Jbr.mr.RuysdiBeerenbrouck overleden m Wij gaan trouwen Hieuw protest-telegram van den Negus aan den Volkenbond nr ïT ilw rr Abessinië verwerpt Italië's voorstellen M. KLERCQ, Britsche vloot verlaat Gibraltar Botsingen in Palestina Oe Bilt seint Zaterdag 18 April 1936. Postrekening No. 23330 79ate Jaargang. No. 9958 SCIACER 4 COURANT. Int. Telef No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 22 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN. TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA Verzoeningspoging mislukt! HET VERWACHTE ECHEC. MAANDAGMORGEN KOMT DE VOLKENBONDSRAAD BIJEEN. Naar het A. N. P. uit Genève seint, heeft de commissie van dertien vastgesteld, dat de verzoeningspogingen zijn mislukt De Volkenbondsraad is tegen Maandagmor gen bijeengeroepen. Den Volkenbondsraad zal alsdan een ont- werp-resolutie worden voorgelegd, die ver volgens met het verzoek om advies, aan de regeeringen zal worden gezonden. De commissie van dertien zal hedenmid dag haar lafste zitting houden, om kennis te nemen van het rapport van de Madariaga aan den Volkenbondsraad. Abessinië verwerpt de Italiaansche voor waarden. De rcgecring van Abessinië heeft beslist geweigerd vredesonderhandelingen met Italië aan te knoopen, indien de volgende voorwaarden zouden wordén ge handhaafd: a. de Volkenbond zal niet aan de onderhandelingen deelnemen; b. de Italiaansche vredesvoorwaarden worden slechts aan Abessinië en niet aan den Volkenbond be kend gemaakt; c. er zal gedurende de onderhandelingen geen wa penstilstand worden gesloten en de vijandelijkhe den zullen niet geschorst worden, Officieele mededeeling der dertien. Genève. Na de zitting van de Commisie van uertien is gister een officieel communiqué gepu bliceerd, waarin gezegd wordt, dat de voorzitter de commissie heeft ingelicht omtrent de besprekingen, die hij dien morgen met de Abessijnsche delegatie heeft gehad en waarbij hij deze het resultaat heeft medegedeeld van de besproking, die hij Donderdag met de Italiaansche delegatie heeft gevoerd. De Abes sijnsche delegatie, aldus het communiqué, heeft .verklaard, dat zij na een nauwkeurig onderzoek in de gewijzigde Italiaansche voorstellen geen verande ring van eenig belang ten opzichte van het eerste voorstel ziet. Zij handhaaft haar vroegere verklaring zonder beperking. Zij verklaart zich bereid, onmid dellijk in het kader van den volkenbond en in den geest van het Pact te onderhandelen. Opdat de toe passing van alle voorschriften van artikel 16 van het Pact niet langer vertraagd worde, verzoekt de Abessijnsche delegatie de Commissie van Dertien vast te stellen, dat de Italiaansche regeering niet bereid is, in het kader van den volkenbond en in den geest van het pact, te onderhandelen. De voorzitter stelt vast, dat onder deze omstandig heden het mandaat, dat hem en den secretaris-ge neraal, verleend was, als geëindigd kan worden be- schopwd. Zes jonge lieden vermoord door troep boeren Donderdagmiddag hebben ernstige onlusten plaats gehad te Kerestinats nabij Zagreb in Joego-Slavië. Eenige honderden Kroatische boeren vermoordden een zestal jongelieden, die zij verdachten lid te zijn van de nationalistische organisatie, die beschuldigd wordt verantwoordelijk te zijn voor den moord op den vroegeren Kroalischen afgevaardigde Karlo Bergliatsjitsj. In werkelijkheid waren de jongelieden lid van de radicale Joego-Slavische Unie. Zij brachten een be zoek aan den ouden politicus Mihailowitsj. De boe ren eïschten van Mihailowitsj, dat hij de jongelieden zou uitleveren, hetgeen deze weigerde. De boeren be legerden de bezetting van Mihalowitsj en voor de po litie het beleg kon breken, drongen zij het huis bin nen, waarbij Mihailowitsjzelf licht aan het hoofd werd gewond. De gasten van Mihailowitsj werden vermoord en het huis werd geplunderd. Vervolgens trok de bende naar het dorp Rakitie, waar een boer met zijn gezin werd vermoord en zijn huis in brand gestoken. Wat Spanje te verduren had Madrid. In de Spaansche Tweede Kamer ver klaarde de monarchistische afgevaardigde Sotelo, dat in den tijd van 16 Februari tot 2 April van dit jaar in Spanje 199 overvallen zijn gepleegd, waarvan 36 op kerken en 58 op partijgebouwen. Verder werden 178 branden gesticht, waarbij 106 kerken een prooi der vlammen werden, 56 kerken brandden tot den grond toe af. Verder werden bij schietpartijen, bomaanslagen, e.d. 74 personen gedood en 345 gewond, terwijl elf al- gemeene stakingen en 169 opstanden van grooteren on kleineren aard plaats hadden. ADDIS ABEBA, 17 April (A.N.P.). De Negus heeft dén Volkenbond een nieuw pro- testtelegram doen toekomen, waarin gezegd wordt, dat Italië indertijd heeft toegestemd in het voorstel van de commissie van dertien om te onderhandelen binnen het kader van den Volkenbond, doch thans deze verplich ting niet meer erkent. Ondanks het Volkenbondsproces, zet Italië zijn aanval voort, ondanks den goeden wil van de Volkenbondsleden is echter niet be sloten tot aanvullende sancties. In het tele- gram wordt Italië verder verweten zijn aan val voort te zetten met schending van het geheele oorlogsrecht. Na lang wachten ver oorlooft Abessinië zich te vragen of de prin cipes der collectieve veiligheid niet meer dan een doode letter zijn. Sedert zeven maanden weerstaat Abessinië met zijn eigen middelen de aanvallen, die steeds sterker worden. Abessinië houdt zich aan zijn verplichtin gen uit het Volkenbondspact. Aan den an deren kant is de Volkenbond thans verplicht aan den Italiaanschen aanval een einde te maken. Ten slotte roept de Negus de Vol kenbondsleden op, stappen te doen om het Italiaansche optieden tot staan te brengen. De stand aan het front. Addis Abeba. Hoewel officieel opnieuw wordt ontkend, dat de Italianen Dessie hebben ingenomen, nemén de Abessijnen alle maatregelen om den op- marsch langs den weg van Dessie naar Addis Abe ba te stuiten. Volgens Italiaansche berichten is thans het Erytreesche legercorps te Dessie geconcentreerd. Een bericht als zou Iiarrar ook reeds zijn ingeno men, wordt door geen enkel nader bericht bevestigd. De Italiaansche vliegtuigen, die gister over de Abessynische hoofdstad zijn gevlogen, zouden volgens een mcdedeeling .van betrouwbare Abessynische zij de het nieuwe paleis tot doelwit der machinegewe ren hebben uitgekozen. Men beweert althans, dat leden van de keizerlijke garde een aantal machine-geweerkogels uit de mu ren van het paleis hebben verwijderd. Addis Abeba ontvangt bericht van den Negus. Na langen tijd niets meer van den Negus te heb ben vernomen, is heden een geruststellende mede- deeling van den keizer te Addis Abeba ontvangen. De mcdedeeling begint met de woorden: „alles in orde!" Verder wordt verzekerd, dat de Negus verge zeld is van 20.000 goed bewapende loyale krijgers. De Italianen gebruikten inderdaad gifgas Reuter meldt, dat het Britsche Roode Kruis het rapport heeft ontvangen van Dr. Melly, den leider der ambulance nr. 1, welke op 4 en 6 Maart werd ge bombardeerd. In het rapport wordt een beschrijving gegeven van de omstandigheden, waaronder de am bulance twee maal werd gebombardeerd, terwijl de Roode Kruisvlaggen duidelijk zichtbaar waren op 't kampement. Op de Italiaansche vliegtuigen werd noch tijdens, noch na het bombardement, een enkel schot gelost. Het rapport voegt er verder aan toe, dat verschillende gevallen van de meest ernstige brandwonden door mosterdgas sedert Februari door de ambulance werden behandeld. Een groot aantal der slachtoffers was tijdelijk verblind. In het rapport wordt verklaard, dat gedurende deze periode bom men met mosterdgas geregeld in die streek werden om laag geworpen en dat de veroorzaakte wonden dikwijls verschrikkelijk waren. 1 en koopen onze geheele Meubi- leering bij Spoorstraat 8-10 Tel. 206 Den Helder, daar hebben ze de grootste keuze tegen de laagste prijzen. De grootste speciaalzaak v. Noordholland Meer dan 100 toonkamers. Men meldt uit Utrechtt In de ongesteldheid van Z.Exc. Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, was de laatste dagen een dusdanige verergering ingetreden, dat observatie in een ziekenhuis noodig werd geacht. De zieke werd gistermiddag naar het St. Anthonius Gasthuis te Utrecht overgebracht, alwaar hij na kor ten tijd kalm en zacht in den Heer is ont slapen. Naar wij vernemen zal de begrafenis van het stoffelijk overschot a.s. Dinsdag plaats hebben te Vorden. Jhr. Mr. Ruys de Beer.enbrouok was een" der voor naamste figuren in de Katholieke Staatspartij en een der meest op den voorgrond tredende staatslie den van ons land. Hij is als pre mier en als voor zitter van de Tweedé Kamer een persoonlijk heid geweest van groote beteekenis voor het staat kundig leven van geheel ons volk. JHR. MR. RUYS DE BEERENBROUCK. De Tweede Kamer bijeengeroepen. De Tweede Kamer is tegen Maandag a.s. telegra fisch bijeengeroepen in verband met het overlijden van haar president, den minister van Staat, Jhr. Ruys de Beerenbrouck. MANOEUVRES IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Reuter seint uit Gibraltar: De Britsche vloot heeft gistermorgen Gibral tar verlaten voor het houden van manoeuvres in de Middellandsche Zee. Tegenstellingen tusschen Joden en Ara bieren. Tel A v i v, 17 April A.N.P.) Bij de begrafenis van een Grieksch-Joodsch imigrant die in de na bijheid van Nablus door Arabische bandieten was gedood, ontstond een botsing tusschen politie en de monstranten. Hierbij werden vele Engelsche en Joodsche politie-beambten gewond door steenworpen. Tusschen duizenden Joden en Arabieren ontstond bij de begrafenis een gevecht en vele personen werden door slagen met den wapenstok gewond, toen de politie tusschen beide kwam. Flesschenfrekkers slaan bun slag Met een vrachtauto de Duitsche grens over. Een tiental Zwolsche winkeliers is het slachtoffer geworden van vier flesschentrekkers, die voor Pa- schen groote inkoopen hebben gedaan en naar thans is gebleken, daarna zonder betalen zijn vertrokken. Het betreft hier de gebroeders W. en K. Kriegers en hun vrouwen, allen Duitschers, van wie de eerste kapper te Zwolle is geweest en de laatste taxi-onder nemer te Hattem. Beide zaken zijn echter verloopen. Het bleek, dat speciaal mode-artikelen voor dames en heeren van hun gading zijn geweest. In totaal heb ben zij de gedupeerde winkeliers voor ongeveer ze venhonderd gulden opgelicht. Met een vrachtauto is het gezelschap naar de Duitsche grens vertrokken. Hier werden de echtparen eenigen tijd vastgehouden, doch de telefonische informatie te Zwolle leverde niet voldoende bezwarend materiaal op om het viertal vast te houden. Pas toen men hen had laten ver trekken naar Krefeld, kwam bericht uit Zwolle, dat er klachten waren ingediend en dat men hen moest vasthouden. De in allerijl genomen maatregelen om de goederen te achterhalen zijn zonder resultaat ge bleven. DE BETUWE BLOEIT NOG NIET. De vereeniging tot bevordering van het vreemde lingenverkeer te Tiel deelt mede. dat de Betuwe tengevolge van het gure weer zich nog niet in bloei vertoont. Moderne foto''s en vergrootingen van buitengewone kwalite it Geopend t dagelijks, ook Zondags Fotogr. Atelier Arpad Moldovan Nieuwe N ie dor p Jong Holland snakt naar werk De actie voor een ton. Voortgang van het werk voor onze jeugdige werkloozen is nu verzekerd. De Perscommissie van de Centrale voor Werkloo- zenzorg schrijft: Het verloop van de collecte blijft alleszins bevredi gend. De opbrengst was op 17 April ruim 88.000 gul den. Uit den aard der zaak komen de voorloopige op gaven en afrekeningen traag binnen. Van ongeveer 110 comité's werd nog niets vernomen, zoodat wij niet in staat zijn een volledig overzicht te publiceeren. Zooals uit de tweede verantwoording gezien kan worden en rekening houdend met het feit, dat 110 comité's nog moeten afdragen, is het gestelde doel niet te hoog gegrepen en deed de „centrale" niet ver geefs een beroep op christelijk Nederland. De voortgang van het werk voor onze jeugdige werkloozen is nu verzekerd. Storm op de Wester-Schelde Belgisch motorschip gezonken. Alle opvarenden gered. Het Belgische motorschip „Simon Smits 3", kapi tein Zaman, dat, geladen met hout op weg was van. Antwerpen naar Gent, is gistermiddag in de Schaar van Waarde op de Westerschei de door een hevigen storm overvallen. Daar het schip dreigde te zinken, is het door de bemanning en een Nederlandschcn douanebeambte, die zich aan boord bevond, in roei- booten verlaten. Met veel moeite en met- behulp van sleepbooten, die zich in de nabijheid bevonden, slaag dien de opvarenden erin Waarde te bereiken. Het schip is later vol water geloopen en kort daarna gezonken. Het huwelijk van twee heilige apen. Reuter meldt uit Calcutta: Met buitengewone plechtigheid is te Surah het hu welijk tusschen twee heilige apen voltrokken. Een heilig priester van de Sadhu Karste had in een visioen gezien, dat de aap Vithal moest huwen met een der heilige apen van den tempel te Nasik. Vithal is een afstammeling in rechte lijn van Hanu- man, den aapgod van de Hindoes en de „bruid" be hoorde eveneens tot een zeer oude en aristocratische apenfamilie. De mannelijke aap droeg een rijk ge waad en een diamanten ring, het wijfje had een zij den gewaad met een snoer parelen. In een auto zijn zijn zij naar den priester gebracht, die het huwelijk met al het gebruikelijke ceremonieel der Hindoes heeft voltrokken. Duizenden menschen hebben in de straten de trouwstoet gade geslagen en na afloop heeft de pries ter een banket aangeboden aan meer dan vijfhon derd genoodigden. De „heer en mevrouw Vithal" hebben een eigen verblijf gekregen en de monniken van een naburigen tempel hebben op zich genomen alle dagen voor hun levensonderhoud te zorgen. GOEBBELS SPREEKT MORGEN TER GELE GENHEID VAN HITLERS VERJAARDAG Rijksminister Dr. Goebbels zal Zondag 19 April van 21.20 tot 21.30 Amsterdamsche tijd een toe spraak houden over alle Duitsche zenders ter ge legenheid van den verjaardag van rijkskanselier Hitier De toespraak wordt voorafgegaan door 't spelen van den huldigingsmarsch van Wagner en besloten met het voorspel der „Meistersinger". Door den Duitschen kortegolfzender zal de rede worden uitgezonden in het Duitsch en vertaald in het Nederlandsch, Engelsch, Spaansch en Portugeesch. Verwachting: krachtige tot matige Noordelijke tot Noordweestelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: nog guur. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 757. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 7 gr. C. is 44 gr. F. INSECTENDOOD. SNELTOX is het aangewezen verdelgingsmid del tegen alle voorkomende ongedierte voor huis en stal. Prijs per 1/1 flesch f 1.30. Alleen in TERLEP'S DROGISTERIJ, Apoth.-AssisL HOOGZIJDE 103, SCHAGEN.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1