de competitie nietsm eer om het lijf. In afd. I 2A en 2B ook niet. Voor 2A melden we: ZeeburgiaA.F.C., voor 2B: Z.V.V.—West Frisia; O.V.V.O.—Hilversum en Spar taan—W.F.C. 3A. In 3A daarentegen zal nog eenmaal groote span ning heerschen. Weliswaar is de bezetting van de eerste plaats een uitgemaakte zaak, die der laatste heeft thans haar beslissing te verwachten. Vastgesteld zijn n.1. Beverwijk—Helder en Succes K.V.V., naast de volgende, niet meer belangrijke wedstrijden: H.R.C.—Volewijckers, Zaandijk—Alkm. Boys en PurmersteijnHollandia. Men weet hoe de situatie is: Succes, Beverwijk en K.V.V. spelen elk hun laatste wedstrijd en hebben resp. 13, 11 en 11 punten. Beverwijk—Helder en Succes—K.V.V. hebben elk drie mogelijkheden, wat hun uitslag betreft. De ge volgen zijn dus ook velerlei. Men kan het desge- wenscht op zijn gemak uitrekenen. Maar wat ons in teresseeren mag is de kwestie of Succes er uit sprin gen zal, ja dan neen. Officieel hekkesluiter worden kan zij morgen nooit. Alleen als Beverwijk Helder verslaat en Succes zelf van K.V.V. verliest, is een beslissingscompetitie noodig tusschen Beverwijk, Suc ces en K.V.V. Succes' papieren zijn dus door de over winning op Volewijckers een stuk beter geworden. Hoe penibel was baar situatie daarvoor niet?! Afge zien van het feit of Beverwijk al dan niet van Hel der zal winnen, lijkt het ons echter zaak dat Succes onvervaard tracht alle misèrekans uit te schakelen, door tegen K.V.V. op zijn minst gelijk te spelen. Dat zal niet gemakkelijk gaan: K.V.V. staat ook haar laatste kans te verdedigen! Maar het kan best, als er weer de volle 100 procent gegeven wordt. Racing—Volewijckers is wel zonder belang, maar het kan toch gerust een aardige wedstrijd worden, omdat Vol. er grooten eer in stelt van de kampioenen te winnen. N.H.V.B -elftal. We hebben al eerder medegedeeld, dat het voor- loopige N.H.V.B.-elftal Maandag j.1. met 41 van Purmersteijn heeft gewonnen. Het provinciale elftal heeft een goede wedstrijd gespeeld, zij het dan dat Purmersteijn wel iets beneden haar vorm bleef. Ha zeloop gaf den N.H.V.B. de leiding, waarop P. er even beter inkwam en den stand op 11 bracht, waarmee gedraaid werd. In de tweede speelhelft heeft het N.H.V.B.-elftal door een drietal doelpunten de overwinning behaald. Hazeloop maakte de eerste twee. De Bergenaar Fillet scoorde het laatste na fraai samenspel met Hazeloop met een buitengewoon hard schot. Het N.H.V.B.-elftal heeft goed voldaan. Keeper Looij heeft uitmuntend gespeeld. Hij heeft enkele malen zelfs op bewonderenswaardige wijze gered. Mein Schenk van Wieringerwaard is voort durend uitstekend geweest. Na rust toen hij zich ge heel op de backplaats had ingesteld en aan de snelle linkervleugel van P. gewend was, was hij onpasseer- baar. Zijn buurman Baars van Alkmaar 2 was be duidend minder. Alle aanwezigen waren het er wel over eens, dat de Watervogel F. Been niet langer voorbijgegaan mag worden. De halflinie was goed en zal wel gehandhaafd blij ven. Rechtshalf Willemse moet even wat variatie in zijn spel brengen. Hij plaatst steeds naar zijn rechts buiten, terwijl zoo nu een dan een boogballetje naar de snelle Hazeloop de productiviteit der ploeg zeer zou opvoeren. Linkshalf Verbeek van Monnikendam speelde een goede partij. Spil Spaarman (Beemster) is en blijft altijd de zelfde vaste man voor die plaats. In de voorhoede stond een invaller opgesteld. Rechtsbuiten Ewald was n.1. door dienst verhinderd. Hart (Koedijk) nam nu zijn plaats in. Hoewel deze een linksbuiten is en uit een laaggeplaatste elub komt, viel hij erg mee. Aan zijn schot ontbreekt he laas veel. Zijn voorzetten, zijn rennen langs de lijn waren echter van dien aard, dat hij met tevreden heid op zijn prestaties kan terugzien. Rechtsbinnen Stolp (W.F.C. 4) is een oudere spe ler, die in W.F.C. 1 gespeeld heeft. Door interne kwesties heeft hij het voethallen ei' indertijd aan ge geven. Voor eenige maanden is hij evenwel weer be gonnen en uit de laagste elftallen reeds tot W.F.C. 4 opgeklommen. Voor zeven iaar speelde hij ook eens voor een N.H.V.B.-nroefelftal. Zijn spel maakte nu nog geen daverenden indruk. Evenmin als dat van den Bergenaar H. Fillet, aan wie wel te zien was dat hii een uitstekende cluhspeler Is. Omstreeks liet oogenblik, dat hij het vierde punt maakte, was hij op zijn best. Ten aanzien van de bezetting der binnenplaatsen zal de elftalcommissie dan ook npg wel eens een proef nemen voor men het definitieve elftal naar Heemstede stuurt. Hazeloop toonde zich weer de aangewezen mid- voor. Hij maakte drie goals en had in het vierde een werkzaam aandeel. Linksbuiten S. Wieren (Helder 3) was volstrekt niet meer dan middelmatig. Dat hij wat weinig aan het werk komt ligt hem blijkbaar niet alleen aan „afschermen" door zijn binnenspeler, maai' ook hier aan dat hij te kieskeurig is bij de ballen, die hem gegeven worden. Ook wanneer de bal hem niet pre cies voor de voeten wordt gespeeld, zal hij er mee moeten doen wat hij kan. M.a.w. hij moet er even meer achter heen zitten, dat zal zijn spel zeer ten goede komen. N.H.V.B. Voor morgen heeft de eigenlijke competitie weinig om het lijf. De beslissingen zijn immers zoo goed als overal gevallen. Toch valt er heel wat te genieten, omdat de promotiewedstrijden en het Gouden Kruis een aanvang nemen. De competitie dan vraagt onze aandacht voor Suc ces 2Helder 3 in 1 D. Als Helder wint bezet zij de finitief de tweede plaats. Maar Succes 2 kon best eens goed uit de hoek komen ter voorbereiding van haar a.s. driekamp tegen Zeemacht en Dosko. Een eervol resultaat der Wieringers is daarom niet on mogelijk. In 3 E wordt het restantje Succes 3H.R.C. 7 ge speeld. In 4 J is men voorloopig nog niet klaar. De beide Dirkshorn-elftallen hebben morgen een uitwedstrijd. Het eerste moet naar B.K.C. 4, 't tweede naar W.- Waard 2. D. 1 moet kunnen winnen, al is haar 3—2 overwinning eerste Paaschdag op Dirkshorn 2 dan ook merkwaardig klein geweest. De roodbroeken zul len D. 2 wel geen kans geven. In 4 K gaat Flevo 2 een verre reis naar Hoogkars- pel 2 maken. Flevo hoeft niet kansloos te zijn, want Hoogk. 2 kreeg Maandag nog met 90 van Hem 2 klop. Flevo 1 gaat morgen starten om een plaatsje in 1 C te veroveren. Daartoe bindt zij den strijd aan met Strandvogels 2, nummer 2 van haar afdeeling en Sijbekarspel die de rij in 1 C sluit. Voor morgen is Flevo 1Strandvogels 2 vastgesteld. We wenschcn de Meerbewoners het beste toe, al zal liet niet mee vallen. DOSKO steekt morgen ook van wal. En wel tegen Zeemacht, dat naar Oudesluis komt Vorige week heeft DOSKO vriendschappelijk tegen een onvolledig Wieringerwaard 1 geoefend en glansrijk met 5—1 verloren. Deze uitslag, noch het vertoonde spel, was erg bemoedigend. Maar ook Zeemacht is blijkens haar oefenmatoh tegen Atlas nog niet rijp voor de eerste klasse. Daarom moet DOSKO maar hard aan pakken. Wie weet dan nog hoe het meevalt Gouden Kruis. De loting voor het Gouden Kruis heeft vorige week in het openbaar te Alkmaar plaats gevonden. Hoewel het geen competitie is, wil dat tournooi er wel in. De elftallen komen trouw op en vechten voor hun kans. Het publiek wordt daarom meestal niet teleur gesteld als het naar die wedstrijden gaat kijken. De provincie is, zooals gewoonlijk, weer in distric ten verdeeld. Flevo 1 en N. Niedorp 2 zijn bij Drech- terland ondergebracht. N. N. 2 heeft 't al heel slecht getroffen. Zij speelt n.1. tegen M.F.C 1, de kampioen, van 1 C. Deze match wordt morgen nog niet ge speeld, omdat M.F.C. 1 in Alkmaar tegen Alkm. Boys 2 moet spelen voor de kampioenscompetitie van den N.H.V.B. Flevo komt in de eerste ronde tegen de winnaar van Twisk 2—Hem 1. Dat kon dus slech- Bergen 1, Koedijk 1, Mevo 1, Oudorp 1, D.T.S. 2 en 3 zijn bij de Alkmaarsche clubs ingedeeld. Morgen moet Koedijk zoodoende voor de voorron de naar Egm. Boys. Bergen 1 gaat voor de eerste ronde naar Alcmaria 4, waarvan gewonnen kan en dus ook moet worden. Aan de Langendijk zullen D.T.S. 2 en 3 onderling uitknobbelen, wie aan blijft. Het leeuwendeel der clubs uit „onze omgeving" is ondergebracht in District Den Helder. Daarbij heeft men 2 groepen gemaakt, waarvan de winnaars t.z.t. moeten uitvechten wie het Noorden verder ver tegenwoordigt. Vorig jaar was dit Watervogels, dat zelfs tot de finale doordrong en deze eindstrijd met groot verschil van M.F.C. 1 won. Omdat groep 1 uit 9 clubs bestaat was een voor ronde van een wedstrijd noodig om het aantal op 8 te brengen. Het grillige lot heeft gewild dat juist Watervogels en Wieringerwaard daarvoor werden aangewezen. Deze match wordt morgen in Den Hel der gespeeld. Het zou wel aardig zijn als W.W. nu meteen eens revanche nam, wat tevens zou beteeke- nen, dat ze verder pracht kans maakt om het in dit tournooi ver te brengen. Voor de eerste ronde wordt morgen gespeeld: Texel 2Petten 1, terwijl J.V.C.—Helder 3, H.R.C. 4 Succes 2 en Doskowinn. WatervogelsW.waard in het vet blijven staan. Groep 2 herbergt de mindere goden, 10 in getal. Daar waren dus 2 voorwedstrijden noodig om het aantal tot 8 terug te brengen. Een daarvan Sparta 2 —B.K.C. 3 wordt morgen gespeeld; Watervogels 2 W.Waard 2 blijft staan. Voor de eerste ronde gaan morgen: Oudeschild 1 Sparta 3 en Helder 4Cocksdorp 1, terwijl voorts nog blijven wachten: B.K.C. 2—Succes 3 en een wed strijd tusschen de winnaars van de voorwedstrijden. Boerderij. 24 April 1936 te Alkmaar Door de Prov. Commissie tot bevordering der Rundveefokkerij in Noord-Holland wordt Vrijdag 24 April a.s. in de Bergerhout te Alkmaar de Centrale Stierenkeuring gehouden. Der gewoonte getrouw meenen wij via de pers in het kort iets omtrent doel en beteekenis dezer keu ring mede te deelen. Door den aard der bodemgesteldheid en de hoogte ligging beslaat het grooiste deel van Noord-Holland uit grasland en zijn de rundveehouderij en -fokkerij dientengevolge de belangrijkste middelen van be staan voor het platteland. Elk veehouaersbedrijf heeft elk jaar dieren, die om de een of andere reden moeten worden opge ruimd. Deze jaarlijksche noodzakelijke afzet maakt een jaarlijksche aanvulling noodig. Nu kan men voor deze aanvulling zelf zorgen door aanfok van onderen af, ook kan men deze aanvulling geheel of gedeeltelijk koopen. Het zijn de bedrijfs- en an dere omstandigheden, alsmede persoonlijken aanleg van den veehouder, die beslissen over welke weg, betzij eigen aanfok, hetzij geheele of gedeeltelijke aankoop, zal worden bewandeld. Wat de bedrijfsomstandigheden betreft, was het vooral de ligging der bedrijven ten opzichte van dichte bevolkings-centra, waardoor wij in Noord-Hol land, vooral in het zuidelijk deel, overwegend con- sumptiemelkbedrijven hebben gekregen, waar al de melk wordt verkocht, al het land voor melkvee wordt gebruikt, niet of althans zeer weinig wordt gefokt, de veestapel snel wisselt en de aanvulling door aankoop van elders plaats heeft. In het Noor delijk deel van Noordholland, ruwweg benoorden een horizontale lijn door Purmerend, hebben wij overwegend bedrijven, die hun melk aan de zuivel fabriek leveren, deze fabriek betaalt veelal uit op vetgehalte of berekend vet, zoodat hierin de eerste prikkel schuilt om te trachten melk te leveren met een goed vetgehalte. Van de fabriek komen afval producten als wei, en tegenwoordig ondermelk, te rug, producten welke reeds spoedig de volle melk bij den opfok van kalveren kunnen vervangen, pro ducten, zeer geschikt voor de voeding van varkens. Hier vinden wij de bedrijven, waar de omstandig heden geheel gaan in de richting van aanvulling van de jaarlijksche afzet door eigen aanfok, waarbij dan vanzelfsprekend zoodanige maatregelen kun nen worden getroffen, in de hoop, dat de jonge ge neratie eenmaal produceerende, beter is dan de ou dere, welke verdwenen is. Veefokkerij op deze bedrijven sluit automatisch in veeverbetering, verbetering in productie in de eerste plaats. Veeverbetering voreischt het treffen van maatregelen, welke die verbetering beoogen, deze maatregelen kunnen meer of minder volledig zijn, al naar het doel wat men er mee beoogt. Systematische veeverbetering is in Noordholland reeds van ouden datum. Voorheen waren er vele ge meentebesturen, welke voor goed mannelijk fok- materiaal zorgden (de z.g. bullestieken). Na 1897 hebben de fokkers zelf het initiatief genomen in zake de vee verbetering, in dat jaar toch werden de eerste plaatselijke fokvereenigingen opgericht. Men begreep, dat veeverbetering alleen mogelijk was wanneer de afstamming van de fokdieren werd vastgelegd en de eigenschappen (productie li chaamsbouw) tijdens het leven werden onderzocht (melkcontrole) beoordeeld (exterieurkeuring) en ge registreerd. Dpze z.g.n. foktecbnische maatregelen riin noodzakelijk voor de selectie- of teeltkeus, eenerp zijds voor de selectie van de iaerliiksche afzet, an derzijds voor de selectie van de kui- en stier-kalve ren, welke voor de instandhouding en verbetering va* de* veestapel worden aangehouden. alleen hef beste voor Uw gezondheid Uilsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 cis. In 1897 is het Rijk en later ook de Provincie te vens begonnen het initiatief van de fokkers te steu nen door middel van het verschaffen van subsidies. Teneinde deze subsidies zoo doelmatig mogelijk te besteden, zijn Prov. Commissies ingesteld. Deze Prov. Commissies gebruiken heden ten dage deze gelden in hoofdzaak voor de controle op het werk der plaatselijke fokvereen., waardoor de gegevens het fiat van betrouwbaarheid krijgen en bovendien voor de organisatie der stierenkeuringen, de z.g. vóórkeuringen, met als sluitstuk de Centrale Stieren keuring. Alle door de leden der fokvereen. in het komende dekseizoen te gebruiken stieren moeten worden beoordeeld, hetgeen geschiedt op 19 plaatse lijke voorkeuringen. Waar een groot aantal leden der fokvereen. tevens lid is van het Ned. Rundvee Stamboek, worden deze keuringen tevens door het N.R.S. gebezigd om te beoordeelen of de aangeboden stieren al of niet voldoen aan de eischen gesteld voor inschrijving in het stamboek. Op de voor keuringen worden de stieren door een daartoe be noemde jury verdeeld in „aangehouden" en „niet aangehouden". Alle „aangehouden" of goedgekeurde éénjarige stieren, waarbij de minimum-eischen voor inschrijving in het N.R.S. als basis worden genomen, verschijnen nu te Alkmaar op de Centrale Stieren- keuring. Van de „aangehouden" twee-jarige en ou dere stieren worden alleen de beste naar Alkmaar ontboden. De Centrale Stierenkeuring is dus de jaar lijksche expositie van het beste mannelijke fokma- teriaal van de georganiseerde fokkers in Noordhol land. Op de keuring zelf worden door dezelfde Jury de stieren per leeftijdsrubriek beoordeeld en worden aan de eigenaars der beste éénjarige stieren bron zen medailles uitgereikt. Voor de beste twee-jarige en oudere stieren zijn geldprijzen beschikbaar. De Centrale Stierenkeuring biedt dus de leiders van de fokkerij en de fokkers de gelegenheid om jaarlijks de kwaliteit van het stierenmateriaal te be oordeelen. Tevens biedt deze keuring de Gelegenheid aan verkooners en kooners om zaken te doen. In de catalogus, welke op het terrein verkrijgbaar is, vindt men de gegevens over de afstamming tot in 3 generaties, alsmede alle bekende melklijsten der vrouwelijke voorouders. Tevens heeft een daartoe benoemde commissie haar oordeel over de afstam ming (afstamming productie en afst. exterieur enz.) neergelegd in een letter, waarbij behoort een waar deering in woorden, een en ander ter voorlichting. De catalogus telt dit jaar 151 nummers, zijnde 21 meer dan het vorig jaar, waarvan: éénjarige stieren 19 stuks. geb. 1 April 1935 of later, 77 stuks geb. 15 Jan.31 Maart 1935, 15 stuks geb. vóór 15 Jan. 1935; tweejarige stieren 25 stuks, driejarige 1*2 en oudere 3 stuks. Wat betreft de afstamming via vaderszijde treedt de Frans-stam op den voorgrond met 39 vertegen woordigers, waarvan 32 direct of indirect van de preferente stier Frans 104 afstammen. Op de Frans- stam volgt de Wodan-stam met 36 vert., waarbij Hendrik. BI. Zeppelin en Prins 't meest als vaderdier voorkomen. Eenige jaren geleden is in N.H. ge ïmporteerd de Groninger Henriot 2 van Heridon.Van deze Herriot 2 komen thans ter keuring een 19 klein zoons en 4 zoons, waaruit volgt, dat de invloed van die ééne Groninger niet onbelangrijk belooft te wor den. Eveneens is in de laatste jaren nog al wat Friesch fokmateriaal geïmporteerd. Zoo verschijnen er in Alkmaar een 36 stieren zoowel directe Friesche import als zoons van reeds eerder in Noordholland" ingevoerde stieren. De productiecijfers bij de sMermoeders zijn over het algemeen uitstekend, zoo wel wat betreft de Ke. als het vetgehalte. Wij hopen, dat de C.S.K. a.s. Vrijdag mag worden begunstigd door goed weer en druk bezoek van fok kers uit eigen provincie en van elders. De Rijksveeteelt-conaulent, L. DE VRIE3. VOOR DE FIJNZAAD-TELER& Langendijk. In de algemeene vergadering van; het district Noord-Holland van den Ned. Tuinders- bond is onlangs een voorstel behandeld om oolc voor hen, die fijne zaden telen, iets te doen. Dit is, vol gens mededeeling in de Ned. Tuinbouw geschiecL Door de vertegenwoordigers der 3 standsorganisaties is dit mondeling aan den regeeringscommissaris toe gelicht, doch bereikt is er nog niets. De regeerings commissaris was ook van oordeel, dat door de be perking op groenten en tulpen, de verbouw van! tuinzaden was uitgebreid, doch hij vond het een bui tengewoon lastig probleem, om hierin verandering lei brengen. Een beperking, ook op deze zaden, zou weer een groote administratieve drukte mede bren gen en een grens zal moeilijk te trekken zijn. Te genover de meening, dat die zaadtelers niet aan hun! lot kunnen worden overgelaten en dat als basis ge nomen kon worden 1933, wat aangaat wie wel en wie niet onder de bonafide tuinzaadtelers gerekend moes ten worden, kon de regeeringscommissaris geen en kele toezegging doen, maar wel zal op zeer korten termijn dit punt nader onderzocht worden en zoo mogelijk aan geuite wenschen worden tegemoet gekomen. DE MISOOGST-FORMULIEREN. Langendijk. Er is onlangs verandering gekomen in de opgaaf der formulieren voor den misoogst. De verandering is de volgende: de steun ontvangen in '35 voor '34 wordt niet bij den omzet '35 berekend, evenmin b.v. uien en late aardappelen. De opgaaf loopt alleen over de tuinbouwproducten van oogst '35, terwijl bij de eerste opgaaf dit wel als opbrengst '35 gerekend wordt. UITVOER VAN AARDAPPELEN. Langendijk. In de afgeloopen maand zijn weer groote hoeveelheden aardappelen uitgevoerd, blij kens de maandstatistieken van het C.B. Kleiaardapels werden 10343 ton geëxporteerd ter waarde van f270.000 tegen 5402 ton ter waarde van 129.000 gulden in dezelfde maand van het vorige jaar. Er gingen 4645 ton naar Groot-Brit- tannië, 2205 ton naar Belgie en Luxemburg, 751 ton naar Spaansch West-Afrika, 609 ton naar Spaansch- Marokko, 582 ton naar Fransch-Marokko enz. De uitvoer van pootaardappelen beliep 8475 ton ter waarde van f535.000 tegen 9048 ton in Maart 1933 ter waarde ook van f535.000. Naar België gingen 4284 ton, naar Frankrijk 3373 ton en naar Zwitser land 668 ton. Wat witte kool betreft, hiervan werden 1499 ton ter waarde van f 106.000 uitgevoerd tegen 2826 ton ter waarde van f84000 in Maart '35. Hiervan gingen 550 ton naar Duitschland, 208 ton n. Zwitserland,, 206 ton naar België, 196 ton naar Tsjecho-Slowakije, 180 ton naar Oostenrijk. Aan gele kool werd slechts 687 ton ter waarde van f76000 geëxporteerd. Naar Duitschland gingen 411, naar Zwitserland 147 ere naar Tsjecho-Slowakije 113 ton. Aan roode kool werd 1436 ton geëxporteerd ter waarde van f154.000 tegen 3901 ton ter waarde van f345.000 in Maart 1935. Duitschland betrok hiervan 928 ton, België 233 ton, Zwitserland 150 ton. Uien gingen er 13106 ton over de grenzen ter waar de van f 392.000 tegen 11532 ton ter waarde van f376.000 het vorige jaar. Niet minder dan 9500 ton gingen naar Groot Brittannië, 1895 ton naar Duitsch land en 1069 ton naar België. Aan peen werden 1809 ton geëxporteerd ter waarde van f57000 tegen 1043 ton ter waarde van f 13000 in 1935; er gingen 1059 ton naar Groot-Brittannië en 144 ton naar België. Do uitvoer van bloembollen heeft 1255 ton bedragen ter waarde van f518.000 tegen 1100 ton ter waarde vare f471.000 in Maart 1935. Er gingen 633 ton naar Gr.- Brittannië, 20S ton naar Duitschland, 179 ton naar Frankrijk, 61 ton naar België en Luxemburg. OVEREENSTEMMING BEREIKT. Broek op Langendijk. In een gehouden confe rentie tusschen het bestuur van den Chr. Boeren- en Tuindersbond en vertegenwoordigers der landar beidersorganisaties is overeenstemming bereikt, om! te komen tot het afsluiten van een collectief contract voor 1936. Het loon is bepaald op f 15.per week, behalve de maanden Juni en Juli, waarin betaald zal worden een som van f18.— per week. DE LOONBIJSLAGREGELING VOOR DEN TUINBOUW. Onbevredigend. Eenigen tijd geleden werd reeds melding gemaakt van de onderhandelingen welke werden gevoerd om te komen tot een loonbijtfagregeling voor den tuin bouw volgens een door de organisaties ingediend voorstel. De Nederlandsche Tuinbouw deelt mede, dat na maandenlange besprekingen met de organi saties, nadat deze verschillende gedocumenteerde voorstellen hadden ingediend, de nieuwe circulaire van den Minister van Sociale Zaken is verschenen (welke wij reeds publiceerden) volgens welke de loonbijslagregeling 1936 zal worden toegepast. De toepassing zal weer geheel afhangen van plaatselijke omstandigheden en do sociaal-economische inzichten van plaatselijke commissies alsmede van de betrok ken inspecteurs en gemeentebesturen. Ofschoon op enkele plaatsen inderdaad eenige successen worden verwacht, is het geheel toaal onbevredigend.

Schager Courant | 1936 | | pagina 19